Toerisme Schiedam neemt toe Heldermansport aan de Hoogstraat na anderhalve maand al groot succes iüWb w Fotosnip van de maand /Mfm Herinrichting Hoogstraat per 1 oktober van start WOENSDAG 29 JULI 1998 31-447 Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Lay out: Foto's: Paul van Schaik Natascha Koelhof Janssen de Kievith Elke maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant op de foto bij een van de winkeliers die zijn aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam. Deze klant krijgt een waarde bon van honderd gulden, de 'Fotosnip'. Ditmaal was het prijs bij boek en tijd- schriftenhandel Bruna in de Nieuwe Passage. Dagelijks komt mevrouw Roon met haar zoon bij Bruna waar zij een Joegoslavische krant koopt voor haar man. Ze wer den totaal verrast. 'Ik vind het geweldig, ik ben sprakeloos. Dat had ik helemaal niet verwacht,' reageert mevrouw Roon blij. Ze vertelt dat ze altijd naar Bruna komt omdat de krant voor haar Joegoslavische man nergens anders in Schiedam te krijgen is. Ook haar zoon Auke, die het syndroom van Down heeft, is door het dolle. Hij trekt bekken naar de fotograaf en is hele maal in zijn element. Zijn lach van oor tot oor vrolijkt ieder een die in de winkel staat op. De snip is het stel dan ook van harte gegund. Mevrouw Roon, die op het Bachplein in Schiedam woont, heeft al besloten wat ze met de honderd gulden gaat doen. 'Ik ga lekker mooie boeken kopen. Een paar gezellige ro mans. Ik hou van echte gezellige boeken,' verklapt ze, 'waar ik het allemaal aan te danken heb weet ik niet. Echt een ge luld Ukie. Zo'n sombere dag en dan dit. Ik vind het nog fijner dan een bloemetje. Heel vriendelijk bedankt allemaal, ik ben helemaal verbouwereerd.' Mevrouw Friethof, die met haar man de Bruna runt stelt ach teraf: 'die gun ik het zo. Die komen elke dag. Zo ben ik er zelf ook blij mee.' Bruna is het eerste bedrijf van het echtpaar en is in septem ber, ook de opening van het winkelcentrum drie jaar, in de Nieuwe Passage gevestigd. Het ging de startende onderne mers meteen voor de wind en op 11 juni dit jaar opende ze in het Hof van Spaan land zelfs nog een Bruna vestiging. Daar komt volgens Friethof wel een wat ander, minder ge richt publiek. In de Nieuwe Passage lopen vooral de actie- boeken goed. 'Daar zijn Schiedammers gek op,' weet ze. Het matige weer van de afgelopen periode heeft de toeris tische beweging naar Schiedam versterkt. Het aantal stadswandelingen neemt nog steeds toe en het Gedistilleerd en het Molenmuseum trekken hogere bezoekers aantallen dan tevoren. Maar ook het aantal bezoekers dat Schiedam op de fiets komt bezoeken is toegenomen. 'Molens en jenever, dat blijft de belangrijkste trekpleister van Schiedam', stelt direc teur Ruud Pillar van de Schiedamse VVV. De Schiedammer zelf zal de grootste molens ter wereld volgens hem ongetwijfeld niet meer zo bijzonder erva ren, maar bezoekers kijken daar anders tegenaan. Pas sinds 1987 wordt Schiedam als toeristisch pro- dukt gepromoot. De VVV maakt zich naast promotie vooral sterk voor kwaliteits verbetering van dit jonge product. De toerist ervaart een ver zorgde omgeving in toene mende mate van belang, weet Pillard. Een ander item waar het VVV zich voor in spant is de infrastructuur. Een speerpunt daarbij is Schiedam toegankelijk ma ken voor watersporters. Door Schiedam varen is een leuk alternatief voor de route via de Rotterdamse parkslui zen, die langs het industrie gebied van Van Nelle voert. 'Maar in het weekend kom je Schiedam nauwelijks door,' verklaart hij. Het VVV maakt zich hard voor het inzetten van een aantal brugwachters in het weekend, zodat in het vaar- seizoen van april tot septem ber vrije doorvaart voor de pleziervaart mogelijk is. Een ander plan is om een nieuw toeristisch product te ontwikkelen met collega's Vlaardingen, Hoek van Holland en Rotterdam waar bij tochtjes door een aantal gemeenten worden georga niseerd. Voor Schiedam wordt ge streefd naar een bezoekers aantal van 100.000 per jaar extra. Met de Brandersfeesten meegere kend zijn dat er momenteel 200.000. Het VVV mag niet klagen want in vier jaar tijd zag Schiedam het aantal groeps bezoeken stijgen van 26 naar 250 en