Begonia brengt kleur in huis Pro Bos wil heffing wonen in bosrijke woonomgeving Nieuwe staatssecretaris wil minder saaie woningbouw Aanvullend inkomen bij arbeidsongeschiktheid is geen luxe Laat een 'Mondriaan' voortaan uw toilet sieren Modern èn nostalgisch Beveiliging loont redactie service ujeekbLaderi uJEgener De Begonia is als bloeiende kamerplant een verrassende klassieker. De gekartelde rand van het frisgroene blad en de romantische, overdadig bloeiende bloemen in hel der wit of dieprood zorgen daarvoor. Zet eens drie witte Begonia's in zilverkleurige potten en rode en felroze Begonia's kunnen in een hoge vaas op een lage bijzettafel zorgen voor een bijzonder kleuraccent. Of het nu geel, oker, groen of oranje is, er is altijd wel een Begonia die past in uw in terieur. De Begonia kent daarnaast ook variaties in vorm, bijvoorbeeld de hangbego- nia die het uitstekend doet in een antieke vaas op een hoge zuil. De bloemvormen van de Begonia zijn enkel- en dubbelbloemig, helemaal of half gevuld of gefranjerd. Een Begonia kan lang bloeien. Bloemen die zijn uitgebloeid moeten dan wel worden ver wijderd. Daarnaast stelt de plant een lichte, maar niet te zonnige plek op prijs. Regelmatig water geven (overtollig water afvoeren) en eens per twee maanden bijvoe- den geeft het mooiste resultaat. Woont u in de buurt van een bos? Als het aan de Stichting Pro Bos ligt gaat u een heffing betalen voor extra woongenot! Pro Bos is een stichting waarin organisaties die met bossen te maken hebben samenwerken. Pro Bos vindt dat eigenaren van bossen moeten worden beloond voor de maatschap pelijke waarde van hun eigendom. De bosvriendelijke stichting wil dat de woningen van mensen die in bosrijke gebieden wonen worden getaxeerd. De taxateurs zouden de schoonheid van het landschap moeten beoordelen. Hoe mooier de omgeving, hoe hoger de heffing zou moeten zijn. Eigenaars van bossen willen nog veel meer. Zo willen zij worden betaald voor de pro ductie van schone lucht, schoon water en de opname van het broeikasgas C02. Het grootste deel van de 330.000 hectare bos in Nederland is voor het publiek toe gankelijk. Natuurbeheerders vinden het onterecht dat hun enige bron van inkomsten de houtproductie is, terwijl mensen en instanties van hun bezit profiteren. Een beetje minder saaie woningbouw. Dat is de wens van de nieuwe staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting. Hij wil dat de woningbouw in Nederland gevarieerder wordt. Niet dat hij de woningbouw nu een eenheidsworst vindt, maar wat afwisselen der mag van hem best. Remkes verwacht dat de afgesproken hoeveelheid te bouwen woningen voor de pe riode van 1995-2005 gehaald zal worden en dat de meeste ervan in 1999 zullen wor den opgeleverd. Daarna zal volgens hem de productie afnemen. In het jaar 2000 wordt bekeken of de gemaakte afspraken over bedrijfsterreinen en groenvoorzienin gen op schema liggen. Dat inspringen op de woonwensen van de consument moeilijk is, blijkt onder meer uit de Thermometer Koopwoningenmarkt, een tweejaarlijkse uitgave van de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB). Woonwensen van vandaag worden pas in woningen die over twee of drie worden opgeleverd vertaald. De woonwensen van de consument zijn aan snelle veranderingen onderhevig, zodat woningen tegen de tijd van opleveringen soms niet meer voldoen aan de eisen. Staatssecretaris: woningbouw rnag (nog) minder saai. Bij een keuken draait het om design en functionaliteit. Of simpel gezegd: het moet er niet alleen mooi uitzien en bij uw interieur passen, maar u moet er ook goed in kunnen werken, koken en eten. Voor een keukenfa brikant is die doelstelling gemakkelijker te ver wezenlijken met metaal en kunststof dan met natuurlijke materialen. In de keukenlijn 'Linea' van Leicht, is deze synthese van natuurlijkheid, functionaliteit en moderne optiek goed gelukt. De fabrikant paste daartoe een nieuwe berken muitiplex- plaatsoort met melamine toplaag in twee kleu ren toe. Zo ontstond een mix van 'eerlijke' nostalgische houttinten en modern ogende grijsvlakken. Deuren en laden werden afge werkt met metalen handgrepen, die het mo derne design van deze traditionele houten keuken nog eens benadrukken. Jan en Maria de Lind kochten 10 jaar geleden een eigen huis. Niet van de ene op de ander dag, want het echtpaar ging bepaald niet over één nacht ijs. Ze kochten een huis met een verantwoord 'financieel dak', zodat zij het leven dat zij gewend waren op dezelfde voet konden voortzetten. Ook sloten zij aanvullende ver zekeringen en nu Jan ar beidsongeschikt is plukken zij daar de vruchten van. "Ik was dertig toen Maria en ik het huis kochten. Ik was gezond van lijf en le den en mijn toekomst kon niet stuk. Ik weet nog dat we twijfelden over het af sluiten van aanvullend in komen bij