Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Van idee tot Space Star Actief en passief veilig Een uitstekend concept voor actieve gezinnen Veelzijdig en fraai interieur voor vijf personen Vanaf heden in de showrooms: de gloednieuwe Mitsubishi Space Star 'Cross overleidt tot uniek concept 18 H WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 38-451 Mitsubishi ontwikkelde de Space Star puur voor de Europese automobilist. Uitgangspunt bij de ontwikkeling was het maken van een auto die enerzijds tegemoetkomt aan de (groei ende) vraag naar veel binnenrliimte en anders- zijds inspeelt op vraagstukken rond toenemen de verkeersdrukte, milieu en veiligheid. Voorafgaand aan het ontwerp van de Space Star hield de fabrikant een omvangrijk onderzoek on- dei Europese automobilisten. Daaruit kwam naar voren dat veel van hen twijfelden tussen de aan schaf van een conventionele gezinsauto (hatch back) en een ruimtewagen (MPV). De ondervraag de automobilisten gaven aan dat ze graag meer ruimte hadden maar het grote formaat van een MPV als belangrijk minpunt beschouwden. Mitsu bishi besloot speciaal voor deze groep een model te ontwikkelen. Hoe paradoxaal de opdracht ook leek: er moest een ruime compacte auto gemaakt worden met een hoog veiligheidsniveau en een laag verbruik. De oplossing hiervoor lag in het bundelen van de sterke eigenschappen van verschillende categoriën auto's tot een geheel nieuw model. Er werd een mix ('cross-over') gemaakt van een compacte hatch back, een ruimte-auto en een stationwagon. Op deze wijze beantwoordt de 'slimme' Space Star aan de wensen van grote groepen automobilisten. Hij kan zich meten met een sedan, hatchback, station wagon, ruimteauto en compacte gezinswagen zon der d,e vaak bij deze modellen behorende nadelen als een beperkte bagageruimte, een onhandig groot formaat, een matige wegligging of een statisch uiterlijk. De Space Star is een ruimtewagen, gezins auto, en stationwagon in een. Compact Compacte maten De Space Star is desondanks compact. Hij heeft een lengte van 4.030 mm en een breedte van 1.695 mm. Hij is dankzij zijn draaicir- kel van 10,3 meter bovendien zeer wendbaar, te meer daar stuurbekrachtiging standaard is. Rijden in druk stadsverkeer gaat soepel. De grote ruiten en prima zitpositie staan borg voor perfect over zicht tijdens hectische verkeerssituaties en tijdens inparkeren. De soepele bediening en gewillige krachtbron zorgen ervoor dat de bestuurder snel kan inspelen op het verkeer. Bij de ontwikkeling van de Spa ce Star hebben de hoge actieve en passieve veiligheidseisen een belangrijke rol gespeeld. Op het gebied van veiligheid werden geen concessies gedaan. Voor uitlopend op de steeds hogere veiligheidseisen in Europa en de groeiende publieke aandacht hiervoor hebben de techliici de Space Star zeer botsbestendig gemaakt en daarnaast gezorgd voor maximale actieve veilig heid. Het hoge ontwerp van de auto en het grote ruitoppervlak dra gen bij aan goed uitzicht rond om. De bestuurder zit relatief hoog wat bijdraagt aan over zicht over het verkeer. De Space Star-rijder kan situaties goed in schatten en rijdt daardoor met een veilig en ontspannen gevoel. De fors bemeten reminstallatie, het vlotte stuurkarakter en de solide wegligging dragen even eens bij aan de actieve veiligheid. De linkerbuitenspiegel heeft een asferish oppervlak, wat het zich naar achter met tien graden ver breedt. De carrosserie heeft voor en ach ter kreukelzones die een eventue le aanrijding progressief absor beren: hoe verder de voor- of achterzijde vervomt, hoe meer botsenergie