Nieuwe Schiedam en omgeving 'Goedkope' sprinters voor Alfa GTV en Spider Plantaardige 'lelijke eend' Mazda-dealer Pennings krijgt Award voor tien jaar inzet Ford steekt Unicef helpende hand toe met rijdende bioscoop en omroepwagen Saab-fabrieken draaien op volle toeren 3 WOENSDAG 22 JULI 1998 30-447 iM Een verder uitgebreide lijn met een aantal nieuwe, bijzonder sterke Twin Spark 16V motoren. Een 6-versnellingsbak, hogere prestaties en extra aërodynami sche aanpassingen voor de toch al uiterst sportieve 3-liter V6 24V. ER valt over de vernieuwde Alfa GTV en Spider heel wat nieuws te melden. De belangrijkste noviteit bij de nieuwe Alfa GTV en Spidér is zonder twijfel de introductie van een 1.8-liter Twin Spark 16V krachtbron. Niet in de laatste plaats vanwege hun opmerkelij ke prijs. De lijst begint nu onder de 64 mille voor de GTV. De 1.8-liter is dankzij een combi natie van vier kleppen en twee bougies per cilinder goed voor 144 pk/106 kW. Een variabele timing van de klepbediening en een variabel inlaatsysteem zor gen er samen voor dat de kacht- bron zijn trekkracht over een breed gebied levert. Zo sprinten de nieuwe GTV en Spider 1.8 Twin Spark 16V in net boven de negen tellen van stilstand naar honderd. En laat de GTV een topsnelheid noteren tussen de 210 en 215 kilometer per uur. ROTTERDAM Bijzonder, dat is de eindopdracht waarmee Remco Klawer met goed gevolg de opleiding tertiair 2 afrondde bij het Groene Delta College in Rijswijk. De in Hillegersberg woonachtige student mag zich nu voorbereidend meesterbinder noemen. Nog één jaar studie heeft hij voor de boeg en dan m^g hij zijn meesterproef aan vragen. Na die tijd wil hij een eigen bloemenzaak openen. Dat hij het nodige in zijn mars heeft, bewees de 22-jarige Rem co Klawer door de manier waar op hij de eindopdracht vervulde om een plantaardig voertuig te maken. Gezien de binding die hij heeft met Deux Cheveaux was het voor hem duidelijk dat het een lelijke eend zou worden. Voor deze bijzondere auto zijn louter natuurlijke materialen ge bruikt. 'Platmos, siergras, tak ken van knotwilgen, bloemen in steekschuim. De wielen zijn van doorgesneden boomstammen en rollen omdat ze aan een as zit ten, de motorkap kan open en er zit een houten motorblok in. Ook de deuren kunnen open', vertelt Klawer. De 250 kilo zware auto is te zien bij het Bloemencentrum aan de Hoogstraat waar Klawer werkt. 'Mensen liepen ervoor terug en ze hebben er ook foto's van ge maakt. Binnenkort gaat hij naar Berkel en Rodenrijs waar hij in een garagebedrijf komt te staan. Maar de auto blijft van mij. De waarde? Dat is totaal toch al snel zo'n veertienduizend gulden als je het omrekent met uurta rief.' i Autobedrijf H. Pennings bv werd onlangs in het zonnetje ge zet voor het feit dat het bedrijf al tien jaar Mazda vertegenwoor digd. Voor deze feestelijke gele genheid kwam president direc teur Henny van Dijk van Maz- da-importeur Auto Palace-de Binckhorst b.v.naar Schiedam om, naast de felicitaties, een spe ciale Aaward te overhandigen. Directeur Henk Pennings van het Schiedamse autobedrijf was bijzonder ingenomen met de Award, die bestaat uit een pla quette, waarin dankbetuiging gegraveerd en een speld met daarin een gouden Japanse Pa rel. H. Pennings gevestigd aan de Noordmolenstraat 17 in Schie dam bestaat al 31 jaar, waarvan de laatste tien jaar met succes Mazda wordt gevoerd. Pennings prees de nauwe band die met Mazda wordt onderhou den en zei samen met zijn mede- werkers trots te zijn op het merk, dat volgens hem