Zaterdag 19 september 1998 Dag van de Stadsreiniging Fototentoonstelling 'De straat is van ons^^ö-l??^ Heden en toekomst in thema's i Historisch en hedendaags reinigingsmaterieel tegenover elkaar Kinderen en ouders spelen met afval mi1 in en om de Grote of St. Janskerk - Lange Kerkstraat - van 10.30 -17.00 uur Lange Kerkstraat afgesloten 100 JAAR J reiniging De Grote of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat vormt het decor voor de Dag van de Stadsreiniging op zaterdag 19 september. Hier gaat ook de historische tentoonstelling 'De straat is van ons' van start, die tot en met 27 september voor iedereen te zien zal zijn. Maar dat is natuurlijk niet het enige wat de Dag van de Stadsreiniging in petto heeft: zowel in de kerk als daarbuiten zult u uw ogen uitkijken. Iedere Schiedammer is van harte welkom! Een optimaal functionerende Reinigingsdienst kan niet zon der adequaat reinigingsmaterieel. Kon men het in 1898 nog af met houten karren en uit de kluiten gewassen Belgische knollen, tegenwoordig komt er heel wat meer bij kijken om de leefomgeving zo proper mogelijk te houden. De oudere Schiedammers zien de vuilnisman van weleer nog voor zich, zijn weg afleggend door de stad met paard en wagen. Gewapend met houten tonnetjes kwamen de mensen gehaast de drempel van hun voordeur over, hopend dat zij snel genoeg de stinkende inhoud in de faecaliënkar konden lozen. Dit riool op wieien kon niemand ontgaan, want de stank snelde de wagen vooruit. Wat een verschil met de latere koi- kenzuiger! De Dag van de Stadsreiniging is natuurlijk niet alleen maar een serieuze aangelegenheid. Ook voor de vrolijke noten is gezorgd. Kijk maar eens naar het spelprogramma dat Small Business Studenten voor Milieu voor jong en oud heeft samen gesteld. Zo kunt u uw kennis van afval testen op het podium. De kandidaten staan achter een afvalcontainer die is voor zien van toeter of bel. De afval- klimwand is bij de kinderen zeker populair. Hierbij is het de bedoeling in een zo kort moge lijke tijd artikelen uit dezelfde afvalcategorie te herkennen. De kinderen gaan zo snel mogelijk met afval over de wand en deponeren dit aan de andere zijde in de juiste contai ner. Leuke prijsjes liggen in 't verschiet. Kinderen mogen natuurlijk ook tussendoor op het luchtkussen van de klim wand springen! de Gemeentereiniging Milieu WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 38-443 Dag van de Stadsreiniging De Dag van de Stadsreiniging krijgt een opening met gran deur, die in de muzikale handen is van de jubilerende Jeugd- Rijnmondband. Zij spelen de ster ren van de hemel in de Lange Kerkstraat. Daarna is het de beurt aan wethouder Aad Wiegman, die deze feestdag en de historische foto expositie officieel opent in de Grote of Sint Janskerk. En dan gaat het gevarieerde programma van start, waarin historische en eigentijdse reinigingsvoertuigen, amusement, spel, demonstraties en voorlichting een belangrijke rol spelen. Het Gemeentearchief en ONS Milieu hebben gezamenlijk de historische fototentoonstelling georganiseerd Deze bijzondere expositie belicht het Schiedamse straatbeeld en de plaatselijke ontwikkelingen door de eeuw heen. U krijgt de kans unieke foto's te bekijken van de Stadsreiniging, van Schiedam, van het leven op straat. Dankzij Foto Niestadt, Henk Kiela, de collectie van voormalig fabrikant van reini gingswagens Ary Jordaans, de Stadsreiniging en het Schiedamse Archief is een opmerkelijke tentoon stelling tot stand gekomen. Streekmuseum Jan Anderson heeft in het verlengde van de foto-exposi tie een hoek ingericht met een huiselijk sfeerbeeld uit grootmoe ders tijd. Wat kunt u daar verwach ten? Een wastobbe, een echte poep doos met beerton, een houten vuil nisbak, een wasketel, een wastobbe, een kolenkit, een potkacheltje en nog veel meer. ONS Milieu-medewerker Ernst Martens verzamelt miniatuur-reini gingswagens. Een deel van zijn kleurrijke verzameling is ook in de kerk te zien. De Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren (NVRD) doet ook mee en toont de geschiedenis van de Vereniging in relatie met afval en techniek. De gehele expositie is geopend van zaterdag 19 tot en met zondag 27 september. Vanaf woensdag 23 sep tember lift de expositie mee met het programma van de Brandersfeesten. Openingstijden: zaterdag 19 september: van 