wordt geabsorbeerd. Verstevigde langsdragers in de bodemplaten helpen bij een aan rijding de botskrachten weg te leiden van het inzittenden ge deelte De Space Star biedt eveneens veel bescherming bij een aanrij ding in de flank. De kokerbal- ken, middenstijlen en ook de dakspanten zijn extra verstevigd. Daarnaast zijn de voorportieren uitgerust met dubbele veilig- heidsbalken. De achterportieren bieden door hun speciale gepro fileerde vorm met een enkele vei- ligheidsbalk net zoveel bescher ming als de voorportieren bij aanrijdingen tegen de zijkant. Een bestuurdersairbag is stan daard. Bovendien is de stuurko- lom voorzien van een dubbel energie-absorberend mechanis me dat voorkomt dat het stuur bij een frontale aanrijding in het interieur dringt. Een passagier sairbag, zij-airbags en gordel spanners vormen een als extra leverbaar veiligheidspakket. De side-airbags zijn aangebracht in de rugleuning van de stoel. Daardoor bieden ze ongeacht de zitpositie maximale bescher ming. Een vijfde driepuntsgordel (mid denpositie achterbank) en derde hoofdsteun achter zijn stan daard in de GLX. Wanneer de gordel niet gebruikt wordt, ver dwijnt hij in de hemelbekleding van de Space Star en blijft uit het zicht van de bestuurder. Ook dit detail illustreert op fraaie wijze het doordachte concept van de Space Star. Een andere veiligheidsvoorzie ning heeft betrekking op de elek trische ruitbediening. Die heeft een automatische stopfunctie. Zodra de ruit enige weerstand ondervindt tijdens het sluiten, openen ze weer volledig. Dit geldt ook voor het elektrisch be- dienbare schuifdak (optie). Een geavanceerd ABS is optio neel. Het systeem maakt gebruik van vier sensoren (een per wiel) en drie kanalen. Het regelt de remdruk per wiel, zodat tijdens remmen de wielen niet kunnen blokkeren en de bestuurder al tijd controle over de auto be houdt. De Space Star is gedegen bevei ligd tegen gebruik door niet-be- voegden. De auto is voorzien van een geheel nieuwe ontwik kelde elektronische startblokke ring die steeds van code wisselt. Daardoor is het systeem nauwe lijks te 'kraken'. Bovendien heeft de sleutel een speciaal inwendig profiel waardoor namaken bijna onmogelijk is. Met de eigenschappen spreekt de nieuwe Mitsubishi een bre de groep automobilisten aan, met name actieve gezinnen die veel verschillende gebruiks mogelijkheden van hun auto verlangen. De vijf persoons Space Star is een ruimtewa gen, gezinsauto en stationwa gon ineen. Zijn design is op vallend, stijlvol en tegelijk praktisch. Door de hoogte van de auto en de stoelen en (verschuifbare) achterbank is in- en uitstappen eenvoudig. De bagageruimte meet 1.370 liter (achterbank neergevou- wen) en is daarmee extreem groot, zeker in verhouding tot de buitenmaten. Mitsubishi biedt de auto aan met twee viercilinder benzinek rachtbronnen. De efficiënte 1,3 liter motor heeft een vermogen van maar liefst 63 kW/86 pk. Daarnaast is er de krachtige 1.8 GDI motor, die ook in de Caris- ma is te vinden. Hij levert 90 kW/122 pk en biedt een stevig koppel van 174 Nm. Beide mo toren zijn gekoppeld aan een handgeschakelde vijfversnel lingsbak. De Space Star heeft hetzelfde onderstel als de Caris- 7 t ma. De nieuwe Mitsubishi beschikt over hoogstaande veiligheid stechnologie met onder meer een ijzersterke carrosseriestructuur, stalen balken in de portieren, kreukelzones voor en achter en een bestuurdersairbag. Een passagiersairbag, side-air bags, ABS en gordelspanners zijn eveneens leverbaar. De Space Star wordt gemaakt bij NedCar in Borp, net als de Carisma. Deze zomer startte de