BELOOFD: Welzijnswerkster benoemd tot Ridder Creativiteit krijgt stimulans in Kunstklassen Oekraïense muziekgroep Burgerlijke stand Plaatsen voor peuters bij Pippeloentje SCHIEDAM Gouaches verworden tot kasplantje in ladenkast museumdepot VACO-GARANTIE Spanning en sensatie op Zomerfestival Nieuwland VARI b.v. Saxofooncursus Reünie in Kindertuinen VERHUISD Het Nieuwe Stadsblad jy NOOTEBOOM LA AUTOBANDEN BV SUZUKI KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM De christelijke muziekvereniging Harpe Davids organiseert vanaf september een oriëntatiecursus (alt)-saxofoon. De cursus zal elke donderdag middag vanaf 16.00 uur gegeven worden in verenigingsgebouw De Tamboerijn aan het Nijhoff- plein 22. Afhankelijk van de groepsgrootte duren lessen tus sen de 30 en 45 minuten. Na afloop van de acht lessen krijgen deelnemers een advies over voortzetting van de lessen. Bij een positief advies kan men ook mee gaan spelen in het oplei dingsorkest van Harpe Davids. Deelname aan deze oriëntatie cursus bedraagt 50,-, exclusief lesmateriaal. Deelnemers die geen eigen instrument hebben kunnen gebruik maken van een saxofoon van de vereniging. Belangstellenden vanaf 12 jaar kunnen zich aanmelden op tel. 4715959 of 2730721. SCHIEDAM De Schiedamse Kindertuinen bestaan zeventig jaar. Daarom wordt er zaterdag 18 juli een reünie georganiseerd voor (oud)-medewerkers en (oud)-vrijwilligers. Tussen 12.00 en 13.00 kan men op complex Vijfsluizen aan de Vlaardinger- dijk terecht, en van 13.00 tot 14.00 uur op complex Park Ke- thel aan de Harreweg. Er zullen oude krantenknipsels en foto's te bezichtigen zijn. Daarnaast verzorgen groepjes kinderen rondleidingen over hun eigen moestuintje. Na afloop van de reünie ligt er voor elke bezoeker een aandenken klaar. Meer in formatie over de reünie is te ver krijgen bij Dick van Leeuwen via tel. 2465521. Hij is de huidige beheerder van de Kindertuinen. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Nel Bootsman is dinsdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester R. Scheeres reikte haar deze koninklijke onder scheiding uit voor haar werk bij de Stichting Welzijn Nieuw- land. Hier nam zij op 28 maart afscheid. Bootsman is 34 jaar werkzaam geweest in het Schie damse Sociaal Cultureel werk. Naast haar functie van maat schappelijk werkster, heeft zij zich gedurende al die jaren op bijzondere en buitengewone wijze verdienstelijk gemaakt voor de wijk Nieuwland en de bevolking. Daarnaast verrichtte ze als vrijwilliger nog talrijke activiteiten. Deze vormden wel iswaar een verlengstuk van haar dagelijkse werkzaamheden, maar Nel Bootsman stond dag en nacht voor mensen klaar: haar naam stond bovenaan de 'alarmlijst', wat haar menig uurtje nachtrust heeft gekost. Bootsman werd op l mei 1964 aangenomen als hoofdleidster bij de Stichting Jeugdhaven Schiedam. Haar sociaal cultu reel werk begon met jongeren werk. De wijk Nieuwland was in die tijd een nieuwe wijk met tamelijk hoge huren en had de bijnaam de 'hongerput'. Er wa ren veel zogenaamde 'sleutel kinderen'. Nel Bootsman dien de als interventieadres voor on der andere de kinderpolitie. In de jaren zeventig komt het vol- wassenenwerk op. Bewoners worden betrokken bij inspraak procedures en maatschappelijke discussies. Op gebieden van on der andere emancipatie, educa tie, politieke vorming van vrou wen en marketing ging Boots man bijscholing volgen. Begin jaren tachtig werden de alloch tone nieuwkomers ter discussie gesteld in de volwassenengroe- pen. Mede door deelname van Nel Bootsman aan het Wel zijnswerkers Overleg Nieuw land is de Internationale Werk groep Nieuwland opgezet. Vele activiteiten op dit gebied volg den, waarbij Bootsman altijd wel een rol had of organisator was. Ze was oprichtster van een internationale kookgroep, het geven van fietslessen aan alloch tonen, ontmoetingsactiviteiten, thema-bijeenkomsten, gezond heidsvoorlichting en kleding- beurzen, meestal in samenwer king