IT PARIJS Oldtimer ruilbeurs ook voor niet-ingewijden Talenten strijden om finaleplaats Nationale Gitaar Kampioenschappen Hof van Verschijnsel in het teken van de illusie Parijs per fiets v' r Burchtfeesten Oostvoorne: veel muziek en veel MG s Pleintjesbasketballers strijden om plaats bij 'World Finals' PER FIETS m Femina en Sfeer Interieur samen in vernieuwd Ahoy' Greg Anthony op bezoek in Rotterdam 34-1004 n> to Zomer in Frankrijk en wat doen de Parijzenaars? Zij gaan massaal de stad uit, het platteland op. Dat is een gegeven om te ge bruiken: het is dan stil in de stad, dus ideaal voor een fietstocht! Zo langzamerhand zijn er steeds meer fietsers in Parijs te zien: sinds de stakingen bij het open baar vervoer in 1995 (er werden toen 2,8 miljoen fietsen ver kocht..) hebben de Parijzenaars de fiets ontdekt als het vervoer middel in een stad waar je per auto maar langzaam doorheen komt. Ten tijde van die staking was er zegge en schrijve 4,5 km fietspad. Sinsdien is er onder druk van fietsminnende organi saties zoals de 'Mouvement de Défense de la Bicyclette' een net van 100 km aangelegd, en er zijn nog meer plannen. Bovendien is inmiddels elke zondag fietsdag: er zijn dan een paar zones in de stad - onder andere een stuk langs de Seine - waar de auto's verbannen zijn. Op weekdagen is het beter een route te kiezen die niet via de aangelegde paden langs de grote verkeersaders loopt. Verlaat de grote boule vards en kies een route via de kleine straatjes die in de buiten wijken, maar ook in het centrum te vinden zijn. Zo'n fietstocht door kleine straatjes is in dit boekje beschre ven. De start en het eindpunt zijn in het centrum, op de place de la Bastille, vlakbij het fiets verhuurbedrijf'Paris a vélo, c'est sympa'. De tocht gaat eerst naar het noorden van Parijs, o.a. langs het Canal St. Martin, dat met z'n idyllische, landelijke uit straling, met zijn oude stalen bruggen en de handbediende sluizen inmiddels door veel toe risten is ontdekt als een heerlijke plek waar men niets merkt van het verkeersgeweld dat op een steenworp afstand rondraast. Dan gaat de route oost- en zuid waarts, en via een lommerrijk parcours komt hij weer terug bij het beginpunt. Het is een ont dekkingstocht door wijken waar een rust heerst die je niet voor mogelijk houdt en dat in hartje Parijs. Het is een tocht om een hele dag mee bezig te zijn, rustig hier en daar koffie drinkend, een broodje etend of een lekkere sa lade op een zonnig terras. Voor de plattegronden is ge bruik gemaakt van de gedetail leerde Michelinkaart no. 10 van Parijs, waar werkelijk elk straat je en steegje op staat. Handig is dat achterin het boekje een lijst is opgenomen met adressen waar fietsen gehuurd kunnen worden in de andere delen van de stad, voor als men de smaak te pak ken heeft gekregen en verder op ontdekking uit wil gaan. Bij sommige bedrijven kunnen ook georganiseerde tochten worden geboekt. Prijs: f 16,95, Uitgeverij Radius, Wilnis, ISBN 90-804402-1 -3. Verkrijgbaar bij de ANWB en de gespecialiseerde reisboekhandel. Femina'98 heeft door de specta culaire uitbreiding en vernieu wing van Ahoy' een andere op zet gekregen Voor de éénenvijf- tigste keer wordt van 2 tot en met 11 oktober 1998 de grootste familiebeurs van Nederland ge houden. De nieuwe Femina'98 is opge splitst in 'twee beurzen': de Fe mina Familiebeurs met alles op het gebied van mode, eten en drinken, lichaamsverzorging en vrije tijd, en de beurs Sfeer Interieur met innovatieve ideeën en tips over interieur en wonen in de nieuwe hal van 10.000 vier kante meter. Dit jaar kunnen beide beurzen bezocht worden ppn topaanashewiri. Wie in het laatste weekend van augustus in eigen land vakantie viert, kan alvast een heel leuk uitstapje noteren: