010 "4, Hl IN KRANT Verlegging Delflandsedijk Nieuwe aanwinsten Stedelijk Museum Parkeerplaats Beukenhof vrijwel blank na stortbuien 'Het geeft niet hoe, als 'ie er maar komt loods Plafondbrand Op gladde ijzers in bieb Noord OPRUIMING Werk aan metrostation Spreekuur voor Oost Met slok op achter stuur mM O KIJK OP DE RUBRIEKSPARINA S VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: Op weg naar eenduidig aanbodmodel huurhuizen St. Radboud geeft 'Concert aan de Schie' Voetballertjes gaan Stadserf bezetten SCHIEDAM In een pand aan de Lange Haven is dinsdag morgen rond half elf brand ont staan. Het vuur was ontstaan onder een isolatieplaat van een open haard op de begane grond. Volgens de brandweer had een vloerbalk van 20 bij 40 centime ter al weken liggen gloeien en deze was uiteindelijk doorge brand. SCHIEDAM Echt winters weer is het nog niet, het kwik steeg woensdag zelfs tot vijftien graden Celsius. Maar dit week end gaat het er meer op lijken en om in de stemming te komen van stevige schaatstochten en sneeuwpoppen kan men vanaf 11 januari naar de bibliotheek Schiedam-Noord komen: hier is een tentoonstelling van objecten die een indruk geven van het ijsvermaak in vroeger tijden. De Maaslander Jan Gores verza melt al tientallen jaren materia len zoals schaatsen, prenten, te gels, boeken en sleeën en heeft een gedeelte van zijn verzame ling beschikbaar gesteld om te exposeren. Er zijn verschillende typen schaatsen te zien in de bieb. De oudste 'ijzers' zijn ongeveer dui zend jaar oud en niet van metaal maar van been. Ze zijn gevonden bij terpopgravingen in Fries land. Later, in de 18e en 19e eeuw waren er drie grondvor men, de Friese, de (Zuid-)Hol- landse baanschaats en de Hol landse schaatsen. In Nederland hielden de fabrikanten zich bij de traditionele houten schaats maar in Engeland Amerika en Duitsland waren er in 1880 al metalen glijders. Gores verzorgt ook rondleidin gen. Hiervoor kan men contact met hem opnemen, tel. 4708320. Ook groepen zijn welkom. De tentoonstelling is te bezichtingen tot 20 februari. De bibliotheek Noord is open op maandag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 14.00 tot 20.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 13.00 uur. DECOKAY VAN LOENEN De Hypotheker Vrouwelijke bezoekers die gedwongen zijn hun rok centimeters omhoog te trekken. Of mannen die, voordat ze de aula betreden, hun schoenen aan alle kanten moeten afvegen. Het is een ritueel bij crema torium en begraafplaats Beukenhof, waar een deel van de parkeerplaats bij behoorlijke regenval vrijwel onbegaan baar wordt. Auto's manoeuvreren tussen kuilen, hobbelend en schommelend terwijl het water alle kanten op spat... „We kennen de problemen", zegt plaatsvervangend beheerder H. Buynsters van Beukenhof. „Het is ellendig, maar er valt weinig aan te doen. Gelukkig wordt het slechtst begaanbare stuk van de parkeerplaats alleen bij grote drukte gebruikt. Als er minder bezoekers zijn, staan de wagens alleen op het eerste deel en dat is wel goed bereikbaar." Beukenhof heeft de laatste tijd sowieso veel te lijden door de wateroverlast. „Tijdens die zware regenpe riode in oktober en november waren sommige delen van de begraafplaats nauwelijks bereikbaar", aldus Buynsters. „Een aantal lanen stond toen blank, met als gevolg dat we via andere wegen bij enkele grafakkers moesten komen." Bij de gemeentelijke afdeling Groen Natuur wordt inmiddels gestudeerd op een plan van aanpak voor de parkeerplaats van Beukenhof aan de Burg. Van Haarenlaan. „Er moet snel wat gebeuren", meldt P. Bliek. „Dus op korte termijn kuilen en gaten dichten en de zaak egaliseren. De opdracht daartoe is al aan een aannemer verstrekt. Later dit jaar zal ook het laatste deel van de parkeerplaats ongetwijfeld worden verhard. Maar daarmee is wel een bedrag van enkele tienduizenden guldens gemoeid en dat geld moet eerst door het gemeentebestuur worden vrijgemaakt." SCHIEDAM Onder de Burgemeester Honnerlage Gretelaan wordt dinsdag 12 januari gestart met het aan brengen van het eerste ge deelte van de tunnelvloer van station Parkweg. Dit gebeurt door