SCHIEDAM 'Een lekker kontje' van een statige dame Gat in De Walvisch weer wat kleiner stand Activiteiten voor ouderen Honderd jaar KANS:! Veiligheidsactie 249; Overgang van 31 december 1999 naar 1 januari 2000 werpt schaduw vooruit Uitleen van kinderkunst Muzikale actie in bibliotheken SCHERP GEZIEN W W Intercultureel feest in Erker r Het Nieuwe Stadsblad J HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 28 OKTOBER 199844-1441 SCHIEDAM De Openba re bibliotheek viert in novem ber het éénjarige bestaan van de nieuwe vestiging aan het Stadserf. Daarom staan de zaterdagen van die maand in het teken van muziek. Elke zaterdag treedt gedurende de openingstijden van de bieb een muziekgezelschap op. Ook in het filiaal Noord aan het Bachplein is levende mu ziek op de zaterdagen. Hier mee wil de bibliotheek haar klassieke cd-collectie extra onder de aandacht brengen. Om het lenen van deze cd's extra aantrekkelijk te maken worden er op de muzikale zaterdagen op het Stadserf en in filiaal Noord actiebonnen '2 halen, 1 betalen' uitge deeld. Met deze bonnen kun nen leners gedurende de hele maand november twee klas sieke cd's lenen voor eenmaal het leengeld (a 3,- per week). Op 7 november gaat de muziekmaand op het Stadserf van start met Indi go, een muzikaal veelzijdige indo-popband 11.00 tot 14.00 uur) en in Noord tus sen 10.00 en 13.00 uur met Irma en Daphne Metaal (pia no), Kirsten Metaal (viool) en Claudia Prein (dwars fluit). GOSPELAVOND IN DORPSKERK - In de Dorps kerk aan het Noordeinde in Kethel is zondag 1 november weer een gos- pelsoundavond. De avond wordt verzorgd door het Christelijk Jongerenkoor 'De Mor genster' uit Alblasserdam. Zij bren gen een repertoire dat bestaat uit Nederlandse, Engelse, Roemeense en Zweedse liederen. Het optreden begint om 19.00 uur en duurt ongeveer een uur. Toegang is gratis, bij de uitgang is een collecte. Harry Verberne,, Grote Markt Schiedam (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Gebouwd in 1958 bij de RDM op Heijplaat vlak tegenover Vlaardingen keerde ze maandag terug: de SS Rotterdam, nu officieel de 'Rembrandt' genoemd door haar huidige Amerikaanse eige naar; 27 jaar later. Veel Vlaardingers en Schiedam mers bouwden in de jaren '50 aan het statige schip. Vorig jaar nog wilde de gemeente Rotter dam de schuit aankopen en als toeristische attractie voorgoed laten afmeren bij Hoek van Hol land, zo was één van de opties. De 37 miljoen was voor de Rot terdamse gemeenteraad echter een brug te ver. Rond tienen maandagmorgen deed Rembrandt de Hoek aan waar een havenloods aan boord stapte om het monument, dat gedoopt werd door de toenmali ge koningin Juliana ('Ik wens u behouden vaart'), te begeleiden naar de Wilhelminapier in de Maasstad. Het door een Ameri kaanse rederij opgekochte crui seschip, dat tot 1971 eigendom was van de Holland Amerika Lijn, voer de afgelopen week van Barcelona naar de grote haven stad ten oosten van Vlaardingen. Met 960 opvarenden, voorname lijk oudere Amerikanen maar ook ex-opvarenden uit de fifties en de sixties, kwam het kolossale schip maandagochtend voorbij over de Waterweg langs Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam. Gisteren was het voor veel ex- RDM'ers, die vroeger elke och tend met het veerpontje overgin gen naar Heijplaat, een groot genot. Zij hebben er met hun blote handen aan gewerkt. Een enkele heeft nog een leuke op merking over het schip: 'Ze heeft een lekker kontje'. Een statige dame voer maandagochtend Vlaardingen voorhij... SCHIEDAM Scheeres en het