SCHIEDAM Nieuwe glijbaan voor jarige peuteropvang Dwaze reischeques Scouts 'on the air Inloopconcert G HpBe Fred Piek en band op tournee met oude liedjes in een nieuw jasje 'Kwijtscheldingsnorm Delfland moet moderner' Cursus fruitbomen snoeien Videocyclus rouwverwerking Nieuwe activiteiten in De Blauwe Brug Tandprothetische Praktijk Veringmeier Inschrijven Battle of Total Music Australische hond en scheet van een kat Geul Techniekloop een krachtproef voor Fortuna KUNSTGEBITTEN ONDER 4 OGEN HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 21 OKTOBER 199843-1442 SCHIEDAM Het inloopcon cert in de Grote kerk van zater dag 24 oktober wordt verzorgd door het Bernisse Dameskoor onder leiding van John Ram. Organist is Arie van de Pol. Het concert begint om 15.00 uur. Toegang is gratis, er wordt een collecte gehouden. SCHIEDAM In het kader van het winterprogramma 'Bui- ten-sporig' organiseert de Vrije Geloofsgemeenschap NPB de Videocyclus Rouwverwerking. Deelnemers kijken samen naar videofilms en spreken naar aan leiding daarvan met elkaar over het gebodene. De gesprekslei ding is in handen van Magda Heesen. Op woensdag 28 oktober wordt van 14.00 tot 16.00 uur de film 'Emmy' vertoond, over hoe een klein meisje de dood van haar grootmoeder verwerkt. Op 4 no vember is vervolgens de film 'Af scheid' te zien en op 11 novem ber 'Laatste woorden'. De bijdrage in de kosten voor de gehele cyclus is 15,-. Leden betalen 10,-. Opgeven kan via het secretariaat van de NPB Schiedam, tel. 4260756. SCHIEDAM In Wijkcen trum De Blauwe Brug star ten binnenkort weer veel nieuwe activiteiten. Een aan tal hiervan hebben al eerder plaatsgevonden. Zo zullen er lessen in onder andere street- dance, yoga, doka en foto grafie, tekenen, creatief met papier of textiel, gitaar spe len en volksdansen gegeven worden. Ook start er een nieuwe groep badminton op dinsdagmorgen en een kunst groep tekenen en schilderen. Belangstellenden kunnen ook aansluiten bij activitei ten die al langer lopen, waar onder badminton, bridge, klaverjassen en jokeren. Meer informatie vragen en inschrijven voor diverse acti viteiten kan elke werkdag van 9.00 tot 16.30 bij de re ceptie van de Blauwe Brug, tel. 2470464. Omdat ik natuurlijk de hele dag met ogen bezig Den, en het ook wel een beetje m'n hobby is, zijn familie en vrienden er meestal als de kippen bij om mij allerlei wetenswaardighe den en nieuwtjes over ogen en zien te laten weten. Van onderstaand onderwerp had ik tot vorige week nog nooit ?e noord, leeft u wel eens gehoord van kermis- oog? jaarlijks worden in Nederland zo'n 2000 mensen getroffen door een zogeheten kermisoog, een tranend en pijnlijk oog, soms zelfs licht-schuw. Gemiddeld loopt één bezoeker per kermis die in de botsautootjes gaat zo'n kermisoog op. De kwaal wordt veroorzaakt door splin ters die in het oog terecht komen. De GGD gaat een onderzoek naar de preciese oorzaken van dit fenomeen starten. Het zijn voornamelijk mannen tussen de 10 en 19 jaar die getroffen worden, die taan blijkbaar het liefst in de otsautootjes. Zo ziet u maar weer dat ook ogenschijnlijk onschuldig vermaak soms heel onprettige dingen kan opleve ren. Een ding weet de GGD in ieder geval al zeker, ze maak ten bekend dat brillen of con tactlenzen een behoorlijke bescherming bieden tegen de splinters die kermisogen ver oorzaken. Nog een reden om vaker een bril of contactlenzen te dragen. Dan weet u zeker dat u niet van een koude ker mis thuis komt! SCHIEDAM Peuterspeel zaal 2 en 3 aan het Bachplein viert feest, want de stichting be staat 25 jaar. Om dit niet onge merkt voorbij te laten gaan is er belsoten een blijvende herinne ring aan te schaffen waar ook de peuters plezier van kunnen hebben. Dit is een speeltoestel voor buiten geworden, gefinan