Sonneveldbokaal voor Bastiaan en prijsuitreiking meesterbakker Genoeg werk voor apothekersassistent 'Thuis kook ik op z'n Surinaams' De basisschool op bezoek bij het Albeda College ALBEDA COLLEGE THBO-traject voor een zo breed mogelijke voorbereiding beclcl COLOFON 46 - 1019 Culinaire hoogstandjes Formule-1 wagen Kwartjespot Ierland Leuke combinatie Mc Donald's college Tekst 692.000 WEEK 46 Onderwijs- en beroepenbeurs Albeda College in Ahoy' door Emmy Fons Op 19 november organi seert het Albeda College wederom de Onderwijs- en Beroepenbeurs in Ahoy' Rotterdam. Het be looft een hele levendige beurs te worden. Met on der meer koks die heerlij ke gerechten bereiden, Danny Rook als presenta tor, demonstraties van brandweer en politie, en een videoconferencing. Beetje twijfelachtig bij het maken van keuzes deze dag? Het Trajectbu reau geeft je een eerste advies en begeleidt je in je zoektocht om die te vergemakkelijken. Op de beurs vind je onder meer stands van de divi sies Economie, Techniek, Educatie, Gezondheids zorg, Voeding, Dienstver lening en Welzijn. De activiteiten spelen zich af in de Eemhal van Ahoy'. Bij de presentatie van de opleidingen zijn ook bedrijven, betrokken. Werken en leren lopen immers steeds meer in elkaar over. Heb je serieuze vragen of pro blemen op juridisch gebied? De divisie Economie heeft voor De populaire Danny Rook zal op de Onderwijs- en Beroepenbeurs een modeshow presenteren. deze dag een jurist kunnen strikken die je van dienst kan zijn. In de Eemhal is een specia le ruimte gereserveerd waar je informatie kunt krijgen over op leidingen op het gebied van voeding. Hier geven koks de monstraties en kunnen bezoe kers de bereide lekkernijen proeven. Wie zich tegoed heeft gedaan aan deze culinaire hoogstand jes, kan een luchtje scheppen op het buitenterrein. Daar ge ven brandweer, politie en GG GD demonstraties van hulpsitu aties bij ongelukken. De stand van KPN Telecom toont een gedemonteerde auto. In samenwerking met uitzend bureau Start wordt een sport wagen in de schijnwerpers ge zet bij de stand van Techniek. Het imago van techniek en de kwaliteit van technisch onder wijs verbeteren is het doel van drie grote onderwijsinstanties die hun krachten gebundeld hebben in het Matrix-project. In formatie hierover is eveneens te vinden bij Techniek. Een nieuwe ervaring is het bijwonen van een videoconferencing. Deze uitwisseling van de diver se locaties van het Albeda Col lege via de computer vindt plaats onder begeleiding van Danny Rook. De bekende tv-persoonlijkheid presenteert tevens de modeshow, waar Teerlingen bedrijfskleding of kleding tonen, gerelateerd aan de opleiding. Een groot giga-e- lektraspel waarop men diverse keuzes kan maken is te vinden bij Educatie. Zie je toch meer in een bezoek aan de kapper en ben je in het bezit van dik, zwart, krullend haar, dan kun je terecht bij 'Black Hair'. Hier laten cursis ten van de opleiding Kapper zien dat ieder haartype z'n eigen behandeling verlangt. Leuk, een beurs, maar wat is de gemakkelijkste manier om er te'komen? In Ahoy' Rotterdam spelen zich meerdere activitei ten af waardoor de confrontatie met een overvol parkeerterrein niet ondenkbaar is. Ook hier heeft het Albeda College aan gedacht. Bezoekers worden met een speciale pendelbus keurig bij de ingang afgeleverd. Deze bus rijdt tussen metrosta tion Slinge en Ahoy'. De Onderwijs- en Beroepen beurs is geopend op donderdag 19 november van 14.00 tot 22.00 uur in de Eemhal Ahoy'. De toe gang is gratis. Speciaal voor bedrijven is de