HER DER Oud-Rotterdammer zoekt informatie over de Nederlandsche Stoomboot Reederij Indrukwekkend boek van Cobie Frank opnieuw uitgegeven Streepjescode schrikt af Sappig en relatief neutraal van smaak Leger des Heils nu al actief met oog op december Slimme vissen als bonte bedriegers SOS Telefonische hulpdienst zoekt vrijwilligers Antiekbeurs in Poeldijk Parkinson Patiënten Vereniging organiseert tal van bijeenkomsten Nationale mosselweek van start ^tainkmide, 35-1001 Op de nieuwe tentoonstelling ('Bonte Bedriegers') in het National Sea Life in Scheve- ningen, zijn een aantal merk waardige onthullingen te zien over de zgn. valsspelende vis sen. 'De zeeën zitten vol verrassin gen' vertelt hun verzorger Pete McLean, 'en bezoekers kunnen tijdens deze tentoon stelling ontdekken dat veel vissen ware meesters in het vermommen zijn.' Door middel van camouflage, kleurverandering of door be wegingloos te blijven 'han gen', zijn deze vissen vaak hun vijanden te slim af of zijn ze juist in staat hun prooi on verwachts te verschalken. De vleermuisvis bijvoorbeeld imiteert dode bladeren van een mangrove en ontsnapt daardoor in de meeste gevallen aan de aandacht van hongerige vijan den. De valse poetsvis heeft het zelfde uiterlijk als de gewone poetsvis. Deze laatste verwijdert lastige parasieten die zich vast gehecht hebben op andere vis sen. De valse poetsvis heeft het echter op de vis zelf gemunt in plaats van slechts te 'manicu ren'. Zeenaalden, vijlvissen en scheer- mesvissen leven tussen het zee wier. Hun vorm en kleur zijn ideaal om zich te camoufleren tussen het groen. Op deze ma nier presteren ze het om keer op keer roofdieren te ontwijken. De hengelaarsvis kan als geen ander de kleur aannemen van kleurrij ke koralen. Het lijkt alsof ze totaal in het koraal verdwijnen, maar ondertussen loeren ze op passerende prooien die ze ver slinden met hun grote bek. National Sea Life Scheveningen ligt op de boulevard van Scheve ningen. Sea Life is doorlopend toegankelijk van 10.00 - 18.00 uur. De toegangsprijs voor vol wassenen is 15,00; voor kinde ren van 4 t/m 11 jaar 9,50 en voor senioren 11,50. De SOS Telefonische Hulpdienst heeft plaats voor vrijwilligers die gemiddeld vier uur per week wil len plaatsnemen achter de tele foon. De telefoondienst is 24 uur per dag bereikbaar voor mensen die even willen praten over wat hen persoonlijk bezig houdt, zo als de eenzaamheid, de ruzie die men heeft gehad, het verlies van bijvoorbeeld een kind, of ge woon omdat men zich niet pret tig voelt. Wie zich aanmeldt, krijgt eerst een uitgebreide training van ruim 4 maanden, waarin prak tijk en theorie worden gecombi neerd. Eenmaal meedraaiend in het team van de ruim 65 vrijwilli gers, wordt men begeleid door de vijf beroepskrachten die werkzaam zijn binnen de SOS Telefonische Hulpdienst Rijn mond. Wie meer informatie wenst, kan een gratis informatiepakket aan vragen: 010 - 4363444. De eerst volgende training start half sep tember a.s. Vanaf 25 september vindt opnieuw de Westlandse Antiekbeurs plaats in Cultureel Centrum De Leunigjes te Poel dijk. Het wordt alweer de vierde keer dat de beurs plaatsvindt. Na drie geslaagde edities is de Westlandse Antiekbeurs inmid dels uitgegroeid tot een sfeervol evenement. Vijfendertig anti quairs afkomstig uit het gehele land presenteren er drie dagen lang hun collectie. Kenmerkend voor de beurs is de grote varië teit van het aanbod. Nieuw op de beurs is onder meer een stand gespecialiseerd in Empire en Louis Seize meubelen. Alle deel nemende antiquairs zijn zorgvul dig geselecteerd op de kwaliteit van hun collectie en op hun vak manschap en vakkennis. Cultureel Centrum De Leuning- jes is gevestigd aan de Juliana- straat 49 te Poeldijk. De West landse Antiekbeurs is geopend op vrijdag 25 september van 16.00 - 22.00 uur en op zaterdag 26 en zondag 27 september van 11.00 - 18.00 uur. De entree is fl. 7,50. Voor meer informatie: tel. 010 - 5913616. Op de redactiekantoren van De Havenloods kwam de onder staande oproep binnen van een oud-Rotterdammer die vroeger op het Noordereiland woonde. Wij leggen dit bericht graag voor aan onze lezers, in de hoop dat er weer een stukje scheep vaarthistorie gereconstrueerd kan worden. king voor mijn onderzoek naar de geschiedenis van de Neder landsche Stoomboot Reederij (NSR). Tot 1955 bevond haar hoofdkantoor zich aan Prins Hendrikkade 59, Rotterdam (oostzijde van het Noorderei land). Van daar vertrokken haar raderstoomboten naar Mannheim. 