HER DER Jeugd kiest niet voor meet- en regeltechniek Ze moeten bereid zijn een aantal keren tien minuutjes van hun tijd af te staan Minder afval bij Akzo Nobel Huurstijging leidt tot verhuizing Jonge diabetici wagen sprong WsÊSË 29-1001 Op 1 juli 1997 is een nieuwe Huursubsidiewet in werking getreden vooral om de huur subsidieregeling efficiënter en doelgerichter te maken. In de praktijk blijkt dat vooral mensen met lage inkomens er iets op vooruit zijn gegaan. De in de wet geregelde bevrie zing van de maximale huur- grens leidt door de recente huurverhoging echter tot ge dwongen verhuizing. Per 1 juli geldt als maximale huur waarbij nog recht bestaat op huursubsidie een bedrag van f1085,-. In de wet is vastgelegd dat deze grens voor een aantal jaar bevroren zal worden. Huur ders die nu nog huur betalen die net onder de grens ligt, kunnen door de jaarlijkse huurverhoging boven een huur van f 1085,- uit komen en verliezen daardoor hun recht op subsidie. Dat kan maandelijks honderden gulden schelen en de gevolgen hiervan zijn schrijnend. Bij de ANBO, de bond voor vijftig-plussers, is een melding binnengekomen van een echtpaar van 74 en 72 jaar. Zij wonen al 20 jaar naar volle te vredenheid in een huurhuis. Door de huurstijging van 1 juli komt de huur net f25,- boven de maximale huurgrens uit. Daar door loopt het echtpaar hun huursubsidie van ruim f 400,- per maand mis. Er geldt welis waar een overgangsregeling, waardoor twee jaar lang nog recht bestaat op een gedeelte van de subsidie, maar dan is het af gelopen. Het echtpaar kan zich met hun inkomen de volle huur niet meer permitteren. Gevolg: dit echtpaar is gedwongen te ver huizen, met alle sociale gevolgen van dien. De ANBO vindt de gevolgen met name voor senioren onac ceptabel, en zal de komende tijd trachten het Kabinet zover te krijgen dat voor deze situaties een oplossing wordt gevonden. Over de Huursubsidiewet 1998/1999 is door de ANBO een uitgebreide brochure uitgegeven met alle gegevens en bedragen zoals deze in het nieuwe subsidie jaar gelden. De brochure is te bestellen door f 10,- (niet-leden) of f6,- (ANBO-leden) over te maken op postrekening 412424 t.n.v. ANBO-Verkoopartikelen te Utrecht o.v.v. bestelnummer P4106. Deze week volgen 35 jon geren met diabetes (sui kerziekte) een complete parachute opleiding op het Nationaal Paracentrum Teuge bij Apeldoorn. Een unieke gebeurtenis omdat dit nooit eerder heeft plaatsgevonden. Tot voor kort werd er nog steeds vanuit gegaan dat jon geren met diabetes hetzelfde zouden kunnen als hun leef tijdsgenoten die géén diabe tes hebben, behalve duiken en parachute springen. In 1997 ging de Diabetes Jeugd club (D J-club) daarom met 50 jongeren duiken en nu gaan ze met 35 jongeren op voor het A-Brevet Parachute springen. Aanvankelijk is twee jaar overleg gevoerd met de Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart, mensen uit de verzekeringwereld en me disch specialisten. Hieruit is een aantal voorwaarden ge formuleerd waarbinnen het verantwoord is om jongeren met diabetes een volwaardige 'A'-opleiding parachute springen aan te bieden. De geformuleerde uitgangs punten zijn vervolgens in in dividuele situaties getoetst en waar nodig bijgesteld. De volgende stap is nu het daad werkelijk organiseren van een opleidingsweek waarbij de jongeren die aan de tevo ren gestelde voorwaarden voldoen, kunnen deelnemen. De schaduwzijde van deze ontwikkeling is echter dat datgene die niet aan de tevo ren gestelde voorwaarden voldoet, dit als een extra af wijzing zal ervaren. Reden voor de D J-club om ook deze jongeren een volwaar dig aanbod te doen, waarbij ze hun eigen aandoening niet als afwijzing