Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Federatie voor Opel Clubs Roadster als een mengkraan Peugeot Boxer onderscheiden Wordt verwacht: Subaru Forester S-Turbo Rotterdamse terug van avontuurlijke rally door Canada ai WOENSDAG 21 OKTOBER 1998 43-450 De Nederlandse clubs voor Opel klassiekers als de Kadett, Com modore en de Manta hebben zich verenigd in de FEDOC, Fe deratie van Opel Clubs. Dit overkoepelend orgaan behartigt de belangen van de aangesloten leden, zonder dat dit ten koste gaat van de identiteit van de afzonderlijk aangesloten clubs. De aanzet voor de oprichting van de FEDOC werd in 1994 gegeven door de Historische Opel Club Nederland onder ini tiatief van Opel Nederland. Sinds kort is de FEDOC officieel erkend en van start gegaan, met ondersteuning van Opel Neder land. Momenteel zijn de volgende ver enigingen in de FEDOC verte genwoordigd: de Opel GT Club Nederland, de Historische Opel Club Nederland, de Opel Kadett C Club Nederland, de Opel Manta Club Nederland, de Opel Club Noord en Big Opeis Neder land. Een aantal van deze clubs had zich dit jaar in grote getale ver zameld op de Klassieke Auto- RAI in Amsterdam. Ook vol gend jaar weer zullen zij zich op Neerlands grootste show voor klassieke automobielen laten zien, uiteraard in nauwe samen werking met Opel Nederland. Stel, u zit op een feestje een beetje opscheppen over uw nieu we BMW Z3 Roadster, zo één als James Bond reed in zijn laat ste film. Op zoek naar een pas sende vergelijking om uw be wondering voor zoveel schoon design en uitmuntende techniek onder woorden te brengen, zegt u opeens: Mijn BWM heeft de klasse, kwaliteit, techniek en in novatie met een vooruitstrevende vormgeving van een badkamer kraan. De kans is groot dat uw kenissen naar hun voorhoofd wijzen en u ruzie krijgt met de plaatselijke BMW-dealer. Andersom kan het kennelijk wel want Hansgrohe, producent van - let wel - vooruitstrevende mengkranen, trekt graag de ver gelijking tussen zijn eigen pro duct en het paradepaardje van de Duitse autofabrikant. Al was het alleen maar omdat zowel de mengkraan als de auto zijn on derscheiden met een prestigieuze 'Roten Punkt Award' voor inno vatief design. 'Dat maakt de Talis Elegane en de Talis Sportive in zijn prijs klasse onmiskenbaar tot de BMW onder de kranen', laat de fabrikant vol trots weten. Net vijf jaar na zijn introductie op de Bedrijfsauto-Rai heeft de Peugeot Boxer 350 MH 2,5 TDI beslag gelegd op de titel Bestel auto van het Jaar 19981999. De prijs werd toegekend door een jury van leasemaatschappijen, fieatowners en journalisten, voorgezeten door de hoofdre dacteur van het brancheblad AutomobielManagement. Het oordeel van de jury werd bepaald door harde cijfers. Vragen over de kilometer- kostprijs en de volledigheid van het programma maakten meer dan eenderde gedeelte uit van de totaalscore. Ook de functionaliteit en de rij-eigen- schappen vallen onder 'meten is weten' en nemen eveneens meer dan eenderde van de to taalscore voor hun rekening. De uitstraling en kwaliteit van de importeur en haar dea lercorps nemen de rest voor hun rekening. De Peugeot Boxer scoorde op alle fronten uitstekend, waarbij vooral het innovatieve concept - in de praktijk bewezen- de jury wist te overtuigen. Co-productie De Peugeot Boxer is een co productie met Fiat en Ci troen maar dat weerhield de Leeuw er niet van om duide lijk vóór de twee andere Sevel producten te eindigen. Het voortreffelijke dealercorps - dat in