jaar 2000, Wiegman en de onderwijzers, Groeneweg en de schuldhulp, Hafkamp en het museum en Reijnhout en de stadsvernieuwing. Het le ven van een burgemeester en zijn wethouders gaat soms niet over rozen. Dat bleek maandagmiddag toen het col lege van B&W de begroting voor komend jaar presenteer de, waarin weer honderden miljoenen guldens worden ver deeld. De besprekingen verlie pen dit jaar moeizaam, moei zamer in ieder geval dan in voorgaande jaren. Al zien de gemeentebestuurders natuur lijk ook zonneschijn aan de soms wat grauwe hemel... Wordt het millenniumprobleem sterk overdreven of is het verge lijkbaar met de Derde Wereld oorlog? Wie het weet, mag het zeggen! Feit is dat de overgang van 31 december 1999 naar 1 januari 2000 veel mensen zorgen baart. Zo ook burgemeester R. Scheeres, die behalve economi sche zaken en openbare veilig heid tegenwoordig verder com municatie in zijn portefeuille heeft. Ook in Schiedam werpt de eeuwwisseling haar schaduw vooruit. „Alle computerappara tuur binnen de gemeentelijke or ganisatie moet worden onder zocht of ze deze omslag kan doorstaan. Een gigantisch kar wei", aldus de burgemeester. Hoe hoog de kosten uitpakken die hiermee zijn gemoeid, kan Scheeres nog niet precies zeggen. Wel dat het in de buurt van een miljoen gulden ligt. Optimistisch is de burgemeester met name over het toerisme. „Er is een, zij het licht stijgende lijn waarneem baar. Mogelijk dat ook de komst Het college van B& W geeft tekst en uitleg over de begroting 1999. van Jan des Bouvrie onze stad in dat opzicht nog aantrekkelijker kan maken." Zorgenkind Rekenmeester A. Wiegman oog de wat vermoeid. Het rond krij gen van de begroting had hem ditmaal meer moeite gekost dan anders. Vooral de omslag in de gemeentelijke organisatiestruc tuur en de iate aanlevering van financiële cijfers had hem parten gespeeld, zo bleek. De PvdA- wethouder van financiën maakte duidelijk dat de gemeenteraad straks relatief weinig speelruimte heeft om nieuw beleid op de rails te zetten. Daarvoor is slechts vier ton beschikbaar; de rest moet zo nodig via verschuivin gen binnen de begroting worden gevonden. Grootste zorgenkind voor Wiegman, die ook onder wijs beheert, is het 'schrikbaren de' tekort aan leerkrachten in het basisonderwijs. „Echt onver kwikkelijke zaken, zoals het naar huis sturen van klassen, zijn tot nu toe uitgebleven. Aan de andere kant: we kunnen in Schiedam zo tien nieuwe onder wijzers aanstellen. Dat zegt ge noeg." Speerpunten voor wethouder L. Hafkamp (VVD) zijn het op knappen van de binnenstad, meer verkeersveiligheid en de sportnota. „Met de opknapbeurt van het centrum is op de Hoog straat en het Broersveld een be gin gemaakt. Dat kan iedereen zien", zei hij. „Om de veiligheid in het verkeer te vergroten hoop ik de komende jaren meer 30- kilometer zones te installeren en vijf tot tien extra rotondes aan te leggen." Ook kwam nog even het Stedelijk Museum ter sprake, want nieuwbouw of renovatie: dat is de vraag. Hafkamp was duidelijk: „De politieke discussie is nog niet afgerond, maar per soonlijk kies ik voor een ingrij pende opknapbeurt." Traan Nieuwkomer in het college is wethouder P. Groeneweg (PvdA) op sociale zaken. Hij zit vooral in zijn maag met de oplo pende schuldenlast van honder den Schiedammers. „Natuurlijk moet je daar wat aan doen in de vorm van sanering en schul- phulp, maar belangrijker is soci ale activering en werk." Om het ergste leed te voorkomen is Groeneweg blij met het beleid om de sociale armoede te bestrij den. „Maar nogmaals: