Burgerlijke stand Vellekoop Keukens Ritrrje en Dans SCHIEDAM Vergadering Passage Swingende start 'Popprijs Schiedam' Krulschaatsen, ijsklompen, zwanens en kousenbeursjes Ondeugende Buck en makkelijke Albert Rommelmarkt Helderziende waarnemingen Inloopconcert Blokfluitles Harpe Davids KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Spirituele bloemenséance Geheugencursus voor ouderen Tai Chi voor voor beginners Altijd speciale aanbiedingen. COMBI MAGNETRON Van 19Z§^ NU 960,-SSMS2 Vrijersschaatsen, een Wilhelmi- nasleetje, kousenbeursjes, kolf- voetjes, een rokkenklem en boekjes met schaatsliedjes, je kunt het zo gek niet bedenken of het is in de bibliotheek aanwezig. De ijspret door de eeuwen heen is door het Maaslandse echtpaar Gores in vitrines in kaart ge bracht en deze geschiedenis van het schaatsen begint vroeger dan men denkt: de schaats van run derbeen is gevonden bij opgra vingen van Friese terpen die stammen uit 400 tot 1200. Deze zogenaamde 'glissen' werden ge maakt van het scheenbeen van een paard of koe en ondergebon den met pezen van dieren. Nog wat reuzel eronder om te glijden en stokken om af te zetten en de eerste schaats was compleet. Krul De voorliefde voor allerlei voor werpen die met sneeuw en ijs hebben te maken, begon op een tentoonstelling over dit onder werp. „Er ging een wereld voor ons open", vertelt Rietje. „Daar na zijn we zelf ook gaan zoeken SCHIEDAM De Stichting Ritme en Dans organiseert in samenwerking met de afdeling Emancipatie van de Stichting Welzijn Schiedam een cursus Ritme en Dans (Afro-salsa) onder leiding van Marianne Eibers. De lessen worden gegeven in wijk centrum Nieuwland aan het Dreesplein 2. Opdonderdag 28januari wordt tussen 18.30 en 19.30een open les gehouden, deze is gratis toegankelijk. De cursus start op 25 februari en wordt gegeven tussen 19.45 en 21.15 uur. De kosten bedragen 300,- voor vijftien lessen en gespreide betaling is mogelijk. Bij Ritme en Dans gaat het om het ontwikkelen van het natuurlijk ritmegevoel in beweging en dans. Het goed ontspannen, het samen dansen en het dansplezier staan voorop. Om de week is er percussiebegeleiding op de djembé door Robert Bloemhoff. Voor meer informatie of aanmelding kan men bellen naar tel. 4734545. SCHIEDAM In wijkcen trum Nieuwland houdt de spi rituele vereniging Harmonia donderdag 28 januari een bloe menséance, verzorgd door Di ana Veer. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Bezoekers wordt verzocht bloemen mee te nemen. De toegangsprijs be draagt 8,50. Wijkcentrum Nieuwland is te vinden aan het Dr. Wibautplein 165. naar dit soort spullen, bijvoor beeld op rommelmarkten." Zo groeide de verzameling snel uit tot een enorme collectie, die het echtpaar Gores een plaats heeft gegeven op een zolderkamer. „Gelukkig hebben we een rede lijk groot huis." Rietje Gores vindt het wel jammer dat de bi bliotheek niet meer vitrinekasten heeft om de collectie in tentoon te stellen. „We hebben nog veel meer, bijvoorbeeld allerlei leuke kinderboeken met verhalen, ver sjes en plaatjes over schaatsen. Het is prettig om andere mensen hier ook deelgenoot van te ma ken." Dat schaatsen niet alleen een Hollandse aangelegenheid is, wordt duidelijk door Duitse en Engelse exemplaren van de glij- ijzers. „Engelse schaatsen waren vaak versierd met een inleg," legt Jan Gores bij één van de vitrine kasten uit. „Bij dit paar is de achterkant hoger dan de voor kant, zodat men voorover stond, vandaar de naam 'go ahead schaatsen'." Gores is zelf een fervent schaat ser en heeft een paar keer de elfstedentocht gereden. Hij