HER DER Hooikoortstablet kan rijvaardigheid beïnvloeden ei Samen zorgen ze voor een tongstrelende verrassing Minder verpakking betekent minder afval Moslims vragen regering om aanstelling 38 imams De apotheker geeft raad Geschillenregeling uitgebreid Onschadelijk populierenpluis üPifSiraMÉM Het is vanaf 1 juli mogelijk om bij geschillen over repara ties van consumenten-elektro- nica een oordeel of advies in te winnen bij onafhankelijke deskundigen. De Geschillen regeling Elektro van Uneto, de brancheorganisatie van elektro-technische onderne mers wordt namelijk uitge breid door de deelneming van ruim 400 reparatiebedrijven voor wit-en bruingoed. De geschillenregeling voor het reparatiebedrijf is tot stand ge komen in samenwerking met de Consumentenbond, de Stichting Geschillencommissies voor con sumentenzaken en Uneto. De geschillen tussen consumen ten en de elektrovakhandel kon den al sinds januari 1997 worden neergelegd bij de Geschillencom missie Elektro Uneto. Uit het afgelopen anderhalf jaar is ge bleken dat van de regeling wei nig gebruik is gemaakt. Vanaf 1 juli geldt de regeling ook voor producten zoals wasmachines, koelkasten, audio-apparatuur, computers of koffiezetapparaten die ter reparatie worden aange boden bij een Uneto-reparatie- bedrijf. In elk Nederlands gezin staan naar schatting zo'n vijftien elektr(otechn)ische apparaten. Een beroep op een geschillen commissie is iets wat alleen in uiterste gevallen wordt gedaan. De consument of de ondernemer zal eerst met de andere partij in overleg tot een oplossing voor de klacht proberen te komen. Wordt een geval wel aan de ge schillencommissie voorgelegd, dan bestaat het voordeel van een goedkope en snelle afwikkeling. DU in tegenstelling tot bij een rechtszaak. De uitspraak van de geschillencommissie is voor bei de partijen bindend. Uneto is van mening dat door deelname van alle bij Uneto aan gesloten elektrotechnische de tailhandelsbedrijven opnieuw een stap is gezet ter versterking van het imago van de Uneto- bedrijven. Populieren en wilgen laten de komende weken hun zaadpluis los. Bij regenachtig en wind stil weer is daar niet veel van te merken. Als de weersom standigheden gunstig zijn (droog en winderig) kan het pluis kilometers ver weg waai en en zich centimeters dik verzamelen in hoeken en ri chels. Dit leidt bij plantsoe nendiensten regelmatig tot verzoeken de schuldige bomen om te zagen of te snoeien. De overlast duurt hooguit enkele weken en het omzagen van bomen leidt tot veel grote 'overlast'. Populieren en wilgen maken, net als distels en paardenbloemen, heel licht zaad dat aan een flinke zaadpluis door de wind wordt verspreid. Bij droog en winderig weer kan de lucht de komende weken vol zitten met dat pluis, alsof het sneeuwt. Het meeste zaad kiemt niet, omdat het van onvruchtbare bomen komt. Maar toch zijn er mensen die er last van hebben. Een enkeling is er echt allergisch voor. De mees te mensen zijn voor dit pluis eciiter net zo 'allergisch' als voor herfstbladeren: het bezorgt ze ex.ra werk. Dus vragen ze om het omzagen van de onschuldige boom zonder daarvan de gevol gen te kunnen overzien. De Bomenstichting pleit ervoor dit soort verzoeken niet serieus te nemen. De meeste plantsoe nerdiensten doe dat ook niet. In de eerste plaats duurt die zoge naamde overlast namelijk hoog uit enkele weken, daarna zijn de bonen weer onschuldig en on schadelijk. In de tweede plaats bestffen de meeste mensen niet dat iedere boom, dus ook de populier en wilg, veel stof uit de lucht vangt met zijn bladeren. Dat stof spoelt er bij een regen bui weer af en dan is het filter klatr voor hergebruik. Bomen malen de lucht dus schoon, zo- lanj er bladern aan zitten. Dat weegt ruimschoots op tegen die enkïle pluis die met een beetje hunor toch wel te verdragen zijn Bovendien zijn bomen op veel me<r manieren belangrijk voor om welzijn. Wie daar meer over wi' weten kan bij de Bomenstich- tirg de folder 'Bomen Men sen' bestellen door f 3,50 over te naken op giro 2108755 t.n.v. Bomenstichting Utrecht o.v.v. Uomen en Mensen'. 