HER DER Verplicht bij Rotterdam Huidziektes zijn niet besmettelijk of vies J De Algemene nabestaandewet is versoepeld Specialisme zedenzorg niet verdwenen Naramig heeft langere werking Joep: 'Daar zat ik dan, met een krijsend en gillend kind' Stress op het werk de baas Geurverdrijver maakt korte metten met stinkende GFT-bak Brievenbussen ondergaan kleine gedaanteverwisseling 32-1001 Het Zuid-Hollandse Rozenburg moet van Gedeputeerde Staten (GS) deel blijven uitmaken van de Stadsregio Rotterdam. Vorig jaar december gaven GS het ge meentebestuur al een 'aanwij zing', nu gaat het om een 'opleg- g'ng'- Tijdens juridische procedures die het afgelopen half jaar zijn ge voerd is andermaal gebleken dat Rozenburg uit het gemeentelijk samenwerkingsverband met de regiogemeente wil stappen en ook de verlenging van de ge meenschappelijke regeling Stadsregio Rotterdam wil tegen houden. GS steken daar nu defi nitief een stokje voor: de burge meester, de gemeenteraad en B W van Rozenburg hebben een brief gekregen waaruit blijkt dat Rozenburg aan de Stadsregio moet blijven deelnemen. Het specialisme zedenzorg is bij de Nederlandse politie aller minst verdwenen, in alle korpsen werken specialisten aan zedenza ken. Volgens opgave van de korpsen zijn bijna 400 mensen met deze taak belast. De mede werkers uit de basispolitiezorg die ook zedenzaken behandelen zijn daarbij niet meegerekend. Dit staat in de tussenrapportage 'De Politiële Zedenzorg in Ne derland' van de Inspectie voor de politie die donderdag 30 juli door minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken en minister Sorgdrager van Justitie aan de Tweede Kamer is aangeboden. De inspectie doet sinds 1997 on derzoek naar de zedenzorg bij de politie. Daarbij kijkt zij naar de opsporing van verdachten en op vang van slachtoffers, de regis tratie van gegevens en het ge bruik van informatie, het niveau en de eisen van bekwaamheid, de samenwerking met relevante partners en de manier waarop de zedentaak organisatorisch bin nen de korpsen is onderge bracht. In het definitieve eind rapport, dat in het najaar ver schijnt, wordt nader op al deze invalshoeken ingegaan. Via het onderzoeksmateriaal kunnen een aantal vragen worden beant woord die in de Zandvoortse kinderporno-zaak zijn opgeko men. Om die reden heeft de in spectie over de organisatie van de zedenzaak bij de politiekorp sen tussentijds verslag uitge bracht aan de beide ministers. Het specialisme zedenzorg blijkt op zeer uiteenlopende wijze een plaats te hebben gekregen in de politiekorpsen. Dit varieert van regionale centrale afdelingen tot individuele specialisten in de ba siseenheden. Uit het onderzoek blijkt verder dat er niet één idea le organisatievorm bestaat die garhnt staat voor kwaliteit. Veel belangrijker is dat er aan kwali teitseisen wordt voldaan rond om werk en organisatie. De spe cialisten moeten hun vak ver staan en de organisatie moet er voor zorgen dat de zedenzorg op een evenwichtige manier aan dacht krijgt. De inspectie noemt een aantal knelpunten. Het be langrijkste is dat door de grote verscheidenheid aan organisatie vormen het specialisme niet al tijd even goed herkenbaar is. Ook is de 24-uurs bereikbaar heid van de specialisten niet al tijd gegarandeerd. Verder heb ben de korpsen aangegeven dat de jeugd- en zedenrechercheurs onvoldoende tijd hebben om alle vormen van zedencriminaliteit op te sporen. Daardoor moeten zij vaak volstaan met zaken waarvan aangifte is gedaan en van zaken waarvoor duidelijke aanwijzingen zijn ontvangen. Zij komen dus veelal niet toe aan de actieve