HER DER Pinda's op het menu Dummie geland Stichting Speel Goed Nederland helpt sinterklaas en de kerstman een handje Huisarts scoort dikke onvoldoende Goede resultaten bij behandeling olieslachtoffers Lekker wandelen op het Visserspad S li Interesse in duobanen groeit Onder bedrijven en andere orga nisaties groeit de belangstelling voor secretaresse-duobanen. Dit blijkt uit een peiling van uitzen dorganisatie Secretaresse Plus onder haar relaties in twee grote steden (Amsterdam en 's-Gra- venhage). Ruim 72 procent van de ondervraagde organisaties voert inmiddels een beleid dat ruimte laat voor deeltijdarbeid. Zo'n 44 procent gaf aan dat zij concreet geïnteresseerd is in zo genaamde Twin Teams: twee se cretaressen die op uitzendbasis samen één job vervullen. Door de toenemende krapte op de arbeidsmarkt worden goede secretaressen steeds schaarser. Voor Secretaresse Plus is dit aanleiding om ook nieuwe we gen te verkennen. Algemeen di recteur Mr Fons Scheltema: 'Uit ons onderzoek bleek dat ruim 82 procent van de secretaressen geïnteresseerd is in het vervullen van een duobaan samen met een collega. Zo'n uitkomst is voor ons veelzeggend. Als marktleider willen wij hierop inspelen met een zorgvuldig samengesteld pakket van maatregelen. Knel punten die er nu nog zijn, zowel bij bedrijven als secretaressen, willen wij oplossen. Wij zullen Twin Team-Contactdagen orga niseren. Wij zullen gerichte voorlichting starten. Zelfs heb ben wij nu al een softwarepro gramma ontwikkeld om de over dracht van het werk binnen een Twin Team probleemloos te la ten verlopen'. Uitzendorganisatie Secretaresse Plus richt zich specifiek op het uitzenden van gekwalificeerde secretaressen. Naast het uitzend bureau kent Secretaresse Plus nog een viertal gespecialiseerde onderdelen: Werving Selectie, Opleidingen, Detachering en Di rect Team Secretaresse Plus. In 1990 werd het bedrijf opgericht met een eerste vestiging in 's- Gravenhage. Inmiddels heeft het uitzendbureau in totaal veertien vestigingen in Nederland, vijf in België en twee in Duitsland. Per dag zijn er ruim 800 secretares sen op uitzendbasis voor de or ganisatie actief. Onderzoek dat is gepubliceerd in het British Medical Journal toont aan dat het vijf keer per week eten van noten, waaronder pinda's, het risico op hart- en vaatziekten substantieel kan ver lagen. Het onderzoek, uitge voerd door de School of Public Health van de Harvard Univer sity in Boston, maakt deel uit van de The Nurses Health Stu dy, waarin 14 jaar lang de le vensstijl van meer dan 86.000 Amerikaanse vrouwelijke ver pleegkundigen is gevolgd. De onderzoekers hebben ont dekt dat de verpleegkundigen die vijf keer of vaker per week noten eten, de helft minder kans hebben op een hartaandoening dan zij die ze zelden eten. Het British Medical Journal zegt in een redactioneel commentaar: 'Het effect lijkt daarom groot en significanten het kan niet door andere zaken worden verklaard.' Andere studies hebben vergelijk bare resultaten opgeleverd voor mannen. De Harvard-studie zegt dat het beschermende effect van noten gedeeltelijk is toe te schrij ven aan het hoge gehalte enkel voudig en meervoudig onverza digde vetten. Andere mogelijke beschermende bestanddelen in noten zijn plantaardige eiwitten (in het bijzonder het aminozuur arginine), voedingsvezels, mag nesium, koper, foliumzuur, ka lium en de anti-oxidant vitamine E. Pat Kearney, voedingskundi- ge van het Amerikaanse Peanut Institute gaf als commentaar: 'The Nurses' Health Study is weer een onderzoek in een lange rij van studies die duidelijk aan tonen dat pinda's een verrassend waardevolle snack zijn. Het on derzoeksmateriaal bevestigt het feit dat een dagelijkse beperkte hoeveelheid pinda's prima past binnen een gezond voedingspa troon. Bijvoorbeeld als snack, over een salade gestrooid, ge mixt met gedroogde vruchten of als pindakaas