'Behalve een dure auto en een goed salaris wil men vooral prettig werken OPEN DAG: 26 NOVEMBER 19.00-21.30 UUR HES Met dubbel diploma meer kans op werk in Europese Gemeenschap Werkgevers willen nauwere samenwerking beroepsonderwijs v WEEK 47 47 - 1018 Zakenvrouw van het jaar 1997, Yolanda Eijgenstein (1966), wordt geen seconde meer met rust gelaten sinds half september haar boek HAPPY WORKER uitkwam. De media hebben zich massaal op haar gestort, ze wordt op de meest uiteenlopende soorten bijeenkomsten als spreker gevraagd en de telefoon van haar nieuwe bedrijf WHY COMPANY staat dagelijks rood gloeiend. Minstens tweemaal per dag wordt haar gevraagd of ze haar visie wil geven. Waarom wil het bedrijfsleven zo massaal en drastisch van imago én cultuur veranderen en wat betekent dat dan in de dagelijkse praktijk? Want wat Eijgenstein voor staat is in feite niet ingewikkelder dan: respectvol zijn tegen je medewerkers, je klanten en ieder ander die je zoal tegenkomt. 'Eigenlijk is het inderdaad zo simpel' beaamt ze, 'maar vijftien jaar geleden zou mijn verhaal niet aangeslagen zijn. Hoe dat over tien jaar ligt, is ook niet voorspelbaar maar dat zien we dan wel weer. Zeker is dat mo menteel zéér veel bedrijven ant woord zoeken op de vraag Hoe overleef ik liet milleniuml Vooral grote organisaties stappen nu al vol fraaie beloften op de HEA- O's af omdat ze bang zijn over vijf jaar zonder geschikte men sen te zitten. Hoe kan ik mijn mensen vasthouden is ook zo'n vraagstuk. Nu mensen op straat zetten is het stomste wat je kunt doen. De IT-branche (informatietech nologie-red) zoals telecommuni catie schreeuwt om mensen, in de metaal is een nijpend tekort aan geschoolde en ervaren vak lui. Hetzelfde geldt voor banken, marketing en direct-marketing. Vooral uit die hoeken wordt veel gebeld. Daar is de nood echt hoog omdat in die sectoren de macht niet langer alleen bij de werkgever maar ook bij de werk nemer ligt. Dat vraagt om an ders belonen dan alleen finan cieel en om meer zelfsturing en eindverantwoordelijkheid. An ders begint de jongere generatie 'gewoon' voor zichzelf onder het motto: Small is beautiful. Want, behalve een dure auto en een goed salaris wil men vooral pret tig werken.' Vier hoofdpijlers Oprechte aandacht en open communicatie scheppen een ple zieriger) werkklimaat weet Eij genstein om te beginnen uit eigen ervaring. Ze baseert haar managementvisie op vier hoofd pijlers: de Happy Looker, de Happy Aimer, de Happy Blooper en de Happy Lover. De Looker kijkt en leert van anderen, de Aimer kiest bewust zijn eigen weg, de Blooper erkent het nut van fouten maken en de Lover kan veel voor anderen be tekenen omdat hij van zichzelf houdt zoals hij is. Deze vier ty pes, zo mogelijk in één persoon verenigd, geven gegarandeerd een Happy Worker: iemand die goed in zijn vel zit, daarom zijn werk graag en goed doet en daarmee productief is voor zijn werkgever. Het bindend element is de Happy Voice: uiten wat er in je omgaat op een open en oprechte manier. De ware idea list mag misschien vinden dat Yolanda Eijgenstein het wiel op nieuw heeft uitgevonden, het be drijfsleven zelf bewijst dat dit nodig was. Niet alleen doordat Eijgenstein vaak na een presen- tatie gevraagd wordt haar ideeën te komen doorvoeren maar vooral omdat een dergelijk pro-, ces zeer tijdrovend is gebleken en toch wordt omarmd. Top-down Eijgenstein: 'Ik eis een intentie verklaring van minstens twee jaar maar een dergelijk proces kan best vier jaar in beslag ne men. Als onderweg blijkt dat mijn aanpak niet werkt, is stop pen - van beide kanten - moge lijk. Ik werk niet met contracten of zo.' Geen eis maar wel een dringende wens is een Happy- Worker-veranderingsoperatie top-down aan te pakken. 