Het Nieuwe Hèt autonieuws voor MBBSPIOfl J Schiedam en omgeving Complete Subaru Impreza lijn nu in 4WD-uitvoering Opel opent infotainment-park Interliner vindt het wiel uit Lexus IS200: Sportief rijden met stijl Rijimpressie: Mazda Demio r WOENSDAG 11 NOVEMBER 1998 Het Japanse Subaru kan wel een opsteker gebruiken. Het merk staat de eerste helft van dit jaar op de 26ste plaats als het om verkopen gaat. Het op veiligheid en vermogen inge stelde merk, gaat dit imago met de Impreza lijn 1999 nog meer accent geven. Ook de Impreza met 1.6 L mo tor is nu alleen maar leverbaar in 4WD. Daarnaast vervalt het in stapmodel LX; de GL-uitvoe- ring neemt met een behoorlijke dosis luxe deze rol over en blijft ondanks de opwaarderingen nog net onder de 30 mille. De vijfpersoons middenklasser Impreza (4.35 meter) is er als sedan en als 'Plus', waarbij de kofferbak is vervangen door een achterklep en er een zijruitje is bijgekomen. Keuze uit twee mo toren met of zonder turbo en al of niet handgeschakeld. De 1,6 liter motor is sterker geworden en levert nu 95 pk(70 kW) in plaats van 90 pk(66 kW). Deze lichtste versie is hiermee al goed voor een aanhanger-trek- vermogen van 1.000 kilogram. Bij de 1.6 L Plus-uitvoering is dat zelfs 1.500 kilogram. Het GL-instapmodel beschikt al over stuurbekrachtiging, centra le vergrendeling, een in hoogte verstelbaar stuurwiel, zithoek verstelling, elektrisch bedienbare spiegels en zijruiten voor en ach ter met sneltoets bediening voor de bestuurder. De binnenverlich- ting werkt over alle vier portie ren. Opel opent komend voorjaar een thema park op het be drijfsterrein in het Duitse Russelheim. In 'Opel Live' krijgt de bezoeker door mid del van multimedia en interac tieve presentaties een kijkje achter de schermen van de au tomobielindustrie en van Opel in het bijzonder. Daarnaast zijn er rondleidingen door de fabriek en is er een collectie oldtimers te zien. Eén van de hoogtepunten is Hall K48, een vroegere fabriekshal waar de Opel Live entertainment- shows worden gehouden. Opel verwacht zo'n anderhalf mil joen bezoekers in de eerste drie jaar na de opening. Het Opel Live gebouw bevindt zich precies tussen het nieuwe hoofdkwartier van de onderne ming en het Internationaal Technisch Ontwikkelingscen trum (ITDC). Het maakt deel uit van de uitgebreide moderni sering van de onderneming in Russelsheim. De nieuwste toe voeging aan dit complex, dat de Opel Campus wordt genoemd, is niet alleen het beginpunt van de Opel Live rondleiding, maar zal ook de nieuwe, centrale ingang vormen voor alle relaties en be zoekers van de onderneming. Conferentiezalen In het bezoekerscentrum bevin den zich restaurants en ultramo derne conferentiezalen die ook door andere ondernemingen of externe organisaties gehuurd kunnen worden. Hetzelfde geldt voor het 1.000 vierkante meter grote 'Piazza', dat de vorm heeft van een amfi-theater en geschikt is voor openlucht-activiteiten. Het Opel Live gebouw werd ont- worpen door het vermaarde Building Design Partnership (BDP). Deze Britse firma, die vanuit Londen werkt met een internationaal netwerk van 1.500 architecten en ingenieurs, is onder andere bekend van het Musée des Beaux Arts in Greno ble (1993), het station voor de Kanaaltunnel in Folkestone (1994) en het Vasco da Gama Centrum voor de Expo 1998 in Lissabon. Adam Opelhaus Bovendien ontwierp BDP ook al het nieuwe hoofdkwartier van Adam Opel AG, het 'Adam- Opel-Haus'. Direkteur van Opel Live is de Nederlander Jan Reuvers, die hiervoor werkzaam was bij Euro Disney in Parijs. Ondanks het feit dat vaak het tegenovergestel de wordt beweerd moeten openbaar vervoer reizigers het over het algemeen stellen met een stuk minder comfort dan de automobilist. Dit wordt nog maar eens onderstreept door de nieuwe dienst van de ZWN en Interliner: Rei zigers in een Interliner bus uit Sliedrecht wor den sinds deze maand namelijk verwend met een...autoradio. Niet meteen denken aan een moderne hifi-set met cd wisselaar, voorlopig blijft het bij een radio met keuze uit maar liefst drie zenders. Handig want zo'n bakkie wordt niet zo snel gestolen, zou je als automobilist denken maar de ZWN en Interliner zijn er maar wat trots op. 