HER DER Nederlands Kerstmarkt grootste in Rijswijk m Help de nerts Gezocht: Bontgenoten Kinderhandelaren ook in Nederland actief -BRABANTSE De Sony Textman Radio: het nieuwste op radiogebied Geitenfokverenigingen en gemeentewapens in Almanak Vakantie naar moederland populair Facelift voor consumenten keurmerk V o °Gi ■KI 48-1001 Turken, Marokkanen en Surina- mers in Nederland hebben in de afgelopen zomerperiode massaal hun eigen moederland bezocht of zijn niet op vakantie geweest. Dit is de belangrijkste conclusie uit het onderzoek Marktverkennin gen Allochtonen, gehouden in september 1998. In de peiling van september 1998 van het omnibusonderzoek Marktverkenningen Allochto nen heeft MCA Communicatie Turken, Marokkanen en Surina- mers van 15 jaar en ouder ge vraagd naar hun vakantiebe stemming in de afgelopen zomer. De respondenten zijn geworven in de vier grote steden. De on derzoekspopulatie is representa tief naar sekse, leeftijd en oplei ding. Het gaat om face-to-face interviews, afgenomen door al lochtone interviewers in de voor keurstaal van de respondent. 63% van de Turken en 55% van de Marokkanen bezochten hun moederland. Indien men dit niet deed, zijn vrijwel geen' andere vakantielanden bezocht: men ging niet op vakantie en verbleef in Nederland. Ruim de helft van de Surinamers ging niet op va kantie. 20% van de Surinamers heeft Suriname bezocht. Andere vakantielanden werden door de Surinamers vaker bezocht dan door Turken en Marokkanen. O Or Het 7 jaar oude keunnerk van de Nederlandse Verenigi- ing van Huisvrouwen heeft een facelift ondergaan. En niet alleen het uiterlijk is ver anderd, ook de naam. Het vignet zal nu door het leven gaan als 'Goedgekeurd Keur- merkinstituut'. Daarmee wil het Keurmerkinstituut - de beheerder en eigenaar van dit keurmerk - duidelijkheid ver schaffen. Zo weet de consu ment bij dit keurmerk wie verantwoordelijk is voor de keuring. Met deze facelift blijft echter de band tussen de NVVH en het keurmerk bestaan. De NWH is een van de drie steunpilaren van het nieuwe keurmerk. De an dere twee zijn Consnment en Veiligheid en Veilig Verkeer Nederland. De facelift van het keurmerk Goedgekeurd, Ned. Ver. van Huisvrouwen is uitgevoerd omdat te weinig consumenten zich nog aange sproken voelen door het oude vertrouwde Groenze- gel. Ook het tweede keur merk van het Keurmerkinsti tuut, het minder bekende goedmerk, is in het nieuwe keurmerk opgegaan. Het keurmerk is een oog opge bouwd uit plussen. Daarmee wordt aangegeven: er is goed naar gekeken, het is op veel onderdelen getest en goed be vonden en de eisen zijn opge steld door een onafhankelijk instituut waarbij zowel pro ducenten, consumenten als deskundigen zijn geraad pleegd. Het nieuwe keurmerk zal vanaf het voorjaar van 1999 op steeds meer produc ten voorkomen. Allereerst op producten waar nu het NWH-keurmerk of het goed merk op staat. Maar het nieuwe keurmerk zal ook ge bruikt kunnen worden voor niet-huishoudelijke produc ten, zoals doe-het-zelf ge reedschap, sportproducten en elektronica. Nieuw is dat het keurmerk uitgegeven zal worden op diensten. Nu staat het al op oogmetingen maar in de toekomst kunt u het ook tegenkomen op bijvoor beeld klusjesdiensten of ver zekeringen. De eisen voor 'Goedgekeurd Keurmerkinstituut' betreffen kwaliteit, veiligheid, functio naliteit, ergonomie, duur zaamheid, aankoop- en ge- bruiksinformatie, service en garantie. Jingle bells, kerstmannen, de geur van kaneel en dennenap pels en... niet minder dan vijf tigduizend kerstboomlampjes! Kerstsfeer ten voeten uit, in de decembermaand allemaal te vinden tijdens de Kerstmarkt in Rijswijk. Van vrijdag 4 tot en met zondag 6 december wordt in de Darling Market voor de eerste keer een traditionele kerstmarkt gehouden, de groot ste van Nederland. Wie de tot kerstparadijs omge toverde hal binnenstapt, voelt onmiddellijk de gezellige kerst sfeer. In de eerste plaats komt die sfeer vanuit de honderden