sterk is door de hoogwaardige kwaliteit van de Japanse auto's. Samen met commercieel direc teur Jeroen van Hasselt van Mazda-importeur, was alge meen directeur Van Dijk spe ciaal afgereisd om zijn dank te betuigen. Volgens de apetrotse Pennings een hele eer, want zo'n blijk, van erkenning wordt vol gens hem niet zomaar gegeven. Ford heeft een Transit ter be schikking gesteld aan Unicef Nederland. De bestelauto wordt ingezet bij een reizende tentoonstelling die laat zien hoe Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, strips en tekenfilms gebruikt voor het geven van voorlich ting in ontwikkelingslanden. De tentoonstelling 'Stripheldin nen met een boodschap' werd gepresenteerd op de Stripdagen Haarlemen en reist sindsdien door Nederland. Unicef laat hiermee zien hoe de strips en tekenfilms van de Afrikaanse tiener Sara en de iets jongere Meena uit Azië op een speelse wijze de vele problemen belich ten waar meisjes in ontwikke lingslanden tegenaan lopen en dragen daar concrete oplossin gen voor aan. De verhalen van Sara worden verspreid in 13 Afrikaanse lan den. Meena is bekend in India, Nepal, Pakistan en Bangladesh. Beide stripfiguurtjes treden in middels in vele media op: in stripboeken, op video en%v, in hoorspelen, muziek, theater en op posters en stickers. Sara en Meena zijn zeer populair en heb ben zich ontwikkeld van rolmo del in een strip naar een heus symbool voor gelijke rechten voor jongens en meisjes. Tekenfilms vertonen De Ford Transit wordt niet al leen gebruikt om de tentoonstel ling te vervoeren, maar speelt ook een rol bij een aantal (kinde- rjactiviteiten, zoals het vertonen van tekenfilms, het huisvesten van de stand voor achtergrond informatie en de verkoop van strips en aanverwante produc ten. Daarnaast is er te zien hoe de stripfiguren Sara en Meena zijn ontstaan en kan jong en oud meedoen aan een reuzenganzen- bordspel. Tijdens de tentoonstellingsdagen zal de Transit van 'Ford zet Uni cef op wielen' rondrijden en per megafoon het publiek oproepen de tentoonstelling te bezoeken - net als in Afrika en Azië, waar de 'rijdende bioscoop' ervoor zorgt dat de tekenfilms met Sara of Meena in de hoofdrol ook die kindereen bereiken die geen tele visie kunnen kijken. De wereldwijde verkoop van Saab stijgt sterk. In het eerste kwartaal van dit jaar ver kocht de Zweedse producent veertien procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Om tegemoet te komen aan de groeiende vraag investeert Saab een bedrag van 1,2 mil jard Zweedse kronen (circa 360 miljoen gulden). Het geld wordt gebruikt om de produc tie uit te breiden. In de fabriek in Trollhattan perst Saab op vier productielij nen alle plaatwerkdelen voor de modellen. De productie ervan draait momenteel op volle toe ren. Met een volledig nieuwe, vijfde persstraat voert Saab de productie op. Naar verwachting zal er straks dertig procent meer plaatwerk gemaakt worden. Daarnaast investeert de autofa brikant extra geld in de carrosse rieproductie en assemblage van de Saab 9-5. De extra productie capaciteit is onmisbaar om aan de vraag naar dit model tege moet te komen. De investeringen in Saabs productiecentrum in Gothenburg leiden eveneens tot een stijgende productie. De transmissiefabriek bouwt vijf versnellingsbakken voor alle Saab-modellen. Momenteel worden er in Gothenburg op jaarbasis 145.000 versnellings bakken gebouwd. Investeringen in productie-apparatuur en wer ving van nieuw personeel moe ten dit cijfer met minstens een kwart doen stijgen. Saab trekt bijna