PEER GYNT Aanvangs tijden Een sprookje met messcherpe kantjes Toneel-, muziek-, dans-, en zanggroepen werken samen aan Peer Gynt -n 'Het naadje van de kous' Waar is mijn taart? Arrangeurs kleuren muziek van Grieg BELOOFD: De groei van een Peer r KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier ONDER 4 OGEN NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 7 OKTOBER 199841-1442 SCHIEDAM De produc tie Peer Gynt van het SCHAT beleeft woensdag 14 oktober zijn première. Ver der zijn er voorstellingen op donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober. Deze avondvoorstellingen begin nen 's avonds om 20.00 uur. Op zondag 18 oktober is er een matinee om 14.30 uur. Kaarten a 15,- per stuk (CJP en 65+ 12,50) zijn te bestellen bij de kassa van het VSB-theater aan de Schie, tel. 2467467. SCHIEDAM Het begint bij het begin: een boom, een bloem, een bij. Voeg deze ingrediënten bij elkaar en er vormt zich uit eindelijk een sappige vrucht: de peer. Zo verloopt de ontwikke ling van het stuk 'Peer Gynt' eigenlijk ook. Een script, een re gisseur en de rest. Uiteindelijk zijn alle bestanddelen bepaald. De spelers zijn bekend, net als het koor en de dansers. Als ook het orkest is samengesteld, kan de groei beginnen. Stukje bij beetje worden de ver haallijnen duidelijk. Waar eerst nog met het script in de hand tonéél wordt gespeeld, gaat het proces geleidelijk verder. Het moment dat de tekst vrijwel ge heel wordt beheerst, is een be langrijke mijlpaal. Nu kan het pchte werk beginnen. Na het to neelspelen moet het verhaal wor den geleefd. Processen tussen de spelers, maar ook in de spelers zelf, maken het soms erg moei lijk. De Glasblazer zegt: „Om jezelf te vinden, moet je jezelf eerst verliezen." Deze wijze woorden zijn gericht tot Peer, maar gelden niet alleen voor hem. 'Peer' Jeroen, 'Solvejg' Mi reille, de leden van het orkest, koor en de dansers, allemaal moesten ze zichzelf eerst vinden, voordat toneelspelen veranderde in acteren. Als iedereen het voelt, het beleeft en het is, gebeuren er bijzondere dingen. Niet alleen de medewer kers raken in de ban, ook bezoe kers die toevallig tijdens een re petitie aanwezig zijn, worden fompleet overdonderd. Hoe kan pet zijn, dat met rekwisieten als een kale tafel en een houten stoel in een door TL-buizen verlichte ruimte tot grote hoogten wordt gespeeld. Alle aanwezigen zijn emotioneel en de tranen vloeien écht, niet gespeeld. Op zo'n mo- tnent wil je dat het al zover was, dat je dit als speler, zanger, dan ser of muzikant mag overbren gen op een groot publiek. Het decor wordt steeds comple ter, dus wordt het makkelijker je de situatie in te beelden. Het niveau van de repetities blijft Stijgen. De heuse berg, waarop Peer mooie, angstige en span nende tijden beleeft, bestaat nog slechts uit staal, kippengaas en lappen stof, maar het is de berg. Dat de omgeving een koude vei- lingloods is, maakt niet uit. De afdalingen op het 'droge' wor den realiteit, de uitvoering klimt, net als Peer, bergopwaarts. 'Voeg als regisseur de hele hoop maar bij elkaar, dan wordt het wel wat'. Zo werkt het dus niet. Maandenlang zoeken alle mede werkers naar de perfecte combi- hatie in muziek, spel, zang en dans. Deze vier disciplines hin gen in het begin als los zand aan elkaar. Nu, na zo'n lange tijd, bestaat er een hechte groep. Iedereen denkt mee, iedereen zet zich in. Onder leiding van diri gent en regisseur worden hoge toppen bereikt. Maar er zijn evengoed momenten waarop een en ander minder geweldig gaat. 