Creatieve wedstrijd rond 'Week van de Lingerie' HARPA Renovatie Schiedam Voor de één een gezonde lekkernij, voor de ander een kwelling tomatenplukkers m/v KUNSTSTOF KOZIJNEN KOZIJNEN - TRAD.AANBOUW - SERRES EN DAKKAPELLEN D.W.G 0800-0229994 Geen tuin zonder dieren 229e PC-DISCOUNT tiitmr! medewerkers Car Cosmetic afdeling Brommer weg Speeltuin gesloten Lease een nieuwe scooter Onze voorraad-aanbiedingen! Vast-voordeel-apparatuur LEERLING METAALBEWERKER uitzend Agr. Loonbedrijf Gebr. van Loenen B.V. Portemonnee gerold ((bel gratis BEL ONS DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 Pinda's worden vanwege hun hoge voedingswaarde al jaren lang wereldwijd met veel waardering geconsumeerd, maar oorspronkelijk stammen ze uit Zuid-Amerika. De In ca's gebruikten ze meer dan 3.500 jaar geleden al. Op Inca-begraafplaatsen zijn pot ten met pinda's gevonden die waarschijnlijk aan de overle denen werden meegegeven als voedsel voor het hiernamaals. Tegen de tijd dat de Spanjaarden ontdekkingsreizen begonnen te maken naar de Nieuwe Wereld werden er ook al in meer noor delijke richting, tot in Mexico, pinda's verbouwd. De ontdek kingsreizigers namen pinda's mee naar huis, waarna ze vanuit Spanje door handelaren werden verspreid in Azië en Afrika. Vooral in Afrika werd de pinda- plant een veel verbouwd gewas dat volgens de inwoners van dit continent zelfs een ziel bezat. Via slavenschepen Vanuit Afrika werd de pinda, vervoerd via de slavenschepen, in de Verenigde Staten geïntro duceerd. Daar steeg de con sumptie van pinda's vooral on der invloed van de Burgeroorlog van I860, toen zowel het Noor delijk als het Zuidelijk leger be gonnen in te zien dat de pinda een waardevol voedingsmiddel is. Tegenwoordig ?ijn pinda's in tal van producten verwerkt en wor den ze in vele keukens ter wereld als ingrediënt gebruikt. Zo wor den pinda's vaak toegepast in snacks, gebak en sauzen, en na- J. da-allergie zijn. levensbedreigend mm tuurlijk in pindakaas. Pinda's worden in diverse lan den ter wereld verbouwd en de voornaamste pindaexporteurs zijn de Verenigde Staten, China en Argentinië. Samen verbou wen deze drie landen ongeveer 1,5 miljoen ton pinda's voor de exportmarkt. Ongeveer 44 pro cent van de wereldexport gaat naar de Europese Unie. Andere pindaproducerende lan den zijn onder andere India, Vietnam en diverse Afrikaanse landen. Pinda-allergie Hoe lekker veel mensen pinda's ook vinden, sommige zijn er al lergisch voor. Zo'n 2 procent van de Nederlandse bevolking heeft een voedselallergie en de voornaamste voedingsmiddelen waar mensen allergisch voor kunnen zijn. zijn melk, eieren. vis, schaal- en schelpdieren, pin da's, noten, tarwe en soja. Een voedselallergie is een abnor male reactie van het immuunsys teem op een in principe onscha delijk voedingsmiddel of be standdeel daarvan. In zo'n geval beschouwt het lichaam het eiwit of de eiwitten in het desbetref fende voedingsmiddel als een in dringer. Daarom maakt het een overmaat aan histamine en an dere chemische stoffen vrij die de strijd met dit allergeen moeten aanbinden. Reacties op voe dingsmiddelen of ingrediënten waarbij het immuunsusteem geen rol speelt worden aange duid als voedselintolerantie of voedselovergevoeligheid. Een allergische reactie op pin da's kan variëren van een lichte reactie tot een anafylactische shock. Soms kan het ernstige vormen aannemen en bij een klein aantal mensen kan een pin- Uit recent onderzoek is gebleken dat kinderen meer risico lopen op een allergie als er in de familie allergieën of atopische aandoe ningen (luchtwegproblemen zo als astma of hooikoorts, of huid problemen zoals eczeem) voor komen. Als een kind andere voedselallergieën heeft of voed sel- of andere allergieën in zijn familie voorkomen, dan wordt aanbevolen het in de eerste drie levensjaren nog geen pinda's ge ven. Er wordt momenteel onderzoek gedaan om na te gaan welke factoren precies bij sommige mensen een allergische