'Ook het volume kan de reiziger zelf instellen', kraaien ze in een persbericht. Het gaat vooralsnog om een proef maar bij vol doende enthousiaste reizigers worden misschien wel meer bussen uitgerust met dit staaltje techniek. Reiziger verrassen Hoe komen ze bij het Openbaar vervoer nu op zo'n luminieus idee Gelukkig leggen ze het zelf uit: gepikt van het IC-treinvervoer en Duitse streekver voerders. Over het waarom hebben de hoge heren van het streekvervoer ook het een en ander te melden. Het bieden van een constante hoge kwali teit is niet genoeg om de reizigersgroei te continue ren, stellen ze. Daarom moeten klanten blijvend worden verrast met innovatieve projecten. Audio in de interliner wordt gezien als zo'n innovatief project waarmee forensen verleidt kunnen worden hun auto te laten staan. Overigens moet men, indien niet voorhanden, nog wel een koptelefoon kopen bij chauffeur. Kosten 10 gulden. Lexus lijkt vast voornemens een rol van betekenis te gaan spelen in Europa. Dit jaar kwam het luxe merk van Toyota al met de nieuwe GS300 en kreeg het vlaggen schip de LS400 een facelift en beduidend meer vermogen in de vorm van een machtige V8 krachtbron. Voor midden volgend jaar staat de intro ductie van de IS200 op het programma. Deze sportieve sedan gaat het gamma aan de onderkant aanvullen en moet ook een belangrijke rol gaan spelen in streven om de verkopen volgend jaar meer dan te verdubbelen. Met zijn 4,4 meter is de IS200 klein van stuk voor zijn klasse maar aan binnenruimte schiet de auto volgens Lexus niks te kort en zou hij zelfs ruimer zijn dan het gros van zijn rivalen. Bestuurder en passagiers heb ben alle ruime en in de in de 400 liter bagageruimte is genoeg plaats voor vier golftassen. Ook de vormgeving van het interieur is een sprekend voorbeeld van goede smaak. Met name de chronometerachtige klokken in het dashboard springen eruit. Sportieve inslag De compacte sportsedan is ont worpen naar de smaak van de als eigenzinnig bekend staande Europese consument: Een inge togen uitstraling, zoals het een auto uit deze klasse betaamd maar met een onmiskenbaar sportieve inslag. Dit komt met name door de wigvorm van de carrosserie, de korte neus in combinatie met een overhellen de achterkant en de standaard 17 inch lichtmetalen wielen. Ondanks het gedistingeerde ui terlijk kan je hem flink de spo ren geven. Dat is niet vreemd want de geestelijk vader, Nobu- aski Katayama, komt recht streeks van de Motorsport Divi sie van Toyota, waar hij verant woordelijk was voor de teams voor het World Rally Cham pionship en de 24 uren van Le Mans. Flinke dosis rijplezier De luxe sedans zijn in zijn ogen te saai als het op rijbeleving aankomt en dus wilde hij een van de IS200 een auto maken die niet alleen comfort biedt maar ook een flinke dosis rijple zier. Hij koos daarom voor een voor in geplaatse motor in combina tie met achterwielaandrijving. Dit komt alleen maar tot zijn recht als de auto perfect is geba lanceerd, waarbij het gewicht zoveel mogelijk rond het cen trum moet worden gepositio neerd. Om die reden werd de motor achter de vooras gemon teerd en bevindt de benzinetank zich onder de achterbank van de passagiers. Robuuste zescilinder Voor de aandrijving werd geko zen voor een robuuste 2,0 liter zescilinder. Net als in de LS400 en de GS300 liggen de cilinders in lijn en daarmee onderscheidt Lexus zich ook al van de meeste van zijn concurrenten, die veelal kiezen voor een compacter V- blok. De krachtbron levert een maxi maal vermogen van 114 kW bij 6.200 tpm. Dat is goed voor een topsnelheid van 251 km/ uur en een acceleratie van 0 tot 100 km per uur in 9,5 seconden. Het koppel bedraaght 195 Nm bij 4.400 tpm. Dankzij de Variabele Klepti- ming is ook in de lagere regio nen veel trekkracht leverbaar, 160 Nm is al bij 2.000 tpm be schikbaar. Voldoende om waar dig voort te schrijden. Lexus wil volgend jaar tiendui zend exemplaren van de IS200 aan de man brengen. Daarmee neemt de sedan een belangrijk aandeel in het streven om de totale Lexus in Europa te ver dubbelen naar 18.000 stuks. Te bedenken dat de IS200 het moet opnemen tegen de BMW 3-se- rie, Mercedes C-klasse en Audi A4 is dat geen makkelijk opga ve. Maar de IS200 heeft vol