Creatief met geld DER "°<^c m I Steeds meer huishoudens vragen huursubsidie aan wmmmmmmmmmmmm De Novib kalender 1999 welkom Rode Kruis Zuid-Holland helpt jongeren Werelds Grootste Wenskaart Buddyzorg voor oncologie- patiënten ANWB weet alles over overwinteren in Spanje en Portugal vu L v» j, v. Voor HlV-geïnfecteerden kan buddyzorg zeer waardevol zijn. Buddy's zijn vrijwillligers die praktische en emotionele ondersteuning geven. Aids is op een aantal punten vergelijkbaar met kanker of een chronische ziekte. Daarom vatte het Aids Projecten Buro (APB) in Den Haag hel plan op voorlo pig in projectvorm, de buddy- zorg uit te breiden naar mensen met andere ernstige, levensbe dreigende of chronische ziekten. Hiertoe zocht het bureau con tact met het IKW. Besloten werd een buddy-project op te zetten voor mensen met Multiple Scle rose (MS), ernstige spierziekten, ME (chronische vermoeidheids syndroom) en kanker. Tijdens een voorlichtingsavond die het IKW voor de regioverle- genwoordigers van kankerpa tiëntenverenigingen organiseer de, werd enthousiast gereageerd op dit initiatief. Inmiddels zijn twee trainingsa vonden georganiseerd om be slaande buddy's vertrouwd te maken met de specifieke aspec ten van kanker. In oktober volgt opnieuw een trainingscyclus. Mensen die buddy willen worden of mensen met kanker die behoefte hebben aan een buddy kunnen contact opnemen met het APB in Den Haag. telefoon: (070) 364 95 00. De 1999 edifie van de Novib kalender is verschenen, een bijzondere editie. De Novib kalender is al 25 jaar ambas sadeur van de Derde Wereld. Het is een indrukwekkende ka lender met een eigenzinnig for maat (26 x 60 cm) en met prach tige kleurenfoto's uit de Derde Wereld. Een heel jaar lang elke maand opnieuw een fascinerend uitzicht op een nieuw inzicht. Topfotografen uit de gehele we reld stuurden hun beste mate riaal in, waaruit een internatio nale commissie de meest aan sprekende foto's koos. Foto's, die het veelzijdige en boeiende gezicht van de Derde Wereld laten zien. Een wereld waar gefeest en gelachen wordt, gehuild en gerouwd, maar bo venal een wereld waar plaats is voor iedereen. Omdat bij een jubileum een ca deau niet mag ontbreken, heeft Novib een leuke attentie: de mi- nikalender. In formaat al min stens zo eigenzinnig als zijn grote broer. De minikalender is niet te koop. Men krijgt hem bij elke Novib kalender cadeau! Kinderen uit alle hoeken van de wereld vieren met Novib mee en luisteren de kalender op met te keningen, foto's, verhalen en ge dichten over hun leven, wensen en dromen. Samen met collega-organisaties over de hele wereld is Novib een enorme uitdaging aangegaan: in 2010 moeten alle meisjes naar school. Een ambitieus plan, maar haalbaar als iedereen in Nederland en daarbuiten erach ter staat. De kunstenaar Kourosh Ajam- lou uit Iran maakte drie prachti ge kunstwerken gebaseerd op fo to's uit de kalender 1999. Een set van 2x3 kunstkaarten is het resultaat. Met deze kaarten kan men zijn wensen op bijzondere wijze ken baar maken. Men kan zelfs mee dingen naar één van de originele kunstwerken door het overma ken van f 10, extra. De 1.000ste, 2.000ste en 3.000ste in zender krijgt dan het kunstwerk gratis thuisbezorgd. De kalender 1999 (f 42,50) en de set kunstkaarten (f 16,50) kun nen besteld worden bij Novib. Schriftelijk: Antwoordnummer 10720. 