een bezoek aan de Oldtimer Zomerruilbeurs in Autotron. Zaterdag 29 en zondag 30 augustus staan circa 250 his torische auto's op het terrein van het Rosmalense auto pretpark op een nieuwe eige naar te wachten en worden in driehonderd stands 1001 spulletjes (van onderdelen tot boeken) te koop aangeboden. Ook niet-ingewijden die zich onder de echte oldtimer-fanaten mengen, genieten met volle teu gen van de sfeer die het oldti merwereldje zo bijzonder maakt. Auto's die tenminste twintig jaar geleden van de band rol den. mogen zich oldtimers noe men. De laatste jaren heeft de belangstelling voor deze auto mobielen een enorme vlucht ge nomen. Het aanbod hield gelij ke tred. Dit betekent dat op een evenement als de Zomerruil beurs veel auto's worden aange voerd. De -zomerbeurs viert dit jaar zijn eerste lustrum. Vijfjaar ge leden nam Autotron het besluit ook tijdens het zomerseizoen een beurs te houden, omdat bleek dat daar onder bezitters van een oldtimer behoefte aan bestond. De beurs staat nu vast aan het einde van de maand augustus op de activiteitenka lender, halverwege het toersei- zoen. Onderdelen die met nog een maand of twee voor de boeg kapot zijn gegaan en vervangen moeten worden, kunnen in Ros malen in een van de vele stands op de kop worden getikt. De beurs is in tweeën verdeeld: in een speciale tent zijn de on derdelen (ook voor brommers en scooters) ondergebracht en voor de aanverwante artikelen zoals miniaturen, lectuur, verze keringen enzovoort kan men in de Spykerhal terecht. Het aanbod oldtimers - van weg-klaar tot in verre staat van 'ontbinding' - staat onder hope lijk een stralend zonnetje in de buitenlucht geparkeerd. Op beide dagen zijn de beurs en het park geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Een bezoek aan de ruilbeurs is inbegrepen in de entreeprijs voor het park, die bedraagt voor volwassenen 19,50 gulden en voor kinderen van 4 tot 12 jaar en 65 'ers 17,50 gulden. Autotron is gelegen aan de snel weg A50 's-Hertogenbosch - Nijmegen. Voor meer informa tie: infolijn 073 521 9050. De Rotterdamse haven is een goed geoliede machine waar jaarlijks met hulp van geavan ceerde techniek een bijna on waarschijnlijke hoeveelheid goederen wordt overgeslagen. Dat er een tijd is geweest dat het er anders aan toe ging, wordt wel duidelijk op het Waterstad Maritiem Festival dat op zaterdag 29 en zondag 30 augustus wordt gehouden in Rotterdam. In vroegere da gen moest immers elke zak van boord worden gedragen: sjouwen en buffelen dus. Laden en Lossen, zoals het al een eeuw geleden in het Rotter damse watergebied plaatsvond, daar draait het om bij de 1998 editie van het Waterstad Mari tiem Festival. Naast de Maritie me Musea, die dit weekeinde gratis zijn te bezoeken, vinden alle activiteiten plaats binnen de Waterstad. Dit oudste zeehaven gebied van Rotterdam loopt van het Haringvliet via de Oude Ha ven. Wijnhaven, Leuvehaven naar de Entropothaven. Op verschillende manieren wordt de bezoeker een beeld ge geven hoe het laden en lossen van schepen in de loop der tijden werd aangepakt. In het Marine museum aan de Wijnhaven 7 is een tentoonstelling ingericht en kan men tevens een videopresen tatie bekijken over de heden daagse overslag. Oude films over het thema worden getoond in het Cinemaritiemmuseum aan de Leuvehaven 1. Demonstraties met kranen- en laadbomen van schepen maar ook het laden en lossen door zakkendragers en een stoom- graanelevator zijn te zien bij het Maritiem Buitenmuseum aan de Leuvehaven terwijl bij het Vrije Entrepot een oude kraan tijde lijk weer in gebruik wordt geno men. Nostalgie Het doel van het Waterstad Ma ritiem Lestival is voor een week einde de sfeer van de historische havens van Rotterdam tot leven te wekken en