Nederland ook nog eens royaal is vertegenwoor digd- wist door haar kwalitei ten, met name de restwaarde en de kilomterkostprijs op een aantrekkelijker niveau te houden. Ook de compleet heid van het aangeboden gamma geeft aan dat Peugeot ook tot ver buiten het MKB haar klanten weet te vinden. Op de tweede plaats kwam verrassend de Ford Transit 190L, wat nog eens onder streept hoe weinig een prak- tijkprijs zich door gevoelsma tigheden laat leiden. Mitsubi shi legde beslag op de derde en vierde plaats met respec tievelijk de L400 en L300. Toyota nestelde zich met de Hi-Ace op de vijfde plek. De ogenschijnlijke overheersing van de Duitse merken lijkt hiermee ten einde. Peugeot neemt deze praktijkprijs over van de Volkswagen Caddy. De Subaru Forester AWD, het best te omschrijven als een combinatie van een vierwie- laangedreven stationcar en een S-L V ('Sport-Utility Ve hicle'), is in ons land verreweg de best verkochte auto in zijn klasse. Sedert zijn introductie laat hij qua verkoopcijfers alle andere modellen in dit segment achter zich. Het marktaandeel van de Forester AWD bedroeg in de eerste helft van 1998 liefst 17,37 procent, tegen slechts 14,43 procent voor de nummer twee. En naar verwachting zal deze veelzijdige Subaru zijn markt positie binnen afzienbare tijd alleen nog maar verder ver sterken, gezien de komst van de adembenemende Forester S-Turbo AWD. De eind 1997 geïntroduceerde Subaru Forester AWD mikt in feite op twee doelgroepen. Ener zijds die van de stationcar-rij ders die nog meer ruimte en veel zijdigheid zoeken, anderzijds die van de S-UV-rijders die wel de voordelen, maar niet de nadelen (beperkte rijeigenschappen op de normale weg, hoger brand stofverbruik, stevige prijs, te trendy voorkomen) van zo'n auto willen ondervinden. En ge tuige de eclatante verkoopcijfers van de Subaru Forester AWD in Nederland lijkt deze auto uitste kend aan de wensen en eisen van beide doelgroepen te voldoen. Modeljaar 1999 Om deze marktpositie in de toe komst vast te kunnen houden of zelfs verder uit te breiden zijn in de eerste plaats de bestaande uit voeringen waar nodig verder ge- optimaliseerd. Dit heeft tot ge volg dat de Forester 2.0 AWD (evenals voorheen leverbaar met handgeschakelde vijfbak en viertraps automaat) in de 1999- specificatie iets meer vermogen en een hoger koppel levert. Het aantal paardenkrachten steeg van 122 tot 125 (90-92 kW), het maximum koppel van 176 tot 184 Nm. Thans worden alle Forester-uitvoeringen stan daard geleverd met airbags en ABS. Verder is de elektrische antenne in het linker voorspat bord nu vervangen door een raamantenne, is er een beker houder in het dashboard toege voegd en schakelt het mistach- terlicht zich voortaan automa tisch uit wanneer het contact wordt afgezet. Forester S-Turbo Los van de vernieuwingen aan de al langer leverbare typen, wordt de Subaru Forester AW- D-reeks nog dit jaar aangevuld met een topuitvoering, voorzien van turbocompressor en inter- koeler. Deze Forester S-Turbo AWD zal medio december bij de Nederlandse Subarudealers de showrooms binnenrijden. In af wachting daarvan alvast de 'bloedgroep' van de auto: net als de 'non-turboversie' leverbaar met handgeschakelde vijfbak en viertraps automaat. Een vermo gen van 170 pk (125 kW) bij 5.600 toeren. Stabilisatoren voor en achter. Een maximum koppel van 240 Nm bij 3.200 toeren. In 8,4 seconden naar '100' (auto maat: 9,3 sec.). Topsnelheden van respectievelijk 198 en 189 kilometer per uur. Een