2501 WB Den Haag of telefonisch: 070 - 342 17 77. Veel mensen geven op een verjaardag, een bruiloft of ju bileum een envelop met in houd zodat de ontvanger daar iets naar eigen wens van kan kopen. Maar is het niet veel leuker om er eens iets feestelijks en creatiefs mee te doen? Elly van Elp-Bosscha vindt dat in ieder geval van wel. Zij schreef dan ook het boekje 'Meer feestelijke geldcadeaul- jes' (met patronen) uitgegeven door uitgeverij Cantecleer en is verkrijgbaar voor f8,90. Alle modellen uit hel boekje kunnen uiteraard aangepast wordeh aan het te besteden geldbedrag. En het beste resultaat krijg je door de kleur van het gebruikte papier aan te passen aan de kleur van het eventuele bankbil jet, terwijl met een eenvoudige snijtechniek muntgeld weggeto verd kan worden en de ontvan ger verrast wordt met een origi neel cadeau. In het boekje bevinden zich heel verschillende patronen die, als zij op 200 procent gekopieerd worden, op ware grootte zijn. Maar de patronen kunnen na tuurlijk op kleiner uitgevoerd worden. Het is wel handig om te weten dal fotolijm in een tube niet alleen zeer geschikt is voor pa pier maar het is ook de enige lijmsoort die gebruikt mag wor den om geldbiljetten en munt geld op papier vast te plakken. Het is in ons land verboden om biljetten te beschadigen door middel van een nietje en in bil jetten mag ook niet in geknipt worden. 39-1001 w w V ,v """"S MFiïi'm jtrp hunqbed SS Koepvgravcn en urnenvelden Wie heeft wel eens bij 25 gra den onder het vriespunt een duik genomen in de Noordzee om daarna in adamskostuum nog een uurtje op het stijfbe- vroren strand uit te rusten? Hoezo te koud? Onze voor ouders zouden hun hand er niet voor hebben omgedraaid. Tenminste als men de meest gangbare schoolgeschiedenis boekjes mag geloven. Toen tienduizenden jaren gele- den mammoeten, rendieren èn neushoorns de ijzige poolwinden die over de toendra gierden al leen maar konden trotseren dankzij een isolerende pels, maakten onze 'opa's en oma's', slechts gekleed in een lenden doekje ter grootte van een vijge blad, er jacht op. Onzin? Toch hebben de meeste Nederlanders het op school zo ongeveer in hun geschiedenisboekje zien staan. Op de hierbij afgedrukte illustra ties een indruk van het leven rond 14.000 jaar geleden. In die tijd was het in onze sleden veel kouder dan tegenwoordig en kwamen hier zelfs rendieren voor. Mensen die niet meer droegen dan een lendendoekje zouden het niet lang volhouden. De onjuistheden die in veel on derwijsmethodes over het leven van onze verre voorouders wer den en worden verteld, zijn aan leiding geweest een tentoonstel ling over dit onderwerp te ma ken. Schoolboeken uil de jaren vijftig, zestig en zeventig zijn als uitgangspunt genomen. Omdat in die boekjes de hunebedbou wers en hun directe opvolgers een grote rol spelen, beperkt de expositie zich lot wat er over de periode tussen 3400 en 2100 v.Chr. zoal werd verkondigd en wal de toenmalige leerlingen daarover soms goed, maar vaker verkeerd, onderwezen is. Verkeerd geleerd Het verkeerde beeld dat genera ties leerlingen door het onder wijs is voorgehouden, bleef niet beperkt tot de materiële zaken, de gebruiksvoorwerpen, de woon- en begraafplaatsen en het voedsel. Ook het sociaal gedrag en religie werden in de meeste gevallen bekeken door een bril die als gevolg van culturele fac toren sterk gekleurd was. De prehistorische mens werd be schreven als een domme, zielige en weinig beschaafde heiden. Hij timmerde er snel op los en zijn medemens was vrijwel altijd de 'vijand'. In de geschiedenisme thodes wemelt het ook nog eens van de inhoudelijke fouten. De belangrijkste oorzaak daarvan lijkt, dat de boekjes worden ge schreven door mensen met wei nig of geen archeologische ach tergrond. Ze interpreteerden de beschikbare archeologische ge gevens verkeerd, baseerden zich op allerlei geromantiseerde theo rieën of gebruikten verouderde