op de boterham.' Na sinterklaas heeft ook een andere bekende buitenlander zijn entree in Nederland gemaakt: het Amerikaanse feno meen Dummie. Op een koude maar zonnige dag landde Dummie op Rot terdam Airport. Tijdens de persconferentie die hij kort daarop gaf, bleek de sympa thieke Amerikaan vooral in Nederland te zijn gekomen om de voor Dummies'-boeken te promoten. Vanaf deze week trekt hij door het land en kan iedereen hem dus overal in de regio tegenko men. Dummie is bekend van deze reeks boeken die naar hem ver noemd is. De boeken zijn spe ciaal geschreven voor 'Dum mies': mensen die nog niet veel van een onderwerp afweten. Maar met de boeken kunnen zij daar op een eenvoudige en leuke manier verandering in brengen. Voorheen was de reeks vooral bekend door de computer- Dummies zoals Windows 95 voor Dummies, Microsoft Word voor Dummies en Inter net voor Dummies. Nieuw in deze serie zijn de Dummies over management, sport en hobby's. Wereldwijd zijn er in middels meer dan vijftig mil joen Dummies-boeken ver schenen. Daarom durfde Dummie volmondig te zeggen: 'Wees slim, lees voor Dum mies'! In de feestmaand december pakken sinterklaas en de kerstman weer flink uit. Op diverse verlanglijsten, vooral bij die van kinderen, staat speelgoed bovenaan. Maar wat is nou eigenlijk goed speelgoed? Speelgoed moet natuurlijk veilig zijn en niet (snel) stuk gaan. Wettelijk is vastgelegd aan welke eisen speelgoed moet voldoen als het op de Nederlandse markt wordt gebracht. Speelgoed dat niet aan de veiligheidseisen vol doet, mag dus niet worden ver kocht. Goed speelgoed is, behalve veilig en goed van kwaliteit, ook leuk om mee te spelen. Het prikkelt de fantasie en stimuleert de ont wikkeling. Een kind leert bij voorbeeld sociale vaardigheden, door samen te spelen. Maar ook voor de lichamelijke ontwikke ling van een kind is spelen van belang. Voorwaarde is wel dat het speelgoed aansluit op de be hoeften en de ontwikkeling van het kind: speelgoed dat nog niet (of niet meer) bij een bepaald stadium in het kinderleven aan sluit, verveelt of wordt juist veel te moeilijk gevonden en daar door genegeerd. De behoeften en de ontwikke ling veranderen bij het ouder worden. Het is daardoor niet altijd duidelijk welk speelgoed een kind nodig heeft. De Stich ting Speel Goed Nederland helpt een handje door gratis folders uit te brengen over goed speel goed. De folders staan boorde vol handige tips bij de aanschaf van speelgoed. Dat kan best handig zijn, zeker voor sinter klaas en de kerstman. Een baby slaapt in het begin bijna alleen maar; van spelen is nog niet echt sprake. Wel kan de baby al geluidjes en felle kleuren SI onderscheiden. Een muziek doosje of een fel gekieurd zacht speeltje zijn leuke cadeaus. Als het kleintje ongeveer drie maanden oud is, probeert het van alles te volgen met z'n oog jes. Ook probeert het al naar voorwerpen te grijpen. Een ram melaar is nu leuk om te krijgen, of speeltjes voor in bad. Als het kindje ongeveer een jaar is, gaat het een beetje kruipen. De wereld is ineens reuze interes sant voor de dreumes. Omdat hij z'n bewegingen nog niet erg on der controle heeft, is vooral wat groter speelgoed nu geschikt. Naast zelf bewegen is het heel leuk om iets anders voort te be wegen. Er zijn tientallen varia ties van speelgoed te koop die de dreumes achter zich aan kan sle pen. Peuters Eén van de favoriete kreten van een peuter is 'zelf doen!'