dat gebeurt met een divers programma. Op het Shantyfestival rond de Oude Haven en Wijnhaven worden oude zeemanswerkliederen ten gehore gebrachten. Er zijn de monstraties van oude ambach ten en proeverijen. Bezoekers kunnen een kijkje nemen op gastschepen en museumboten, of zelf meevaren op de stoom- sleepboot Dockyard V en allerlei andere kleine boten. Eén van de hoogtepunten vormt ongetwijfeld de Boompjesrace, die zondag om 11.00 van start gaat ter hoogte van de Willems brug. Vele Oudhollandse zeilen de vrachtschepen strijden op de Nieuwe Maas om de Konings- poorttroffee. Het Festival leent zich uitste kend als familie-uitstapje want ook kinderen is er genoeg te doen. Het Maritiem Museum Prins Hendrik heeft een speciaal kinderprogramma met knutse- lactiviteiten en ook een bezoek aan de bootjesmolen en lucht- schommel op de antieke kermis zal zeker worden gewaardeerd. Bij het Mariniersmuseum kun nen kinderen zich laten schmin ken, touwknopen en, als het weer het toelaat, onder begelei ding van een marinier in een rubberboot varen. Deze editie van het Waterstad Maritiem Festival is om meer dan één reden bijzonder. Dit jaar wordt het Festival voor de laat ste keer onder eigen noemer ge organiseerd. Vanaf 1999 zal het deel uitmaken van de Wereldha vendagen en vindt dan niet in het laatste weekeinde van augus tus plaats, zoals inmiddels tradi tie is, maar in het eerste weekein de van september. Het Waterstad Martiem Festival vindt plaats op zaterdag 29 en zondag 30 augustus in Rotter dam. Het Festivalterrein en de vijf deelnemende Martieme mu sea zijn van 11.00 tot 17.00 gratis toegankelijk. Voor een volledig programma overzich kan men terecht bij: VVV Centrum of de Centrale Bi bliotheek aan de Hoogstraat in RotterdamOpenlucht Binnen- vaartmuseum. Het Museum Schepen uit Verre Landen, Mari niersmuseum, Maritiem Buiten museum en het Maritiem Mu seum Prins Hendrik. De folder is ook te bestellen, tel: 010- 412.26.80. De Nationale Gitaar Kampi oenschappen (NGK) worden georganiseerd om muzikaal talent te stimuleren. Dat er volop talent aanwezig is in Nedrland blijkt wel uit de maar liefst 70.000 geregis treerde bands. Maar vaak ontbreekt de stimulans om een opstapje te maken naar het 'echte' werk. De Nationa le Gitaarkampioenschappen van dit jaar naderen inmiddels hun ontknoping want op 29 augustus worden de deelne mers in ShowBizCity Aals meer beoordeeld door een vakkundige jury. De 15 gitaartalenten worden on der meer door Harry Sacksioni, Lex Bolderdijk, Leonardo Amuedo en Peter van Asten be oordeeld. De presentatie van het spektakel is in handen van Eric Corton van Veronica. Iedere 'gi tarist' speelt een eigen stuk en een verplichte interpretatie. Op deze avond treedt de groep XAM met Marcel Singor, win naar van de allereerste Kampi- te, M oenschappen in 1986. Interna tionale Mistery Guests verzor gen unplugged optredens en vindt er een mini-competitie met juniortalenten plaats waarvan de jongste 7 jaar oud is. Tot slot is er een vertederend optreden van het 2'A jarige gi taartalent Valentino. De spannende finale waar uitge maakt wordt wie zich een jaar lang de beste gitarist van Neder land mag noemen vindt plaats op 11 september in het Rotter damse Ahoy. Kaarten voor de halve finale a f 17,50 zijn te bestellen via de reserveerliin: 0900-300 5000. Na de succesvolle reeks van Hoffestivals zijn in Vlaardin- gen de voorbereidingen van het zevende zomerfestival in het Hof/Oranjepark, dit jaar Hof van Verschijnsel ge naamd, weer in volle gang. Van woensdag 26 tot en met zondag 30 augustus staat het groene stadspark in het teken van de illusie. Het festival Hof van Verschijnsel is dan het podium voor een reeks van gewaarwoordingen op het ge bied van theater, beeldende