of extra handi cap zullen ervaren. Later in dit jaar gaat er een groep een 'Tandem-sprong' maken. Herinneringen van tijdgeno ten zijn van groot belang voor de geschiedschrijving. Vanuit die filosofie is de Mu- seumstroomtram Hoorn-Me- demblik begonnen met het Stoomtram Documentaire Project. In het kader van dit project wordt zoveel mogelijk nog niet vestgelegde kennis verza meld over de vele stoomtram- bedrijven die in Nederland hebben gefunctioneerd. De kennis wordt vergaard door middel van gesprekken met oud-stroomtrammedewerkers en oud-reizigers. Dit moet een beeld opleveren over het dage lijks functioneren van de diverse stoomtrambedrijven: hoe werd de dienst uitgevoerd, waarom werden de dingen gedaan zoals ze werden gedaan en hoe werd een en ander door het personeel en de reizigers beleefd. Een schat aan kennis moet er ontstaan over de sociaal-econo mische en culturele betekenis van de stoomtrambedrijven in Nederland. Een voorbeeld van zo'n stoomtrambedrijf was de Rotterdamse Tramweg-Maat schappij, die in het verleden door onze regio reed. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij is als typisch stoomtrambedrijf zeer belang wekkend voorhet Stoomtram Documentaire Project. Dit be drijf heeft tussen 1898 en 1966 een tramwegennet geëxploiteerd van honderden kilometers van uit Rotterdam tot aan Schou- wen-Duiveland. De laatste ja ren met een ingekrompen net en alleen nog met motortrams. Met name voor de ontsluiting van het platteland op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden zijn deze stoomtramverbindin gen van groot belang geweest. Voor het documentaire project wordt contact gezocht met oud medewerkers en gebruikers van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Lezers wordt gevraagd contact op te nemen met: R.P. van den Broeke, projectlei der Stoomtram Documentaire Project, Postbus 137, 1620 AC Hoorn, tel. 0229 - 270002. De eierstokken stimuleren met een lage dosering van een hormoon om de zwanger schapskans te vergroten en de risico's van behandeling zo laag mogelijk te maken. Dat is het doel dat arts-assistent voortplantingsgeeskunde Femke Hohmann in het Dijk- zigt Ziekenhuis met haar on derzoek wil bereiken. 'Technisch gezien staan alle mid delen me ter beschikking. Zon der waarden t>ij normaal, gezon de vrouwen kan ik echter niets. Daarom zoek ik gezonde vrou wen in de leeftijd van 20 tot 35 jaar met een normale, regelmati ge, menstruele cyclus. Zij mogen de pil niet gebruiken, andere vormen van anti-concep tie wel. Bovendien moeten ze bereid zijn gedurende een men struele cyclus een aantal keren tien minuutjes van hun tijd af te staan', roept Hohmann vrijwilli gers op. Uit ideële overwegingen Ze heeft 75 vrouwen nodig. Achttien hebben zich al aange meld. Met een aantal is Hoh mann al aan de slag. Volgens de arts-assistent zijn het met name vrouwen die uit ideële overwe gingen hun medewerking verle nen. Omdat bijvoorbeeld een zusje maar niet zwanger wordt, terwijl daar volgens de regeltjes pi van het boek geen aanleiding toe is. Hohmann: 'Geassisteerde voorplantingstechniek wordt vaak geassocieerd met IVF, in de volksmond reageerbuisbe vruchting. Die link wordt niet alleen door leken gelegd, artsen doen het evengoed. Er zit echter een heel scala tussen IVF en nor male bevruchting. Het onder zoek richt zich op de behande ling van paren met een onbegre pen onvruchtbaarheid. Daarmee bedoelen we dat de vruchtbaar heidsstoornis niet bekend is. Een van de behandelingen van paren met een onbegrepen vruchtbaar heidsstoornis bestaat uit het sti muleren van de eierstokken in combinatie met inseminaties. Het stimuleren gebeurt met een hormoon om