honderd nieuwe medewerkers aan, met name voor de assemblage van trans missies. De fabrikant neemt daarnaast een aantal nieuwe in genieurs aan. In totaal werken er nu 460 mensen in de productie faciliteit in Gothenburg. In het jaar 2000 zullen 185.000 trans missies de fabriek verlaten. Saab verwacht dat circa vijftig pro cent daarvan door General Mo tors (GM) gekocht zal worden. Op dit moment neemt de Ameri kaanse fabrikant ongeveer dertig procent van de productie af. De afzet van Saab steeg in de eerste vier maanden van het jaar tot 36.400 auto's wereldwijd. In dezelfde periode vorig jaar ver kocht Saab 31.900 stuks. Bijna 25.000 auto's zijn dit jaar in Eu ropa verkocht. Een toename van zeventien procent ten opzichte van 1997. De Nederlandse Saab organisatie noteerde per eind mei een verkoopstijging van 22 procent. Saab 9-5 Dit jaar wil de Zweedse auto bouwer 120.000 auto's verko pen. De succesvolle lancering van de Saab 9-5 en recentelijk de Saab 9-3 geven de verkoopgroei een extra stimulans. Bovendien presenteert Saab dit najaar de Saab 9-5 Estate die in de toekomst eveneens zal bijdra gen aan extra afzet. Een auto die meteen merkt wanneer er iets niet in orde is met de bestuurder, vervolgens als het ware om zich heen kijkt, de rijbanen op de weg herkent, naar de vluchtstrook stuurt en veilig langs de kant tot stilstand komt. Het klinkt misschien als science-fiction, maar bij Fiat is het gewoon werkelijkheid. De ontwikkelingsafdeling van het Italiaanse Fiat-concern de monstreerde het systeem in de praktijk aan verkeersspecialisten vanuit de hele wereld. Weliswaar op een afgezet stuk van een nieu we snelweg, maar in alle andere opzichten onder normale om standigheden. Zelfs aan de Fiat Brava in kwestie is op het eerste gezicht niet veel bijzonders te zien. Save De ontwikkeling van deze tech niek maakt onderdeel uit van het Europese SAVE project. De vei ligheidstechniek van de toe komst, zou je bijna zeggen. Een systeem waarbij zaken als air bags, anti-blokkeer remmen en zelfs elektronische stabiliteitsre- geling bijna gewoon gaan lijken. Zonder dat daarbij exotische constructies worden gebruikt. In feite moet je zelf goed opletten om de verschillen tussen dit gea vanceerde Fiat prototype en een gewone Fiat Brava middenklas ser te zien. Toch is de Italiaan uitgerust met de veiligheidstech niek van de 21e eeuw. Mogelijke problemen In dit geval spreek je zelfs over twee samenwerkende eenheden. Het eerste is de zogenaamde IMU-techniek dat mogelijke problemen signaleert. Met be hulp van een aantal sensoren en -uiteraard- een elektronisch brein is het systeem in staat om gevaarlijk verminderde rijvaar- digheden bij de bestuurder te herkennen. Denk aan alcohol- of druggebruik, concentratiever lies, oververmoeidheid, maar ook slaapverschijnselen en flauwvallen. In eerste instantie geeft de IMU via verschillende gekleurde lampjes naast de binnenspiegel en een waarschuwingstoon aan dat er iets mis is. Reageert de bestuurder niet adequaat of is de toestand overduidelijk kritiek, dan treedt het geheel door de Fiat Research afdeling ontwik kelde ACD-systeem in werking. De auto zet dan een automatisch nood-manoeuvre in, houdt in voor andere weggebruikers, ver traagt, stuurt letterlijk naar de kant van de weg en stopt daar. Een auto-piloot in de ware zin van het woord. Het ligt voor de hand dat daar zeer verfijnde computertechniek en software aan te pas komt. Om de levensreddende actie uit te kunnen voeren, is de ACD niet alleen in staat zijn om de noodsi