SCHIEDAM Haka in de mand, daad van verstand Na vijftien jaar trouwe dienst tijd voor vervanging Weekmarkt en ophaaldagen vuil rond feestdagen verzet <3 Amuseer je fit Waterweg-topscorer Schiedam trekt zich terug Van Leeuwen wordt trainer in ruste Schakers Groenoord met hakken over de sloot NOOTEBOOM AUTOBANDEN BV SPORT Interculturele kerstviering Kerstconcert in museum Black en Blues in Podium Café Twee teams in stedenfinale Koopzondag met kerstman Rommelmarkt Uw specialist in: Opbrengst collecte Hermes gaat naar kop Kerstsamenzang Harpe Davids Tuinschoenen Het Nieuwe Stadsblad SQUASH lENNIb FITNESS HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1998 51-1475 SCHIEDAM In de grote zaal van de Harg vindt donderdag 17 december tussen 19.45 en 22.00 uur een interculturele kerstvie ring plaats. Matzi Tel en Maria Bakboord laten zien hoe in Suri name kerst wordt gevierd. Ver der is er gelegenhied de in Ne derland vertrouwde kerstliede ren te zingen met pianobegelei ding van Aad Hoogenboezem. SCHIEDAM Het Kra- lingse Vrouwenkoor treedt zaterdag 19 december op in het Stedelijk Museum. Het koor is in 1919 opgericht on der auspiciën van Anton Verhey. Het repertoire bestond aan vankelijk uit eigentijdse, vooral Franse muziek. In de loop der tijd verbreedde het zich van renaissance tot ei gentijds. Organist Eric Koe- voets en dirigent Bas van Houte verlenen medewer king aan het concert. Op het programma staan Christmas Carols afgewisseld met orgel werken van Bach en Stanley. SCHIEDAM In Podium Café treedt op zaterdag 19 de cember Black en Blues op. Een powertrio bestaand uit Dick Noordijk, Harrie Mirck en Mar cel Koster zorgt voor strak sa menspel. Naast eigen werk laat de band ook nummers horen van artiesten als Bonnie Raitt en Eric Clapton. Het optreden be gint om 22.00 uur en toegang is gratis. SCHIEDAM Twee Schie- damse bowlingteams (Musis Sa crum en De Walvis) hebben zich geplaatst voor de finale van de steden-ontmoeting die op 30 en 31 januari in Haarlem wordt ge houden. Voor de eindstrijd hebben zich 25 teams gespeeld. Schiedam is de enige stad die zich met twee ploegen wist te plaatsen. De voor Musis spelende Vlaar- dinger Remco Verboon won hel singleklassement van een sterk bezet toernooi in Antwerpen. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Haka in de mand, een daad van verstand. Onder deze titel is tol eind juni I999 een wisseltentoonstelling te bezichtigen in het Nationaal Coöperatie Museum aan de Lange Haven. Haka is tientallen jaren een begrip geweest in Ne derland. Jongere mensen zullen er wellicht nog nooit van hebben gehoord, maar het is een afkor ting van Handelskamer. Dit was de centrale organisatie en gros sier van de vroegere Haka-win- kels. De Haka was sinds de komst van eigen fabrieken in de jaren twintig op verschillende vlakken actief, zo was er een melkfabriek, sigarenfabriek en eigen drukkerij. Toen is ook het Haka-merk ingevoerd. In het coöp-winkeltje zijn onder andere verschillende foto's te zien van de Haka-fabrieken. De Haka was een bijzonder be drijf. Men was lid van de copera- tieve vereniging. Het coöperatie- ideaal is in de vorige eeuw ont staan als reactie op de slechte omstandigheden waarin arbei ders verkeerden. Haka men maakte geen reclame, maar de afdeling publiciteit maakte pro paganda. Als propagandamiddel werd beginjaren twintig bedacht om de jeugd te laten sparen voor een eigen bibliotheek. Tegen in wisseling van een paar honderd Haka-punten, te sparen bij de Haka-producten uiteraard, kon