kinderarbeid in d steunt NN "Top-design voor een betaalbare i kl r Puzzel mee met de Van Dale Eindejaarspuzzelactie! Met Europa's grootste collectie stoomcabines Spelregels I a Keukens Badkamers Meubelboulevard Capelle a/d IJssel 20 opstellingen van o.a WEEK 51 51 - 1018 De oplossing van de puzzel vindt u door de letters uit de genum merde vakjes in de goede volgorde achter elkaar te schrijven. Oplossing De oplossing insturen kan maar op één manier: via een giro- of bank- overschrijving. Maak minimaal 3,50 over op giro 39.22.953 ten name Wegener Sijthoff Week bladen Den Haag. Een hoger bedrag overmaken kan ook. In de ruimte voor de mededelingen schrijft u de oplossing van de puzzel en de ver melding 'Novib Kerst puzzel 1999. U mag zo veel keren meedoen als u wilt. Met meerdere over schrijvingen maakt u na tuurlijk meer kans, en bovendien geeft daarmee meer aan de Novib. Inzendingen De inzendingen (over schrijvingen) dienen ui terlijk vóór 11 januari 1999 binnen te zijn om mee te dingen naar een van de aantrekkelijke prijzen. Let erop dat (ook bij gebruik van elektronische overschrij vingen) uw naam en juis te adres duidelijk ver meld zijn. De uitslag zal in de krant van week 3 van het nieuwe jaar gepubliceerd worden. De prijswin naars krijgen allen thuis bericht. Over de uitslag kan niet worden gecor respondeerd. De op brengst van de actie wordt bij de prijsuitrei king aan de Novib over handigd. Samen met Novib organiseert De Havenloods ook dit jaar weer een kerstpuzzelactie. Als u meepuzzelt en de oplossing instuurt, steunt u daarmee het werk van deze bekende organisatie, die zich inzet voor de armsten in de Derde Wereld. Dit jaar gaat de totale opbrengst van de kerstpuzzel naar de strijd tegen kinde rarbeid. Vandaag is haar laatste werkdag, morgen gaat zij voor het eerst naar school. Felicia is een meisje van 10 jaar. Sinds haar zesde werkt ze 10 tot 12 uur per dag in een fabriek. Maar morgen gaat ze naar school, voor het eerst van haar leven. Het leven van Felicia wordt nu heel anders. Het schijntje dat ze verdiende was thuis hard nodig. Maar haar ouders hebben met hulp van No- vib's partnerorganisatie hun in komen kunnen verbeteren. Daarom hoeft Felicia niet meer te werken en heeft ze kans op een betere toekomst. Maar 250 miljoen kinderen wer ken gewoon door Wat is kinderarbeid? Kinderarbeid is 'kinderen uit buiten en beperken in hun gees telijke en lichamelijke ontwikke ling'. De schattingen over kinde ren die betaald en onbetaald werken liggen rond de 250 mil joen wereldwijd. In Afrika werkt gemiddeld een derde van de kin deren, in sommige landen zelfs de helft van de kinderen onder de veertien jaar. In Latijns-Ame- rika werkt vijftien tot twintig procent van de kinderen. In Azië 'slechts' zeven procent. Dat lijt laag, maar het zijn wel ruimt 100 miljoen kinderen in vooral Zuid en Zuidoost Azië. Ieder kind is er één teveel. Waar werken kinderen? Kinderen uit arme gezinnen moeten geld verdienen. Ze gaan daarom niet naar school. Net als volwassenen zijn ze dus aange wezen op ongeschoolde, laagbe taald en vaak ongezond werk. De meeste kinderen werken voor weinig of geen geld. In kleine fabriekjes knopen ze (vooral de jongens) tapijten, maken kle ding, repareren auto's of poetsen schoenen. De werkomstandighe den zijn vaak beroerd. Ze wer ken met giftige stoffen in slecht geventileerde ruimtes. Veel meis jes werken in de informele sector zoals straatverkoop, kinderver zorging, prostitutie, thuisindus- trie en huishoudelijk werk. Kin deren die op straat leven staan regelmatig bloot aan geweld en uitbuiting. Armoedeprobleem 'De werkende kinderen van van daag zijn de ongeschoolde vol wassenen van morgen, voor al tijd in de val van de Armoede'. Deze uitspraak komt van me neer Hansenne, directeur van de ILO (de Internationale Arbeids organisatie van verenigde Na ties). Zijn uitspraak geeft in een notendop weer waaom bestrij ding van kinderarbeid nodig is. Armoede lijkt wel erfelijk in de derde wereld. Het gaat over van generatie op generatie. Kinderen moeten op jonge leeftijd hard werken. Daardoor kunnen ze niet naar school. Ze kunnen zich niet ontwikkelen. Als ze ouder worden blijft alleen laagbetaald werk voor ze over. Hierdoor moeten hun kinderen ook weer V/SS/SS //SS/SS/. werken.iMaar armoede ontstaat niet vanzelf. Armoede is men senwerk en kan dus ook door mensen structureel worden op gelost! Daarvoor is de Novib Methode. De Novib Methode tegen kinderarbeid Hel oplossen van kinderarbeid vergt een brede aanpak. De kinderen ontslaan waardoor de familie-inkomsten dalen heeft geen zin als je geen goed alterna tief biedt. Een alternatief bieden betekent in de eerste plaats er voor zorgen dat kinderen (jon gens en meisjes) naar school kunnen. Dat kan door leerplicht in te stellen en scholen te bou