is dan ook heel trots dat hij zijn collectie het soort schaatsen om vat waarop de winnaar van de eerste tocht der tochten in 1909, Minne Hoekstra, heeft gereden. Dit zijn de zogenaamde Wichers HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 20 JANUARI 1999 3-1442 SCHIEDAM In diensten centrum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, kunnen ouderen vanaf 28 ja nuari een geheugentraining volgen. Tijdens de 12-delige cursus geeft een speciaal daarvoor opgeleide docente uitleg over de werking van het geheu gen, en hoe dit te verbeteren is via luister- en concentratie oefeningen. De cursus wordt georgani seerd door Stichting Oude renwerk en kost vijftig gul den, inclusief lesmateriaal. De bijeenkomsten vinden plaats op donderdag, van 14.00 tot 15.15 uur. Via telefoonnummer 4 70 55 00 kan men meer informatie krijgen. SCHIEDAM In wijkcentrum Dreesplein wordt op zondag 24 januari weer een rommelmarkt gehouden. De verkoop is van 10.00 tot 15.00 uur, de entree is 1,- per persoon. De toegang is gratis voor kinderen onder de twaalf jaar, onder begeleiding van een volwassene. Om tafels te huren kan men terecht bij de balie van het wijkcentrum aan het Dreesplein 2. Tafels kosten 12,50 ƒ5,- borg voor eventu ele achtergelaten rommel). Voor meer informatie kan men bellen naar tel. 4738671. SCHIEDAM Dennis Luys- terburg verzorgt donderdag avond 21 januari de harmonia- avond met helderziende waarne mingen via psychometrie. Men kan een voorwerpje inleveren, zoals een ring, horloge of foto. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165 en begint om 20.00 uur. Toegangsprijs be draagt 8,50. SCHIEDAM In de Grote Kerk wordt zaterdag 23 januari een inloopconcert gegeven. Nao- ko Shimizu bespeelt vanaf 15.00 uur het koororgel. De toegang is gratis. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker wordt een beginners cursus Tai Chi gegeven, op don derdagen van 10.45 tot 11.45 uur. De lessen kosten twintig gulden per maand. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het wijk centrum, telefoonnummer 4 26 77 67. SCHIEDAMMuziekvereni ging Harpe Davids begint in april met een nieuwe naschoolse cursus 'Spelen op de blokfluit'. De lessen zijn bedoeld voor kin deren van 8 tot 10 jaar en zullen in groepsverband plaatsvinden op dinsdagen van 16.30 tot 17.15 uur. Deelnemers betalen vijf gul den per keer. Medio maart start er een cursus dwarsfluit voor beginnende of gevorderde muzikanten vanaf 10 jaar. De prijs voor een (indivi duele) les van een half uur is 10,-. De cursussen worden gegeven in De Tamboerijn aan het Nijhoff- plein. Meer informatie, ook over andere cusrsussen, is verkrijg baar via telefoonnummer 4 71 59 59. SCHIEDAM Geboorte-aan giften in de periode van I tot en met 7 januari: Jacky, d.v. Greve en Voets, Ster- rin, d.v. Klein en Steenks, Dou- we, z.v. Post en Paalman, Thi- mo, z.v. van der Jagt en van der Heiden, Julie, d.v. Mooij en Moolhuijsen, Dennis, z.v. van Dijk en Dal, Aru, z.v. van der Knaap en Wiwin Setia Rahayu, Ertugrul, z.v. Göker en Göker, Dominique, d.v. Gordijn en van Nieuwenburg, Dennis, z.v. Grasselier en Volker, Michael, z.v. Francis en Wróblewska, Ke- rem, z.v. U?ar en U?ar. Omer, z.v. Ekici en Ekici, Kelly, d.v. Dorsman en de Kruijf, Calvin, z.v. van Wieringen en Tettero, Nora, d.v. Sighaui en Ajarray, Kim, d.v. Zwaan en Weergang, Kenny, z.v. van den Bosch en Scheffers, Dylan, z.v. van der Zwaag en Pijnacker, Mats, z.v. van der Geer en Hoogland, Jagi- lene, d.v. de Waard en Lopes, Wessel, z.v. Spanninks en Ver duit, Chi, z.v. Cheung en Lo. Ondertrouwd: J. van