men geheel gratis een kinder boek naar keuze komen halen. In de loop der jaren verschenen in deze Haka-Jeugdbiblitheek minstens duizend boeken. Het coöperatie-museum is heel blij met de collectie die inmiddels bijna vijfhonderd verschillende titels omvat. Soms stuk gelezen boeken, maar wel zuinig be waard. Aan het eind van het jaar moest er natuurlijk wel geld overblijven om de winkelinrichting te kun nen vernieuwen en ervoor te zor gen dat er in elke stadswijk een coöperatieve winkel kwam. Men noemde dal echter geen winst, dat was een vies kapitalistisch woord. Bij de Haka heette dat overschot. Dat het begrip Haka nog steeds leeft blijkt regelmatig in het Coöperatiemuseum, wanneer bezoekers die hier voor het eerst komen uitroepen: „O, wat een leuk Haka-winkeltje." Het museum is geopend op don derdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. Donderdagavond van. 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Groeps bezoeken kunnen opvolgens af spraak op andere tijden. SCHIEDAM Filmsterren komen voortaan nog beter tot hun recht en de ware liefheb bers van de avonturen op cel luloid zullen nog meer genie ten: het Filmhuis aan de Nieuwstraat krijgt een nieuw filmdoek. De afgelopen jaren kon het al een aantal grote in vesteringen doen. Dit was on der meer mogelijk dankzij fi nanciële steun van het VSB Fonds Vlaardingen/Schie- dam. Zo kwam er een betere projector, werd de geluidsin stallatie vervangen en deden comfortabele bisocoopfaute- uils hun intrede. Binnenkort kan aan dit lijstje een nieuw wapenfeit worden toegevoegd: een professioneel projectie scherm van 3.80 meter breed en 1.60 meter hoog. Het nieu we doek kon worden aange schaft dankzij een subsidie van de gemeente Schiedam van 7000 gulden. „We waren zo langzamerhand wel toe aan een breder scherm voor een optimalere projectie", vertelt Marianne Looyen van het Filmhuis. „Het huidige scherm heeft ruim vijftien jaar dienst gedaan en was hard aan vervanging toe. Het was overi gens ons eerste eigen scherm. In de prehistorie van het Filmhuis leenden we telkens een doek bij de apotheek." Gelijktijdig met het nieuwe witte doek wordt er een voorzetwand aangebracht, zodat hel geheel een professione le aanblik zal krijgen. Gesloten Hel podium wordt door deze ingreep ongeveer een meter smaller. Marianne Looyen: „Aan de randen van het scherm zullen kaders worden aange bracht, die in het begin nog met de hand moeten worden be diend. In een volgende fase is het de bedoeling dat de kaders op afstand bediend kunnen worden. In de voorzetwand komt tevens de nooddeur. Dat is voorschrift van de brandweer." Om hel nieuwe scherm te kun nen aanbrengen, en de andere genoemde aanpassingen te kun nen realiseren, zal hel Filmhuis korte tijd gesloten zijn. Zaterdag 20 december zal voor het laatst een film geprojecteerd worden op het huidige scherm. Toilet Het nieuwe doek wordt vrijdag 8 januari volgend jaar op feestelij ke wijze in gebruik genomen. De eerste rolprent die dan vertoond zal worden is 'Out of side'. „Ook zullen er lekker hapjes geser veerd worden in de Tapasbar. De entree is daarom hoger dan gebruikelijk en zal voor één keer 17,50 bedragen", laat Marian ne Looyen weten. Wie er op 8 januari bij wil zijn, dient zich van tevoren aan te melden via de kassa van het theater, tel. 2467467. Dit kan nog tot 6 janu ari volgend jaar. (Tussen kerst en Oud en Nieuw is het theater gesloten en derhalve telefonisch niet bereikbaar). In de nabije toekomst zullen de actieve vrijwilligers