'Gewoon doorgaan' is dan het motto, zoeken, aftasten, inleven. Het resultaat mag er zijn. Zo droeg iedereen bij aan de groei Van een Peer: Peer Gynt. Winfred van Buren kijkt echt uit naar de voorstellingen in ok tober. „Het is een bijzondere ervaring om met een gemoti veerde ploeg naar de première toe te werken." Zo'n 2,5 jaar geleden is het creatieve en orga nisatorische proces 'Peer Gynt' al gestart. De diverse disciplines gingen aan de slag: script, or kest, koor, dans, spel, decor en kostuums. Tijdens het werk weekend in juli kwamen alle on derdelen voor het eerst integraal bij elkaar. „Mijn stokpaardje is een 'discipline-overschrijdende' houding. Ik ben dan ook heel blij met de opstelling van de medewerkers. Iedereen denkt mee en stelt zijn bijdrage ten dienste van het eindresultaat. We lopen op schema en ik ben trots op de spelers, dansers en muzikanten en zeer tevreden over de organisatie, de mede werking van het Theater aan de Schie en iedereen die betrokken is bij de productie." Van Buren wordt steeds op nieuw verrast door de diepgang van het stuk. „Het is een sprookje, maar wel één met messcherpe kantjes. Peer onder- gaat allerlei gebeurtenissen en houdt zich ogenschijnlijk staan de dankzij zijn eigen fantasie. De werkelijkheid haalt hem evenwel in en is keihard." Sommige scènes zijn bizar, maar er wordt ook veel gela chen. Tijdens de repetities komt er veel los. De zware emoties grijpen sommige spelers aan en dan is het aan de regisseur om iedereen te laten focussen op de techniek. „Pas wanneer de spe lers helemaal boven de stof staan, zullen ze beter in staat zijn om in oktober dat gevoel 'de zaal in te krijgen'." Van Buren zegt versteld te staan van de 'worteling' van het ama teurtheater en toneelspel binnen Schiedam. „Ik werk gemiddeld aan zo'n vier producties per jaar, meestal met 'amateurs'. Tijdens audities in den lande is het gezelschap altijd zeer gemê leerd en kent bijna niemand el kaar. In Schiedam bestaat al een goede basis voor producties van deze omvang. Veel spelers en muzikanten kennen elkaar van eerdere evenementen. Na Peer Gynt stromen zo'n hon derd medewerkers terug naar hun eigen koren, toneelvereni ging- en of orkesten. Ik felici teer Schiedam met dit actieve verenigingsleven en wens het SCHAT toe dat de toekomst nog vele van dit soort bijzonde re initiatieven voortbrengt." SCHIEDAM Peer Gynt verenigt alle theaterdisciplines die Schiedam heeft in één to taaltheaterstuk. Amateurs uit toneel-, muziek-, dans-, en zanggroepen uit de stad, heb ben zich voor het stuk vere nigd in het SCHAT, Schie dams Collectief Historisch Amateur Theater. Peer Gynt wordt daarmee de zesde SCHAT-productie in tien jaar tijd. Het SCHAT staat bekend om de grote, indruk wekkende producties die, in de openlucht, op locaties in Schiedam worden gespeeld. In mei werd zo met de voorstel ling 'Breken' het Stadserf in gewijd. De productie Peer Gynt wordt opgevoerd in het VSB-theater aan de Schie, als eerste amateur-uitvoering in het pas geopende theater. Ei genlijk ook een soort inwij ding, dus. Al in 1984 speelde een aantal Schiedammers met het idee om 'iets' te gaan doen met de Peer Gynt, een aantal suites van Ed- vard Grieg bij een verhaal van Henrik Ibsen. De voorstelling gaat over Peer Gynt, een aarts leugenaar en enorme fantast, die wordt gevolgd op een hectische tocht door woeste gebergten, de woestijn en en de zee en in de klauwen van groepen trollen, heksen en ander Scandinavisch gespuis. „Het stuk leende zich erg goed voor het mengen van verschil lende theaterdisciplines", vertelt Hans Hoogerwerf, ad-interim voorzitter van het SCHAT en decorbouwer van het stuk. „Het is inmiddels een discipline-over schrijdend geheel geworden. De diverse deelnemers doen mee vanuit hun eigen richting, mu ziek, zang, dans of toneel, maar werken daarnaast mee op andere gebieden. Het koor bijvoorbeeld, de groot ste groep, is meer dan alleen een zingende groep mensen achter op het podium. Ze doen actief mee in veel scènes, spelen echt mee in het stuk. Zij zijn de dorpsbewoners van het dorp waar Peer Gynt woont." Mes Het oorspronkelijke Peer Gynt van Henrik Ibsen was een lees drama van meer dan vier uur lang. „Wij hebben ongelofelijk het mes gezet in het oorspronke lijke script", vertelt regisseur Winfred van Buren. „Door dacht, maar ook met een gepast gebrek aan eerbied. Je moet ten slotte keuzes maken om een stuk speelbaar te houden." Het stuk is