Schiedam kan vol vertrouwen op naar de eeuwwisseling Je kunt niet alles ophangen aan cijfers Bewaren financieel evenwicht is een absolute uitdaging Burgemeester Reinier Scheeres i Peter Groeneweg (PvdA) Wethouder Aad Wiegman (PvdA) PUBLICATIES GEMEENTE SCHIEDAM, WEEI Niets went zo snel als nieu we verworvenheden. Krap een jaar geleden stond het nieuwe Stadskantoor nog vol verhuisdozen. Afgelopen april kon burgemeester Reinier Scheeres het nieuwe gebouw officieel openen samen met toenmalig minis ter Dijkstal. Het Stadserf was toen nog een grote zandvlakte. In september echter stonden tienduizen- den stadgenoten op het plein te swingen tijdens de Brandersfeesten. En Sinter klaas breekt voor het eerst met de traditie en laat zich ditmaal niet meer ontvangen op de Grote Markt, maar op het Stadserf. De nieuwbouw in het centrum met onder meer Stadswinkel, theater, archief en bibliotheek, staat er eigenlijk net en is al hele maal ingeburgerd. Veiligheid De begroting is eig< gemeente. Het geefi haar inkomsten te k voorziet, bijvoorbee van Schiedam, onde gemeenteraad over de belangrijkste van vastgelegd waar de Peter Groeneweg (Sociale zaken werkgele genheid, Welzijn, Bewonersonder-steuning en volksgezondheid) heeft nog niet eerder als wethouder de presentatie en behandeling van de begroting meegemaakt. Toch voelt hij er niets voor om de eerste keer voorzichtig de kat uit de boom te kijken. De enige officiële gelegenheid in het jaar dat hij de kans krijgt om met het complete bestuurlijke apparaat alle bestaande wensen en plannen tegen elkaar af te wegen, wil hij ten volle benutten. Het is bijna een vaste tradi tie. Ook voor 1999 kan wet houder Aad Wiegman van onder meer financiën een sluitende begroting presen teren. De tarieven voor de Schiedammers zullen daarbij komend jaar wederom nau welijks stijgen. Alleen de afvalstoffenheffing gaat iets omhoog vanwege de aanleg van ondergrondse inzamel punten voor gescheiden afval. Het kostte ditmaal echter wel de nodige moeite om het gemeentelijk huis houdboekje rond te krijgen. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 45-445 n t^^F c I Het college ovei Ook positieve ontwikkelingen die op andere gebieden gaande zijn in de stad voelen meteen zo vertrouwd, dat de oude situatie snel wordt vergeten. Als burgemeester Scheeres (Politie, brand weer en veiligheid, Internationale betrek kingen, Automatisering/informatisering, Economische zaken, Toerisme, Regio aangelegenheden, Communicatie Externe betrekkingen) zelf de balans opmaakt, vindt hij dan ook dat Schiedam de eeuwwisseling met vertrouwen tege moet kan zien. Werkgelegenheid De begroting is voor de burgemeester een belangrijk ijkpunt. Toch is hij vooral de man van het totaaloverzicht, de lange termijn en de grote lijnen. Zeker in de tijd bezien, noemt hij optimisme over de toekomst van de Brandersstad op zijn plaats: "Na een aantal moeilijke jaren zit de economie in een opgaande spiraal. Op vele fronten is een vooruitgang waar neembaar. Dat gaat langzaam, maar gestaag. Natuurlijk blijft het lastig om de werkgelegenheid op peil te houden. De herontwikkeling van Vijfsluizen is echter behoorlijk op streek en zal als het metro station gereed is nog sneller gaan. Dat zal de werkgelegenheid een enorme impuls geven. Er zijn onderhandelingen gaande om twee werven van buiten onder te brengen in Schiedam. Die samenwerking kan een enorm aantal arbeidsplaatsen opleveren, maar zal ook veel geld kosten. Omdat aan het plan regionale voordelen kleven, zitten we rond de tafel met Rotterdam, de Provincie en het Ministerie. Van die samenwerking heb ik hoge verwachtin gen." Toerisme noemt Scheeres 'een groeisec tor' waarvan de waarde niet moet wor den onderschat." We hebben een behoorlijke dosis cultureel erfgoed en de kunst is om daarmee goed voor het voet licht te komen. Het Gedistilleerd Museum is daarin een wezenlijk element. Ook de komst van Jan des Bouvrie zal veel extra bezoekers trekken. Natuurlijk is het minstens zo belangrijk dat de eigen Burgemeester Reinier Scheeres bevolking kan profiteren van al deze voorzieningen." Ook op het gebied van veiligheid