HER DER Veel inzendingen voor ZON Stimuleringsprijs Arbo-campagne in voertuigenbranche Scheuren? Rijbewijs kwijt! Bedrijfstak woningcorporaties krijgt vertrouwen kabinet Woonbron [tuis 1 Wegafsluitingen in de regio Unieke toeristische samenwerking .uisvestiitësgr°eP r0lkshul 40-1001 In verband met het aanbrengen van verlichting, signalering en een nieuwe middenbermbeveili ging (barrier) zal de A20 voor alle verkeer tijdelijk worden af gesloten. Deze afsluitingen zullen plaats vinden in het weekend van 2 oktober 21.00 uur tot 5 oktober 05.00 uur komende vanaf Rotter dam richting Den Haag tussen afrit nr. 6 en Westerlee. En in het weekend van 16 oktober 21.00 uur tot 19 oktober 05.00 uur komende vanaf Den Haag (door het Westland) richting Rot terdam tussen Westerlee en de toerit naar de A20 vanaf Maas- dijk/H.v.Holland. Als reserve weekend is het week end van 23 oktober 21.00 uur tot 26 oktober 05.00 uur als één van de onvoorziene omstandigheden niet door kan gaan. Op genoemde tijden zal het ver keer middels routeborden nr. 8 worden omgeleid via de Maas dijk. In verband met asfalterings- werkzaamheden en reparatie van de openbare verlichting op rijksweg NI5, van km. 27,300 tot km. 30,000, ter hoogte van de Dintelhavenbrug is in de rijrich ting komende vanaf de Maas vlakte in de richting van Rotter dam geen verkeer mogelijk. De afsluiting vindt plaats op za terdag 3 oktober 1998 van 06.00 uur tot 24.00 uur, zoveel korter als mogelijk en zoveel langer dan noodzakelijk. Bijzonderheden: Het verkeer op rijksweg N 15 komende vanaf de Maasvlakte in de richting van Rotterdam zal met behulp van bebording worden omgeleid via de afslag Oostvoorne en vervol gens richting Brielle naar rijks weg N57 en rijksweg N15 rich ting Rotterdam. Het verkeer van de Markweg en de d'Arcyweg zal met behulp van bebording worden omgeleid via rijksweg N 15 in de richting van de Maas vlakte en vervolgens via de af slag Oostvoorne richting Brielle naar rijksweg N57 richting Rot terdam. In verband met het aanbrengen van liggers voor het viaduct over de Merwedeweg, zal de afrit rijksweg N 15 naar de Merwede weg, rijrichting Maasvlakte, en de oprit Merwedeweg naar de rijksweg N 15, rijrichting Maas vlakte, tijdelijk voor alle verkeer gesloten worden De afsluiting vindt plaats op za terdag 10 oktober 1998 van 04 00 uur tot 22.00 uur, zoveel korter als mogelijk en zoveel langer dan noodzakelijk. Bijzonderheden: Het verkeer vanaf rijksweg N15 naar de Moe- zelweg en de Merwedeweg, zal via bebording worden omgeleid via de afrit Saarweg. Eet verkeer vanaf de Moezel weg, richting Maasvlakte, kan gebruik maken van de toerit Rijnweg. Op 22 september 1998 jongstle den installeede gedeputeerde J. Nolten officieel de stuurgroep van het samenwerkingsverband WestHoek van Zuid-Holland' in het jdeelgemeentehuis van Hoek van Holland. De stuurgroep bestaat uit be stuurders van de gemeenten Den Haag (wat betreft stadsdeel Loosduinen), Monster, 's- Gra- venzande, stadsgewest Haaglan den (wat betreft het Integraal Ontwikkelingsplan Westland), deelgemeente Hoek van Hol land, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en de voorzitter van het portefeuillehoudersoverleg Toerisme van regio Rotterdam. Achterliggend doel van de sa menwerking is het structureel versterken van de economische aantrekkingskracht van dit ge bied in Zuid-Holland en het ver beteren van de 'quality of life' voor zowel bewoners, bezoekers als bedrijfsleven. De samenwerking heeft al geleid tot een eerste concept-rapport waarin de mogelijkheden voor toeristisch-recreatieve ontwikke lingen in de 'WestHoek', het ge bied dat wordt begrensd door de Noordzee, de Nieuwe Waterweg en de steden Den