tuatie te herkennen, maar kijkt hij ook, om zich heen' om ande re verkeersdeelnemers en obsta kels waar te nemen. Ook het herkennen van de verschillende rijbanen speelt een rol. Het zou pijnlijk zijn als de reddingsactie naast de weg eindigt. Overigens kan de bestuurder de acties van de ACD altijd opheffen door zelf te sturen en gas te geven. Om dat alles mogelijk te maken beschikt de Fiat Brava SAVE over een, elektronisch gaspe daal' dat de snelheid regelt. Het ABS-systeem wordt gebruikt om de auto desgewenst ook zelf tot stilstand te brengen. Overigens is die techniek ook bruikbaar voor een intelligente cruise-control die in het verkeer automatisch dezelfde afstand houdt tot de voorganger. Om andere wegge bruikers waar te nemen, is in de voorspoiler van de Fiat Brava SAVE een speciale laser-unit in gebouwd. Strepen De elektrische besturing kan in noodgevallen zijn opdrachten dus ook van de computer krij gen. Voor de^auto-piloot de Fiat tot stilstand brengt, stuurt hij de auto soepel naar de zijkant van de weg. Om de route te herken nen, is achter de binnenspiegel een kleine CCD-camera ge bouwd die weer aan de compu ter is gekoppeld. De software onderscheidt ook het verschil tussen doorlopende en onder broken strepen op de weg. In de kofferruimte van de Fiat Brave SAVE is de nodige elek tronica weggeborgen om de auto-piloot te bedienen en, af hankelijk van het soort weg en het verkeer, de juiste uitwijkma noeuvres te kiezen. In de huidige experimentele opstelling neemt het geheel nog een flink deel van de bagageruimte in, maar in een productieversie zou het allemaal in een klein kastje kunnen pas sen. Ook in dit geval zijn er overigens andere toepassingen op basis van dezelfde techniek denkbaar. Zo is met de ACD de basis ge legd voor zogenaamde automa tische voertuiggeleiding waarbij de auto letterlijk zelf het stuur wiel overneemt en een bepaalde route volgt. Ook daarmee wordt zelfs al geëxperimenteerd. Fiats projectleider Dr. Sergio Damia- ni: 'Om bij wijze van spreken onderweg de krant te kunnen lezen, zou er ook van alles aan de infrastructuur moeten gebeu ren. Maar technisch is het in feite wel mogelijk.' Waarschuwing Naast de optische en akoestische waarschuwing voor de bestuur der zelf omvat de techniek ook mogelijkheden om medewegge bruikers te alarmeren. Tijdens een ACD manoeuvre licht een rode waarschuwingsdriehoek op de hoedenplank op, geeft de auto richting aan en worden de remlichten aangezet. Eenmahl tot stilstand gekomen treden ook de alarm knipperlichten vanzelf in werking. Maar daar blijft het niet bij. De auto gebruikt bij een noodgeval ook de GSM-telefoon en waar schuwt de centrale. In combina tie met een navigatiesysteem j insiders verwachten dat die tech niek binnen een aantal jaren iri vrijwel alle auto's wordt gele verd - geeft het noodsignaal zelfs exact aan waar de met SAVE beveiligde auto op dat moment staat. ■■Stadsblad Nieuwe Twin Sparks voor Alfa GTV Remco Klawer met zijn zelfgemaakte plantaardige auto. Foto: LEUNIS VERLINDE Van links naar rechts, Jeroen van Hasselt, commercieel directeur van Mazda importeur Auto Palace-de Binckhorst, Henk Pennings, directeur Pennings, E.C. Pennings de Rooij, directielid en Henny van Dijk, president directeur. "S Ford zet Unicef op wielen. Saah investeert 360 miljoen gulden in uitbreiding van de productie. Experimentele Fiat Brava houdt een oogje op zijn bestuurder Uto,. De Brava stond model voor Fiats experimentele prototype.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9