zijn volgens Scheeres de nodige stappen ondernomen en plannen in de maak om de service richting burgers te verbeteren. "De brandweerkorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn een samenwerkingsverband aangegaan om als een functionele eenheid opereren. Dat biedt voordelen als een snellere en effi ciëntere manier van werken. De politie is bezig met een project 'fijnmazigneid' om dichter bij de burgers te komen. Samen met justitie en de gemeente wil de politie direct in de wijk aanspreekbaar zijn. De eerste resultaten daarvan worden al zichtbaar. Er zijn contacten gelegd met de scholen, via het Scholenadoptieplan, met verzorgingstehuizen en met de mid denstand." Burgemeester Scheeres ziet de eeuwwis seling niet alleen positief tegemoet, maar is ook niet bang voor 'het milleniumpro- bleem': "Het is onmogelijk om echt alles in kaart te krijgen, maar we zijn een goed eind op streek met het inventarise ren. Waar nodig zullen we extra inzet plegen en maatregelen nemen." Ook de komende jaren zal de ouderenen de voorzienmger. zorg- en dienstencentrum Fr Het meeste geld voor dp ge van het Rijk. Zo krijgt de g( van het rijk voor een bepaali voorbeeld het verstrekken v, uitkeringen: dit geld mag aa anders worden uitgegeven. Daarnaast komt er naar ven 1999 een bedrag van ongev miljoen gulden van het Rijk Schiedam beschikbaar via ht fonds. Voor veel zaken kan de gem zelf bepalen hoeveel geld ze wil geven. Of de gemeente i beschikking wil stellen voor van wegen of juist het open beter wil onderhouden, mee subsidie beschikbaar wil stel buurthuiswerk enzovoorts, maal zaken waarover de gen kan beslissen. Peter Groeneweg: "Het beleid voor de komende periode wordt grotendeels op dit soort momenten bepaald. Het hele begrotingstraject zou voor mij dan ook best wat uitgebreider mogen zijn en lan ger mogen duren. Zo'n discussie over wat van meer en wat van minder nut is voor de gemeenschap, is heel moeilijk en soms bijna onmogelijk. Je moet soms appels met peren vergelijken. Ik wil het ook niet overdrijven. Natuurlijk is het te allen tijde mogelijk om in te spelen op de ontwikke lingen en om nieuwe afspraken te maken. Ik wil alleen aangeven dat ik de begro tingsbehandeling uiterst serieus neem." Respect Belangrijk aandachtspunt voor Groeneweg de komende periode zijn de cliënten van Sociale Zaken. "Schiedam heeft veel uitkeringsgerechtigden. De werkloosheid daalt hier ook langzamer dan in andere steden. Uiteraard zullen we zoveel mogelijk profiteren van Rijks- en stimuleringsregelingen en zullen we er alles aan doen om mensen zonder baan een zelfstandiger perspectief te bieden. Degenen die moeten rondkomen van een minimum inkomen, verdienen natuurlijk extra financiële zorg. In december wordt een discussie opgestart over het armoede beleid. Op de uitkomsten daarvan kan ik niet vooruitlopen." Groeneweg benadrukt dat uitkeringsge rechtigden meer nodig hebben dan uit sluitend geldelijke steun: "Ik vind het van jhet grootste belang dat ze met respect worden behandeld. Daarom hecht ik ook veel waarde aan de renovatie van kantoor gebouw 's-Graveland, waarin Sociale Zaken is ondergebracht. Het is nu een kantoortuin uit de jaren '70. Je kunt er met goed fatsoen niemand ontvangen en er valt ook niet goed te werken. Voor de opknapbeurt is 4,5 miljoen gulden uitge trokken. Ik hoop minder nodig te heb ben. Ook is zicht op ruimhartige steun van de DCMR, de eigenaar van het gebouw. De DCMR laat in haar eigen onderkomen, het naburige pand, zien hoe het moet." Wijk- en Buurtbeheer Goed wijk- en buurtbeheer en wijkgericht werken noemt Peter Groeneweg een aan- Ook op het gebied van de volksgezond heid is een lokale nota in de maak. Groeneweg: "Aan de hand daarvan kun nen we bepalen wat, waar nodig is. Ik hecht daarbij veel waarde aan het goed inspelen op toekomstige ontwikkelingen zodat we vraag en zorg op elkaar kunnen blijven afstemmen. De WVG (Wet Voorzieningen Gehandicapten)-middelen worden aangevuld met 400.000 gulden. Daarmee denken we te kunnen voldoen aan de verwachte toenemende vraag van vooral ouderen naar bijvoorbeeld aanpas singen in woningen en aangepast