'Het liefst spreek ik eerst alles door met de directeur, één op één. Die directeur - óf een Raad van Be stuur - moet achter het verande ringsproces staan, anders werkt het niet. In een eerste ontmoe- ting laat ik zien welke voordelen het heeft de 'lagere regionen' meer de ruimte te geven. Dat het werkt ze vrij en initiatiefvol te laten zijn. Wat ik in zo'n per soonlijk gesprek zie benoem ik en als blijkt dat we er écht heel anders over denken, is het beter niet verder te gaan. Ook een directeur moeten fouten kunnen toegeven. Wie bij voorbeeld zegt dat er binnen zijn bedrijf zo ge roddeld wordt, moet zich realise ren dat hij daar zelf debet aan is. Bij voorbeeld door in vergade ringen uit te dragen dat er een dialoog gevoerd kan worden ter wijl er in werkelijkheid sprake is van éénrichtingsverkeer. En als je mensen niet naar je toe ko men, ligt dat net zo goed aan jou. Je moet laten zien dat je respect hebt voor wat ze vinden; petje af als ze dat durven zeggen. Daarom spreek ik ook altijd met een directeur af dat de shit die er van kan komen er ook mag zijn. Het is natuurlijk utopisch te den- ken dat door mijn aanpak de hiërarchie zal verdwijnen. Er is ook niets mis met natuurlijke hiërarchie. Maar als baas of lei dinggevende mag je nooit mis bruik maken van je macht. Daar moet je heel voorzichtig en inte ger mee omgaan.' Eijgenstein heeft overigens het zelfde respect voor de positie van een directeur. 'Ik zal nooit iemand afvallen. Zeggen: Jullie doen het verkeerd. Mijn manier - en die blijkt te werken - is gebaseerd op ieder een in zijn waarde laten en de dingen heel dichtbij brengen. Dat is ook de kracht van de trainingen, managementmee tings en brainstormsessies die volgen wanneer de samenwer king daadwerkelijk wordt door gezet. Ik zal waar nodig ook een directeur in bescherming nemen. Die neemt toch óók de moeite. Eijgenstein wijst haar succes vooral toe aan haar enthousias me. 'Dat springt over. Mensen voelen dat ze er wat aan hebben mijn suggesties uit te proberen. Dat het twintig tot dertig pro cent irritatie kan schelen iets te veranderen. Ik leer mensen niet zozeer voelen maar durven te luisteren naar hun gevoelens. Mannen hebben net zoveel intui- tie als vrouwen en het lóónt ge voelens en intuïtie te volgen. Dat vermindert risico's, hoe parado xaal dat ook klinkt. Behalve overigens goede zaken als ratio, mannelijkheid en daadkracht mogen ook emotie en intuïtie hun plaats hebben. Krachtige charismatische managers die naast hun ratio hun gevoel dur ven inzetten komen daardoor veel verder. Toppers in het za kenleven zijn juist mensen die veel op hun gevoel doen.' De huidige motieven om Eijgen- steijn in te huren zijn (nog) niet zo nobel, weet ze. 'Vooralsnog is het meer de noodzaak zien. Voelen dat het een soort must is. Mensen goed willen behandelen uit winstbe jag. Natuurlijk mag je als bedrijf winst best als belangrijke voor waarde zien maar het zou mooi zijn als de behoefte tot verande ring uit een diepe overtuiging geboren werd. Nou ja,' besluit ze, 'Als een bedrijf aan zo'n pro ces begint - ongeacht de motie ven - verandert er sowieso al veel. Dan doen we het daar voorlopig maar mee.' Eijgen stein en haar mensen kunnen op dit moment de grote vraag (nog) niet aan. Het team zal dan ook worden uitgebreid. Zelf kan ze er niks meer bij hebben. Want, al heeft ze geenszins de behoefte Jeanne d'Arc te spelen - Ik hoef niet :o nodig meer heel Nederland te overtuigen - wél wil ze haar visie blijven uitdragen tot die vaker zichtbaar wordt in het be drijfsleven. Ichthus-studenten kunnen in de normale studietijd van vier jaar naast het HBO-diploma Com merciële Economie-Internatio naal