IN KRANT OPENS SA Wto*S wam Cursussen bij SVO Parken onder handen Cursussen Turks EX 1 ft A L WooniS^krant Studie: maisonnettes en patiowoningen in plaats van gestapelde bouw Optredens in Podium Café KOOI DON PAVOND PERDAG loods Recrea 925.438 Enquête van politie Cursus bloemschikken in deze De Boodschappen Krant Toch nog even genieten Txo Team in de kerk Kakkerlakken en vuurwapens De Erker zoekt sportleider 10 JAAR OPEN DAG September 2()TH Food, Fun Fashion iimJfiM SSjSSI DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1998, 50e JAARGANG, Nr 39 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HN Ovale tafel wint VSB-prijs Jaarverslag Vluchtelingen werk GTB gokt op periodetitel WATERWEG In het ka der van de jaarlijkse Regio nale Politiemonitor houdt de politie Rotterdam Rijnmond dezer dagen een telefonische enquête onder circa 4500 in woners van de regio Rotter dam. Hierbij worden vragen gesteld over buurtproble men, slachtofferschap, veilig heidsgevoelens, preventie maatregelen en het functio neren van de politie. Ook wordt de ondervraagden ver zocht een aantal persoonsge gevens te verstrekken. De ge gevens worden vervolgens anoniem verwerkt. Het telefonische onderzoek vindt plaats van maandag tot en met zaterdag tussen 9.30 en 22.00 uur, maar de meeste interviews zullen in de avonduren worden gehou den. De enquête duurt tot en met zaterdag 3 oktober. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van Groei Bloei start met een cursus bloemschik ken voor beginners, onder lei ding van René Leeuwangh. De eerstkomende bijeenkomst is woensdagavond vanaf 20.00 uur in natuurcentrum De Boshoek. Voor deze cursus kunnen zich nog enkele mensen inschrijven, op tel. 4714391. Beautycenter Alma Boerland zaterdag 26 sept. zie onze adv. elders in dit blad. voor nieuwe produkten en acties van de De zomer 1998 gaat boeken in als een heel merk waardige. Be houdens een paar uitzonder lijke dagen is het de afgelo pen maanden niet echt de zomer geweest, waarop iedereen zich had verheugd. Het aantal tropische straf dagen is dan ook gemakke lijk op de vingers van twee handen te tellen. En of dat nog niet erg genoeg was, barstte in de laatste dagen van de zomer een noodweer los dat zijn weerga niet kent. Er viel zoveel regen dat op tal van plaatsen de boel overstroomde. Deze week is de herfst officieel van start gegaan. En alsof de duvel ermee speelt; het is plotse ling stralend weerDus werd het toch nog even ge nieten, zoals hier langs de Maasboulevard. 5 mJ 2 <4 SCHIEDAM Het Eco Team Project wil gemeenteleden van de Schiedamse kerken meer gaan betrekken bij het milieu. Daartoe wordt dinsdag vanaf 20.15 uur een informatieavond georganiseerd in de Magnalia Dei Kerk, aan de Albardastraat 67. Theo Sas, voorlichter van het Eco Team Meldpunt, vertelt aan de hand van eigen ervaringen en een video wat een Eco Team is en hoe het Eco Team Program ma werkt. Het Eco Team programma is een groepscursus. Vrienden, col lega's, kerk- of buurtgenoten vormen samen een Eco Team en komen maandelijks bijeen. Elke bijeenkomst heeft een thema, als afval, gas, electiciteit, water, ver voer of koopgedrag. De teamle den bespreken hoe ze op die punten kunnen bezuinigen. Be halve dat men zo bewuster wordt van het eigen gedrag, merkt men de besparingen ook op financieël gebied. Aanmelden voor de avond kan bij het Eco Team Meldpunt, tel. 4576757. SCHIEDAM Voor een leefbaar en aantrekkelijk Groenoord zijn honderden miljoenen guldens nodig. Dat veronderstelt directeur J. Feijtel van Woningstichting Noordvest, veruit de grootste verhuurder in de wijk. Feijtel reageert op de studie van het stedenbouwkundig bureau BGSV. Hierin wordt onder meer gepleit voor de sloop van een aantal flats in Groenoord en de bouw van nieuwe wo ningtypen, zoals maisonnettes en patiowoningen. Wethouder A. Reijnhout van Stadsver nieuwing wil zo snel mogelijk aan de slag na een grondige gedachtenwisseling met alle partijen. „De ambitie is er", zegt hij. „De concrete plannen moeten op korte termijn op tafel komen." Groenoord, dat nu ongeveer 4600 woningen telt, ondergaat de komende jaren een gedaante verwisseling. Dat blijkt