de hoop is meer gevestigd op het Cen trum Werk Inkomen, daar mee help je mensen aan de slag." Verder maakte Groeneweg be kend dat de gemeente het onder houd van de nieuwe speeltuin Fort Drakensteijn voor haar re kening zal nemen. Tot slot wethouder A. Reijn hout, een man die momenteel in de hoek zit waar de klappen vallen. Deze wisselwethouder van D66 moet over anderhalf jaar volgens afspraak plaatsma ken voor een collega van Groen- Links en zal dus een aantal be langrijke gebeurtenissen (zoals eerste paal Sveaparken!) niet in die hoedanigheid meemaken. Erger is dat vooral de stadsver nieuwing in het slop dreigt te raken, omdat de geldstroom uit Den Haag niet op gang komt. „Terwijl daarover harde afspra ken zijn gemaakt met de vorige staatssecretaris Tommei", stelde Reijnhout. „Maar we moeten alle afspraken blijkbaar herbe vestigen met de nieuwe bewind spersoon. In een stad als Schie dam roept dat spanningen op. Sloop en nieuwbouw, waar en wanneer, hoe en door wie... Daar moet je omzichtig mee om gaan. Ik hoop dat Den Haag dat tijdig inziet." Een begroting dus met een lach en een traan. En het complete college van B&W hoopt op dat financiële meevallertje, dat zetje in de rug in de vorm van een uitkering via het Grote-Steden- beleid. Maar desgevraagd zei Wiegman dat in die vorm jaar lijks maximaal vier miljoen vrij komt. Verdeeld over heel Schie dam dus geen bedrag om over naar huis te schrijven... SCHIEDAM Als er een Ar- toteek is met volwassenenkunst, waarom dan geen kunstuitleen van kinderkunst? Bewonersor ganisatie Schiedam West is sa men met de Erker bezig met de voorbereiding van een kunstuit leen en kunstproject voor kinde ren onder de naam Kunstgreep. De insteek is dat kinderen prach tige kunstwerken maken en daarin serieus moeten worden genoemn. Dit jaar was er voor de elfde keer een kunstmanifes tatie in de kunstweek voor kin deren en hebben zij electriciteits- huisjes beschilderd in de wijk. Voor het komende seizoen kun nen basisscholen in de Westwijk inschrijven voor korte projecten beeldende vorming van 3 a 4 bijeenkomsten. Onder leiding van een kunstnaar of vakkracht beeldende vorming kunnen de leerlingen dan tekenen en schil deren, een fotoproject uitvoeren met als thema 'de familie' en 'de straat', computerkunst maken of werken met textiel. Dit vindt plaats in het komende na- en voorjaar. Uit het gemaakte werk van deze projecten wordt werk geselecteerd voor de kinderkun stuitleen. Ook kunnen kinderen elke dinsdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur (behalve in de schoolvakanties) werk inleveren voor de kunstuitleen bij de Erker aan de Jan van Avennesstraat. Op dinsdagmiddag 8 december worden de eerste werken uitge kozen door de stuurgroep be staande uit kinderen, kunste naars en anderen. De kinderen van wie een kunstwerk wordt uitgekozen krijgen een kunstpre sentatie. De kunstwerken kun nen worden geleend door parti culieren, instellingen en bedrij ven die een jaarcontributie beta len. Voor dit project zijn nog enkele enthousiaste kunstlief hebbers nodig die als vrijwilliger tegen een kleine onkostenver goeding willen meehelpen. Voor meer informatie kan men con tact opnemen met Chris Scholte, tel. 4267767. SCHIEDAM In wijkcentrum de Erker (Jan van Avennes straat) wordt tijdens de herfsva- kantie een interculturele week gehouden. Deze wordt zondag 1 november afgesloten met een wereldreis door de Erker. Tus sen 12.00 en 17.00 uur kan men dan genieten van wereldmuziek en -dans. Om 12.30 uur wordt de Internationale Ontmoetingsmid