30-1001 Voor veel mensen is de va kantieperiode hét moment om hun koffers te pakken en met de auto op reis te gaan. Bijna 4 Vi miljoen Nederlan ders stappen deze zomer weer in de auto om een flink aan tal kilometers af te leggen naar hun vakantiebestem ming. Iedereen weet dat het belangrijk is om bij zo'n lange reis fit ach ter het stuur te zitten. Wat veel mensen echter niet weten, is dat ze door het slikken van veel gangbare geneesmiddelen vaak minder helder zijn dan ze den ken. Juist in de auto kan dat erg gevaarlijk zijn. Neem nou medicijnen tegen hooikoorts. Maar liefst één op de vijf Nederlanders heeft in de zomermaanden last van deze vorm van allergie. De kwaal is niet te genezen maar geneesmid delen kunnen de symptomen verlichten. De Universiteit van Maastricht onderzocht het ef fect van twee van deze antihooi- koortsmiddelen op de rijvaar digheid. Wat bleek? Middelen op basis van cetirizine hebben bij de voorgeschreven dosering van 10 mg hetzelfde effect als één a twee glazen alcohol. De proefpersonen konden niet meer in een rechte lijn rijden. Bij eenzelfde dosis van een middel op basis van loratadine (bij voorbeeld Claritine) bleven de proefpersonen volledig helder. Bij loratadine treedt pas een versuffend effect op wanneer een te hoge dosering wordt in genomen. De Universiteit van Utrecht kwam na een onderzoek tot de conclusie dat de combinatie ge neesmiddelen en verkeer het af gelopen jaar 45 dodelijke slacht offers heeft opgeleverd en 400 ernstig gewonden. Bepaalde medicijnen kunnen het beoor delingsvermogen aantasten en de reactietijd vergroten. Essen tiële zaken wanneer het gaat om autorijden. Vaak wordt gedacht dat een dergelijk effect bij zware medicijnen optreedt. Dat is dus niet het geval, een eenvoudig hooikoortstabletje kan al suf maken. Voor wie met de auto op vakantie gaat, is het dus van belang zijn of haar medicijnge bruik eens kritisch onder de loep te nemen. In Nederland weten we wel wat goed voor ons is, niet voor niets eten we steeds meer courgette en aubergine. Deze groentesoorten zijn namelijk niet alleen lekker, maar zitten ook boordevol vitamine. Au bergine en courgette staan ieder voor zich hun mannetje, maar samen zijn ze ook heel smakelijk. Met recht noemen kenners hen dan ook: een lek ker paar apart. 'Het fijne van aubergine is dat deze groente de smaak aanneemt van kruiden en andere ingre diënten in een gerecht', zegt au bergine-teler Paul van der Knaap van de firma P. en A. van der Knaap. Al vanaf 1981 zijn de broers gespecialiseerd in auber gines. Jaarlijks telen ze zo'n 175.500 kilo aubergines. 'De teelt gaat lekker snel', weet Paul. 'Voor de kerst beginnen we met poten en half januari heb je al de eerste aubergines. Tot half no vember kunnen we dan twee keer in de week oogsten.' 'Bij courgette gaat dat iets anders', vertelt teler Michel Zuyderwijk, 'want die dienen in het seizoen iedere dag geoogst te worden.' Samen met zijn broer Frans zit Michel al 15 jaar 'tussen de cour gettes'. Ze telen zowel de gele als de groene. 'Eind november po ten we de gele courgettes. Twee maanden later kunnen we ze gaan snijden. De groene worden begin januari gepoot en vervol gens begin februari gesneden. In juni en juli herhalen de dit stra mien, want courgetteplanten kunnen niet het hele jaar door dragen. Het is een boel werk maar dat verdient deze groente zeker, want ik eet het zelf ook graag.' Welke soort maakt Mi chel niet uit. Gele courgettes smaken iets zoeter en zachter dan de groene', weet hij. 'Beide vind ik even lekker. Vooral als ze gefrituurd worden. Haal de in plakjes gesneden courgette door losgeklopt ei en vervolgens door een combinatie van bloem en kruidenpaneermeel. Even fritu ren op 180 graden en je weet niet wat je proeft!'