Relatie-avond op woensdag 18 november van 19.00 tot 22.00 uur. Bedrijven kunnen op deze avond kennis maken met managers, docen ten en coördinatoren van het Albeda College. Een entertainer verzorgt deze avond een show. Voor een gratis toegangsbe wijs, bel (010) 290 12 67. U bent van harte welkom! Leerbedrijven gelieerd aan het Albeda College kunnen op vrijdag 13 november deelnemen aan een wedstrijd brood en banket. Op de Onder- wijs- en Beroepenbeurs 19 november in Ahoy' Rotterdam krijgen de winnaars de gelegen heid zich te presenteren. Wie in ieder geval al een wedstrijd heeft gewon nen is Bastiaan van der Wal. Deze zomer kreeg hij de Sonneveld Wissel bokaal 1997/1998 uit gereikt, die jaarlijks door een grondstoffen- fabrikant ter beschik king wordt gesteld om jonge, talentvolle bak kers te stimuleren aan hun toekomst en aan die van de Nederlandse bakkerij te werken. Het Albeda College en een wedstrijdcommissie kiezen de Meesterbakker van de regio Rijnmond. De match bestaat uit een 'blinde' keuring van gevuld speculaas en een roomboteramandelstaaf voor de banketbakker en drie kren ten- en lunchbollen voor de broodbakker. Een combinatie van beiden is ook mogelijk. Bastiaan heeft in de afgelopen twee jaar in recordtijd de op leiding tot Specialist Brood bakken op het hoogste niveau afgerond. Hij deed dit op de Albedalocatie in Gouda. Cur sisten die deze opleiding vol- Bastiaan van der Wal bij bakker Blanken in Bergambacht met de Sonneveld Wisselbokaal 1997/1998. foto Janssen De Kievit gen bekwamen zich in desem- broodbereiding en broodcate ring, broodbuffetten en hartige producten zoals deze in Ne derland vanuit de historie zijn ontstaan. 'Ik was heel verrast want ik had het helemaal niet verwacht,' vertelt hij. 'Naast de theorielessen werkte ik de af gelopen twee jaar bij een Kon- marbakkerij. Nu ben ik met banket begonnen en ga ik een dag naar school en werk ik vier dagen bij bakker Blanken in Bergambacht, 't Is weer eens iets anders, banket. Je kunt er nóg meer je creativiteit in kwijt.' Cursisten van de opleiding Apothekersassistent in actie. foto: Janssen De Kievit Zelf geneesmiddelen bereiden in een apotheek? Nederland is een van de wei nige landen in Europa waar dit nog ge beurt. Bij het Albeda College krijg je de kans om in een tijdsbestek van maxi maal achttien maanden de opleiding tot Apothekersassistent te volgen. Het af wisselende studieprogramma bevat theoretische en praktische vakken zo als geneesmiddelenkennis, dispenseren en recepteren, farmaceutische kennis en rekenen, natuurkunde, scheikunde en informatica. Omdat je als apothekersassistent veel moet staan, volg je aan het begin van de opleiding een reeks lessen waarin je leert de juiste houding aan te nemen, 't Is even aanpoten, met drie dagen les per week en twee dagen stage in een (ziekenhuis) apotheek. Maar daar krijg je dan ook een gede gen opleiding voor terug waarmee je je met een zeker gevoel op de arbeidsmarkt kunt begeven. Daar is de vraag naar dit beroep groot. In de les maken de cursisten voor het eerst medicijnen in capsulevorm, dat met een mooi woord capsuleren wordt genoemd. Als apothe kersassistent heb je een zeer verantwoordelijk beroep. Fouten kunnen desastreuze gevolgen hebben. 'Daarom heb ik de kwartjespot bedacht,' vertelt de heer Rijckborst, hoofddocent Farmacie. 