'Gaarne vraag ik uw medewer- De schepen heetten onder meer: Amicitia, Chriemhilde, De Rijn, Emma, Hollandia, Juliana, Kinderdijk, Prins Hendrik, Rotterdam, Siegfried, Wilhel- mina, Willem 1 en Willem III. Gedurende 1936-1940 kwamen er 5 motorschepen bij: De Zeeuw, Koningin Emma, Prins Bernhard, Oranje en Nassau. Mijn grootvader Mattheus (Teeuw) Dwarswaard voer al in 1913 als stuurman op de Hol landia. Mijn vader, kapitein Jan Dwarswaard, was van 1921 tot 1951 bij de NSR werkzaam; hij voer in de laatste jaren met de Oranje op het traject Rotter dam-Bazel. In 1947 werd de NSR overgeno men door de Nederlandse Stoombootrederij Akkermans (NSRA) en in 1955 werd de vaart met de NSR-boten beëin digd. Er zijn helaas geen be drijfsarchieven. Voor alles wat met de NSR en Akkermans te maken heeft heb ik grote be langstelling. Kunt u iets over de NSR/NSRA vertellen of hebt u er papieren of foto's over? Wilt u dan zo goed zijn contact met mij op te nemen?' M. Dwarswaard, Beverweide 21, 5467 LB Veghel. Tel. 0413 - 36 73 74. Achteraf zal het jaar 1998 misschien wel getypeerd worden als het jaar waarin de meeste onthullingen gedaan werden over hoe het gegaan is met de materiële bezittingen van de Joden, zowel van hen die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog, als van hen die kans zagen de nachtmerrie te overleven. In zijn boek 'Alsof er niets gebeurd is' schrijft Cobie Frank in een soort slotbeschouwing: 'de ene vraag leidt tot de andere, dunne gerafelde touwtjes leiden naar een dikke kabel. Ja, men kan enkele touwtjes afsnijden, maar als er al teveel bij elkaar zijn gekomen, is de informatiestroom niet meer te onderbreken.' Dat moet een troostend idee zijn voor de inmiddels 82 jarige Frank. In 1985 verscheen het boek 'Als of er niets gebeurd is' voor het eerst, een autobiografie over de belevenissen van een Rotter damse Joodse familie tijdens de aanloop tot de Tweede Wereld oorlog, de oorlogsjaren zelf en de ontluisterende jaren na de oorlog. De auteur is Cobie Frank. Onlangs werd dit boek opnieuw uitgegeven door de nog jonge uitgeverij De Vijver. De uitgever Geurt van de Kerk vond de inhoud belangwekkend genoeg om haar nogmaals onder de aandacht te brengen. En na lezing kan dit slechts beaamd worden. Er zijn waarheden die nooit 'gewoon' zullen worden. In 1985 schreef De Havenloods: 'wie het boek leest voelt de woorden als mitrailleurkogels op zich afkomen. Een boek ge boren uit haat tegen het fascisme en racisme...een indrukwekkend autobiografisch werk'. 'Vrede' Frank heeft zijn boek ingedeeld in drie stukken: 'De oude vrede', 'de oorlog' en 'de nieuwe vrede'. Dat we 'vrede' hier cynisch moe ten begrijpen zal de lezer al snel duidelijk worden. De familie Frank drijft een goedlopende zaak aan het Strooveer; woning inrichting (matrassenmakerij, behangerij, gordijnstoffen) en baby- en slaapkamers. Het pand brandt af tijdens het bombarde ment. Later blijkt dat de Ge meente de grond voor een hab- bekrats van de echte waarde ver kocht heeft. Cobie Frank, die een enorme creatieve aanleg blijkt te hebben, zal later nog een winkel op de Mauritsweg ope nen met zelf ontworpen meube len en kunst. Hij krijgt een be heerder toegewezen wat het ein de van de zaak inluidt. Nu, na al die jaren is dat voor Frank nog steeds een onopgehelderd pro bleem: welke instantie benoemde de beheerders van Joodse bedrij ven. Wie waren de leden van die instantie? In het boek wordt op een pak kende wijze, maar tegelijkertijd toch nog