van het Filmhuis overigens opnieuw de handen uit de mouwen steken. Dan is het de bedoeling de en tree, de foyer en het dames- en herentoilet op te knappen. SCHIEDAM In verband met Kerstmis en nieuwjaarsdag wordt de weekmarkt in het centrum gehouden op de woensdagen 23 en 30 december. Maandag 28 december en 4 januari zijn de inhaal- en ophaaldagen van de grijze huisvuil mini-containers van vrijdag 25 december en I januari. Dinsdag 29 december en 5 januari zijn de inhaal- en ophaaldagen van huisvuilzakken van vrijdag 25 december en I januari. Op zaterdag 2 januari is hel Milieustalion aan de Van Heekslraat open. Kerstbomen kunnen worden ingeleverd bij het Milieustation, verkleind in de GFT mini-container worden gedaan of meegegeven aan de vuilnisman. SCHIEDAM In de Nieuwe Passage wordt zondag 20 decem ber koopzondag gehouden. Tus sen 12.00 en 17.00 uur zijn de winkels geopend. Ook de kerstman doet dan zijn inkopen en hij neemt zijn arres- lee mee. Op maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 december zijn de winkels ook open tot 21.00 uur. Op donderdag 24 en 31 decem ber sluit de Nieuwe Passage om 17.00 uur. SCHIEDAM In Kluphuis Oost wordt zondag 20 december de laatste rommelmarkt van dit jaar gehouden. Er slaan ruim zestig tafels in het gebouw opge steld. Er worden onder andere lampenkappen, kinderkleren, servies, gereedschap en speel goed verkocht. Er zijn ook nog wat teafels te huur voor mensen die wat gebruikte spullen willen verkopen. Huur bedraagt 12,50, dit bedrag moet vooraf worden betaald. Wie een tafel wil huren kan bellen naar tel. 2451818. Toegang is gratis. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Banden Lichtmetalen Velgen Uitlijnen Verkoop en Verhuur van Balanceren Sneeuwkettingen, Bandenreparatie Winterhanden, Skiboxen. Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 Zie onze advertentie elders in deze krant SCHIEDAM De collecte 'Geef 's voor diabetes' heeft in november in Schiedam 10.518,35 opgeleverd. Met de opbrengst van de collecte maakt het Diabetes Fonds Ne derland verder wetenschppelijk onderzoek mogelijk rond diabe tes mellitus (suikerziekte) en complicaties die als gevolg van diabetes kunnen ontslaan. Centraal in de collecte stond een meisje van elf jar. Ook kinderen kunnen immers diabetes krijgen, net zo goed als oudere mensen. Dankzij medicijnen is ze als ieder ander kind. Ondanks de medicijnen kunnen toch complicaties ontslaan. Voorbeelden zijn hart- en vaat ziekten, oog- en nieraandoenin gen en aantasting van de zenuw functie. Dankzij verder onderzoek komt men hier meer over te weten. Op dit moment hebben ruim 500.000 mensen in Nederland suikerziekte. Het DBF heeft een graits brochure over diabetes. SCHIEDAM Het dames voetbalteam van Hermes DVS baant zich langzaam een weg naar de koppositie die nu nog wordt bezet door Duivestein dat echter één verliespunt meer heeft dan de Schiedamse vrouwen. Hermes won - nadat er door afgelastingen vier weken niet ge voetbald was - met 0-4 van het laaggeplaatste Schiebroek. De doelpunten kwamen op naam van Anita Vergouwe. Ruth Ba- boeram en de ingevallen junio ren Femke Bronscheer en Fariel Ethard. SCHIEDAM De cristelijke Muziekvereniging Harpe Davids organiseert op zaterdag 19 december de jaarlijkse Kerstsamen zang in de Dorpskerk te Kethel. Naast samenzang van kerstliede ren brengt het harmonie-orkest enkele werken ten gehore onder leiding van Cees Kramer. Medewerking wordt verleend door het vocaal ensemble 'Tussen 7 en 9' onder leiding van