Het is heel interessant en telkens weer een uitdaging' Mastreechter Staar De QUIZ g z h sV (J Beroepsinformatie Het Mysterie Van^eHavenbobs Gaat u trouwen? Cox signeert en gaat in beton m loods 0909-2023070 (0Oc/m) A Bezoek dan onze exclusieve Trouwringen-Studio aan de Van Heaftenstraat 24 in Rotterdam-Zuid. 47 - 1020 David Kasius(25) is werkzaam als assistent operations bij Forest Lines Agencies BV. liet bedrijf is gevestigd in de Woudrichem- straat, steiger 2216, in de Rotter damse Waalhaven en verscheept lashbarges. In de volksmond ook wel lashbakken genoemd. Dat zijn grote drijvende containers. David: „Bij ons komt er om de twee a drie weken een lashschip binnen uit New Orleans in de Verenigde Staten. Mijn taak is het assisteren bij het laden en los sen van zo'n schip. Bovendien hou ik het fleetingplan bij. Dat is een schematisch overzicht van onze lashbakken, die zich in ver schillende binnenlandse- en bui tenlandse haven bevinden". Op de Andelus Mercula in Spijke- nisse heeft David op 18-jarige leef tijd zijn HAVO-diploma gehaald. .Na deze algemene opleiding wilde ik een gerichte beroepsopleiding gaan doen. Het leek me wel leuk om in de haven te gaan werken". Via de HAVO-instroom kwam David di rect in de tweede klas terecht van de MBO-opleiding bij Jan Baekx. „De eerste twee jaar was een algemene opleiding. In het derde jaar kies je een richting, die je aanspreekt. Voor mij werd dat Lading Behandeling en Goederen Afhandeling". Het vierde en laatste jaar liep David stage bij drie bedrijven. „Ik begon bij het expeditiebedrijf Alfons Freriks, waar ik inkomend Amerika deed. Vervolgens werkte ik bij rederij Vo- tainer op de afdeling douanedoku- mentatie. Tenslotte was ik assistent waterklerk bij scheepsagent Azalea Maritime". Tijdens z'n laatste stage periode werd David al door diverse bedrijven benaderd om er te gaan werken. „Helaas moest ik nog in dienst en kon daarom niet op één van de verzoeken ingaan". De laat ste weken van z'n diensttijd nam hij contact op met de Jan Backx. „Ik vroeg of ze me aan een baan konden helpen. Ze gaven me een lijstje met vacatures bij verschillende bedrij ven. Ik ben vervolgens aan het bel len gegaan en had twee dagen later een baan". Dat was bij het Koring Freight Forwarders. Daar werkte David een jaar als assistent expedi teur. „Toen had ik het daar wel gezien en wilde eigenlijk de scheep vaart in". David kwam uiteindelijk ruim een jaar geleden via een uit zendbureau bij Forest Lines Agen cies terecht. Lashschip Voordat een lashschip binnenkomt worden vanuit New Orleans het stuwplan, de manifesten en de con- nossementen naar Rotterdam ge stuurd. Naar aanleiding van die ge gevens maakt David per klant een dossier. Vervolgens licht hij hen schriftelijk in wanneer hun goederen met het schip aankomen. Daarna maakt David een overzichtslijst van de manifesten. „Daarop staan alle lashbakken die gelost moeten wor den. Per klant en bestemming". De stuwadoors krijgen een copie van de lijst en kunnen zo hun planning ma ken. Samen met zijn colle'ga's maakt David vervolgens de los- en laadlijst. „Daarop staat vermeld waar de lashbak zich aan boord bevindt en waar hij in de fleeting naar toe moet. Bij het laden is dat andersom". De fleeting is het gebied naast het be drijf. waarin de lashbakken liggen. De los- en laadlijst is belangrijk voor de kraanmachinist op het schip en de kapitein van de duwboot, die de lashbakken vervoerd. „Vanwege de stabiliteit van het schip, dient het laden en lossen een weloverwogen mix te zijn. Er mogen niet al teveel bakken uit gehaald worden en daar bij niets terug zetten. Dan kan het schip omslaan of breken". In over leg worden de te laden lashbakken door duwboten bij de stuwadoors opgehaald en in de fleeting opgesla gen. „Wij brengen hen ruimschoots van te voren op de hoogte van de binnenkomst en vertrek van het schip. Daar dienen ze zich. dan ook aan te houden". Gemiddeld verblijft zo'n lashship drie dagen in Rotter dam. Het fleetingplan hangt aan de muur. Daarop staan alle lashbakken sche matisch opgesteld. Het bord is in vier vakken verdeeld. 