opsporing van zaken waarvan geen aangifte is gedaan of waaroer geen concrete aan wijzingen zijn binnengekomen. Glaxo Wellcome Naramig heeft onlangs een nieuw migrainemid- del op de markt gebracht. Nara mig is vooral bedoeld voor men sen die nu bij een milde migrai- ne-aanval meedere pijnstillers moeten nemen of bij wie andere migraine-geneesmiddelen niet voldoende effect hebben. In tegenstelling tot veel gewone pijnstillers is bij Naramig meest al 1 tablet voldoende voor effec tieve pijnbestrijding bij hoofd- pijn. Het Nationaal Huidfonds houdt tot en met 9 augustus voor de vierde keer de Nationale Huidweek. En ook nu bezoekt de Huidweek- tour negen verschillende steden in Nederland om bekendheid en informatie te geven over huidziekten en de problemen die mensen met een huidaandoening in het dagelijks leven on dervinden. Een immens grote opblaasolifant, die de dikke huid symboliseert die mensen met een huidaandoening moeten hebben om zich te wapenen tegen kwetsende opmerkin gen, begeleidt de Huidweektour. Het is niet toevallig dat het Nationaal Huidfonds voor deze gelegenheid de zomer kiest. Want, veel Nederlanders genieten dan van de zon en bege ven zich massaal naar het strand. Er zijn echter 1 miljoen mensen met een chronische huidaandoe ning die hun kleding niet zo makkelijk verruilen voor zomerkleding, laat staan voor een zwem broek of bikini. Zij worden dikwijls geconfron teerd met ontwijkende blikken en vervelende reacties, veelal voortkomend uit onwetenheid. Begrip en acceptatie van de buitenwereld zouden al een enorme steun zijn voor mensen die met een huidaandoening moeten leven. Veel mensen denken al snel dat een huidziekte besmettelijk of vies is en weten niet dat een beschadigde huid veel pijn en jeuk kan veroorza ken. Zo zijn er ca. 350.000 Nederlanders die aan de chronische huidaandoening Psoriasis lijden en dat in de meeste gevallen hun huidaandoening gebaat is bij zonlicht. Maar daarnaast zijn er mensen die noodgedwongen in het donker leven omdat hun huid geen daglicht kan verdragen. Zondag 9 augustus is de Nationale Huidweek tour van 11.00 tot 17.30 uur in Rotterdam op het Evenemententerrein Binnenrotte in de nabijheid van de Zondagsmarkt. Van 11.00 tot 12.00 uur is er een dermatoloog aanwezig om specifieke vra gen te beantwoorden. De huidtherapeute is voor vragen bereikbaar in de stand van het Huidfonds van 12.00 - 15.00 uur. Voor vragen kan men tijdens kantooruren bellen met de Huid-Infolijn, tel.: 026-351 41 60. Behoedzaam zet Joep van Roon een grote houten kist op tafel. Als ze hem opent komen er 38 kleine pipetflesje tevoor schijn die elk hun eigen reme die bevatten, verkregen uit de bloesems van wilde struiken, bomen en planten. Deze bloe sems zijn hét essentiele onder deel van de Bach Bloesem Re medies, een natuurgeneeswijze die de mens zichzelf laat ge nezen door terug te keren naar zijn harmonie en eenheid en door zich te verbinden met zijn eigen bron. Joep kwam zelf 18 jaar geleden in aanraking met deze therapie. 'Via een Bach therapeute waar ik op dat moment kwam want er gebeurde op dat moment heel veel in mijn leven. Ik zat midde nin een scheiding en ik had veel ondersteuning aan de Bach Bloesem therapie. De gedachte 'daar wil ik zélf mee gaan wer ken' kwam al heel snel in me op. Ik ging cursussen volgen om er meer van te weten te komen en zo'n 15 jaar geleden schafte ik mijn eerste set en een stapel boe ken aan. Hier ging ik mee wer ken, als was het aanvankelijk voor mijzelf en een kleine kring bekenden. Later kwamen er mensen bij me die, via via, over mij gehoord hadden.' Zo ontstond de kleine praktijk van Joep die in het Rotterdamse Liskwartier gevestigd is. 