doende in huis om de keuze flink lastig te maken. Samen met de nieuwe Mazda 323-serie maakte ook de De mio zijn entree. De ruimtewa gen van Mazda valt met zijn bescheiden lengte van 3,81 meter tussen het bestaande aanbod in. Hij is het segment van mini mpv's als de Daihat su Move ontgroeid maar kan zich aan de andere kant nog niet meten met de echte mid- denklasssers als de Renault Mégane Scenic. Daar staat een aantrekkelijk prijskaartje tegenover. Het instapmodel staat voor 25.995 gulden voor uw deur. Een tussenmaatje dus, maar wel één die een echt ruimtegevoel kan bieden. De Demio beschikt over een leu ke uitstraling. Door zijn beschei den lengte en de voor de ruimte wagens zo kenmerkende hoge opbouw is het een stevige, ge drongen verschijning. Dat wordt nog eens geaccentueerd door de hoekige vormen. Het maakt dat de Demio de stoere houding van een terreinwagen heeft. Een minpuntje is de styling van het interieur. Het dashboard doet met zijn grote grijze vlak ken saai aan en de bekledings- kleuren zijn ook net een beetje te behoudend voor dit type auto. Van binnen had het allemaal wel wat frisser en speelser gekund. Het sterkste punt van de Demio is het multi-functionele interieur, waardoor de beschikbare bin nenruimte optimaal is te benut ten. Met geringe inspanning is het interieur zelfs tot een twee persoonsbed om te bouwen. Een leuke gimmick voor mensen die eens een nachtje langs de snel weg willen kamperen maar be langrijker is dat de Demio uitste- kend geschikt is om met vier personen op stap te gaan en een bulk bagage kan vervoeren. Al naar gelang meer beenruimte achterin of meer bagageruimte is gewenst, kan de in delen neer- klapbare achterbank twaalf cen timeter naar voren en naar ach teren worden verschoven. De tonnau cover schuift netjes met de achterbank mee zodat bagage altijd uit het zicht blijft. Met neergeklapte achterbank heeft de Demio ruimte voor 560 liter bagage en dat is voldoende om twee mountainbikes te vervoe ren. Pittige motor Mazda biedt de Demio aan in slechts één motorvariant, de 1,3 liter zestien klepper. De kracht bron wordt ook gemonteerd in de nieuwe 323 serie en doet daar enigszins sloom aan maar voor de 950 kilo zware Demio is hij pittig genoeg. Accelereren van nul tot honderd in veertien se conden en een topsnelheid van 151 km/uur maken dat hij niet alleen vlot kan meekomen in het stadsverkeer maar ook op de snelweg zijn mannetje staat. De Demio wordt geleverd in drie uitvoeringen. Het LX instapmo del is er al voor 25.995 gulden. Voor die prijs moet je het wel stellen zonder in hoogte verstel baar stuurwiel, electrisch bedien bare buitenspiegels en ramen vóór, toerenteller en centrale deurvergrendeling. Even door sparen voor de GLX uitvoering (27.995 gulden) behoort dus tot de aanbeveling. De meest luxe versie is de GLX-plus (29.995 gulden) en die heeft als extra kaartleeslampjes en een elec-' trisch bedienbaar schuifdak. Leuk voor zomerse dagen na tuurlijk, maar voor die tweedui zend gulden levert Mazda ook een airconditioning. Hoge verwachtingen De Demio is de eerste poging van Mazda om vaste voet te krijgen in snel groeiende seg ment van ruimtewagens. Voor medio april staat ook een nieuwe MPV in het C-segment op het programma. De verwachtingen van het kleine ruimtewagentje zijn hooggespannen. De Demio zag twee jaar geleden het levens licht in Japan en schopte het daar direct tot 'Auto van het Jaar'. Met tienduizend verkoch te exemplaren per maand in Ja pan is het zelfs de best verkochte Mazda aller tijden. Zulke hoge ogen zal de Demio in Nederland niet gooien maar toch denkt im porteur Auto Palace de Bin- chorst dit jaar zo'n vijftienhon derd stuks te kunnen wegzetten. v 46-449 ^«4 - Zelfs de lichtste Impreza is a! goed voor een aanhangersgewicht van duizend kilo. Het technologisch themapark van Opel. Met name de chronometerachtige klokken springen eruit. Ondanks het gedistingeerde uiterlijk kan je hem flink de sporen geven. Tussenmaatje met het ruimtegevoel door MARK KIVIT '2"v; t-V- Het multi-functionele interieur is het sterkste punt van de Demio. De Mazda Demio heeft de stoere houding van een terreinwagen. X V

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 21