. Peuters klimmen, sjouwen, springen, ze spelen met theeserviesje, boerde rij en kasteel en zijn druk in de weer met krijt, kleurpotloden en viltstiften. De fantasie van kin deren op deze leeftijd is bijna grenzeloos. Poppenkastpoppen sluiten goed aan bij deze leeftijd, maar ook met heel gewone blok ken worden spannende fantasie werelden gebouwd. Peuters spe len nog niet echt samen, ze spe len vooral naast elkaar. Kleuters spelen juist graag met andere kinderen. Samen met vriendjes en vriendinnetjes spe len ze 'winkeltje' of 'indiaantje'. Kleuters kunnen al eenvoudige gezelschapsspelletjes doen. Het kind moet hier wel aan toe zijn, want winnen, verliezen en op je beurt wachten zijn helemaal nieuw voor de kleuter. Schoolgaande kinderen willen graag alles zo natuurgetrouw mogelijk nabootsen. Met ver- kleedkleren bijvoorbeeld kun nen kinderen zich urenlang ver maken. Het speelgoed moet echt zijn; de pop is geen poppenkind meer, maar een ballerina of een stoere held waar ze op willen lijken. Als het weer het toelaat zullen de kinderen na schooltijd lekker buiten ravotten. Kan dat niet, dan zijn er veel spellen te verkrijgen die de laatste tijd weer meer gespeeld worden in huise lijke kring. Gelukkig maar, want spelletjes doen is voor elke leef tijd belangrijk. 'Spelletjes doen' vormt het ka rakter omdat je tijdens het spe len van alles te verwerken krijgt. Je moet bijvoorbeeld op je beurt wachten en je houden aan de spelregels, je leert je concentre ren en verlies te lijden, of juist omgaan met een overwinning. Voor hele kleine kinderen is bij voorbeeld lotto of domino een voudig en geschikt, terwijl kin deren vanaf driejaar spellen met een wedstrijdelement leuk begin nen te vinden. Het schoolgaande kind is eigenlijk pas echt in staat om een gezelschapsspel te spe len. Spellen kunnen uiteenlopen van gelukspellen tot spellen waar voor veel concentratie en inzicht nodig is. Waar de voorkeur ook ligt, er is altijd wel een spel over te vinden: reizen, sport, politiek, geldzaken, oorlog, natuur en nog veel meer. Spelen is overi gens ook leuk voor volwassenen. Het is heel ontspannend, zodat daarna het concentreren veel be ter gaat. Er zijn tal van spellen voor volwassenen geschikt, zoals woord- en kennisspellen, tacti sche en behendigheidsspellen. Tegenwoordig zijn rollenspelen heel populair. Hierbij wordt een fantasiewereid opgeroepen en nagespeeld. Maar ook puzzels zijn vandaag de dag in vele origi nele soorten en (3D) gedaanten te koop. Verschillende folders De Stichting Speel Goed Neder land geeft een aantal gratis fol ders uit met informatie over speelgoed. Deze verschijnen onder de naam: Spel en Speelgoed voor Baby en Dreumes (van O tot 2 jaar), Spel en Speelgoed voor Kleuter en Peuter (van 2 tot 4 jaar), Spel en Speelgoed voor het Schoolkind (tot 12 jaar), Spellen en Speelgoed voor volwassenen. Spellen, Speelgoed voor Onder weg, Zomer- en Buitenspeel goed, Veiligheid en Speelgoed en Speelgoed voor het zieke kind. Wie een of meerdere folders wil ontvangen kan een briefkaart on der vermelding van de titel sturen naar Speel Goed Nederland, Ant woordnummer 46201, 1060 VC Amsterdam (een postzegel is niet nodig). Een meerderheid van alle Nederlandse vrouwen gebruikt liever een homeopathisch geneesmiddel dan een regulier ('gewoon') geneesmiddel. Twee op de drie Nederlanders beschouwen home opathie als een belangrijke factor bij het genezingsproces. Ken nis over deze bij het publiek populaire geneeswijze is bij de huis artsen echter nauwelijks aanwezig. Dit zijn de belangrijkste uit komsten van een onderzoek uitgevoerd in opdracht van het tijd schrift BETER. Oud-huisarts en tegenwoordig CDA-kamerlid Siem Buijs noemt de grote verschillen die naar voren komen in het BE- TER-onderzoek 'interessant'. Buijs: 'Dat de verwachtingen van de patiënt en datgene wat de huisarts te bieden heeft zo wijd uiteen lopen, had ik niet ver wacht. Een bepaalde basiskennis van homeopathie en voedings leer lijkt mij bij huisartsen nuttig en nodig. Daar moet tijdens de opleiding extra aandacht aan be steed worden.' Kennis spoort niet met gedrag patiënt Tachtig procent van de huisart sen weet niets van homeopathie. Het onderzoek onder consumen ten en huisartsen dat in opdracht van BETER werd uitgevoerd door Veldkamp Marktonder zoek richtte zich niet alleen