cierd door het VSB Fonds Schiedam/Vlaardingen. Vrij dag is deze glijbaan onthuld op de buitenspeelplaats van Peu- terpeelzaal 2 en 3 in de Blauwe Brug. Wethouder P. Groeneweg en directeur R. de Graaf van de VSB bank aan de Schiedamse- weg voerden deze handeling uit en daarna mochten de peuters het speeltoestel keuren. De Stichting Peuterspeelzaal is in oktober 1973 als een klein groepje vrindinnen begonnen met opvang van peuters, zodat deze kleintjes konden leren om met leeftijdsgenootjes te spelen. Intussen is men in 25 jaar uitge groeid tot een volwassen stich ting bestaand uit zes bestuursle den, vijf vrijwillige leidsters en pas sinds september 1997, twee betaalde leidsters. Voor de me dewerkers heeft deze verjaardag een heel bijzonder tintje, omdat bijna al die tijd is gewerkt met vrijwilligers. Met de onthulling gaven Groe neweg en De Graaf meteen het startsein voor een feestweek met de peuters. Het jubileum wordt namelijk ook afzonderlijk in de groepen gevierd met onder an dere pannenkoeken en spelle tjes, met als slot een groots feest voor alle ongeveer tachtig peu ters op vrijdag 23 oktober. Wethouder Groeneweg en VSB directeur De Graaf kijken toe hoe de kleintjes genieten van hun nieuwe speeltje. door PETER BRAAD SCHIEDAM Op z'n vijf de kreeg hij zijn eerste gage: als hij voor de buurvrouw een liedje zong kreeg hij geen gul den, maar een appel. Op z'n vijftiende begon hij met spelen in schoolbandjes. En het zou best wel eens kunnen dat hij op z'n 65e nog zingt. Fred Piek (49) is terug en gaat de theaters in. Donderdag is in het Schiedamse Theater aan de Schie de première, vrijdag volgt de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Hij begint aan een tournee die tot half de cember duurt en langs diverse schouwburgen in het land voert. Na een afwezigheid van bijna tien jaar is Fred Piek er weer en toepasselijk heet zijn trip 'Vroeger is terug'. „Oude, bekende nummers in een nieuw arrangement", zegt de Vlaardinger, Schiedammer van geboorte. Piek was in de jaren '70 'de op en africhter' van Fungus, een folkband die op het juiste mo ment 'scoorde'. De muziek werd opgepikt door discjockeys als Frits Spits en Felix Meurders. Het nummer 'Kaapr'en Varen' werd wereldberoemd in Neder land en naar eigen schatting heeft hij het lied duizenden keren gezongen. Ook in het theater Fred Piek: Programma staat als een huis. staat de evergreen op het pro gramma, maar niet aan het be gin. „Dan ben je meteen klaar. Nee, gewoon ergens halverwe ge", aldus Piek na een pauze van een decennium. Pittig Vorig jaar kwam al zijn cd 'Vroeger is terug' uit; een album dat wel opent met de hit over de mannen die baarden moeten dragen. De cd telt twaalf num mers en kreeg lovende recensies. De Volkskrant: „Ze zijn fris ge arrangeerd, met Ierse accenten. De stem van Piek is nog steeds zuiver, maar klinkt hoorbaar een kwart eeuw ouder. Dat komt dit genre alleen maar ten goede." NRC Handelsblad meldde: „Piek en zijn uitstekende begelei ders bewijzen met vinnige ritmes en vlinderlichte accenten dat zul ke eeuwenoude liedjes niet per definitie een stoffig soort folklo re hoeven uit te stralen." Na drie try-outs krijgt Schiedam het donderdag voor de kiezen. „Het is gelukt zoals ik het wil de", verduidelijkt de inmiddels onbebaarde zanger, die zich 'de dirigent' van de band noemt. „Een pittig programma dat met spanning wordt opgebouwd. Op sommige momenten indringend. Zo hebben we bijvoorbeeld de muzikale lijn van vroeger door getrokken. De tijd van optre dens in jongerencentra en thea tercafés is voorbij. We gaan nu de grotere schouwburgen in. We zijn goed voorbereid, blij verrast door het succes van de try-outs en zelfverzekerd daardoor. Het optreden staat als een huis. Het swingt net als vroeger. En