SCHIEDAM SP tegen Beneluxlijn en kinderarbeid Ikea 1 Expositie VIA Schiedam vanaf 28 november in Stedelijk Museum Slimme vragen beloond met boeken van Hokke Gevonden en vermiste dieren Harpe Davids moet even wennen aan nieuw theater <3 NOOTEBOOM AUTOBANDEN BV Percussieles voor kinderen ê*t 'De straat is van ons' Conflict brandweerkorpsen berust op 'misverstand' Foto-expo bij Schiespoor Uw specialist in: KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier ONDER 4 OGEN Het Nieuwe Stadsblad C.KOK ft ■f HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 199848-1441 SCHIEDAM In de Erker geeft percussiemaster Kofi Ayivor les aan kinderen. Op de vrijdagavond tussen 18.00 en 19.00 uur kunnen zij leren 'drummen'. De kosten bedragen 50,- voor tien lessen. Voor meer informatie of in schrijving kan men bellen naar de Erker, te. 4267767 of even lansgkomen aan de Van Aven- nesstraat 32. eRGr (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM De SP heeft afgelopen zaterdag actie gevoerd op de Hoogstraat. In eerste instantie werd het winkelend publiek in de gelegenheid gesteld een handtekening te zetten tegen de aanleg van de Betuwelijn, maar heel wat mensen wilden ook wel protes teren tegen kinderarbeid in onder andere India voor de woonwin kel Ikea. Eigenlijk voert de SP alleen actie hiertegen bij de winkels zelf, maar door de grote belangstelling van de mensen op de Hoogstraat, werden ook posters met de tekst 'Ikea Family, soms wel héél erg jong' op het kraampje gelegd. Ongeveer 250 handtekeningen tegen kinderarbeid kregen de soci alisten van het winkelend publiek. Ook werden heel wat kaartjes meegenomen die men naar een politieke partij kan sturen om te protesteren tegen aanleg van de Betuwelijn. De SP vindt dat het mega-project veel te hoge kosen heeft en een laag rendement en dat dit geld beter kan worden besteed aan de uitbreiding en modernisering van het spoorwegnet en de oplossing van andere infrastructurele knelpunten, zoals ondertunneling van de A4 als deze er dan moet komen. In Nijmegen en in Rotterdam hadden Jan Marijnissen en Remi Poppe van de SP vorige week al het startsein gegeven voor acties langs de hek geplande route van de Betuwelijn onder het motto 'laat de Betuwelijn varen'. Diezelfde dag zijn ook op Station Schiedam Centrum actiekranten aan de reizigers uitgedeeld. SCHIEDAM 'Voorstel- lingsloze', abstracte kunst die toch toegankelijk wil zijn, is van 28 november tot en met 21 februari 1999 in het Stede lijk Museum te bezichtigen. Dan wordt de tentoonstelling 'VIA Schiedam. De Vereni ging voor Irrealisme en Ab stractie in de beeldende kunst (1940-1954)' gehouden. De Schiedamse vereniging VIA werd opgericht om eigentijdse beeldende kunst te stimuleren en hiermee een brede doel groep aan te spreken. In de tentoonstelling wordt aan de hand van oorspronkelijke do cumenten een beeld geschetst van de oprichting en activitei ten van VIA en van een aantal personen die hierin een be langrijke rol speelden. Eén van hen is Steef de Vries, die vele (internationale) contacten wist te leggen tussen belangrijke kunstenaars onderling en kuns tenaars met kunstkenner en - geïnteresseerden, waardoor het netwerk van kunstenaars en sympathisanten steeds verder werd uitgebreid. Ook zijn er wer ken te zien van bij VIA aange sloten beeldende kunstenaars, zoals Wout van Heusden en Piel van Stuivenberg. Progressief In Schiedam heerste aan het be gin van de jaren vijftig een voor uitstrevend kunstklimaat. Dat is opmerkelijk, omdat in de rest van het land over het algemeen de moderne kunst, waaronder voornamelijk de experimentele en abstracte kunst moet worden verstaan, betrekkelijk onbekend en veelal ook niet bijzonder ge liefd was. In Amsterdam, Eind hoven en Schiedam daarentegen hebben verschillende musea en galeries ruimte geboden aan ei- gentijdse kunstuitingen. VIA speelde een belangrijke rol in dit progressieve kunstklimaat. Directe aanleiding voor oprich ting van VIA was een tentoon stelling in het Rotterdamse Schielandhuis, die in september 1949 was georganiseerd