1. De twee geladen moederschepen. 2. De flee ting plus Nederlandse havens. 3. De buitenlandse havens. 4. De bakken die op dit moment in Amerika lig gen. De lashbakken zijn genummerd en hebben verschillende kleuren. „Die kleuren geven de verschillende soorten en types aan die er zijn. Bakken met stalen of polyester lui ken. De ene bak mag meer gewicht in geladen worden dan de ander, enzovoorts". Iedere verschuiving van plaats moet op dit schema nauwkeurig bijgehouden worden. „Mochten we een fout maken, dan zien we dat direct op het bord. Want dan klopt het met meer met de ons verstrekte gegevens". In totaal wordt er vanuit Rotterdam gerou leerd met ongeveer 1650 lashbak ken. Op 18-jarige leeftijd maakte David de keus om in de haven te gaan werken. Voldoet het tot nu toe aan zijn verwachtingen? „Jazeker. Het blijft elke dag weer interessant voor mij. Nog steeds kom ik er achter dat ik nog zoveel moet leren. Vooral dat plannen. Dat is een behoorlijk be langrijke taak. Als je dat fout doet, loopt alles in het honderd". David koos er bewust voor om ook echt in die haven te werken. „Je kunt wel in de stad gaan werken. Dan werk je ook met schepen, maar dan zie je ze meestal niet. Je ziet hier echt waar je mee bezig bent. Dat is maar met weinig beroepen zo. Je zit hier soms letterlijk boven op de lashbakken". Is het een beroep voor jonge men sen? „Ik denk het wel. Bij niet veel beroepen kom je op zoveel verschil lende plekken terecht. De ene keer sta je aan boord van een schip met de kapitein te praten. De andere keer sta je op een lashbak. Dan sta je weer bij een stuwadoor in de loods of bij de douane op kantoor. Je komt overal en ontmoet veel ver schillende mensen. Het is heel inte ressant en telkens weer een uitda ging". Wat de toekomst betreft wil de ambitieuze David 'Net zo goed worden als m'n collega's. Zo dat ik het op den duur zelf allemaal kan". Dat wil hij bewerkstelligen door heel hard te leren, kijken wat z'n colle ga's doen en goed op te letten. Voor David z'n beroep bij de lashbakken zijn er geen specifieke cursussen. „Daarom moet ik het echt van hen leren en dat gaat tot nu toe goed". Forest Lines Agencies is hel enige bedrijf dat lashbakken verscheept. Een exclusief bedrijf om bij te wer ken. „Dat is mede de reden dat ik het hier zo naar m'n zin heb. Ik. hoop dan ook nog lang hier te mo gen blijven werken". De vierjarige MBO-opleiding Haven en Vervoer kan je volgen met een VBO/MAVO vooropleiding. Heb je het HAVO-diploma op zak, dan duurt deze opleiding maar drie jaar. Het Scheepvaart en Transport College Rotterdam is het enige instituut in Nederland, waar deze opleiding gevolgd kan worden. Na deze MBO-opleiding is er een vervolgstudie mogelijk aan de Hoge Economische School in Rotterdam. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Gerard Cox signeert zondag 22 november zijn nieuwe cd op de Rotterdamse Dag in De Doelen. De populaire zanger/acteur, die weer vroeg van de partij zal zijn voor het Zondagochtendcon cert, drukt deze dag bovendien zijn handen in het beton voor de Walk of Fame. Om 13.45 uur zingt Gerard Cox op het podium in de hal. Daar treden in de loop van de dag ook zanggroep Ons Genoegen, de Rotterdamse zanger Lou Gray, accordeoniste Yvonne, John Verkroost, Rotte's Mannen koor, Hans Somers, Annie de Reuver, de Valentina's en Han- nie Golden op. Vele Rotterdamse verenigingen en instellingen zijn met een stand op de Rotterdamse Dag verte genwoordigd. Er zijn onder meer boeken en foto's te koop en kunstschilders als J. van der Lin den en Eldert van Gent tonen hun werk. In de stand van De Havenloods is de kalender te koop van Paul Kerrebijn. Rotterdammers kun nen zich er verder aanmelden voor een zangwedstrijd (aan vang 16.00 uur), kandidaten op geven voor de burgemeestersva cature, en oude krantefoto's uit zoeken tegen een kleine bijdrage voor Midden-Amerika. Een hoogtepunt wordt om streeks 14.00 uur de bekendma king van de Rotterdammer van het Jaar. De winnaar krijgt een trofee en tienduizend gulden voor een goed doel naar keuze. De Rotterdamse Dag is, voor de twintigste keer, georganiseerd door Stichting Ons Rotterdam. Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 en 17.00 uur. Toegang tot De Doelen kost zondag f7,50 (met Rotterdam pas f6,-/65 -pas en kinderen tot 12 jaar f 5,-). Concerten in binnen- en buiten land, optredens voor radio en tv, lp's en cd's, negen gouden platen en een gouden tulp. Van de Koninklijke Zangvereniging Mastreechter Staar genieten we al meer dan honderd jaar. Het in 1883 opgerichte koor liet zich bij de keuze van haar naam inspireren door de ster op het wapen van Maastricht. In Maastrichts dialect rolde daar de naam uit die inmiddels ook over de grenzen een begrip is. Max heeft van de Sint een fijn kado gekregen. Edt niet, maar die zegt dan ook dat hij niet gelooft. F.igen schuld. Waar komt de goedheiligman vandaan: 1. Wijk bij Duurstede 2. Türkije 3. Spanje Weet u het antwoord op de vraag, bel dan naar: En maak kans op Siemens Friteuse t.w.v. f250,-. De opbrengst van het telefoonnummer gaat naar 22 goe de doelen in de regio, m.m.v. ELSHOUT De winnaar van vorige week was Mw. Brandhorst uit 's-Gravendeel Het Mastreechter Staar man nenkoor zichzelf betitelt, is al tijd een groot koor geweest. Ooit bestond het uit meer dan tweehonderd leden. Op dit mo ment is de Mastreechter Staar 160 man sterk. Dirigent Edou- ard Rasquin, pianist en repeti tor Roger Moens en zangpeda goog Guido Janssen zorgen er samen met de leden voor dat de hoge kwaliteit van de uitvoerin gen gewaarborgd blijft. Het re pertoire is veelomvattend. Klas siek en religieus, opera en ope rette, musicals en volksmelo dieën. Kaarten voor de Zondagochtend concerten kosten zeventien gul den en zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van De Haven- loods(010-46999II), Organ isa- tiebureau Hanson(() 10-4225244) en de kassa van De Doelen(010- 2171717). De foyer van de Doe- len gaat al om 9.45 uur open, de grote zaal om 10.30. Voor het concert inloopmuziek van pianist Bert Nicodem, om klokslag 11.00 uur opening met Lied van de week van Gerard Cox. Bezoek op 21 en 22 november onze stand op de Cupido Trouwbeurs indeAboy. Onze Trouwringen-Studio is op zaterdag 21 november ges loten. Hier vindt u meer dan 500 modellen exclusieve trouw ringen welk door ons zelf zijn ont worpen en voor zien van origneel certificaat. Heeft u zelf een ontwerp of een leuk idee? Kom dan eens langs en wij helpen u graag verder. loods Het Mysterie van De Havenloods ook op Internet: www.dehavenloods.nl SrVj) Trouwringen.„een sieraad voor het leven WEEK 47 WERKEN in Wereldhaven Rotterdam ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM 21.15 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - door: ROGER HUYS I Foto.s JANSSEN DR KIEVITH 'fr archieffoto HENK GOUDBERG l ot over de grenzen zijn ze een begrip. Het 160 man tel lende mannenkoor de Ma streechter Staar, onder lei ding van dirigent Fdouard Rasquin, zal menigeen op zondag 29 november in de Rotterdamse Doelen kippen vel bezorgen. MEGA groenservice zuid 8 Voor reserveringen: Nationale Pathé Bioscoopreserveringslijn 0900.202 5350 50ct/pm Raadpleeg de plaatselijke bioscoopagenda voor het filmaanbod. Pathé bioscopen in Rotterdam: Cinerama, Lumière en Pathé Schouwburgplein U vindt alle adressen van Pathé Cinemas in de GOUDEN GIDS. loods AFLEVERING 42 100 weken Mysteriespel Tekst& idee: Mi ER Entertainment Foto's: Leunis Verlinde Zo, Edt, ik heb mijn schoen gezet Ja hoor, MAX, alsof er iemand doorde schoorsteen heen kan. volgende morgen Ha, daar heb ik aan gedacht, ik hebde voordeur opeen kier gezet. Wauw, een chocoladeletter! zorg(t) voor natuur en recreatie rv i ce zuid holla k. SCHEEPVAART EN TRANSPORT COLLEGE ROTTERDAM VanHaeltenstraat24-(Trouwringen-StudioSativar) Van Haeftenstraat 4-6* 3074 NK Rotterdam-Zuid Duyvensteynstraat 11a- 3042 BA Rotterdam-Overschie Uitweg 19-3051 JPRotterdam-Hillegersberg Tel: 010-4321 781 Tel:010-4329493 Tel: 010-4627788 Tel: 010-21 82613 uitweg 19-3051 JrHotterdam-Hillegersberg Tel: 010-2182613

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13