. Tongstrelende verrassing Aubergine komt oorspronkelijk uit tropisch Azië, vanwaar ze in de zestiende eeuw door Span jaarden en Portugezen naar Eu ropa werd gebracht. Aubergine heeft champignonachtig vrucht vlees en een romige, vrij neutrale smaak. Ze zijn breed toepasbaar omdat ze de smaak van de overi ge ingrediënten opnemen. Ook de courgette werd in de zestiende eeuw voor het eerst in Europa geïntroduceerd. Ze is fa milie van de komkommerachti- gen en valt onder het geslacht Cucurbita. Haar stamhouder de C. Lundelliana wordt geteeld in Guatamala, Honduras en het zuiden van Mexico. Courgette heeft vrij zacht, blank vruchvlees en een bijzonder geurig aroma. Aubergine en courgette staan ieder voor zich hun mannetje, maar ook samen zorgen ze voor een tongstrelende verrassing. Bijvoorbeeld aan een spies op de barbecue of in ratatouille met ui, paprika en knoflook. Let bij het kopen van deze groenten erop dat ze stevig aan voelen. Bij aubergine moeten de steelaanzet en het blad groen en fris zijn. Let er bij courgette op dat er nog een stukje aan de steel vastzit. Zowel aubergine als courgette blijft het langst vers op een koele plaats. De groene courgette blijft zeker een week goed. De gele is iets gevoeliger, met name voor 9 uitdrogen. Deze kan beter bin nen enkele dagen na aankoop geconsumeerd worden. Bewaar aubergines niet samen met fruit want daar worden ze slap en rimpelig van. De auber gine en courgette hoeven alleen maar even gewassen te worden, schillen is niet nodig. De steeltjes moeten wel verwijderd worden. Ovenschotel Dit vegatarische hoofdgerecht is voor vier personen en kan bereid worden in een combi magne tron. Ingrediënten: 2 aubergines, 2 groene courgettes, *2 bolletjes mozzarella, 4 vleestomaten, 4 eetlepels olijfolie, 2 fijngesneden uien, 2 fijngesneden teentjes knoflook, zout en (versgemalen) peper, blaadjes van 3 takjes basi licum. Snijd de aubergines en courget tes overdwars in dunne plakken. Snijd de mozarella en tomaten ook in dunne plakken. Spreid de aubergine-plakken uit op het magnetronplateau, bestrijk ze met wat olijfolie en laat ze ca. 3 minuten voorgaren. Doe 2 eetle pels olijfolie in een ronde magne tronschaal. Schep de ui en knof look erdoor en laat op vol ver mogen in ca. 2 minuten glazig worden. Leg, werkend van bui ten naar binnen, om en om plak jes aubergine, tomaat, courget tes en aubergines in de schaal. Bestrooi met zout, peper, drup pel wat olijfolie erover en laat het gerecht bij 175 W -I- 180 graden C. in ca. 17 minuten gaar worden. Snijd de basilicum in dunne reepjes em strooi die voor het opdienen over het gerecht. We zijn anders gaan denken over ons afval want we willen minder afval produceren en meer hergebruiken. Die an dere manier van denken is goed te zien in de schappen van de supermarkt. Van na- vulverpakkingen bijvoorbeeld had een paar jaar geleden niemand gehoord. Nu is het de normaalste zaak van de wereld. Zo zijn er tal van voorbeelden te geven van pro ducten die met veel minder materiaal worden verpakt. Dat scheelt in de milieubelas ting. Er zijn in de afgelopen jaren allerlei veranderingen op gang gebracht. Sommige zijn heel simpel, bijvoorbeeld producten in een transportdoos anders sta pelen waardoor je meer kwijt kunt in een grootverpakking. Door die simpele ingreep is er op jaarbasis al gauw tonnen minder verpakking nodig. Ook het bierblikje is lichter gewor den omdat het dunner is dan vroeger wat overigens niet zichtbaar is maar wel enorme hoeveelheden staal scheelt. De grootverpakkingen zelf zijn uit gebreid onderzocht wat tot veel verandering heeft geleid. Transport Zo worden veel kartonnen do zen waarin jam wordt vervoerd niet meer van gebleekt, maar van bruin golfkarton gemaakt. Ook de hoogte is iets verlaagd waardoor er weer vele tonnen papier per jaar bespaard wor den. Op transport naar de win kel worden sommige stapels producten niet meer met folie omwikkeld, een dunne streep lijm zorgt ervoor dat de pakken of zakken netjes op de stapel blijven liggen. Hierdoor is er helemaal geen transportverpak king meer nodig. Door de blisterverpakkingen in doe-het-zelf zaken een beetje te verkleinen werden de benodigde hoeveelheden