Haag, Delft en Rotterdam, worden beschreven. Op 22 september vond na de officiële installatie van de stuur groep al meteen de eerste stuur groepvergadering plaats waarin de formalisering van het samen werkingsverband werd vastge steld. Rijdt u ook wel eens te hard? Dat overkomt veel automobi listen op z'n tijd. Maar wat is 'een beetje'? Is dat 110 km waar u 100 mag? Of is dat 100 km op een brede weg in de bebouwde kom waar ei genlijk maar 50 Te hard rij den kan je vanaf heden je rij bewijs kosten. De Wegenver keerswet is namelijk gewij zigd. De straffen voor roeke loos rijgedrag zijn daarmee aanzienlijk zwaarder gewor den. Ook al zal menig aiftomobilist dat ontkennen: te hard rijden is al gauw roekeloos rijden. Snel heidsbeperkingen zijn er niet voor niets. In de stad, op de provinciale weg, op de snelweg: die borden van 30, 50, 80 en 100 km staan er niet om de automo bilist te pesten. Ze staan er om de verkeersveiligheid voor alle weggebruikers te vergroten. Het fietsende kind dat op weg naar school door een voortra zende motorrijder wordt ge schept. De te hard rijdende vrachtwagen die niet meer op tijd kan remmen voor een file in een mistbank. De dronken au tomobilist die in volle vaart op een tegenligger botst. Iedereen kent de voorbeelden. En in veel gevallen is men het er over eens dat de straffen voor roekeloos rijden veel te laag zijn. Daarin is nu verandering gekomen. Rijbewijs kwijt Wie door de politie wordt aan gehouden omdat hij meer dan 50 km te hard heeft gereden, is meteen zijn rijbewijs kwijt. Ook al is er geen ongeluk veroor zaakt. De auto moet blijven staan en de aangehouden auto mobilist moet op een andere manier zijn bestemming zien te bereiken. Wie zijn rijbewijs niet bij zich heeft, moet dat binnen 24 uur bij de politie inleveren. De politie stuurt het ingenomen rijbewijs door naar de officier van justitie. Die beslist binnen 10 dagen wat er mee gebeurt. De kans is groot dat betreffende automobilist zijn rijbewijs in elk geval kwijt is tot de rechtzaak. Straffen De rechter bepaalt uiteindelijk voor hoe lang. En of er daar naast nog een andere straf wordt gegeven, bijvoorbeeld een boete of zelfs gevangenis- straf. Wie een ongeluk met zwaar let sel heeft veroorzaakt, kan daar voor maximaal een jaar gevan genisstraf krijgen. Is dat bij voorbeeld ook nog onder in vloed van alcohol gebeurd of vanwege te hard rijden dan kan de maximumstraf tot 3 jaar op lopen. Wie een dodelijk ongeluk ver oorzaakt, kan worden veroor deeld tot maximaal 3 jaar ge vangenisstraf. Was er alcohol in het spel of te hard dan is de maximumstraf zelfs 9 jaar. Hard rijden kan dus harde ge volgen hebben. Hard voor dege ne die z'n rijbewijs kwijt raakt. Maar nog veel harder voor mensen die het slachtoffer wor den van roekeloos rijden. Wie meer wil weten over de maatregelen bij roekeloos rijge drag?, kan de folder 'Wat er kan gebeuren als u doorgaat met scheuren' aanvragen bij de Postbus 51 Infolijn, telefoon 0800 - 8051. Paars 2 bevestigt in de begro ting voor 1999 van het depar tement van VROM de keuze voor een zelfstandige corpora tiesector en zal deze lijn de komende jaren voortzetten. Aedes is positief over deze uitspraak en zal met de aan gesloten woningcorporaties de zelfregulering in de bedrijfs tak in hoog tempo verder vorm en inhoud geven. De lijn van verdere verzelfstan diging van de bedrijfstak wo ningcorporaties die vorige maand al in het regeerakkoord is neergelegd, wordt in de VROM- begroting voor 1999 expliciet be vestigd. Staatssecretaris Remkes spreekt in dit verband van een principiële keuze. De bewinds man waardeert het nieuwe elan in de bedrijfstak. Dat geeft hem het vertrouwen dat corporaties hun