kraampjes, waar. letterlijk alles op het gebied van kerstmis wordt aangeboden. Decoraties, kerstartikelen, cadeautjes, kaar sen, serviezen, gerechten... In de donkere dagen voor kerst bren gen de artikelen en ideeën uit al deze kraampjes de ware kerst sfeer naar voren. Een uitsteken de plek dus om ideeën op te doen of alleen al in de feest stemming van eind december te komen. De aankleding van de Kerst- markt ademt voor de volle hon derd procent kerstmis. De en tourage is groen, warm en knus met prachtig opgetuigde kerst bomen, een aantal kerstman nen, kroonluchters, dennentak ken en een prachtig decor. De sfeer wordt nog opgeluisterd door zangkoren die kerstliede ren ten gehore brengen. Op de markten bevinden zich ook talrijke kraampjes waar kunstenaars aan het werk zijn. Daar is bijvoorbeeld te zien hoe kaarsen worden gemaakt, er zijn demonstraties van onder meer groendecoraties, tingieten, glaskunst maken, manden vlechten, kaarsen decoreren en nog veel meer. Het zal duidelijk zijn dat de kerstmarkt opnieuw voor de vijfde maal veel bezoekers zal gaan trekken. Dé plek bij uit stek waar mensen hun kerst inkopen kunnen doen door de enorme keuze die er wordt ge boden, maar het is tevens ook een plaats waar het gewoon ge zellig is, warm en feestelijk. En waar wordt voldaan aan de be hoefte van velen om zich juist in de donkere dagen van midden december in die typische warme kerstsferen te begeven. Dat kan in Rijswijk. Plaats Darling Market - Rijs wijk. Datum vrijdag 4, zater dag 5 en zondag 6 december, openingstijden vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Entree volwassenen F. 9,- 65+ ers F. 6,- kinderen tot 12 jaar (onder begeleiding) gratis. Programma Zaterdag 5 de cember Muziek spelende zwarte Pieten en Sinterklaas zullen presentjes uitdelen aan de kin deren. Zondag 6 december Van 10.00 tot 14.00 uur optre den van Zuid-Holland Operakoor van 14.00 tot 17.00 uur De Swinging Woodnotes Inlichtingen: tel. 026 3637928 Een overactieve blaas is - naast inspanningsincontinen- tie - één van de meest voorko mende oorzaken van urinein- continentie. De verschijnselen variëren van sterke aandrang, vaak naar het toilet moeten, ook 's nachts, tot plotseling ongewenst urineverlies. Meer dan een half miljoen Neder landers boven de 18 jaar her kent bij zichzelf deze ver schijnselen, maar ruim de helft doet niets aan de klach ten. En dat terwijl er tegen woordig toch zo vaak wel wat aan te doen is. Dr. E.J. Messelink, uroloog in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam zegt: 'Een overactieve blaas: dat is constant nodig moeten, heel vaak op een dag, soms zonder dat je echt een plas moet doen. Of het plotseling ongewild in je broek doen. Dat is niet alleen heel vervelend en las tig, maar ook iets waarover je je heel erg kunt schamen. Een vol wassen mens doet het immers niet in zijn broek! Dus daarom praten veel mensen er liever niet over, maar verstoppen het pro bleem. Achter luiers, achter stil zwijgen, achter isolement. Veel mensen die met ongewenst uri neverlies tobben, gaan zo min mogelijk de deur uit. Sporten, feestjes, cafés of een concertbe zoek zijn vaak een ramp.' Het laatste taboe Recent onderzoek toont aan dat incontinentie één van de meest schaamtevolle medische proble men is, waar mensen zelfs met hun eigen dokter niet over dur ven te praten. Tijdens een on langs gehouden internationale bijeenkomst in Monaco over dit onderwerp, noemde de voorzit ter van dit congres, de vooraan staande Brits uroloog Dr. Paul Abrams, incontinentie het laat ste taboe van de 20e eeuw. Dr. Messelink: 'Dat is helemaal waar. Over ongewenst urinever lies praat je niet. Zo goed en zo kwaad als het gaat proberen mensen ermee te leren leven. Dit geldt zeker voor oudere mensen die denken dat het gewoon bij het ouder worden hoort. Men sen met een overactieve blaas reizen bijvoorbeeld niet of nau welijks meer, omdat ze bang zijn dat ze in een onbekende omge ving het toilet niet op tijd kun nen bereiken. Sommigen verlie- zen hun baan of nemen zelf ont slag. Zo isoleren ze zichzelf en raken tenslotte volkomen aan huis gekluisterd. En dat terwijl er tegenwoordig voldoende be handelingsmogelijkheden zijn!' Tijdens het congres in Monaco zei een patiënte het zo: 'Ik breng soms halve dagen op het toilet door, omdat ik bang ben dat ik het in mijn broek doe.' Accepteren Moetje incontinentie accepteren als iets dat bij het ouder worden hoort? 