José van Putten. Het interiuer van de verwarmde kerk wordt door sfeervol kaarslicht verlicht. De avond begint om 19.30 uur en de deuren zijn open om 19.00 uur. SCHIEDAM In de Erker wordt m het voorjaar gestart met een cursus tuinaccessoires maken van kippengaas. De eer ste cursus bestaat uit twee lessen waarin schoenen worden ge maakt. Bij voldoende belangstel ling kan er nog een cursus van twee middagen volgen, waarin een tas wordt gemaakt. Dit alles kan men zelf bijvoorbeeld vullen met plantjes. De cursus start op donderdag 14 januari om half twee. De kosten bedragen 22,50 voor twee les sen en het materiaal kost onge veer 7,50. Men wordt verzocht zich van tevoren op te geven bij Joke Schinkel, tel. 4704910. in Racket- en Fitnesscentrum Vlaardingen DECEMBER: FITNESS MAAND Bij een 6 of 1 2 maandsabonnement hoeft u de eerste maand géén abonnementsgeld te betalen. Alleen geldig in december Zwanensingel 9 - Vlaardingen Telefoon 010-474.65.65 SCHIEDAM Danny Koever mans blijkt goud waard voor Excelsior'20. Vorig seizoen nam hij éénderde van hel doelpuneln- totaal voor zijn rekening maar inmiddels heeft hij dat percenta ge verhoogt naar ruim vijftig procent. In het topscorerklassemenl wis selden Excelsior'20 en Hoekse Boys weer eens van plaats: 1Excelsior'20 4,28 (30 doelpun ten uit 7 wedstrijden); 2. Hoekse Boys 4,08 (49 uit 12 wedstrijden); 3. MVV'27 3,27 (36 uit II); 4. DRGS/za 3,10 (31 uit 10); 5. Hermes DVS 3 (24 uil 8); 6. VDL 2,81 (31 uit II); 7. SVDPW 2,62 (21 uit 8); 8. VFC 2,60 (13 uit 5); 9. SVVSMC 2.50 (25 uil 10); 10. WK 2,42 (17 uit 7). SCHIEDAM Het bestuur van de honkbalvereniging Schiedam heeft besloten om het eerste team in april 1999 niet opnieuw te laten starten in de districtshoofdklas. Deze beslissing is genomen nadat de bezetting van de selectie zich had laten overschrijven naar andere clubs. Het bestuur heeft ervan afgezien om het juniorenteam of het tweede in de hoofdklas in te zetten. Deze optie werd na overleg met de technische leiding als niet realistisch terzijde geschoven. Het tweede krijgt nu de titel eerste maar blijft gewoon op het eigen niveau (in de districts-4e klas) spelen. Om het nu prijsgegeven terrein te herwinnen gaat Schiedam zich concentreren op het door de jeugdcoaches opgestelde jeugdplan. Daarmee hoopt men in eigen gelederen een nieuwe generatie honk ballers klaar te kunnen stomen voor het grote werk. Het bestuur realiseert zich dat het enige jaren zal kosten om weer een kwalitatief goed eerste negental te kunnen formeren. „Maar we lopen ook het risico dat de scouts van clubs als Sparla/Feyenoord, Neptunus en EuroStars met zogenaamde niet te negeren aanbiedingen zwaaien en met dank voor de door onze coaches bewezen diensten de talenten bij ons wegplukken." SCHIEDAM Excelsior'20 mocht zich gelukkig prijzen dal het twee jaar geleden na de heisa rond trainer Hans de Rover nog een trainer kon vinden die zich van alle opwinding en een dreigende exodus niets aantrok en - alsof er geen voorgeschiedenis was - stoïcijns aan de slag ging. „Wanneer je goede afspraken maakt kan er weinig mis gaan", was de verklaring van Henry van Leeuwen nadat hij in Thurlede een handtekening onder het contract gezet had en menig kenner zich afvroeg wat hem in hemelsnaam bewoog om zich te binden aan een club met een voor trainers huiveringwekkende staat van dienst. Bovendien was de terugkeer naar de bank een inbreuk op de aan zichzelf gedane belofte om - nadat hij bij het Vlaardingse VFC was afgezwaaid - hel voetbal nog