door de Rotterdamse Kunststichting, waar Van Heusden, Koos van Vlijmen, Emile Voeten, Van Stuivenberg, Wim Chabot, Bas van der Smit en Henri van La moen voor het eerst gezamenlijk als kunstenaars naar buiten tra den. Zij hielden zich bezig met de 'voorstellingsloze kunst', dus kunst die autonoom wilde zijn, los van de imitatie van de na tuur. Hier werd echter nogal ne gatief op gereageerd. Door de pers werd de tentoonsteliling bij voorbeeld 'een tragische vergis sing' genoemd. Om zich tegen dit onbegrip te wapenen namen Van Heusden, De Vries en Ver weij dan ook het initiatief de vereniging op te richten. Bij VIA sloten zich zowel kuns tenaars als sympathisanten aan. De leden hielden zich niet zozeer bezig met gezamenlijke tentoon stellingen, maar zetten zich eer der in om door theorievorming en praatavonden de eigentijdse moderne kunst te stimuleren en voor een brede doelgroep toe gankelijk te maken. De kunste naars schreven een manifest met de doelstelling van VIA: 'Wij zullen proberen bewust mee te werken aan een verhoging van hel huidige culturele peil en wij zullen ook pogen de beeldende kunst daarin te betrekken. Streng bepalend achten wij de abstracte en voorstellingsloze kunst de kunst van het heden. Die mening durven wij te uiten en wij zullen haar zo nodig in woord en geschrift alsmee in kunstuitingen weten te verdedi gen. De eeuwige weg vooruit, dat is onze opdracht.' Gewone man De 'gewone man' en de jeugd moesten wegwijs worden ge maakt op het gebied van deze abstracte kunst. Dit zou moeten gebeuren door het uitgeven van goede en goedkope veklarende lectuur, in de vorm van kleine boekjes en brochures en door het houden van lezingen en rondlei dingen op tentoonstelling van kunstenaars die werkten in de genoemde 'VIA-geest'. In 1954 ging VIA, toen bestaand uit honderd leden, op in de Vere niging Vrienden van het Stede lijk Museum Schiedam, die daarna in korte tijd dorogroeide tot zo'n achthonderd leden. Bij de tentoonstelling verschijnt een publicatie over de ont- staangsgeschiedenis en activitei ten van de VIA op basis van nog niet eerder toegankelijk bron nenmateriaal, dit boekje kost 12,50. Openingstijden van het museum zijn dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Peter van Mil, Claudi Boomsma, Nick Winkel man en Michael Plooi van basis school De Klinker hebben zater dag in boekhandel Mercurius twee boeken van jeugdschrijver Henk Hokke in ontvangst geno men. Het viertal werd hiermee beloond voor het bedenken van een slimme vraag voor de beken de auteur. Eerder kregen alle leerlingen van groep zes van de basisschool de kans om de schrijver in levende lijve te ontmoeten. Voor die ont moeting konden ze zich goed 'inlezen', dankzij een kist vol boeken van Henk Hokke, af komstig van de Schoolmedia- theekdienst. De schrijver was uitgenodigd door de dienst Edu catie van de gemeente Schiedam, in het kader van het School- KunstProgramma. Henk Hokke koos zelf de meest originele vragen uit, en gaf ook antwoord. Zo vroeg Peter van Mil waarom de schrijver in een bepaald boek maar één zin op een regel zette, waardoor er veel wit op de pagina ontstaat. Omdat, zo vertelde Hokke, het dan makkelijker te lezen is voor kinderen die moeite hebben met lezen. Claudi Boomsma vroeg zich af of Marloes, één van Hokkes be kende heldinnen, echt bestaat en - zo nee - of ze dan toch niet is gaan door de verhalen over haar. Dat laatste is inderdaad waar, bevestigde de auteur. De vier winnaars hebben dus in elk geval iets te lezen tijdens de donkere decembermaanden. Eén van de twee boeken die ze van boekhandel Mercurius cadeau kregen, gaat over Sinterklaas en is getiteld 'Dwars door de schoorsteen'. SCHIEDAM Bij Amivedi staan deze week de volgende die ren geregistreerd. Vermist: 12-11: Cyperse poes met bruin, 11 jaar, witte bef, voetjes en kin. Omgeving: Rem- brandtlaan; 30-10: witte poes met paar zwarte vlekken en zwarte staart 'Punkie'. Omge ving: Bagijnhof (Centrum); 13- 11rode kater, gecastreerd, draagt wit Felixbandje, 'Musty'. Omgeving: Van Oldenbarne- veldstraat (Nieuwland). 