IN KRANT Staanplaats voor Aleida Kersvers. Voorproefje van cyberhoek ïsintratuin Politie houdt buurtonderzoek onder tientallen omwonenden Ai Protest Raad van Kerken tegen levering aan Burma loods Weer gewapende overval in binnenstad Automobilist zwaar gewond Dag... Stefanie Goos Verwey overleden m WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998, 50e JAARGANG, Nr 36 Hypotheekwijzer LEVENSHYPOTHEEK Nieuwbouw 5.0% 10 jaar vast Bestaande bouw 5.2 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: NS Bewoners Oost tegen te snelle bomenkap Aquarellen en beelden in Art Gallery SCHIEDAM Aan de Grote Markt is maandag ochtend een gewapende overval gepleegd op een sla gerij. De overvaller kwam de zaak binnen, bedreigde de medewerkers en ging er met de buit van zeshonderd gul den op de fiets vandoor rich ting Nieuwstraat/Hoog straat. Het signalement wijst erop dat het waarschijnlijk gaat om dezelfde man die vorige week een gewapende overval pleegde op de Albert Heijn vestiging aan de Lange Kerkstraat. Er werd maan dag een verdachte aangehou den. maar deze is inmiddels weer vrijgelaten. SCHIEDAM Een 25-jarige Schiedamse automobilist is zon dagavond zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding in Rot terdam. Hij reed op de kruising van de Hoofdweg en de afslag van de A16 toen hij werd aange reden door een vrachtwagen, die van de rijksweg kwam. De Schiedammer raakte bekneld in zijn voertuig en moest door de brandweer worden uitgezaagd. Hij is met ernstig beenletsel naar het Dijkzigt ziekenhuis ver voerd. Daar werd de man tevens een bloedproef afgenomen, om dat de politie vermoedt dat hij onder invloed van alcohol reed. SCHIEDAM Stefanie Jansen, vijftien jaar oud, is 21 augustus overleden. On danks haar sterke wil om de gevolgen van een zware her senoperatie te overwinnen, bleek de ziekte sterker. In het voorjaar verscheen in Het Nieuwe Stadsblad een artikel over Stefanie en honderd vrijwilligers die haar dage lijks ondersteuning gaven bij haar revalidatie. Het was een uniek project dat in de eerste weken zijn vruchten afwierp. Helaas was dit slechts van korte duur. Stefanie laat een onuitwisbare indruk achter. Belangstellend, geïnteres seerd in iedereen en een doorzetter. De redactie van Het Stadsblad wenst de ouders van Stefanie, zusje Nancy en verdere familie veel sterkte toe om dit verlies te dragen. PAUL BERG dat is duidelijk. Aleida komt terug. Waar ze ooit woonde, meer dan zevenhonderd jaar geleden, zal ze nu voortaan staan. Van het binnenplein van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat, waar vrouwe Aleida acht jaar stond, wordt ze verhuisd naar de noord-west hoek van de ruïne. Op deze nieuwe plek kan ze uitkijken over de Broersvest. Om het beeld te plaatsen is men maandag begonnen met het bouwen van een sokkel. Hiervoor worden dezelfde originele stenen gebruikt als waar Huize te Riviere van is gemaakt, de zogenaamde kloostermoppen. Deze zijn niet op een andere plek uit het 'kasteel' gehaald, maar kunnen nog bij bouwfirma's als tweedehands materiaal worden aangeschaft. Beeldhouwster Th. van der Pant die het beeld van deze vrouwe van Schiedam heeft vervaardigd, is heel tevreden met de plek. Het was ook haar wens om het beeld hier neer te zetten. Van der Pant: „Aleida is gemaakt met de bedoeling haar een plekje bij de ruïne te geven. Er is wel voorgesteld het beeld in het nog te realiseren parkje bij het kasteel te plaatsen, maar dan komt het onder bomen waardoor er van alles op kan vallen dat het materiaal aantast. Bovendien hoort Aleida bij haar ruïne en moet het niet zomaar een juffrouw in het park worden. Je moet er omheen kunnen lopen, het steeds van andere kant kunnen zien tegen een andere achtergrond. Ik heb wel gehoord dat mensen vinden dat Aleida wordt 'weggestopt' op deze plek, maar ik hou wel van een beetje bescheidenheid. Het beeld hoeft niet heel erg op te vallen, het moet vanzelfsprekend zijn." Het beeld wordt zaterdag 12 september om 11.45 uur onthuld door burgemeester R. Scheeres. i' M SCHIEDAM Op 86-jari- ge