'Ik ben een vrijbuiter en voel me prettig bij het varen Beroepsinformatie Kunsthal Rotterdam toont unieke bloemstillevens uit Nederland en België aap noot Mies MOET! r ■■II meeslepend EAf SLj, loods Kerstconcert met Oscar en Glenda MAGISCH VOOI7 UOHG EN OUD! Ook voor gehandicapte kinderen 50 - 1015 WEEK 50 ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM 21.15 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - door: ROGER HUYS Hans Horstman(53) is freelance schipper op de binnenvaart en on der meer werkzaam op de saloon boot Waterstad. Het schip heeft zijn vaste ligplaats in de Scheeps makershaven in het Rotterdamse Wijnhavengebied. Vanaf die lo catie wordt met het schip varend partijen verzorgd voor allerlei groepen mensen. Hans: „Mijn werk bestaat uit het besturen van het schip en bovendien verzorg ik het technisch onderhoud aan boord". Van huis uit had Hans al met de scheepvaart te maken. „Mijn ouders voeren ook". Na een paar jaar VGLO begon hij als dekknecht op een beurtscheepje van tachtig ton. „Eén van de laagste functies aan boord. Dat was meestal als een soort manusje van alles hard en vies wer ken". De beurtvaart was te vergelij ken met het huidige Van Gend en Loos, maar dan op het water. „Wij vervoerden kleine vrachten in een lijndienst tussen Leiden en Zaan dam". Dat werk hield Hans al vrij snel voor gezien. „Het was hard werken, waarbij je zelf moest mee helpen bij het laden en lossen". Op 17-jarige leeftijd besloot hij aan te monsteren als matroos aan boord van het schip van z'n oom. „Een Kempenaar van vijftig meter, dat zand en grind van Limburg naar het westen van het land vervoerde". Net na z'n diensttijd voer Hans nog op een Dortmunder. Een schip van zevenenzestig meter. Op 22-jarige leeftijd trouwde hij en ging samen met zijn vrouw op particuliere basis varen. „Via de beurs vervoerden wij hoofdzakelijk tussen Nederland en België allerlei soorten bulk. Zand, grind, fosfaat, erts, slakkem, kolen, petroleum enzovoorts. Eigenlijk al les wat als bulk in het schip kon namen we mee". Daarna voer Hans samen met z'n vrouw op een Kem penaar. „Hetzelfde werk, maar dat schip was groter. Zo konden we meer verdienen. Het schip was wel van een ander. We werktem toen op procentbasis". Toen de kinderen de leeftijd bereikt hadden dat ze naar school moesten, besloot Hans met z'n gezin aan wal te gaan. Hij kwam eerst terecht op een bunkerboot als schipper/verko per. Een paar jaar later kwam hij terecht bij het Gemeente Rotterdam op een duwboot. „Dat was voor mij eigenlijk te veel werken in een strak schema". Hans had nog steeds geen schippersdiploma. „Het Vaarbewijs was er in Nederland eerder dan het schippersdiploma. Vanwege mijn ruime praktijkervaring als schipper heb ik het Vaarbewijs toen gekregen. Omdat ik mijn schipper- kunst niet altijd kon aantonen, heb ik toch maar dat schippersdiploma gehaald". Hans kwam daarna te recht op een veerpont. De rederij ging falliet en Hans kwam uiteinde lijk terecht op het voormalige inter naat Noorderhelling in IJsselmonde. Na een reorganisatie viel Hans bui ten de boot en ging hij weer aan de slag als freelance schipper van de binnenvaart. Het beroep dat hij tot op heden nog uitvoert. Varen Wanneer Hans met een gezelschap gaat varen is hij meestal een uur van te voren aanwezig op het schip. „Ik zorg er voor dat het schip er keurig netjes uitziet en toegankelijk is voor iedereen. Daarna controleer ik de apparatuur in de machinekamer". Het partygedeelte verzorgt Hans niet. Dat wordt door het overige personeel gedaan. Vervolgens wordt er koers gezet naar de locatie waar de klan ten aan boord gaan. „Bij de Scheepsmakershaven is te weinig parkeergelegenheid. Vandaar dat we de mensen meestal bij het Chinees restaurant aan