redelijk ingehouden en in sobere bewoordingen, be schreven hoe het de Joodse men sen voor, tijdens en na de oorlog vergaat in een stad als Rotter dam. En, wie zou denken dat hier geen antisemitische sfeer hing, komt bedrogen uit. Vooral tijdens de laatste jaren voor de oorlog worden de Franks door de burgers bijzonder unfair be handeld. Frank is een strijdbare Jood en in die zin ongelovig; hij bereidt zich voor door middel van zelf- verdedigingslessen en een boks- opleiding. Tijdens de oorlog, zijn ouders worden weggevoerd, duikt Frank onder. Uitgebreid komt de huidige wijk Bergpolder in beeld. Een wijk die nauwelijks onder het bombardement te lij den heeft gehad, en waarvan de meeste huizen er nu ook nog staan. Zo kunnen we ons bijzon der goed voorstellen hoe het on derduiken in die huizen eruit moet hebben gezien. Op één adres, hij is daar conti*- nue bezig met nieuwsgaring ten behoeve van illegale versprei ding, zit hij enkele jaren. Mild praat hij hier over de 'K.-laan', wellicht omdat hij de door syfilis dementerende en op geld beluste hospita niet geheel toerekings- vatbaar acht. Waar de honden ook geen brood van lusten zijn de, door de dominee geautori seerde, bestraffingen die hij en zijn verloofde op een ander on derduikadres moeten ondergaan omdat hij weigert uit de Bijbel te lezen. Tijden lang vrijwel zonder eten en met te weinig dekens naar de vrieskoude in de kelder verbannen, een behandeling die hem bijna noodlottig werd. De ontluistering houdt niet op na de oorlog. De Jodenvervol ging blijkt naadloos over te gaan in de jacht op communisten. Het ophelderen en blootleggen van de zaken die zich in de oorlog hebben afgespeeld wordt hem onmogelijk gemaakt. Ministe ries zetten Het Rotterdams Pa rool, de krant die reeds in de illegaliteit op poten gezet werd en waar hij na de oorlog als buitenland deskundige gaat wer ken, onder druk om de waarheid niet te plaatsen. Joodse bezittin gen blijken- niet teruggeven te worden. Door de anti-atoom lobby plaatst hij zich nog verder buiten spel. De 'Nieuwe Vrede'. Wat Frank betreft moeten er nog honderden vragen beant woord worden over kwesties die in de oorlog speelden. Mogelijk dat hij het zelf nog mee zal ma ken als de antwoorden op tafel komen. Want de kabel, om in zijn woorden te spreken, is dik genoeg. Cobie Frank: 'Alsof er niets ge beurd is', ISBN 90 76224 03 X, fl. 29,90. Verspeiding via de erkende boekhandel. In de tropische vlindertuin van het Noorder Dierenpark kruipen grote giftige rupsen op heel speciale planten. Uit sluitend op die planten wil de prachtige Idea-vlinder haar eitjes leggen. De opvallende wit met zwarte Aziatische vlinders vliegen al geruime tijd in de vlindertuin. Ze leken het aanvankelijk in alle opzichten naar hun zin te hebben. Ze dronken volop nec tar uit de bloemen en ook hun liefdesleven was in al zijn facet ten te bewonderen. Alleen aan eieren leggen kwamen de vlin ders niet toe. Planten die vol gens de boeken de juiste eileg- plant zijn, waren met veel moei te uit de tropen naar Emmen gehaald, maar bleken voor de kieskeurige vlinders toch niet de ware te zijn. Dat was ook de mening van de dierenarts van de dierentuin van Tokio, die in het Noorder Dierenpark stage liep. Parson- sia-planten moesten het zijn. Hij beloofde uit Japan enkele stekjes van die plant op te stu ren. Daar zijn Parsonsia's po pulair omdat ze veel stoffen be vatten, die gebruikt worden om medicijnen van te maken. Bij een te hoge dosering zijn die stoffen echter heel giftig. Ze kunnen ernstige hartritmes toornissen veroorzaken. Toen de beloofde plantjes in Emmen aankwamen zijn ze eerst zorgvuldig opgekweekt totdat ze voldoende groot wa ren om in de vlindertuin te zet ten. Daar duurde het maar en kele dagen of de Idea-vlinders hadden de bladeren bezaaid met vele witte eitjes. De opval lende wit-zwart gestreepte rup sen doen zich tegoed aan het blad en hebben geen last van de giftige stoffen daarin. Sterker nog, dankzij die gifstoffen zijn de