HER DER Lente, zomer, herfst en winter op de postzegels VERKOOPBRIEVEN schrijven ...in 30 Minuten Verhoogde bovendruk 'Bellen met een mobiele telefoon gaat toch via de lucht met satellieten?' Op de hoogte in een half uur 0 i Unie KBO tegen verdwijnen apotheekhoudende huisarts Niet in euro's, maar in guldens Mensen in Nood Alleen in guldens J 1001 V Hart- en vaatziekten zijn nog steeds doodsoorzaak num mer één in Nederland en an dere westerse landen, zowel )ij mannen als bij vrouwen. Hartaanval, hersenbloeding en etalagebenen zijn bekende uitingen hiervan. Hoge bloeddruk vormt een grote risicofactor voor hart en vaatziekten. Vroege op sporing en behandeling er van is dan ook belangrijk. Vroeger werd gedacht dat het bij een hoge bloeddruk met name ging om de onder druk. Tegenwoordig weet men dat alleen een verhoog de bovendruk (boven de 160) ook erg belangrijk is en be handeld moet worden. Een verhoogde bovendruk komt veel voor bij mensen boven de 65 jaar. Wie niet weet of de bloed druk verhoogd is, kan dit la ten meten. Medisch onder zoekcentrum Good Clinical Practice (GCP), dat zich be zig houdt met het uitvoeren van geneesmiddelenonder zoek, doet dit gratis. Momenteel doet GCP, sa men met andere onderzoek centra in de wereld, een on derzoek naar een nieuw me dicijn voor mensen met een verhoogde bovendruk. Het nieuwe geneesmiddel is speci fiek gericht op mensen met een verhoogde bovendruk, maar met een normale on derdruk. Men verwacht dat het medicijn beter werkt dan de bestaande geneesmidde len. Personen waarbij een ver hoogde bovendruk en een normale onderdruk wordt geconstateerd, kunnen mee doen aan het onderzoek. Wie de studie voltooit, krijgt een onkostenvergoeding van f250,-. Medisch onderzoekcentrum GCP werkt nauw samen met huisartsen zodat de huisarts in overleg met de deelnemer, geïnformeerd wordt. Wie geïnteresseerd is in het laten meten van de bloeddruk kan contact opnemen met GCP, Metroplein 50 in Rot terdam. GCP is van maandag tot en met vrijdag tijdens kan tooruren te bereiken op tele foonnummer 010-410 32 77. In elk van de seizoenen toont de natuur in vele kleuren haar zo karakteristieke gezicht. PTT Post wijdt hieraan dit jaar een se rie van vier postzegels van f 0,80. Gekozen is voor de jaargetij den in verschillende Nederlandse parken. De postzegels tonen de kleurschakeringen in de lente van de nu vijftigjarige Keukenhof in Lisse en in de zomer in het Nationaal Park De Weerribben in Steenwijk. De Haarlemmerhout in Haarlem toont haar herfstkleuren terwijl het honderdjarige Park Sonsbeek in Arnhem de winterpraal vertolkt. Het velletje met vier postzegels is verpakt in een bijpassend postzegel boekje waarvan de omslag per seizoen verschilt. Vanaf dinsdag 2 maart is het boekje met een lenteomslag verkrijgbaar op de bekende adressen. Op 8 juni, 7 september en 30 november verschijnen de andere postzegelboekjes met achtereenvolgens de zomer, herfst en winterom- slag. De afbeeldingen op de postzegels zijn verzorgd door Harold Strak uit Amsterdam. De typografie werd verzorgd door Willem van Zoetendaal. terwijl Design Bridge tekende voor het ontwerp van de omslagen. N EDERLAND Stichting Mensen in Nood heeft in 1998 voor bijna ze ventig miljoen gulden aan hulpprojecten goedgekeurd in de Derde Wereld en Oost Eu ropa. Dat is 20 miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor. De reden daartoe is dat Mensen in Nood meer aan noodhulp heeft uitgegeven, bijvoorbeeld aan de slachtoffers van de or kaan 'Mitch', die Midden Ame rika getroffen heeft. De cijfers zijn nu al bekend om dat Mensen in Nood het publiek zo snel mogelijk wil informeren waaraan de in 1998 ontvangen gelden zijn besteed. Mensen in Nood praat over goedgekeurde projecten, omdat de hulpprojecten worden inge diend door lokale hulporganisa ties, die de situatie ter plekke goed kennen. Zij zijn vertrouwd met de mensen en weten welke hulpvragen er zijn, die zij vervol gens indienen. Bij Mensen in Nood worden deze hulpvragen gecontroleerd op kwaliteit en financiële be trouwbaarheid. Wanneer zij aan deze eisen voldoen, worden de projecten goedgekeurd. Op deze manier garandeert Mensen in Nood dat haar hulp goed besteed wordt. 