wen. En door te zorgen voor aangepast werk of inkomsten voor de ouders. Zonder deze al ternatieven blijven de kinderen werken om hel inkomen van het gezin op te schroeven. Slavernij als eerste aanpakken De strijd tegen kinderarbeid be gint wat Novib betreft bij de uitbanning van extreme vormen van kinderarbeid, zoals slaver nij, gevaarlijk werk en prostitu tie. Op de langere duur moeten ook andere vormen verdwijnen. Dit betekent nadruk op het voorkomen dat kinderen op te jonge leeftijd gaan werken. No vib combineert een aantal activi teiten die elkaar versterken. Als eerste de steun aan partne rorganisaties in de derde wereld, die verschillende projecten uit voeren om kinderarbeid tegen te gaan. Politieke invloed (lobby) is de tweede activiteit die nodig is om op nationaal niveau betere voorwaarden te scheppen voor de strijd tegen kinderarbeid. Als derde organiseert Novib ac tiviteiten die de problematiek bij een groot publiek onder de aan dacht brengen. Dit artikel in De Havenloods is daar een voor beeld van. Ook met de puzzel op deze pagi na helpt u me aan de bestrijding van kinderarbeid! Op uitnodiging van Vara en No vib zijn sportcommentator Wim Kieft, nieuwslezeres Debby Pet- Puzzelaars, hier is weer de Van Dale Eindejaarspuzzelactie! Natuurlijk zijn er ook dit jaar drie prachtige Van Dale woordenboeken te winnen. De hoofdprijs is het Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, beter bekend als de Grote Van Dale, de tweede prijs is het Van Dale Groot woordenboek hedendaags Nederlands en de derde prijs het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands. Eerste prijs: De Grote Van Dale Een woordenboek dat nauwelijks toelichting behoeft: drie delen, 4.000 pagina's en maar liefst 240.000 trefwoorden. De Grote Van Dale bevat de Nederlandse woordenschat sinds 1840, met gede tailleerde betekenisomschrijvingen, veel voorbeelden, citaten, uit drukkingen, zegswijzen, de herkomst van 37.000 trefwoorden, aandacht voor dialecten en dat alles natuurlijk in de nieuwe spelling Kortom, het meest complete Nederlandse woordenboek! De winkelwaarde van deze prachtige hoofdprijs is 325,-. Tweede prijs: het Van Dale Groot woordenboek hedendaags Nederlands Wie correct Nederlands wil schrijven, kan uitstekend uit de voeten met dit moderne en handige woordenboek. Modern omdat het alleen de woordenschat bevat van de laatste vijftig jaar; handig door de compacte informatie. Op ruim 1.600 pagina's vindt u maar liefst 85.000 trefwoorden met beknopte betekeni somschrijvingen, aanwijzingen voor de uitspraak van vreemde woorden en spreekwoorden. Alles in de nieuwe spelling. Winkel waarde: f 145,-. Derde prijs: het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands Voor iedereen die correct Nederlands wil spreken en schrijven, is er dit 1.200 pagina's tellende woordenboek. De moderne woor denschat in de nieuwe spelling vindt u terug in de 66.000 trefwoorden, de betekenissen en de voorbeelden. Een uitstekend naslagwerk voor kantoor, thuis of op school. Winkelwaarde: f 59,50. ter, Vara presentatrice Astrid Joosten en Tweede Kamerlid Margaretha de Boer een week naar Bangladesh geweest om daar kennis te maken met hel werk dat de partnerorganisaties van Novib er verzetten voor kin deren. 'Duimelot wil naar school', het verslag van die per soonlijke ontmoetingn is vrijdag 18 december op 20.25 te zien bij de Vara op Nederland 3. Wilt u het meest ultieme ontdekken op het gebied van keukens en badkamers? Kom dan naar onze geheel vernieuwde showroom aan de Meubelboulevard in Capelle aan den IJssel. U vindt er een schat aan trendsettende opstellingen in verschillende sfeerstijlen. Elk met een eigen identiteit. Van Oer-Hollands vakmanschap en Engelse nostalgie uit grootmoeders tijd, tot modern Italiaans topdesign in combinatie met Duitse Gründlichkeit. Bovendien zijn wij dé specialist op het gebied van "Romeins Stomen"'m Europa. Laat u verleiden door de etherische geuren van Eucalyptus en Lavendel. U vindt bij ons 20 modellen, waarvan er 7 zijn aangesloten. jM een wereld van verschil... Lylantse Baan 3, Tel. (010) 451 50 00 A tag, Hoesch, Geyser, Cleopatra, Riho, Jacuzzi, Schavis (bv System pool), Keramag, Ucosan, Albatros, Aquamass, Neomediam, Bicotto. lidwoord tenen lanngnet m de houw streek met symbool de dato wat» in Fneeiand huivering een schip afwtsseing van et} en vloed graanatva deel van een fiets mzes uitstekende landpunt een kachel symbool opkoper van gestolen brandstol PUZZELSPORT Los deze puzzel op en noteer de letters uit de genummerde vakjes in de oplossingsbalk. 14 15 |6 |7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dit Is Het Nieuwe Koken en Baden... Zie ook onze kUuretifoder onder de 'IC in de Gotiden Gids editie Rotterdam JKkfcNÖ

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 22