Start verkoop IN KRANT i f VERGELIJK Radioactieve sonde nog niet boven water Afsluiting Rotterdam Fair play van Schiedam naar heel Nederland Bestuursrechter: 'Vergunningenstelsel in strijd met Opiumwet' ^W^nSugcront 925.438 Keelpijn door lekkende vaten Werkzaamheden ring Rotterdam ONS geeft computers weg Expositie schenking f I Overval Programma Jeugdland 2000 loods RPhO-abonnementen ■L KIJK, VERGELIJK EN TREK UW CONCLUSIE! 24 juli t/m 10 augustus DONDERDAG 23 JULI 1998, 50e JAARGANG, Nr 30 1 augustus 1998 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM Een abonnement maakt dat u gaat! 010 - 217 17 17 P h ilha o n isch TOTALE OPLAGE: HN Fietsvierdaagse door de regio Lokale voetbalstrijd terug naar augustus SCHIEDAM Lekkende va ten hebben woensdagochtend rond 01.45 uur voor enige com motie gezorgd in een opslag- en distributiebedrijf aan de Schut- tevaerweg in de Spaanse Polder. Werknemers van het bedrijf ro ken een gaslucht, terwijl twee personeelsleden last kregen van een droge, geïrriteerde keel. Zij werden voor controle naar het ziekenhuis gebracht. In het be drijf trof de brandweer twee lek kende vaten aan, waarin een stof zat dat bij aanraking met de huid schadelijk kan zijn. De va ten zijn overgeheveld in grotere vaten en vervolgens afgevoerd. WATERWEG Wegens werk zaamheden aan de A20 en de ring Rotterdam moeten wegge bruikers in de regio rekening houden met verschillende omlei dingen. In de periode van 24 juli tot en met 10 augustus wordt de A20 tussen het Terbregseplein en het Kleinpolderplein in weste lijke richting geheel afgesloten. Verkeer richting Hoek van Hol land kan in deze periode een omleidingsroute volgen via de Beneluxtunnel, of over de Al3 via het Prins Clausplein en Delft. Van 14 tot en met 31 augustus is op hetzelfde traject de rijbaan in de oostelijke richting afgesloten. In de periode van 21 tot en met 31 augustus is tenslotte het Ter bregseplein richting Dordrecht, ter hoogte van de Brienenoord- brug, afgesloten voor personen auto's en vrachtwagens van min der dan 3,5 ton. Alle data zijn onder voorbe houd. Actuele informatie kan dagelijks op Teletekst worden opgevraagd op de pagina's 730, 731 en 732. Bovendien ligt er bij gemeentehuizen een boek ter in zage, waarin alle werkzaamhe den van Rijkswaterstaat aan de Ring Rotterdam staan vermeld. SCHIEDAM ONS Energie heeft woensdag de 'oude' computers ca deau gedaan aan Schiedamse scho len die aan het scholen-energiebe- sparingsproject hebben meegedaan. Door de invoering van nieuwe kan toorautomatisering heeft ONS Ener gie de bestaande computers ver nieuwd. Deze zijn nog goed bruik baar en compleet met toetsenbord, monitor en harde schijf, zodat scho len ze nog kunnen gebruiken voor hun leerlingen. Een Schiedams onderwijsproject wordt in de toekomst landelijk gebruikt door basisscholen om tolerantie en fair play van de leerlingen te bevorderen. Het project is ontwikkeld door de Dienst Educatie in samenwer king met de Dienst Sport Recreatie voor de stich ting Sport, Tolerantie en Fair Play Nederland (STFPN). Groe pen zeven en acht van verschillende Schiedamse basisscholen hebben de lessencyclus in de praktijk getest. Ook afgelopen dinsdag werd eerst nog even 'fair' gespeeld door leerlingen van basisschool De Taaltuin, waarbij iedereen een ijsje won. Zij lieten volmondig weten het project heel leuk te vinden. Daarna heeft Gerrit Kruijt, directeur van de sector Cultuur. Educatie en Sport, het lesmateriaal officieel overhandigd aan de STFPN, Martin Langendoen, Dienst Educatie, was de coördinator van en de grote motor achter het project: „Het ultieme doel is om een