toege staan geremd aanhanger-trekge wicht van niet minder dan 1.800 kilogram, nog eens driehonderd kilogram méér dan dat van de standaard Forester 2.0 AWD. Extreem compleet 'Topuitvoering', schreven we eerder. Subaru geeft dit in relatie tot de uitrusting van de Forester S-Turbo AWD vorm middels een ongekend aantal standaar- daccessoires. Ook hier weer een aantal highlights: de auto wordt af fabriek voorzien van elek trisch te bedienen zijruiten rond om, twee airbags, voorstoelen met neerklapbare armsteunen, mistlampen met rooster in de voorbumper, een aangepaste grille, een extra luchtinlaat op de motorkap, binnenverlichting met vertraging, een verchroomd uitlaatsierstuk, een vierspaaks lederen stuurwiel, luxere inte rieurbekleding, vierkanaals anti- blokkeer remsysteem (ABS), au tomatische wagenhoogteregeling pp de achteras, lederen pookk nop, two-tone carrosserie met bumpers in bijpassende kleur, plus de lichtmetalen wielen en het Limited Slip Differential (LSD) op de achteras. In het geval van de Forester S-Turbo AWD met automatische trans missie wordt de auto bovendien nog eens uitgerust met lederen bekleding, een power-selector (sportief schakelprogramma), zij-airbags, airco, verwarmde stoelen voorin, elektrisch ver warmde spiegels, elektrische voorruitverwarming voor de rui tenwissers en een elektrisch te bedienen, transparant schuifdak van zeer groot formaat. De nieuwe Forester S-Turbo AWD is voorzien van de turbo motor zoals die in basis ook wordt gemonteerd in de Impreza GT Turbo AWD, maar dan vol ledig aangepast aan de taken die de Forester AWD te wachten staan. Dit feit, in combinatie met alle genoemde voorzieningen, zorgt voor een snelle, krachtig gemotoriseerde auto, met be houd van alle specifieke en prak tische voordelen zoals ook de standaard Forester AWD die reeds biedt. De prijs voor de Subaru Fores ter S-Turbo AWD is respectieve lijk 56.995 gulden voor de hand geschakelde versie en 69.995 gul den voor de luxueus uitgeruste uitvoering met automatische transmissie. Iris Plattèl, de negenentwin tigjarige Rotterdamse deel neemster aan de Hyundai Challenge, een avontuurlijke rally door Canada, heeft de reis van haar leven gemaakt. Toen ze terugkwam, moest ze wel wat uurtjes slaap inhalen, maar gelukkig heeft de assis- tentbedrijfleidster van een manege nog een paar dagen vrij om bij te komen van haar avontuur. Alles was tot in de puntjes ver zorgd. De deelnemers zaten na tuurlijk de hele dag in de auto, maar het was niet zo dat ze dan niks te doen hadden. De één was aan het rijden, de ander aan het kaartlezen, weer een ander aan het kijken of ze wel goed gingen en ondertussen moest het team allerlei opdrachten doen. De eer ste dag kregen de teams crypti sche aanwijzingen en daarmee moesten ze in de stad Vancouver hun auto's zoeken. De organisa tie had verwacht dat de deelne mers daar wel een paar uur mee bezig zouden zijn. Er was geen rekening gehouden met de vin dingrijkheid van het team van Iris. Toen ze hadden uitgepuz- zeld waar ze naar toe moesten, belden ze een taxi en waren daardoor binnen 17 minuten met auto en al terug. Terwijl de overige teams nog vastzaten in het openbaar vervoer, was Iris al klaar voor de start. Iris. Plattèl: 'Ik heb het gevoel dat ik een maand ben wegge weest! Je doet zoveel op een dag. Sommige mensen zeiden ook: 'We kunnen niets verwerken, we hebben helemaal geen tijd om ervan te genieten'. Het was: hol len, rennen, vliegen en weer doorgaan. Toen ik