leeftijd is afgelopen don derdag Goos Verwey overle den. Verwey was zeer belang rijk voor het Stedelijk Mu seum. Samen met zijn vrouw heeft hij aan het museum een aantal grote schenkingen ge daan. Bovendien was hij in de jaren vijftig oprichter van de Vereniging voor Irrealis- me en Abstractie in de Beel dende Kunst, die later de aanzet vormde voor de be roemde Cobra-collectie van het museum. Uiteindelijk ontstond daaruit ook de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Verwey organiseerde in de jaren vijftig en zestig veel concerten en lezingen in het Stedelijk Museum en was be vriend met veel kunstenaars. Hij verzorgde voor velen het drukwerk, waaronder de ge zamenlijke presentatie van Constant en Elburg, 'Het uit zicht van de duif.' De begra fenis heeft dinsdag in Schie dam plaatsgevonden. SCHIEDAM De politie vermoedt dat er een verband bestaat tussen de grafschennis op de vroegere rooms-katho- lieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk en een house party die eerder deze maand heeft plaatsgevonden. Uit een buurtonderzoek is naar voren gekomen dat omwonenden 'harde, moderne muziek' heb ben gehoord. Ook werden zakjes gevonden, waarin soft drugs hebben gezeten. De ver horen van mogelijk verdachte personen zijn reeds begonnen. Brigadier K. Oudshoorn leidt het onderzoek naar de graf schennis en de mogelijke satani sche rituelen op de voormalige rooms-katholieke begraafplaats. „We hebben sinds de ontdek king van de vernielingen perma nent twee man op deze zaak gezet", zegt hij. „De affaire heeft voor ons echt grote prioriteit. Tot nu toe hebben we niet zo gek veel aanwijzingen. Op de be graafplaats is een aantal lege bierblikjes gevonden. Helaas heeft het in de periode voor de ontdekking van de grafschennis behoorlijk geregend, zodat veel mogelijke sporen zijn verdwe nen." Wilton Het buurtonderzoek, waarbij enkele tientallen omwonenden werden ondervraagd, heeft uit gewezen dat op zaterdag 15 augustus wellicht een feest aan de Vlaardingerdijk (nabij de vroegere begraafplaats) heeft plaatsgehad. Oudshoorn sluit niet uit dat het om een kleinscha lige houseparty is gegaan. „Ik denk dat als je harde moderne muziek vertaalt, je mogelijker wijs van house kunt spreken. Al is dat er niet met zoveel woorden uitgekomen bij de buurtbewo ners", zegt hij. De begraafplaats aan de Vlaar dingerdijk wordt sinds 1973 niet meer gebruikt, vandaar dat de sociale controle minimaal is. „Wel wordt er door de politie regelmatig gesurveilleerd", aldus Oudshoorn. „Op die tochten hebben we ook een aantal keren lege zakjes wiet gevonden. In derdaad ligt dat in het verlengde van houseparty's. Dat alles wijst dus in de richting van die par ty's, maar aan definitieve uit spraken waag ik me nu nog niet." Oudshoorn benadrukt dat hij geen verband ziet met de grootschalige houseparty's die voorheen in de leegstaande lood sen van Wilton-Fijenoord wer den gehouden. „Nee, de omvang van dit feest aan de Vlaardinger dijk is een stuk geringer." Oudshoorn betreurt het dat de meldingen van de 'harde, mo derne muziek' pas in het buurt onderzoek naar buiten zijn ge komen. „Het is jammer dat die omwonenden ons niet diezelfde avond en nacht hebben gebeld. Wellicht dat we dan een hoop ellende hadden kunnen voorko men. Van die meldingen moet je het als politie toch hebben..." Vrijmetselaars Bij het buurtonderzoek is ook een aantal namen boven water gekomen van mensen die moge lijk bij de houseparty betrokken waren. „Die personen worden allemaal verhoord. Daar zijn we inmiddels mee begonnen", zegt Oudshoorn. „We richten ons hierbij hoofdzakelijk op de hou separty en de vernielingen. De satanische rituelen zijn enigszins naar de achtergrond verdwe nen." Doordat de grafschennis op de vroegere rooms-katholieke via de pers landelijk aandacht heeft gekregen, kwamen bij de Schie damse politie de afgelopen da gen veel aanwijzingen uit het hele land binnen. „Het opvallen de is dat wij overal vandaan tips hebben gekregen. Een concreet voorbeeld is ieme- nad die ons wees op een mogelijk verband met de