'Nee, incontinentie is iets wat al vanaf de puberteit kan beginnen en waaraan een aantal zaken kan bijdragen. Dat zijn inderdaad een aantal veroude ringsprocessen, maar ook zwan gerschap, bevalling, een onge luk, een verkeerde toilethouding, infecties of operaties. Dit kan er toe leiden dat iemand op een gegeven moment incontinent wordt. Sommige mensen, vrou wen met name, ontwikkelen zelf een overactieve blaas, door bij voorbeeld na meerdere blaasont stekingen, uit voorzorg vaak naar het toilet te gaan. Dus moe ten mensen, zowel jong als oud, zich er niet bij neerleggen en incontinentie accepteren, maar kijken wat eraan te doen is.' Wat is urine-incontinentie? Uroloog Messelink: 'In feite is iedere vorm van urineverlies op het verkeerde moment op de ver keerde plaats incontinentie. We tenschappelijk zeggen we dat ie mand incontinent is als zijn pro blemen ook in sociaal en hygië nisch opzicht een last vormen. Incidenteel een paar druppels urine verliezen bij lichamelijke inspanning hoewel ook heel hin derlijk - valt dus niet onder die definitie. 'Incontinentie wordt onderver deeld in twee hoofdvormemin- spannings-incontinentie en over actieve blaas. Met inspannings- -incontinentie wordt tussentijds urineverlies bedoeld dat op treedt wanneer plotseling de druk op de buik verhoogd wordt, zoals bij tillen, plotseling opstaan, niezen, hoesten of la chen. Oorzaak zijn vaak ver zwakte of uitgerekte bekkenbo- demspieren. Deze vorm van uri ne-incontinentie komt vaak voor bij vrouwen na een bevalling. Een gerichte training van de bekkenbodemspieren kan in veel gevallen een einde aan de klach ten maken.' Een overactieve blaas is een blaas die niet doet wat je wilt. De verschijnselen kunnen heel ver schillend zijn Het kan variëren van meer dan acht keer op een dag - en vaak ook 's nachts een paar keer - moeten plassen, een plotselinge aandrang om te plas sen of volstrekt ongewenst uri neverlies. Een overactieve blaas hoeft niet altijd te leiden tot uri neverlies. Veel mensen met een overactieve blaas moeten vaak naar het toilet, maar zijn nog net op tijd. Vooral bij mannen met ongewenst urineverlies is er vrij wel altijd sprake van een overac tieve blaas, soms in combinatie met plasproblemen. Ongewenst urineverlies is een zaak van man nen en vrouwen, en kan zowel jong als oud treffen. Voor veel mensen betekent de ontdekking dat hun klachten veroorzaakt worden door een erkende aan doening, een grote opluchting. Of, zoals de patiënte tijdens het congres zei: ffiEindelijk had mijn ziekte een naam, eindelijk werd ik serieus genomen. Het kwam niet door mijn postuur of door het feit dat ik drie kinderen had gebaard. Ermee leren leven was niet meer de enige oplossing.' Oorzaak onbekend Uroloog Messelink: 'Hoe een overactieve blaas ontstaat is voor een groot deel onbekend. Bij sommige mensen is er sprake van een beschadiging van de ze nuwen. Een overactieve blaas wordt vaak gezien bij neurologi sche aandoeningen zoals Multi ple Sclerose en Parkinson. Het achterhalen van de oorzaak van een overactieve blaas is soms zo moeilijk, omdat de aansturing van de blaas nogal ingewikkeld in elkaar zit. De samentrekkin gen van de blaas worden gere geld vanuit de hersenen die de prikkelingen naar de blaas stu ren, waardoor deze samentrekt dan wel ontspant. Hierbij gaat soms iets fout. Waarom is lang niet altijd duidelijk.' Het feit dat de oorzaak onbe kend is, neemt niet weg dat er wel iets aan gedaan kan worden. Met medicijnen kun je de over actieve