het storten van onder- waterbeton. Het storten be gint om ongeveer 18.00 uur en duurt 48 uur. De vloer is ongeveer 120 me ter lang en 21 meter breed en moet geheel egaal zijn, daar om mag het storten niet wor den onderbroken. Er wordt dus dag en nacht doorge werkt. Naar verwachting is het werk op donderdag 14 januari rond 18.00 uur klaar. In totaal wordt circa 3800 kubieke meter beton aange bracht. De aan- en afvoer van de betonmixers gebeurt via de Parkweg, omdat de Honnerlage Gretelaan vanaf de Nieuwe Damlaan wegens werkzaamheden tijdelijk niet te bereiken is. SCHIEDAM Het Schie damse bedrijfsleven gaat pro testeren tegen het uitblijven van de A4-Noord. De komen de weken verschijnen zeppe lins en spandoeken boven en langs drukke verkeersknoop punten. De Vereniging Schie damse Ondernemers en de Stichting Centrummanage ment Schiedam zijn namelijk boos over de uitspraak van de meerderheid van de Tweede Kamer dat de A4 tussen Schiedam en Midden-Delf land moet worden geschrapt. Men wil met de actie minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat ertoe bewegen vast te houden aan de snel weg. De actie zal onder andere plaats vinden op het Kleinpolderplein en het Prins Clausplein en wordt georganiseerd in samenwerking met het bedrijfsleven uit de re gio's Haaglanden, Rotterdam en Hoeksche waard. Deze groepen achten de aanleg van de A4 door Midden-Delfland noodzakelijk voor de voltooiing van de gehele rijksweg die een economische slagader voor de Randstad zou zijn. C. Coppens, voorzitter Cen trummanagement: „We hopen bij onze actie ook steun te krij gen van het Schiedamse college van B&W, dat wel zou willen instemmen met ondertunne ling." Ook al razen auto's op maaiveldhoogte tussen een Vlaardings en Schiedams woon gebied door, het economisch be lang gaat bij het bedrijfsleven voor: „Het geeft niet hoe de A4 er komt, als 'ie er maar komt", meent de Centrummanager. De Schiedamse bedrijven zijn boos en stomverbaasd dat de Tweede Kamer geen directe noodzaak ziet in de aanleg van het laatst ontbrekende stukje weg, waarover al tientallen jaren wordt gediscussieerd. Minister Netelenbos toonde zich eerder wel voorstander van de A4. Coppens: „Ik ben nog steeds verbijsterd, met name over motie van PvdA'er Van Heemst tegen de A4." In de week van 18 januari komt de Tweede Kamer weer bijeen. Netelenbos moet kort daarna aangeven of zij instemt met de motie Van Heemst. De bedrijven hopen echter dat hun actie de minister voet bij stuk doet hou den. Voor Schiedam zou de rijksweg met name belangrijk zijn voor toegankelijkheid van de bedrij venterreinen Spaanse Polder en 's-Gravelandsepolder, maar ook voor Schiedam-centrum. „De wegen slibben nu allemaal dicht. Er is geen alternatief', aldus Coppens. Naast het lokale be lang zien de actievoerders de weg als een cruciale verbinding tus sen de mainports Amsterdam en Rotterdam die doorloopt naar Antwerpen. Hardlopen Dat de weg, die door het natuur gebied Midden-Delfland loopt, het milieu aantast, is volgens Coppens niet helemaal waar: „De auto's die nu op andere plekken in de file staan zijn ook slecht voor het milieu." Dat juist door die file's mensen overwegen om in de trein te stappen, wordt bij dit argument achterwege ge laten... Bovendien zijn de bedrijven van mening dat het toch maar om een klein stukje weg van 6,5 kilo meter door Midden-Delfland gaat. Ze willen dan ook een atle tiekvereniging bij de actie be trekken. Om aan te tonen hoe kort het traject hier is, zouden de sporters het stuk dan hardlo pend moeten afleggen. Mis schien kunnen de automobilis ten dat dan voortaan ook doen? LYE-PHASING SCHIEDAM De Delflandse dijk, de waterkering tussen de Vlaardingerdijk en bedrijventer- rein Vijfsluizen, moet worden verlegd. Dit is nodig in verband met de werkzaamheden die daar worden uitgevoerd voor de Be- neluxlijn. De dijk ligt een beetje in de weg voor de aanleg van de metrolijn en moet dus worden ontgraven en verlegd. Met de verlegging van het eerste gedeelte van de dijk (vanaf de Karei Doormanweg) is men al begonnen, de werkzaamheden hiervoor worden ongeveer in maart van dit jaar