dag geopend. Daarna is er om 13.00 uur countryance en kan men vervolgens genieten van Griekse, Indonesische en Turkse dans. Ook voor Spaanse muziek en Afrikaanse percussie wordt gezorgd. Toegang is gratis. SCHIEDAM Burgemeester R. Scheeres heeft vorige week in zijn functie als voorzitter van de molenstichting een cheque van 2500,- ontvangen voor het her stel van De Walvisch. Hij kreeg deze gulle gift uit handen van J. Vogel, bedrijfsleider van Restau rant de Noordmolen, ter ere van het jubileum van dit restaurant. Het is namelijk al weer 25 jaar gevestigd in molen De Noord aan de Noordvest. Er is nu nog ongeveer 2,5 ton nodig voor het herstel van De Walvisch. De mo- lenmunten zullen dit gehele be drag niet opleveren, maar voor het ontbrekende deel heeft de Stichting Schiedamse Molens al wat fondsen op het oog. Begin jaren zeventig is door een groep je enthousiaste vrijwilligers ge start met de restauratie van de Schiedamse molens. Molen de Noord was als eerste gereed en werd in 1971 officieel in gebruik genomen. Op 7 augustus 1973 is in de weer volledig functioneren de molen een proeflokaal-res taurant geopend, dat uitgroeide tot het huidige sfeervolle restau rant de Noordmolen.,De begane grond en twee etages neemt het restaurant in beslag van deze hoogste molen ter wereld (tot en met de kap 33,33 meter). Op de derde verdieping is er een karak teristieke, uiteraard ronde, mo lenzaal, waar gezelschappen tot 35 personen een besloten lunch of diner kunnen gebruiken. De overige vijf zolders zijn het do mein van vrijwillige molenaar J. Kies. De specifieke molensfeer wordt gekoesterd in het restau rant, net als de Schiedamse his torie. Zo wordt al sinds de ope ning het aperitief en jenever en bier geserveerd in de speciale glazen zonder voet. „Vroeger kregen de arbeiders in de Schie damse distilleerderijen op gezet te tijden een 'hartversterkertje' uit het speciale kastje van de meesterknecht. Dat moest alle maal snel gebeuren en het ver haal luidt, dat daarom glaasjes zonder voet werden gebruikt, die je dus niet even kon neerzetten. Voor de glazen van de gasten is er nu wel een bijbehorend hou ten blok als standaard", vertelt Vogel. Tot het einde van dit jaar kunnen gasten nog genieten van een speciaal jubileum viergangen keuze-menu dat op een toepasse lijke molenkaart met draaibare wieken is beschreven. Dit kost 55,- I kunststofkozijnen 1 Fabricage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Oubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prils I I I I Ampèrestraat 4 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 SCHIEDAM Geboorte-aan giften in de periode van 9 tot en met 15 oktober 1998: Seray M.C., d.v. Unsal, Hamza M., z.v. Butt en Robina Kousar, Julian A.R., z.v. de Boode en Moerenhout, Jennifer, d.v. Joos- sens en Van der Wagt, Adrianus L., z.v. Weijnen, Arnold C.I., z.v. Achinuhu en Achmad, Jac kie B.A., d.v. Sunderman en De Steenhuijsen Piters, Amy, d.v. Van der Hoek en Wijnmaalen, Michelle, d.v. Kentson en Van der Heide, Rhys D., z.v. De Kort en Lemson, Britt E., d.v. Van Ham en Hogerseijl, Emine, d.v. Telli en Biner, Wendell N.M., z.v. Jalink, Muhammed I., z.v. Kilic en Kilic Ondertrouwd: W.P. Moerman, 27 jr. en C.H. van der Knaap, 27 jr., G. de Lange, 33 jr. en O. Teunissen, 53 jr., P. de Jeu, 32 jr. en N.K. de Hoog, 33 jr., E.R. Dakriet, 54 jr. en S.F. Esajas, 54 jr., J. Schenk, 29 jr. en I. van Brakel, 25 jr. Getrouwd: A. Agil, 26 jr. en N. Salioglou, 22 jr., A.C.E. van Dam, 31 jr. en M. van Heek, 28 jr., J.W.R. de