IN KRANT Kadetten kiezen het ruime sop Uitnodiging In zwembroek en lieslaarzen Surfen door Schiedam op nieuwe Internetsite telfiguur Siiintratuin Officier van Justitie bepaalt of partner Gerard Reve strafbaar is loods 925.438 Geveilde kast geschonken aan zorgcentrum Bromfietser gedood bij aanrijding Mishandelingen 'Maandagrover' slaat weer toe Schrik door nepgranaat Een huis aan- of verkopen DOP DOP Vastgoed 010-473.88.88 Koeien vallen uit aanhangwagen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1998, 50e JAARGANG, Nr 37 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM Rotterdamsedijk 433-437, Schiedam Service, kwaliteit ji lage kosten TOTALE OPLAGE: NS Walvisch Gala goed voor 1,5 ton bruto Monumenten dagen met spectaculaire onthullingen SCHIEDAM De anonie me bieder die afgelopen za terdag op het Walvisch Bene fiet Gala het mahoniehouten kabinet van Alewijn de Groot kocht, is de Stichting De Groot Fonds, Deze stich ting schenkt het meubelstuk aan Zorgcentrum Francois HaverSchmidt. De kast werd beschikbaar gesteld door M. Hoogendijk, een nichtje van Alewijn de Groot. Deze Schiedammer was een sociaal vernieuwer en heeft veel gedaan voor zijn stad. Hij vond dat er geld moest komen voor de ouderenzorg en was één van de grondleggers van Zorg centrum Francois HaverSc hmidt. De stichting wil het kabinet dan ook cadeau doen aan dit zorgcentrum. Stichting De Groot Fonds, die via de telefoon meedeed aan de bieding, moest maar liefst 32.000 gulden voor de kast neertellen. De gulle geefster van de kast was zeer te spreken over de nieuwe bestemming van haar oude meubelstuk en barstte bijna in tranen uit toen ze dit hoor de. Woensdag is het kabinet door J. Hagenaars, secretaris van de stichting overgedra gen aan Dj. Bracke, directeur van het zorgcentrum. Het toeval wil dat de dochter van de geefster sinds drie maan den in het zorgcentrum werkt. Zo blijft de kast toch een beetje in de familie. Meer over het Walvisch Gala op pagina 3 van deze krant. SCHIEDAM Op de Vlaar- dingerdijk heeft vrijdag een aan rijding plaatsgevonden met do delijke afloop. Een 18-jarige bromfietser werd geschept door een rechts afslaande .zandwagen. De chauffeur merkte pas na een poosje iets, zodat de bromfietser nog een stuk is meegesleurd. Deze werd naar het Schieland ziekenhuis vervoerd, maar daar aangekomen was het slachtoffer al overleden. De bestuurder was in shock. De politie doet onderzoek naar de toedracht van het ongeluk. PAUL BERG dat is duidelijk. SCHIEDAM De Schiedamse Zeekadctten kozen af gelopen zaterdag tijdens de Wereldhavendagen het ruime sop. Nadat ze waren uitgezwaaid door onder anderen wethouder A. Wiegman, voerde de boottocht naar de Eem- en Waalhaven waar in het kader van de Wereldhavendagen voor het publiek verschillende demonstraties werden gegeven. De Zeekadetten maakten de tocht twee maal. 's Morgens met een afvaardiging van de Lyonsclub Schiedam aan boord en later op de dag met een aantal genodigden uit hel bedrijfsleven. Op het water werd verteld over de activiteiten van de Zeekadetten. Het Schiedamse korps bestaat 48 jaar en bezit de grootste vloot van Nederland. „Het bekostigen van het onderhoud aan onze schepen en sloepen is ieder jaar weer een probleem financieel gezien", bekent F. Bergveit van het Zeekadettenkorps Schiedam. „Bovendien kost het onderhoud, dat door de veertig jongeren van het korps wordt uitgevoerd ook veel tijd." Bergveit hoopt dat met