Herinrichting Schiedamse binnenstad van start aan Broersveld FotoSnip v/d Maand WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 44-449 Op 12 oktober is aan de Broersveld de herinrichting van de Schiedamse binnenstad gestart. De Broersveld, Appelmarkt en Grofbaan worden als eerste aangepakt en nog voor de eeuwwisseling is volgens gemeente Schiedam ook de Hoogstraat van wegdek verwisseld. Op 1 september werd het Centrummanagement een stich ting. Het Centrummanagement is het overkoepelend orgaan van de Schiedamse winkeliersverenigingen. Het doel van de stichting is het stimuleren van het economisch functioneren van Schiedam. Een keer per maand vergadert het bestuur, waarin zes afgevaardigden van de winkeliersverenigingen, twee ambtenaren van gemeente Schiedam, een vertegen woordiger van het onroerend goed, een van de culturele in stellingen, vertegenwoordiger van de VVV, en een afgevaar digde van het bankwezen, zitting hebben. Gezamenlijk zor gen ze ervoor dat het voor iedereen prettig toeven is in de historische binnenstad. Foto van links naar rechts. Marianne de Bruyn, Claudia Bush, Piet Jongepier, Ruud Pillard, Len Rademakers, Chris Coppens, Patricia Quadt, Luc van Huijgevoort, Johan Verploegen, Cor Hersbach, John van Buuren, Lex van Hulst, Johan Forsh, Wouter Kalkman 'Leuke winkeltjes dicht bij elkaar' mm Zalig Meneer en mevrouw Verhoev vinden het Nieuwe Stadsblad 'zalig'. Mevrouw Verhoev gaat elke dag winke len in Schiedam en beiden zijn verk nocht aan de stad. Onlangs verhuisde ze naar de Noordwestsingel en genie ten elke dag van de omgeving met zijn water, molens en klassieke gebouwen. Ze zouden nooit meer uit Schiedam weg willen. Vooral het oude gedeelte van Schiedam oefent een bijzondere aantrekkingskracht op hen uit. Om de leegstand in de Hoogstraat tegen te gaan stellen ze voor de huren van de panden te verlagen. Daarnaast moet het parkeren weer gratis worden en de armoede geweerd, want er lopen teveel Schiedammers in trainingspakken, vin den ze. Verder hebben de Verhoevens geen klagen en is Schiedam nog steeds de prima stad waar ze nou een keer ver liefd op zijn geworden. 'Allemaal goed' 17 jarige Rob Mekking vindt Schiedam als woonplaats en als winkelstad, 'alle maal goed'. Hij zit nu nog op de technische school maar wil binnenkort bij de luchtmobiele brigade gaan. Schiedam vindt hij leuk, gezellig en 'ge lukkig niet zo modern'. Hij houdt wel van een beetje ouderwetse stad. Hoewel Rob nu ook weer niet zo heel veel geld heeft, vindt hij dat er wat meer duurdere winkels in Schiedam mogen komen. Niet alleen koopjesmarkten, maar kledingzaken of een sportzaak. 'Nee, ik ben nu niet aan het spijbelen. De school is uit,' antwoordt hij op de vraag of hij op dit tijdstip eigenlijk niet op school hoort te zitten. 'Maar als je het me een uur geleden had ge vraagd..,' stelt hij bijdehand. 'Zeker weten!' 'Hartstikke leuk,' vinden mevrouw Zonneveld en mevrouw Kemme uit Kralingen h'et in Schiedam. Ze komen net aan met tram 1 en zijn nu al en thousiast over de stad. Nog nooit waren ze in Schiedam. Eerst hebben ze een kopje koffie gedronken en toen hebben ze de Nieuwe Passage ontdekt. De sfeer en de winkeltjes spre ken hen zeer aan. Mevrouw Kemme: 'Als we op stap kunnen gaan, dan doen we dat. Dan maken we er gelijk een he le dag van.' Mevrouw Zonneveld: 'We hebben het best naar ons zin. We gaan nog een keertje terug, want we willen alles zien en dat haal je niet in een dag.' De twee wonen in Kralingen tegenover elkaar en trekken er regelmatig een dagje op uit. Ze kwamen echter nog nooit in de krant. 