op een begrijpelijke wijze ver taald en gemoderniseerd door Petra van der Eerden en Nancy MacGillavry. In principe is het stuk geschikt voor alle leeftijden. „Elke leef tijdsgroep haalt er weer iets an ders uit", vertelt Van Buren. „De voorstelling is op meerdere niveaus te bekijken. Er is de ver haallijn, waarin het publiek Peer Gynt volgt tijdens zijn avontu ren en er is de visuele kant, die door kostuums en decor en de verschillende theatervormen zeer aantrekkelijk geworden is." Berg Het decor van Peer Gynt is in derdaad indrukwekkend. Zo is er een berg van ruim drie meter hoog, die bijna zo breed is als het podium. Het gevaarte heeft een speciaal transport nodig, voor het vervoer van de bouwruimte naar de veilignhal waar de gene rale repetitie gehouden wordt en van de repetitiezaal naar het theater. Omdat de berg kan be wegen (tijdens de voorstelling splijt hij een aantal keren open) en beklommen kan worden zijn er leuke en spannende effecten mee verzonnen. Ook de kos tuums zijn prachtig om te zien. Tientallen mensen hebben er dan ook vele uren werk aan be steed. In totaal staan er ruim 75 men sen op het toneel. Daarnaast zijn er achter de schermen ook nog eens zo'n 50 personen actief. Toch wordt het stuk vooral door één persoon gedragen, Peer Gynt, gespeeld door Jeroen van Wijngaarden. „Voor een acteur is deze rol te vergelijken met de Hamlet van Shakespeare", ver telt de regisseur. „Hij speelt mee in elke scène en staat daarmee in totaal twee uur en een kwartier op het podium." Omdat het stuk zo lang is, heeft de organisatie overigens beslo ten twee pauzes in te lassen. „Uit respect voor het publiek. Voor de acteurs hoefde dat niet eens." SCHIEDAM Henriëtte Jung doceert mode-techniek op het ROC Zadkine. Simone Ruig is kostuumontwerpster met een eigen bedrijf. Als vrijwilliger zijn zij betrokken bij het ontwerpen en maken van de kostuums voor Peer Gynt. Wat begon als een enkelvoudige opdracht - pa troontekenen - blijkt behoorlijk uit de klauwen gelopen. „Ik ken Betty Prins (bekend van de kostuums voor de Schat bui tenproducties) van de productie 'Alice in Wonderland' en via haar ben ik op het spoor gezet van Peer Gynt", vertelt Henriët te. „De repetities waren al in volle gang en er lagen ontwerpen klaar. De naaigroep stond al maanden te trappelen en wilde beginnen. Ik ben samen met Machteld Feijtel naar Simone Ruig in Den Bosch gegaan om over de ontwerpen en de stoffen te praten. Voor de meeste perso nages waren de maten genomen, maar het was voor mij erg moei lijk om patronen te tekenen zon der de mensen te zien. Tijdens de f repetities zag ik de spelers en dansers en dat werkte veel beter. Ik heb de kostuums vertaald naar ontwerpen, de stoffen ge knipt, pakketjes gemaakt voor de vrijwilligers en aanwijzingen erbij geschreven. De 'Groene Vrouw' vond ik zo mooi, dat ik die zelf wilde maken. Ook de Hoofdtrol en de Herderinnen heb ik voor mijn rekening geno men. Veel kleding is nu gepast en helemaal klaar", weet Henriëtte. Ze vervolgt: „De medewerkers van de kostuumploeg denken en praten in termen van 'de trollen en de gangsters'. Pas toen ik het script in handen kreeg, begreep ik meer van de personen en hun rollen. De planning was niet al tijd even geweldig, maar ieder een heeft hard gewerkt om de achterstand in te halen. Met name noem ik enkele mensen van de organisatie; Hans Hoog erwerf, Corine Standaart, Cor de Groot en die ongelooflijke ploeg, Simone Ruig, Machteld Feijtel, Riet de Bruijne, Mady Hogenboom, Greet van Straten en mevrouw Schipperus." Land van Ooit Simone Ruig is kostuumont werpster, studeerde aan de Mo deacademie, daarna Theater vormgeving in Tilburg en heeft nu een eigen bedrijf. Zij werkt onder meer voor 'Het Land van Ooit'. „Regisseur Winfred is voor mij geen onbekende, want we hebben al vaak samenge werkt in Het Land van Ooit. Na gesprekken met hem en bestude ring van het script begon het verzamelen van bronnen voor de diverse scènes. Met de choreo grafe