reactie veroorzaken zodat duidelijk wordt wat er gedaan kan worden om allergische reacties op voed sel te voorkomen of te beperken. Bovendien werken medische on derzoekers aan de ontwikkikke- ling van behandelingsmethoden om de sympotomen van een ern stige voedselallergie te voorko men of te beperken. Er wordt weliswaar onderzoek gedaan naar immunotherapie om mensen minder gevoelig te maken voor het allergeen ofwel te desensitiseren, maar deze me thode is misschien niet voor alle patiënten geschikt, afhankelijk van de ernst van de allergische reacties die zij vertonen. Daar naast wordt dan ook onderzocht of het niet mogelijk is het eiwit dat de allergische reactie veroor zaakt te veranderen. In dat geval zou het misschien uiteindelijk mogelijk zijn een niet-allergene variëteit te telen. Hoewel er al veel vooruitgang is geboekt blij ven onderzoeksinspanningen nodig. Volgens de huidige Europese re gelgeving is het nog niet ver plicht maar sommige voedsel producenten hebben vrijwillig besloten om op het etiket aan te geverr welke producten pinda's bevatten. Of etenswaar pinda's bevat is het moeilijkst te contro leren in een restaurant zodat het raadzaam is om na te vragen of er pinda's in het gerecht ver werkt zijn. Wetenswaardigheden Een pinda is in feite helemaal geen noot! Het is een peulvrucht, net als een erwt, een boon of linzen. De eerste pindaplanten groeiden vermoedelijk in Bolivia, in de laaglanden van het Andesge- bergte. Dr. George Washington Carver wordt beschouwd als de 'vader van de pinda-industrie'. Hij was verantwoordelijk voor de ontwikkeling van meer dan 300 toepassingen van de pinda, onder meer in reinigingsmidde len, zalf, schoen- en metaalpoets, scheer- en gezichtscrème, verf, smeer, inkt en geneesmiddelen. Pindakaas werd in de vorige eeuw uitgevonden door een arts uit St. Louis. Vandaag de dag wordt in de VS meer dan de helft van alle pinda's gegeten in de vorm van pindakaas. In 1979 at J. Kornitzer in Brigh ton binnen 46 seconden één voor één honderd hele. ongepelde pin da's op. Een wereldrecord dat nog altijd niet verbroken is... Euromet b.v. SCHIEDAM - ZO. 23 AUGUSTUS Dé Computer-Koopiesbeurs tomatenknippers tomatenplukkers rozenknippers kassenbouwers boxmedewerkers Automobielbedrijf Kalfsbeek, BMW dealer in Schiedam, Wateringen en Delft zoekt De Car Cosmetic afdeling van BMW dealer Kalfsbeek voorziet in de behoefte om gebruikte automobielen weer als nieuw te maken. Nieuwe BMW's worden eveneens binnen deze afdeling gepoetst net zoals er wordt voorzien in de commerciële behoefte om auto's van onze relaties te reinigen. Het concept dat Kalfsbeek hanteert voor het recondi- tioneren van automobielen is afhankelijk van een drie tal factoren: de methode, de apparatuur en de gebruikte middelen. Om aan het groeiende aanbod van werk te voldoen zoekt Kalfsbeek voor haar vesti gingen enthousiaste kandidaten. Het gebruikte con cept zal middels een opleiding bij de kandidaat eigen gemaakt worden. De ideale kandidaat beschikt over rijbewijs B en heeft enige ervaring met het poetsen van auto's. Heeft u belangstelling? Stuur dan uw sollicitatiebrief, vergezeld van uw c.v. naar Automobielbedrijf Kalfsbeek bv, t.a.v. dhr. E.A.M. van Winden, Karei Doormanweg 213115 JD Schiedam. WIJ ZOEKEN PER DIRECT: voor in de ochtenduren; 20 a 25 uur per week; met eventueel een fulltime baan in het verschiet. Ervaring niet vereist, wel fiscaalnr. Indien geen vervoer! Wordt verzorgd. Tel. na 18.30 uur: 010-5925600 'Bedenk welke imponerende rol voor lingerie, negligé, pyjama, zwempak of been mode weggelegd kan worden op het witte doek en breng dit in beeld op een zelf ont worpen filmaffiche'. Zo luidt de opdracht van een creatieve wedstrijd voor consumenten, die ter gele genheid van de aankomende Week van de Lingerie is uit geschreven. Vanaf de 2e week september zijn de spel regels te krijgen bij alle 1200 lingeriespeciaalzaken en belangrijkste warenhui zen. Op 3 