met diverse organisaties. Vanaf 1985 heeft Bootsman haar werkzaamheden gericht op de allochtone bewoners die meer dan 20% van de wijkbewo ners bedragen. Hoewel Nel Bootsman per april haar functie heeft neergelegd, wil ze toch nog een ochtend in de week fietslessen blijven geven om haar contacten niet volledig te beëindigen. Ook bezorgt ze eenmaal per twee weken warme maaltijden. SCHIEDAM Ruim tien van de dertig gouaches van Karei Appel die in het bezit zijn van het Stedelijk Mu seum Schiedam zijn weliswaar niet wormstekig, maar wel in zeer slechte staat. De verf van de werken die gerekend kun nen worden tot de Cobra col lectie van het Stedelijk brok kelt af en dit proces blijkt tot op heden moeilijk te stoppen. De gouaches zijn verworden tot kasplantjes die een zielto gend bestaan leiden in een la denkast van het museumde pot. De kunstwerken zijn zeer kwetsbaar en de minste schok brengt al het risico met zich mee dat een deel van de dikke verflaag er spontaan af springt. Het probleem speelt al ruim vijf tien jaar. In die periode is voort durend gezocht naar mogelijk heden het verval een halt toe te roepen. Inmiddels is duidelijk dat restauratie, indien dit moge lijk zou zijn, toch niet gewenst is, omdat dit het 'handschrift' van de kunstenaar te veel zou aan tasten. Wel wordt vooralsnog gezocht naar de juiste luchtvoch tigheid die zwelling en krimp van .het papier, waarop Karei Appel onder andere zijn Drie Koppen (1948), Familiegroepje (1945) en Dier onder sterren (1949) schil derde, tegengaat. De ideale luchtvochtigheid voor kunstwer- ken schommelt rond de 52% en daaraan voldoet de opslagruim te van het museum niet. Conser vator Ludo van Halem van het Stedelijk Museum: „Wij volgen al geruime tijd het advies van onderzoekers op, om de goua ches liggend te bewaren. De kli maatbeheersing in het depot laat echter zoveel te wensen over dat het aftakelingsproces gewoon doorzet. Van vorig jaar juli tot en met februai 1998 hebben wij elektrische meetapparatuur ge plaatst in de laden waart de gou aches liggen en om de twee uur werd de temperatuur en de rela tieve luchtvochtigheid gemeten. Ondanks het feit dat het depot een afgesloten ruimte, is waarin wordt getracht de luchtvochtig heid te beheersen, bleek het mi croklimaat in de laden veront rustend te schommelen." Volgens Van Halem schommel de de temperatuur tussen de 14,5 en 30,3 graden Celsius en het zelfde deed zich voor met de luchtvochtigheid. Bovendien bleek dit proces niet gelijkmatig te verlopen. Hoge verschillen werden soms al binnen een paar uur geconstateerd. Tegelijk met de metingen in het depot startte het Vlaardings res tauratie-atelier Art Conserva tion een onderzoek om de goua ches met huidproblemen voor verder verval te behoeden. Op grond van een eerder, door an dere deskundigen gedaan mate riaalonderzoek, stelt Art Con servation nu voor de Appels zo danig te conserveren dat alle los zittende verfdeeltjes weer op de ondergrond worden gehecht. De Drie Koppen komen naar alle waarschijnlijkheid als eerste in aanmerking voor een opknap beurt. Art Conservation zal na elke voltooide stap in dit proces in overleg met het museum be oordelen of de gekozen methode de gewenste resultaten oplevert. Brokkelen „Karei Appel werkte met veel verschillende lagen gouache- (plakkaat)verf over elkaar", ver klaart Van Halem. „Dit leverde weliswaar een mooi effect op, maar het resultaat blijkt dus niet duurzaam te zijn. De verf wordt hard en gaat afbrokkelen op plekken waar het zich niet heeft kunnen hechten aan het papier, maar aan de onderliggende gou ache-laag." In november is het vijftig jaar geleden dat de Cobragroep werd opgericht. Naar aanleiding hier van vindt in het Stedelijk Mu seum een symposium plaats waarop de resultaten van het proefproject worden gepresen teerd. De bijeenkomst is onder meer van belang voor restaura toren van moderne kunst, omdat ervaring met dit soort proble men nog betrekkelijk gering is. SCHIEDAM