volgden gesprekken over de lichaamstaal van de spelers. Ook moest ik erop letten dat de patronen en de uitwerking han teerbaar bleven. De samenwer king met Henriëtte Jung en Machteld Feijtel is onontbeerlijk voor de realisatie van de kos tuums. De kleding wordt alle maal door vrijwilligers in elkaar gezet. Fantastisch vind ik dat." „Het stuk is een echt sprookje", vindt Simone. „Alles ligt onder het vergrootglas van Peer's fan tasie. Ik kon me dus heerlijk uitleven, maar ik ben niet al te abstract te werk gegaan. Behalve dat het er visueel prachtig gaat uitzien, moeten de sferen en emoties van het podium af spat ten. Uiteraard staan comfort en beweeglijkheid ook hoog op mijn lijstje, maar de uitstraling van het kostuum staat voorop. Zo heb ik de trollen verbeeld als lelijke wezens met dierelemen- ten. Als ze gaan bewegen, wor den ze nog verrassender." „De gelaagdheid en transparan tie vormt het uitgangspunt voor al mijn ontwerpen. 'Ingrid' is een stoer personage die ik in spijker tenue heb gehuld. Het dubbele zit 'm in de sluier die zij draagt als ze trouwt, maar die tevens dient als de wade waaronder ze begraven wordt. In het stuk wordt laagje voor laagje afge peld, steeds dichter naar het in nerlijk van ieder mens. Na het wegvallen van al die schillen blijft er niets meer over en dat is de ultieme waarheid, het leven." SCHIEDAM Het decor voor 'Peer Gynt' maakt de kleurrijke ideeën en fantasieën uit het stuk zichtbaar en tastbaar. De grote, driedimensionale decorstukken zijn meer enorme gebruiksvoor werpen. rekwisieten, dan achtergrondplaatjes. Decorontwerper Hans Hoogerwerf is zelf verbaasd over wat er met zijn ideeën gebeurt. Geen gedetailleerde werktekeningen, maar ruwe schetsen en grove vormen stonden aan het begin. Op de werkvloer ontstaat het uiteindelijke object. De gevarieerde bouwploeg van vrijwilligers stond hier aanvankelijk wat vreemd tegenover. Toen ze merkten dat meedenken en eigen invallen gewenst waren en door het bijwonen van repetities het stuk begon te leven, groeide het enthousiasme samen met het decor. Er kwam zelfs een soort bezitsgevoel bij de bouwers, zodat uitroepen als 'Waar is mijn taart?' door de bouwruimte weerklonken. Voor de ontwerper is een goed decor op twee fronten veilig en betrouwbaar. Niet alleen de constructie moet zo zijn dat de spelers er onbezorgd mee aan de gang kunnen, het decor moet ook functioneel vertrouwen geven. Een nietszeggend decor maakt het voor een speler veel moeilijker om duidelijk te maken waar hij staat en wat hij aan het doen is. Dat wil nog niet zeggen dat alle onderdelen van het stuk vorm krijgen. Op tv mag dan alles tot in de kleinste bijzonderheden aanwezig zijn, theater is illusie, suggestie - er blijft voor het publiek genoeg over om de eigen fantasie de ruimte te geven. Vanaf de start in 1995, vanaf de eerste gesprekken met de regisseur, kwam een creatief proces op gang, dat voortdurend in beweging blijft. Overbodige toeters en bellen doen niet meer mee. Een idee dat eerst zo mooi lijkt, blijkt toch te moeten vervallen, als het niets toevoegt. Dat is soms even slikken. Het belangrijkste is dat het leuk is: leuk om te doen, leuk om te zien. En daarbij zijn decor, kostuums en belichting even belang rijk als spel, zang, dans en muziek. Peer Gynt als totaaltheater. SCHIEDAM Meer dan hon derd jaar geleden schreef Henrik Ibsen zijn 'Peer Gynt' voor een lezer in een luie stoel. In de vlammen van het haardvuur kon voor hem alleen het verhaal tot leven komen. Het deed er niet toe hoe lang dat duurde. Enkele jaren later wilde Ibsen er toch een theaterproductie van maken. Hij vroeg Edvard Grieg om voor deze (door Ibsen zelf bewerkte) voorstelling muziek te schrijven. Grieg trok zich terug in een hutje met uitzicht op het grootse Noorse berglandschap en com poneerde niet minder dan 31 stukken, waarvan er 8 bekend zijn geworden. Hoe lang de Noren toen in het theater hebben gezeten is niet bekend, maar volgens een ruwe schatting zou een