kunst, film en muziek. Gedurende deze vijf dagen kan iedereen onder de bomen van het Hof/Oranjepark genieten van een viertal theatervoorstellingen, Nederlandse film in de open luchtbioscoop aan het water, lekker eten in een restaurant op 'niveau', live muziek en natuur lijk een unieke sfeer. Een speciale plek binnen het fes tival heeft het kunstproject 'Vals Licht' dat is op opgebouwd uit de disciplines muziek, beeldende kunst, theater, film, video en dans. Het project is elke avond te zien via een georganiseerde wandeling langs de objecten en installaties door het park. Kuns tenaars uit Rotterdam. Amster dam, Arnhem, Schiedam en Vlaardingen creëren het beeld voor deze bijzondere presentatie. Het filmprogramma van het Hof van Verschijnsel staat in het te ken van recente films van Neder landse filmmakers. De films be ginnen rond de klok van 22.00 uur, als het lekker donker is. Het programma is als volgt: Woensdag 26 augustus: Exit - Paul en Menno de Nooijer Theo, een jonge filmmaker/fo tograaf, heeft geen makkelijke tijd. Hij heeft financiële en rela tionele problemen. Als hij de kans krijgt een video-clip te ma ken heeft hij de kans om zijn fotografische fantasieën de vrije loop te laten. Zal het uitlopen op een fiasco of is het de oplossing tot al zijn problemen? Donderdag 27 augustus: De Pool se Bruid - Karim Traïdia Een poëtisch verhaal over de prille liefde tussen een boer uit Groningen en een economische vluchtelinge uit Polen. Ze vlucht uit het bordeel waar ze gedwon gen werd te werken en verbreedt de kleine wereld van de boer. De relatie wordt echter verstoord door haar verleden. Vrijdag 28 augustus: Kleine Teun - Alex van Warmerdam Brand is een analfabetische boer die aan liet denken is gezet door Lena, een jonge lerares. Brands nieuwsgierige vrouw, Keet, ziet dat haar man verliefd wordt op het stadse meisje en een sluw plan ontspringt in Keets hoofd. Zaterdag 29 augustus: Het on dergrondse orkest - Heddv Ho- nigmann Terwijl deze documentaire in eerst instantie lijkt te gaan over mensen die hun brood verdienen door in de gangen van de Parijse ~i metro's muziek te maken, gaat het verhaal langzaam over in het leven van de muzikanten boven de grond. Toch is er een 'onder grondse' wereld boven de grond: veel van de getoonde muzikan ten zijn illegale immigranten in Frankrijk. Zaterdag 22 augustus viert Oostvoorne weer haar Burchtfees ten, traditioneel één van de gezelligste dagen van het jaar. Bijzonderheid dit jaar is dat tijdens de Burchtfeesten een vijfen twintigtal zeer zeldzame MG's te bewonderen zijn, afkomstig uit Engeland, Duitsland, Nieuw Zeeland, België en Nederland. Het zijn leden van de MG Car Club met hun auto's uit Enge land, die een weekendje Nederland doen. De oldtimers die te zien zijn zijn zonder uitzondering grote tot zeer grote automobielen, die in de jaren 1936 tot 1939 door MG zijn gemaakt. Het zijn de typen SA, VA en WA, die ook wel kortweg aangeduid worden als de SVW MG's. Nog niet eerder kwamen zoveel MG's van dit type bijeen. De groep komt rond 14.00 uur aan op de Hofwei en blijft tot ongeveer 17.00 uur. Rondom de feestmarkt (die duurt van 10.00 - 17.00 uur) organiseert de Schaakvereniging Het Houten Paard een afvalwedstrijd, die om 11.00 uur begint. Daarna volgt nog een snelschaakwedstrijd. Circustheater ZouZou komt met een voorstelling die een combinatie is van zang, jongleren en live muziek. 