Aan kinderen en ouderen die hun creativiteit tot ontplooiing willen brengen, bieden de jaarlijks terugkerende Kunstklassen van het Stedelijk Museum een unieke mogelijk heid verder te komen in hun kunstzinnige uitingen dan zij ooit voor mogelijk hielden. Zes beeldend kunstenaars staan vanaf half september klaar om zowel beginners als gevorderden met uiteenlopend materiaal (ver der) op weg te helpen. Zij bege leiden de cursisten in technieken als boetseren, tekenen, schilde ren en het maken van grafiek. Docenten Maaike Heemskerk en Roel Rienstra nemen onder an dere op zaterdagmorgen in wijk centrum De Blauwe Brug kinde ren vanaf zes jaar bij de 'hand'. Zij laten hen door middel van korte of langere opdrachten in contact komen met onderwer pen als vorm, kleur, compositie en lijn. De kinderen ontdekken dit door bezig te zijn met ver schillende materialen als klei, gips, touw en papier maar ook door te tekenen en te schilderen. Roel Rienstra geeft tevens les aan kinderen op woensdagmid dag in de kunstklas van het mu seum. Op dinsdag, donderdag en vrij dag kunnen ouderen eveneens overdag aan de slag in het mu seum aan de Hoogstraat. Onder leiding van Marjo van Soest, Mieke van Laren, Janet van Schagen of Joke de Vries wor den onderwerpen vanuit ver schillende invalshoeken bena derd. Dit kan tekenen of schilde ren zijn naar een stilleven, kop of model, aandacht voor kleur waaronder contrast en toepas sing. Ook het proces van 'idee naar resultaat' (docente De Vries) wordt behandeld waarbij men individueel wordt begeleid naar het einddoel. Mieke van Laren tenslotte laat iedereen in haar/zijn eigen tempo werken en wil de fantasie prikkelen door thema's aan de orde te stellen. Een breed aanbod dat duidelijk staat omschreven in de gratis brochure die kan worden afge haald aan de balie van het mu seum. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het secretariaat, vragen naar Elsa Morais, tel. 2463666. SCHIEDAM De muziek groep Uzory uit de Oekraïne zal zaterdag 18 juli optreden in Cafe ;t Spul aan de Hoogstraat 92. De leden van de groep hebben allen les gehad aan de conservatoria van Kiev en Odessa. In hun thuisland maken ze deel uit van een filharmonisch orkest, maar tijdens hun buitenlandse reizen treden ze op als vertolkers van de Oekraïense en Russische volksmuziek. Zowel de imposante, bijna twee meter hoge balalaika-contrabas, als de veel kleinere balalaïka- prima zullen tijdens het Slavi sche volksmuziekoptreden ge bruikt worden. De toegang is gratis en het optreden begint om 21.30 uur. Als VACO-erkend banden- en wielenspecialist zorgen wij ook dat uw caravanbanden tip top in conditie zijn. Technisch perfect voor een onbezorgde vakantie!- Laat uw banden, wielen en reservewiel daarom tijdig door ons keuren. Zowel uw caravan als uw portemonnee worden er beter van. Wij doen het onder SCHIEDAM Geboorte-aan giften in de periode van 18 juni tot en met 25 juni: Büsra d.v. Biner en Biner, Je- remmiah z.v. Nanhu en Baan- vinger, Cassandra d.v. Timmer mans en Tax, Said z.v. Ahabad en Anouk, Jurjen z.v. Jagersma en Schut, Chenise d.v. Kuipers en van Rosmalen, Mike z.v. op 't Ende en Van Oudheusden, Anup z.v. Dataram en Sahdew, Yunus z.v. Duran en Sofouglu, Beyzanur d.v. Uysal en Uysal, Damain z.v. de Groot en van der Heijden, Fadimana d.v. Simsek en Simsek, Jamey d.v. Hoger- vorst en Kloppers, Lotte d.v. Luit en van Doorn, Dennis z.v. Wienen en Krinart, Romana d.v. Markus en van der Torre. Ondertrouwd: M. Bugdayci 25 jr. en A. Gögüs 18 jr., G.F. Romijn 37 jr. en C. Visser 47 jr., R. Oostlander 35 jr. en M.P.W. Gloudi 22 jr., E.P. Kerklaan 28 jr. en H.F. Schwa- germann 23 jr., Y. Yabasun 27 jr. en A. Tercan 21 jr., R. Huijs- man 29 jr. en L. Wijs 24 jr., W.P. van der Burg 27 jr. en Chr. J. den Ouden 24 jr., R. Barends 29 jr. en M. Romijn 27 jr., B. Speel- mans 27 jr. en N.D. Schluter 21 jr- Gehuwd: R.R. Wassenaar 33 jr. en D.C. Lichtenberg 29 jr., CF. Weber 35 jr. en P. Slenters 