terug kwam, heb ik achttien uur geslapen. Ge lukkig heb ik nog even vrij. Want dat heb ik hard nodig. Het was wel een schok toen ik wak ker werd, want het valt niet mee om weer thuis te zijn na zo'n avontuur en dan is het ook nog 's rotweer.' De deelnemers aan de rally ston den dagelijks om kwart voor ze ven op en dan was er een stevig ontbijt. Voor 's middags kregen ze geld mee om onderweg iets te eten te kopen. Maar meestal had het team van Iris zo'n straks schema opgesteld dat ze snel er gens de auto uitsprongen, even een broodje haalden en weer wegscheurden. Onderweg moes ten ze allerlei opdrachten uitvoe ren, soms was het zaak die eerst nog met kompas op coördinaten zien te vinden. Er was een zui- nigheidsrit, waarbij de rijders met verzegelde benzinetank zo ver mogelijk moesten komen. Ze hadden de Iron-Butt rally: aan het eind van die dag moesten ze een bepaalde plek bereiken en het ging erom onderweg zoveel mogelijk kilometers te maken. Iris bekent dat ze toen alle ver keersovertredingen gemaakt hebben die er te maken zijn. Eenmaal klaar met rijden, moes ten ze zich haasten om te gaan kanoën, paardrijden, of mou- tainbiken. Na het eten was er entertainment geregeld. Het was van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat een vol programma, en dat ging zo veertien dagen achter elkaar door. Iris: 'Het klikte heel erg goed tussen de leden van mijn team, we konden prima met elkaar opschieten. Er komt zeker een reünie voor iedereen, maar als de foto's klaar zijn dan gaan we met z'n vieren alvast wat afspreken. Het was zeker niet zo dat je alleen met je eigen team omging. Met pers erbij waren we met 35 mensen en het was eigenlijk één grote groep.' Indrukkend 'Al met al vond ik het landschap eigenlijk het indrukwekkendst. Zeker in deze tijd van het jaar, met de Indian Summer, al die kleuren van de bomen, zoiets had ik nog nooit gezien. Dat off- road rijden vond ik natuurlijk ook iets geweldigs, dat had ik natuurlijk ook nog nooit meege maakt. Ook een waanzinnige kick. Eigenlijk was alles dat. Er was geen moment waarop ik dacht: ik wil naar huis. Nee, alles wat eng was, was eigenlijk ook weer gaaf. Soms ging de weg ontzettend steil naar beneden, of kon je op hele smalle weggetjes van die grote trucks met enorme boomstammen tegenkomen, en soms waren er vlak naast de weg diepe afgronden. Omdat het al lemaal goed ging, waren dat juist de leukste dingen.' De reis vond Iris Plattèl enorm afwisselend en erg goed georganiseerd. Het ene moment sliepen de deelnemers in een tent, de volgende dag in een tipi bij de indianen, de dag erna in een herberg en dan weer in een vijfsterrenhotel. Na alle kilometers is Iris behoor lijk gehecht geraakt aan de Hy undai: 'Ik stapte van de week in mijn eigen auto en ik dacht: O, wat erg. Als ik er het geld voor zou hebben zou ik onmiddellijk een Hyundai kopen. Het was echt de reis van mijn leven en het is jammer dat je iets dergelijks waarschijnlijk nooit meer mee maakt. Zoiets doe je nu eenmaal niet in je eentje.' •:|:y 11 Stadsblad) Opel clubs verenigd in de FEDOC. Prijswinnaars onder elkaar, schrijft een trotse fabrikant van mengkrunen. De Peugeot Boxer heeft de titel 'Besteller van het Jaar' overgenomen van de Volkswagen Caddy. Subaru komt met een nieuw topmodel van de Forester. Iris Plattèl: 'Het was vliegen, hollen, rennen en weer doorgaan' Iris Plattèl (inzet) en de wagen waar ze aan verknocht is geraakt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17