afgerond. Het tracé is op dit moment in ge bruik als werkterrein. Later komt nog het resterende weste lijke traject van de hoofdwater kering van ongeveer 150 meter tussen de toekomstige verbre ding van rijksweg A4 en het toe komstige metrostation Vijfslui zen aan de beurt. Volgens plan ning zou dat werk in maart van dit jaar moeten beginnen en moet dan in juli 1999 klaar zijn om de bouw van de metro niet te vertragen. Na het verleggen moet de dijk met zijn huidige afmetingen weer aanwezig zijn, dat wil zeggen een hoogte van vijf meter boven NAP. Omdat de grond nog in zakt, wordt bij de aanleg een iets hoger peil aangehouden. Omwil- Je van de verwachte zeespiegelrij zing in combinatie met de moei lijke bereikbaarheid ter plaatse krijgt de waterkering bij het toe komstige metrostation nog eens een extra hoogte van vijftig cen timeter. Er is in dit gebied weinig ruimte voor cultuurhistorie en land schapswaarde en er worden geen voorzieningen getroffen om dit te verbeteren. Wel is er naar ge streefd bij de inrichting van de omliggende gebieden om een zo genaamde zichtcorridor te reali seren tussen de Oude Polder vaart en het resterende havenge deelte van de Vijfsluizerhaven. SCHIEDAM Bewonersvere niging Oost houdt per heden we kelijks een avondspreekuur waar mensen hun klachten en op- of aanmerkingen over de wijk Oost kunnen melden, of langs kunn- nen komen om over huurproble- men en dergelijke te praten. De spreekuren vinden iedere maan dag plaats tussen 19.00 en 20.00 uur. SCHIEDAM Op de Indus trieweg is woensdag even na middernacht een 37-jarige man uit Rotterdam aangehouden. Hij had teveel gedronken (promilla ge van 0,75). Met een boete van 700,- en een rijverbod is hij heengezonden. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum heeft drie tekeningen van Mare Nagtzaam aangekocht. De nieuwe aanwinsten van de kunstenaar die in 1968 in Helmond werd geboren zijn al even te zien geweest in het museum, maar ze waren nog niet ingelijst. Omdat de werken kwetsbaar zijn gebeurt dat nu en ze worden daarna weer opgenomen in de collectie. Het zijn twee enkele bladen en een tweeluik. Hiermee is het aantal werken van Nagtzaam in het Schiedamse museum gestegen tot vier: In 1997 had kunstcriticus en verzamelaar Cees van de Geer al een eerder werk van de kunstenaar aan het museum geschonken. Van de Geer vergelijkt de tekeningen in potlood op papier met rebussen die niet opgelost kunnen worden. Ze zijn inderdaad raadselachtig ook al zijn de objecten en woorden helder weergege ven in wit, grijs en zwart. Een van de werken, die geen titel hebben bestaat uit een zwarte ondergrond met Engelse woorden, weerge geven als een soort gedicht. Hierin lijkt het te gaan over tekenin gen. zoals de woorden 'things like paper and pencils' of 'figure drawings' aangeven. Ook op het andere enkele blad zijn woorden afgebeeld, nu zweven deze boven twee voorwerpen die aan kasten doen denken. In het tweeluik ziet men ook vooral vierkante vormen. Van de Geer weet geen antwoord op de vraag hoe de werken van Nagtzam zijn ontstaan, of er eerst zwart is met uitsparingen of juist eerst de afbeeldingen worden getekend. Volgens hem is wel duidelijk dat het bij de afbeeldingen gaat om het fenomeen verzameling, hoe willekeurig en onsamenhangend deze ook lijkt. ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT! tDE GEHELE MAAND JANUARI DONDERDAG EXTRA KOOPAVOND HN DONDERDAG 7 JANUARI 1999, 51e JAARGANG, Nr 1 Nieuwe Stadsblad De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken WÊÊKÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊBBB OPGERUIMD STAAT NETIES! 1 <10 BEIIANGSOOKTEN IN DE Dam 37/45 Tel. 010-4266192 Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Schiedamse bedrijven lanceren zeppelins tegen schrappen A4 Binnenkort moet minister Netelenbos een beslissing nemen of de A4 er komt, of dat het dijklichaam gewoon een dijklichaam blijft. OELOANDSaUK Schiedam, Broersvest 54 A, 010 - 4731150 De Delflandsedijk wordt verlegd. Mare Nagtzaam, zonder titel, 95,S x 65,9 centimeter, 1997-1998. Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1