Het Nieuwe Hèt autonieuws voor MaaSPigq J Schiedam en omgeving Saab verwacht sterke groei Jaguar voor de 'gewone man' Suzuki Baleno Van blinkt uit in exploitatiekosten smart krijgt voorrang van gemeente Capelle Vernieuwde Seat Toledo in februari bij dealers v vi W vA VVK X A s WOENSDAG 25 NOVEMBER 1998 48-444 Het Zweedse Saab oogst suc cessen met haar nieuwe mo dellen 9-5 en 93. De verkoop targets voor de middellange termijn zijn fors naar boven bijgesteld, gepaard gaande met een behoorlijke uitbrei ding van de productiecapaci teit. Inmiddels meldt de Nederlandse importeur A.I.M. met 2800 stuks verkocht over de eerste ne gen maanden, een groei van 38%. Wereldwijd is dat voor Saab 20%. De importeur ver wacht in ons land dit jaar 3500 exemplaren op kenteken te kun nen zetten. Mede door zijn concurrerende prijsstelling en standaarduitrus ting werden de 9-5 en de 9-3 (vanaf fl. 49950,-) direct goed door het publiek ontvangen. Ook de voor Saab nieuwe direct ingespoten 2.2 turbodiesel draagt aan het succes bij. Van de 9-3 cabrio zullen dit jaar naar verwachting 300 exemplaren verkocht worden. Ook voor 1999 zijn de verwachtingen on der meer door de komst van de nieuwe Saab 9-5 Estate en de Saab 9-5 Griffin gunstig. Ook een merk als Jaguar moet de markt bedienen. Het luxe merk ziet voor de nieuwe 'S- Type' een plek op het segment, waar ook auto's als de BMW 5- serie, de Mercedes E-klasse, de Audi A6 en de Lexus GS300 hun klanten vinden. Met een vanaf- prijskaartje van net boven de ton. hoopt men met dit 4 meter 86 cm lange en 1 meter 81 cm brede model ongekend hoge ver kopen te realiseren. De 1622 kg zware Jaguar moet volgend jaar al goed zijn voor een verkoop van 40.000 stuks; in 2000 bijge steld naar 55.000. Met de S-Type heeft het merk de lijn naar de toekomst vorm gege ven. De S-Type zelf heeft echter nostalgische trekjes. Techniek en uitrusting zijn van deze tijd. De Jaguar S-Type wordt leverbaar in drie uitvoeringen; twee met een 3,0 L V6 en een 4,0 L V8 motor. De Jaguar S-Type wordt om schreven als 'de nieuwe Mk 11' en draagt de naam van een lu xueuze variant van Jaguars spor tieve, roemrijke sedan uit de ja ren vijftig en zestig. Aan bouw en constructiewijze is echter geen nostalgie te ontdekken: kwali teit, torsiestijfheid en afwerking zijn in het Engelse Birmingham dan ook niet tijdloos. Het inte rieur is harmonisch en met de nodige 'style' ingericht: 'auto matic climate control' met links en rechts gescheiden tempera tuurregeling, regensensor-ge- stuurde ruitenwissers, 'Reverse Parking Aid' (achteruitrijdbevei- liging) en een in het dashboard geïntegreerd navigatiesysteem zijn exemplarisch voor het ni veau van het merk. Lichtmetalen motoren De volledig nieuwe motoren zijn uit lichtmetaal vervaardigd. De 3 liter V6 versie levert een ver mogen af van 179 kW (240 pk). De 4 liter V8 tekent voor 209 kW (280 pk). Om de Jaguar zijn karakteristie ke wegligging te geven is onder andere een wielophanging met vernieuwde 'Double Wishbones' gerealiseerd. Voor demping, wegligging en rem-controle is een geïntegreerd elektronische systeem in de S-Type opgeno men. Na de gewijzigde Suzuki Ba leno Sedan en Estate is er nu ook een aangepaste versie op grijs kenteken voorhanden. Suzuki heeft de auto voor zien van een modern front en een uitgebreide standaarduit rusting. Bovendien hoeft de Balono Van minder frequent naar de garage voor een ser vicebeurt. De prijs is gelijk