's Middags onder de bomen van het Dorpsplein de Blaaskapel De Loeiers en een duo-orkest, om alvast in de sfeer te komen voor de barbecue (17.00 uur). Een feest voor het hele dorp met tijdens de laatste uurtjes een optreden van de Ongelooflijke Grote Klapband, een dwaze verzameling Rotterdammers met een rock roll band, die ook een uitstapje naar de harmonie niet schuwen. Tijdens hun optreden komen voorbij The Fortunes, Ray Charles, The Marvettes, David Bowie, The Walking Brothers, Blondie, Roxy Music en noem maar op. Veel saxofoons, veel koper en veel zang. Informatie: Stichting Culturele Evenementen Oostvoorne, 0181 - 482722. De grote apotheose voor sportfans en basketball-fa naten nadert. Wie op zon dag 30 augustus het Schouwburgplein in Rotter dam bezoekt, kan daar 'live' de finale van de Adidas/Sti- morol Streetball Challenge bekijken. Eregast bij dit Ne derlands Kampioenschap 'pleintjesbasketball' is nie mand minder dan NBA-held Greg Anthony. De finale van de Adidas /Sti- morol Streetball Challenge wordt een spektakel in de bui tenlucht. Tussen 10.30 en 17.30 uur wordt op het Schouwburg plein in Rotterdam bepaald, welk driekoppig team uit de leeftijdscategorie 16-19 jaar zich plaatst voor de Streetball World Finals in Parijs. De voorgaande jaren bezochten sterren als Kareem Abdul Ja- bar, John Starks en Joe Du- mars de wedstrijden. De kam pioenen van vorig jaar werden zelfs uitgenodigd door NBA held Kobe Bryant voor een reis naar Los Angeles om daar de LA Lakers aan het werk te zien. Zondag 30 augustus be kijkt niemand minder dan NB A-speler Greg Anthony de verrichtingen van de Neder landse sterren in Rotterdam. Basketball clinic Voordat de finale losbarst, wordt op zaterdag 29 augustus tussen 10.30 en 17.00 uur eerst nog de laatste voorronde van de Streetball Challenge ge speeld, eveneens op het Schouwburgplein. Het winnen de team plaatst zich als laatste voor de grote finale. Greg Anthony is ook tijdens deze voorronde aanwezig in Rotterdam. Hij bezoekt dan de Rotterdamse Foot Locker sto re en geeft een gratis basketball clinic aan de jeugd t/m 14 jaar in de Energiehal. De Adidas/Stimorol Streetball Challenge in Rotterdam is meer dan alleen basketball. Tijdens de voorronde (zater dag 29 augustus) en de finale (zondag 30 augustus) zijn er muziek en dansshows te be wonderen, demonstraties met spectaculaire dunks, long dis tance shots en dribbelacties. Liefhebbers kunnen deelnemen aan de Foot Locker Slamdunk Contest en een driepunts-wed- strijd. Aaanmeldingen Interesse in deelname aan de laatste voorronde op zaterdag 29 augustus? Teams kunnen zich aanmelden via de Adidas- Stimorol Streetballflyers, ver krijgbaar in de Foot Locker Stores. Belangstellenden voor de clinics kunnen zich tijdens werkdagen tussen 16.00 en 18.00 uur telefonisch opgeven via nummer (06) 51 15 43 54 of (06) 55 84 17 17. Algemene informatie over de Streetball Challenge: (0165) 57 02 71. Greg Anthony Greg Anthony speelt al jaren in de NBA. De 1 meter 96 lange Amerikaan kwam tijdens zijn studieperiode uit voor de UNLV Rebels. Dit beroemde college-basketballteam uit Ne vada werd in 1990 college kampioen van de VS. Na zijn studie werd Anthony gescout door de New York Knicks. Met de Knicks stond Anthony in de NBA Finals van 1994. In 1996 verhuisde Greg naar de Vancouver Grizzlies en sinds afgelopen seizoen speelt hij dus bij de Seattle Supersonics. Na een goed seizoen werd Antho ny met zijn ploeg in de halve finales van de play-offs uitge schakeld door de LA Lakers Gregs 'carreerhigh' is 32 pun ten, 15 assists, 7 steals en 10 rebounds. u j*** M>g bet öp m 8«fe Mfch8*« Internationale Oldtimerbeurs op 29 en 20 augustus 199H Waterstad Maritiem Festival in het teken van sjouwen en buffelen De Boompjesrace van de Oudhollandse zeilende vrachtschepen vormt één van de hoogtepunten van het Waterstad Maritiem Festival foto HAJO OLIJ i \Z Wie mag zich straks de beste gitarist van Nederland noemen? Kleine Teun met v.l.n.r. Alex van Warmerdam, Annet Malherhe en Ariane Schluter i'

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17