IN KRANT mmMm Kaal beton wordt glimmend kunstwerk Hart van Schiedam krijgt Kerstmarkt in Oostenrijkse sferen Onrust op scholen door tekort aan leerkrachten Oprit A4 afgesloten Herinneringen aan Alewijn door kast vA m 'Jm loods 925.438 Dode slang in woonhuis in deze W De Boodschappen Krant LETSELSCHADE? Ar BURGERS 010 - 467.75.00 i MKB Weer geld voor De Walvisch m Gooien met deurdranger VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAOINA'S TOTALE OPLAGE: Oranjegekte van 100 jaar geleden Zware klus voor Korenbeurs SCHIEDAM In een leeg woonhuis op de Broersvest heeft de politie woensdag een aantal verwaarloosde dieren aangetrof fen. Buren hadden geklaagd over stankoverlast en bij betre ding van de woning bleken zich daar in een grote rotzooi een verwaarloosde kat, twee vogels, een aantal leguanen en tientallen grote sprinkhanen te bevinden. Ook lag er een, reeds overleden, slang. De dierenambulance heeft zich over de verwaarloosde die ren ontfermd. "Kijk voor informatie over huursubsidie naar de pagina Huursubsidielijn+ in deze krant!" Gemeente Schiedam DONDERDAG EN VRUDAG KOOPAVOND Lange tijd was het alleen een kaal stuk beton op het Stadserfplein, maar daar is nu verandering in geko men: een aantal van de aluminium 'geglasparelstraal- de' dekplaten is op de sokkel gemonteerd, zodat .het kunstwerk er nu echt begint uit te zien zoals hel moet worden. De Amerikaanse kunstenaar Matt Mullican, maker van het reliëf, kwam woensdag even een kijkje nemen om te zien hoe het er nu voorstaat. Op dit moment staan er nog hekken om het werk heen, maar zaterdag 12 september om 15.00 uur wordt het op spectaculaire wijze onthuld. Dit object maakt deel uit van het plein en vormt samen met het bestratingspatroon het gehele kunstwerk, de grootste vrije op dracht ooit gerealiseerd door Mullican. Op de metalen plaat zijn afbeeldingen uit de Schiedamse geschiedenis gefreesd: een molen, distilleerketels en plattegronden van de stad, het nieuwe theater en van de ruïne. Het lijnenspel en de afbeeldingen op het object die verwijzen naar de historie van de Brandersstad, staan in verbinding met het motief van grijze stenen op het roze plein doordat ook in dit bestratingspatroon een plattegrond van de ruïne is te herkennen. Zelfs als men het reliëf niet mooi vindt, komt het wellicht toch nog van pas: het kunstwerk is zo'n veertig centimeter hoog en kan dus ook worden gebruikt als bankje. SCHIEDAM De bestuursle den van de Molenstichting en enkele gasten inspecteerden vo rige week de voortgang van de restauratiewerkzaamheden aan De Walvisch. De heer C.. Dirk zwager van de gelijknamige dis tilleerderij greep de gelegenheid aan om de opbrengst van de Delftsblauwe molenkruikjes-ak- tie aan burgemeester Scheeres te overhandigen. Van de met ko renwijn gevulde kruikjes ging steeds 1,- naar De Walvisch. In totaal heeft dit tot nu toe 3600,- opgeleverd. De heer Endedijk, directeur van de Vereniging De Hollandsche Molen maakte bekend dat uit het noodfonds van de vereniging een bedrag van 25.000,- be schikbaar was gesteld voor de molen. Dankzij beide bijdragen kon de actie-thermometer voor de restauratiewerkzaamheden ruim 28.000,- hoger worden gezet. SCHIEDAM Het Hema plein ondergaat na 5 decem ber dit jaar een ware gedaan teverwisseling. Het nu nog braakliggende stuk grond in de binnenstad wordt vanaf die datum namelijk omgetoverd in een gezellige en sfeervol verlichte Kerstmarkt in Oos tenrijkse sferen. Rond de 