der Ree, 39 jr. en M.M. van Rijswijk, 39 jr., J.W. Chr. Dullemond, 21 jr. en J. Klein, 21 jr., C.A. Meijer, 51 jr. en U.J.M. van Schendelen, 39 jr., T. Hages- teijn, 45 jr. en E.M.L. God schalk, 47 jr., M. den Braver, 27 jr. en J.E.M. Meijer, 27 jr., E. Heukels, 43 jr. en W.J. Woer- meijer, 56 jr. Getrouwd: M. Zorlu, 38 jr. en D. Deniz, 31 jr., A.M. Mohamed, 23 jr. en D.A. Mahamud, 21 jr., B. Ekin- ci, 24 jr. en S. Yesilöz, 26 jr.. M. Verhaer, 28 jr. en R.G.M. van Zon, 23 jr. Overleden: A.J. Saarloos, vr., 66 jr., g.g.m. P.D. Heesbeen, A.J. van Vliet, man, 75 jr., J.H. Willemstijn, man, 79 jr., C.A.M. Tetteroo, man, 78 jr., T. van Bommel, man, 96 jr., B. Overzier, man, 73 jr., A.F. Weijts, man, 62 jr., J.D. Osterholt, man, 78 jr., R. Ver horst, man, 77 jr., W.E.M. van Amen, vr., 78 jr., g.g.m. A. van Rossen, J. Coenen, vr., 82 jr., g.g.m. A. Gordijn, P. van Driel, vr., 82 jr., g.g.m. W. Dingemans, J.T. Kriense Lokker, vr., 82 jr., J. van Eek, vr., 94 jr., g.g.m. A.H.J. de Graaf, N. van Tiel, vr., 90 jr., g.g.m. H.L. van Holte, M.B. van Hagen, vr., 86 jr., M. Diesch, vr., 81 jr., g.g.m. G.J. Koppenol. SCHIEDAM Passage, de nieuwe christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging is nu ook in Schiedam actief. Er zijn twee afdelingen: Kethel en Woudhoek, beide ontstaan uit de vroegere Nederlandse ChristenVrouwenBond (NCVB). De eerste ledenver gadering van Passage Woudhoek vindt plaats op donderag 21 januari in De Harg van 19.45 uur tot 22.15 uur. Het onderwerp is Stijlvol wonen. De milieuvriendelijkheid en duurzaamheid van de in woningen veel gebruikte materialen worden onder de loupe genomen. Ook worden praktische tips gegeven om een bestaande ruimte groter te laten lijken en worden nieuwe interieurtrends besproken en getoond. Een ontspannende avond waarvoor de leden volgens goed gebruik een introducee mogen meenemen. SCHIEDAM Voor de derde editie van de 'Popprijs Schiedam' hebben zich 25 bands aangemeld. Vrijdagavond mochten de vijf groepen de spits afbijten in café Het Podium. Net als voorgaande jaren was over belangstelling niet te klagen. „Het zat absoluut vol", rapporteert Dick Makelaar, initiatiefnemer van het festival en tevens jurylid. „Het wordt ieder jaar drukker." Deelnemers van het popfestival komen uit niet alleen de omgeving, vertelt Makelaar. „We hebben zelfs een band uit Bergen op Zoom." Er is bovendien een grote diversiteit aan muziekgenres, van har- drockgezelschappen tot solerende zanger/gitaristen. Of de eerste voorronde een halve finalist (of meerdere) oplevert, blijkt pas als alle 25 bands aan bod zijn geweest. Tijdens de laatste voorronde -vrijdag 12 februari worden de namen bekend ge maakt van de acht bands die gaan spelen voor de hoofdprijs van 750 gulden. De nummers twee en drie gaan naar huis met respectievelijk 500 en 250 piek. Daarnaast is er nog een aardigheid voor de beste halve finalist die niet de naar de finale gaat (de nummer vier): Oefencen trum Vierkwart geeft deze groep een maandabonnement ter waarde van 215 gulden. De vier resterende voorronden worden gespeeld op 22-1, 29-1, 5-2, en 12-2. De halve finales volgen op 5 en 12 maart; de finale is op 9 april. Al deze swingende vrijdagavonden in Het Podium, aan de Lange Haven 28, beginnen om 21.00 uur en zijn vrij toegankelijk. De tentoongestelde metalen kruikjes lijken misschien te zijn gebruikt om een alcoholische versnapering in mee te nemen, als opwarmertje voor onder het schaatsen, maar dit zijn mof kruikjes die men vulde met warm water of warm zand, om zo in de mof de handen warm te houden. Ook de klem