SCHIEDAM Vuurvlinderhof krijgt architectuurkeurmerk Kledingbeurs Klubhuis Zuid ÏFW Heerlijke hapjes 'Mission 85, a milk run that turned sour' Pittige karakterpoes en kruising labrador Harmonia U kunt wachten tot een mi Muziek in het museum Activiteiten voor ouderen i Annelies start koor Volksdansen ORANJE 16. 16.95 r HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 199848-1442 SCHIEDAM In het Ste delijk Museum wordt zon- dagmidag 29 november een Jazzconcert gegeven door het trio Vincent Kuiper (contra bas), Jasper Stoffers (piano) en Simon Rigter (tenorsaxo foon). Dit begint om 15.00 uur en is een uur later weer afgelopen. Vanaf 14.30 uur is er inloop met thee en koffie. Toegang kost 12,50, en voor vrienden van het mu seum 7,50. Op woensdag 2 december wordt in het museum aan de Hoogstraat een pianoconcert gegeven door Bernard Tou wen. Op het programma staan werken van Chopin, Liszt en Berg. Het concert duurt van 12.30 tot 13.00 uur en toegang is gratis. SCHIEDAM In dienstencen- trum de Woudhoek wordt don derdag 26 november een biljart- toernooi gehouden. Dit begint om 13.30 uur en toegang is gra- tis. Zondag 29 november wordt kof- fie-inloop gehouden in De 4 Mo- lens van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang is gratis. Hier is 's mid dags van 13.30 tot 16.15 uur ook contactmidag. Toegang is gratis. Woensdag 2 december is in De 4 Molens soos instuif tussen 19.00 'en 22.00 uur. Tussen 19.30 en 23.30 is in De 4 Molens weer een thé-dansant met dj Leon. Dit kost 2,- per persoon. SCHIEDAM Muziekschool Annelies gaat starten met een koor. Op donderdagavond wordt tussen 19.30 en 21.00 uur gerepeteerd. Zowel Dames, he ren, jongens als meisjes kunnen zich opgeven. Alle stijlen muziek worden gezongen. De muzikale leiding is in handen van Jacinta Brice. Kosten bedragen 17,50 i'.per maand. Het koor start als minimaal vijftien personen zich hebben ingeschreven. De Mu ziekschool zit aan de Oude Maasstraat 13, tel. 4730858. SCHIEDAM In Kluphuis Oost komt elke maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur een enthousiaste volks dansgroep bij elkaar. De deelnemers leren onder lei ding van een ervaren leraar een behoorlijk aantal dansen uit vele landen, onder andere Bulgarije, Israël en Grieken land. Er zijn nog plaatsen voor zo wel mannen als vrouwen. De kosten bedragen 15,- voor zeé,-avonden. Men kan ook vrijblijvend een keertje mee doen aan de Boerhaavelaan, tel. 2451818. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje H e 95 per liter Vieux Oranje per liter U beit, wij bezorgen! "Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 SCHIEDAM Vuurvlinder hof 26 in Spaland-Oost heeft het Nederlands Architectuur Keurmerk uitgereikt gekregen. Het Nederlands Architectuur Keurmerk (NAK) is een onaf hankelijke organisatie die de ar chitectonische kwaliteiten van nieuwbouwwoningen beoor deelt. Er wordt vooral gekeken naar de vormgeving van de wo ning, de integratie met de loca tie en hoe de bewoner dit er vaart. In Schiedam is onlangs onder zoek gedaan naar de architecto nische kwaliteiten van nieuw bouwwoningen. Door het afne men van enquêtes zijn wonin gen in Spaland onderzocht. Volgens het juryrapport is de wijk goed bereikbaar met het openbaar vervoer en de auto en heeft de wijk een groen karakter en voldoende speelgelegelcn- heid en water. Ook het woning aanbod werd goed beoordeeld aangezien dit vrij gedifferen tieerd is: er zijn rijtjeswoningen, appartementen en vrijstaande woningen in de wijk aanwezig. De sociale veiligheid wordt door de bewoners over het alge meen goed bevonden en ook is in de hele wijk aandacht besteed aan het gebruik van milieu vriendelijke materialen. De woningen aan de Vuurvlin derhof zijn als best uit de bus gekomen. De enquête is afgeno men op het adres Vuurvlinder hof 26, waaraan ook het keur merk is uitgereikt. De jury vond de opzet van de bebouwing vernieuwend: „Door de ligging op een eiland je in het water heeft het holje een introvert karakter, wat een geheel eigen sfeer oplevert. De vormgeving van het trappen huis met lift en de doorlopende galerijen onderscheidt