SCHIEDAM Goede voornemens Zwammen uitgeroeid in Hoije van Belois Verslaafd aan de scherpe geur van gistend beslag in de branderij >1 Witte deken over Schiedam Voor-Uit viert vierde lustrum Kattententoonstelling in Sporthal Margriet Een eeuw oud Beroofd van muts Activiteiten in Thurlede Swingen in de eighties K-1 i - YM EXCLUSIEVE MANNENMODE 10%-50% KORTING r Cursussen bij Pien's Gallery ERA Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM In Pien's Galle ry worden in het nieuwe jaar weer nieuwe cursussen gehou den. In februari start men met schilderen met acryl voor begin ners. Tien lessen van twee uur kosten 175,- De eerste les is op woensdag 3 februari om 19.00 uur. Twee lessen van twee uur henna-painting op handgeschept papier kosten 50,-. Hierbij is een workshop papierscheppen inbegrepen, maar de Henna tube moet men zelf betalen. Deze cur sus start vrijdag 5 februari om 19.00 uur. Ook schelpentaarten maken kan bij Pien. Deze les van twee uur kost 25 gulden inclusief materiaal. Men moet zelf een lijmpistool en lijmpatronen mee nemen. Verder worden er ook nog workshops papierscheppen, het verven van zijdevezels, pa pier van zijdevezels maken en kransen maken gegeven. Opge ven kan bij Pien's Gallery, WATERWEG 'Goede Voornemens' vormen deze maand het thema van de Ge- zondheidswijzer van de GGD NWN. Veel mensen beginnen het nieuwe jaar im mers met goede voornemens als stoppen met roken, meer bewegen en verstandiger eten. Maar menigeen valt na enige tijd weer terug in de oude gewoonte. Bij de Gezondheidswijzer van de GGD kan men terecht voor allerhande informatie over stoppen met roken, ge zonder eten en meer bewe gen. De Gezondheidswijzer is gevestigd aan de Van Hogen- dorplaan 501 in Vlaardingen en is iedere werkdag geopend van 9.30 tot 15.30 uur. De Gezondheidswijzer is ook te lefonisch bereikbaar, tele foon 2488004. www.era.nl MEER MAKELAAR ©4268135 DUPONT MAKELAARS (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Paddestoelen zijn misschien wel leuk en soms ook lekker, maar zwammen in je huis, dat is toch weer een heel ander verhaal. In het hofje van Belois in Schiedam-West had den bewoners hier last van. In hun woningen uit 1926 in dit bijzondere buurtje, was houtrot en zwamvorming geconsta teerd. Eigenaar Woningstich ting Noordvest is dan ook in actie gekomen en op dit mo ment zijn er herstelwerkzaam heden bezig in de huizen. Het gaat om 22 van de 36 wo ningen. Bij zes hiervan moest de volledige vloer worden hersteld. De bewoners moesten dan ook wel even ergens anders slapen en hebben één a twee weken in Frankenland gelogeerd. Bij zes tien anderen waren de werk zaamheden minder ingrijpend en zij konden thuisblijven, bij hen hoefde slechts een halve vWr nf pen halk worden ver vangen. Het hofje was oorspronkelijk gelegen op het terrein van het St. Anna klooster (nu beter be kend als Noordmolenstraat). In de Kreupelstraat was ook een buitenhofje en het hofje van Be lois is eigenlijk het nieuwe hofje. Een bijzondere woning binnen het hofje is de regentenkamer. Deze dankt zijn naam aan de regent Huybregt Corstiaan die in de zestiende eeuw leefde. Toen was het hofje een familie bedrijf. De art deco inrichting van deze kamer is nog helemaal intact. De houtrot en zwamvorming was ontstaan doordat het grondwater is gestegen, waar door er meer water in de krui pruimtes blijft staan en het dus vochtig wordt in huis. De vloer bedekking van de meeste bewo ners kon na de ingrepen niet meer worden teruggelegd en zij hebben vergelijkbare tapijten van Noordvest gekregen. Ook zijn er afspraken gemaakt met Rentokil om de zwammen te verdelgen. Om dit probleem in de toekomst te voorkomen wordt de ventilatie in de wonin gen verbeterd door roosters aan te leggen en de kruipruimtes schoon te maken en de bodem af te sluiten zodat het water niet meer in de kelders kan binnen dringen. SCHIEDAM Wie de branderij van het Nederlands Gedistilleerd Museum binnen stapt, ruikt meteen die scher pe geur. „Lekker raar", noemt Jaco van der Leun het. Het is de zure lucht van gis tend beslag. „Als je er lang in staat, raak je misschien wel aangeschoten. Ik ben er aan verslaafd." Van der Leun moet die typische geur voor taan missen, want de meester knecht van 