integrale voor stelling van de hele tekst en alle muziek zo'n drie dagen in beslag nemen. Tegenwoordig is drie uur wel het maximum voordat het gemiddelde publiek op de comfortabele stoelen heen en weer begint te schuiven. Ook de muziek moest dus be werkt worden. De arrangeurs en dirigent Peter van Beijnum ble ven trouw aan Grieg's harmo nieuze muziek - met andere in strumenten en passend gemaakt bij de nieuwe tekstbewerking. Van de 43 stukken die zo ge maakt zijn is een aantal alweer gesneuveld in de repetitieperio de. Er wordt steeds gepuzzeld en gezocht naar wat het beste werkt, op welke manier de mu ziek het best zijn rol vervult in het geheel: ondersteunend, sfeer bepalend, maar ook met eigen betekenis. Zo wordt het Mor- genstimmung-thema gebruikt om Peer's fantasieën kracht bij te zetten en klinkt soms het the ma van Solvejg's lied, ook al is zij niet zelf aanwezig. Amateurmusici uit Schiedam en verre omstreken vormen samen een nieuw symfonisch blaasen- semble, inclusief slagwerk, pau ken en strijkbas en uitgebreid met kleine harp. Orkestrepetitor Roel van Raay behaalde twee jaar geleden het staatsexamen directie (gelijkwaardig aan Con servatorium). Hij prijst zich ge lukkig met de volledige blazers bezetting, met onder meer een complete sax-sectie en minder gewone instrumenten als baskla rinet en fagot. Door de verscheidenheid aan klanken was het voor de arran geurs mogelijk om de klank mooi te 'kleuren'. Peter van Beij num en regisseur Winfred van Buren hebben al vaker samen muziektheater gemaakt. Bij zul ke producties kan een dirigent niet op zijn strepen gaan staan. Alle disciplines (spel, muziek, zang en dans) moeten perfect op elkaar aansluiten, alles moet ten dienste staan van het totaal. Met wat gemoedelijkheid en respect voor elkaar, ontstaat een licht voetige samenwerking, die ook op de spelers afstraalt. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 K door SUZAN VERMEULEN Het publiek volgt Aartsleugenaar en fantast Peer Gynt tijdens zijn Tijdens het werkweekend in juli kwamen alle onderdelen voor het eerst integraal bij elkaar. FOTOSOLO-DELFT SCHAT -totaaltheater over aartsleugenaar Peer Gynt door LINDA WARK De voorstelling gaat over aartsleugenaar en fantast Peer Gynt, gespeeld door Jeroen van Wijngaarden avonturen FOTOSOLO-DELFT Het schetsontwerp voor 'De Groene Dame', dat Henriëtte Jung graag zelf voor haar rekening wilde nemen. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Mijn beroep heeft eigenlijk twee kanten. Aan de ene kant voel ik me een 'echte opticien', de vak man die veel van ogen afweet. Zoveel zelfs dat ik anderen met oogafwijkingen een perfecte bril of lenzen kan aanmeten, zodat ze weer prima zien. Voor zover de leuke kant. De minder leuke kant is dat veel mensen mijn beroep en ook mijn product als saai technolo gie' ervaren. Een bril is een 'moetje', men gaat liever zonder door het leven. Een artikel in de Volkskrant afgelo pen zaterdag ondersteunt mijn gevoel. Alles moet tegenwoordig maar leuk zijn. 'fun' hebben. Op de Firato werd een nieuwe bnl geïntroduceerd. Eentje waarmee tegelijkertijd rondgekeken kan worden en op ae computer gewerkt, het beeldscherm ver schijnt op de binnenkant van de bril, transparant. Kunt u zich al voorstellen? Een film bekijken is op die manier -samen met een mobjle discspeler- nog leuker dan in de bioscoop; hij is net zo goed van geluid en net zo waan zinnig breed van beeld, maar wel gewoon in uw eigen omgeving. Met zo'n bril kunt u ook door werken, op weg naar uw werk. Met dat beeldscherm. U kunt dan dus twee dingen tegelijk doen. De file is opeens geen ramp meer met zo'n ding op uw hoofd. En het is vast nog wel ergens heel erg goed voor, en in ieder geval een hele vooruitt in de technologie. Ik heb alleen soms wel het gevoel dat de knapte van de technologie de fabrikanten niet van het onbenul weerhoudt. Of is dat nu de mening van een saaie opticien RGr

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13