name de Lyonsclub met geld over de brug zal komen om genoemde activiteiten te kunnen bekostigen. Binnenkort zal Lyons Club Schiedam zich buigen over de vraag of en voor hoeveel zij de Zeekadetten in de Brandersstad zullen ondersteu nen. Overigens kan het korps nog een aantal jongens en meisjes als lid gebruiken. Wie lid wil worden, moet minimaal twaalf jaar zijn en kunnen zwemmen. Vrijblijvende informatie is te verkrij gen via telefoonnummer 4702840. SCHIEDAM Op de Bo- rodinlaan ter hoogte van de Smetanalaan is vrijdagavond rond kwart voor elf een 28- jarige Schiedammer mishan deld. Hij werd van zijn fiets getrokken door drie knapen die geld wilden. Het slachtof fer zei dat hij dat niet bij zich had. Daarop werd hij ge schopt en geslagen. Hij liep verwondingen aan het ge zicht op. Maandagavond om tien over half tien viel ook een 24- jarige Vlaardinger ten prooi aan agressievelingen. Hij liep over de Vlaardingerdijk toen hij de vier mannen tegen kwam. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij één van de vier het slachtof fer zijn gouden ketting van de hals rukte. Hij viel daarbij op de grond en werd in het gezicht geschopt. Ook is zijn armband van de pols gerukt, waarna het viertal is doorge lopen in de richting van de Knappertlaan. SCHIEDAM De politie heeft uit de Artoteek aan het Bach- plein een serie dia's weggehaald met werk van kunstenaar Joop Schafthuizen. Volgens één van de leners van de Artoteek is er sprake van kinderporno. De originele fotocollages, vijtien in ge tal, zijn voorlopig opgeslagen in een gemeentelijk depot. Joop Schafthuizen, de levensgezel van de bekende schrijver Gerard Reve, zegt geschrokken te zijn van deze situatie. „Ik heb nooit de intentie gehad mensen te provoceren." De officier van justitie moet nu bepalen of de kunstwerken kinderporno bevatten of niet. De klacht van de vrouwelijke lener over het discutabele niveau van de collages kwam eind juli binnen bij de Artoteek. Zij deed geen aangifte, maar liet de poli tie proces-verbaal van bevinding opmaken. Naast een aantal vrij onschuldige foto's zijn op enkele van de werken naakte jongens te zien die elkaar met de hand be vredigen of eikaars anus likken. Ook is een naakte jongen afge beeld, die tegen een klimrek staat en van wie de handen en voeten op de foto zijn afgesne den. Tenslotte wast op een colla ge een kleine jongen zijn geslacht met een washandje. Heftig „We hebben toen meteen de po litie ingeschakeld", zegt hoofd G. Kruijt van dé sector Cultuur. „De recherche heeft de dia's (waarop alle werken van de kunstuitleen zijn vastgelegd, red.) meegenomen. Zelf hebben we de werken van Joop Schaft huizen voorlopig uit onze collec tie gehaald." Hoofd J. Snikkers van de Arto teek zegt dat de collages in de jaren zeventig door Schafthuizen zijn gemaakt. Ze werden door de gemeente aangekocht via de zo geheten BKR-regeling, die kuns tenaars een inkomen garandeer de. „Sindsdien heeft er een ver andering in onze hoofden plaats gehad", stelt zij. „We kijken nu heel anders aan tegen dingen die toen heel gewoon waren. Des tijds vonden we deze foto's blij- kaar heel open. Als ik er nu naar kijk, vind ook ik ze behoorlijk heftig. Maar ik voel me geen zedenmeester, die deze collages ogenblikkelijk zou verwijderen." Reproducties Joop Schafthuizen woonde tot enige jaren geleden met zijn part ner Gerard Reve in Schiedam. Tegenwoordigen verblijven zij in een klein dorp in