Brood voor bisschop Vrouwen en incest HER DER Almanak voor ouderen Batikdoeken in het Legermuseum Katten milieubewuster T egemoetkoming wateroverlast Onderwijsprijs SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond viert 40-jarig bestaan met cultureel evenement Rode ogen zorg voor voldoende verlichting in huis m 'Ondernemers van nature' in blad met oplage van 2 miljoen Loongrens ziekenfonds aangepast Albert Heijn heeft besloten de 25.000 gulden die het concern kreeg van de Brood Promotie Bonus door te geven aan Bis schop Muskens, de man die de armoede in Nederland op de agenda heeft gezet onder meer door zijn uitlating dat God het niet erg vindt dat iemand een brood wegpakt bij de bakker als hij zo arm is dat hij noch zichzelf noch zijn kinderen te eten kan geven. De Bisschop zal het geld beste den aan de Werkgroep Religieu zen tegen Vrouwenhandel. Via een internationaal netwerk van religieuzen worden vrouwen in verschillende landen gewaar schuwd tegen vrouwenhandel. Daarnaast initieert de werk groep projecten die moeten voorkomen dat vrouwen door armoede gedwongen hun heil in rijke landen zoeken. Ook bieden de religieuzen hulp aan verhan delde vrouwen. Zowel bedrijven als particulieren kunnen een deel van hun schade en kosten vergoed krijgen die zij hebben geleden als gevolg van de extreme regen op 13 en 14 sep tember in bepaalde regio's in Nederland. Voorwaarde is on der meer dat de schade niet te verzekeren was. Voor informatie over de regelingen rond de scha de is een speciaal telefoonnum mer geopend: 0800-0526. Zes Zuid-Hollandse scholen zijn genomineerd voor de Onderwij sprijs Zuid-Holland 1998: de ba sisschool Het Spectrum uit Den Haag, de Nicolaasschool uit Rotterdam, het Openbaar Pri mair Onderwijs uit Zoetermeer, het Teylingen College uit Noordwijkerhout, het Noord rand College uit Rotterdam en het Coenecoop College uit Wad- dinxveen. De winnaars van de Zuid-Hollandse voorronde gaan door naar de finale van de Na tionale Onderwijsprijs op 28 ja nuari 1999 in Utrecht tijdens de Nationale Onderwijs Tentoon stelling. Initiatiefnemer voor de Nationa le Onderwijsprijs is het Instituut voor Nationale Onderwijs Pro motie (INOP) uit Nijmegen. In elke provincie heeft het INOP scholen aangeschreven om een project in te zenden, waarmee de school laat zien hoe creatief en vernieuwend zij werkt aan de kwaliteit van het onderwijs. Najaar 1998 start de Fiom een gespreksgroep voor vrouwen met incestervaringen. Deze groep is bedoeld voor vrouwen die in hun jeugd seksueel mis bruikt zijn. Doel van de groep is om samen met andere vrouwen die hetzelf de hebben meegemaakt ervarin gen, gedachten en gevoelens uit te wisselen en steun, begrip en herkenning bij elkaar ie vinden. De bedoeling is hierdoor deze ervaringen en de gevolgen ervan er verwerken en ermee om te leren gaan. De groep komt één keer per week bij elkaar gedu rende ongeveer 15 weken. De groep kiest zelf de onderwerpen aan de hand waarvan er gepraat wordt over het seksueel mis bruik en de gevolgen er van. Iedereen die zich aanmeldt, krijgt voor de groep begint een kennismakingsgesprek met de begeleidsters van de groep. De bijeenkomsten worden gehou den in het gebouw van de Fiom, Singel 109 te Dordrecht. Deelna me aan de groep is gratis. Voor informatie en aanmelding kunt u terecht bij de Fiom, telefoon 078-6142155 op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, vragen naar Margreet de Jonge. 43-1001 Wat houdt de nieuwe versoepe ling van de Algemene nabe- staandenweg in? Hebben bewo ners van verzorgingshuizen ook recht op de Zalmsnip? Waarom is er een proefproces begonnen tegen de medische keuring bij rijbewijzen van 70-plussers? De antwoorden op deze en vele an dere vragen staan in de zevende, geheel herziene en geactualiseer de editie van 'De kleine almanak voor informatie en advies: ouderen'. Deze alamanak is ver schenen bij het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Wel- zijn/NZW tijdens het Interna tionaal Jaar van de Ouderen dat op 1 oktober van start ging. De Ouderenalmanak bevat praktische en bondige informa tie over regelingen en voorzie ningen op sociaal en juridisch gebied, aangevuld met specifieke informatie voor mensen van vijf tig jaar en ouder. Onderwerpen als thuiszorg, huisvesting, wer ken, gezondheid, uitkeringen en pensioenen zijn terug te vinden in de Ouderenalmanak. De