11.00-16.00 uur; zondag 20 september: van 13.00 -16.00 uur; maandag 21 t/m vrijdag 25 septem ber: van 09.00 -16.00 uur; zaterdag 26 september: van 10.00 -16.00 uur; zondag 27 september: van 13.00 -16.00 uur. Van 29 september tot begin decem ber verzorgt het gemeente-archief een compilatie van de historische fototentoonstelling aangevuld met stukken uit het archief. Deze exposi tie wordt opgesteld in de tentoon stellingsruimte van het Stadserf. De Historische Vereniging Schiedam, het Fonds Historische Publikaties en Henk Kiela zijn op 19 september in de kerk aanwezig om boeken van historisch Schiedam onder de aandacht te brengen. Het Nederlands Afvalmuseum en 'Middeleeuwse' kantklossers com pleteren de historische zijde van de Dag van de Stadsreiniging in de kerk. Toegang en koffie zijn die dag gratis. Het is bijna onmogelijk om alle facetten van het onderwerp ajval te belichten tij dens de expositie. Daarom zijn er twee thema's uitgelicht, namelijk educatie en ondergronds inzamelen. De Dienst Educatie vertelt hoe belangrijk natuur- en milieu- educatie vandaag de dag is. Ook zutten leveranciers van de ondergrondse containers en de bovengrondse milieuparkjes tonen hoe dat alles er in Schiedam uit gaat zien. In het verlengde hiervan laten het Provinciale Ajvalverwijderingsbedrijf (Proavj, BPB Recycling en de Vereenigde Glasfabrieken zien hoe het ajval uit deze containers voor groente-, fruit- en tuinafval, oud papier, karton en gtas verwerkt wordt. Een container wagen demonstreert in de Lange Kerkstraat hoe zij ondergrondse bakken laden en los sen. Werkstukken van leerlingen van basisschool De Singel en de St. Bernardusschool zijn aan de expositie toegevoegd. Dit naar aanleiding van het project met de nieuwe leskist waarin kringlopen en ajwt! centraal staan en waaraan een prijsvraag en werk stukken verbonden waren. Weet u eigenlijk hoe papier gemaakt wordtLeerlingen van de Bernardusschool laten het zien, waarna ze er bloemen van maken die niet van echt te onderscheiden zijn. SCHffBAM Prachtig opgefleurd door Dahliavereniging Schiedam staan reinigingswagens van vroe ger en nu op 19 september tegen over elkaar in de Lange Kerkstraat. Aan de ene kant staat een vuilnisophaalkar uit het jaar 1900 in vol ornaat opgesteld, com pleet met paard. Aan de andere kant zijn hedendaagse huisvuil- en bedrijfsvuilwagens te zien. Verder een 28-jarige en een 78-jarige veeg- machine, een sproeiwagen uit het jaar 1929, veegkarren anno 1958, een oude sneeuwploeg tegenover een hedendaagse strooiwagen, een KCA-wagen, een container wagen met haakarm, wagens van milieucontrole en ontsmetting sanitair. Medewerkers van ONS Milieu zitten -voor zover moge lijk- achter het stuur of op de bok. Wilt u iets weten over hun dagelijks werk, de veranderde werkomstandigheden of de wer king van het kostbare reinigings materieel? Vraagt u zich af in welk opzicht de wagens van nu verschillen van die van vroeger, of wilt u iets weten over de leuke en minder leuke kanten van hun werk op straat? De mensen van ONS Milieu geven u graag uitleg. De straat is toch van ons alle maal? Ook het optreden van de Nijmeegse cabaretgroep 'De Gemeente reiniging' zorgt voor amusement op De Dag. Dit gezelschap verzorgt van 12.00 -16.00 uur loop- en podi umacts. Daarbij doorsnijden de twee acteurs de Dag van de Stadsreiniging met cabareteske sketches over de wereld rondom de reiniging. En of dat allemaal nog niet genoeg is, speelt de Engelse organist Keith Bont van 15.00 tot ca. 15.30 uur op het orgel van de Grote Kerk en ver zorgt het Rode Kruis om 15.00 uur een bijzondere EHBO-demonstratie. Zij verlenen namelijk de eerste hulp bij reinigers die zich gesneden heb ben aan achteloos in een vuilniszak gegooide glasscherven. En wat te denken van clown PIPPAP met z'n kleurige ballonnen, goochelset, schmink, dans en draai-orgeltje? Radio Schiedam brengt de Dag van de Stadsreiniging via kabel en ether in de Schiedamse huiskamers en de Wijkserviceteams geven op 19 sep tember en tijdens de expositie in de kerk acte de présence. In verband met de Dag van de Stadsreiniging is op zaterdag 19 september de Lange Kerkstraat van 08.00 tot uiterlijk 18.00 uur voor alle verkeer afgesloten. Ook is die dag een parkeerver bod van kracht. dit is een publicatie van i

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 5