'Mobiel bellen, dat gaat toch gewoon via de lucht, met sa tellieten en zo?' Dit is één van de veelgehoorde misverstan den over bellen met de mobie le telefoon. Geen rare gedach te overigens, de mobiele tele foon heeft geen kabel die de grond in gaat. Maar hoe werkt het dan wel? Om alle fabels uit de wereld te helpen en de feiten te verduidelijken volgt hier een uitleg over de werking van mobiel bellen. Om meteen de eerste fabel uit de wereld te helpen: mobiel bellen gaat voor het grootste deel wel via de grond. Dat heeft te maken met het netwerk waar de tele foon op werkt. Het unieke van mobiele telefoons is dat ze, zon der vaste verbinding, toch in staat zijn om een verbinding te vinden met het ondergrondse te lefoonnetwerk. Dat gaat met be hulp van zendmasten die aanbie ders van mobiele netwerken zo als Telfort, KPN en Libertel ver spreid over Nederland plaatsen. Zoeken naar zendmasten Wanneer Jan vanuit Amsterdam belt naar Mark in Groningen zoekt de mobiele telefoon van Jan zijn dichtstbijzijnde 'zend mast'. De zendmast kan het bes te worden omschreven als een antenne met een groot bereik die signalen van haar gebruikers op vangt en meteen doorstuurt. Dat doorsturen van het mobiele tele foongesprek gaat gewoon via het vaste kabelnetwerk en telefoon centrales, die ieder dorp in Ne derland met iedere andere be stemming in Nederland verbin- den. Nadat het signaal van de tele foon van Jan naar de dichtstbij zijnde zendmast is verzonden, gaat het signaal de grond in. Het telefoontje van Jan zal dus via het vaste telefoonkabelnetwerk naar Groningen worden verzon den. Hierbij is het niet van be lang of Jan naar een mobiele telefoon belt of naar een gewone telefoon. Als Jan naar het mo biele nummer van Mark belt, wordt het gesprek via de kabel verzonden naar de zendmast waar Mark op dat moment het dichtst in de buurt is. De zendmast ontvangt het sig naal en zoekt zo snel mogelijk de mobiele telefoon van Mark. Eerste verbinding De verschillende aanbieders van mobiele netwerken maken het verhaal iets ingewikkelder. Zij hebben ieder over het algemeen hun eigen zendmasten, ledereen die mobiel belt of wordt gebeld, heeft altijd een verbinding nodig met een zendmast van de eigen telecomaanbieder. Dit houdt in dat de eigen mobiele telefoon alleen signalen kan opvangen en kan uitzenden naar een eigen zendmast in het gebied van waaruit wordt gebeld of waar iemand wordt gebeld. Natuurlijk maken sommige aan bieders wel gebruik van de zend masten van andere telecombe- drijven. Dit gebeurt met name voor bellen in en naar het bui tenland. Hiervoor sluiten de ver schillende aanbieders van mo biele netwerken samenwerkings overeenkomsten, zogenaamde roaming agreements. Telfort bijvoorbeeld heeft sa menwerkingsovereenkomsten afgesloten met andere aanbie ders in 33 landen verspreid over de hele wereld. Op dit moment zijn 22 netwerken in 18 landen geactiveerd voor de Telfort Pak- &Bel-gebruikers. In al die lan den kunnen Telfort abonnees bellen en gebeld worden. Dekking in Randstad Wanneer een aanbieder van mo biele telecommunicatiediensten dus dekking heeft in de Rand stad, betekent dit in de praktijk dat Jan vanuit iedere plaats in de Randstad mobiel kan bellen en gebeld kan worden (zenden en ontvangen). Hij heeft immers al leen een zendmast van zijn eigen telecommaatschappij nqdig waar hij een gesprek verzendt of ontvangt. De term 'dekking in de Rand stad' houdt dus in dat de mobie le beller altijd kan bellen en ge beld kan worden wanneer hij of zij zich in de Randstad bevindt. Telfort heeft nu dekking in de Randstad, maar werkt hard aan de uitbreiding van het netwerk over de rest van Nederland. GSM 1800-netwerk Groot voordeel van bellen via het Telfort GSM 1800-netwerk in Nederland is de technologi sche voorsprong van dit net. Voordeel van GSM 1800 is on der meer dat er aanzienlijk meer gebruikers tegelijkertijd kunnen bellen zonder elkaar te hinderen. Capaciteitsproblemen zullen dus op een 1800-netwerk minder snel voorkomen. Daarnaast is de ge luidskwaliteit van mobiel bellen via dit net vele malen beter dan mobiel bellen via het GSM 900- net. De kwaliteit is zelfs verge lijkbaar met die van een gewone telefoon. Aan het eind van dit jaar kan heel Nederland profiteren van het GSM 1800-netwerk van Tel fort. 