zich door apart materiaal gebruik." WATERWEG Het was een zacht eitje dat keihard bleek te zijn. Zo zou je de ti tel van het boek 'Mission 85, a milk run that turned sour' kunnen vertalen. Majoor Ivo M. de Jong van de Land macht schreef het boek over de grotendeels mislukte missie van Amerikaanse bommen werpers en hun escorte van jachtvliegtuigen tijdens de vroege avond van donderdag 19 augustus 1943. Het was de bedoeling dat de Amerikanen de vliegvelden van Vlissingen, Gilze-Rijen en Woensdrecht zouden bombarderen. De Duitse jagers bonden in het luchtruim boven zuidwest Ne derland de strijd aan met de Amerikanen en de meeste af geworpen bommen misten hun doel. Tachtig mensen vonden de dood, onder wie Ameri kaanse en Duitse piloten, maar ook 37 burgers. Omdat het vroeg in de avond was, op een prachtige zomerdag, waren veel bewoners van het Waterweggebied getuige van de luchtgevechten. Eén van de Amerikaanse vliegtuigen die neergehaald werd, was de B-17 met de bijnaam 'Stric Nine' (Strichnine is rattengif), die te rugkwam van het vliegveld bij Gilze-Rijen en boven de mon ding van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland werd neer geschoten. Van de tien beman ningsleden sneuvelden er zes. Van twee ervan, co-piloot John Homan en radio-operator Salva dor Di Cosmo, zijn de lichamen nooit gevonden. De vier overle venden werden krijgsgevange nen van de Duitsers, maar kon den na de oorlog terug naar Amerika. „Een. 'milk run' is Amerikaans jargon voor 'een routineklusje, een zachtgekookt eitje'", legt De Jong uit. „De piloten dachten dat het bombardement een rou tineklusje zou worden. De doe len lagen niet diep in Duitsland zoals bij een vlucht twee dagen tevoren, maar waren vliegvelden vlak aan de Noordzeekust, dus de piloten verwachtten een korte vlucht met waarschijnlijk niet al teveel tegenstand. Het liep he laas echter heel anders. De vlucht naar Woensdrecht moest worden afgebroken en de meeste bommen boven de andere twee vliegvelden misten doel, waar door tientallen omwonenden ge dood werden. De Duitsers vielen de bommenwerpers met luchtaf weergeschut en vliegtuigen aan, waarbij vijf B-17 bommenwer pers verloren gingen." Eén van de bommenwerpers, nummer 42-3101 werd döor een Duitse jager neergehaald. De na vigator, Leonard Spivey dreef met zijn parachute af naar Schie dam, waar hij vlak voor het sta tion neerkwam. De Schiedam mers kwamen, ondanks het luchtalarm, om hem heen staan en juichten hem hartelijk toe. Zelfs toen Duitse soldaten kwa men om Spivey gevangen te ne men, bleven de Schiedammers hem toewuiven, knipogen en V- (victory) tekens maken. Voor straf moest de gemeente Schie dam de Duitsers een boete beta len van 100.000 gulden en kre gen de inwoners drie weken lang een nog strengere avondklok. Het verhaal van Spivey en de rest van de bemanning van bom menwerper 42-3101 komt in het boek uitgebreid aan bod. Vader De Jong is bestuurslid van de studiegroep Luchtoorlog 1939- 1945. Hij raakte geïnteresseerd in de luchtoorlog door de verha len die zijn vader hem in zijn jeugd vertelde. Op dit moment werkt De Jong met enkele ande ren aan een manuscript dat de luchtoorlog boven de provincie Zuid-Holland beschrijft. Ook bij dit onderzoek komt hij regelma tig in de regio terecht, zoals in het geval van de Amerikaanse bommenwerper die bij Maas sluis in de Nieuwe Waterweg stortte en een B-24 bommenwer per die in augustus 1944 in Ro zenburg neerkwam. In het boek wordt aandacht be steed aan het plan voor de mis sie, de neergeschoten Ameri kaanse toestellen, de belevenis sen van de Nederlandse burgers op de grond en de ervaringen van de Amerikanen die krijgsge vangen werden gemaakt. In een aparte bijlage zijn de namen van alle slachtoffers opgenomen. Het boek is in het Engels ge schreven. „De Nederlandse markt voor dit soort boeken is erg klein. In het Engels wordt die al een stuk groter. Bovendien is hel toch vooral geschreven dankzij de verhalen van de Ame rikaanse piloten die bij de aanval betrokken waren." Door de vele luchtfoto's, portretten en kaar ten (in totaal 125 afbeeldingen) en de Nederlandstalige