600 vierkante meter grote schaat spiste komen diverse chalets waarin vele Schiedamse on dernemers zich zullen presen teren. Het idee voor deze Kerstmarkt is afkomstig uit de koker van drie ondernemende Schiedammers, namelijk Ber Janse, Karei Nico las en Hans van den Berg. „Toen we vorig jaar kerst met ons gezin in Oostenrijk waren, zei mijn vrouw dat ze het leuk zou vinden wanneer ook Schiedam zijn Kerstmarkt zou krijgen", vertelt Hans van den Berg. „Wat wij in Oostenrijk hadden gezien moest als voorbeeld dienen. Bovendien hopen wij ook de jeugd met de openlucht ijsbaan een aardige attractie te geven in hun vakan tieperiode. Het rondhangen bij en in winkelcentrum De Nieuwe Passage willen we hiermee enigs zins tegengaan." Van den Berg verwacht dat het evenement dagjesmensen uit de - wijde omgeving zal aantrekken. K9ek en zopie Volgens hem is het voor detail listen de gelegenheid bij uitstek om zich te presenteren. „We hebben de kerstmarkt dusdanig gevarieerd opgezet dat een zo breed mogelijk publiek tevreden kan worden gesteld. In Oosten rijkse houten chalets kunnen Schiedammers terecht voor on der andere kerstartikelen, ca deau-artikelen, kleding en kle- dingaccesoires. Uiteraard zijn ook glühwein en koek en zopie verkrijgbaar." Naast de chalets zullen bovendien een overdekte poffertjeskraam, een oliebollen- kraam, een buitenbar en een fri teskraam verrijzen. In eerste instantie stonden win keliers uit de binnenstad niet te juichen toen hen werd gevraagd of zij wilden meedoen aan de Kerstmarkt. Volgens Hans van den Berg heeft dit vooral te ma ken met de onbekendheid met een dergelijk evenement. „Men moet namelijk niet vergeten dat dit voor de eerste keer is dat een Kerstmarkt van een dergelijke omvang in de openlucht in de Brandersstad wordt gehouden. Bij de opening van het hoofd kantoor van de VSB bank was er wel een ijsbaan, maar die was veel bescheidener van opzet." Van den Berg en zijn mede-initi atiefnemers Nicolas en Janse zijn vol lof over de medewerking die zij krijgen van het Schiedamse stadsbestuur. Kerstman „De wethouders Hafkamp en Wiegman zijn ons zeer ter wille. Daarnaast verlenen ook brand weer en politie alle medewer king." Van den Berg overweegt verder nog om levende muziek- bij de Kerstmarkt te betrekken. „De kerstman heeft in ieder ge val al laten weten dat hij komt." „Wij als organisatoren denken dat een kerstmarkt Schiedam goed zal doen. Schiedam is een stad die zich ontworsteld heeft aan het verleden. Dat verleden hoef je niet te ontkennen, maar Schiedam met zijn mooie gevel tjes, molens en natuurlijk ook de Brandersfeesten heeft heel wat te bieden. Hopelijk wordt deze Kerstmarkt ook een traditie. Te vens denk ik dat een bezoekje aan de Kerstmarkt en de ijsbaan heel ontspannend zal werken. Alleen dat al zou voor mij een reden zijn deze markt te bezoe ken." Het is volgens Hans van den Berg zelfs denkbaar dat de schaatspiste tot en met Oud en Nieuw zal blijven liggen. Tot die tijd kunnen schaatsliefhebbers, jong en oud(er), op het Hema plein dus de gladde ijzers onder binden. SCHIEDAM De Dienst Educatie van de gemeente slaakt een noodkreet. Oorzaak hiervan is het tekort aan leerkrachten in het basisonderwijs. De scholen zijn deze week weer begonnen, maar er zijn niet genoeg leerkrachten. Als 'roepende in de woestijn' richt de dienst zich nu tot Schiedammers die nog een zogenaamde 'slapende onderwijsbevoegdheid' hebben, om te vragen of zij willen inspringen. Op