30 jr., J.D. Osterholt 45 jr. en Y. van den Heuvel 31 jr., M.A. Molenaar 25 jr. en M.W.C. van der Meijde 27 jr., R.P.A. Stolk 25 jr. en S. Hollebeek 26 jr., P, Sanstra 53 jr. en W. Spelt 48 jr., R.A.G. Wille- brand 45 jr. en G.C.M. de Kroon 29 jr., E. van der Veeke 27 jr. en I.E. de Haan 22 jr., S. Alabay 26 jr. en F. Demir 22 jr., A. Burgmans 44 jr. en A.C.W. Sneller 32 jr., F.B. Snijdelaar 30 jr. en S. Burghouwt 37 jr., M.J. van Trierum 31 jr. en C.D. Boom 31 jr. Overleden: C. Elderhorst, vrouw, 49 jr., echtgen. v. H.L.M.G. Nadels J.M. Bosma, vrouw, 79 jr., g.g.m. H.A. van Dijk; J.H.C. Caro, man, 8! jr., P. van den Heuvel, vrouw, 75 jr., g.g.m. J. Lookermans; W.F. Tobeck, vrouw, 73 jr., g.g.m. J.F.. van Leeuwenstijn; M.J. Steens, vrouw, 69 jr., echtgen. van J.C. van Giezen; C. Kist, man, 69 jr.; P.L. van Splunder, vrouw, 76 jr., echtgen. van C.L. Markus; M. Bockkom, vrouw, 64 jr., g.g.m. E. Breddels; B.P. Reijnders, man, 71 jr. SCHIEDAM De Stichting Nieuwland Zomerfestival organi seerde afgelopen zaterdag voor de derde maal het Zomerfestival op de Mgr. Nolenslaan. De Stichting Nieuwland Zomerfestival is een samenwerkingsver band tussen de winkeliersvereniging, de bewonersvereniging en de Stichting Welzijn Nieuwland, bedoeld om de bewoners van de wijk weer blij te laten zijn met hun wijk. Burgemeester Scheeres verrichte om 10.00 uur de openingshande ling, waarna het feestgewoel losbarstte. Een rodeostier die midden in de winkelstraat stond opgesteld zorgde voor veel spanning en sensatie, met name onder de oudere jeugd. Voor de jongere kinderen waren er een springkussen, een schminkkraam, mini monobikes en een circustrein, terwijl de dappersten zich konden uitleven op het podium van de miniplay- backshow. Daarvoor waren in totaal zeven deelnemers tussen de zes en elf jaar. De grote beker werd gewonnen door de negenjarige Mikaella. die Celine Dion nadeed, maar voor alle deelnemers was er een herinneringsmedaille. Ook voor de volwassenen was er de mogelijkheid om op te treden Er stond een speciale karaoke-installatie opgesteld. Professionele muziekoptredens waren er van de aankomende zangtalenten Willeke d'Estelle en Mare Benz. SCHIEDAM Peuterspeelzaal Pippeloentje heeft na de zomer vakantie nog enkele plaatsen vrij voor peuters van 2% jaar of ou der. Hoewel een aantal groepen niet helemaal vol is, denken ze er bij Pippeloentje niet over de leef- tijdsgrns te verlagen naar twee j^ar, omdat de kinderen die nog zo jong zijn, er veel langer over doen om te wennen. Pippeloentje heeft onlangs de tentoonstelling KleinKinder- Kunst georganiseerd in het Mu seum en in de Stadswinkel. Wie het als ouder jammer vindt dat zijn of haar pèuter hieraan niet heeft meeedaan kan worden ge- rutsgesteld: na de zomervakantie volgt de laatste tentoonstelling van schilderijen gemaakt door met name peuters die nieuw zijn op de peuterspeelzaal. Ze zijn wederom te zien in de Stadswin kel van 7 september tot 19 sep tember; de schilderijen zijn te; koop en de opbrengst is bestemd voor Fort Drakensteyn. Voor ouders die interesse hebben in plaatsing bij Pippeloentje: op woensdag 22 juli is de laatste inschrijfochtend van dit school jaar, tussen 9.00 en 10.00 uur. Men kan dan ook meteen een kijkje nemen. +/M van Schiedam SPAANSE POLDER naar: Autobedrijf HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 JULI 1998 29-1441 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: Nel Bootsman ontvangt de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. NS Kostbare Appels verschrompelen door NANS WOLTERS Redding nabij voor de Drie Koppen. FOTO TOM HAARTSEN Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010 - 4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 Vooral de oudere jeugd vermaakte zich met de opgestelde rodeostier. "C Wij zijn Hoogstad 151, Vlaardingen Tel. 010-2.322.522 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 I

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3