nieuwe editie geeft de stand van zaken in wet- en regelgeving per 15 september 1998 weer. Het hoofdstuk over geld en verzeke ringen is herschreven in samen werking met het NIBUD. Er is een voorbeeldbegroting toege voegd die speciaal op ouderen is gericht. De wet- en regelgeving verandert snel en veroudert dus. Daarom houdt het NIZW de informatie in de Ouderenalmanak constant actueel. Lezers zijn verzekerd van de meest recente informatie over dienstverlening aan ouderen, wonen, werken, ge zondheid, tijdsbesteding, uitke ringen pensioenen, relaties, ver voer, belastingen, financien, ver zekeringen en overlijden. Ieder hoofdstuk begint met de A namen van organisaties waar ouderen terecht kunnen voor meer informatie, advies of hulp. De almanak bevat een uitge breid trefwoordenregister en een adressenlijst van honderden lan delijke en regionale organisaties. De ouderenalmanak telt 364 bladzijden en kost 27,50. Wie heeft niet zo'n moment meegemaakt dat het leek als of de bodem onder je voeten wegviel nadat datgene wat zin gaf aan het leven, wegviel? Bijvoorbeeld door het verlies van een kind of partner, een relatiebreuk, ziekte of onvrij willige werkloosheid. En de één wil hier graag over pra ten, en een ander niet. Maar mensen die wel hun hart wil len luchten kunnen dat doen bij de SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond, ook wel THD genoemd. Dit jaar viert zij haar 40-jarig bestaan en speciaal hiervoor heeft de THD een evenement met een bijzonder programma opge steld. 'Om dit thema op een lichte manier vast te zetten', aldus Ben de la Mar, sinds 1989 directeur van de THD Rotterdam en Spijkenisse. De SOS-THD Rijnmond, verge lijkbaar met de landelijke Stich ting Korrelatie, is er voor ieder een binnen 'Groot Rijnmond' die behoefte heeft aan een ver trouwelijk gesprek, zowel over dag als 's nachts. Bellers worden door vrijwillige medewerkers te woord gestaan voor een gesprek van 'mens tot mens'. 'Wij bieden geen behandelingen maar luisteren naar de beller en lopen even met hem mee. Dat is al een waarde op zich. Soms belt iemand om het nummer van het RIAGG te vragen maar dat blijkt dan een aanzetje te zijn tot een gesprek.' Het evenement van de SOS Tele fonische Hulpdienst Rijnmond ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum heeft als titel: 'Als het bestaan niet maakbaar is...'. Waarom de organisatie juist voor deze titel heeft gekozen legt De la Mar als volgt uit: 'Als we kijken naar alle gesprekken die binnenkomen gaan de meeste over verlies en de dreiging daar van. En het mooiste zou zijn als dat een plaats zou hebben in de samenleving. We hebben het programma dan ook zo opgezet dat het een cultureel evenement is waar iedereen welkom is.' Lichte manier De eindigheid in het leven wordt nader onderzocht door middel van presentaties waarbij als lei draad de vragen: Wat biedt dan zin? Waar wordt gezocht? En hoe soms gevonden? dienen. Dat klinkt vrij zwaar maar zoals de directeur van de THD al eer der zei, wordt dit op een lichte manier gedaan door middel van 12 verschillende presentaties, le zingen, talkshows en workshops door verschillende mensen gege ven. 'Angst en verwarring kennen we allemaal, maar hoe beleeft een feministe dat? Of iemand die fa natiek bergen beklimt. Waarom doet hij dat? Kan hij misschien niet leven zonder gevaar?' Volgens De la Mar gaat het er steeds om hoe je de feiten be leeft. 'Voor de één is een schei ding een opluchting en is hij of zij blij van de partner af te zijn maar voor de ander is het een ontzettend gemis. Het heeft ook te maken met ervaring en je le venskijk. Ik zou bijna zelfs zeg gen levensbeschouwing. Want iemand die werkloos wordt kan denken 'ik heb gefaald', maar je kunt ook denken 'soms zit het mee en een andere keer gaat het wat minder goed'.' Programma Naast bovengenoemde personen ziet het programma er als volgt uit: Drs. Arthur Polspoel gaat in op 'troost'. In welk perspectief biedt troost zin? En hoe troost je dan, wat is daarbij belangrijk? 