uit de BGSV-studie, waarvoor het bu reau van informatie werd voor zien door Woningstichting Noordvest en Woningbouwver eniging Schiedam, de gemeente en bewoners van Groenoord. De studie moet de aanzet vormen voor een rigoureus plan van aan pak, dat voor een groot deel al rond de eeuwwisseling vorm kan krijgen. Anoniem Volgens BGSV is Groenoord een typische jaren zestig-wijk met te veel dezelfde woningen en een anoniem karakter. Een groot deel van de huidige bewo ners en woningzoekenden vindt de wijk hierdoor weinig aantrek- m kelijk. Daarom is voor elk deel gebied van Groenoord in kaart gebracht wat de sterke en de zwakke punten zijn. Zo wordt in het zuidelijk deel van de wijk een aantal galerijwo ningen en winkels gesloopt en moet een nieuw winkelcentrum de aantrekkingskracht vergro ten. In Groenoord-midden staat vervanging, verbetering en ver koop van panden op het pro gramma. Nieuwe woningtypen, zoals maisonnettes en apparte menten, moeten het karakter po sitief veranderen. De Eduard van Beinumlaan dient meer uit straling te krijgen, bijvoorbeeld door deze autovrij te maken en tot een 'fraaie fiets- en wandel route' te ontwikkelen. Het westelijk en noordelijk deel ondergaan relatief weinig wijzi gingen, al is rond het Bachplein wel nieuwbouw gepland. Ook lijkt winkelcentrum De Ketel te verdwijnen, omdat men de win kelvoorziening wil bepreken tot het Hof van Spaland en een lo catie aan de Laan van Bol'Es. Volgens directeur F. de Graaf van Woningbouwvereniging Schiedam voldoet Groenoord niet meer aan de eisen van deze tijd. „Er staan te veel flats zon der lift. Ouderen, die hier dertig jaar geleden kwamen wonen, zien dat nu als een groot obsta kel. Op dit moment trekken veel van deze bewoners weg. Met nieuwe woningtypen kunnen we proberen ze voor de wijk te be houden. Hetzelfde geldt voor ge zinnen met kinderen. Ook voor die groep moet meer gericht worden gebouwd in Groe noord." Reijnhout vindt niet dat in de jaren zestig een inschattingsfout is gemaakt door alleen maar hoogbouw in Groenoord neer te zetten. „Nee, want dertig jaar geleden beschouwde men dat in bijna heel Europa als de bouw van de toekomst. Pas later zag men in dat verscheidenheid in een wijk van groot belang is. De wensen van de bewoners veran deren en daar moet je op in spelen." De wethouder durft zich nog niet uit te spreken over de defini tieve sloopplannen en de kosten die de opknapbeurt met zich meebrengt, omdat hij formeel eerst de politiek en de bewoners wil informeren. Noordvest-di- recteur Feijtel durft dat wel. „Als je in Groenoord nieuwe woningtypen wil bouwen, valt er aan sloop niet te ontkomen. Per soonlijk ben ik daar niet bang voor, want uit gesprekken met de bewoners is naar voren geko men dat ook zij achter die forse opknapbeurt staan. 'Als je het doet, doe het dan goed', is hun stelling. Over de exacte de kos ten kan ik nog weinig zeggen, omdat eerst de plannen moeten worden uitgewerkt. Wel moet je eerder aan honderden dan aan tientallen miljoenen denken..." Reijnhout wil daarvoor via het Herstructureringsfonds een zwaar beroep doen op het rijk. Maar volgens Feijtel zullen ook de woningcorporaties en de ge meente in de buidel dienen te tasten. „Maar vergeet niet dat die investeringen via verhuur en verkoop voor een groot deel te rugkomen", benadrukt hij. „Zo als dat ook is gebeurd in Nieuw- land." Een tijdpad voor de werk zaamheden is nog niet uitgezet, maar duidelijk lijkt wel dat grote delen van Groenoord begin vol gende eeuw - omstreeks 2002 - onder handen worden genomen. De Graaf; „Als bewoners ons vragen of het nog wel de moeite loont om een nieuw behangetje te nemen, adviseren we dat rus tig te doen. We kunnen nu echt nog niet overzien wanneer alles is afge rond. Of eigenlijk moet je zeg gen: nooit. Want de dynamiek van de maatschappij is tegen woordig zo groot, dat we door lopend bezig blijven met het woongenot." SCHIEDAM Bij de Schie damse Vrouwen-emancipatie Organisatie SVO aan het Broers- veld 142 start binnenkort een aantal cursussen. De cursus 'pre sentatie en stem', een zes-delige training, vindt plaats op maan dagavond van 19.30 tot 22.00 uur en wordt verzorgd