ver voer. Met de balie Zorg Welzijn in de Stadswinkel hebben we gelukkig een loket in huis waar de mensen prettig worden ontvangen en goed worden geïnformeerd." Peter Groeneweg is bij de begrotingsbe handelingen niet uit op goedkoop winst bejag: "Ik hoop op een zuivere discussie die komend jaar wordt voortgezet. De begroting is tenslotte een moment-opna- Het Stadskantoor biedt een geavanceerd voorzieningenpakket van een Stadswinkel tot theater en archief. De bibliotheek biedt ook alle multimedia faciliteiten. Vooral van de internet-mogelijkheden wordt druk gebruik gemaakt door de jeugd. pak die past in deze tijd. Juist daarom is op het budget daar voor twee miljoen gulden geschrapt: "Je kunt als gemeente simpelweg een miljoen richting wijken schuiven en hopen dat ze zich verder koest hou den. Maar dat vind ik bijna beledigend ten opzichte van de betrokkenheid en deskundigheid die daar ligt. We zijn van plan de komen de maanden een dis cussie op te starten om te komen tot een goed concept voor het wijk- en buurtbe heer. Daarbij moeten we ons realiseren dat iedere wijk anders is en dat niet alle wijken evenveel kader hebben om dingen van de grond te tillen. Als we een goed onderbouwd concept hebben, zullen we dat uitvoeren. Daar staan dan natuurlijk wel bezuinigingen tegenover op andere fronten." Wethouder Peter Groeneweg me waarin de waarde van de dingen in cijfers wordt uitgedrukt. Daaraan moet je niet alles willen ophangen." Wethouder Wiegman (Financiën, Educatie en archief, Grondbedrijf, Personeelszaken en organisatie, ONS, Grotestedenbeleid) noemt het volkomen logisch dat de tijd Wethouder Aad Wiegman geen makkelijke keuze geweest, volgens Wiegman: "De bijdragen van het Rijk zijn afgenomen, de taken van de gemeente toegenomen. We worden er dus niet rijker op. Bovendien is het ook altijd ons uitgangspunt geweest om de lasten voor de burgers zo laag mogelijk te houden. Natuurlijk zijn er meevallers zoals het feit dat Schiedam nu kan reke nen op extra inkomsten uit het Grotestedenbeleid. Toch is er moed voor nodig om je nek uit te steken. Maar als je geen risico's neemt, kom je als stad nergens en Schiedam zit nu duidelijk in de lift." Wijkwethouders Schiedams financiële positie zal de komende jaren vragen om zorgvuldige keuzes. Wiegman sluit daarbij een discus sie over het eventueel afstoten van gemeentelijke taken niet uit. Naast bezuinigingen moet ook een andere aan pak in de toekomst besparingen opleve ren. Wiegman: "Met de invoering van het wijkwethouderschap heeft iedere wijk een eigen aanspreekpunt binnen het col lege. Dat is een belangrijke stap naar een nieuwe manier van werken. Ik merk dat Schiedammers goed nadenken over hun eigen woonbuurt. Als ervaringsdeskundi- gen kunnen ze ons helpen bij een snelle signalering, een efficiënte aanpak en een goede verdeling van het beschikbare geld." rijp is voor een herbezinning. "We heb ben een lange periode achter de rug van belangrijke investeringen op alle fronten. Het resultaat is ernaar. Schiedam heeft zichzelf weer op de landkaart gezet. Nu moeten we goed opletten dat we de zaken financieel in evenwicht houden. Absoluut geen reden om te somberen, maar een uitdaging." Onderwijs' Een zelfbewuste aanpak is kenmerkend geweest voor de inhaalslagen die de stad de laatste jaren heeft gemaakt. Die aan pak heeft Schiedam geen windeieren gelegd. Wiegman: "De renovatie van het stadshart en de stadsvernieuwing zijn voortvarend ingezet. Het centrum biedt mede dankzij de bouw van het Stadskantoor een volwaardig, geavan ceerd voorzieningenpakket. Landelijk bezien doen we het in het onderwijs bij zonder goed. We beschikken op dat vlak over de juiste mensen en een prima betrokkenheid van de ouders. Ook heb ben we geïnvesteerd in veel fraaie, nieu we schoolgebouwen. Veel geld is gesto ken in het gebruiksklaar maken van bedrijfsterreinen. Dat begint nu vruchten af te werpen, zodanig zelfs dat we de nog beschikbare plekken kritisch kunnen invullen." Grotestedenbeleid Schiedam heeft in alle opzichten gekozen voor kwaliteit. Dat is een bewuste, maar

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 6