sociale functie de komende jaren optimaal zullen uitoefenen. Corporaties hebben meer ruimte voor ondernemerschap ook no dig om slagvaardig en alert te kunnen reageren op turbulente marktontwikkelingen. Het gaat echter niet alleen om goede huis vesting. Het kabinet dient ook als het gaat om zorg en welzijn de juiste prioriteiten te leggen om zelfstandig wonen van aller lei groepen in de samenleving daadwerkelijk te ondersteunen. Eenentwintigste eeuw Er komt een nota Wonen in de 21ste eeuw. Aedes wil bijdragen aan het totstandkomen van deze nota. De Staatssecretaris roept de bedrijfstak woningcorpora- ties nog eens op om voor het jaar 2000 een 'sluitend stelsel voor een revolving fund' te ontwikke len. Volgens Aedes gaat het daarbij niet om 'arme' of'rijke' corpora ties, maar om de vraag of opga ven voldoende worden opge pakt. Aedes constateert dat cor poraties geen opgaven laten lig gen en dat de matching van ta ken en middelen binnen de bedrijfstak hoog op de agenda staat. Die ontwikkeling is al vol op in gang gezet door fusies, samenwerkingsverbanden en uitbreiding van het territoriale werkgebied van corporaties. Ui teraard is het noodzakelijk dat ook rijk, gemeente en andere pri vate partijen bijdragen aan de benodigde investeringen in wo ning en woonomgeving. Aedes pleit voor een versnelde aanpak van de steden. Nu er een minister voor het grotestedenbe- leid is benoemd, moet dat voort varend kunnen gebeuren. Cor poraties moeten nadrukkelijk bij dit proces worden betrokken. Zij zijn bereid en in staat een be langrijke bijdrage te leveren aan het tot stand komen van een gemeentelijke visie die in het ka der van het Investeringsfonds Stedelijke Vernieuwing nodig is. Stedelijke vernieuwing Het is positief dat het Rijk in elk geval tot 2010 bereid is om mid delen beschikbaar te stellen voor stedelijke vernieuwing, maar het is tegenstrijdig dat tegelijkertijd fors wordt bezuinigd op de BWS-subsidies. Die worden de komende twee jaar bijna geheel afgeschaft. Aedes vindt dit een verkeerd signaal. Deze middelen zijn hard nodig om op de Vinex- locaties goede kwaliteit te reali seren en woningen betaalbaar te houden. Daarnaast pleit Aedes voor meer middelen voor her structurering in de landelijke ge bieden. Aedes is verder van mening dat in de komende Houtskoolschets en de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening de samenhang tussen ruimtelijke ordening, nieuw bouw en herstructurering in be staand bezit, zowel in de steden als de landelijke gebieden, uit drukkelijk moet worden aange bracht. Aedes onderschrijft het beleid van het kabinet voor meer keu zevrijheid voor mensen om te huren of te kopen. Aedes wijst daarbij op een aantal risico's als het gaat om bevordering van het eigenwoningbezit. Zeker nu de economie zich onder invloed van buitenlandse ontwikkelingen minder gunstig lijkt te ontwikke len, is voorzichtigheid geboden. Om die reden ontwikkelen cor poraties ook allerlei tussenvor men van huren en kopen. Aedes constateert echter dat tot op he den geen duidelijkheid is gescha pen over de fiscale behandeling van deze tussenvormen. Die dui delijkheid moet er snel komen. Het is denkbaar dat, als de eco nomie echt stagneert, de be schikbare middelen voor bij voorbeeld huursubsidie in de ko mende jaren onvoldoende zijn. Mochten zich overschrijdingen voordoen, dan zullen deze naar de mening van ^edes niet zonder meer ten laste van de VROM- begroting mogen komen. Aedes is de vereniging van wo ningcorporaties heeft zo'n 1.000 leden die gezamenlijk circa 2,5 miljoen woningen beheren. De Brandpreventieweek die tot doel heeft de aandacht te richten op het voorkomen van brand, start op maandag 26 oktober