productie. Vanaf 18 september staat de Space Star bij de dea lers. De prijzen bedragen 32.995 voor de Space Star 1.3 GL en 39.295 voor dc GL uitvoering met 1,8 liter GDI-motor. De luxere GLX versie kost 3.000 meer. De vijfpersoons Space Star - zijn naam zegt het al - biedt maximale ruimte binnen de compacte exterieurafmetin- gen. En die ruimte is flexibel te benutten. De achterbank laat zich eenvoudig over een afstand van 15 cm verschlui- ven, zodat er extra zitcomfort voor de passagiers kan wor den gecreeërd of juist nog meer bagageruimte. Staat de bank helemaal naar achteren dan is er evengoed nog een laadruimte van 370 liter be schikbaar. Wanneer de achter bank naar voren wordt gescho ven neemt het laadvolume toe tot maar liefst 450 liter. Nog meer bagageruimte ontstaat er wanneer de bank gedeeltelijk (60/40) of geheel wordt omge klapt. Er onstaat een geheel vlakke laadvloer en de bagage ruimte groeit tot maximaal 1.370 liter. Met deze maten is de Space Star menig stationwagon uit een veel grotere klasse de baas. De achterbankleuning laat zich bo vendien in vier standen instellen voor extra zitcomfort. Een slim afwerkingsdetail vormt de bergruimte voor de hoofd steunen. Wanneer de rugleuning van de achterbank wordt neerge- vouwen, zijn de hoofdsteunen handig op te bergen in de aldus ontstane laadvloer. De grote kofferruimte is makke lijk te bereiken via de ver open zwaaiende klep. De tilhoogte be draagt slechts 565 mm. De brede kofferklep (895 mm) vergemak kelijkt het in- en uitladen van grote voorwerpen. Kleurig Door de hele auto zijn slimme bergruimten te vinden, zoals stoelzakken, zijvakken in de portieren en een grote berglade onder de voorstoel. De grote, flexibele ruimte maakt de Space Star tot een perfect vervoermid del voor actieve gezinnen waarin de auto bijna dagelijks voor an dere doeleinden gebruikt wordt, variërend van woonwerkverkeer en vakantie tot hobbies en uit stapjes. Het interieurdesign is bijzonder kleurig. De vormen zijn elegant en er is gebruik ge maakt van fraaie ogende, pretti ge materialen, ledereen voelt zich meteen thuis in het verzorg de interieur. Er zijn drie verschil lende kleurcombinaties voor de bekleding leverbaar. Deze kleu ren zijn in Europa ontwikkeld en zijn volledig afgestemd op de smaak van het jongere publiek. Het dashboard is tweekleurig. Dankzij het ergonomische ont werp zijn de meters goed aflees baar en vergt bediening van de auto weinig concentratie. In het donker worden de meters van de achterzijde belicht, wat zorgt voor perfecte leesbaarheid, zon der dat er een hinderlijke lichtval ontstaat. De verwarming en ven tilatie laten zich regelen met praktische, ronde draaiknoppen. Lucht die het interieur bereikt passeert eerst een zeer fijn filter dat stof en pollen tegenhoudt. Soft touch De kwaliteitsbeleving van de auto wordt versterkt door het speciale materiaal waarvan de schakelaars en knoppen zijn ver vaardigd. Het is een sterke, har de kunststof die echter zacht en prettig aanvoelt (soft-touch). Bergruimte en vakjes zijn boven dien aan de binnenzijde bekleed met vilt. Dat dempt het geluid en voelt prettiger aan dan plastic. De bestuurder beschikt over een zeer nauwkeurig verstelbare stoel. In lengte en in hoogte is deze traploos instelbaar. De hoogte is bijzonder eenvoudig regelbaar met behulp vtn een kleine hefboom rechtsvoor bij de zitting. Ook de rugleuning laat zich in exact de juiste positie zetten. De stoel beschikt tevens over een hoofdsteun die zowel in hoogte verstelbaar is. Display De Space Star heeft in het dash board een centrale display die de