samen vatting achterin, is het boek ech ter net zo interessant voor men sen die het Engels niet goed be heersen. Het boek telt 180 pagina's en kost 35,50. Het is te bestellen bij de boekhandel of bij het Be vrijdingsmuseum 1944. Postbus 144, 6560 AC in Groesbeek, tel. 024 - 3974404. Het ISBN-num- mer is 90-74212-05-0. SCHIEDAM Mowglie is een gesteriliseerde lapjespoes van vijf jaar oud. Zij is naar het asiel gebracht omdat ze graag naar buiten wil. Kinderen vindt ze niet echt leuk en honden is ze niet gewend. Mowglie heeft een pittig karakter. Ze zou eventueel als muizen vanger in een bedrijf dienst kunnen doen. Linda is een kruising-labrador van zevenënhalf jaar oud. Deze hond kan niet met kinderen overweg. Wel met andere honden, en katten. Ze is wat onzeker, maar als je haar eenmaal kent, trekt ze snel bij. Dierentehuis Hargahoeve, Sportlaan 2, telefoon 4 71 41 51, is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur, en van 13.00 tot 16.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM Klubhuis Zuid organiseert donderdag 26 no vember een beurs voor winter- kleding en speelgoed. Men kan deze spullen te koop aanbieden. De aan te bieden kleding moet schoon en heel zijn. De deelne mers stellen zelf de prijs vast van de artikelen die men wil verko pen. Van de prijs komt twintig procent ten goede aan de activi teiten van het klubhuis. Per nummer kan men niet meer dan tien kledingstukken verkopen. Deelnemers kunnen tijdens kan tooruren naar Klubhuis Zuid bellen (4267297). Op donderdag 26 november kunnen de deelne mers van 9.00 tot 10.00 uur de te verkopen kleding naar het Klub huis brengen. Kopers zijn van 10.30 tot 14.00 uur welkom. SCHIEDAM De Harmonia- avond van donderdag 26 no vember wordt verzorgd door mevrouw Everaards. Zij verricht helderziende waarnemingen door middel van waskaarten. De avond wordt gehouden in wijk centrum Nieuwland aan het wi- bautplein en begint om 20.00 uur. Toegangsprijs vor niet-leden is 8,50. I kunststofkozijnen 1 I I Fabricage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 Jaar garantie Concurrerend in prijs I I I I I J Ampèrestraat 4 - Vlaardlngen Telefoon 010-4349833 SCHIEDAM Al sinds 1973 bestaat Bistrot Auberge Hos- man Frères, maar deze maand is het één jaar geleden dat het bedrijf is begonnen in de nieu we stijl. Na overname door Ka rin en Michael van Bruggen (van Duchesse) zijn er wat din gen veranderd, zoals designver lichting van Maroeska Metz. Maar de bistrot is gebleven, met veel authentieke proven- Waalse gerechten. Zondag kon men ter ere van dit één-jarig bestaan proeven van de specia liteiten die het restaurant op de kaart heeft staan. Zo'n hon derd fijnproevers kwamen op deze 'hapjes' af en niet te verge ten de bijzondere wijnen, siga ren en cognac. Om te beginnen was er een heerlijke carpaccio van hert met kastanjeboleten, een terri ne van groenten, eendenborstfi let, zalm en garnalen. Warme gerechten werden tijdens dit preuvenement ook geserveerd: zalm of wild, of allebei voor de echte lekkerbek. Zelfs oesters ontbraken niet. Onder genot van live muziek van Trio Greef kon men daarna weer naar be neden afdalen om van de diver se kazen met bijzondere broder^ te genieten en niet te vergeten de desserts van befaamde patis sier Jean Maurain. Dat de pe rentaart en de citroenmeringue (lekker zuur) zijn specialiteiten zijn, was wel te proeven, maar ook de chocoladetaart en de oeuf a la neige (opgeklopt eiwit in vanillesaus) waren niet te versmaden. Of u belt nu VSB Bank voor een advies om uw geld sneller te laten groeien. Telefoon 0800-8182. VSB'BANK De familie Goedhart van Vuurvlinderhof 26, neemt het keurmerk in ontvangst. Boek over bommenwerpers boven zuid-west Nederland Navigator Leonard Spivey helemaal links) kwam vlak voor het Schiedamse station terecht en werd door de Schiedammers hartelijk toegejuicht. FOTO: L.SPIVEY Mowglie Llndu A. BAKKER A Zn. S 1 y -kv y Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Van verschillende gerechten kan worden geproefd. i"i VSB. Daar kom je verder mee. v;^ FORT IS

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 5