oktober sluit de inzendtermijn, waarna zowel lokaal als landelijk wordt gejureerd. De beste inzen dingen worden beloond met een waardecheque en een entreekaart voor de Nacht van de Lingerie, waarna tij dens de Week van de Linge rie ter afsluiting de fraaiste creaties worden tentoonge steld. Mae West, Marilyn Monroe, Ava Gardner, Brigitte Bardot, Bo Derek, Sharon Stone en Madonna. Het zijn de filmgo dinnen van hun eigen tijd. Baanbrekend op het witte doek. provocerend op filmaffi ches, uitdagend in hun kleding. Zij doorbraken trends en ga ven vaak richting aan nieuwe ontwikkelingen in mode en on dermode. Deze prominente voorbeelden kunnen als inspi ratie dienen voor deze creatie ve wedstrijd, waarmee Neder landers met pen. potlood, pa pier, verf, en allerlei ander^ technieken hun fantasie kun nen uiten over'lingerie in de hoofdrol'. Gedurende de maand september kan men een wedstrijdformulier ophalei in de lingeriespeciaalzaken en warenhuizen. In dezelfde za.ik kan men ook de uitgewerk e filmaffiches inleveren. Hoofdprijs De sluitingsdatum voor de t: creatieve wedstrijd is 3 okt >-- ber. Aansluitend wordt er in elke winkel gejureerd. De beste affiches gaan op voor de lan delijke finale, die tijdens de Nacht van de Lingerie, op 19 oktober plaatsvindt. Voor de I e, 2e en-3e prijswin naar wordt er een waardeche que ter beschikking gesteld van resp. 1000. 500 en 250 gulden. In de Week van de Lingerie - van 24 t/m 31 oktober - wor den in heel Nederland de crea tiefste en origineelste inzendin gen geëxposeerd bij de deelne mende zaken. SCHIEDAM Een 58-jarige Schiedammer is dinsdagavond rond 18.15 uur zijn bromfiets kwijtgeraakt toen hij eendjes stond te voeren. Terwijl de man de eenden rond zwembad Groe- noord van brood voorzag, na men twee jongens van 16 a 17 jaar zijn brommer mee. SCHIEDAM De speeltuin vereniging in het park aan de Schaepmansingel is van maan dag 17 augustus tot en met zater dag 22 augustus gesloten. Op maandag 24 augustus kan men hier weer terecht. SCHIEDAMIn een super markt aan het Broersveld is een 48-jarige vrouw uit Schiedam af gelopen dinsdag haar portemon nee kwijtgeraakt. Vermoedelijk is de vrouw het slachtoffer van een zakkenroller. Telefoon: 010-4739944 06-22515647 leasen;?#! OOKMOGELUKII NIEUW Kunststof kozijn met een profiel als uw bestaande houten kozijn. THYS5EN profielen PRINS HENDRIKKADE 125, ROTTERDAM (NOORDEREILAND), TEL. 010 - 4147690 Het werken in de eigen tuin mag zich in een enorme popu lariteit verheugen. De tuin ge niet echter niet alleen de be langstelling van de eigenaar maar ook die van een groot aantal dieren. Kevers, vliegen, wantsen, spinnen, slakken en luizen voelen zich prima thuis in de tuin. De tuinier zal regelmatig met hun sporen én met de dieren zelf geconfronteerd worden. Soms is deze confrontatie onaangenaam, soms heel leuk. Vaak is het een raadsel wat een dier in de tuin zoekt en wat het er doet. De dierenhater zal willen weten waar hij aan toe is, de liefhebber zal meer over de dieren zelf wil len weten of ze willen lokken. Beiden komen dan met het boek Geen tuin zonder dieren van Ro- sita Bink-Moenen. uitgeverij Schuyt Co, aan hun trekken. Het vertelt welke dieren belang stelling voor de tuin hebben en waarom. Hoe ze leven en hoe we ze eventueel in toom kunnen houden, maar ook hoe we het nuttige of leuke dieren naar de zin kunnen maken. Tevens fun geert het als naslagwerk; er kan in opgezocht worden hoe de die ren heten die in de tuin voorko men. Geen tuin zonder dieren is een prachtig kijkboek en gedegen naslagwerk voor de tuinliefheb- ber die wil weten wat zich zoal in zijn tuin voortbeweegt. Het geeft een onverwachte dimensie aan elke tuin. Eerder verscheen bij Schuyt Co van F.A. bink de succesvolle Ecologische Atlas van de Dag vlinders van Noordwest- Europa. Deze uitgave is mede tot stand gekomen dankzij steun van het VSB Fonds en De Vlinderstich ting. Deze laatste instelling hecht groot belang aan