op homeopathie, maar ook op de Montignac-methode, voeding in het algemeen en vrij verkrijgbare geneesmiddelen. De conclusie is dat op al deze terreinen de kennis van de huis arts niet spoort met het gedrag van zijn patiënt. De overgrote meerderheid van de consumenten hecht veel waarde aan homeopathie binnen het genezingsproces, de helft is van mening dat homeopathie meer aandacht verdient. Vrijwel alle huisartsen geven aan in hun praktijk patiënten te heb ben die homeopathische midde len gebruiken. Toch dicht nog geen twintig pro cent van de huisartsen zichzelf enige kennis van homeopathie toe. Ook kennis van voeding schiet tekort, blijkt uit de uitslag van het onderzoek van BETER. Ter wijl er steeds meer bekend wordt over de relatie tussen voeding en gezondheid vindt nog altijd een derde van alle huisartsen het niet noodzakelijk dat een huisarts kennis bezit over voedingsthera pie. De helft geeft aan 'matig' tot 'slecht' thuis te zijn in dit onder werp. Bij de patiënten is 94 procent van mening dat kennis bij de huisarts noodzakelijk is. En Montignac mag dan een hoge naamsbekendheid hebben onder huisartsen (honderd pro cent!), nog niet de helft heeft zich hierin verdiept. Terwijl driekwart van de huis artsen aangeeft patiënten te heb ben die de Montignac-methode toepassen. Ruim tachtig procent van de huisartsen heeft patiënten die de, vrij verkrijgbare, natuurlijke weerstandsverhoger Echinaforce gebruiken. Bijna éen op de drie huisartsen schrijft het voor en toch heeft slechts zeventien procent zich verdiept in de werking van dit middel. Uit het BETER-onderzoek blijkt tevens dat de huisarts het als informatiebron voor de pa tiënt aflegt tegen de media, recla me, familie/kennissen en drogis t/apotheek. Schokkend Het tijdschrift BETER noemt het schokkend dat de beroeps verenigingen van huisartsen de kloof tussen de wens van de pa tiënt en de houding van de huis arts niet of nauwelijks als een probleem zien. Siem Buijs denkt anders over die kloof: 'Even los van de houding van de huisarts ten opzichte van homeopathie en voedingsadvie zen: een huisarts is een van de eerste raadgevers van een pa tiënt. Ik vind dan ook dat hij in staat moet zijn om patiënten nader te informeren of door te verwijzen.' Jan-Jaap Blok van de medische studentenvereniging Granulla over het onderzoek van het tijd schrift BETER: 'De artsenoplei ding schiet op dit punt erg te kort. Wanneer een patiënt op zoek gaat naar meer informatie over homeopathie en voeding en je hebt als huisarts daar geen kennis van genomen, dan be schouw ik dat beslist als een te kortkoming.' 49-1001 Op verzoek van Duitse natuurbeschermers op het eiland Föhr is er vanuit Nederland een grote hulpactie op gang gekomen om te helpen bij het redden van de olieslachtoffers bij de olieramp in de Duitse Waddenzee. Het rampschip de 'Pallas' bevat 600 ton stookolie. Al meer dan 100.000 liter olie heeft een belangrijk deel van de Waddenzee tussen het eiland Föhr en Amrum ver vuild en bedreigt zodoende de plaatselijke vogelpopulaties, waaronder naar schatting 20.000 eidereenden. Nog steeds komt nieuwe olie uit het rampschip en worden er vogels besmeurd met verse olie gevonden. Naast een Nederlandse dierenarts zijn er drie Nederlandse vog^lspe- cialisten overgevlogen met respectievelijk 20, 25 en 30 jaar ervaring. In samenwerking met de Duitse vogelbeschermers van Föhr, vereni ging Tierhus, is er een eerste hulppost ingericht, waar tot nu toe meer dan 500 vogels zijn gebracht. Deze dieren worden zo snel mogelijk op transport gezet naar opvangcentra in Niedersachsen en Nederland, waar ze in professioneel uitgeruste opvangcentra verder worden verpleegd. Meer dan 70 procent van de opgevangen vogels is nog in leven en stabiel. Op dit moment wordt op het eiland Amrum zelf ook een vogelopvangcentrum ingericht. De resultaten van deze opvangcentra zijn sinds