met een spectactulai- re demonstratie van een blus- helicopter. Gedurende de hele week vindt een landelijke col lecte plaats van de Nederland se Brandwondenstichting. Collectanten zullen ruim 3 miljoen informatiepakketten huis-aan-huis verspreiden. Daarnaast zullen de brand weerkorpsen door het gehele diverse activiteiten organise ren zoals: blusdemonstraties, de openstelling van kazernes, huiscontroles, informatie en voorlichting over preventie. First Alert, fabrikant van rook melders, sponsort de Nationale Brandpreventieweek '98. In deze 26 t/m 31 oktober Brand veroorzaakt jaarlijks velet^onderden ifachtoffers, doden en gewonden, niet zelden met ernstige brandwonden Brand leidt o enorme materiële en psychische schaf over het milieu nog maar te zwijge^ Voorkomen van brand is daarom van leve beiang. In deze folder vindt u praktische tip die u daarbij kunnen helpen. Mocht het u desondanks toch overkomen, z dan dat u goed voorbereid bent. Rookmetde week wordt het belang van rook melders sterk onder de aandacht van het publiek gebracht. Het complete First Alert assorti ment rookmelders heeft een ge heel vernieuwd design gekregen. De nieuwe modellen zijn wit, es thetisch van vorm uitgevoerd met een scharnierend deksel, waardoor de batterij eenvoudig worden vervangen. Daarnaast hebben alle producten ook een nieuwe verpakking gekregen, welke in 3 talen zijn gedrukt. De verschillende kleurcoderingen op de verpakking verwijzen naar de 6 verschillende modellen rookmelders. Op alle rookmelders, die stan daard worden geleverd met bat terij en bevestigingsmateriaal, geldt een garantie van 10 jaar. Tevens zijn alle rookmelders voorzien van een testknop. Prij zen vanaf 19,95. Nieuw in het First Alert assorti ment: de combimelder. Dit inno vatieve product is een combina tie van een rook- en koolmo- noxidemelder. Deze melder waarschuwt voor twee dodelijke gevaren in huis: koolmonoxide én rook. De combimelder is voorzien van een 9V batterij en heeft een gebruiksduur van 5 jaar en gaat rond de 120 gulden kosten. Voor de stimuleringsprijs 1998 'Eigen Wijs' van ZorgOnder- zoek Nederland (ZON) zijn bij na 200 ideeën ingestuurd die de zelfstandigheid van mensen met een lichamelijke handicap bevor deren. In Nederland hebben ruim 1,5 miljoen zelfstandig wo nende mensen een ernstige licha melijke beperking. De ingezon den ideeën van particulieren en organisaties hebben betrekking op verkeer/vervoer, wonen- zorg, zorgvernieuwing, hulpmid delen, vrije tijdsbesteding, ar beid, voorlichting/informatie voorziening en deskundigheids bevordering. De jury, onder voorzitterschap van Ria Bremer, heeft de volgen de ideeën genomineerd als win naar van de ZON Stimulerings prijs 1998: - voorlichting aan al lochtone lichamelijk gehandi capte mensen opdat zij meer ge bruik gaan maken van allerlei voorzieningen, Averroes Stich ting te Amsterdam; - groepstherapie voor lichame lijk gehandicapte kinderen op dat zij weer vertrouwen hebben in hun eigen lichaam, Revalida tiecentrum Rijndam voor het vergroten van de toegankelijk heid van wereldwijde communi catie via Internet over en voor gehandicapten, Stichting Zorg- Concept te Monnickendam; - coördinatie van zorg waardoor hereniging van gezinnen, waar een gehandicapt kind uit huis is geplaatst, mogelijk is, Zelfhulp Salomo te Rotterdam. Bij de beoordeling lette de jury onder andere op de mate waarin en wijze waarop het idee de zelf standigheid van mensen met een lichamelijke handicap vergroot; of de doelgroep betrokken is bij r de uitvoering van het idee en of anderen er ook gebruik van kun nen maken. De genomineerden werken hun idee nu verder uit tot een project, waarna de jury op 3 december 1998, de