blaas weer in het gareel brengen. Dit soort medicijnen beïnvloeden de prikkels die naar de blaasspier worden gestuurd. Daardoor worden de samentrek kingen van de blaasspier beter geregeld. De sterke aandrang om te plassen vermindert. Men hoeft minder vaak per etmaal naar het toilet en het aantal ma len dat men ongewenst urine verliest neemt ook af. Eén van die medicijnen is Detrusitol (tol- terodine). Dit middel is speciaal ontwikkeld voor de behandeling van een overactieve blaas. Het is zeer effectief en wordt, ook na langer gebruik, goed verdragen. Middelen tegen een overactieve blaas worden op recept van de huisarts verstrekt. De ziektekos tenverzekeraar vergoedt deze medicijnen. Medicijnen en training Het gebeurt wel dat mensen de verschijnselen van een overactie ve blaas soms onbedoeld nog kunnen verergeren, uit angst on gewild urine te verliezen. Door bijvoorbeeld uit voorzorg extra vaak naar het toilet te gaan, kan de piasreflex nog verder ontre geld raken. Met een totaalaan- pak van medicijnen én piastrai ning worden vaak opvallend goede resultaten bereikt. Een heel handig hulpmiddel is het bijhouden van een soort dag- en nachtboekje, waarin men kan opschrijven hoe vaak men naar het toilet is geweest, en of en wanneer, men ongewild een plas heeft gedaan. Men kan zichzelf trainen om de wachttijd tussen twee plassen geleidelijk te verlen gen en in het boekje aantekenen welke vorderingen men maakt. Een overactieve blaas en andere vormen van incontinentie kun nen een mens behoorlijk in zijn bewegingen belemmeren. Maar er zijn oplossingen mogelijk. Het is niet juist te denken dat er toch niets aan te doen is. Het is ook niet juist om te denken dat het onvermijdelijk bij het ouder worden hoort. Wie denkt zijn of haar klachten te maken hebben met een overactieve blaas moet daar eens Praat er dan over met uw huisarts. Hij kan u verder helpen. Voor meer informatie over incon tinentie kan men terecht bij: Stichting ISIS,in s' Hertogen bosch, 073-612282. Stichting Bont voor Dieren komt deze winter op voor de nerts. Dat is hard nodig, want hoewel in Nederland nauwelijks meer bont wordt gedragen, is ons land één van de grootste bontproducenten ter werehd. Verstopt achter prikkeldraad en schuttingen worden op Neder landse bontfokkerijen jaarlijks 2,6 miljoen nertsen gefokt. In 1995 en 1997 besloot de rege ring met steun van de Tweede Kamer, om de vossenfokkerij, respectievelijk de chinchillafok kerij te verbieden. Maar het fokken van nertsen gaat ge woon door. Bont voor Dieren vindt dat er zo snel mogelijk een einde moet komen aan de nert senfokkerij. De nertsen leiden een afschuwelijk bestaan onder erbarmelijke omstandigheden. Op een oppervlakte van één vierkante meter leven maar liefst elf dieren. Het leven van de farmnerts wordt gekenmerkt door stress en verveling. Abnor maal, stereotiep gedrag van nertsen komt in de fokkerijen dan ook veelvuldig voor. J E) ik meld me aan als bontgenoot en ontvang een gratis actiepakket voor een nertsenfokverbod. Op de Internationale Dag van de Rechten van het Kind, vroeg kinderhulporganisatie Terre des Hommes, middels een actie op het Binnenhof en uitzending van de documentaire 'Stop de Kin derhandel! Het vervolg...', aan dacht voor de handel in kinde ren, een van de meest grove schendingen van kinderrechten. Zo worden dagelijks en wereld wijd duizenden kinderen ge kocht, ontvoerd of meegelokt en weer doorverkocht aan hbrie- ken, bedelbendes of bordelen. Ook in Nederland is kinderhan del een feit. Brute handelaren smokkelen meisjes uit Nigeria en China naar Nederland en verko pen hen aan bordeeleigenaren. Terre des Hommes wil met haar actie bereiken dat het Ministerie van Justitie de bestrijding van kinderhandel met prioriteit aan pakt en middelen vrijmaakt voor de opsporing en vervolging van misdadigers van kinderhandel naar Nederland. Het Universele Verdrag inzake de Rechten van het Kind bepaalt in artikel 35 dat de lidstaten alle