Klerk, 34 jr. en C.E.M. Heere mans, 37 jr., P. Bachs, 55 jr. en M. dl D. Roig Vihé, 49 jr., Hj Sari, 26 jr. en E. Turksever, 22 jr., J.P. van der Voort, 34 jr. en T.R.M. van Leusden, 33 jr., I. Jaderi, 28 jr. en Zainab Jouma Dara Ali. 25 jr. Overleden: N. Neeltje, vr„ 90 jr., g.g.m. P. van der Vorm. M.H. Wildschut, vr., 90 jr., g.g.m. P. Hellenthal, L. van der Linden, vr., 76 jr., g.g.m. M.L. de Bruijn, E. Parréé, vr., 82 jr., g.g.m. J.C.A. Vermeu len, A.J. Tas, man, 77 jr., J.C. van den Nieuwendijk, vr., 71 jr., g.g.m. A.J. Tas, F.P. van Eldik, vr., 84 jr., g.g.m. G.P. Watter, A.L. Voorbraak, man, 88 jr., H. Boomsluiter, vr., 71 jr., g.g.m. F.S. Ebbelinghaus, G. Alebregt- se, vr., 93 jr., g.g.m. A. Krom menhoek, J. Verweij, vr„ 92 jC, g.g.m. A. Meulstee, G. Trijnse- laar, man, 82 jr., G. van Vliet, vr., 83 jr., g.g.m. M. van der Linde, E. Over de Vest, vr., IJ jr., g.g.m. J. van Poppelen, G.H. Kruijs, man, 62 jr., A.M.A. Kappé, vr., 60 jr. SCHIEDAM In diensten centrum Oost wordt vrijdag 30 oktober de maaltijd van de maand weer geserveerd. Men kan de maaltijd nuttigen tussen 12.00 en 13.CK) uur. De kosten bedragen 8,- per persoon. Men moet zich wel vooraf in schrijven. Zondag 1 november is er koffie-inloop in De 4 Mo lens van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang is gratis. Hier is 's middag van 13.30 tot 16.15 uur ook contactmidag. Toegang is gratis. Tussen 13.30 en 16.30 uur is in De 4 Molens thé- dansant met dj Leon. Toegang kost 2,- per persoon Woensdag 4 november is in De 4 Molens soos-instuif van 19.00 tot 22.00 uur. Hier is dan ook weer thé-ijansant met dj Leon van 19.30 tot 23.30. Dit kost 2,- per persoon. Op vrijdag 13 november is in diensteneëntrum de Woud- hoek de jaarlijkse erwtensoep maaltijd. De kosten voor deze kop soep met toebehoren zijn 2,50 per persoon. De voorin schrijving is tot donderdag 5 november. Burgemeester Scheeres feliciteert mevrouw Dirkzwager-Van der Schalk die honderd jaar is geworden. SCHIEDAM Een grote bijeenkomst met bewoners van Huize Francis Haverschmidt en familie en een bezoekje en fruitmand van burgemeester R. Scheeres zijn de cadeaus die mevrouw Dirkzwager-Van der Schalk maandag kreeg aangeboden in het verzorgingstehuis waar ze woont. Dat gebeurde niet zomaar, het feest is gevierd ter ere van haar honderdste verjaardag. Mevrouw Dirkzwager is namelijk op 26 oktober 1898 in Schie dam geboren. Zij kreeg twee kinderen, een zoon en een dochter. In 1990 is ze in Huize Francois Haverschmidt gekomen. Ze verblijft veel op haar eigen kamer en heeft nog een eigen hulp in de huishouding. i 1 2 Lips bijeetsloten inclusief sluitkom en 4 sleutels 298: tel. 010-4151498 KEY"ÊXPERT^ Overschieseweg 54 00 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Hopen op een meevallertje. Fun Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. POLITIE KEURMERK VEILIG WONEN Het aantal inbraken in woningen is nog steeds schrikbarend hoog. Uit politie-onderzoek blijkt dat het treffen van enkele eenvoudige maatregelen de kans tot inbraak in uw woning drastisch verlaagd. Key-Expert, uw slotenspecialist, beveiligt duizen den woningen per jaar. Voor de beveiliging van uw voordeur hebben wij een speciale aanbieding. Ook voor andere deuren en ramen is beveiliging op maat mogelijk. Deze producten zijn goedgekeurd volgens politiekeurmerk veilig wonen. (type lips 5017c skg *r) Inclusief montage en BTW van voor 'Beveiligingen 3044 EG Rotterdam fax 010-4155268 24 uur service I

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3