in de vitri nes kan misschien niet meteen met ijspret in verband worden gebracht, maar dit is volgens de eigenaar van het kleinood een rokklem: „Hiermee werd de rok van de vrouw een beetje dichtge bonden, zodat die niet teveel omhoog ging bij het zwieren." De kleine beursjes die in de vitri ne op de afdeling kinderboeken liggen, zijn kousebeursjes. Hier in deden vrouwen geldprijzen bij baanwedstrijden. De beursjes gingen dan tussen de kousen band. Ook de buikwarmer baart opzien, hierin kon warm water of zand worden gedaan en deze kon dan door de schaatser wor den gedragen, uiteraard om de buik warm te houden. „Tegen woordig heb je dat allemaal niet meer nodig, met al die speciale pakken", vertelt Gores. Een beetje jammer vindt hij dat toch wel... De tentoonstelling is nog tot 20 februari te bezichtigen tijdens openingstijden van het biblio theekfiliaal Noord. SCHIEDAM Het begon zo'n zeventien jaar geleden met twee paar oude schaat sen. Een van hemzelf en een paar van zijn moeder. Nu heb ben Jan Gores en zijn vrouw Rietje een 'ijspret-verzame- ling' van vele kasten vol. Om alvast in de stemming te ko men van echt winterweer en wellicht een Elfstedentocht, kan men tot en met 20 febru ari een gedeelte van deze bij zondere collectie komen be kijken in de bibliotheek Noord. de Salisschaatsen, met een krul. Deze krul aan de voorkant van de ijzers was er voor de veilig heid, zodat men anderen (of zichzelf) niet zou verwonden met een scherpe punt. Op de trap van de bibliotheek gaat de elfstedentocht verder, met drie door Jan behaalde elfs- tedenkruisjes en een door Rietje Gores geborduurd routekleed. Ook schaatsen van een deelne mer in het barre jaar 1963 beho ren tot de verzameling. „Die ij zers hebben heel wat te verduren gehad, want in '63 was het een barre tocht. Er was veel sneeuw gevallen, dus er moest veel wor den gekluund", vertelt Jan Go res. De voormalige eigenaar van de schaatsen had dan ook kapot te hielen en een bevroren oog, weet hij te vertellen. Zwieren Naast schaatsen zijn ook de no dige sleeën tentoongesteld op de eerste etage van de bibliotheek, zoals een sleetje uit de jaren vijf tig met glij-ijzers die afkomstig zijn van krulschaatsen uit onge veer 1850, een stoelslee en een Wilhelminasleetje, zo genoemd omdat Wilhelmina is gefotogra feerd met Juliana in dit soort slee. De diverse schaatsattribu- ten geven een extra dimensie aan de geschiedenis van de schaats. SCHIEDAM Buck is een geel met bruine bastaard herder reu van 1 jaar oud. Hij kan met kinderen overweg en met katten en andere honden. Of Buck alleen thuis kan zijn is niet bekend. De nieuwe baasjes krijgen het advies mee om met deze jonge hond op cursus te gaan om gedrag en gehoorzaamheid te trainen. Albert is een zwart met gele bastaard reu van anderhalfjaar oud. Ook hij kan het prima vinden met kinderen en een paar uurtjes alleen thuis zijn vindt hij ook geen probleem. Andere honden zijn voor hem evenmin onoverkomelijk, maar van katten wil hij niet veel weten. Wie geeft Albert een nieuw tehuis? Hargahoeve, Sportlaan 2, tel. 4714151, is geopend van dinsdag toten met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. Een goed begin! Woonboulevard Naaldwijk (bij de GAMMA) Hoveniersstraat 127 tel. (0174) 670 822 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45. Schiedam Tel. 010-4711320 De verzamelaars geven een rondleiding langs hun ijspret-collectie. Eén van de deelnemers van de eerste voorronde in actie. Tentoonstelling ijspret door de eeuwen heen in bieb Noord Buck

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13