'Een goed voorbeeld is wanneer je naar een crematie gaat en je eigenlijk niet weet wat je moet zeggen. Of soms heb je te maken met neptroost. Dat je dan over die persoon denkt 'had je mond maar gehouden'. Professor Van Dantzig neemt weer een heel ander onderdeel onder handen. Hij bekommenta- riseert films door middel van fragmenten te laten zien over onmaakbaarheid uit onder an dere Sleeping with the Enemy, Schindlers list en De avonden. Tijdens deze presentatie staan er micofoons in de zaal zodat de aanwezigen hun reactie kunnen geven. Simon Vinkenoog geeft ook zijn visie op het thema door de dicht kunst als inspiratiebron te ne men en Hanneke de Man van het Rotterdamse Museum Boy mans van Beuningen doet dit met schilderijen. Daarnaast neemt Jeanette van de Valk van het Ro-theater 'tra gedies op zijn Grieks' als uit gangspunt en tot slot praat dr. Mariet van Zanten-van Hattum, met een eigen praktijk voor psy chotherapie, over het besef van hulpverleners dat zingevingsvra- gen op een professionele manier benaderd moet worden. Het evenement van de SOS- THD vindt plaats op zaterdag 24 oktober in het Rotterdamse Theater Zuidplein, vlakbij me trostation Zuidplein. Het pro gramma start om 11.30 uur en duurt tot 17.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater en lezers van De Havenloods krijgen op vertoon van dit artikel 25 procent korting op de entreeprijs van f 35,. Dit geldt overigens niet voor houders van een Rotterdampas, studenkaart, CJP- of 65 -pas omdat zij al voor de helft van de prijs naar binnen mogen. Feestdagen zijn al sinds jaar en dag een van de populairste foto-onderwerpen, zo leert N ipo-marktonderzoek. Tijdens de feestdagen kan elk fototoestel best een steuntje in de rug gebruiken in de vorm van een extra lichtgevoelige film. Een ISO400 film in de camera garandeert briljantere kleuren en maakt brandende kaarsen en kerstverlichting beter zichtbaar op foto's. Bezitters van een camera met zoomlens wordt een ISO800 film geadviseerd. Door ook overdag alle schemer lampen aan te doen tijdens het fotograferen van een kerstinte rieur op een van de komende feestdagen, ogen foto's sfeervol ler. Moderne fotocamera's be schikken vaak over een invulflits (of fill-in). Deze flits geeft vol doende licht voor een geslaagde foto, maar zorgt er tevens voor dat aanwezig sfeerlicht niet wordt overstraald. Om met minder licht toch goed te kunnen zien, hebben mens en dier 's-avonds extra grote pupil len. Kijkt degene die wordt gefo tografeerd met deze grote pupil len recht in de camera (en dus ook het flitslicht), dan heeft dat vaak een foto met 'rode ogen' tot gevolg. Om dat te voorkomen beschik ken veel camera's over een 'rode ogen'-reductie. Eerst wordt een aantal kleine lichtsignalen gege ven voordat de echte flits komt, waardoor de pupillen zich ver nauwen. Met een camera die niet over deze voorflits beschikt, worden 'rode ogen'-foto's vermeden door 's-avonds veel lampen aan te doen en degene die gefotogra feerd wordt niet recht in de ca mera te laten kijken. Rode ogen' op bestaande foto's kunnen met een speciale retoucheerstift on zichtbaar worden gemaakt. Vuurwerkfoto's Vuurwerk kan uitstekend wor den vastgelegd met een super- lichtgevoelige film bijv. ISO 800 of 1000. Nadat de camera met i deze film is gevuld, wordt het toestel op een statief geplaatst of met de lens naar de hemel ge richt op een stevige ondergrond gelegd: bijv. een auto. Vervol gens wordt de langste belich- tings-tijd gekozen die het foto toestel biedt en in twijfelgevallen biedt de gebruiksaanwijzing uit komst. Hoe langer de belich tingstijd, des te meer vuurpijlen komen er op de foto. Van Kerst- en Oud Nieuw- foto's kunnen heel eenvoudig wenskaarten gemaakt worden. Veel fotozaken bieden de moge lijkheid om wensteksten in foto's te belichten. Van eerder gemaak te foto's waarvan het negatief In het Legermuseum in Delft is momenteel de expositie 'Solda- tensouvenirs in Batik' ingericht. In deze tentoonstelling zijn ba tikdoeken te zien die Nederland se militairen in de periode 1945- 1950 als aandenken aan hun diensttijd in Indië lieten maken. Prachtige doeken met traditio nele Indonesische randversierin gen in vele kleuren, gecombi neerd met de persoonlijke kente kenen van een bepaald bataljon of regiment. Het Legermuseum aan de Korte Geer 1 is geopend van dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, za terdag, zon- en feestdagen van 12.00-17.00 uur. Maandag is het museum gesloten. Bijna twee miljoen huishoudens in de stedelijke gebieden van Ne derland hebben onlangs een kleurenmagazine onder de titel 'Ondernemers van Nature'. Het blad is een van de activiteiten in het kader van een reeks initiatie ven ter verbreding en verdieping van de dialoog