kunststof, papier en karton aanzienlijk vermin derd. In sommige gevallen kon de verpakking zelfs worden weggelaten. Door het flesje van de dessertsaus iets dunner te maken bespaart de fabrikant jaarlijks ruim dertigduizend kilo glas maar de hoeveelheid saus is precies hetzelfde geble ven. Al deze veranderingen zijn het resultaat van afspraken (het Convenant Verpakkingen I), gemaakt in 1991 tussen de over heid en een deel van het be drijfsleven. Eind 1997 zijn er voor de tweede keer afspraken (Convenant Verpakkingen II) gemaakt tussen de overheid en 350.000 bedrijven in Nederland. Er is afgesproken dat in het jaar 2001 het grootste deel van het papier en karton, glas en metaal en een kleiner deel van kunst stof en hout wordt hergebruikt. Het bedrijfsleven zal dat echter nooit alleen kunnen bereiken. Zeker als nog steeds de helft van al het afval uit de huishoudens komt. Daarom moeten we alle maal doorgaan met het schei den van afval anders is herge bruik nu eenmaal niet mogelijk. Als consument is er van alles te bedenken om de wekelijkse ki lo's afval te verminderen. Een boodschappentas van thuis meenemen en de sinaasappels los erin bij de groenteboer. Niet alleen kranten in een speciale papiermand in huis verzamelen maar ook allerlei doosjes en pa pieren zakjes. Een sticker op de voordeur tegen ongewenste re clame, glas naar de glasbak, sta- tiegeldfiessen naar de winkel en een navulverpakking voor de zeep, schelen echt tonnen afval per jaar. Moslimorganisaties vragen de nieuwe regering om per 1 ja nuari 1999 38 formatieplaat sen te creeren voor imams als geestelijk verzorgers in justi tiële inrichtingen. Het gaat om een inhaalslag die nodig is om uitvoering te geven aan de wettelijke voorschriften ten aanzien van de geestelijke verzorging. Het is de verant woordelijkheid van justitiële inrichtingen om te voorzien in geestelijke verzorging die zo veel mogelijk aansluit op de behoeften van de gedetineer den. In de justitiële inrichtingen ver blijven ongeveer 4.000 moslims. Sinds de jaren zeventig wordt er al op gewezen dat deze gedeti neerden de mogelijkheid moeten hebben om geestelijke verzor ging te ontvangen van een imam. Recente wetgeving bepaalt dat de inrichtingen moeten voorzien in geestelijke verzorging die zo veel mogelijk aansluit op de be hoeften van de gedetineerden. Tot op heden is slechts mondjes maat voorzien in geestelijke ver zorging voor moslimgedetineer den. Er is een onkostenregeling om op ad hoe basis vrijwillige imams in te kunnen zetten en daarnaast is een enkel lokaal ex periment gestart. Als reden om geen structurele oplossing te bie den is voortdurend naar voren gebracht dat er geen samenwer kingsverband van moslimorga nisaties bestond dat een vol doende breed draagvlak heeft in de moslimgemeenschap. Een belangrijke nieuwe ontwik keling is de oprichting van de Vereniging Imams Nederland (VIN). De VIN is een landelijke belangenorganisatie waarbij 150 imams zijn aangesloten. Het ontstaan van de VIN is een be langrijke stap in de organisatie vorming van de moslimgemeen schap en een uniek fenomeen in Europa. De VIN, de Nederland se Islamitische Raad (NIR), de Islamitische Universiteit Rotter dam (IUR) en de Turks-lslamiti- sche Sociaal Culturele Federatie (TISCF) Noord-Holland (20 aangesloten Turkse moskeeën) zijn een samenwerking aange gaan, onder meer op het gebied van de geestelijke verzorging. Nieuwe aanmeldingen voor het samenwerkingsverband komen nog steeds binnen. Op korte ter mijn wordt in moslim geestelijk verzorgers voorzien door het bieden van een applicatiecursus aan reeds aanwezige imams. Een structurele oplossing wordt ge boden door de academische op leiding tot geestelijk verzorger die in september van start gaat aan de IUR. In 1997 heeft de NIR een be- hoeftenonderzoek uitgevoerd onder meer dan honderd mos limgedetineerden. Uit dit onder zoek kwam naar voren dat er een grote behoefte bestaat aan ondersteuning door een imam, niet alleen op strikt religieus ge bied, maar ook op