IN DEZE KRANT PvdA ers praten met Melkert over A4 Leerkrachten staken voor hogere lonen Onderscheiding voor directeur van ITHO Heemtuinexcursiebomen in de winter loods Illynoiz Mededeling IHÓ-SWDIEmet Brief aan Netelenbos: 'Besteed geld Rijksweg aan verbreding spoor in Delft. Bandenprikker slaat weer toe Inbraak in snackbar Toeteren tegen geweld IN CAPELLE A/D IJSSEL ïAANGARANTIEI KIJK OP DE RtlBRIEKSPAMNft'S UUR TOT 17.00 UUR! 'IJSKOUD" DE GOEDKOOPSTE! De Hypotheker DONDERDAG 21 JANUARI 1999, 51e JAARGANG, Nr 3 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: 'Rond-je-bord' voor ouderen Korenbeurs wacht zwaar seizoen Theater- en filmprogramma in de regio SCHIEDAM De banden prikker is weer actief in Schie dam. Dinsdag deden twee bewo ners van de Alberdingk Thijm- straat aangifte van vernieling van autobanden. Deze waren in de nacht van maandag op dins dag lekgestoken. Ook op de Mo- zartlaan bleek dinsdagavond een aantal autobanden te zijn lekge- prikt. Bovenien was een auto bekrast. Ook werden op het Bachplein diverse autobanden vernield. De agressie had zich niet alleen tegen auto's gekeerd, ook twee fietsen op het Bach plein zijn vernield. SCHIEDAM In een snack bar aan de Rotterdamsedijk is in de nacht van maandag op dins dag ingebroken. De daders heb ben een rolluik geforceerd, waarna een ruit werd vernield. De snackbar is doorzocht, waar- ij een gokkast is opengebroken. Een nog onbekend geldbedrag en een aantal sloffen sigretten en shag zijn buit gemaakt. VLAARDINGEN— Dj Mack organiseert zaterdag 23 januari, in samenwerking met Villa Mu- sica, het 'Illynoiz underground dance event'. Mack presenteert muziekstromingen als drum 'n bass, hip-hop, chemical, triphop en jungle. Het publiek kan ver der genieten van live video shows, breakdancers, graffiti ar tiesten en freestylers. Aan de eer ste Illynoiz avond wordt meege werkt door dj Alien en VJ Kool- Koot. Op vrijdag 22 januari aan staande zullen onze kantoren 's morgens tot 12:00 uur ge sloten zijn. Directie De Havenloods 'ie advertentie fOTTERDAM elders SCHIEDAM Een zware regionale PvdA-delegatie heeft van middag een onderhoud gehad met fractievoorziter Melkert van de PvdA in de Tweede Kamer. Het ging om wethouders en fractielei ders van sociaal-democratische huize uit de gemeenten die direct betrokken zijn bij de aanleg van het laatste stuk A4: Schiedam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden. De PvdA-delegatie heeft aangedrongen op uitvoering van de motie Van Heemst. De verwachting is dat het kabinet deze of volgende week de knoop over de snelweg doorhakt. Cruciaal hierbij is de rol van minister Netelenbos, ook PvdA, die voorstan der is van de aanleg van de A4. Lege scholen en klaslokalen waren woensdag geen uitzonde ring in Schiedam: duizenden leraren hebben deelgenomen aan de estafettestaking in het Waterweggebied. Ze voerden acties voor een hoger salaris. Gistermiddag werd in de Kuip een grote manifestatie gehouden door de vakbonden. Op het Startblok in Schiedam was alleen juffrouw Jannie Dekker van groep 6a even op school (foto). „Ik staak wel, maar kom alleen even wat spulletjes ophalen", verklaarde zij. Daarna was de school uitgestorven. Ook in bijvoorbeeld basisschool De Taaltuin hadden de kinderen lekker een dagje vrij. Op het Stedelijk Gymnasium was de actiebereid- heid minder groot, daar staakten slechts vijf leraren van de ongeveer dertig. Rectrix J. Gaasbeek: „We hebben wel allemaal sympathie voor de staking, maar ik denk dat het plichtsbesef hier overheerst. Het gaat bij de acties trouwens niet alleen om een hoger salaris, ook de stijgende werkdruk en gebrek aan waardering moeten onder de aandacht ko men." De estafettestaking, waaraan wordt deelgenomen door leer krachten uit het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs, begon maandag in Brabant en Limburg en werd dinsdag voortgezet in Friesland, Groningen en Drente. Een ingelast overleg met minister Hermans over een nieuwe cao leverde maandag nog geen uitzicht op een akkoord. De minister biedt 2,8 salaris verhoging in anderhalf jaar; ook wil hij doorstroom naar hogere salarisschalen makkelijker maken. De onderwijsbonden eisen 6'A procent loonsverhoging voor een éénjarige cao. De bonden willen dat Hermans binnen twee weken met een beter loonbod