'Ik had de praktijk naast mijn baan in het Ouderenwerk. Maar sinds kort werk ik nog maar drie da gen zodat ik meer tijd voor de paraktijk heb en nu ook cursus sen geef.' De 'uitvinder' van de Bloesem therapie is de Engelse Dr. Ed- ward Bach (1886-1936) die be halve arts ook homeopaat was. Bach had bovendien een heel bijzondere eigenschap: hij had een grote gevoeligheid ontwik keld zowel van lichaam als van geest en zodra hij zijn hand bo ven een bloeiende plant of bloem hield, kon hij de 'taal' of 'bood schap' van deze plant of bloem 'verstaan' en de eigenschappen die door deze bloem of plant verstrekt werden in zichzelf waarnemen. Want, zei Bach: 'Ziekte is geen wrede straf, maar enkel en alleen een correctie: een instrument waarvan onze eigen psyche zich bedient om ons op onze fouten te wijzen, ons te weerhouden van grotere dwalin gen en ons te beletten nog meer schade aan te richten, en om ons terug te leiden naar de weg van de waarheid en het licht, die we nooit hadden mogen verlaten'. Geen aromatherapie De Bloesemtherapie wordt nog al eens verward met aromathera pie waarbij het om het inademen van geuren gaat. 'Dat is bij de Bloesemtherapie niet het geval. In mijn praktijk heb ik eerst een gesprek met de mensen over de klachten die ze hebben, over wat hun gemoedstoestand is en heb ben we het over hun onverwerk te verdriet. Kortom: ik stel de waarom-vraag. Dan maak ik een keuze uit de 38 remedies die be langrijk zijn waarna ik een ex tract van de gekozen Bachbloe- sems samen met bronwater in een pipetflesje doe. Vervolgens moet dit zo'n vier keer per dag ingenomen worden. En je doet ongeveer vier weken met dit be- handelflesje.' Volgens Joep ondervinden veel mensen na enkele dagen al angstverlichting. 'De reacties verschillen van 'Hé, ik kijk an ders tegen de situatie aan tot 'ik slaap beter' en 'ik kan weer hel der denken'. De remedies zijn bedoeld om ons evenwicht te herstellen en te handhaven. Ze kunnen ons helpen bij het om gaan met negatieve gevoelens en bij het vinden van een uitweg uit uitzichtloze situaties. De Bachre- medies geven troost, herstellen vertrouwen, doen pijn verlich ten, verminderen angst en span ning en geven inzicht.' 'Hallo!' Voor noodgevallen, zoals bij voorbeeld na plotseling slecht nieuws, hevige angst of paniek, is er de Rescue Remedy. 'Dit heeft meteen effect en kan net als de overige remedies absoluut geen kwaad. Het is niet schade lijk, ze hebben geen bijwerkin gen en zijn niet verslavend. Zo heb ik de Rescue Remedy aan mijn vriendin gegeven die net een zware bevalling achter de rug had.' Joep moet nog steeds lachen als zij het volgende aan haalt: 'Maar het mooiste voor beeld is toch wel van een paar jaar geleden toen ik met mijn vriend op een camping in een tentje zat. Naast ons stond een vrouw met drie kinderen waar van het jongste kind, een jonge tje, echt onhandelbaar was. Op een gegeven moment kon de moeder de situatie echt niet meer aan en smeet ze het tweejarige kind letterlijk in mijn armen. Daar zat ik dan, met een krij send en gillend kind. Ik wist niet goed wat er mee aanmoest en ik tegen mijn vriend zei: 'pak die Rescue'. Ik gaf het ventje één druppel waarop het a la minuut zweeg, toen gaf hij een diepe zucht en zei volkomen ontspan nen: Hallo!'