gedragsverandering te weeg te brengen bij kinderen. De begrip pen fair play en tolerantie zijn in kindertaai vertaald." Het lesmateriaal bestaat uit een werkboek voor de leerlingen, een docentenhandleiding en een draaiboek voor een sportdag. Deel- nemertjes leren op een speelse manier onder meer dat een goede winnaar ook kan verliezen. Langendoen: „In de klas wordt tijdens kringgesprekken gepraat over het stellen van grenzen en hoe je je daaraan houdt. Daarnaast wordt met een opdrachten boek geoefend. Uiteindelijk moet het sportieve gedrag tijdens de gymles in praktijk worden gebracht en ook een sportdag is een meetpunt. Daaruit is gebleken dat het project zinvol is." Het project gaat nu onder andere naar Haarlem, Venlo, Amsterdam en Rotterdam. .1 SCHIEDAM Het Stede lijk Museum stelt van 6 maart tot en met 9 mei 1999 een representatieve selectie tentoon uit de nieuw verwor ven Altena Boswinkel Col lectie. Het museum bereidt deze ex positie nu voor. De schen king bestaat uit ruim 1100 tekeningen, bladen grafiek, kunstenaarsboeken, collages, schilderijen, objecten en sculpturen van onder ande ren Ton Boelhouwer, Otto Egberts, Jan Schoonhoven en Rob Verf. Hiermee is de collectie moderne kunst van het museum met een derde uitgebreid. Bij de tentoon stelling verschijnt een collec tie-catalogus met een over zicht van alle geschonken werken en enkele teksten waarin wordt ingegaan op de functie van deze verzameling als privé-verzameling en de toekomstige publieke functie in het museum. SCHIEDAM Het coffees hopbeleid, dat Schiedam van de gemeente Rotterdam volgt, is in opspraak gekomen. Een Rotterdamse bestuursrechter sprak dinsdag dat het uitvoe ringsbesluit, waarin het ver gunningenstelsel voor de cof feeshops is geregeld, in strijd is met de Opiumwet. De ge meente Schiedam heeft echter laten weten dat zij hieruit nog niet de conclusie trekt dat het vergunningenstelsel niet in stand kan blijven. In Schiedam zijn op dit moment zes coffeeshops. De procedures voor de aanvragen van een ver gunning hiervoor lopen nog. Oorspronkelijk waren er elf, tot dat op 1 februari het nieuwe coffeeshopbeleid is ingegaan. Hiermee is het aantal shops be perkt en een scheiding gemaakt tussen verkoop van softdrugs en alcohol. Illegaal Volgens de landelijke richtlijnen van het openbaar ministerie mag de coffeeshop 'nieuwe stijl' on der andere geen reclame maken, niet verkopen of toegang bieden aan jongeren onder de 18 jaar en 1 Het vergunningenstelsel voor coffeeshops is volgens de Rotterdamse bestuursrechter in strijd met de wet de handelsvoorraad moet be perkt zijn. Wie hieraan voldoet - en één van de elf coffeeshops was en zijn keuze voor de ver koop van cannabis vóór 1 fe- brauri heeft kenbaar gemaakt - kan in aanmerking komen voor een vergunning. De gemeente Rotterdam moest voor de rech ter verschijnen in een zaak aan gespannen door een coffeeshop houder. Hij diende een bezwaar in tegen het weigeren door de gemeente van een vergunning. De rechtbank heeft dit besluit van Rotterdam nu geschorst, omdat de gemeente in het ver gunningenstelsel de verkoop van softdrugs heeft vastgelegd, ter wijl dit officieel illegaal is. Voorlopig In Schiedam hoeft men niet bang te zijn dat de shops na deze uitspraak als paddestoelen uit de grond zullen schieten. Ten eerste ging het om een voorlopige uit spraak van de rechter en wordt het definitieve besluit nog afge wacht. Daarnaast zal de ge meente Schiedam de uitspraak nog nader onderzoeken. Boven dien verbindt men aan de woor den dat het uitvoeringsbesluit onwettig is, nog niet de conclusie dat het vergunningenstelsel ook illegaal is. Mr