slechts vanaf de zijlijn te aanschouwen. „Het was een club die me aansprak", is de verklaring. „In de jaren dal ik in Vlaardingen actief was hadden ze me al tweemaal gepolst maar toen heb ik gezien mijn verplichtingen bij VFC neen moeten verko pen. Later hebben ze me nogmaals benaderd. Ik heb - ondanks het vertrek van een heleboel spelers - toch toegehapt. Gewoon omdat ik de uitdaging wilde aangaan." Niet in het minst tot verrassing van Van Leeuwen zelf had het op tal van plaatsen veranderde en vooral verjongde elftal geen last van de exodus en deed zelfs nog lang mee in de strijd om de hoogste plaatsen. Die tendens zet zich dit seizoen voort. Excelsior'20 slaat tweede maar heeft één verliespunt minder dan koploper Hermes DVS. Vandaar dat Van Leeuwens mededeling dat hij er aan het einde van het seizoen mee stopt in sloeg als een bom. „Maar voor insiders moet het toch niet helemaal onverwacht gekomen zijn. Ik had namelijk bij mijn aantreden al aangegeven dat ik eigenlijk niet langer dan een seizoen trainer zou blijven. Het werden er twee maar nu vind ik het echt mooi geweest." Met die beslissing zet hij definitief een punt achter een bijna 25-jarige trainersloopbaan. „Ik ben vroeg met actief voetbal gestopt en daarna gaan trainen. Eigenlijk had ik na VFC de handdoek al willen gooien", vertelt hij. „In de afgelopen maanden kreeg de wens om ermee op te houden steeds meer de overhand. Ik vond dat ik daaraan maar eens toe moest gaan geven. Het ligt niet aan Excelsior'20. Daar is alle prima in orde maar ik ga steeds meer moeite krijgen met hel sfeertje dat sommige tegenstanders rond zo'n potje voetbal creëren. Zo wil ik voetbal niet meer beleven. Ook wilde ik wel eens van alle verplichtingen af. Als trainer kan je nu eenmaal niet even een baaidag nemen: je moet altijd. Het is de consequentie van een verbintenis met een vereniging. Daarom heb ik besloten om na dit seizoen voelbal- trainer-in-ruste te worden." SCHIEDAM Schaakvereni ging Groenoord heeft zaterdag in Alphen a/d Rijn met 3 1/2-4 1/2 van ASC gewonnen en vij zelde daarmee het aantal compe- titiepunten op naar 4. John van Baarle, Arie Ver schoor. Ben Riksen en Cees van Toor wonnen hun partijen. Hans Uitenbroek bracht met een remise de zege lot stand. Na vier ronden staat Groenoord in de middenmoot van de rang lijst. Zaterdag volgt de thuiswedstrijd tegen het Delftse DSC. BERICHTEN VOOR DE REDACTIE— Berichten voor de sportredactie kunnen rechtstreeks per fax aangeleverd worden. Hiervoor is het nummer 010-5913733 beschikbaar. Post kan geadresseerd worden aan Postbus 258, 3140 AG Maassluis of bezorgd worden op het redactie-adres Westhavenkade 14. Vlaar dingen. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55 133.049 E.H den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkooplelder: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax. (010) 4.600.205 oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B V. en telt 28 edities Oplage 925 438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16. 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Oude foto's, zoals deze run liet Haka-hoofdgehouw in Rotterdam, zijn te zien in liet coöp-winkeltje aan de Appelmarkt/Lange Haven Nieuw wit doek voor Filmhuis doorCHRIT WILSHAUS Het Filmhuis in Theater de Teerstoof krijgt een nieuw en professioneel projectiescherm Henry van Leeuwen doet wat hij zich drie jaar geleden al beloofd had: hij hangt het trainingspak in de wilgen

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3