Vlaanderen. Schafthuizen stelt nooit de in tentie te hebben gehad kinder porno te maken. Volgens hem gaat het om beelden van 'ontlui kende jongenliefde'. „Voor mijn fotocollages heb ik alleen repro ducties gebruikt en zelf geen fo to's gemaakt", benadrukt hij. „Ook is er geen sprake van een machtsrelatie op de afbeeldin gen, er staan alleen jonge jon gens op. Het ging mij puur om de esthetiek, onschuld en ro mantiek toen ik deze kunst maakte." Verder zegt Schafthui zen dat hij dit soort werk tegen woordig niet meer zou maken. „Door alle gruwelen, zoals de affaire-Dutroux, is dit soort col lages in een heel ander daglicht komen te staan. Het materiaal dat ik toen gebruikte, zou ik nu niet meer gebruiken." Heksenjacht Anderzijds hoopt Joop Schaft huizen dat er 'geen heksenjacht ontstaat op alles wat ondeugend is'. „Ik heb deze fotocollages ook gemaakt als een man die pedofiele verlangens heeft. Om soortgenoten op een kunstzinni ge manier te laten voldoen aan hun verlangens. Zoals andere mensen een mooi bloemstuk in huis zetten of een portret van hun kinderen aan de muur han gen. Nee, voor vervolging door justitie ben ik niet bang. Ik ben nog steeds trots op mijn werk en sta er volledig achter..." Sectorhoofd Kruijt wif nu het oordeel van het openbaar minis terie afwachten voordat de ge meente een oordeel velt over de kunstwerken van Joop Schaft huizen. „Maar natuurlijk blijft de gemeente verantwoordelijk voor het aankoop- en uitleenbe- leid. Daarover geen twijfel." SCHIEDAM Een gewapende man heeft maandagmorgen rond elf uur een overval gepleegd op een drogist aan de Hoogstraat. Hij bedreigde personeel en klanten en eiste geld. Hij is er met de buit vandoor gerend richting de Lange Haven. Gezien het signalement houdt de politie er rekening mee dat het gaat om dezelfde man die al toesloeg op de Albert Heijn aan de Lange Kerkstraat twee weken geleden en de vleesmarkt aan de Grote Markt vorige week maandag. Milieu SCHIEDAM De kleine vijver in het Julianapark is niet langer alleen een watertje. Het is de standplaats van een mechanisch bewegend stalen sculptuur van de Amerikaanse kunstenaar George Rickey. Burgemeester R. Scheeres nam het kunstwerk donderdag na mens de gemeente officieel in ontvangst. In zijn speech liet hij weten dat er geen echte onthul lingshandeling was, maar dat als men hem had gevraagd in zwem broek en lieslaarzen naar de sculptuur te gaan om deze te onthullen, hij het wel had ge daan. Misschien leuk voor een volgende keer? De sculptuur is geschonken aan de stad door het plaatselijk Cul tureel Fonds. Het was even windstil in het park, zodat het beeld niet bewoog, maar toen het zachtjes begon te regenen, zorgde dit voor beweging in de bladen van het kunstwerk en dat is ook de charme van de sculp tuur, dat deze er steeds anders uitziej. SCHIEDAM Op de Slimme Wa tering zijn maandagmiddag rond 12 uur twee koeien ontsnapt. Zij zaten in een aanhangwagen achter een tractor, bestuurd door een 65-jarige Rotterdammer. Op de rotonde kantelde de wagen, Het Julianapark is één van de mooiste stadsparken van Neder land. Eerder al kreeg het mar kante vrijheidsbeeld van Starre- veld hier een plek. waarop de koeien de benen namen. Door omstanders werden de dieren gevangen en zonder noemenswaar dig letsel zijn ze weer in de wagen gedaan om naar de plaats van be stemming de rijden. SCHIEDAM De oude Internetsite van de gemeente was niet meer actueel en dat kon zo niet