maatschappe lijk gebied. >e voorpret van de vakantie begint al bij de voorbereidingen, ün het geeft een gerust gevoel als de belangrijkste zaken voor de vakantie goed geregeld zijn. Dus is het slim om de apotheker niet te vergeten. Muggen, misselijkheid in de auto en bijvoorbeeld diarree: al- emaal spelbrekers in de vakantie. De meeste mensen zorgen dat ze een verbandtrommel en een reisapotheekje achter de hand hebben voor als het tegenzit. Maar wat moet er in die reisapotheek zitten? Dat hangt af van de vakantiebestem ming en ook van de samenstelling van het reisgezelschap. Jonge kinderen bijvoorbeeld, hebben een aangepaste dose ring van medicijnen nodig. De apotheek kan adviseren welke middelen het meest ge schikt zijn bij pijn, koorts, reis ziekte, diarree of verstopping. Ook kan de apotheker alles vertellen over middelen die de rijn en jeuk van muggenbeten, wespensteken of kwallen kun nen verzachten. Vakantielijstje Wie al een verbanddoos heeft can voor de zekerheid de in houd controleren. Zijn de ste riele gaasjes en het desinfec- teermiddel nog goed? Kleven de pleisters nog voldoende? Zit het schaartje er nog bij? Vul dan aan wat ontbreekt. De apotheek heeft een folder met een vakantielijstje voor de ver bandtrommel en reisapotheek en folders met tips. Hierin staat bijvoorbeeld wat men kan doen om reisziekte te voorkomen en wat er te doen is aan reizigersdiarree. Zo is het belangrijk om bij diarree - vooral bij kinderen en ouderen - om uitdroging tegen te gaan. Veel drinken is dus verstandig; bijvoorbeeld slappe thee of ORS. Dit laatste is een mengsel van zouten en suiker dat opgelost moet worden in gekookt en afgekoeld water. Vraag ernaar in de apotheek. Een middel waarmee de ver schijnselen van diarree snel overgaan, is loperamide. Maar het beste is natuurlijk om reizi gersdiarree te voorkomen door goed op de hygiëne te letten bij alles wat met eten en drinken te maken heeft. Voldoende medicijnen? Voor wie medicijnen gebruikt is het belangrijk om van tevo ren te kijken of men daar nog genoeg van heeft om de vakan- tie mee door te komen. Het kan geen kwaad om van tevo ren de bijsluiters van de ge neesmiddelen nog eens na te lezen want bij sommige genees middelen moet felle zon verme den worden. De apotheker zet de medicijnen graag nog eens op een rijtje in een 'reisdocu ment'; handig bij de douane en makkelijk voor de apotheek op de vakantiebestemming. Wie gaat vliegen kan geneesmidde len het beste inpakken in de handbagage. Als er een koffer kwijtraakt zijn in elk geval de medicijnen nog bij de hand. Zon Vakantie betekent genieten van de zon. Maar bijna ieder een weet dat te veel zonnen slecht is, vooral voor jonge kinderen. Zij lopen door te veel zon meer risico om later be paalde vormen van huidkan ker te krijgen. Verstandig zon nebaden betekent onder meer: de huid geleidelijk laten wen nen aan de zon, in de schaduw blijven tussen 12 en 15 uur, kinderen een T-shirt aandoen en een petje opzetten, veel wa ter drinken en het lichaam flink insmeren met een goed zonnebrandmiddel. Daarmee is de kans op een zonne-aller- gie (jeuk, bultjes en vlekken) kleiner. Voor Nederland is een beschermingsfactor van 10 tot 12 meestal voldoende. Bij de apotheek ligt een folder over gezond zonnen en men kan hier ook terecht voor een hy- po-allergeen zonnebrandmid del. Voor informatie, tips, genees middelen en andere producten die men in de vakantie achter de hand wil hebben, kan ieder een bij zijn of haar apotheek terecht. Aubergine en courgette, dat is pas een lekker paar apart V.l.nr.: Courgette-teler Michel Zuijderwijk en aubergineteler Paul van der Knaap presenteren een lekker paar apart foto CAPITAL PHOTOS Een breed assortiment van boekensteunen, plankendragers en systeemelementen wordt tegenwoordig zonder verpakking geleverd rechtsin de Gamma Bouwmarkten. Dat scheelt ongeveer 10.550 kg verpakkingsmateriaal per jaar (uit: Verpakkingsontwikkelingen, SVM, 1996)

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 7