. Wie de proef op de som wil nemen kan bij Joep een cursus volgen die uit drie dagdelen be staat. De cursus, die plaatsvindt op donderdag 22 en 29 oktober en 5 november, duurt van 13.30 tot 16.00 uur en wordt gehouden in de Ackersdijckstraat 115 b in Rotterdam. Wie meer informatie over de cursus of een consult wil kan contact opnemen met Joep van Roon, tel.: 467 29 35. Het overlijden van de partner heeft vaak gevolgen voor het in komen. Soms valt dat helemaal weg, soms krijgt diegene die achterblijft veel minder geld dan hij of zij gewend was. In be paalde gevallen bestaat er recht op een uitkering op grond van de Algemene nabestaandenwet (Anw). Deze wet uit 1996 pakte voor sommige groepen nabestaanden nadelig uit. De regering besloot de wet te versoepelen. Meer mensen hebben daardoor recht op een uitkering. Anderen krijgen een hoger bedrag. Wie dat zijn, staat in dit artikel. De Algemene nabestaandenwet (Anw) heeft per 1 juli 1996 de Algemene Weduwe en Wezen wet vervangen. Uitgangspunt van de Anw is dat alleen nabe staanden, die niet in hun eigen inkomen kunnen voorzien, recht hebben op een uitkering. De wet geldt zowel voor mensen die ge trouwd waren als voor mensen die niet getrouwd waren. Als ze maar met de overledene een ge zamenlijke huishouding voer den. Wie bij het overlijden van de partner: - voor 1950 geboren is of kinderen verzorgt die nog geen achttien jaar zijn of voor tenminste 45% arbeidsonge schikt is heeft recht op een Anw- uitkering. Of iemand daadwer kelijk een uitkering ontvangt, is afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Voor mensen die geboren zijn tussen 1 januari 1950 en I juli 1956, gehuwd zijn vóór I juli 1996 en van wie de echtgenoot overlijdt vóór 1 juli 1999, geldt een overgangsregeling. Zij heb ben, afhankelijk van de hoogte van hun inkomen, recht op een nabestaandenuitkering. Ook als zij geen kinderen onder de 18 jaar verzorgen of voor minder dan 45% arbeidsongeschikt zijn. Ouders of verzorgers van kinde ren onder de achttien jaar, waar van een van de ouders is overle den, krijgen een halfwezenuitke- ring. De volgende groepen hebben volgens de versoepelde wet recht op een uitkering of krijgen een hogere uitkering: Toekomstige nabestaanden die geboren zijn tussen 1 januari 1950 en 1 juli 1956, gehuwd zijn en van wie de ernstig zieke echtgenoot op of na 1 juli 1999 overlijdt. Deze mensen hebben recht op een na bestaandenuitkering, wanneer ze voor de zieke echtgenoot geen overlijdensrisicoverzekering kunnen afsluiten of alleen tegen een 2,5 keer zo hoge premie als normaal. De uitkering is afhan kelijk van de hoogte van het inkomen. Om recht te hebben op een nabestaandenuitkering, moeten zij zich melden vóór 1 april 1999 bij de SVB en betalen zij ook een bijdrage aan de Soci ale Verzekeringsbank (SVB). Nabestaanden die in de VUT zit ten, een vervroegd pensioen heb ben of een bovenwettelijke uitke ring (een aanvulling van de werk gever op een uitkering) ontvan gen. Hiervoor geldt: 50% van het minimumloon (ca. f 1.175,-bru to per maand) plus eenderde van het inkomen voor zover dat bo ven die 50% uitkomt, tellen niet mee bij de berekening van de nabestaandenuitkering. Verzorgers van kinderen die voor 1 juli 1996 halfwees zijn gewor den. Tenminste als de overlevende ouder al geruime tijd voor het overlijden van de andere ouder niet meer (financieel) bijdroeg aan de verzorging en opvoeding van het kind. Zij kunnen nu een uitkering aan vragen en ontvangen alsnog vanaf 1 juli 1996 een halfweze- nuitkering. En voor mensen die een geza menlijk huishouden voeren of gaan voeren. Nabestaanden die een gezamenlijke huishouding voeren met een hulpbehoevende, verliezen hun uitkering niet. Dit geldt ook voor nabestaanden die zelf hulpbehoevend zijn en die bij een ander gaan wonen om verzorgd