Subaru Impreza aan de slag op het TT-Circuit in Assen Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Mégane Break: beste per meter auto Jimny staat al te popelen voor zijn eigen 'Mondial' Motorhelm geeft personeel tankstation onveilig gevoel Chrysler sportsedan van voorname afkomst 01 a N Rijimpressie: Lancia Kappa 3.0 V6 Coupé Zoeven over de weg met verwenaroma n ii m WOENSDAG 15 JULI 1998 De Subaru Impreza zal komend seizoenen een veel geziene verschijning zijn op het TT-circuit van Assen. Twee oranje- blauw gespoten Impreza's gaan namelijk dienst doen als safe ty car. Dit is het gevolg van een driejarige sponsorovereen komst, dat Subaru Nederland onlangs afsloot met het Cir cuit, De twee exemplaren van het Subaru rally-monster worden met open armen ontvangen. Door hun ijzersterke construc tie in combinatie met de krach tige 211 pk sterke turbomotor en natuurlijk standaard de per manente All Wheel Drive zijn de Impreza's goed berekend op hun circuittaak.. De beide turboversies rijden bij de start achter het deelnemers veld aan om indien nodig on- middelijk hulp te kunnen verle nen. Ook gedurende de race blijven ze stand by om bij cala miteiten snel ter plekke te zijn. Daarbij worden de Impreza's 555 ADW ingezet bij baancon- troles. Forester Naast de Impreza's heeft het Circuit in Assen ook twee Su- baru's Forester in gebruik ge nomen voor diverse taken voor officials, zowel op het circuit zelf als daarbuiten. 1 Renault breidt Mégane programma uit met een Break. Deze zesde Mégane-versie wordt geproduceerd in de Renault-fabriek in Bursa (Turkije), waar ook de sedan van de band rolt. De Break wordt in september van dit jaar ge lanceerd maar het zal nog tot maart 1999 du ren voordat de auto ook in Nederland te koop is. De Mégane Break heeft dezelfde wielbasis als de andere Méganes en voorziet tevens in het meren deel van de aangeboden motoren. Wat vormgeving betreft stond de sedan model, maar werd de achter zijde opnieuw ontworpen om een maximaal bin- nenvolume te verwezenlijken. Met een lengte van 4.41 meter biedt de Mégane Break, volgens Renault, de beste verhouding ruim te/laadvermogen in haar segment. Het laadvolume bedraagt 1,63 m2 De Break wordt allereerst aangeboden in Turkije waar Renault op de breakmarkt, haar nationaal leiderschap wil versterken. Turkije vormt voor Renault één van de belangrijkste groeipolen buiten Europa. De Franse fabrikant neemt vijftig procent van de registraties in het Ml segment voor zijn rekening. Ook in Europa blijft het Break segment groeien volgens Renault. In belangrijke landen als Italië nam het Ml segment in 1997 22 procent van de registraties voor z'n rekening. In Nederland was het aanbod van Breaks in het Ml segment goed voor twintig procent. Door naast de monospace Scénic de nieuwe Méga ne Break aan te bieden vergroot Renault haar aanbod in het Ml segment. Tegelijkertijd kan Renault op deze manaier naast de reeds bestaande Kangoo, Scénic, Laguna Break en de Espace haar gamma van ruime auto's verrijken. Een spannend en brutaal con cept met een pure Suzuki uit- staling. Dat is een omschrij ving die op de Jimny zeker van toepassing is. De nieuwe life-style auto is het pronk stuk van Suzuki op de Auto salon van Parijs, die dit na jaar zijn deuren opent. De ontwerpers van Suzuki kre gen de opdracht een zeer per soonlijke uitstraling te combine ren met een auto die een alle mansvriendje wordt. Een auto die naast een exclusieve styling, ook zeer robuust en praktisch is. Naast een opvallend uiterlijk heeft de Jimny ook inhoudelijk het nodige te bieden. Hoge pres taties, talloze veiligheidsvoorzie ningen en een zeer comfortabel interieur met vele opbergmoge- lijkheden. Net als de andere krachtpatsers van Suzuki staat ook de Jimny op een full ladder frame chassis. Dit systeem staat borg voor uit stekende rij-eigenschappen op onverhard terrein terwijl het ge noeg comfort biedt om het de rijders niet tot een marteling te laten zijn op het asfalt. De krachtige en soepele motor staat borg voor ongekend rijplezier terwijl het benzineverbruik be scheiden blijft. Bij Suzuki kan men bijna niet wachten tot de Autosalon van Parijs de deuren opent. 