publicaties. Even een paar voorbeelden. In 1925 zag hel boek Nederland s vroegste geschiedenis van J H Holwerda het daglicht. Hel voorzag duidelijk in een behoef te en werd tot ver na de Tweede Wereldoorlog door onderwijsge venden volop geraadpleegd. Holwerda beschreef in zijn boek onder andere de zogenaamde koepelgraven van de klokbeker cultuur. Vossen vlees eten Al rond 1930 werd de koepelthe orie' door de bekende Neder landse archeoloog prof. dr. A.E. van Giffen naar hel rijk der fa belen verwezen, maar tot in de jaren zeventig komen we het ver haal van de 'koepels' nog steeds in schoolboekjes tegen. Sommi ge schrijvers hadden verder ook zo hun eigen gedachten over ons verre verleden. Zo wordt in een boek dat bij de voorbereiding van lessen een grote steun en toeverlaat was voor generaties onderwijskrachten (J. de Rek, Van hunebed tot Hanzestad, 1954-1983) een wel erg vrije in terpretatie van onze prehistorie gegeven. De Rek betoogde bij voorbeeld dat het aardewerk in de nieuwe steentijd weinig ver anderde, omdat het vrouwen werk was en vrouwen gewoon lijk nogal wantrouwend staan te genover radicale veranderingen. Ook verkondigde hij dat men toen graag vossenvlees at, omdat men er slim van werd. De honger moest wel erg groot zijn wilde je hazen eten, want het vlees van dit schuwe dier zou lafheid in de hand werken. Het probleem van deze 'fantastische vertellingen' is dat ze meestal zo leuk zijn. Ook het echte verhaal In de tentoonstelling Verkeerd geleerd wordt letterlijk een boek je open gedaan over dit onder deel van het vaderlandsegeschie- denisonderwijs. Naast allerlei flagrante missers zijn er in al die methodes ook goede voorbeel den te vinden. Natuurlijk laat de expositie aan de hand van vele prachtige voorwerpen ook hel echte verhaal van de hunebed bouwers, de klokbeker- en en- kelgrafcultuur zien. De tentoonstelling in het School museum wordt geopend op 28 september en loopt nog tot 10 januari. Het adres is Nieuwe Markt 1-A in Rotterdam, tel. 010 4045425. Het afgelopen jaar hebben tien procent méér huishoudens huursubsidie aangevraagd dan in eerste instantie verwacht, een toename met zo'n 100.000 aanvragen. Een groei die niet eerder is vertoond. Voor een deel zijn dit huishou dens die voorheen geen aan vraag indienden, terwijl ze wél recht op huursubsidie hadden. Door de actieve voorlichting van het Ministerie van VROM is men zich dit recht op huursubsi die het afgelopen jaar gaan reali seren. Recht op huursubsidie Uit recent onderzoek blijkt dat maar liefst 93 procent van de huurders op de hoogte is van het bestaan van de huursubsidiere geling. Een percentage dat ver geleken met kennis over andere regelingen zeer hoog genoemd mag worden. Op het eerste ge zicht lijkt het dan ook vreemd dat zoveel huishoudens hun recht op huursubsidie niet ge bruiken. Redenen De redenen van dit niet-gebruik zijn verschillend. Men kent de regeling wel, maar heeft toch de indruk dat deze niet voor hen persoonlijk bedoeld is. Zo den ken veel mensen dat huursubsi die alleen geldt bij hoge huren. Anderen gaan ervan uit de rege ling er slechts is voor mensen die van het laagste inkomen leven. En als huurders een particuliere huisbaas hebben, heeft dat ook regelmatig tot gevolg dat geen huursubsidie wordt aange vraagd. Allemaal misvattingen, waardoor vele huishoudens geld hebben laten liggen. Neem nu het echtpaar De Jong. Mevrouw De Jong is 38 en haar man is 40 jaar, ze hebben twee kinderen. Meneer De Jong ver dient als magazijnbediende iets méér dan het minimumloon. Fi nancieel hebben ze het niet ruim. Maar ze hebben altijd goed kun nen rondkomen, ook al omdat ze het geluk hebben een betaal baar huis te huren. Momenteel betalen ze niet meer dan f 382,- kale huur per maand. Een colle ga van meneer De Jong ontvangt huursubsidie, maar die woont dan ook in een huis waarvoor hij zowat het dubbele betaalt! Nieuwsgierig geworden door een artikel in de krant heeft meneer De Jong het afgelopen jaar toch geprobeerd of hij voor huursub sidie in aanmerking kwam. Tot zijn verbazing kreeg hij het be richt maar liefst een bedrag van ongeveer f80,- per maand te krijgen. 