arbeidsonge schiktheid naast de ar beidsongeschiktheidsver zekering. Ik ben bedrijfsorganisatie adviseur. Geen baan dus die gevaren met zich mee brengt. Op aandringen van Maria hebben we de verzekering toch maar af gesloten. Ik mopper wei eens op haar neiging alles zeker te willen stellen, maar nu ben ik toch blij dat ik een partner heb die op zeker gaat", vertelt Jan. Zo n acht jaar geleden be gon Jan met zijn gezond heid te sukkelen. "Het be gon met vermoeidheid", vertelt Jan. "Ik merkte dat ik steeds vaker het tennis- uurtje met vrienden afzei, dat ik na het eten in mijn stoel lag te slapen en fut loos was. Omdat ik het vrij druk op mijn werk had, dachten we in eerste instantie aan overwerkt zijn. Maria plaagde me door te zeggen dat ik een dagje ouder aan het wor den ben. We zijn toen met stapels boeken op vakan tie gegaan in Frankrijk. Een rustvakantie in een afgelegen oord zou mij opknappen, dachten we. De eerste week accepteer de ik de moeheid nog, maar toen ik in de tweede week nog vermoeider raakte en elke beweging me pijn deed, ben ik naar de dokter gegaan. Ik werd binnenste buiten gekeerd en mijn bloed werd onderzocht. De uit slag was een klap in ons gezicht. Het bleek dat ik het begin van een zware vorm van reuma had. Je wereld stort in en je wilt gelijk naar huis. De Franse arts raadde ons aan niet direct af te rei zen, maar eerst de schok samen te verwerken. Die raad hebben we opge volgd. In die dagen speel de er van alles door onze Lichtpunt hoofden. Ook de financië le consequenties. Ik be greep heel goed dat ik op een gegeven moment niet meer zou kunnen werken. 'Maak je daar niet onge rust over', zei Maria, 'We kunnen zelfs gewoon blij ven wonen in ons huis, want we zijn verzekerd voor een aanvullend inko men.' Haar opmerking verzachtte onze ellende. Ik was die hele verzekering vergeten." Jan heeft nog een maand of twee hele dagen kun nen werken. Sinds een jaar is hij geheel arbeids ongeschikt. Zijn verzeke ringsmaatschappij betaalt de permievrijstelling bij ar beidsongeschiktheid en vult het inkomen aan. Jan Maria en hun twee kin deren kunnen daardoor in hun huis blijven wonen. Volgens Jan een lichtpunt in alle ellende die ze heb ben moeten doorstaan. Arbeidsongeschikt heidsverzekering kan huis betaalbaar houden Voor heel wat minder dat 80 Miljoen gulden biedt de fabrikant Pressalit een ech te Mondriaan aan. niet ter verfraaiing van de woonkamer maar voor de aankleding van badkamer en toilet. Ter gelegenheid van de 50-ste sterfdag van de in Amersfoort geboren Piet Mondriaan ontwikkelde deze fabrikant een closetzitting in Mondriaan stijl. Piet Mondriaan is bij het grote publiek voornamelijk bekend door de strakke ritmi sche lijnpatronen, vlakverdeling en z'n gebruik van sterk primaire kleuren. Dit komt allemaal terug in deze closetzitting. De zitting is gemaakt van door en door gekleurd Duroplast en past op alle gangba re closetpotten. De roestvrijstalen universele scharnieren zorgen ervoor dat de zit ting ook na jarenlang gebruik nog prima functioneert en gemakkelijk is schoon te maken. Een 'Mondriaan' om op te zitten De consument betaalt het gelach voor het jaarlijks toenemend aa'ntal inbraken. Immers de uitkeringen ne men toe, waardoor de premies stijgen. Toch kan men zelf vaak met een aantal simpele maatregelen de toe gang van het huis voor ongewenste bezoekers blokke ren. Dikwijls worden deze maatregelen beloond met een lagere premie. Met hang- en sluitwerk dat het SKG-keurmerk draagt kunt u voor uw woning het certificaat Veilig Wonen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen aanvragen. Verschillende verzekeringsmaatschappijen geven een korting tot maar liefst 15 procent op de inboedelverze kering. Wie hierover meer wil weten kan onder tele foonnummer 010-413 01 02 het Servicepunt Veilig Wonen benaderen. Het Servicepunt brengt u in contact met preventie medewerkers van de politie die op uw verzoek bij u thuis een kijkje komen nemen en u adviseren waar en hoe u uw woning inbraakveiliger kunt maken. Laat u zich adviseren door een bij de Stichting Borg aangeslo ten bedrijf, dan krijgt u een certificaat waarmee uw kor ting op de verzekeringspremie weieens tot 20 procent kan oplopen. Informatie over deze bedrijven kunt u krij gen bij Borg onder telefoonnummer 030-634 00 78. Wilt u weten onder welke risicogroep u valt en welke beveiligingsmaatregelen u kunt treffen dan kunt u een brochure aanvragen door 030-229 60 00 te bellen. RSW98-237 Deze pagina werd in opdracnt van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 8V Rotterdam tel. 010-4699725 fax 010-4699362 Mits goed verzorgd, kan een Begonia lang bloeien. Pro Bos wit heffing op woning in l omgeving. Vezekering stelt koopwoning veilig Overwerkt Verzekerd

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 27