'Jimny staat te popelen. Hij laat graag aan iedereen zijn unieke, sportie ve en elegante karakter zien. Dit zal hij doen op dinsdag 29 sep tember op de Suzuki stand op de Mondial de L'automobile'. De motor-, bromfiets of scooterrijder die met zijn helm op het tankstation binnen komt kan onbe doeld het personeel de stuipen op het lijf jagen. De associatie met een overval is immers snel gelegd. Reden voor de BOVAG afdeling takstations een stikker te laten ontwerpen waarop helmdragers worden gevraagd hun bescherming af te doen. Hiermee wil de BOVAG voorkomen dat perso neel een onveilig gevoel krijgen en wordt tevens een duidelijker beeld van de klant verkregen op de bewakingscamera's. De sticker laat een picto gram zien zodat ook mensen die het Nederlands niet machtig zijn onmiddellijk betekenen wat er bedoeld wordt. Volgens de BOVAG zijn de meeste heidragers zich niet bewust dat ze voor het personeel een dreigende verschijning zijn. In de hogere segmenten van de automarkt is het dringen geblazen. Want auto's van een ton of meer gaan niet al tijd als de bekende broodjes over de toonbank. Bovendien is de concurrentie zwaar met beproefde modellen van onder andere Mercedes, Audi en BMW. Toch gaat Chrysler juist hier de strijd aan en wel met de nieuwe 300M die door de Amerikaanse fabrikant wordt omschreven als een 'unieke sportsedan met een in drukwekkende afkomst'. Wat dat laatste betreft: de Chrysler 300M is genoemd naar Chryslers beroemde 300 'Letter- Series' modellen, die tussen 1955 en 1965 zijn verkocht. Ook de nieuwe 300M moet weer Ameri kaanse prestatiesymbolen wor den, zowel qua techniek als com fort. Zo beschikt de 300M over een indrukwekkende standaarduit rusting en wordt de berijder on der meer verwent met lederen bekleding, verwarmde, achtvou dig elektrisch verstelbare voor- stoelen en een memosysteem voor tal van instellingen. Wat het uiterlijke ontwerp be treft hebben de ingenieurs zich laten leiden door de lijnen van klassieke Italiaanse auto's. Zo heeft de Chrysler 300M een unieke grille gekregen, met daar in het gevleugelde Chrysler- beeldmerk. Rechthoekige halo- geen koplampen met projector- techniek voor het dimlicht, ver zonken in gegroefde lijsten, lo pen door in de voorste rand van de spatborden. De accentlijnen van de grille gaan over in de motorkap en in het plaatwerk onder de voorruit. De combinatie van gewelfde vormen met scherpe randen be reikt zijn hoogtepunt in een kort, verhoogd kofferdeksel, dat de 300M van opzij een krachtige uitstraling geeft, terwijl de wig- vorm behouden blijft. Aluminium V6 De 300M heeft een nieuwe alu- minium 3,5 liter V6-motor, die economischer en emissiegunsti- ger draait. Deze motor is gecom- bineerd met een elektronisch ge- regelde transmissie. De kracht bron levert een vermogen van 186 kW bij 6600 tpm. Het maxi male koppel ligt op 339 Nm bij 3850 tpm. Het prijskaartje van de Chrysler 300M vermeldt een vanafprijs van fl. 109.000,- Bij velen van u zal het woord coupé sportieve associaties oproepen. De Kappa-coupé waarover het hierna gaat vol doet slechts ten dele aan dat beeld. De grote tweedeurs ontleent zijn sportiviteit voor namelijk aan de beresterke 3.0 liter V6 motor waardoor je de anderhalve ton (gewicht) metaal, hout en leder bijzon der lichtvoetig over 's heren wegen kan jagen. Nee, onze Kappa is er veel meer op uit om de vier inzittenden te ver wennen met rust, comfort en excellent zitgemak. Om te zien is het een imposante verschijning, die nauwelijks ver sierd, een representatieve indruk