de negentiger jaren sterk verbeterd door het in gebruik nemen van de speciaal door Franse vogelopvangcentra ontwikkelde vogelwasmachine. De overle vingskansen liggen de laatste jaren tussen 50 en 80 procent. Een wetenschappelijke publicatie van het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ-Texel) heeft de resultaten vanaf 1979 tot 1995 beoordeeld en komt tot een gemiddeld broedresultaat van 22 procent na uitzetten. Daarbij moet worden aangetekend dat de resultaten na 1994 enorm zijn verbeterd door het in gebruik nemen van de Franse door Elf geproduceerde vogelwasmachines. De overlevingskans voor de vele door olie besmeurde vogels is het grootst indien ze zo snel mogelijk worden opgevangen. De meeste vogels die afgelopen week zijn gevangen hadden nog nauwelijks olie binnen, maar waren wel verzwakt door gebrek aan voedsel. Met olie besmeurde vogels gaan niet meer het water in om te eten. Doordat de olie naar de bodem van de Waddenzee is gezonken, moet worden gevreesd dat voedselgebrek straks een hoofdrol gaat spelen. De reddingsacties worden voorlopig voortgezet. Inmiddels heeft de Nederlandse Dierenbescherming 10.000 gulden beschikbaar gesteld waarvan inmiddels de helft is overgemaakt aan de Duitse vogelbe schermers op Föhr. Op de Nederlandse kust is inmiddels de eerste zeehond besmeurd met olie aangespoeld. Op dit moment wordt door het RIZA/Rijkswater staat te Lelystad onderzocht of het om dezelfde olie gaat zoals in Duitsland op de vogels wordt aangetroffen. De zeehond is opgevan gen in de Zeehondencrèche Pieterburen en maakt een goede indruk. Wie meer wil weten kan contact opnemen met Zeehondencrèche Pieterburen, tel.: 0595-526 526. De wandelgids of topogids van het Visserspad langs de Hol landse kust is weer verkrijgbaar. Het Visserspad is een wandel route tussen Hoek van Holland en Haarlem. Het Lange-Af- stand-Wandelpad (LAW) heeft een totale lengte van 102 km en is een schakel in het Nederlandse Rustpad en de Europese Ku- stroute. Het Visserspad is een van de vijf LAW's die samen als LAW 5 het Nederlandse Rustpad vormen. Naast het bekende Pieterpad is deze 675 km lange route een nieuwe uitdaging voor de wandelliefhebber om Nederland te doorkruisen. De voetreis hoeft echter niet bij de landsgrenzen op te houden, want het Kustpad maakt deel uit van de circa 5000 km lange Europese Kustroute (E-9). In 1998 is het grootste deel van de route tussen de Golf van Biskaye en de Bocht van Gdansk gemarkeerd en beschreven op kaarten en gidsen. De gids van het in 1989 in gebruik genomen Visserspad is sterk verbeterd. Nieuw is het gebruik van gekleurde topografische kaartjes (schaal l:25.000)t die de leesbaarheid sterk vergroten. Ook de fraaie kleurenopnames van fotograaf Jan van IJken maken de gids een stuk aantrekkelijker. Verder veel aandacht voor de praktische zaken: alle informatie over slapen onderweg, openbaar vervoer en de mogelijk heden voor dagtochten is geactualiseerd. Met de toevoeging van veel informatie over de streek en het landschap is het een geheel nieuwe gids geworden. Ook de route zelf is verbeterd. In het Westland zijn enkele drukke landbouwwegen uit de route gehaald. In de duinen van Meijendel. Berkheide en Hollands Duin is maar liefst elf kilometer fietspad ingewisseld voor rustige en veilige voetpaden. De route is in het veld met wit-rode tekens bewegwijzerd. De rijk geïllustreerde kleurengids van het Visserspad (LAW 5-2) telt 104 pagina's. Het boekje is verkrijgbaar bij de gespecialiseerde boekhandel, de ANWB- en VVV-kantoren in de regio, de algemene boekhandel of te bestellen bij het Wandelplatform-LAW; ISBN 90- 71068-36-6, 104 pag., 21 deelkaartjesprijs, prijs f21,90. WMmêKÊSW' m foto LEUNIS VERLINDE mm wtm MM ©6 fotoLEUNIS VERLINDE Tachtig procent van de huisartsen tveel niets over homeopathie mm*

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13