het natuur vriendelijk tuinieren ter stimule ring van het aantal vlinders in de tuin. Het boek is te koop in een gebon den uitvoering en heeft 320 blz. De illustraties bestaan uit kleu renfoto's en zwart/wit tekenin gen. ISBN: 90 6097 4581. Prijs: f59,50. Koel/vriescombinatie(inbouw) normaal 2.399,- ZOLANC DE VOORRAAD STREKT 1.395,- Vaatwasser(voll.geïntegreerd) normaal 2.269,- ZOLANC DE VOORRAAD SJREKT 1.395,- Gaskookplaat RVS 295,- S(houw 90 cm RVS 595,- Combi-magnetron 995,- 34-476 Mooi dat een pinda geen noot is Tegenwoordig worden pinda's in vele keukens ter wereld als ingrediënt gebruikt foto LEUNIS VERLINDE Euromet b.v. is een groeiend bedrijf met diverse activiteiten op het gebied van metaalbewerking. Voor onze plaatwerkerij zijn wij op zoek naar een enthousiaste: Die minimaal een LBO opleiding metaalbewerking heeft afgerond. Ervaring is niet vereist. Wij bieden: Goed salaris en secundaire arbeidsvoor waarden Spaarregeling Werken in een goede sfeer Mogelijkheden tot verdere scholing Ben je 18 tot 21 jaar en wil je graag aan de slag? Bel dan: 010-4359638 Energieweg 21 f 3133 EB Vlaardingen Tel.: 010-4359638 Alles moet weg op zondag van 10-16 uur irfSporthal Margriet. Hardware, Software, Supplies, Videogarhes en CD- Rom's tegen dumpprijzen. Nieuwe en 2e-hands apparatuur met garantie. Prijzenfestival: hoofdprijs Pentium II-PC t.w.v. 2.500.-. Info InterExpo Media tel. 070-3588929. http://www.interexpo.nl REDUCTIEBON 5.- voordeel. Inleveren aan de kassa. Naam: Straat nr.: Postcode plaats; j^et [sjieuwe Stadsblad 20 augustus 1998 UITZENDBUREAU BARENDSE zoekt met spoed op de bloemenveiling inpakkers groente en fruit elektromonteur Voor alle functies geldt: parttime/fulltime Hoog loon geboden. Info: Uiverlaan 12c, Maassluis, 010-5926229. Hoogstraat 143, Vlaardingen, 010-4352860. Kalfsbeek bv Karei Doormanweg 21 3115 JD Schiedam Telefoon (010) 246 28 28 BMW maakt rijden geweldig Vrijblijvende prijsopgaaf 10 jaar garantie Ook op maat te leveren voor zelfmontage \ia kunststof dakkapellen In wit of beige en combinaties met groen, blauw, rood, etc. Komo-Keur serrebouw en schuif Heiwerk Vloeren Kozijnen Isolatieglas Daken Nieuwbouw Renovatie puien, eveneens traditionele bouw kunststof en aluminium kozijnen Dutch Windows Corp. AJd. Kozljmnttehnltk Srrrr bouw '''//III* |C en wij sturen u vrijblijvend informatie over onze hoogwaardige kunststof kozijnen, dokkapellen en serres met hoge isolatiewaarde of maak een afspraak voor een gratis en vrijblijvende opgave "Geen verplichte aanbetaling" OPENINGSTUDEN: dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur of op afspraak r vanaf 66. p. mnd In all-ride plan v.a. 25.- per week met verzekering snelle levering gratis thuisbezorgd Schiedamseweg 12 Vlaardingen Tel. 434.16.83 volledig voorgemonteerd (geen bouwpakket) inclusief extra hoge bovenkasten koelkast oven gaskookplaat afzuigkap spoelbak 3d-kljpschamieren kranslijst hoekkast metalen bestekladen plinten werkblad met waterkering in diverse kleuren 2 glaskasten 5 jaar garantie gratis levering door geheel Nederland gratis opmeten direkt vanaf fabriek wijzigingen in opstelling olli|d mogelijk afmetingen 270 x 165 cm keuze uit 30 fronten msrt prijs! find, ombouwraam) Deze prijzen pelden niel voor lopende orders en niet geldig in combinatie mei andere aanbiedingen. Vierhavenstraat 19, 3029 BB Rotterdam-W Tel.: 010 -4782323 (boven ITAL Ceramica) Leeghwaterstraat 99, 3364 AE Sliedrecht Tel.: 0184-422915 (Industrieterrein Nijverwaard, parallelweg langs rijksweg Al5). Buitenbulkweg 3 4005 LA Tiel Tel.: 0344-633733 (Industrieterrein Latenstein, naast Praxis). KEUKENPOINT. DE LAAGSTE PRIJS VOOR KWALITEIT! Sliedrecht Maandag 13:00-18:00 uur S3 Rotterdam en Tiel op maandag gesloten Dinsd. t/m vrijdag 09:30-18:00 uur Zaterdag 09:30-17:00 uur Sliedrecht/Tiel: Donderdagavond 18:00-21:00 uur Rotterdam; Vrijdagavond18:00-21:00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 5