'Uw stem over het water draagt verder dan u denkt'. Met deze slogan promoten twaalf waterschappen in Noord- en Zuid-Holland de verkiezingen voor een nieuw bestuur. Samen starten de waterschappen deze maand een publiciteitscampagne om meer bekendheid te geven aan de waterschapsverkiezingen die in april worden gehouden. Niet alleen de publiciteit moet daaraan bijdragen, maar vooral het gemak van telefo nisch stemmen. Twaalf waterschappen in Zuid- Holland en een deel van Noord- Holland hebben de handen in een geslagen en organiseren ge zamenlijk de waterschapsverkie zingen die in april van dit jaar worden gehouden. De water schappen hebben een eigen pro jectorganisatie in het leven ge roepen die de verkiezingen voor de 3,5 miljoen kiesgerechtigden coördineert. Nog niet eerder in Nederland zijn door één organi satie voor zoveel kiesgerechtig den verkiezingen geregeld. Telefonisch stemmen Uit praktische overwegingen worden de waterschapsverkie zingen telefonisch gehouden. De kiezer krijgt een krant thuis ge stuurd met daarin een lijst met Er zijn bepaalde onderwerpen waar mensen in korte tijd meer van willen weten. Niet iedereen beschikt immers over de tijd om zich uitgebreid te verdiepen in uitvoerige na slagwerken. Nu is er een handig en compact alternatief voor dit soort al te lijvige boeken: de serie in 30 minuten'. Daarmee raakt de le zer helemaal op de hoogte in slechts een half uur. De eerste zes delen behandelen Sollicite ren, Het schrijven van een busi nessplan, Verkoopbrieven schrijven, Presenteren, Het ne men van beslissingen en Brain stormen. Ze zijn verkrijgbaar voor f 10,- per deeltje bij boekhandel, kiosk en warenhuis. De pockets bevatten precies die informatie die de lezer nodig heeft. Dus geen ellenlange ver handelingen over het waarom van solliciteren, maar korte en heldere antwoorden op vragen als 'Wat voor vragen kan ik in een sollicitatiegesprek verwach ten?'; 'Hoe kan ik me het best kleden?' en 'Hoe bereid ik me 'voor op een gesprek?' Zo krijgt de lezer net dat steuntje in de rug dat hij of zij nodig heeft. Alle essentiële aspecten van een on derwerp komen aan de orde in korte en toegankelijke hoofd stukken. Daardoor wordt de le zer snel wegwijs in de materie en kan hij of zij de tips en aanwij zingen direct in de praktijk bren gen. De serie 'in 30 minuten' wordt uitgegeven door Uitgeverij Krik- ke c.s., eerder verantwoordelijk voor de 'Pocket-Manager' en de succesvolle reeks 'Dat zijn nou typisch'. De boekjes tellen 64 pagina's per titel en kennen naar verwachting dit jaar nog een vervolg. de kandidaten en hun profiel schets. Met de telefoon, en een eigen persoonlijke code voor de beveiliging, kan de kiezer op eenvoudige wijze gratis een stem op zijn of haar kandidaat uit brengen. Het systeem is waterdicht en ge bruikersvriendelijk. Wil of kan iemand niet telefonisch stem men, dan kan per brief worden gestemd, want die mogelijkheid wordt ook in het verkiezings pakket geboden. Voor deze waterschapsverkie zingen is een telefonisch infor matiecentrum ingesteld. Hier kan men terecht voor het aan vragen van een verkiezingsbro- cure en kandidaatstellingsfor mulieren. Dit gratis telefoonnummer: 0800-1569 is bereikbaar op werkdagen van 8.