die groei zet door. Da voormalig top-tafeitennisser Danny Maas concludeert na ander halve maand dat zijn sportwinkel Helderman, aan de Hoogstraat 46, een schot in de roos is. Feyenoorder Jean Paul van Gastel opende vrijdag 18 juni de mo derne sportzaak en de eerste dagen moest meteen drie man extra personeel ingezet worden, want op zoveel belang stelling had hij met de vier die hij had op gesteld, niet gerekend. De 21-jarige starter brak voor de winkel zijn succesvolle carrijere als tafeltennisser af en moest het wereldkam pioenschap, waar hij voor jong Oranje zou uitkomen, la ten schieten. Maar een eigen zaak vindt hij ook 'ontiegelijk leuk'. Hij wist daarbij dat professio nele tafeltennissers in Nederland dun gezaaid zijn en met Helderman Sport koos hij eieren voor zijn geld. Hoewel het verloop van win kels in de Hoogstraat vrij hoog is voelt de jonge onder nemer zich gesterkt door de Helderman franchise organi satie, die in Nederland 25 goedlopende filialen telt. In Schiedam zijn al heel wat sportzaken gevestigd, maar doordat de formule van Helderman sport, die door gezamenlijke inkoop een la gere prijs garandeert, overal in Nederland werkt, vreest hij niet voor de concurrentie. Alle Helderman filialen verko pen voor een groot deel de zelfde artikelen, Maas heeft niet voor een spe cialisatie geko zen maar wel voor een uitge breide tennisaf- deling. Verder tref je in de winkel een ruim assortiment schoenen, waaronder voetbal-, tennis, running-, nette en vrije tijds-. Daarnaast heeft Helderman Sport alles wat een moderne sportzaak moet verkopen; veel vrije tijdskleding, korte broeken en enorm veel trai ningspakken, maar ook dart accessoires en alles op het gebied van inline skates. 'Wij hebben echt alles en we zijn de goedkoopste,' pro moot hij. Min of meer bij toeval kwam hij bij Helderman Sport te recht. Danny had al een win keltje, onder de naam Danny Maas Sport aan de Huismanstraat, gespeciali seerd in tafeltennis en dart en reed uit interesse een franchi se beurs in Utrecht binnen. Na wat bezoeken van filialen en wat gesprekken werd al snel zaken gedaan en voordat hij het wist was Schiedam een sportzaak rijker. Danny herinnert zich de ope ning: 'Het was echt chaos, dringen geblazen. Prop en prop vol, dus dat is echt een succes geweest.' De schoenen verkoop bepaal de de eerste tijd de helft van de omzet. Ook de aanbiedin gen lopen goed. 'Schiedam mers zijn daarop belust,' merkte hij. 'En merken,' ver volgt Danny,' Australiên is onder jongeren heel popu lair.' Helderman sport heeft inmid dels een samenwerkings overeenkomst met Schiedamse voetbalvereni ging ODC. Tenue's voor de 800 leden en materiaal wordt voortaan bij hem aan aange schaft. Voor de voetballers houdt hij een speciale schoe nen uitverkoop. Op de woensdag in de derde week van au gustus mo gen zij met fikse korting zijn voorra den uitdun nen. Maar ook met sportschool Arcade heeft hij een sa menwerking opgestart en in caf^e Stolk hangt een wandje met artike len voor de zestien dartteams die daar hun thuishaven heb ben. Maas blaakt van onderne- merslust en is van plan alle voetbalverenigingen van Schiedam langs te gaan. 'We zien wel waar het schip strandt,' besluit hij opgewekt. Ondernemers van de Hoogstraat zijn alom enthousiast over het autovrij maken en opknappen van de straat per 1 oktober. Eindelijk is een definitieve datum vastgesteld en net na de Brandersfeesten kan het 'opknapfeest' beginnen. De ontwerpen van Tom Gjeltema, die ook voor de Appelmarkt tekent, werden een aantal weken geleden aan de winkeliers gepresenteerd en als 'schitterend' ervaren. Donkerrode klinkers met motieven waarin natuursteen is verwerkt en nieuw straatmeubilair moeten de Hoogstraat weer glans geven. Autovrij Met een ingenieus hydraulisch afsluitsysteem van verzin kende palen wordt de Hoogstraat tevens autovrij gemaakt. Expeditie verkeer moet dagelijks voor half elf plaats maken of daarna via een aantal laad en los plaatsen op de Koemarkt voorraad aanleveren. Ook de Appelmarkt wordt vrij van autoverkeer gemaakt. 