Europe se dag van de gehandicapten, de winnaar bekend maakt. Deze ontvangt een kunstwerk van Ilja Walraven en een bedrag van maximaal 150.000,- om het idee uit te voeren. Het is de eerste keer dat Zor- gOnderzoek Nederland een sti muleringsprijs uitreikt voor ver nieuwing in de gezondheidszorg. ZON is een landelijke organisa tie die onderzoek en vernieuwing in de gezondheidszorg stimuleert op basis van programma's, bij voorbeeld op het gebied van pre ventie, thuiszorg, verslaving en patiënten consumenteninforma tie. De jury van de ZON Stimule ringsprijs 1998 bestaat uit: Ria Bremer, tv producent en presentatrice (juryvoorzitter) Georgette Eendragt, Internatio nale zwarte zakenvrouw van het jaar 1997, IBSS Consultancy, Desiree Schouw, ervaringsdes kundige, Ab Vriethoff, erva ringsdeskundige en voormalig voorzitter Gehandicaptenraad. In Utrecht is begin september een Arbo-campagne voor de motorvoertuigen- en tweewie- Ierbranche (deze branche reikt van fietsenwinkel tot vrachtau togarage en van caravandealer tot tankstation) van start ge gaan. Werkgevers en werkne mers worden de komende ja ren regelmatig op allerlei ma nieren geinformeerd over het belang van aandacht voor de arbeidsomstandigheden (Arbo) in de branche. Duide lijk moet hierbij zijn dat werk nemers en werkgevers een ge zamenlijke verantwoordelijk heid hebben. De campagne is een gezamen lijk initiatief van de BOVAG. CNV BedrijvenBond. FNV- Bondgenoten en de Unie. Het eerste half jaar is de cam pagne gericht op het onder de aandacht brengen van het be grip 'Arbo' onder de titel 'Arbo is forever'. Daarna zal er ieder half jaar een ander thema worden behandeld. Achtereenvolgens zijn dat: Ge vaarlijke stoffen, Omgevings factoren, Veiligheid en als laat ste Lichamelijke belasting. De campagne met als motto 'Arbo. pak 't goed aan' heeft een zeer veelzijdig karakter. Zo is er bijvoorbeeld het thema pakket dat alle ondernemers in de branche binnenkort (en daarna halfjaarlijks) gratis ontvangen met daarin een aan trekkelijke poster met allerlei tips. Stickers (voor bijvoor beeld op lockers en gereed schapkarren) en een thema boekje met belangrijke infor matie en telefoonnummers waar men terecht kan als men vragen heeft. Er is ook een videofilm beschikbaar waarin Mr. R. Bo (met een knipoog naar een beroemde Britse ge heim-agent) een groot aantal Arbo-aspecten van de branche in vogelvlucht oplost. Deze film kan als gespreks-item of. toelichting bij allerhande bij eenkomsten worden gebruikt, maar wordt ook naar het be roepsonderwijs verstuurd als onderdeel van een lesbrief. Daarnaast worden er voor de werknemers speciale avond bijeenkomsten georganiseerd waarbij een thema verder wordt toegelicht (Best 1 -10. Zaandam 13-10, Nieuwegein 15-10. Dordrecht 20-10, Ber gen op Zoom 22-10. Drachten. 27-10. Deventer 29-10). Gedu rende de campagne zijn er te vens 'Awards' te winnen door werkgevers en werknemers die de beste praktische tip leveren om 'gezonder' te werken. Informatie hierover is te vin den in het eerste themaboekje. Voor nadere informatie om trent de diverse campagne-on derdelen als bijvoorbeeld de inschrijving voor de werkne mers-bijeenkomsten kan men bellen met drs. A. Boot 030- 6087746. - JKO ÏW-SSF^ fotoLEUNIS VERLINDE Aandacht voor zowel kwaliteit als betaalbare huren van Vinex-locaties foto LEUNIS VERLINDE Brandpreventieweek brengt belang van rookmelders onder de aandacht ftflANOWOMÖtN STICHTING NIBRA AMÈVjsHQOFOSTONSOR van Nationate wsventieweek 1998. Eén van de genomineerden: Revalidatiecentrum Rijndam in Rotterdam foto LEUNIS VERLINDE Van fietsenwinkel tot tankstation foto LEUNIS VERLINDE iZ

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 23