zo in plaats van een eicel, meerdere eicellen te laten rijpen en zo ,de bevruch tingkans te verhogen. Vervol gens brengen wij het sperma, in het laboratorium van alle onzui verheden ontdaan, zo dicht mo gelijk bij de in de baarmoeder vrijgekomen eicellen. Dit wordt IUI of Intra Uterine Inseminatie genoemd. Bij het huidige onder zoek proberen wij de eierstokken zodanig te stimuleren dat er meer dan een maar maximaal drie eicellen per cyclus rijpen om zo onder andere het risico op meerlingen te verkleinen. We hebben bepaalde ideeën over hoe je eierstokken stimuleert. Om goed te kunnen bekijken hoe het hormoon inwerkt op de eier stokken, moeten we eerst kijken bij gezonde vrouwen met een regelmatige menstruele cyclus. De vrouwen die aan het onder zoek meedoen bekijken we gedu rende een cyclus, waardoor we een beeld krijgen hoe het hor moon te doseren. Hierna kun nen we het gaan toepassen op vrouwen met vruchtbaarheid sproblemen om zo de bevruch tingskans bij hen te vergroten.' Voordelen van IUI met een mil de stimulatie van de eierstokken zijn de beperkingen van het risi co op grote meerlingen en het gebruik van slechts een hor moon. Bovendien is deze tech niek aanzienlijk goedkoper dan IVF. Verminderde vruchtbaarheid Hohmann vertelt dat het aantal vrouwen met verminderde vruchtbaarheid toeneemt. Ze vermoedt dat eén van de oorza ken de steeds oudere leeftijd is waarop vrouwen aan kinderen gaan denken: 'Vruchtbaarheid neemt op je dertigste af. Vanaf 35-jarige leeftijd is er een duide lijke, verminderde vruchtbaar heid.' Zij verricht het onderzoek met collega gynaecoloog Laven, onder supervisie van Professor Fauser, hoofd afdeling voort- plantingsgeneeskunde. Vrouwen die zich voor het onderzoek aan melden worden door Femke Hohmann uitgebreid geïnfor meerd. Bij volledige deelname krijgen zij een ruime onkosten vergoeding. 'Alhoewel deelname natuurlijk op vrijwillige basis is, verwachten we wel de intentie het hele onderzoek af te maken' benadrukt de onderzoeker. Onder telefoonnummer 010-463 37 60 (secretariaat Voortplan- tingsgeneeskunde) of 010-463 47 98 kan contact met Femke Hoh mann worden opgenomen. Nederlanders zijn nog altijd aardappeleters bij uitstek. Gemiddeld eten we jaarlijks zo'n 70 a 80 kilo aardappels per persoon. Een zeer bijzon dere aardappel is de Opper doezer Ronde, die met recht de prins van de piepers wordt genoemd. De Opperdoezer Ronde is een vroege, vrij vaste aardappel met geelvlezig vruchtvlees. Kenners beschouwen deze aard appelsoort als een ware delica tesse. Het Noordhollandse dorpje Opperdoes is de enige plek op aarde waar de Opper doezer Ronde mag worden ge teeld. Alleen daar is de juiste samenstelling van grond (hoge, droge zavelgrond) te vinden om deze culinaire aardappel te kwe ken. Jaarlijks houden zo'n 60 telers zich daarmee bezig. Deze aard appel wordt al geteeld sinds het midden van de vorige eeuw. Ze heeft haar naam te danken aan tuinder Sluis uit Opperdoes. Sluis teelde de zogenaamde 'ne gen wekers', vroege aardappe- len die al negen weken na het poten geoogst konden worden. Op een dag vond hij tussen zijn perceel 'negen wekers' een stam met grof blad en ronde knollen. Uit deze stam ontstond de le gendarische Opperdoezer Ron de. De teelt gebeurt nog altijd op ambachtelijke wijze. De knollen worden met de hand geoogst. Ze moeten namelijk gerooid worden terwijl ze nog volop groeien. De oogsttijd ligt ongeveer tussen begin juni en eind juli. In 1996 kreeg dit smaakvolle ras van de Europese Unie de kwalificatie 'Bescherm de Oorsprongbenaming', een soort 'appellation contrölée' van de aardappels. De Opper doezer ronde mag dus met recht een exclusieve