18-11: Sinds plm. 6 weken ver mist: Cyperse kater met witte bef, 3 jaar, 'Stinkie'. Omgeving: Nolenslaan. Gevonden: hangbuikzwijn, man, Beatrixpark; 12-11: Zwart-witte poes, plm. 10 maanden. Molen singel; 13-11: Zwart-witte onge- castreerde kater, plm. 10 maan den, dun streepje over neus, buik. poten wit, Abbebroekse- straat (Gorzen). Voor meer informatie: Amivedi, Schiedam, tel. 4711857. WATERWEG De ondernemingsraden van de brandweerkorp sen Schiedam, Maassluis en Vlaardingen zitten nog steeds op één lijn voor wat betreft het aanstaande fusieproces van de drie korpsen. Dit meldden de ondernemingsraden in een gezamenlijk communiqué, nadat ze vorige week een gesprek hebben gehad met de drie burgemeesters. Hiermee weerleggen de ondernemingsra den de berichten in de media dat er tussen de brandweerkorpsen een conflict zou bestaan over de wijze waarop de fusie moet plaatsvinden. Die berichten zijn ontstaan door een misverstand, stellen de ondernemingsraden. Die misverstanden hadden betrekking op de te volgen procedures. De OR heeft een wettelijk adviesrecht in de besluitvorming. „Om in het ingewikkelde fusieproces het over zicht op het geheel te bewaren, besloten de ondernemingsraden in oktober om de formele procedures van onder meer het wettelijk adviesrecht te gaan volgen. In de drukte van de werkzaamheden is vervolgens echter een gevraagde brief niet op tijd verstuurd. Bij de ondernemingsraden is toen helaas het misverstand ontstaan dat onvoldoende rekening werd gehouden met de opstelling van de ondernemingsraden. Dat heeft geleid tot een scherpe brief aan de burgemeesters. In de pers is vervolgens het beeld ontstaan alsof er sprake zou zijn van een conflict", aldus de ondernemingsraden in het communiqué. Vorige week woensdag hebben de ondernemingsraden een 'open hartig' gesprek met de drie burgemeesters gevoerd. Daarin werd geconcludeerd dat alle betrokken 'het misverstand' betreuren en dat 'het de bedoeling was, is en blijft om met elkaar verder te werken aan de fusie'. SCHIEDAM Voor het eerst in het Theater aan de Schie was wel even wénnen voor christelij ke muziekvereniging Harpe Da vids, die hier zaterdag het jaar concert hield. Na in de Margriet hal te zijn verwend met de ruim te, was het op het podium van de nieuwe schouwburg, ook al is deze nog zo groot, toch een beet je proppen bij de Finale, die door alle afdelingen werd ge speeld zodat ongeveer 150 muzi kanten op de planken plaats moesten nemen. Het concert had een gevarieerd programma: zo bracht het har monieorkest een hommage aan Bizet met de Carmen Suite en het mooie L'arlésienne. Bij Dan ces with Wolves kon het publiek even lachen, zij het dat dit niet de bedoeling was. De muziek zou worden verlevendigd door op de achtergrond vertoonde beelden uit de film Dances with Wolves, maar nadat het paard met Kevin Costner op zijn rug een keer versneld achteruit was gelopen en daarna de film nog een paar maal verkeerd werd op gestart. liet dirigent Cees Kra mer de musici maar gewoon be ginnen. Later kwam dankzij een korte pauze in de muziek de film gelukkig weer synchroon met het geluid, zodat er volop kon worden genoten. De jonge muzikanten van het B- orkest hadden ook wat stukken ingestudeerd, zoals Twist and Shout en de American Spirit Overture, maar de echte spirit moet er bij deze orkestleden nog wel inkomen, want met wat meer pit en overtuiging klinkt het alle maal nog mooier. Na een optre den van twirlteam B van The Yellow Rainbows op muziek van de Spice Girls, was de drum fanfare aan de beurt, die bij het laatste stuk werd geassisteerd door de jongste meisjes van de twirlteams. Groot was het ver driet bij één van hen, toen ze haar stokje liet vallen en dit van het podium afviel. Twirlteam C, een afdeling hoger, liet zien hoe het er bij de wat oudere meisjes aan toe gaat: op muziek van Belle en het Beest gaven zij een verrassende show ten beste. Na de pauze brachten verschillende muzikanten de zaal in vakantiestemming met stuk ken als Brazil. Copacabana en Samba de Janeiro en