de Parkhaven laten opstappen". Daar aangekomen wordt de gasten welkom geheten en krijgt Hans een seintje als hij kan wegvaren. Waar vaart hij dan heen? „De mensen hebben vaak speciale verzoeken, die we proberen na te komen. Anders zoek ik in de haven stekkies waar speciale dingen liggen om te bekijken. Grote en lange sche pen, booreilanden, pijpenleggers, de Fruitterminal enzovoorts". Afhan kelijk van het soort gezelschap ko men de gasten tijdens de rondvaart wel eens praatje maken met Hans in het stuurhuis. Het technisch onder houd van het schip doet Hans meestal in de stille uurtjes. „Het nautische gedeelte en de motoren controleer ik regelmatig. Daarnaast moeten de storingen verholpen wor den, die de goede vaart van het schip beletten. Van een kapotte waters lang tot een defecte dynamo". Dat wordt ter plaatse door Hans verhol pen, waarbij hij gebruik maakt van z'n ruime praktijkervaring die hij door de jaren heen opgedaan heeft. Weet hij er dan alles van? „Nee, je kunt aan boord nog steeds leren. Want zeker storingen zitten vaak in een hoekje waar je ze niet ver wacht". Hans heeft zijn werk op het water altijd met plezier gedaan. „Vroeger was het wel vaak harder werken dan tegenwoordig. Je moest zelf veel meer doen aan boord. Uiteindelijk pluk ik daar nu nog de vruchten van, omdat ik daardoor erg veel ervaring opgedaan heb. Wat de sfeer aan boord betreft, die is tegenwoor dig ook anders. Vroeger woonden de mensen met hun gezinnen aan boord. Het waren vaak familiebe drijven. Lag je in het weekend toe vallig met elkaar in dezelfde haven, dan ging je buurten bij elkaar aan boord. Tegenwoordig zijn er meer vrijetijdsregelingen. De huisgezin nen zijn aan de wal, dus wordt er alleen maar gevaren. Vergelijkbaar met toen vond ik de tijd wel wat gezelliger en socialer. De echte ro mantiek is weg". Toch heeft het va ren volgens Hans heden ten dage een andere soort romantiek. „Ik denk dat je goed onderbouwd moet zijn om het beroep uit te kunnen oefe nen. Je bent vaak weg van huis, hebt met onregelmatige werktijden en al lerlei weersomstandigheden te ma ken, de omstandigheden aan boord om te werken zijn niet te vergelijken met een baan aan de wal van half acht tot half vijF'. Om aan het be roep te beginnen moet je dan ook goed gemotiveerd zijn volgens Hans. En dat ook vast weten te houden. „Zodra het meisje om de hoek komt, dan wil dat nog wel eens in elkaar zakken' Zoals het er nu naar uitziet zal Hans nog wel blijven varen. „Ik ben niet iemand die zich makkelijk kan be wegen in een baan met vaste werktij den. Ik ben een beetje een vrijbuiter en zal me met het varen altijd wel prettig blijven voelen. Ik wil niet zeggen dat ik zal blijven doen wat ik nu doe. Dat het op het water of aan de waterkant is, dat staat wel vast". De opleiding voor Rijn- en Binnenvaart kan via de Beroepsopleidende Leerweg! BOL) of de Beroepsbegeleidende Leerweg!BBL) gedaan worden. Matroos, schipper en kapitein in respectievelijk 2, 21/2 en 3 jaar. Deze MBO-opleiding kan in onze regio gevolgd worden bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Oscar Harris, Glenda Peters en dirigent Everhard Zwart werken mee aan een kerstconcert woens dag 16 december in de Grote of Sint Janskerk te Schiedam. Het is voor het vierde jaar dat een dergelijke avond wordt gehou den. Vaste koren zijn het christe lijk gemengd koor Sanctus en christelijk mannenkoor De IJs- selzangers. Ook het publiek kan meezingen, want op het programma staan bekende liederen zoals 'O Holy Night', 'Go tell it to the Moun tains' en diverse Christmas Ca rols. Begeleiding van koor en solisten wordt verzorgd door pianist Piet Vliegenthart, het Arpeggio Trio (hobo, fluit en harp), en twee trompettisten. Het concert begint om 20.00 uur, kaarten