tussen boeren- tuinders en burgers. De Nederlandse boeren en tuin ders willen deze dialoog de ko mende jaren met speciale activi teiten, gericht op onder meer voorlichting en persoonlijke contacten, intensiveren. Zij doen dit onder de noemer 'Ondernemers van Nature' en met steun van de voor dit doel opgerichte Stichting Hart voor het Land. In deze stichting parti ciperen land- en tuinbouworga nisaties en bedrijven die actief zijn in de agrarische sector. Het magazine 'Ondernemers van Nature' bevat ook een serie re portages over boeren en tuinders die zich richten op zo duurzaam mogelijk produceren. Als 'On dernemers van Nature' streven boeren en tuinders niet alleen verbetering van de dialoog na, maar in samenhang daarmee ook versnelling van het op duur zaam produceren gerichte ver nieuwingsproces in de Neder landse land- en tuinbouw. Met 2,3 miljoen katten in Neder land is het niet vreemd dat er met een schuin oog naar het milieu wordt gekeken. Huishou delijk afval bestaat namelijk voor een groot deel uit katten bakvulling. Composteren van kattenbakvul ling levert dan ook een wezenlij ke bijdrage aan de afname van de afvalstroom. Gelukkig zijn er in Nederland zo'n 20 merken kattenbakvulling op de markt met Milieukeur. Milieukeur is het keurmerk voor milieukwaliteit en geeft de zeker heid dat de kattenbakvulling met een gerust hart bij het Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT-afval) mag. De meeste su permarkten en dierenspeciaalza ken in Nederlands verkopen kat tenbakvulling met Milieukeur. Kattenbakvulling met Milieu keur bestaat voornamelijk uit bij- en afvalproducten, zoals ge perste houtvezels, houtkorrels of geperst papierslib. Hiervoor zijn geen nieuwe grondstoffen nodig en bovendien is de kattenbak vulling volledig composteerbaar en mag bij het GFT-afval. Dit is dus dubbel zo goed voor het milieu. Let op; alleen kattenbakvulling waar het logo van Milieukeur op staat mag van het Ministerie van VROM bij het GFT-afval. Naast eisen voor de composteer baarheid zijn bij kattenbakvul ling met Milieukeur ook eisen gesteld aan de vochtopname, het stofgehalte en de korrelgrootte. Milieukeur is het betrouwbare keunnerk dat alleen mag worden afgebeeld op consumentenpro ducten die voldoen aan hoge mi lieu-eisen die door Stichting Mi lieukeur zijn opgesteld. Stichting Milieukeur is een onafhankelijke organisatie waarin vertegen woordigers deelnemen van con sumenten- en milieu-organisa ties, producenten, detailhandel en overheid. De Milieukeur-eisen betreffen de gehele levensketen van het pro duct; van grondstof, fabricage, verpakking en gebruik tot en met de afvalfase. Er zijn steeds meer producten met Milieukeur te koop. Op het moment varieert dit van onder meer linoleum, schrijfpa pier en schoenen tot aardappe len en appels. onvindbaar is, kan de fotozaak ook zonder negatief extra af drukken van foto's maken. Meer handige fototips voor de feestdagen, informatie over foto genieke evenementen en activi teiten tijdens de komende feest dagen en natuurlijk ook veel fo tonieuws vindt u op de Internet site <www.fotoplaza.nl>. De Ziekenfondsraad heeft de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport voorgesteld om voor 1999 de loongrens van het ziekenfonds voor personen jon ger dan 65 jaar te verhogen met 3,25% tot een bedrag van 64.300,- bruto per jaar (nu 62.200,-). De inkomensgrens voor particulier verzekerden van 65 jaar of ouder, die kiezen voor I ziekenfondsverzekering, wordt vastgesteld op 40.900,-. De Raad stelt voor om, evenals in de voorgaande jaren, de pre- miegrens te handhaven op onge veer 85% van het bedrag van de verzekeringsloongrens. Dit betekent, dat het maximum premiedagloon op 210,- per dag kan worden vastgesteld. Bisschop Muskens zal het geld besteden aan de Werkgroep Religieuzen tegen Vrouwenhandel De zevende herziene almanak voor ouderen is onlangs uitgebracht en geeft informatie voor mensen van 50 jaar en ouder. 'We luisteren naar de beller en lopen even met hem mee' door ANOUSKA KROON Op een bepaald moment in iemands leven kan de eindigheid zichtbaar worden foto JANSSEN DE KIEVITH Fototips voor de feestdagen Goede fototips kunnen zorgen voor een sfeervoller kerstinterieur Batikdoeken werden meegenomen als souvenir Katten dragen ook graag hun steentje bij aan een beter milieu

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9