'De Gekroonde Brandersketel' vertrekt naar Bols. Toen het jenevermuseum aan de Lange Haven tweeënhalf jaar ge leden de deuren opende, trad Jaco van der Leun in dienst als eerste meesterknecht. „Ik had via via gehoord dat zo iemand werd gezocht", zegt hij. „Zelf had ik ook geen ervaring in een stokerij, maar wel met de berei ding van bier. Misschien heeft dat de doorslag gegeven." De processen rond het stoken van jenever heeft Van der Leun veelal zichzelf moeten aanleren. „Dan ging het vaak om recepten van honderd jaar geleden. Men sen kun je daarover dus niet meer aanspreken. Ik moest het vooral van naslagwerken heb- ben, maar ook dat heeft prima uitgepakt." Prijzig Na ongeveer een halfjaar was de meesterknecht klaar voor 'de grote sprong voorwaarts'; een eigen jenever, van korrel tot bor rel. „Echte moutwijnjenever, die in oktober '97 werd gepresen teerd onder de naam 'De Ge kroonde Brandersketel', de naam van ons museum die weer is ontleend aan een windmolen die in vroeger tijden in Schiedam stond." Van der Leun moet be kennen dat die moutwijnjenever met z'n f 39,95 behoorlijk prijzig is en daarvoor krijg je niet zoals gewoonlijk een liter, maar slechts zeventig centiliter. „Dat is de traditie", zegt de meester knecht. „Een authentieke fles en een authentieke prijs... We heb ben geen concessies gedaan en dat geeft extra voldoening." Likeuren Nu is Jaco van der Leun dus per l januari overgestapt naar Bols. „Mijn gevoel zegt me dat ik er gens moet vertrekken als ik het nog leuk vind. En bij Bols hoop ik weer nieuwe uitdagingen te vinden. Ik ga me in de eerste plaats storten op de productont wikkeling van likeuren." De vraag of het recept van de originele Schiedamse moutwijn jenever nu wel veilig is, stuit bij Van der Leun aanvankelijk op onbegrip. „Ik heb het volste ver trouwen in mijn opvolger Sven de Gids. die hier eerder nog als stagiair heeft gewerkt." Maar is het wel veilig bij Van der Leun zelf? Wie weet. komt straks Bols met een nieuwe, zeer exclusieve moutwijnjenever met een zeer Schiedamse smaak. Lachend antwoordt Jaco van der Leun: „Nee hoor, Bols heeft zelf ook fantastische jenevers. Dit recept laat ik graag aan het Nederlands Gedistilleerd Museum, waar het thuishoort." SCHIEDAM Ontwaken in een witte wereld, dat kon afgelopen dinsdag eindelijk weer. Nadat de woensdag ervoor een recordtemperatuur van 15 graden Celsius was bereikt, is het weer drastisch omgeslagen en viel er in de nacht van maandag op dinsdag wat sneeuw. Misschien slechts een klein pakje, maar toch genoeg om iemand met sneeuw ballen te bekogelen of om een sneeuwpop te fabri ceren. Helaas kwam het bevroren hemelwater niet naar beneden dwarrelen rond kerst, want witte feestdagen hebben we al weer een hele poos niet gehad. WATERWEG Voor-Uit, een regionaal gezelligheidsclubje voor alleengaanden tussen de 25 en 45 jaar, viert dit jaar het twin tigjarig bestaan. Om dit vierde lustrum te herdenken, wordt za terdag 17 april een feest gegeven, bestemd voor leden, oud-leden en hun aanhang. Het feest vindt plaats in de eigen sociëteit van Voor-Uit ('t Viltje) in Rotter dam. Melden Omdat van lang niet alle oud leden het huidige adres bekend is, verzoekt de stuurgroep Voor- Uit deze voormalige leden zich voor 1 maart te melden bij Bert Trechsel. Dat kan telefonisch via nummer 4168333 of schriftelijk: Postbus 21953, 3001 AZ Rotterdam. De eerstvolgende ontmoetings avond van Voor-Uit wordt ge houden op vrijdag 15 januari in 't Viltje. SCHIEDAM Felikat, de Ne derlandse Vereniging van Fok kers en Liefhebbers van Katten, organiseert zondag 17 januari een Internationale Kattenten- toonstellingy in Sporthal Mar griet. Er worden katten uit bin nen- en buitenland verwacht. De kattententoonstelling biedt de exposanten niet alleen de ge legenheid om hun kat aan het publiek te tonen maar ook om zo de bekendheid van hun ras verder te verspreiden. De rassen van Felikat hebben een eigen rasclub, dus wie iets wil weten over katten of er eentje wil ko pen. kan hier inlichtingen vragen over het ras. Daarnaast wordt er natuurlijk ook eèn competitie gehouden: de keurmeesters keu ren alle katten volgens een stan daard met alle kenmerken waar aan het ras moet voldoen. Kat ten die het beste