rupsen oneetbaar voor rup seneters. Ze waarschuwen hier voor met hun opvallende kleu- renpatroon. De rupsen hebben inmiddels al enkele planten kaal gevreten. Het is nu de kunst om voldoen de planten te laten groeien voor volgende generaties. Voor de eerste generatie Ideavlinders zijn er gelukkig Parsonsia's ge noeg. Verfrissend en dorstlessend van karakter. Dat zijn de be langrijkste pluspunten van de komkommer, zo blijkt uit een kwalitatief consumentenon derzoek van IPM Research Advies, uitgevoerd in op dracht van The Greenery In ternational. Door haar frisse en dorstlessen- de karakter onderscheidt de komkommer zich van andere groenten, vindt de Nederlandse consument. Belangrijk hierbij is dat ze sappig is en relatief neu traal van smaak. Ook versheid en houdbaarheid zijn belangrijk. Zo moeten komkommers een diepgroene kleur hebben, stevig zijn en gelijkmatig van vorm. Ook is de gladheid van de schil beslissend. Komkommer is een eigentijdse groente die haar plaats heeft veroverd in de mo derne keuken. Per jaar wordt er in Nederland heel wat komkom mer gegeten. Wanneer al die komkommers achter elkaar wor den gelegd, bedraagt de lengte 53.960 kilometer. Dat is onge veer 1,25 keer de wereld rond. Niet alleen zorgt deze groente soort voor een 'frisse component binnen de maaltijd', bijvoor beeld in een salade, meldt het onderzoek van The Greenery In ternational, ook is zij een 'ge zond tussendoortje'. Komkom mer wordt zowel geschild als on geschild en zowel koud als warm gegeten. Zo werd in het onder zoek roerbakken als toepassing genoemd. Ongeschild en in stuk jes gesneden zorgt de komkom mer in de trendy Aziatische keu ken voor een fris element in pitti ge gerechten. Veel consumenten gebruiken komkommers boven dien als afslankproduct. Ze is namelijk calorie-arm en stilt de trek en past daardoor in ieder dieet. Wie meer informatie wil over de komkommer (of andere groenten en fruit kan terecht op internet: www.thegreenerv.com. Het Leger des Heils organi seert rondom de feestdagen in december vakantieweken voor alleenstaanden en eenouder gezinnen. De vakanties vinden plaats in Lunteren en Dalfsen. Geïnteresseerden kunnen een informatiefolder aanvragen via telefoonnummer (036) 5398203. Het is voor het vierde achtereen volgende jaar dat het Leger des Heils dergelijke weken organi seert. De vakanties voorzien in een grote behoefte. Daarom is het belangrijk dat mensen zich snel opgeven. Vorig jaar waren er 280 deelnemers, onder wie 35 kinderen. Met het oog op men sen met een uitkering houdt het Leger des Heils de prijzen be wust laag. 'We organiseren deze vakantie weken vanuit het besef dat er mensen zijn voor wie de laatste maand van het jaar allesbehalve feestelijk is', vertelt kolonel me vrouw M. Kerkhoven. 'Daarbij denk ik met name aan mensen die alleen in het leven staan. Zij worden juist tijdens de feestda gen geconfronteerd met het ge mis van een levenspartner.' In totaal organiseert het Leger des Heils drie weken. Twee va kanties vinden plaats in Hotel Belmont te Lunteren en één in conferentiecentrum De Bron te Dalfsen. Het programma bevat een mix van ontspanning, gezel ligheid en bezinning. De Parkinson Patiënten Ver eniging houdt op woensdag 9 september om 19.30 uur een gratis informatiebijeenkomt over de ziekte Parkinson. De bijeenkomst vindt plaats in motel Bijhorst in Wassenaar aan de Zijdeweg 54, tel.: 070- 51193 44. Deze bijeenkomst is in eerste in stantie bedoeld voor zorgverle ners, maar iedereen is welkom. Enkele deskundige sprekers zul len met name ingaan op de speci fieke problemen die de zorg voor de Parkinsonpatiënt met zich meebrengt. Een neuroloog, ge specialiseerd in de ziekte van Parkinson, geeft een algemeen beeld. Tevens zal de aandacht geschonken worden aan aanver wante ziekten met Parkinso- nachtige verschijnselen. Daarna gaan een patiënt (de ervarings deskundige) en een gespeciali seerd verpleegkundige dieper op de materie in. Een fysiothera peut geeft aandacht aan de