Vrijmetselaars. Dat hebben we nagetrokken, maar van een verband met de grafschennis was geen sprake." Massief kersenhouten ledikant. Introductieprijs f 2.998,' Chris SCHIEDAM Ouderen heb ben in dienstencentrum Woud- hoek alvast een voorproefje ge kregen van het surfen op de digi tale snelweg. In de cyberhoek die voor hen is ingericht, liet coördi nator Joke Smit afgelopen don derdag tijdens de opening van het seizoen van Ouderenwerk zien wat er allemaal mogelijk is. Er was veel belangstelling voor het Internet, de hele middag werd Smit omringd door ouderen die kwamen kijken en het zelf ook wel eens wilden uit proberen. Vooral de pagina van seniorweb werd veel bezocht. Belangstellenden kunnen elke maandagmiddag vanaf 13.30 uur aan de slag met de compu ter, dan komt er iemand die alle vragen over de cyberhoek kan beantwoorden. Naast computers kan ook ande re moderne apparatuur tegen woordig het leven veraangena men; een telefoon met geheugen, televisie met teletekst, een trein kaartjesautomaat... Maar soms is de gebruikersvriendelijkheid ver te zoeken. Ouderen die hier moeilijkheden mee hebben kun nen leren hoe ze met al die knop pen moeten omgaan tijdens de cursus 'Ouderen aan de knop pen'. Daar krijgen ze informatie over allerlei technische appara tuur waarmee men in het dage lijks leven in aanraking komt. Informatie en aanmelden kan Via tel. 4709555. SCHIEDAM Na de protestactie van het Burma Centrum M Na de protestactie van het 1 tegen investeringen van hei Schieda Nederland Caland in hiertegen: form door het Burmese regime. In een brief aan levering van een olie de mensenrechtensitu van een relatie met i overkomen als een Wij zijn het met u eens signaal moet afgeven dit land, maar zo lar bedrijf niet van de gevolgen van uw hand van Kerken Schieda raad, gezien de goede I tot een heroverwegir en de wer J jp| Directeur Bax "heeft mse bedrijf 1HC ook de Raad van Kerken Schiedam ■T"de levering van een olieplat- sterking van het dictatoriale m met voeten treedt, f wordt gevraagd om de n of op te schorten totdat verbeterd „Het aangaan doen over de inhou ke politiek hier een duidelijk i een verbod op de handel met t het geval is, ontslaat dit uw -antwoordelijkheid voor de irmese volk", aldus de Raad ii heeft het bedrijf volgens de volop de gelegenheid om dat hierdoor het bedrijf op het spel zet. antwoordbrief te hebben Hij wilde geen mededeling BROMMERCONTROLEMotoragenten hebben afgelopen zon dag in Schiedam een brommer- en scootercontrole gehouden. Elf bestuurders kregen een bekeuring: zes omdat hun voertuig te veel vermogen had, vier omdat ze geen helm droegen en één omdat hij niet in het bezit was van een bromfietscertificaat. LET OP! VOLGENDE WEEK CURSUSAANBOD Volgende week (9 sept.) verschijnt in het Nieuwe Stadsblad een pagina met het cursusaanbod van het R.O.C. Zadkine afd. educatie voor het seizoen 1998-1999 ZADKINE 10 SEPTEMBER OPEN HUIS 14. -20. UUR j - V ...v, vVï;*'V'» ,'V r y' f v VAt* - NS Nieuwe Stadsblad h R I n m o n d Rotterdamsedijk 437 Postbus 888 3100 AW Schiedam Telefoon: 010 473 66 65 Fax: 010 427 02 05 Hypotheken, pensioenen en alle verzekeringen OPTICIEN Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 a.-. m 'Verband tussen houseparty en grafschennis aan Vlaardingerdijk' De restauraties van de graven en zerken op de vroegere rooms-katholieke begraafplaats vinden al geruime tijd plaats. COMFORT Oranjestraat 64 - 3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 's-maandags gesloten - donderdags koopavond "De Slaapvoorlichler voor het Waterweggebied" fp"| parkeren "om de hoek" aan de Nieuwe Haven, I Westvest en Lange Nieuwstraat Ouderen 'surfenop het seniorweb. vtzmetH s W4 TVUXCOtMSV* If- tf. rfV'HV'x''*.;#' X-V--' Deze bolchrysant staat het hele najaar bol van de bloemetjes. Met haar mooie kleuren verdient ze een plekje in de zon, binnen of buiten. 0 50-55 cm. Van 12.95 voor 7. "d," -tv.v 4}'v-C" <y; 6.x v;'. PUNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 tvXwX"JvvWwWW"! HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1