dit moment zijn er in het Schiedamse openbaar basisonderwijs vijfhonderd leerkrachten werkzaam. Er is nu behoefte aan vier nieuwe 'meesters' of'juffen' die direct aan de slag zouden kunnen en verder moeten er ter normale vervanging van ziekteverzuim of verlof nog eens tien komen. „Dit is geen nieuw probleem voor Schiedam, in het westen van het land bestaat het al jaar en dag. Nu en in de komende twee a drie jaar komen te weinig leerkrachten van de opleiding om in de normale vervangingsbehoefte te voorzien", ver klaart A. Tigges, adjunct-directeur van de Dienst Educatie. De klassenverkleining die verschillende kabinetten hebben willen door voeren, vergroot dit probleem nog eens. Volgens Tigges is dit niet alleen in het openbaar onderwijs, maar ook bijvoorbeeld in het bijzonder onderwijs een heet hangijzer. „Natuurlijk worden de kinde ren niet naar huis gestuurd, maar de klassen moeten bijvoorbeeld toch weer wat groter worden." De kinderen die in een klas zitten waar nog geen nieuwe leerkracht is gevonden, worden de dupe hiervan. Ook ontstaat er onrust in de schoolorganisatie. Ziek zijn of verlof vragen is bijna een taboe geworden, In het schooljaar '97/'98 is de eerste fase van het beleid tot klassen verkleining uitgevoerd. Het nieuwe kabinet zet dit beleid voort, ondanks het feit dat er onvoldoende personeel is om de nieuwe arbeidsplaatsen die hierdoor ontstaan in te vullen. Mede door deze maatregel is de druk op de arbeidsmarkt verder toegenomen. Wie een zogenaamde slapende bevoegdheid heeft en denkt als goede leerkracht te kunnen functioneren - bijvoorbeeld herintredende vrou wen - wordt verzocht contact op te nemen met de Dienst Educatie, tel. 2465998 of 2465999. Misser van augustus: haastige bomenkap SCHIEDAM De jury van de Misser van de Maand, bestaand uit de bezoekers van de wekelijk se bijeenkomsten van Platform Schiedam, hadden deze maand weinig moeite met het aanwijzen van de winnaar van de wisseltro fee, waaraan met ingang van augustus ook een oorkonde is verbonden. Deze wordt aan de winnaar toegezonden, omdat de bereidheid bij eerdere winnaars om de beker in ontvangst te ne men, niet bleek te bestaan. De misser van augustus gaat naar de afdeling groenvoorzie ning van de gemeente Schiedam. Deze werd door de Bewoners Vereniging Schiedam-Oost ge nomineerd voor de haastige spoed waarmee drie lindebomen in de Edisonstraat zijn omge haald. Nadat op 12 augustus het voorgenomen rooien van deze bomen werd bekendgemaakt, was het kappen al binnen zes dagen geschied, lang voordat de bezwaartermijn was verstreken. „De wijze waarop de gemeente met het groen in de stad omgaat siert haar niet", aldus de jury. De gelegenhied die burgers en hun organisaties hebben om daarvoor op te komen wordt hen slechts in schijn geboden, en dat is een uiterst kwalijke zaak!" SCHIEDAM De oprit van de A4 bij Vijfsluizen is van vrijdag 11 september 19.00 uur tot en met zondag 20 september 18.00 uur afgesloten voor het verkeer. Verkeer met bestemming ring Rotterdam wordt via borden omgeleid. De afsluiting heeft te maken met de aanleg van de Beneluxlijn. Hiervoor moeten onder meer kabels en leidingen worden verlegd. Tijdens graafwerkzaamheden is in de oprit naar de A4 de fundering van een oud gemaal gevonden. Om de transportwaterleiding en de riolering te kunnen verleggen, moet eerst deze oude fundering worden verwijderd. Overigens kan het verkeer tussen Vlaardingen en Schie dam in deze periode normaal van de Vlaardingerdijk gebruik maken. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 2088666. SCHIEDAM De mahoniehouten kast van Alewijn de Groot, het pronkstuk van de benefietveiling voor De Walvisch, roept veel herinneringen aan vroeger op bij de bewoners van Zorgcentrum Francois HaverSchmidt. Sommigen kennen Alewijn nog wel en roepen hem in gedachten weer op, fietsend door de stad. De kast is woensdag in het zorgcentrum onthuld door burgemees ter R. Scheeres en J. Hagenaars van de Stichting De Groot Fonds, onder toeziend oog van de bewoners. De stichting won tijdens de veiling de biedwedstrijd om de kast van VSB bank directeur Verbiest. Het De Groot Fonds geeft aan goede doelen in Schie dam en is in de jaren vijftig opgericht door Alewijn de Groot, zodat deze weldoender eigenlijk zijn eigen kast weer heeft gekocht voor 32.000 golden. De Groot kwam uit een oud Schiedams geslacht dat actief was in de gedistilleerd-branche. Hij verkocht spiritus aan branderijen. Bij de onthulling was ook mevrouw Van Eck-Nooteboom aanwe zig, die de kast beschikbaar had gesteld. Haar dochter, een achternichtje van Alewijn, woonde dit bijzondere gebeuren ook bij, zij werkt sinds kort als verpleegkundige in Frangois HaverSc hmidt. De kast staat niet in de Alewijn de Grootzaal die vorig jaar in gebruik is genomen, maar in de recreatiezaal, zodat zoveel mogelijk bewoners het meubelstuk kunnen bewonderen. Kleine stukjes ervan worden.nog gerestaureerd, er wordt dus nog niets in opgeborgen. Directeur Dj. Bracke van het zorgcentrum weet nog niet of het kabinet inderdaad zal worden gebruikt als opbergmeu- bel: „We willen de kast natuurlijk eerst koesteren, later bekijken we of er iets in komt." SCHIEDAM Een vijftienjari ge jongen is woensdagochtend vroeg opgepakt door de politie na een achtervolging te voet. Een politieagent in burger zag rond twee uur 's nachts twee verdachte personen op de W. Andriessenlaan en vroeg om ver sterking. De politieagenten ren den vervolgens achter de ver dachten aan, waarbij die een deurdranger en een autoradio naar hun achtervolgers smeten. De politagenten kregen uiteinde lijk de vijftienjarige verdachte te pakken bij het J. Urlusplein. De ander wist te ontkomen. De ge gooide autoradio is waarschijn lijk afkomstig van een auto-in braak op het Bachplein. <f\ Laminaat LITE HN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998, 50e JAARGANG, Nr 37 Het Nieuwe De Havenloods - Oplage: 911.843 Rotterdam en omstreken voor nieuwe produkten en acties IMI SCHADEREGELINGSBUREAU Hans Verkerk w jr\ Keukens tovert deze ,%Jrï%| 'A ynijn week wel I "cvoH hele lage tevoorschijn Als u binnen twee iaar een I keuken nodig heeft en nu j',; koopt, haalt LKfukl'UflljfëM Hans een r echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs uit zijn hoge hoed tevoorschijn! Profiteer mee van dit magische prijzenfeest en vraag naar de extra snelle beslisserskorting! SCHIEDAM NIEUWPOORTWEG 8 - 010-2450393 Schaatspiste op Hemaplein doorCHRIT WILSHAUS Na 5 december krijgt hel Hemaplein een heel ander uiterlijk MARTVISStR Design schoenen. Diverse modellen. Broersvest135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92 Burgemeester R. Scheeres en J. Hagenaars onthullen de kast ran het De Groot Fonds Alleen in eiken op MDF plaat. Voorzien van zeer slijtvaste toplaag. Dikte 7 mm. Afm. 120 cm. x 20 cm. i vanaf I Extra toopavonr^r^ MEENEEMPRIJS! Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1