'Leuk, dat je dat nog mee mag maken op je oude dag,' lacht mevrouw Kemme, 'zeker weten!' Mot stille trom opende Petra Suttorp begin oktober de nieu we modezaak 'Ace of Basics' aan de Grote Markt. De officiële opening laat nog even op zich wachten want de boven-etage van het monumentale pand, waar de herenaf deling komt, moet nog in gereedheid worden gebracht. In het voormalige pand van Hilton meubelen heeft 'Ace of Basics' de sfeervolle en ui terst klassieke allure weten te behouden, zodat de winkel warmte en exclusiviteit uitstraalt. Voor Petra Suttorp, die voor het eerst haar eigen winkel heeft geopend, gaat een droom in vervulling. Suttorp is echter geen onbekende in het Schiedamse, want ooit werkte ze er in een kleine mo dewinkel, die twintig jaar aan de Lange kerkstraat was ge vestigd. Onder de naam Ace of Classics verhuisde de kle dingzaak naar Kralingen, waar klanten almaar zeiden dat ze het jammer vonden dat er geen winkel in Schiedam meer was. Op de Grote Markt richt 'Ace of Basics' zich met stijlvolle mode van de merken Thomas Basics en Vero Moda op Schiedammers in de leef tijd van 20 tot 45, 'maar ouder mag ook.' Sfeer, intimiteit en klasse zijn de sleutelwoorden die op de winkel van toepassing zijn. Hoewel de merken die wor den verkocht welvaart en luxe uitstralen vertelt een blik op de prijskaartjes een heel vriendelijk verhaal. De klassieke uitstraling van het pand wordt versterkt door de inrichting, waarbij Indonesische kasten en ta fels, die overigens ook te koop zijn, en een schilderij van kunstenaar Jacques Tanger uitnodigen tot een aangenaam verblijf. Bewust is gekozen om de ou de staat van het hoge pand zoveel mogelijk te behouden. 'Ik hou van sfeer. Een winkel Ace of Basics Petra Suttorp moet iets uitstralen, zodat mensen het leuk vinden om te komen,' vertelt Petra, 'als je bij iemand op visite komt, die zijn huis leuk heeft inge richt, blijf je daar ook eerder langer hangen. Of in een res taurant, als daar een leuke sfeer hangt kom je eerder te rug.' Daarnaast houdt ze er zelf van een gesprekje aan te kno pen met mensen in de win kel. Als het een beetje gaat lo pen wil ze een koffietafeltje neerzetten of een wijntje schenken. 'Maar,' stelt ze, 'het moet spontaan gaan. Mensen moeten het uit zichzelf leuk vinden om hier te komen.' Ze verwacht in elk geval de Schiedammers die naar de winkel in Kralingen kwamen. De locatie bevalt haar overi gens uitstekend. Ze roemt de monumentale panden van de Grote Markt, de Lange Haven en de Dam en is gek op het oude gedeelte van de stad. Suttorp verwacht dat met de komst van Jan des Bouvrie en het gereedkomen van de herinrichting er nog meer leuke winkels komen. Ace of Base opent elke dag om half twaalf en op zaterdag om elf uur. 'Dat zijn de tijden dat hier pas mensen door de straat lopen,' verklaart ze, 'en trouwens, ik ga zelf ook nooit voor die tijd winkelen.' De gezellige club dames van het ROC Zadkine College loopt regelmatig een stukje over de Schiedamse Hoogstraat. Giebelend staan ze het Nieuwe Stadsblad te woord. Een ware tweespalt ontstaat in de groep als hun mening wordt gevraagd over het Schiedamse winkelcentrum. De ene helft vindt het maar saai, maar wordt door de andere helft onverbidde lijk terecht gewezen. 'Het is hier juist hartstikke gezellig,' roept het pro Schiedam kamp. Miranda is uitermate tevreden over het horeca aanbod, en vindt de havens heel gezellig, waar ze op zondag dan ook regelmatig een kijk je gaat nemen. Het winkelaanbod is volgens het ROC Zadkine College gevarieerd genoeg, al leen vinden ze dat er teveel koopjes hallen gevestigd zijn. Elke maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant op de foto bij een van de winkeliers die zijn aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam. Deze klant krijgt een waardebon van honderd gulden, de 'Fotosnip'. Deze keer was het prijs bij Argus Optiek, aan de Oranjestraat 19. Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Lay out: Foto's: Paul van Schaik Natascha Koelhof Roel Dijkstra zich te verplaatsen naar de Grofbaan. Na de feestdagen worden de werkzaamheden vervolgd. 