Management een Frans, Duits en sinds kort ook een En gels diploma verwerven. Daar toe werd vrijdag 30 oktober tus sen de Ichthus Hogeschool en de Londense Westminster Univer sity een overeenkomst dubbeldi- plomering gesloten. Via uitwis seling brengen studenten tijdens hun studietijd minimaal een jaar door bij de partner van Ichthus. Nederlandse studenten verhogen op deze manier aanzienlijk hun kansen op de buitenlandse ar beidsmarkt, aangezien de Engel se 'bachelor' titel in de gehele Angelsaksische wereld door on dernemers wordt erkend. Op za terdag 12 december, van 10.00 tot 15.00 uur, vindt op alle Icht- hus-locaties een Open Dag plaats. Zo ook op zaterdag 23 januari (10.00-15.00 uur), don derdag 25 februari en woensdag 17 maart (13.3016.30 uur en 19.00-21.30 uur), zaterdag 24 april (10.00-15.00), woensdag avond 19 mei 19.00-21.30 uur), zaterdag 26 juni 10.00-13.00) en woensdag 8 september (19.00-21.30 uur). In Rotterdam Vasteland 80 en Binnenrotte 85; in Dordrecht Spirea 3; in Den Haag Louis Couperusplein 95; in Oegstgeest Hazenboslaan 101. Inlichtingen op 010-2012896. Rotterdamse ondernemen heb ben een goed beeld van de be roepskwalificaties van hun toe komstige werknemers, Ook zijn ze van mening dat permanente scholing van groot belang is voor het voortbestaan van hun organisatie. Daarnaast vinden ondenemers en werkgevers dat in het beroepsonderwijs veel aandacht moet worden besteed aan Informatie- en Communica tie Technologie (computeron- derwijs). Dit zijn de belangrijk ste conclusies uit een onderzoek dat de stichting Albeda Werk bank hield onder bijna vijfhon derd bedrijven en instellingen in de regio Rijnmond. De resultaten van dit onderzoek werden vorige week gepresen teerd op het jaarlijkse congres van de Stichting Albeda Werk bank Deze stichting is een initia tief van het regionale opleidin gencentrum Albeda College om de samenwerking met de regio nale arbeidsmarkt te bevorde ren. Het congres wordt bijge woond door circa 125 onderne mers, P&O-functionarissen en werkgevers uit de regionale ar beidsmarkt. De helft van de ondervraagde organisaties heeft onvoldoende inzicht in het enorm diverse aan bod van beroepsopleidingen. Daardoor weten zij vaak niet wat een regionaal opleidingen centrum (roe) precies te bieden heeft. Voorts hecht meer dan de helft van de respondenten (55%) bij het eigen personeel meer be lang aan eigenschappen als mo tivatie, initiatief en leerbereid- heid dan aan theoretische vak kennis. Tachtig procent vindt dat een beroep in de praktijk moet worden geleerd. Tenslotte moet in de opleiding meer na druk worden gelegd op bijvoor beeld ondernemersvaardigheid (48%). De algemene conclusie uit het onderzoek luidt dat on- dermemers en werkgevers vanuit verschillende motieven steeds meer belang hechten aan samen werking met onderwijsinstellin gen. Redenen hiervoor zijn on der meer de krapte op de ar beidsmarkt en de snelle techno logische ontwikkelingen waar door permanente bijstelling van de opleidingen is vereist. Een meerderheid (71%) vindt dat het bedrijfsleven en beroepsonder wijs een gezamenlijk belang en doel hebben bij het verkleinen van de afstand tot de arbeids markt. Het Albeda College is een inter confessioneel regionaal opleidin gencentrum (roe) en biedt op 46 locaties aan 25.000 deelnemers van 200 opleidingen in de econo mie, gezondheidszorg, techniek, voeding, dienstverlening, welzijn en educatie. KRALINGSE ZOOM 91, 3063 ND ROTTERDAM, TEL. (010) 452 66 63r www.hes-rdam.nl Rotterdam Yolanda Eijgenstein bewijst dat het bedrijfsleven best minder hard kan door ELS NEIJTS foto JANSSEN DE KIEVITH soms venties een we ARAN dan klopt dat. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17