door Nely Koetsier. Tijdens de cursus leert men zichzelf op een overtui gende manier presenteren door middel van een combinatie van theorie, praktische oefeningen, adem- en stemtechniek en feed back. Ook start binnekort de zes-deli ge cursus 'klussen in en om het huis, van Henny van Donk. Tij dens deze cursus leert men de juiste aanschaf van gereedschap en hoe er mee om te gaan. De cursus wordt gegeven op de dinsdagavond, van 20.00 tot 22.00 uur. Bij de doorlopende cursus 'kleding maken voor be ginners' krijgt men elke donder dagochtend van 9.30 tot 11.30 uur les van Hanneke Daeter. Onder begeleiding van de docen te maakt men zelf een kleding stuk naar keuze. Aanmelden voor deze drie cursussen kan tot 1 oktober, op tel. 4734545. SCHIEDAM Politieagenten hebben dinsdag twee vuurwa pens ingenomen in een woning aan de Van Heuven Goedhart straat. De politie was achter de plaats van de wapens gekomen door een tip van medewerkers van de gemeentelijke ongedierte- bestrijding, die in de woning be zig waren met het bestrijden van een kakkerlakkenplaag. De on- gediertebestrijders troffen hier bij twee vuurwapens aan. De po litie heeft een onderzoek inge steld naar de eigenaar van de wapens. SCHIEDAM Het Podium Café op de Lange Haven zorgt dit weekend met een drietal optredens voor een muzikale omlijsting van de Branders feesten. Donderdagavond treedt drummer Kees van Krugten met zijn sessie-muzi kanten op onder de naam Pool Sharks. De stijl van de groep is te omschrijven als een mix van blues, funk en boogaloo. The Urn speelt vrijdagavond in het Podium Café. Deze Schiedams/Rotterdamse rock band is geformeerd rond zan ger, gitarist en 'songsmid' Rini van Willigen. De band staat garant voor een stevige show vol afwisseling en rauwe emo tie. De band Rough Outline met leadzanger Skippy verzorgt za terdagavond een optreden in het Podium Café. De band speelt Nederlandstalige covers en eigen werk in het Engels. De drie optredens beginnen om 22.00 uur en de toegang is gra tis. SCHIEDAM Het college van B&W wil nog eens bijna een miljoen gulden uittrekken om de Plantage en het Volkspark op te knappen. Voor de Plantage, het oudste stadspark van Nederland, is 400.000 gulden gereserveerd. Het gaat om de 'finishing touch' van het oostelijk parkdeel. dat de afgelopen jaren ingrijpend is gereno veerd. De laatste ingreep betreft opruimingswerkzaamheden, inrichtingselementen en nog enkele groenvoorzieningen. Ook de operatie aan het Volkspark, aangelegd in 1914, is in fases uitgevoerd. Aan het tweede en derde deel wordt nu 571.000 gulden besteed. Het gaat om rooi-, plant-, grond- en verhardings werkzaamheden. Verder komt er een hang- en speelplek voor jongeren. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseert dit seizoen een aantal cursussen Turks. Kin deren uit de lesgroepen 5, 6, 7 en 8 kunnen in het wijkcentrum Turkse lessen krijgen. Voor vol wassenen bestaat de mogelijk heid om alfabetisch Turks te vol gen. Deze cursus start zodra er voldoende aanmeldingen zijn. Daarnaast organiseert De Erker een cursus Turks voor neder- landstaligen. De cursus bestaat uit 23 delen op de donderdagavond en kost 185,-. Aanmelden voor de drie cursussen kan op tel. 4267767. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker wil elke dinsdag van 20.00 tot 21.00 uur een sportavond voor gehandicapten organiseren. Hier voor is het wijkcentrum nog op zoek naar een gemotiveerde sportlei der. Voor meer inlichtingen kan men contact opnemen met Theo Kemna of Rony Hague van De Erker, tel. 4267767. V liiiii Dressoir FALLY ■Hel Nieuwe Stadsblad M. Fll k FlSklM Karei Doormanstraat 278 Rotterdam tel.010-20.62.000 Honderden miljoenen guldens nodig voor forse opknapbeurt Groenoord 4® l)e Eduurd van Beinumlaun moet meer uitstraling krijgen. Mogetijk dat ook in deze omgeving flats zonder lift tegen de vlakte gaan. Voor de Plantage wordt nog eens vier ton uitgetrokken. Een nieuwe trend in beuken met vanille. Uitgevoerd in zes laden met twee deuren. Afmeting ca. 154 cm. breed en 84 cm. hoog. Van 289 - voor EXTRA KOOPAVOND T/M 29 OKTOBER '98! MEENEEMPRIJS!

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1