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Persoonlijke betrokkenheid Anders dan bijvoorbeeld bij ge meentebesturen is het bestuur van een waterschap niet een af spiegeling van regionale politie ke verhoudingen, maar van per soonlijke betrokkenheid. De be stuursleden vertegenwoordigen in het reglement genoemde cate gorieën die belang hebben bij het werk van het waterschap. In het algemeen zijn dit de inge zetenen, alle inwoners van 18 jaar en ouder in het gebied; ge bouwd, alle eigenaren van huizen of andere gebouwen in het ge bied; ongebouwd, alle eigenaren van 0,1 hectare of meer grond in het gebied. Daarnaast kent een aantal waterschappen ook de ca tegorie bedrijven, het bedrijfsle ven bnnen het gebied en de cate gorie gebouwd glas, dit zijn de eigenaren van kassen. Tien handtekeningen Vanaf maandag 25 januari tot vrijdag 29 januari kan iedereen van 18 jaar en ouder zich kandi daat stellen. Deze kandidaat moet zich wel laten ondersteu nen met tenminste tien handte keningen van stemgerechtigden uit de categorie waar hij of zij zich voor wil inzetten. De verkie zingen zelf starten op maandag 12 april met het verzenden van de oproepen. De kiezer kan dan tot 27 april, 12 uur 's middags, 24 uur per etmaal telefonisch zijn stem uit brengen. De kiezers die niet tele fonisch maar per brief stemmen moeten hun stembiljet voor de laatste lichting van 26 april op de post doen. Op 29 april wordt om 9 uur 's avonds de uitslag bekend gemaakt bij de verschil lende waterschapskantoren. De Unie KBO, met 240.000 leden de grootste ouderenorganisa- tie in Nederland, heeft minister Borst in een brief gevraagd om opheldering over het verdwijnen van de apotheekhoudende huis artsen. H Het ziet ernaar uit dat opvolgers van huisartsen met een eigen apotheek binnenkort geen vergunning meer krijgen voor het houden van een apotheek. Op deze manier wil de minister zorg en inkoop van elkaar scheiden. Het gaat - op termijn - om ongeveer 600 huisartsen, veelal gevestigd op het platteland. De Unie KBO vreest dat door deze maatregel ouderen op het platteland in de problemen komen, omdat ze vele kilometers moeten reizen om aan medicijnen te komen. Voor ouderen met mobiliteit sproblemen is dit onoverkomelijk. Via het eigen ledenblad 'Nestor worden alle KBO-leden binnenkort opgeroepen om problemen op dit gebied ogenblikkelijk te melden. De Unie KBO wil dat minister Borst zo snel mogelijk een onderzoek doet naar de sociale gevolgen van deze maatregel. De Unie KBO vindt dat een apotheekhoudende huisarts alleen mag verdwijnen indien er een goed alternatief voor de distributie van medicijnen voorhanden is. Dit kan bijvoorbeeld een goed toegeruste uitdeelpost van een verderaf gelegen apotheek zijn. Ook de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP), Nefar- ma en de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) ontvangen van daag een brief van de Unie KBO. Deze organisaties wordt gevraagd om een standpunt ten aanzien van deze problematiek in te nemen. De euro komt er aan. Als zakelijk rekeninghouder kan men de zakelijke (girale) betalingen al sinds begin 1999 in euro's uit voeren. Vanaf 1 januari 2002 worden de euromunten en -biljetten inge voerd en kunnen ook particulie ren in Nederland hun aankopen in euro's afrekenen. Dat betekent dat er vanaf die datum door iedereen in Neder land (contant en elektronisch) kan worden afgerekend in eu ro's. Tót 1 januari 2002 blijven con tante en elektronische betalingen gewoon in guldens. Eurocheques en girobetaalkaarten worden tot de contante betaalproducten ge rekend. Betalingen met een eurocheque of girobetaalkaart dienen dus ook in guldens te geschieden. V V HAARLEMMERHOUT 1999 KEUKENHOF 1 949-1 999 T - C Fabels en feiten over mobiel bellen Het mobiele telefoongesprek gaat via het vaste kabelnetwerk Waterdicht stemsysteem voor de komende waterschapsverkiezingen Waterschap zorgt voor de belangen van waterlozing en waterkering, maar is ook belast met het onderhoud van wegen en bruggen LEUN1S VERUNDE 9123*56 f t t t t f t ttljk v 3 I» UKWMS» 52S0Q2<9123*56<

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 7