we weten zeker dat de diehards ook in de zaal zitten", aldus Piek. Moord en humor 'Vroeger is terug' is een pro gramma met akoestische folk, een nieuwe kennismaking met Nederlandse volksmuziek. Een optreden waarin de zanger Fred Piek wordt begeleid door de mu zikanten Walter Kuipers (meer dere instrumenten), Henk Holm (contrabas) en Louis Debij (slag werk). Volgens het theaterpro ductiebureau Grünfeld zorgen zij samen voor 'een avond vol melancholie, weemoed, moord en doodslag en niet te vergeten humor. De traditie leeft voort.' De voorstelling op donderdag 22 oktober in het Theater aan de Schie begint om 20.15 uur. Kaartjes kosten 31,50 gulden voor de eerste rang en 26,50 gul den voor de tweede. In de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal gaat het doek op vrijdag 23 oktober om 20.00 uur op. Een toegangsbe wijs moet daar 32,50 gulden op brengen. Huis kens (links) en Van Leeuwen nemen hun cheque in ontvangst. SCHIEDAM Bij reisbureau NBBS aan de Hoogstraat is afgelopen donderdagavond een klein feestje gevierd. Hier kregen R. Huiskens en C. van Leeuwen reischeques uitgereikt. Zij hebben deze gewonnen door de dwaze donderdag-bon - die ter ere van de Brandersfeesten in Het Nieuwe Stadsblad was gepubliceerd - in te vullen en in te leveren. Uit alle inzendingen werden twee gelukkigen getrokken. En nu maar de koffers inpakken... SCHIEDAM Na het succes van de Battle of Total Music van dit jaar start er een vervolg vanaf maart 1999. Singer- /songwriters en bands kunnen zich inschrijven voor deze ta lentenjacht door een demo en een biografie op te sturen. Uit de ingestuurde demo's wordt een selectie gemaakt, waarna belangstellenden te ho ren krijgen of ze deelnemers zijn. Zowel voor de categorie Sin ger/songwriter als Bands be staat de hoofdprijs uit een CD- opname bij Tripot Sound Stu dio en een wisseltrofee. De 2e en 3e prijswinnaars krijgen een verrassing. Demo's zijn welkom bij Muzi kanten-Centrum Total Music, Calandstraat Ilia, 3125 BA Schiedam, tel. 4379821. SCHIEDAM De gemeente raadsfractie van de SP Schiedam heeft in een brief aan het Hoog heemraadschap van Delfland ge vraagd om de kwijtscheldings norm te verruimen. „Hoewel de waterschappen in de Middeleeu wen zijn ontstaan, zou het hen sieren om de 21ste eeuw met moderne kwijtscheldingsnormen binnen te gaan," aldus fractie voorzitter E. Kuitert in de brief. In Nederland leven ongeveer een miljoen huishoudens op de ar moedegrens. „Volgens het Hoogheemraadschap Delfland moet je zelfs nog door die grens heen zakken om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van de waterschapslasten", meent Kuitert. Waterschappen mogen volgens de wet kwijt schelding verlenen aan iedereen die op honderd procent van de bijstandsnorm zit, maar Delf land vindt dat aanvragers daar nog tien procent onder moeten zitten. De SP heeft dan ook ge vraag om in 1999 de honderd procent norm te hanteren. Sinds het Rijk toestaat dat ge meenten en waterschappen de honderd procent norm hanteren, hebben vooral veel gemeenten gebruik gemaakt van deze moge lijkheid om hun inwoners met een minimuminkomen te helpen. De provincie Zuid-Holland heeft op verzoek van de SP-sta- tenfractie bij de waterschappen gepleit voor verhoging van de norm. Ook vanuit de betrokken gemeenten en de Verenigde Ver gadering van de waterschappen is hier op aangedrongen. Daar op hebben zeven waterschappen de norm verhoogd naar honderd procent en vijf naar 95 procent. Delfland is blijven steken op 90 procent. Het NIBUD becijferde dat men sen met een minimuminkomen al elke maand driehonderd gul den tekort komen. „Delfland vindt blijkbaar dat deze mensen nog eens honderd tot 150 gulden minder dan een minimuminko men moeten hebben om voor kwijtschelding in aanmerking