'Iedere fout kost ze een kwartje. En dat vinden ze heel erg dus letten ze extra op.' De cursisten moeten er een beetje om lachen maar vatten het niettemin serieus op. Er wordt al uitgekeken naar de stageplaats in het buitenland volgend jaar. Projectcoördinator Henk de Jong: 'De opleiding committeert zich met het bedrijfsleven; een deel van het programma wordt in het Engels gegeven. Zoals de balietraining waar de sociale omgang centraal staat.' De cursisten storen tijdens het capsuleren om ze naar hun motivatie en ervaringen te vragen kan natuurlijk de inhoud van de kwartjespot doen stijgen, maar dit blijkt na afloop mee te vallen. Marleen volgt de opleiding omdat het beroep van apothekersassistent haar erg leuk lijkt. 'Ik deed een laboratoriumopleiding maar ben er mee ge stopt omdat dit me trok. Stagelopen doe ik nu in Den Haag en volgend jaar in Ierland.' Linde wist al vroeg dat ze iets in de gezondheidszorg wilde doen. Van haar keuze voor de opleiding heeft ze geen spijt, al is het hard werken. 'Veertig uur per week werken en leren is zwaar. Je moet in een heel korte tijd veel leren.' Ine en Tanuja gaan volgend jaar eveneens naar Ierland om stage te lopen. Door de verhalen van haar nicht en zwager die beiden werken als apothekersassistent, kreeg Tanuja zin om in hun voetsporen te treden. Ine: 'Het is leuk en afwisselend. Je werkt zowel met mensen als met geneesmiddelen. En er is volop werkgelegenheid in deze branche.' Ineke haalde haar laborantendiploma, werkte een jaar en zette toen de stap naar deze opleiding. Het is niet helemaal nieuw voor haar, Ineke's moeder werkt al jaren als apothekersassistente. 'Dit werk heeft me altijd aangesproken. Voor mijn vorige opleiding liep ik stage in het lab van een ziekenhuis waar ik medicijnen moest controleren. Of we ook Latijn krijgen? Jazeker, drie pagina's met afkortingen uit het hoofd leren en een reeks volledige Latijnse namen plus de Nederlandse betekenis.' Safae vindt de duur en de kwaliteit van de oplei ding aantrekkelijk. 'Ik wilde arts worden maar mijn wiskunde was niet zo goed. Als apotheker sassistente werk je niet alleen met poeders mapr leer je ook hoe je met mensen en situaties om moet gaan en daar verantwoording voor te dra gen. Dat vind ik een hele leuke combinatie.' Evenals op de locatie Rosestraat is in de Breitner- straat een restaurant gevestigd waar je voor weinig geld een diner kunt nuttigen. De maaltijd wordt bereid en geserveerd door cursisten van de opleiding Hore- ca-Assistent. Naast de voltijdopleiding Horeca-Assis- tent is er ook de AGBO (Aangepaste Beroeps Oplei ding) die in verschillende trajecten wordt aangebo den. Nieuw is de korte, praktijkgerichte opleiding voor medewerkers van Mc Donald's restaurants. Shanta Bachoe moet binnenkort examen doen voor de opleiding Horeca-Assistent. In de afgelo pen maanden heeft ze leren ko ken, bedienen en serveren. 'Ik ben deze opleiding gaan volgen omdat ik zeer geïnteresseerd ben in het vak. Eten bereiden en alles wat daar bijkomt, is eigen lijk een hobby van me. In de toekomst ga ik dus mijn geld verdienen met dat waar ik ple zier in heb. Zo blijft het altijd een uitdaging voor me. We krij gen begeleiding van een kok. Ik vind dat ec op een goede ma nier wordt lesgegeven. We le ren veel, zien veel en doen veel. Thuis kook ik op z'n Suri naams en hier heb ik geleerd Nederlands eten te bereiden. Mijn hart gaat uit naar het ma ken van maaltijden. Daarom wil ik graag doorstromen en de op leiding tot Kok volgen. Omdat je dan in een restaurant gaat wer ken kan ik het direct in de prak tijk leren.' Wie bij een Mc Donald's-restau- rant werkt heeft daar niet de gelegenheid alles te leren wat je in de horeca nodig hebt. De locatie Breitnerstraat biedt me dewerkers van deze keten