'Wij zijn erg blij en bijzonder verheugd dat het nu gaat ge beuren,' stelt voorzitter van de winkeliersverening Hoogstraat John van Buuren (Cest Bon). Hij stelt dat de Hoogstraat op deze wijze weer een overzich telijke winkelstraat wordt, waar ook het terugdringen van de uitstallingen van winkels tot een meter uit de winkelpuien toe bijdraagt. Nette winkelstraat 'Het wordt weer een nette winkelstraat waar het prettig toe ven is,' gelooft hij. Met het openstellen van de hekken moet het Museumplein weer een verblijfsgebied gaan worden, waar ook de horeca versnaperingen kan gaan bieden. Ook de ontwerpen voor de Appelmarkt vinden de ondernemers 'uitstekend'. Schiedam centrum mm 'Historie moet behouden blijven' De rasechte Schiedammer Willem, die de stad al 75 jaar met zijn aanwezigheid verblijdt, heeft geen behoefte aan publiciteit, maar wel een weloverwogen visie die het Nieuwe Stadsblad haar lezers niet wil onthouden. Vroeger had hij een houtzaagmolen, Van der Eist en als gemeente ambtenaar heeft hij elk hoekje van Schiedam gezien. 'Ik ben een his torisch man, en een voorstander van behoudt van de vele authentieke bouwwerken die Schiedam rijk is,' vertelt de Schiedammer, die dan ook over een uitgebreide Schiedam ver zameling beschikt, waaronder een aanzienlijk aantal opticaprenten. De Nieuwe Passage, 'ik heb de eerste nog zien bouwen', kan zijn goedkeuring nog wel wegdragen, maar hij vindt dat er teveel historie wordt vernietigd. 'Schiedam moet niet te hoog grijpen,' stelt hij kritisch, 'ze willen voor de buitenwacht een historisch stadje zijn, maar dan moet je het ook historisch laten.' Hij gelooft dat Schiedammers weinig waardering opbrengen voor het cultureel erfgoed. 'Maar dat was voor de oorlog ook al. Ze stappen op de tram en gaan in Rotterdam winkelen,' weet hij, 'nee het ligt niet aan de wethouder Wiegman, die ken ik persoonlijk, dat is een hele goeie.' 'meer kinderkledingwinkels' Marianne Poot en haar zoon Quinci komen zo'n twee keer per week in Schiedam Centrum en zijn best tevreden. Vooral Quinci vindt het er heerlijk. Alleen een aantal babykleding winkels mogen er wat Marianne betreft nog best bijkomen. 'In Breda hebben ze wel van die leuke kleine zaakjes, die zouden hier ook niet misstaan.' De Nieuwe Passage vindt ze een hele opknap ping. 'Dat doet echt heel veel voor het aanzien van Schiedam,' stelt ze. Het is naar haar mening heel netjes aange kleed, heeft een hoop aanbod en grote diver siteit. De Bodyshop en Bristol daar is in Schiedam best behoefte aan. In de Hoogstraat vind ze 'Het Heldere Moment' een leuke win kel. 'Van dat soort winkels mogen er nog wel tien komen,' denkt Quinci. 'Alles groter' Elma en Lejla vinden Schiedam helemaal te gek. 'Ze mogen het nog wel wat groter bou wen,' vindt Elma.' Nog meer winkels en lan gere straten, van alles meer', stellen de twee gretig. Vooral op koopavond trekken de inheemse scholieren erop uit om door de stad te flane ren, waarbij ze een chronisch tekort aan schoenenwinkels constateren. Maar ook warenhuizen mogen er bijkomen en discotheken, subtropische zwemparadijzen, gokhallen en een pretpark. Verder zijn ze best tevreden. 'Mooie pandjes', besluiten ze. Het hoogtepunt van Schiedam vinden ze toch wel Mac Donalds, giechelen ze. 'Gek op mooie gevelpartijen' Moeder en dochter op stap in de Hoogstraat zijn gek op winkelen. De Schiedamse dames trekken het hele land door om te genieten van historische en gezellige winkelstraatjes. Schiedam komt er in het vergelijkende waren onderzoek goed uit alleen de Hoogstraat vin den ze een beetje rommelig. 'Ik wou dat al die historische winkelpuien be houden bleven. Ik vind dat moderne maar niks, vindt moeder. Dochter vindt de Nieuwe Passage mooi en goed, maar moeder vindt het er een beetje be nauwd. Samen genieten ze liever van de buitenlucht en mooie gevelpartijen. Als ze het voor het zeggen zouden hebben zouden ze het parkeren weer gratis maken. 'Die parkeerplaatsen staan allemaal ha tstikke leeg,' zegt dochter. Moeder vult aan: 'L.atst ging ik voor een kleine boodschap een winke binnen waar een lange rij stond. Toen ik vij; minuten later buiten kwam had ik een bon Dat kost kapitalen.' 'Het is ook lastig als je veel boodschappen hebt dat je ze niet meteen kan inladen,' vinden ze.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9