komt. Doet hij dat niet, dan houden ze in februari een landelijke stakingsdag. SCHIEDAM De gemeen ten Schiedam en Delft hebben een brief gestuurd naar minis ter Netelenbos om zich te dis tantiëren van de petitie die haar is aangeboden door ver schillende partijen uit de regio Haaglanden en Rotterdam. Onder andere het Schiedamse bedrijfsleven protesteerde hiermee tegen de motie Van Heemst, die onlangs is aange nomen door de Tweede Ka mer, waardoor de A4-Noord dreigt te worden geschrapt. De gemeenten wijzen in hun brief op de absolute prioriteit van het bouwen van een spoortunnel in Delft. „Een unieke gebeurtenis", noemt wethouder L. Hafkamp deze samenwerking tussen Schie dam en Delft. De Delftse PvdA-fractie is initia tiefnemer van het epistel. Wet houder H. Grashoff van Verkeer en Vervoer van deze stad legt uit hoe waardevol de motie is, aan gezien hierin wordt gesteld dat de 430 miljoen die voor de A4- Noord was gereserveerd, beter kan worden besteed aan de spoortunnel in Delft: „Het is een noodzakelijke schakel in het viersporig maken van de trein verbinding. Dit is nog het enige stuk op het traject tussen Rijs wijk en Schiedam dat geen vier sporen heeft." Privaat geld Bovendien is het gereserveerde bedrag niet toereikend om de snelweg tussen Delft en Schie dam op een acceptabele manier in te passen. Nu is het weliswaar ook niet genoeg om de gewenste spoortunnel te kunnen financie ren, maar daar heeft men in WATERWEG Naar aan leiding van de talloze voor beelden van zinloos geweld is in Vlaardingen onlangs het Actie Comité Zinloos Ge weld (ACZG) opgericht. Deze actiegroep wil op ludie ke wijze aandacht vragen voor het probleem van zin loos geweld en wapenbezit. Als tegenhanger van de stille tocht zoekt de ACZG het luidruchtiger protest. Daar om roept het comité iedereen in de regio op om zaterdag 23 januari om 19.00 uur één minuut lang herrie te maken via de autoclaxon, fietsbel of de stem. Hiermee wil de ac tiegroep zich symbolisch aan het kabinet laten horen. Bo vendien richt de actie zich op wapenbezitters met het ver zoek het wapen voortaan thuis te laten of - nog beter - het wapen in te leveren bij de politie. Wie meer wil weten over de activiteiten van de ACZG kan bellen, telefoon 06-22940088. SCHIEDAM Algemeen directeur van ITHO, L. de Ruiter, heeft afgelopen vrijdag een bijzondere onderscheiding ontvangen uit handen van de Deense ambassadeur, J. Rytter. Hij kreeg tijdens een feestelijke bijeenkomst het diploma van de National Association of Danish Enterprise en de bijbehorende Prince Henrik's Medal of Honour. Deze wordt als blijk van waardering uitgereikt aan personen die buitengewone inspanningen hebben verricht voor de bevordering van de handelsbetrekkingen tussen Denemarken en een ander land, in dit geval Nederland. Op 15 januari was het veertig jaar geleden dat de directeur in dienst trad van het bedrijf. ITHO, een technische handelsmaat schappij, is sinds 1980 een volle dochter van de Danfoss Group in Denemarken en vertegenwoordigde voor die tijd Danfoss al sinds 1939 in Nederland. De president van de Naional Association of Danish Enterprise, H. Meljhede, ging in op het stijgende belang van de handel met Nederland in de totale Deense export. Nederlanders waarderen het Deense gevoel voor kwaliteit en vormgeving. De Ruiter bracht nog naar voren dat Denen en Nederlanders veel gemeen hebben, wat het zaken doen bijzonder vergemakkelijkt. Hij sprak de overtuiging uit dat het Deense succes ook in de toekomst onverkort zal worden voortgezet. noemd: reizen via Rijksweg 13 en railverbindingen zoals Rand stadrail. Het alternatief van de spoorverbreding is ook voor Schiedam nuttig. Hier wil men namelijk dat het extra NS-sta- tion Kethel zo snel mogelijk wordt gerealiseerd. Hafkamp: „Met de nieuwe wijk Sveapar- ken in aantocht, wordt het nog belangrijker om daar een goede openbaar vervoer-voorziening te hebben. Er ligt al een viaduct voor de tram. Met aansluitingen op de metro en bussen krijgen we dan eindelijk het fijnmazige openbaar vervoer dat we al zo lang willen." Dat Vlaardingen zich niet bij dit initiatief heeft aangesloten be treuren de wethouders. „Er is wel overleg geweest met Vlaar dingen en ook met Schipluiden. Jammer dat ze niet meedoen, want samen ben je toch sterker." De Vlaardingse