langer. Alleen de historie van de stad bleef op het net staan en de rest moest een 'update' ondergaan. Afgelopen vrijdag opende Burgemeester R. Scheeres de vernieuwde (tweede) site en vanuit de hele wereld kan men zich nu op de hoogte stellen van de Brandersstad, want de pagina's claimen een 'toeristische attractie van klasse' te zijn. Mooi ziet het er in ieder geval wel uit: het geel uit het stadswapen voert de boventoon en de pagina's zijn rijkelijk bedeeld met plaatjes van Schiedams schone plekjes. Maar ook voor de prakti sche informatie is een kijkje op www.schiedam.nl geen overbodige luxe. Wie wil hoe het staat met de Schiedamse bevolkingsaanwas, hoe duur een paspoort is of hoe het Stadserfcomplex er van binnen uitziet, kan hier ook terecht. Zelfs een wandeling door de stad vanuit de luie stoel is mogelijk. Of een klacht indienen, want een klachtenformulier kun je zo printen en dan kan dit papier worden ingevuld. Nog niet in alle wensen is voorzien en in de toekomst komen er wellicht meer mogelijkheden bij, zoals zoeken op trefwoord (dat kan nu alleen in de elektronische stadswinkel) of een grotere plattegrond met leesbare straatnamen. Ook Engelse tekst staat nog op het verlanglijstje. Dan kan de hele wereld surfen in Schiedam. SCHIEDAM Tijdens werkzaamheden aan het metro-tracé werden medewerkers vrijdag op de Vlaardingerdijk/Van Haarenlaan opge schrikt toen ze dachten te zijn gestuit op een granaat. Bij graafwerk zaamheden was dit projectiel aangetroffen. De politie kwam erbij, maar een agent kon iedereen na een kwartier geruststellen: het ging niet om een granaat, maar om een stop die op elektriciteitsbuizen zit. NS Nieuwe Stadsblad Aan- en verkoop, verhuur en huur van onroerende zaken Hypotheken en verzekeringen OPTICIEN rsr MAN HAHEN Gratis parkeren voor de deur. en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 'Kinderporno' uit Artoteek De omstreden werken van Joop Schafthuizen zijn voorlopig opgeslagen in een gemeentelijk depot Beste Schiedammers, Wellicht weet ai dat de Stadsreiniging 100 jaar bestaat. Dat willen we zaterdag 19 september in de Lange Kerkstraat en in de Grote Kerk met u vieren. We hebben een paar ouderwetse reinigingsvoertuigen uit het land naar Schiedam gehaald. Ook foto's met beelden uit grootmoederstijd zijn tevoor schijn gekomen. Als u ze ziet komen de herinneringen aan uw straat of de stads reiniging in vroeger jaren weer boven drijven. Op de Grote Markt kunt u of uw kinderen spelletjes spelen, op een kussen dansen of aan een quiz meedoen. Er zijn leuke prijsjes te verdienen. De vuilnisman en de stadsreiniger vinden het ook leuk om u eens op een andere wijze te ontmoeten. Zij vertellen u graag over hun dagelijkse kunst en vliegwerk. En vragen staat natuurlijk vrij. Er valt van alles te beleven. Kom eens langs. U bent van harte welkom. De koffie staat klaar. Uw vuilnisman, Uw stadsreiniger Bij elk regenspatje of briesje neemt het kunstwerk van Rickey in het Julianapark andere vormen aan Burgemeester Scheeres heeft de vernieuwde Internetsite van Schiedam geopend, waar natuurlijk ook zijn pasfoto kan worden bewonderd HET GRATIS INTRANOVA MAGAZINE 'NAJAARSSFEER' LIGT VOOR U KLAAR. Hemelsleutel of Sedum 'Herbstfreude' bloeit met roze schermvormige bloemen tot diep in oktober. Verlangt een plekje in de zon of halfschaduw. In de tuin, op het terras of balkon. Van 8.95 voor Donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1