gebleven, namelijk 25.595 gulden. De Balono Van wordt door de firma ASH in Herkingen (ZH) naar het grijs kenteken omge bouwd. Het dak is verhoogd maar doordat de dakdragers zijn blijven zitten, valt deze aanpassing nauwelijks op. Ook zijn de zijruiten achter geblin deerd en is achter de voorstoe- len een dertig centimeter hoog schot geplaatst. Suzuki levert de Baleno Van als 1,3 GLX, als 1,6 GLX en als 1,8 GTX. De laatste twee zijn uitgerust met een airco en tegen meerkosten een automatische transmissie. De 1.8 GTX be schikt over Suzuki's eigen Sus pension Control System, een elektronisch stabiliteitssysteem. Door het lage brandstofver bruik, de 1,3 liter neemt al ge noegen met 7 liter per 100 km, blijven de exploitatiekosten aangenaam laag. Ook op het gebied van service kosten is de Suzuki spaarzaam. De service-interval is namelijk verlengd van 10.000 naar 15.000 kilometer. Tot de standaarduitrusting ho ren twee fullsize airbags, elek trisch bedienbare ramen en spiegels, centrale deurvergren deling, stuurbekrachtiging en een in hoogte verstelbaar stuur wiel. De vele opbergvakken in het interieur bieden plek voor we genkaarten en losse spulletjes. De middenarmsteun heeft een geïntegreerd opbergvak en in het dashboard zit een blikjes houder. CAPELLE a/d IJSSEL Capelle aan den IJssel is de eerste Nederlandse gemeente die speciale parkeerplaatsen in het leven heeft geroepen voor supercompacte auto's. Voor het gemeentehuis bevin den zich twee parkeervakken bestemd voor auto's kleiner dan drie meter. De smart van Micro Compact Car AG (MCC) is momenteel de eni ge auto die aan deze eis vol doet. Op twee blauwe borden met een 'P' en een afbeelding van een smart staat aangegeven dat par keren op deze plekken alleen is toegestaan voor auto's korter dan drie meter. Wanneer er vol doende gebruik wordt gemaakt van deze 'smartplaatsen', wil de gemeente meer van dergelijke parkeerplaatsen aangeleggen. De gemeente wil het smartge- bruik aanmoedigen omdat su percompacte auto's op een crea tieve en efficiënte wijze met de schaarse beschikbare ruimte omgespringen, meent mevrouw D.H.J. Kroos-van der Meij, wethouder Stadsontwikkeling, Beheer en Vernieuwing en loco burgemeester van Capelle. 'De smart is een belangrijke ver nieuwing in de autowereld. Om dat wij als gemeente het gebruik van dit soort supercompacte au to's willen stimuleren, hebben wij deze smart-parkeerplaatsen gerealiseerd. Op een normale parkeerplaats kunnen twee smarts staan. Je kunt dus de capaciteit van een parkeerter rein vergroten door speciale parkeerplaatsen voor micro-au to's te creëren.' A. van het Groenewoud, manager Benelux bij MCC, hoopt dat andere ge meenten snel het voorbeeld van Capelle volgen: 'Een groot deel van het verkeer in de steden bestaat uit automobilisten op zoek naar een parkeerplaats. Dit betekent een onnodige be lasting van het leefklimaat en het milieu. De smart is door zijn kleine buitenafmetingen veel ge makkelijker te parkeren dan an dere auto's en zal dus niet snel tot het zoekverkeer behoren.' Kort na de introductie van de compacte Volkswagen Lupo kan de Volkswagendealer we derom een nieuwe telg van de Duitse fabrikant onthalen. Deze week arriveerde name lijk de Bora, een sportieve middenklasser die zijn naam ontleent aan de frisse wind uit het Adriatische zeegebied. De auto wordt beschouwd als de sedan versie van de Golf maar heeft een heel eigen uitstra ling en karakter