aan de vereisten voldoen, worden beloond met een titel. Bij het keuren zijn de raskatten in vier groepen verdeeld, name lijk de langharen, dit zijn de po pulaire Perzen en de exotische korthaar in al hun kleurvarian- ten; de Siamezen en Oosterse Korthaar, die bekend staan om hun temperamentvolle karakters en slanke lichaam; de korthaar (niet alleen de neefjes van de huis-, tuin- en keukenkat maar ook de Rex en de Scottish Fold; en de halflanghaar, waarbij vooral de grote kraag en de volle staart worden bewonderd. Wie al deze verschillende soorten poezen wil zien, kan zondag naar de Margriethal komen. De tentoonstelling is van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek geopend en de entreeprijzen be dragen 6,50 voor volwassenen en f 350 voor kinderen tot en emt twaalf jaar en houders van een 65+ pas. WOENSDAG 13 JANUARI 1999 2-1441 SCHIEDAM Ze heeft zich enorm verheugd op haar honderd ste verjaardag, want dat leek haar wel spannend. Het is dan ook een bijzondere dag geworden voor Johanna van Mazijk-van Gogh. onder andere met een bezoek van de burgemeester. Scheer- es kwam voorzien van een bos bloemen naar woon- en zorgcen trum Thurlede om haar te feliciteren met deze mijlpaal. Hier woont de jarige sinds juli 1988 en heeft het prima naar haar zin. Ze heeft dan ook een eigen slaap- en woonkamer en kan heel goed voor zichzelf opkomen. Daarnaast is ze zeer te spreken over de uitstekende verzorging door het personeel. Niet alleen van de burgemeester kreeg de jarige bloemen, ook de bewoners kwamen haar feliciteren en hadden op eigen initiatief allemaal een roos meegebracht, zodat mevrouw van Mazijk uiteindelijk honderd rozen ontving. Verder werd het feestje luister bijgezet door een draaiorgel dat speciaal langskwam, omdat de honderdjarige daar zo van houdt. Van Mazijk werd geboren op 11 januari 1899 en heeft gewerkt in een groentenzaak aan de Lange Haven. Ze verkeert in goede gezondheid en houdt van gezelligheid: ze doet mee aan alle activiteiten in het huis. Verder kijkt ze graag televisie SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer is donderdagmor gen even voor half acht op de Singel beroofd door drie man nen. Hij fietste ter hoogte van het Stadskantoor en werd op zijn fiets geraakt door één van de drie. Hij werd van zijn fiets gegooid en toen hij opstond kreeg hij meteen een stomp in zijn gezicht, waarna de daders zijn kleding doorzochten. De mannen gingen er met zijn fiets, muts en RET- abonnement vandoor in de rich ting van het Stationsplein. SCHIEDAM In woon-en zorgcentrum Thurlede wordt zondag 17 januari het zondagmiddagconcert gehouden. Dit begint om 14.00 uur en vindt plaats in de conversatiezaal. Entree bedraagt f 2,50. Woensdag 20 januari is er een optreden van Cadans, een cabaret- en dansgroep die op een eigen'enthousiaste manier toeschouwers een leuke middag bezorgt. Het optreden begint om 14.00 uur en toegang kost 2,50. SCHIEDAM In de Erker wordt op zaterdag 16 januari weer ouderwets geswingd op muziek uit de jaren tachtig. De zaal is open om 20.00 uur en de avond begint om 20.30 uur. Deze avond is bedoeld voor bezoekers vanaf 25 jaar. De toegang is gratis. Kaarten zijn vooraf aan de balie in de Erker verkrijgbaar. Voor meer informatie kan men het buurthuis bellen, tel. 4267767. i i i i i i i i i kunststofkozijnen Fabricage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 jaar garantie Concurrerend in prijs Ampèrestraat 4 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 Veerplein 97 - 3131 CX Vlaardingen (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR. Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax (010) 4.600.205 oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: Zwammen worden aangepakt in het hofje van Belois, ook al moet de hek floer ervoor verdwijnen. Meesterknecht Jaco van der Leun verlaat jenevermuseum voor Bols NS Jaco van der Leun kijkt tussen zijn vertrouwde ketels in de branderij hoe de nieuwe meesterknecht Sven de (iids (rechts) de kolenschop hunteert. De jarige honderdjarige. A BAKKER Zn Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Allerlei verschillende katten zijn zondag te zien in de Margriethal.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3