natuurlijk de Finale Eviva Espaiïa, waar mee het jaarconcert werd afge sloten. SCHI EDAM I n de Stadswinkel aan het Stadserf is nog tot en met woensdag 2 december de fototentoonstelling 'De straat is van ons' te zien. Deze expositie is ingericht naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Stadsreiniging en is onder andere samengesteld uit foto's die Schiedammers zelf hebben ingestuurd. SCHIEDAM Bij modelspoorvereniging Schiespoor exposeert Arno Veenhof op zaterdag 28 november zijn foto's. Al vele jaren is hij lid van Schiespoor en is fotograferen zijn hobby. Met name het grote spoor is een geliefd onderwerp en hij reist regelmatig een groot deel van Europa en Nederland af om speciale spoorevenementen te bezoeken en unieke treinreizen mee te maken. Bij Schiespoor houdt hij ook leerzame dia-avonden. Naast het tonen van zijn collectie biedt Veenhof ook een aantal platen te koop aan. Schiespoor houdt die dag ook weer een modelspoorbeurs. De dag wordt gehouden in het clubhuis aan de Westerkade 21 van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang bedraagt 1,- en kinderen betalen 0,50. Banden Lichtmetalen Velgen Uitlijnen Verkoop en Verhuur van Balanceren Sneeuwkettingen, Bandenreparatie Winterhanden, Skiboxen Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 Let op onze advertentie in week 51 Bij aankoop v.a. 125,- ontvangt u een prachtig verzilverd sfeerlichtje gratis! Broersvest 87 - 93 3111 ED Schiedam Tel. 010 -426 79 37 1 V Gouden graveerplaat hart of rechthoek: van 75,- voor 59,- Gouden damesring rozet zirkonia: van 199,- voor 159,- Gouden herenring met diamant: van f 275,- voor 189,- Gouden damesring met 8 diamanten: van 235,- voor 175,- Gouden oorringen: van 75,- voor 59,- Y Gouden oorknopjes met zirkonia: van 65,- voor 49,- Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 De wereld lijkt steeds eenvoudi ger te worden, maar ik vind 'm steeds vaker aardig gecompli ceerd worden. Neem nu net besluit van de Amsterdamse politie om slachtoffers volgend jaar ook gelegenheid te geven telefonisch, en op den duur ook via internet, aangifte te doen van cri minaliteit. Dus wie bij voorbeeld alleen nog een voorband van zijn fiets aan een boom terugvindt, belt even naar de politie, klaar. Niet dat de "fiets daar sneller van terugkomt, lijkt me. Ik ben blij dat het in de optiek nog allemaal een beetje 'ouderwetser' aan toe gaat, bij ons kunt u nog steeds geen con tactlenzen of brillen per telefoon bestellen. Wij ontvangen u op ons gemak bij ons in de winkel en nemen de tijd voor u en uw probleem. De meeste apparatuur is weliswaar computergestuurd, maar we zullen u tijdens een oogmeting of oogdrukmeting pre cies uitleggen wat er gebeurt en waarom we het doen. Dat inter menselijk contact is nodig om een optimale prestatie te leveren. Als wij met u spreken, u een bril laten zien en oppassen, dan voe len we het beste aan wat uw spe cifieke wensen zijn. En daar gaat het tenslotte om. wij zijn een speciaalzaak en bij ons vindt u dat extra stuk aandacht dat leidt tot prettig en comfortabel dragen van bril en lenzen. Wij nemen onze klanten graag serieus... (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) versch'jnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende-tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4 602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel (010) 4.600.205 fax.: (010) 4.600.205 oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV. Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: AKÜfi tf Niet alleen tegen de Beneluxlijn, maar op verzoek van het puhliek werd ook geprotesteerd tegen kinderarbeid. Abstracte kunst, maar dan wel toegankelijk voor 'de gewone man NS Wout van Heusden, Logo VIA 1950, oostindische inkt op karton, II X 19 centimeter met handtekeningen van onder anderen Emile Voeten, Koos van Vlijmen, Herman Seij en Goos Verweij. Ruud Aret (rechts) van boekhandel Mercurius overhandigt de hoeken aan de vier winnaars. juwclicr-cclclsmid Hii

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3