gekregen. De Bora straalt sportiviteit en kracht uit. Het karakterstieke front wordt gètekend door rechthoekige koplampen met helder glas en een fraaie lamel len-grille. De flinke bumpers, markante wielkasten en de 195 serie banden op 15 inch velgen onderstrepen dat we hier met een stoere jongen te maken hebben. Het prima weggedrag dankt de Bora aan het sportieve maar toch comfortabel afgeveerde on derstel en de hoge torsiestijfheid. Door de ruime wielbasis van 2.513 mm en de indeling van het interieur vinden vijf volwassenen een comfortabele plaats. De be stuurder zit er het best bij want die heeft beschikking over een traploos verstelbare stoel terwijl ook het stuurwiel zowel in hoog te als lengte ingesteld kan wor- r i V\ Nieuw: de Bora. den. Bovendien heeft de man of vrouw achter het stuur uitzicht op de fraaie cockpit met ronde instrumenten, die helderblauw zijn verlicht. Drie uitvoeringsniveau's Volkswagen levert de Bora in de drie bekende uitvoeringsni veau's: De Comfortline, Highli- ne en vanaf begin volgend jaar de Trendline. Het basismodel is al royaal uitgerust met onder meer stuurbekrachtiging, centra le portiervergrendeling en een in gedeelten (60:40) omklap- en af sluitbare achterbankleuning. Op het laatste moment heeft impor teur Pon ook elektrisch te bedie nen ramen voor en achter en dito buitenspiegels in het stan daardpakket opgenomen. De optielijst vermeldt een radio navigatiesysteem, xenonverlich ting, 16 inch-velgen of elektrisch verstelbare voorstoelen. Wat betreft de veiligheidsvoor zieningen zit de Bora er eveneens goed bij. Airbags voor bestuur der en voorpassagier, zij-airbags geïntegreerd in de rugleuningen van de voorstoelen, schijfrem men voor en achter, plus elektro nisch geregeld antiblokkeersys- teem worden standaard meegele verd. Naar wens is tegen meer prijs het elektronische stabiliteit sprogramma ESP verkrijgbaar Ook aan de kinderen is gedacht: onder de achterbank bevinden zich aan weerszijden speciale, met de carrosserie verbonden verankeringspunten voor de montage van kinderzitjes vol gens de Isofixnorm. Onder veertig mille Dan de motorisering. De lichtste versie wordt geleverd met een 1,4 liter benzinemotor (55kW), waarmee de Bora onder de psy chologische grens van 40.000' gulden duikt. De 1,6 liter (74 kW) en een 2,0 liter kosten 41.995 gulden en 48.959 gulden. Het topmodel heeft een 2,3 liter vijfcilinder in het vooronder en verruilt voor 57.800 van eige naar. De dieselaars hebben keu ze uit drie 1,9 liter krachtbron nen: een SDI van 47 kW (43.245 gulden), een TD1 van 66 kW (46.495 gulden en tenslotte een TDI van 81 kW (48.595 gulden) In het zonnige Spanje maak ten wij kennis met de nieuwe Seat Toledo. In Nederland moeten we nog tot de Auto- RAI (februari 1999) wachten voordat de auto in de show room zal staan. De Toledo wordt leverbaar met een 1.6- liter, een 1.8-liter en 2.3-liter benzinemoter. Daarnaast nog twee 1.9-liter TDi-motoren met respectievelijk 90 en 110 paarden onder de motorkap. De uitstraling, uit de keuken van Italdesign, mag er zijn. Eigenlijk is de Toledo een zusje van de Volkswagen Bora, Golf, Skoda Octavia en Audi A3. Ze hebben allemaal dezelfde bo- demgroep. De Toledo oogt fors. Zeker van binnen is de auto veel ruimer dan z'n voorganger. Ei genlijk is het best knap dat de specialisten kans hebben gezien om de Toledo een geheel eigen gezicht mee te geven. Voor het dashboard maakt Seat gebruik van diverse