buitentemperatuur, tijd of ver bruik aangeeft. In combinatie met een RDS fabrieksradio zijn de functies uit te breiden met gegevens over gemiddeld ver bruik, gemiddelde snelheid en resterende actieradius. Optio neel is het slimme navigatiesys teem voorzien van een NAV TECH computer, GPS antenne en een kleurenbeeldscherm. Met beeld en gesproken woord wijst de computer de weg. De gebrui ker kan zelf tot honderd bestem mingen in het navigatiegeheugen programmeren. Het navigatiesysteem inclusief RDS radio en cassette- en cd- speler kost af fabriek slechts 4.500,-. m m&m. Van productie tot en met gebruik en recycling: voor elke levensfase kiest Mitsubishi oplossingen die het milieu minimaal belasten. De Space Star profiteert van de jongste ontwikkelingen op dit ge bied. De lakken (er zijn acht fraaie kleuren beschikbaar, waarvan drie nieuw ontwikkeld voor de Space Star) zijn bijvoorbeeld watergedragen. Het schuimrub ber in stuur en stoelen wordt gemaakt zonder het gebruik van het ozonlaag aantastende freon. Daarnaast wordt er gewicht be spaard door de toepassing van steeds meer kunststof onderdelen (het grootste deel van het brand stofverbruik komt voor rekening van de massa van het voertuig: elke gewichtsverlaging levert ge rekend naar de totale levensduur van de auto - een relatief grote emissieverlaging op). Dc brand stoftank is daarom van plastic. Om dezelfde reden vervangt alu minium waar mogelijk ijzer en koper en wordt bij de geluiddem ping veel katoen gebruikt. Kunststof componenten Met een gewicht vanaf 100 gram worden gecodeerd, zodat bij de montage meteen duidelijk is om welk materiaal het gaat. De beide Space Star motoren voldoen aan de Euro IT milieu- eisen. De 1,3 liter X6 pk kracht bron heeft een driewegkatalysa tor van palladium en rodium dat beter werkt bij lage temperatu ren. De kanalen van de katalysa tor hebben dunnere wanden wat ervoor zorgt dat bijna meteen na de start, wanneer de katalysator nog niet is opgewarmd, de kool waterstoffen onschadelijk wor den gemaakt. De katalysator van de 1.8 liter GDI-motor bevat laurentium. De bijzondere monelitische, twee- laags coating helpt stikstofoxi den afbreken die het resultaat zijn van de 'lean-burn' verbran dingscyclus wanneer de auto meer lucht en minder benzine verbrandt) In Nederland juli bij NedCar in Born gebouwd. Mitsubishi, mede-eigenaar van deze enige Nederlandse autofa- briek, investeerde een half mil jard gulden in de nieuwe produc tielijn. NedCar is tevens produ cent van de Carisma, waarmee de Space Star de tweede in ons land gebouwde Mitsubishi is. Aan de Space Star werken zo 'n zeshonderd mensen. Dit jaar zul len er zo'n 13.000 Space Stars vervaardigd worden. In 1999 wil NedCar 50.000 stuks maken. Daarmee zal de producent onge veer evenveel Space Stars als Carisma 's bouwen. Jaarlijks kan NedCar, ook bouwer van de Vol vo's S40/V40, 280.000 auto's fa briceren. De eerste Space Star werd op 10 Het fabricageproces rond de Space Star is flexibel ingericht. De productie is snel af te stem men op de omvang en samenstel ling van de vraag naar Space Stars. Klant is de baas De Space Star wordt in Born gebouwd volgens het CO P-prin cipe. COP staat voor Customer Ordered Production. Dat bete kent dat de auto gebouwd wordt op bestelling van de klant, inclu sief gewenste accessoires zoals een schuifdak, ABS of het navi gatiesysteem. De dealers hebben dankzij COP geen grote voorraden meer nodig en de klant krijgt razendsnel de Space Star volgens precies de juiste specificaties. Stadsblad) i Si* HH

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11