2000 De overheid wil het in de toe komst (na 2000) makkelijker maken voor bestaande huursub sidie-gebruikers. Het is de be doeling dat huishoudens die een maal in aanmerking komen voor huursubsidie, voortaan het be drag waar ze recht op hebben jaar op jaar vanzelf krijgen uit betaald. Het komt erop neer dat als iemand eenmaal in het sys teem zit, het in de toekomst niet meer noodzakelijk is jaarlijks een aanvraag in te dienen. Voor meer informatie kan men de gratis brochure Huursubsidie 1998/1999 bij het Distributiecen trum van VROM aanvragen, tel.: 079-344 94 49. Om makkelijk en snel te kunnen nagaan of men in aanmerking komt voor huursubsi die kan men gebruik maken van de Huursubsidiekaart. De bro chure en de kaart zijn ook te verkrijgen op het gemeentehuis. Overwinteren is een geliefd tijdverdrijf van tienduizenden Nederlanders. Wat niet wil zeggen dat het een fluitje van een cent is en slechts een kwestie van koffers pakken. Om onnodige teleurstellingen te voorkomen geeft de ANWB voor zijn leden de gratis ANWB Ledenwijzer 'Overwinteren in Spanje en Portugal' uit waarin nuttige informatie staat over on der andere verzekeringen, medi sche zaken, de eigen woning bij afwezigheid, de reis, reisdocu menten, telefoneren en geldza ken. Ook leest de overwinteraar wal de ANWB verder voor hem of haar kan betekenen; bij de voor bereiding, tijdens de reis en op de plaats van bestemming. 'Overwinteren in Spanje en Por tugal' is een van de bijna hon- derd handige ANWB Ledenwij- zers met informatie over vakan tie, recreatie en mobiliteit. ANWB-leden kunnen ze op ver toon van hun lidmaatschaps kaart gratis afhalen bij een van de 115 ANWB-winkcls. Maar de ANWB heeft nog veel meer uitgaven waarmee men meer uit het verblijf in hel bui tenland haalt. Zo zijn er diverse series ANWB-rcisgidsen. Speciaal voorgolfende vakantie gangers is er de Golf Guide Eu rope met uitgebreide informatie over meer dan 2500 golfbanen in 22 Europese landen, waaronder Nederland, Spanje en Portugal. Zowel de ANWB-reisgidsen als de Golf Guide Europe zijn ver krijgbaar bij de ANWB, de bockhandel en warenhuizen. De Golf Guide kost f 39,95, de reisgidsen zijn er vanaf I' 17,95. Het Rode Kruis in Zuid-Hol land heeft bij de afronding van een reorganisatie een aan tal nieuwe hulpprojecten voor jongeren geadopteerd. Een schilderijen actie hiervoor heeft veel geld opgeleverd. Bijna zestig kinderen, allen afkomstig uit Zuid-Holland, maakten in augustus dertien schilderijen. Zij verkochten hun kunstwerken via plaatselijke Rode Kruis afdelin gen. Met elkaar brachten de schilderijen ruim 25.000 gulden op. De schilderijen actie werd ge houden in verband met hel slui ten van het provinciaal bureau van het Rode Kruis in Zuid- Holland. Daarvoor in de plaats komen dertien regionale bu reaus. Een operatie, die plaats vindt in het kader van hel verbe teren van de ondersteuning en de begeleiding van de ruim vijfdui zend vrijwilligers in de provincie. De Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mevrouw J.M. Leemhuis-Stout, die tevens voorzitter van de kring Zuid- Holland is, overhandigde na mens het