maakt. De lichtmetalen wielen zouden iets rustiger ontworpen kunnen zijn, ze doen 'n tikje te sportief aan met hun brede sport banden. Maar later op snelheid waardeer je hun voor treffelijk hechten aan de weg volop. Je stapt via het zeer brede portier natuurlijk extra makkelijk voor in. Maar omdat de stoelen vol automatisch een stuk naar voren glijden na omklappen van de leuningen kom je ook probleem loos achterin. Natuurlijk hebben de stoelen en de leuningen een geheugenstand. Want werken vindt de Kappa-coupé voor de dommen. Bij die gedachte past de fluweel zacht schakelende automatisch en elektronisch geregelde viert- raps versnellingsbak ten volle. Omdat Lancia haar parade paard slechts in een uitrustings variant aanbiedt koos men te recht voor een zo compleet mo gelijke uitrusting. De klimaatre geling is dan ook volautoma tisch en gekoppeld aan een airco-installatie. Heel praktisch zijn beide per knopdruk inklap bare zijspiegels die zich, net als de zijruiten natuurlijk elektrisch laten bedienen. Je kunt de auto vanaf afstand centraal vergren delen of ontsluiten en de binnen spiegel zal bij een hinderlijke achterligger diens felle koplam pen automatisch afdimmen. Kortom, het ontbreekt u in zo'n coupé aan vrijwel niets. Als een vorst Voorin zit je in een volledig elek trisch verstelbare zetel als een vorst in de commandopost. Met uitzondering van enkele achter het stuur verborgen schakelaars voor mistachterlicht en schijn werpers bevindt alles wat voor ontspannen rijden van node is zich precies op de juiste plaatsen. Het stuur, leder uiteraard is on danks de airbag (passagier heeft ook zo'n luchtzak) slank en bij rangeren volstaan twee vinders om de wagen te sturen. Achterin zitten twee flinke vol wassenen en zonder enig ruimte gebrek op de als twee aparte stoelen behandelde bank. De achterzijramen kunnen niet ge opend worden. De algemene indruk in het roya le interieur is er een van ruimte, comfort en luxe. Dat laatste wordt nog benadrukt door het edelhout dat diepglanzend de middenconsole en portierpane len siert. Er is voldoende opberg en aflegruimte. Hoewel een tech nisch gecompliceerd wonder voel je je eigenlijk van meet af aan thuis in deze auto. Op lagere snelheid en stationair lopend is de 204 pk sterke zesci linder een lust voor het oor. Hij doet qua geluid dan een beetje aan zo'n enorme Amerikaanse V8 denken. Aan het toerental waarbij hij zijn grootste vermo gen levert, 6300 per minuut, lees je echter af dat zijn wieg dicht bij Ferrari stond. Dan, bij zes tot zevenduizend toeren snerpt-ie van plezier en rukt moeiteloos op naar 220 km/u. Alle begelei dende verschijnselen zijn dan zo opwindend dat je jezelf goed in de hand moet houden. De drieli ter ontwikkelt dan een gezonde dorst. Maar het hoeft niet snel te gaan om fijn te zijn. Eigenlijk voelen wagen en inzit tenden zich het prettigst als de grote wagen dicht tegen de twee honderd voortsnelt, op weg naar een ver reisdoel. Het is dan een veilig idee om te weten dat de grote schijfremmen rondom de wagen snel en onvermoeibaar beheersen. Onder alle omstan digheden want ABS is vanzelf sprekend standaard. Dus, de Kappa coupé, een echte vierper-. soons reisauto met een enormê 500 dm3 grote bagageruimte, met verwennerig comfort, met verfijnde techniek en een heel aparte uitstraling. Behalve dat alles een echte rijdersauto die er best van houdt af en toe eens flink de sporen te krijgen. 29-446 Directeur Court rechtsvan Subaru Nederland overhandigd de sleutels aan aan voorzitter Vaessen van de Stichting Circuit van Drenthe. V :Sy:: ''vl:"" Stadsblad) De Mégane Break wordt in maart 1999 in Nederland verwacht. De Suzuki Jimny: exlusief maar ook robuust en praktisch. door Anjès Verhey Lancia Kappa Coupé: formidabele reisauto met het hart van een koene sportwagen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 10