be- wegingsproblematiek. Op de bij eenkomst is bovendien voldoen de tijd voor vragen en discussie. De ziekte van Parkinson is een neurologische aandoening die zowel mannen als vrouwen treft; meestal zijn zij in de leeftijd van 50 jaar. Er zijn naar schatting in Nederland 43.000 mensen met de ziekte van Parkinson. Onge veer tien procent daarvan is on der de 40 jaar. De ziekte is niet te genezen, maar met medicijnen kunnen de symptonen min of meer worden bestreden. De meest voorkomende verschijnse len zijn beven, stijfheid en bewe gingstraagheid. Geen twee patiënten hebben de zelfde symptonen. De linker- en rechterlichaamshelft kunnen verschillend aangedaan zijn. In de loop van de jaren nemen de verschijnselen ernstiger vormen aan en veel patiënten worden op den duur afhankelijk van hulp: via thuiszorg of anderszins. In de praktijk blijkt dat de zorg voor de Parkinsonpatiënt nogal specifiek van aard is. Er is vaak ook onbegrip over de specifieke wensen en noden van de patiënt en de partner of verzorger. Ook op andere plekken zullen voor lichtingsbijeenkomsten plaats vinden: op 23 september in Haarlem Zuid, op 30 september in Gilze op 7 oktober in Hengelo (Ov.), op 21 oktober in Zuid broek, op 4 november in Roer mond en op 25 november in Vianen. Wie meer informatie wil kan con tact opnemen met de Parkinson Patiënten Vereniging, postbus 46, 3980 CA in Bunnik, tel.: 030- 65613 69. Het gaat goed met de mos sel in Nederland. Steeds meer mensen ontdekken dat het eten van mosselen lekker en gezellig is. Toch moeten er nog grote groepen over tuigd worden. Gemiddeld eet de Nederlander minder dan een kilo mosselen per jaar. Dat is een schril con trast vergeleken met onze Belgische buren. Zij weten jaarlijks maar liefst 3 kilo per persoon per jaar weg te eten. Van 31 augustus tot en met 6 september staat de mossel vol op in de belangstelling tijdens de Nationale Mosselweek. Via acties door heel het land wordt de Nederlander aangespoord om gezellig met z'n allen rond de mosselpan te gaan zitten. In veel viswinkels en super markten vinden mosselkook demonstraties plaats. Demon- stratrices laten zien hoe mak kelijk het is om mosselen klaar te maken. Natuurlijk kan er ook geproefd worden. Verder zetten restaurants mosselen op de menukaart. Ook een prima manier om eens mosselen te eten. Toch liever thuis een mosselpan op tafel, probeer dan het volgende Zee-idee van de Week: mosselen met tuin kruiden. In twintig minuten gereed. De 'mosselpan met verse tuin kruiden' (hoofdgerecht voor 4 personen; 265 kCal/1110 kJ p.p.). Benodigdheden: 4 kg mosselen, 2 teentjes knoflook, 1 prei, 3 worteltjes, 1 klein bosje bladselderij (ca. 30 gram), 1 klein bosje verse kori ander (ca. 20 gram), 1 klein bosje bieslook (ca. 30 gram), 2 eetlepels slaolie, 3 dl witte wijn, zout, peper. Was de mosselen en zoek ze uit: verwijder de kapotte exem plaren. Mosselen die wijd open staan even onder koud stro mend water hóuden en tegen de schelp tikken. Sluit de mos sel zich, dan gewoon koken. Gooi de mossel weg als hij open blijft. Pel de teentjes knoflook en hak ze fijn. Snijd de prei en wortel tjes in stukjes. Hak de bladsel derij en de koriander klein. Knip de bieslook fijn. Verhit de olie in een grote diepe pan en bak hierin de prei, de wor teltjes en de knoflook 3 minu ten op een hoog vuur. Voeg de wijn, een snufje zout, een snuf je peper, de bladselderij, de helft van de koriander, de helft van de bieslook en de mosselen aan de pan toe. Leg de deksel op de pan, breng het vocht aan de kook en laat de deksel drie maal opkomen tot de mosselen allemaal openstaan en gaar zijn. Schud de mosselen'tus- sentijds even op. Strooi de rest van de koriander en bieslook erover en schud de mosselen nogmaals op. Serveer er stok brood en een paar lekkere sausjes bij. 'Er is niets nieuws onder de zon' door PI ETER KERSTEN COBIE FRANK Giftige Idea-rups in tropische vlindertuin foto: NOORDER DIERENPARK

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9