aardappel ge noemd worden. Fijn voor de lijn Van aardappels wordt wel eens gedacht dat ze dikmakers zijn. Niets is minder waar. De Op perdoezer Ronde bestaat name lijk voor bijna tachtig procent uit water, bevat geen vet en le vert zeer weinig calorieën. Een aardappel bevat maar 68 calo rieën per 100 gram. Ter vergelij king: rijst bevat 148 calorieën per 100 gram gekookt product. De Opperdoezer Ronde zit boordevol waardevolle voe dingsstoffen. Het eten van een gemiddelde portie van 300 gram gekookte aardappelen per dag levert een kwart van onze dage lijkse behoefte aan eiwit, ijzer en vitamine B en tevens gemiddeld de helft van de dagelijkse vita mine C behoefte. Wie de Opper doezer Ronde niet serveert met vette jus, kan met gerust hart zijn buikje rond eten. Variatie Het is beter om de Opperdoezer Ronde niet in water te bewaren, want dan gaat de kwaliteit ach teruit en neemt het vitamine C- gehalte af. Aardappelen ge kookt in schil behouden de meeste vitamines. Als de ge schilde Opperdoezer Ronde echter met weinig water ge kookt of gestoomd worden, blijven de meeste vitamines wel bewaard. Met aardappels zijn zoveel va riaties mogelijk dat er iedere dag een ander aardappelgerecht op tafel kan staan. Een van de lekkerste manieren om de Op perdoezer Ronde te eten is de traditionele bereidingswijze: kook ze onder water en zet ze dampend op tafel. Geef er een kopje gevuld met gesmolten roomboter bij en doop daarin de aan een vork geprikte stukjes aardappel. Serveer ze eens met een stukje vlees en salade of bloemkool en men heeft een heerlijke maaltijd. 'Alle vakken in de techniek kom je erin tegen, de baan is zeer gedifferentieerd en de arbeids markt is gunstig', somt ROC Zadkinedocent Jan van der Horst een aantal pluspunten van de MBO-studie Meet- en Regel techniek op. De deeltijdoplei ding verhuist van de Rotterdam se Benthemstraat naar de Jan Ligthartstraat in Rotterdam- -Zuid. Volgens Van der Horst een logische 'move': 'In Zuid wordt ook Procestechniek on derwezen en daar heeft meet- en regeltechniek alles mee te ma ken.' De deeltijdopleiding sluit naad loos aan op een aantal MTS- diploma's. De student moet er twee jaar drie avonden voor uit trekken. 'Maar', zegt Van der Horst, 'dan heb je een diploma op zak waarmee je vele kanten uit kunt. Overigens spreek ik lie ver van meet-, regel- en bestu ringstechniek. Want als je hebt gemeten kan je regelen maar ook besturen.' Uit ervaring weet hij te vertellen dat jongeren zich niet realiseren dat vooruitgang in techniek ook voor procestechniek geldt. 'Juist deze sector is wat dat betreft volop in beweging', benadrukt Van der Horst. 'Er gebeurt nog maar heel weinig met de hand. Men beseft niet dat er wordt gewerkt met zeer geavanceerde automatisering, maar ook niet dat een operator de verantwoor delijkheid draagt over een inves tering van een paar miljard. Als je het over procesindustrie hebt wordt nog steeds de associatie met zwaar en vuil werk gelegd en dus wordt er niet voor een studie meet- en regeltechniek gekozen. Naar mijn mening puur uit on bekend- en onwetendheid. In etalages zie je dat de videorecor der van vandaag eigenlijk al. weer oud is. Dat dezelfde snelheid in de ont wikkeling van de meet- en regel techniek zit, daar heeft men geen notie van. Jaar en dag timmeren we hierop en toch kiezen maar weinig mensen voor de oplei ding. Willen we in Nederland in de pas met de rest van de wereld blijven lopen, dan zullen we toch goed opgeleide specialisten moe ten hebben.' Informatie overdracht Met het diploma Meet- en regel techniek kan men terecht in de procesindustrie, de snel groeien de industrie van chemische, far maceutische, metallurgische en waterzuivering- en milieubedrij ven. Meet- en regelinstallaties zorgen voor de continue bewa king en voortgang van het pro ces. De procesbeheersing vindt plaats door overdracht van in formatie. De technici, die ver antwoordelijk zijn voor het goed functioneren van deze essentiele regelinstallaties worden meet- en regeltechnici genoemd. Een baan als meet- en regeltechnicus betekent wel constant bijscho len. 