te worden. De uitke ring wordt wel verlaagd naar 50% van het minimumloon en is afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht tot 1 juli 1996. Als de gezamenlijke huishouding eindigt doordat een van beiden ergens anders gaat wonen, dan krijgt de nabestaan de, afhankelijk van het inkomen, weer maximaal 70% van het mi nimumloon. Nabestaanden die een gezamenlij ke huishouding voeren met een meerderjarige pleegkind of de meerderjarig kind van hun overle den partner (aangehuwd kinde ren) verliezen hun recht op uit kering niet. Alle andere nabestaanden die een gezamenlijke huishouding gaan voeren, krijgen zes maanden be denktijd om te beslissen of ze dat wel of niet willen. De nabestaandenuitkering stopt op het moment dat iemand een gezamenlijke huishouding gaat voeren met iemand anders. Wordt er gekozen voor het voe ren van een gezamenlijke huis houding dan stopt de uitkering definitief. Wanneer de nabe staande binnen zes maanden be sluit apart te gaan wonen dan ontvangt hij of zij weer een uit kering. Deze regel geldt ook voor nabestaanden die na het overlijden van de partner weer met iemand een gezamenlijke huishouding zijn gaan voeren en daardoor hun recht op een uit kering al hebben verloren. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van het eigen inko men. De nabestaandenuitkering bedraagt maximaal 70% van het minimumloon. De uitkering komt neer op circa f 1.785,- bru to per maand, exclusief vakan tietoeslag. De SVB verstrekt de uitkering. Wie vragen heeft, kan contact opnemen met de infor matietelefoon van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid, tel.: 0800-90 51 (gratis), fax 070-333 66 55. Riagg rijnmond noord west in Vlaardingen start op 26 augustus met de cursus 'Stress op het werk de baas'. Doel van de cursus is stress tijdig te leren kennen en er op een goede manier mee om te kunnen gaan. Iedere cursist werkt gedurende tien weken aan zijn of haar persoonlijke doelen. Mannen en vrouwen die in het werk stress ervaren en daar beter mee willen leren omgaan, kunnen deelnemen. Spanning hoort bij het leven en stress is niet per definitie ongezond. Wie geen spanning voelt, presteert minder. Het wordt pas ongezond als de balans tussen belasting en belastbaarheid niet in evenwicht te houden is. Dan krijgt men er echt last van en kunnen allerlei klachten ontstaan. Het maakt niet uit wat voor soort baan iemand heeft; ieder beroep kan stressvol zijn. Natuurlijk is er bij de ene organisatie meer kans op stress dan bij de andere. Denk alleen maar aan alle reorganisaties. En - minstens even belangrijk - de ene persoon gaat beter met stress om dan de andere. In de cursus 'Stress op het werk de baas' leren de cursisten de stresssignalen vroeg te herkennen en adequaat om te gaan met de eisen die het werk stelt. Na lezen van het cursusmateriaal en inleidingen door de cursusleiders worden de vaardigheden direct geoefend. De cursisten zullen veel in elkaar herkennen. Het uitwisse len van de ervaringen en het elkaar geven van tips is erg waardevol. De cursus wordt gegeven door Evert van Oordt, maatschappelijk werker bij de afdeling Aanmeldingen en Consult, en Anita van Ingen, gezondheidswetenschapper/preventiewerker op de afdeling Preven tie. Zij zijn allebei werkzaam bij de Riagg rijnmond noord west. Voorafgaand aan de cursus vindt een kennismakingsgesprek plaats waarin de wederzijdse verwachtingen worden besproken. Na afloop van de cursus is er de mogelijkheid voor een individueel adviesge- sprek. De cursus wordt gegeven op woensdagavond van 19.00 - 21.00 uur, op 26 augustus, 