te komen. De heffing van het Hoogheemraadschap is niet in komensafhankelijk. Het maakt niet uit hoeveel je verdient, iedereen betaalt hetzelfde be drag. De heffing is daardoor voor minimuminkomens het zwaarst. Kwijtschelding levert een welkome bijdrage aan de le niging van de nood bij deze ge zinnen." Ook de PvdA-fractie van Maas sluis heeft een dergelijke brief naar Delfland gestuurd. Het Hoogheemraadschap kan nog niet met een reactie naar buiten treden, eerst moet de brief in het college worden behandeld. SCHIEDAM De scouts zijn het afgelopen weekend in de weer geweest met moderne com municatiemiddelen om zo ter ere van de Jamboree On The Air (JOTA) 'de lucht in te gaan' en over de hele wereld contacten te leggen. Bij de Scouting Tono- groep, de Scouting Franciscus Lodewijk en de Burgemeeter van Haarengroep is de communica tie niet alleen per radio verlopen, ook via Internet hebben de scouts in verbinding gestaan met collega's in het buitenland. Al om twaalf uur 's nachts be gon de Jamboree, die deze keer in het teken van 'water' stond, met het startein van oud-haven meester van Schiedam, Theo Sa bel, waaróp iedere ze :der in het land zich moest melden. De vijf tien- tot zeventienjarigen hebben daarna de vlag opgehesen door een waterrad te laten draaien. Zaterdagochtend kwamen ook de verkenners meedoen en werd er gestart met een wisselspel. Hier moesten de kinderen posten bezoeken waar ze konden zen den, morseberichten versturen, karaoke zingen, op het Internet chatten, knutselen met electroni- ca, een muurkrant en slowscan tv maken en sporten. Op zaterdagmiddag hebben de groepen meegedaan aan het re gionale spel, waarbij gestreden is om de 'Jan Velthoen Trofee'. Tijdens dit spel moesten de deel nemers oprachten uitvoeren waarvan het antwoord of resul taat via een zender naar de spel- coördinator in Delft is doorge geven. De Hedragroep was het snelst en had de meeste antwoor den goed en heeft dan ook de trofee in bezit gekregen. Ook bij het avondeten was de competitiegeest aanwezig, toen is er een kookwedstrijd gehou den. Per speltak is een zeemans gerecht gekookt, zoals een vuur toren van rijst in een zee van saus, of rotsblokjes met zee schuim (vruchtjes met slag room). Hier vielen bij de explorers de sherpa's van de Franciscus Lo- dewijkgroep in de prijzen en van dezelfde groep eveneens de pad- vindsters 1. SCHIEDAM De onder afdeling Natuurontwikkeling van de sector Stedelijk Beheer organiseert in samenwerking met de dienst Landbouwvoor lichting zondag 25 oktober en zondag 8 november van 13.30 tot 15.00 uur een cursus fruitbo men snoeien. Het snoeien van fruitbomen als appel, peer of pruim is een spe cialistisch werkje. Wanneer fruitbomen verkeerd worden ge snoeid, is de kans groot dat er het jaar daarop weinig kan wor den geoogst. Bovendien is het belangrijk dat fruitbomen regel matig worden 'geknipt'. Ze zijn namelijk zeer gevoelig voor al lerlei ziekten. De cursus is verdeeld in een the oriedag en een praktijkdag. Op zondag 25 oktober wordt de theorie over (hoogstam)fruitbo- men behandeld in Voorlichtings centrum 'De Groene Raat', Har- reweg 19 (nabij dorp Kethel). Onderwerpen als plantplaats van de bomen, bloeitijden, vruchtzetting, wanneer snoeien en hoe snoeien komen ook aan de orde. Op zondag 8 november kan de theorie in parktijk wor den gebracht. Een aantal fruitb- men van de hoogstamboom- gaard op complex Landvreuugd aan de Sweelincksingel wordt dan flink onder handen geno men. Voor gereedschappen wordt gezorgd. Wie wil meedoen aan de cursus, kan zich inschrijvan tot en met donderdag 22 oktober, via de Groentelefoon: 2465522. De to tale cursus kost 10,-, één van de cursusmiddagen kost 5,-. msT' SCHIEDAM Max is een dobermann van 2 jaar oud. Hij is meegebracht uit