'In*de diepte specialiseren', noemt Van der Horst dat. En wil de meet-en regeltechnicus een baan in de onderhouds- of ana lytische sfeer, dan moet hij ab stract kunnen denken om een diagnose te kunnen stellen. Belangstellenden kunnen bij ROC Zadkine (nummer 010-484 31 55) informatie krijgen. Onlangs opende Akzo Nobel in de Botlek een nieuwe slib- drooginstallatie. Minder af val naar de Afval Verwer king Rijnmond (AVR), pret tiger werkomstandigheden voor de medewerkers en minder kosten waren de aanleiding voor deze ver nieuwing. Met deze slibdrooginstailatie wordt een nieuwe verwerkings methode van afvalslib uit af valwater geïntroduceerd. De vijf productiebedrijven op de fabriekslocatie van Akzo No bel in de Botlek gebruiken wa ter om hun product te kunnen maken. Na gebruik is dit water vervuild: zo ontstaat afvalwa ter. Voordat dit afvalwater naar de haven wordt afge voerd, wordt het gezuiverd. Bij zuivering van afvalwater ont staat slib. Tot nog toe werd dit afvalslib tot een 'koek' geperst en ver volgens bij de AVR verbrand. Het slib bevatte echter nog cir ca 70% water. Wie verbrandt er nou water... 'Verbranden' van water is onnodig en kost energie. Met de nieuwe metho de - een combinatie van een stoomverwarmde cilinder en een centrifuge - wordt het afval gedroogd totdat het 'kurk droog' is. Zodoende vermin dert de hoeveelheid afval met tweederde. Minder afval leidt bovendien tot minder trans port van afval over de weg. De kosten van de nieuwe slib- droger bedragen 2,1 miljoen gulden. Maar er komt dus veel voor terug, en niet alleen mi lieutechnisch. Bedrijfsleider Aad Davids: 'Dan hebben we het nog niet eens gehad over de verbeterde veiligheid- en ar beidsomstandigheden van de medewerkers. De oude instal latie was nogal arbeidsinten sief. Die moest vaak schoonge maakt worden en dat was be hoorlijk zwaar werk. Boven dien zijn het afvalstoffen en dus niet echt vriendelijk om mee te werken. Dat is nu alle maal voorbij, dankzij de nieu we slibdroger', aldus Davids. Milieu en economie blijken met deze investering hand in hand te gaan; afvalverwerking kost namelijk geld. Minder af val betekent dus ook minder kosten voor verwerking van af val. Akzo Nobel, met hoofdzetel in Arnhem, is een marktgerichte onderneming die wereldwijd actief is op markten voor pro ducten voor de gezondheids zorg, verven en lakken, chemi sche producten en vezels. De onderneming telt 70.000 mede werkers en heeft vestigingen in meer dan 60 landen. Op de productielocatie in de Botlek wordt chloor, natronloog, wa terstof, vinylchloride, metaal- alkylen en gewasbeschermings middelen geproduceerd. Op deze locatie werken 550 men sen. De sociaal-economische en culturele betekenis van stoomtrambedrijven Een stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij op weg naar Rotterdam, passeert een brug hij Oude sluis op 15 april 1954 Vrouwen gezocht voor onderzoek onbegrepen onvruchtbaarheid door LIANNE VAN ECK Femke Hohmann Foto: JANSSEN DE KIEVITH De Opperdoezer Ronde, prins der piepers, is vast en geelvlezig De Opperdoezer Ronde wordt geoogst tussen begin juni en eind juli loto THE GREENERY INTERNATIONAL loto JANSSEN DE KIEVITH door LIANNE VAN ECK

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9