P.J. Dullaart van de afdeling Stadswinkel van de gemeente: „Het vergunningen stelsel is gebaseerd op de lande lijke richtlijnen die het openbaar ministerie heeft uitgevaardigd inzake de verkoop van cannabi sproducten. Wij gaan er daarom vanuit dat het vergunningenstel sel als zodanig in stand kan blij ven. Coffeeshophouders hebben een exploitatievergunning nodig, dat beleid blijft gewoon van kracht." Eigenlijk zou er op landelijk ni veau wetgeving hierover moeten komen, laat Dullaart weten, re gulering is nu eenmaal noodza kelijk. Maar dat blijft uit omdat andere landen daar problemen over kunnen maken. „Helaas is de landelijke politiek nog niet zo ver." SCHIEDAM Twee of drie man nen hebben afgelopen dinsdagmid dag rond 15.30 uur een gewapende overval gepleegd in een woning aan de Van den Tempelstraat. Over wat zich precies heeft afgespeeld in de woning, tast de politie nog in het duister, maar volgens de aangifte hebben de overvallers gedreigd met een vuurwapen en vervolgens siera den meegenomen. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. WATERWEG Vanwege de harde wind en de sterke deining is de bergingsactie van de radio actieve sonde in de monding van de Nieuwe Waterweg al na één dag stilgelegd. Na overleg heb ben Rijkswaterstaat en het ber gingsbedrijf Tak Marine beslo ten de operatie 'een paar dagen' uit te stellen. Volgens een woordvoerder van Tak Marine komt de wind uit de verkeerde hoek, waardoor het onmogelijk is de werkzaamheden uit te voe ren. De bergingsactie door Tak Marine - waarbij onder meer ge bruik wordt gemaakt van een drijvende bok, een ponton en een stalen 'duikbox' - was dins dag begonnen. Dit materieel is weer naar Rotterdam teruggeva ren. De plek waar de radioactie ve sonde zich in de slib in de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en de Maasvlakte zou bevinden, is met een boei gemarkeerd. De radioactieve sonde ging half februari verloren, toen op een vaartuig van Rijkswaterstaat een kabel losschoot. Het instrument, waarmee de dichtheid van ri vierslib wordt gemeten, is een roestvrijstalen constructie. De sonde heeft de vorm van de let ter H en is ruim een halve meter groot. In één van de poten zit een in lood verpakte hoeveelheid lichtradioactief materiaal. Vol gens Rijkswaterstaat is er geen sprake van straling. De positie waar de sonde ligt, kon vrij nauwkeurig worden be paald omdat het meetinstrument aanvankelijk via een batterij een signaal uitzond. Hoewel de bat terij enige tijd geleden is leegge- raakt, zijn de bergers vrij zeker van de locatie omdat de sonde vast zou zitten in de bagger. Nadat de radioactieve sonde verloren ging, heeft Rijkswater staat (bijgestaan door diverse bedrijven) verschillende pogin gen gedaan om het meetinstru ment boven water te halen. Zo werd onder meer een bagger- vaartuig ingezet dat het slib zou 'wegspoelen', waarna de sonde bloot moest komen te liggen en werd gedoken met een geavan ceerd detectie-apparaat. Deze pogingen liepen echter op niets uit. Na ruim vijf maanden is Rijks waterstaat daarom in zee gegaan met het ervaren bergingsbedrijf Tak Marine. Om de sonde uit de Dinsdag werd de stalen 'duikbox' met behulp van een drijvende bok en een ponton op de Nieuwe Waterweg vervoerd Nieuwe Waterweg te halen, is een stalen constructie gebouwd van ruim 22 ton. De 'duikbox' (zonder bodem) is ongeveer acht meter lang, acht meter breed en vier meter hoog. De bedoeling is dat de bergers de stalen bak la ten afzinken, waarna de bagger door duikers wordt weggezogen en de sonde tevoorschijn komt. De totale bergingsoperatie kost in totaal zo'n twee ton, dat is vijftigduizend