Australië en was daar erg veel ruimte en aan dacht gewend. Als hij binnen moet blijven, gaat Max loeien en een huis met een grote tuin is dus een must voor deze hond. Max is verder een gemakkelijk dier, hij kan tegen autorijden en heeft geen problemen met andere honden. Bart is een cypers/wit gecastreerde kater van ongeveer 6 jaar oud. Hij is verschrikkelijk lief, echt een scheet van een kat. Hij is gevonden in de Hoofdstraat, waarschijnlijk was hij aangereden. Wie kent of mist deze kater? Dierentehuis Hargahoeve op de Sportlaan 2 is te bereiken via tel. 4714151. Het dierentehuis is dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag is het dierentehuis open van 10.00 tot 15.00 uur. Bart door PETER SPEK WATERWEG— De Vlaar- dingse atletiekvereniging For tuna staat aanstaande zaterdag voor een krachtproef. De ne gende Geul Techniekloop, op genomen in het ZuiderStercir- cuit, staat dan op het program ma en de organisatie verwacht zo'n 700 deelnemers aan de start. „Met dit aantal deelne mers werken wij zaterdag on der hoogspanning", zegt Ger van Walsum, belast met de or ganisatie van dit evenement bij Fortuna. „Wij willen alles vlekkeloos laten verlopen. Ook dit jaar kunnen wij gelukkig weer rekenen op de medewer king van de Vlaardingse politie en de gemeente Vlaardingen voor de bewaking en afzetting van het parcours. Zonder de inzet van deze instanties is het niet meer mogelijk een evene ment van deze omvang te or ganiseren", aldus Van Wal sum. Het parcours van de 15 kilometer, uitgezet richting re creatiegebied Lickebaert en Broekpolder, staat goed aan geschreven bij zowel wedstrijd atleten als prestatielopers. „Wij horen altijd lovende be richten over het parcours, het is zeer afwisselend en er wordt altijd snel gelopen", zegt Ger van Walsum. De Geul Techniekloop is de tweede loop in het kader van het ZuiderStercircuit. In Slie- drecht werd deze serie vorige week geopend met een 10 En gelse mijl en verrassend ge wonnen door de Marokkaan Milmoud Stouti terwijl Vlaar dinger Michel de Maat beslag legde op de tweede plaats. „Met belangstelling kijken wij natuurlijk uit naar de prestatie van onze clubgenoot Michel de Maat, die vorig jaar deze race won in Vlaardingen", blikt Ger van Walsum alvast voor uit. „Maar hij zal het niet ge makkelijk krijgen op deze 15 kilometer. In Jan-Willem Schaar en Wim Padmos kan hij rekenen op zware tegen stand". Gezien het aantal deel nemers zal de start weer plaats vinden op de Marnixlaan even voorbij de hoofdingang van het atletiekcomplex. „Gezien het aantal deelnemers is een start op de atletiekbaan niet mogelijk, dat zou een opstop ping veroorzaken bij het verla ten van het complex". De finish is echter wel op de atletiekbaan. Het startschot zal klinken om 14.00 uur voor zowel de wedstrijd als presta tielopers. Vanaf 12.30 uur kan er ingeschreven worden in het clubhuis van Fortuna. Het in schrijfgeld bedraagt 10,-. Als herinnering ontvangen de deel nemers een fraaie bidon. Scholierenloop Een nieuw onderdeel van dit sportevenement vormt een scholierenloop over 2 kilome ter die in samenwerking met het bureau sportstimulering van de gemeente Vlaardingen wordt georganiseerd. Deze loop is speciaal bestemd voor de leerlingen van de Vlaarding se basisscholen. Het parcours van deze loop is uitgezet in de omgeving van het atletiekcom plex en gaat richting het nabij gelegen volkstuinencomplex. Deelname voor de scholieren is gratis en zij ontvangen ook als herinnering een bidon, terwijl er leuke prijsjes in de vorm van cd-bonnen worden verloot. Het startschot van de scholie renloop staat gepland voor 14.10 uur. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 RGr De 'diehards' blijven zeker komen

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13