soorten kunststof die allemaal in kleur in elkaar over lopen en aangepast zijn aan de carrosseriekleur. Seat noemt dat speels. Door de grote verstelbaarheid van de stoelen in lengte en hoog te plus een stuurkolom die in hoogte en axiaal is te verstellen, is een perfecte zit in te stellen. Op de duurdere uitvoeringen zo als de Sport en V5 zijn ze zelfs elektrisch in te stellen met drie geheugenposities. Vanaf het in stapmodel is er voor keurige sterke bekleding gekozen. Met fraaie bekleding is de V5 uitge rust. Er zit een combinatie van leer en alcantara op de sport stoelen. Rijkelijk voorzien Afhankelijk van de uitvoering is de Toledo rijkelijk voorzien van accessoires. De goedkoopste versie, de Toledo 1.6-liter zal in Nederland leverbaar worden met twee airbags en handbedien de airconditioning. Volgens Vice-President Sales Marke ting Detlev Schmidt van Seat Spanje zal de prijs in Nederland bij 38.000 gulden beginnen. De nieuwe Toledo heeft vanaf het instapmodel veel te bieden. Wij noteerden getint glas, stuur bekrachtiging, handbediende airco, centrale portiervergrende ling en elektrisch bedienbare ra men voor. De bagageruimte heeft een inhoud van 500 liter en is daarmee behoorlijk groot. Door de in delen gescheiden ach terleuning om te klappen kan deze vergroot worden tot 830 liter. Zoals aangegeven heeft de 1.6- liter twee airbags. Vanaf het ba sis Stella-pakket komen daar zij airbags bij. Alle uitvoeringen hebben een dakantenne met diefstalbeveiliging, een ge<nte- greerd derde remlicht, instapver- lichting in de voorportieren, van binnenuit te verstellen buiten spiegels, die ingeklapt kunnen worden wat weer handig is bij parkeren in de garage of nauw straatje. Bij achteruit rijden kan telt de rechter buitenspiegel zo dat de trottoirrand in de gaten gehouden kan worden. Veiligheid De veiligheid wordt verder ver groot door beschermingsbalken in de portieren en veiligheidsgor dels met pyrotechnische span ners. Met uitzondering van 1.6- liter hebben de 1.8 20V en 2.3 V5, ABS en EDS. De 1.6-liter levert een vermogen van 74 kW 100 pk en een koppel van 145 Nm bij 3800 tpm. De 20-kleps 1.8-liter motor doet daar een schepje bovenop en le vert 92 kW/125 pk. Z'n koppel bedraagt 170 Nm bij 4.200 tpm. De absolute topper is de nieuwe V5-motor. Qua vermogen komt er 110 kW/150 pk op de voor wielen en het koppel bedraagt 210 Nm tussen de 1750 en 4.600 tpm. Standaard is er een vijfvers nellingsbak aanwezig. Voor de 1.6-liter en 1.8-liter motoren is ook een viertraps automaat ver krijgbaar. De testritten lieten zien dat de Toledo een prima rijdende auto is. Er is veel comfort aan boord en de Sport en V5, die wat straf fer zijn afgeveerd en een dikkere stabilisatorstang hebben, geven geenszins het gevoel dat alle hobbels en kuilen sterk worden doorgegeven. Integendeel, de Toledo blijft comfortabel. Saab 9-5 duwt de verkoopcijfers hij Saab omhoog De oogstrelende Jaguar S-type knipoogt naar het verleden. De Baleno Van wordt geleverd in drie motorvarianten Capelle aan den IJssel is de eerste Nederlandse gemeente met 'smartplaatsen'. Frisse wind bij Volkswagen-dealer 'J Neem 'm een dagje meet XG'HÏ-69 Volkswagen bedacht een leuke introductieactie. Op verschillende carpoolplaatsen in het land werd de Bora een dagje uitgeleend. Met de nieuwe Toledo brengt Seat komende winter een aantrekkelijke aanbieding in de showroom.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11