11 Oktober is gestart aan de Lange Kerkstraat. Er wordt gewerkt richting Hoogstraat. Gestreefd wordt eind no vember tot aan het 'bouw plan Mak' te komen. In de zelfde periode wordt de Appelmarkt als onderdeel van de Hoogstraat heringe richt. Diane Achthoven, die net een paar nieuwe lenzen aan het uit proberen is, is de gelukkige. 'Dit overvalt me,' verklaart ze. Al twintig jaar is ze vaste klant bij Argus, wat ze dan ook een goede winkel noemt. Regelmatig komt Diane langs voor controle. Ze werkt in het ziekenhuis van Schiedam op de operatiekamer en Argus is dicht in de buurt. 'Eerst had ik een bril, toen ben ik overgestapt op lenzen en nu wil ik zachtere gaan proberen,' vertelt ze. Welke ze gaat proberen laat ze afhangen van het advies van eigenaar van Argus, Jacques Ladage. Wat ze met de snip gaat doen hangt daar dus ook vanaf. Argus, is dit jaar al 35 jaar in Schiedam gevestigd. Klanten kregen ter ere van dit jubileum presentjes als een fles wijn tot een setje molenmunten. Het bedrijf is naast opticien ook optometrist, en audiciën. 'Een compleet optiek bedrijf/ vat Ladage samen. centrum De winkeliers van het cen trum zijn verheugd. Aan de herbestrating ging langduri ge pressie van de onderne mers vooraf. Vooral de werk groep herinrichting, die an derhalf jaar geleden werd opgericht, heeft in samen werking met het Centrummanagement een forse inspanning geleverd. Voorzitter van winkeliersver eniging Broersveld Belangen, Patricia Quadt, die de winkeliers in de werk groep vertegenwoordigde, gelooft dat met dit groot schalige project de vertrou wensrelatie tussen winke liers en gemeente flink is versterkt. Het initiatief voor de werk groep Herinrichting is geno men door winkeliers Kraan en Ringeling. Of de herin richting ook zonder deze ac tieve groep tot stand was ge komen durft ze niet te zeg gen. 'Het is en en en,' vertelt de eigenaresse van Le Marché. Door de steun van het Centrummanagement kreeg de werkgroep meer daad kracht en is de gemeente volgens Quadt gaan inzien dat het 'vijf voor twaalf' was. 'Je had ook nog de verkiezin gen. Dan kan er ook ineens veel meer en daarbij is er geld van het Grote Stedenbeleid gekomen,' ver klaart ze, 'het heeft allemaal met elkaar te maken.' De werkgroep heeft zich tot nu toe puur op de herinrich ting gericht. De groep heeft onder meer voor elkaar ge kregen dat het aantal lanta renpalen op de Broersveld wordt verdubbeld en dat voor de bomen die moeten worden gekapt eenzelfde aantal terugkomt. De inspanningen voor de herinrichting hebben vol gens haar een sneeuwbal ef fect gesorteerd. Zo hebben de winkeliers, met financiële steun van de gemeente, on langs hun panden geschil derd. Quadt hoopt dat door al deze resultaten winkeliers tevens het nut gaan inzien van de winkeliersvereniging. Momenteel zijn slechts 19 van de 35 winkels aan de Broersveld lid. Met meer leden kan meer druk worden uitgeoefend op de politiek. Een deel van de contributie, die 50 gulden per maand bedraagt, gaat naar het Centrummanagement, dat hier allerlei leuke activiteiten voor de Schiedammers van organiseert. Met meer leden kan volgens Patricia het gereedkomen van de herinrichting straks ook uitbundiger gevierd worden. Patricia Quadt, uitvoerder Nico Por, en Helen Stevens De Broersveld is volgens de eigenaresse van meubelzaak Le Marché, die in februari twee jaar in Schiedam is ge vestigd, altijd een achterge bleven gebied geweest. Ze merkt dat aan bezoekers van haar winkel. Regelmatig hoort ze: 'Ik kom hier nor maal nooit,' of 'zo'n winkel had ik hier nooit verwacht.' Met de herinrichting wordt de Broersveld weer een aan trekkelijk winkelgebied. Ze verwacht dat zich hierdoor weer meer winkels gaan ves tigen. 'Ik zelf ben nog steeds en thousiast. Het zou beter kun nen, maar mag niet ontevre den zijn. Maar als er duizen den mensen door de straat lopen gaat het natuurlijk al tijd beter,' vertelt ze. De herinrichting wordt in de Broersveld overigens eind november onderbroken, om

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13