kosten f 17,50 in de voorverkoop (bij koorleden en de VVV in Schiedam) en f 22,50 voor aanvang aan de kerk. Nadere inlichtingen of telefonisch bestellen via tel.: (0180-)61 57 98 of 52 05 66. Voor het eerst worden 120 Nederlandse en Belgische bloemstillevens uit de periode 1870-1940 bijeengebracht voor de grote wintertentoon stelling in de Kunsthal Rotter dam. Het afgelopen jaar reis de deze productie van de Kunsthal succesvol langs vier Japanse musea. Veel van de getoonde bloemstillevens zijn afkomstig uit particulier bezit waardoor ze zelden in het openbaar te zien zijn. De bloemstillevens zijn van 12 de cember tot en met 28 februari 1999 in de Kunsthal te zien. Vijftig verschillende schilders zijn vertegenwoordigd van de Haagse School tot het Magisch Realisme. Bekende namen uit België zijn Théo van Rysselberg- he, Gustave de Smet, James En- sor en Emile Claus. De Neder landse inbreng is afkomstig van onder andere Vincent van Gogh, Piet Mondriaan, Raoul Hync- kes, Wim Schumacher, Jan Toorop, George Hendrik Breit- ner en Paul Gabriël. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de wederzijdse beïnvloeding, maar ook van het onderscheid tussen de verschil lende generaties kunstenaars uit beide buurlanden. De tentoonstelling in de Kunst hal valt samen mst de recent toegenomen belangstelling voor Belgische kunstenaars. Zo wijd de Christie's Amsterdam de na jaarsveiling geheel aan Belgische schilderkunst en is Sotheby's hetzelfde van plan in 1999. Op zaterdag 16 januari taxeert So theby's kosteloos schilderijen, tekeningen en aquarellen uit de 17e eeuw tot en met heden in de Kunsthal. Bloemstillevens zijn reeds lang een geliefd onderwerp voor zo wel kunstenaars als kunstlief hebbers. Niet voor niets behoren 'De zonnebloemen' en 'De iris sen' van Van Gogh tot de kost baarste schilderijen ter wereld. Isaac Israëls gebruikte een versie van Van Goghs zonnebloemen als achtergrond voor vier vrou wenportretten waarvan er drie voor het eerst samen op dé ten toonstelling te zien zijn. Bijzonder is ook de presentatie van drie echte Van Goghs en drie schilderijen die tot voor kort tot het oeuvre van Van Gogh gerekend werden, maar waarvan de authenticiteit inmiddels wordt betwist. Bij de tentoon stelling verschijnt een luxe uitge voerde catalogus van Waanders Uitgevers, prijs f 49,50. Kunsthal Rotterdam, Museum park, Westzeedijk 341, infolijn: 010-440 03 01. Jrr* mini WtlOOA UJJJJJJ1 illll""""1 In de derde wereld hebben gehandicapte kinderen weinig kans op onderwijs. Speciaal voor hen vraagt het UNESCO Centrum Nederland (opnieuw) uw financiële steun ten behoeve van aangepaste onderwijsprojec ten. Hierdoor wordt voor veel kinderen onderwijs alsnog mogelijk. Helpt u? UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Overal in de wereld wordt de bruine beer misbruikt. Wij zeggen nee tegen kettingen, kooien en kunstjes. Wij geven de beer weer een beerwaardig bestaan. Help ons nieuwe Berenbossen bouwen. Stop de berenmishandeling. Word donateur voor min. 35,-- per jaar, of bel voor meer informatie: 0317 - 650 200 RKEN in Wereldhaven Rotterdam Foto's JANSSEN DE KIEVITH Wr mSSm. "Mulan", de nieuwste Disney animatiefilm. Nu te zien in de bioscoop. 'sMiddags, doordeweeks, bent u bij Pathé Cinemas meestal goedkoper uit, voor alle films! Informeer naar onze voordelige middagtarieven bij de kassa van het theater bg u in de buurt. Voor reserveringen: Nationale Pathé Bioscoopreserveringslijn 0900.202 53 50 50ct/pm| Raadpleeg de plaatselijke bioscoopagenda voor het filmaanbod en aanvangstijden. Pathé bioscopen in Rotterdam: Cinerama, Lumière en Pathé Schouwburgplein. U vindt alle adressen van Pathé Cinemas in de GOUDEN GIDS.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 23