provinciale bestuur tij dens een feestelijke bijeenkomst in het provinciehuis in Den Haag een bedrag van 20.000 gul den aan het Rode Kruis. Het provinciale bestuur stelde deze subsidie beschikbaar om bij het bedrag te voegen, dat de ver koop van schilderijen opbracht. Daarmee kwam de totale op brengst van de actie deze middag op bijna een halve ton. Tevens gaf mevrouw Leemhuis als voorzitter van een deskundi ge jury een prijs aan de groep kinderen, die het mooiste schil derij hadden gemaakt. Vervol gens droeg zij de schilderijen symbolisch aan de nieuwe regio nale Rode Kruis-bureaus over. Met deze handeling sloot zij het provinciale bureau van het Rode Kruis en opende zij de regionale bureaus. Het geld wordt verdeeld over drie bijzondere jongerenprojec ten, zo maakte de Kringcorn- missaris bekend. Het grootste bedrag gaat naar een project voor alleenstaande minderjarige asielzoekers in 's Gravendeel. Dit omvangrijke project met re creatieve en educatieve elemen ten is inmiddels al met veel suc-„ ces van start gegaan. Zo'n vijftig vrijwilligers helpen er aan mee. Naast dit project kregen twee projecten een startbijdrage: In Puttershoek gaat volgende maand een activiteit voor ver standelijk gehandicapte jonge ren van start en in Den Haag wordt begonnen met een project voor tienermoeders. Ook in deze twee projecten staat de combinatie van recreatie en educatie centraal. Het bijeen ge brachte geld is voldoende om een periode tot het eind van dit jaar te overbruggen. Alle projec ten worden vanaf 1999 voortge zet met middelen, die het Rode Kruis via particuliere giften bij een probeert te brengen. Onder aanvoering van staats secretaris Margo Vliegent- hart creëren 30.000 ouderen 's Werelds Grootste Wenskaart voor het nieuwe millenium aan Kofi Anan bij de officiële nationale opening van het In ternationaal Jaar van de Ouderen op vrijdag 25 sep tember om 13.00 uur in Hal 3 van de Jaarbeurs te Utrecht. De wenskaart, getiteld 'We have a Dream' en geïllustreerd door Len Munnik, kent een afmeting van 6x15 meter en is daarmee verzekerd van opname in het Guinness Book of Records. Op 1 oktober opent Kofi Anan in New York wereldwijd het Ou- derenjaar. Het grootse ouderengebaar uit Nederland maakt onderdeel uit van deze openingsceremonie. Voorzitter Dien Cornelissen van het Nationaal Comité Dag/Jaar van de Ouderen zal de kaart op 1 oktober in New York aan Kofi Anan persoonlijk overhandigen. Het VN Jaar van de Ouderen zal 15 maanden lang (tot eind 1999) activiteiten bevatten rond het thema: 'naar een samenleving voor alle leeftijden'. De wensen van meer dan 30.000 ouderen geven een actueel over zicht van hoop en vrees bij de sneistgroeiende bevolkingsgroep in Nederland. De zeer persoonlijke uitingen gelden als barometer bij de ver wachtingen rond het nieuwe mil lenium, en geven richting aan toekomstig (ouderen)beleid. Grootste viering van VN Dag en Jaar van de Ouderen 's Werelds Grootste Wenskaart markeert de officiële start van de Nationa le Manifestatie Dag/Jaar van de Ouderen, die op 25. 26 en 27 september in de Jaarbeurs te Utrecht wordt georganiseerd on der auspiciën van het Nationaal Comité. De Manifestatie met de 50 Beurs Festival trekt jaarlijks 50.000 ouderen uit het hele land. Daarnaast organiseren 415 Lo kale Comités in evenzovele ge meenten vanaf 1 oktober meer dan 1000 activiteiten ter viering van de Dag en het Jaar van de Ouderen. i Préhistorie in schoolboeken klopt hier en daar voor geen meter ^i^l O* y\ Ai IX Try ear w IUM>n/>tnrAf O f A tl* Otfama fCtlorui *t!&gor\4 aleneia A N P 2 g M I O v

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 23