2, 9, 23 en 30 september, 7, 14, 21 en 28 oktober. Op 13 januari is er een terugbijeenkomst. De kosten bedragen f150,-. Voor meer informatie en inschrijving kunnen geïnteresseerden zich wenden tot Anita van Ingen, afdeling Preventie, Riagg rijnmond noord west, tel.: 445 34 79. Zodra de zon schijnt en de temperatuur stijgt, lokt de tuin of het balkon. Maar op zo'n zwoele zomerdag kan de pret wel gedrukt worden door een 'groenbak' die een onaan gename geur verspreidt. En dan ineens is de motivatie om groente-, fruit- en tuinafval (GFT) gescheiden te bewaren minder groot. Vooral omdat in circa 80 procent van de Ne derlandse gemeenten de GFT- bak maar eens in de twee we ken wordt geleegd. Een aantal van die gemeenten realiseert zich dat en gaat - zodra de temperatuur boven de 25 gra den stijgt - over op het vaker ophalen van het GFT-afval. Er zijn zelfs gemeenten waar een speciale dienst langskomt om de bakken gratis te reinigen. Maar dat alles kost veel geld en dus is er maar een klein aantal gemeen ten dat dit doet. Volgens een schatting van het Afvaloverle- gorgaan in Utrecht is dat zo'n 5 procent van de Nederlandse ge meenten. In de overige plaatsen staat de GFT-bak twee weken in de tuin of op het balkon. Veel mensen zitten in deze tijd dus opgescheept met een 'stin kende' GFT-afvalcontainer maar een paar gemeenten kwa men met een alternatieve oplos sing. Daar werd aan de inwoners - als proef - een flacon 'geurver drijver aangeboden. Een middel dat de onaangename geur ver drijft door de stankverwekkende bacteriën op een biologische ma nier aan te pakken. Een voor beeld van zo'n gemeente is Maassluis. Daar werd, in ver volg op de proef, met behulp van een vragenlijst, onderzoek ge daan. Zesentachtig procent van de zestig ondervraagden was van mening dat met behulp van de geurverdrijver de stank inder daad verminderde en tachtig procent vond dat het middel in supermarkten verkocht zou moeten worden. De geurverdrijvers zijn inmid dels volop te koop. Maar wat zijn nu goede merken? In ieder geval een merk dat het keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen draagt. Zo'n product is getest door het Keurmerkinstituut. Onderzocht is dan: het geurver- schil, de veiligheid van het pro duct, de houdbaarheid en de mi lieuaspecten. Natuurlijk is ook gekeken naar de hanteerbaarheid van de fla cons en de productinformatie. Let dus op goedgekeurde GFT- geurverdrijvers! Een andere mogelijkheid om het gebruiksgemak van de GFT-bak te verhogen is het gebruik van papieren GFT-zakken. Deze zijn in verschillende maten te koop. Let hierbij ook op het keurmerk Goedgekeurd, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Iedereen kent hem: de rode tweelingbrievenbus van PTT Post. Al jaren is het dé verzamelaar van post voor binnen de streek en overige bestemmingen. Maar de vertrouwde brie venbus heeft een kleine gedaanteverwisseling ondergaan. PTT Post gaat de sortering van post optimaliseren waarbij het werk geconcentreerd wordt in een kleiner aantal sorteercentra. De huidige indeling sluit niet aan op deze aanpak, daarom wordt er gewerkt met een nieuwe indeling. De term Streekpost ver dwijnt en wordt vervangen door een nieuwe postcodereeks die het 'eigen gebied' aangeeft. Dit gebied beslaat een veel groter deel van het land dan het oude streekpostgebied. In tegenstelling tot het huidige 'Overige bestemmingen' zit 'Overi ge postcodes' nu links op de brievenbus. Bach Bloesem Remedies brengen balans tussen lichaam en geest doorANOUSKA KROON t-. K»V. f,

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 7