nu een op de praktijk gericht les programma. Coördinator afdeling Horeca Henk Büscher: 'Door de struc tuur van het bedrijf is het niet mogelijk een erkend diploma te halen omdat het aantal hande lingen dat er verricht kan wor den, beperkt is. Wij starten nu Shanta Bachoecursist van de opleiding Horeca-Assistent bezig met het bereiden van een maaltijd. foto: Janssen De Kievith een nieuwe groep, waarbij werknemers van Mc Donald's een dag per vyeek naar onze school komen. We onderwijzen ze in bediening, zoals serveren en het dekken van tafels, en in de productie, waar ze taken le ren die in het bedrijf niet aan de orde komen.' Wie wil eten in het restaurant aan de Breitnerstraat- 92/94 wordt verzocht te reserveren (010) 436 35 51. Aanvang: 17.30 uur. Kinderen van groep 1 van basisschool De Wissel leren met computers omgaan in het Open Leercentrum. foto Janssen De Kievit Een leuke aanbieding voor basisscholen die kampen met een computertekort. Sinds oktober kunnen zij met hun groepen terecht in het Open Leercentrum van het Albeda College op de hoofdlocatie in de Ro sestraat. Basisscholen De Wissel en De Bogerman zijn de eersten die er gebruik van maken. Zelfs de kleuters moeten aan een wandeling van hun school naar dat immense gebouw met al die grote mensen geloven... Aad Vermeulen, leerkracht ba sisschool De Wissel: 'Er is echt een schreeuwend tekort aan computers dus we zijn erg blij met dit aanbod, waar groep 1 tot en met 8 om beurten eens in de twee weken gebruik van maken. Onderwijsassistenten in spe, die op het Albeda hun opleiding volgen, begeleiden de kinderen in dit project en kunnen zo kennis maken met diverse facetten in het basis onderwijs. Twee vliegen in één klap dus. De kinderen vinden het prach tig en gaan als een speer door de leerstof heen. Opvallend is, dat ze het allemaal veel snel ler doorhebben dan volwasse nen inschatten.' Stel, je bent een goede mavo-leerling, theore tisch ingesteld, en je twij felt tussen havo en mbo. Je kunt doorstromen naar de vierde klas van het havo, maar je wilt ei genlijk ook wel een be roepsopleiding kiezen.In thbo (toeleiding naar ho ger beroepsonderwijs) kun je deze twee combi neren. En zo zijn er meer mogelijkheden om voor thbo te kiezen. Het secundair beroepsonder wijs leidt in de eerste instantie op voor de arbeidsmarkt. Maar het is ook mogelijk om via de middenkaderopleiding door te stromen naar het hoger be roepsonderwijs (hbo). De middenkaderopleiding, het hoogste niveau van het mbo, sluit aan op verwante hbo-oplei- dingen. Wil je je echter zo breed mogelijk voorbereiden op een vervolgstudie, dan kun je bij het Albeda College voor de richting thbo kiezen. Dit is een traject dat speciaal is toegesneden op verder leren in het hbo. Het zelfstandig kunnen werken en zelf verantwoordelijk zijn voor het eigen leerproces dat in het hbo van je gevraagd wordt, vind je ook terug in de wijze van leren binnen thbo. Deze bijlage is een uitga ve van het Albeda Colle ge in samenwerking met De Havenloods naar aan leiding van de onderwijs- en beroepenbeurs 1998. Hoofdredactie Bureau Communicatie Albe da College Eindredactie De Havenloods Productie voorpagina Keystone Communications in samenwerking met Albe da College Emmy Fons Bureau Communicatie Fotografie Janssen De Kievith Roel Dijkstra Opmaak en druk De Havenloods Oplage Overname met bronver melding na overleg; Bureau Communicatie Albeda College Postbus 9451 3007 AL Rotterdam Tel. (010) 290 12 44 Fax. (010) 290 12 56

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 24