maatregelen moeten nemen ter vUorkoming van de handei in kinderen. Op 20 november 1989 is het verdrag aangenomen en sindsdien door bijna alle landen geratificeerd. Toch worden we reldwijd de rechten van het kind nog altijd op grote schaal ge schonden. In mei 1998 was in de documentaire 'Stop de Kinder handel!' te zien hoe Cambod jaanse kinderen, na het door staan van oorlog en hongersno den in eigen land, nu als slaven aan bedelbendes in Thailand worden verkocht. De kindslaaf jes zijn volkomen afhankelijk van de bedelbaas, die hen 's avonds het verdiende geld af pakt en opsluit. Voor deze lucra tieve business worden kinderen zelfs met opzet verminkt. Omdat gehandicapte bedelkinderen veel meelij opwekken, leveren ze meer geld op. Terre des Hommes strijdt op tal van plekken in de wereld tegen kinderhandel. Door middel van armoedebestrijding en voorlich ting tracht Terre des Hommes in samenwerking met lokale hulp organisaties de handel in kinde ren te voorkomen. Bovendien worden slachtoffertjes van kin derhandel bevrijd, opgevangen en eventueel teruggebracht naar hun familie. Dankzij de giften die Terre des Hommes heeft ont vangen na aanvang van haar campagne in mei dit jaar, zijn nieuwe kinderhandel-projecten van start gegaan. Zoek je een heel origineel Sinter klaascadeau, dan heeft Sony dé oplossing in de vorm van een supercompacte Walkman-radio die behalve een schitterend FM- stereo geluid uit de meegeleverde Fontopia oortelefoons nog iets heel bijzonders heeft: Radiotext. Als je op Radio 3 afstemt en je drukt op de Dataknop,'dan kun je in het grote LCD-display al lerlei actuele informatie opvra gen. Waar je ook bent, je bent altijd en op elk moment op de hoogte van het laatste nieuws, weer, sport, radio-/tv-program- ma's, de cyber top 50, pop nieuws, concerten en nog veel meer. Begin volgend jaar zijn er al zo'n 500 pagina's beschik baar. Met de Textman heb je nu een soort Teletext-tv zonder tv in de pocket! De Textman SRF- DR2000 kost 299. 1 le jaargang De Brabantse Almanak is uit. De elfde jaargang van de prakti sche bron vol handige feiten, we tenswaardigheden en kennis over Brabant bevat ook weer een aantal bijzondere bijdragen. Op merkelijk is het pleidooi van Bert Beulens voor gemeentewa pens. Hij telt maar liefst negen Brabantse gemeenten die zonder eigen wapen zitten en ook geen aanvraag hebben ingediend vooreen gemeentewapen. Verluchtigd met fraaie penteke ningen vertelt Steven H. van den Brand over de Binnendieze als levensader van Den Bosch. De wandelaar beseft doorgaans niet dat het oude stadscentrum meer dan drie kilometer rivier her bergt. De Diest, zoals de water loop ook wordt genoemd, gaat grotendeels schuil achter huizen en loopt onder straten en zelfs pleinen door. Ook zijn er bijdra gen over de historie van de Bra bantse geitenfokverenigingen en het jaar 1876, toen Brabant er ineens vier Heiligen bij kreeg. Het praktische gedeelte bevat di verse kalenders, een overzicht van musea, gemeenten en orga nisaties op het gebied van natuur en milieu, historie en heemkun de, cultuur, musea en archieven. En natuurlijk de weersvoorspel ling, de heiligenkalender en de tabellen met opkomst en onder gang van zon en maan en een agenda met markten, kermissen en de belangrijkste evenementen in 1999. o 1 Een blaas die niet doet wat je wil? proefverpa''1""9 Mensen met een overactieve blaas vragen zich constant af of er wel een toilet in de buurt is. Elk jaar worden in ons land ruim 2,5 miljoen nertsen gefokt en gedood. Voor een kil product, waar zoveel warme alternatieven voor zijn. Met jou als bontgenoot van de nertsen moet het lukken om ze vrij te krij gen. Vul dus vandaag nog de bon in voor een gratis actiepakket. Bellen of E-mailen kan ook. Naam m/v Woonpl. Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar Bont voor Dieren, Postbus 51353, 1007 EJ Amsterdam. Tel. (020) 6766600 E-mail: info@bontvoordieren.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9