gulden meer dan de waarde van de sonde. Ingenieur S. Bonte van Rijkswa terstaat noemt het speuren naar de radioactieve sonde 'zoeken naar een speld in een hooiberg'. „Maar wij hebben de plicht om alles op alles te zetten om het instrument naar boven te halen. Rijkswaterstaat kan het zich niet veroorloven om de sonde van wege de kosten maar op de bo dem van de Nieuwe Waterweg te laten liggen. Anderzijds is deze methode van Tak Marine echt de ultieme poging. Als dit niet lukt, vrees ik dat het onmogelijk is om de sonde te bergen..." SCHIEDAM— Het zomerprogramma van Jeugdland 2000 vangt zaterdag 25 juli in het Centrum op het Stadserf en voorma lig Hemaplein aan met het openingsfeest dat als thema 'circus' heeft. Om 12.00 uur wordt Jeugdland op het Hemaplein door wethouder L. Hafkamp geopend. Gedurende de gehele middag wordt er onder andere een grote circusinstuif gehouden, waarbij de kinderen allerlei basisvaardigheden leren van het circus. Het feest duurt tot 16.00 uur. Bij slecht weer vindt het openingsfeest plaats in de Sport- en Evenementenhal Margriet. Maandag 27 juli gaat Jeugdland naar Spaland, Park de Velden: 's ochtends 10.00-12.00: 'Levend Ganzenbord', 's Middags 14.00- 16.00 uur: hindernisballenbaan. Dinsdag 28 juli: Woudhoek, schoolplein de Klinker/Regenboog, 's Ochtends 10.00-12.00 uur: creatief met verven. T-shirts bedruk ken, stoepkrijten, baseballcaps versieren en schminken, 's Mid dags 14.00-15.15 uur straattheater, theatervoorstelling 'Spook onder je bed' van Kindertheater 'Kijk Haar Nou'. Bij slecht weer vindt deze dag plaats in de gymzaal op het Faassenplein. Woensdag 29 juli van 11.00-15.00 uur, Groenoord. Beatrixpark: jeugdspektakeldag. Op en rond de parkeerplaats van Excelsior'20 vindt een grootschalige activiteit plaats met onder meer de volgende programma-onderdelen: kinderschminkfestijn, vliegers beschilderen, survivalbaan en een verrassing. Bij slecht weer vindt de jeugdspektakeldag plaats in Sporthal Groenoord. Donderdag 30 juli, Noord, Bachplein en Blauwe Brug: 's och tends 10.00-12.00 uur: creatief met eten, op het Marktplein van het Bachplein. 's Middags 14.00-16.00 uur: muziekworkshop in de grote zaal van de Blauwe Brug. Bij slecht weer vindt ook de ochtendactiviteit plaats in de Blauwe Brug. Vrijdag 31 juli 1998, Groenoord, NME-centrum Kethel en Bea trixpark. Alléén kinderen die zich hebben opgegeven voor de hele dag kunnen hieraan deelnemen. Inschrijven bij Dienst Sport en Recreatie, tel. 2465507 of tijdens het openingsfeest op 25 juli. 's ochtends het NME-centrum 'de Harre Wegh' (Boerderij Lansber gen) in Kethel een skatespeurtocht richting het Beatrixpark op eigen skates (of skates verzorgd door Jeugdland). Ouders die mee willen, kunnen op eigen skates of fietsend meegaan. De tocht eindigt bij Pannenkoekhuis 'De Vijver' bij de kinderboerderij, waar de kinderen (dus niet de ouders die meegaan) een pannen koek en limonade krijgen. Let op: opgeven voor de hele dag, dus men moet niet de gewone schoenen voor de vossenjacht vergeten! 's Middags 14.00-16.00 uur vossenjacht in het zuidelijke deel van het Beatrixpark met vragen en opdrachten. De activiteiten van Jeugsland kunnen overlast veroorzaken in de directe omgeving. De organisatie vraagt hiervoor begrip. Informatie Rijkswaterstaat zie elders in deze krant. Kassa de Doelen Nieuwe Stadsblad R O T I I R I) M S thooj 'Onwettigheid' coffeeshopbeleid nog geen consequenties voor Schiedam A20 - Noord WEKKEN AAN VERBETERING Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Ri|nhaven Rotterdam-Zuid, lel. 010 - 485 22 73

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1