wethouder A. Kool van verkeer had al eerder laten blijken zich te scharen ach ter de Rotterdamse lobby vóór aanleg van de weg. Naast Schie dam en Delft, hebben overigens ook de natuur-, milieu- en bewo nersorganisaties in een brief aan Delft wel een oplossing voor. Grashoff: „De tunnel kan deels met privaat geld worden be taald. Boven de tunnel worden dan bijvoorbeeld kantoren ge bouwd zodat daar weer aan kan worden verdiend." Het Schiedamse standpunt is volgens Hafkamp duidelijk: „Al jaren zijn wij tegen de weg. Dat is niet gewijzigd." Toen de dis cussie dreigde te gaan richting aanleg op maaiveldniveau, heeft de gemeente gezegd dat als, de weg er dan moest komen, deze dan tenminste goed moest wor den ingepast. Dat wil zeggen on der de grond tussen Schiedam en Vlaardingen en verdiept door Midden-Delfland en hier ook op sommige plaatsen ondertunneld. Alternatieven zijn volgens Haf kamp ook al vaak genoeg ge- minister Netelenbos hun instem ming met dé motie Van Heemst laten blijken. „Het is zeer positief dat het op lossen van een openbaar ver- voer-knelpunt prevaleert boven de aanleg van nieuwe autowe gen. Met name omdat het hier gaat om een zeer omstreden snel weg door Midden-Delfland en notoire openbaar vervoer-knel- punten bij Delft en Abcoude", zo schrijven de verenigingen. Ze vragen de minister om de motie Van Heemst onverkort uit te voeren en geven ten overvloede nog eens aan dat de weg het fileprobleem niet oplost en dat er negatieve gevolgen zijn te ver wachten voor de leefbaarheid. Hoe de brief van de gemeenten zal worden ontvangen en hoe het dan verder zal gaan in de Twee de Kamer, daar durven de Schie damse en Delftse wethouder nog niet veel over te zeggen. „Het was geen nipte, maar een over tuigende meerderheid die de mo tie Van Heemst heeft onder steund", zegt Hafkamp hoopvol. Grashoff vult aan: „En het voor stel is niet meteen bij het indie nen onaanvaardbaar ver klaard." Toch zijn al eerder dit soort mo ties aangenomen om vervolgens nooit uitgevoerd te worden en bovendien kan minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat het voorstel ook nog gewoon naast zich neerleggen. Of zij in gaat op de brief met de oproep 'de motie van Heemst in het ka binetsberaad ten faveure van de spoortunnel in Delft te besluj- ten', is nu dus een kwestie van afwachten... SCHIEDAM Bij de ingang van Heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark wordt zondag 31 januari om 14.00 uur de eerste heemtuinexcursie van het nieuwe jaar gehouden. Het thema is 'Bomen in de winter' en deelname is gratis. De excursie, georganiseerd door de onderafdeling Natuur ontwikkeling, wordt begeleid door heemtuingids Siert Gerrit sen. Hij vertelt tijdens de wan deling allerlei bijzonderheden over bomen in winterrust. Ook komt het leven onder en in bo men aan de orde. Daarnaast gaan de deelnemers actief aan de slag. Ze leren onder andere bomen herkennen via knoppen en bast en gaan de hoogte van bomen meten. Het herkennen van bomen in de winter is niet gemakkelijk. De knoppen bieden uitkomst. Ze liggen in verschillende vor men, leuren en afmetingen te wachten om in het voorjaar uit te groeien tot bladeren en bloe men. Zo zijn de knoppen van populierenlang, spits en enigs zins kleverig, terwijl knoppen van een es stomp en fluweel zacht zijn. Ook de bast kan bijragen aan het herkennen van bomen. De beuk heeft bijvoorbeeld een gladde bast, terwijl de stam van de eik geribbeld is. Hiervan valt op papier een mooie afdruk te maken. Omdat bomen in de winter kaal zijn valt het leven van dieren van dieren in en om de bomen extra op. Onder de gevallen bladeren houden de egels zich schuil. Ze zijn in winterslaap. Tussen de kale takken vliegen allerlei vogels. Ze kunnen tij dens de wandeling goed worden geobserveerd. Wanneer men meer informatie wil over de heemtuinexcursie, dan kan men contact opnemen met de onderafdeling Natuur ontwikkeling tel. 2465521. HN De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken* GEHELE MAAND JANUARI OP DONDERDAG i EXTRA KOOPAVOND 18 TOT 21.00 UUR! Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Nieuwe Stadsblad Schiedam, Broersvest 54 A, 010-4731150 Schiedam en Delft samen ten strijde tegen A4-Noord Ambassadeur Rytter rechtsoverhandigt de onderscheiding aan De Ruiter. Hafkamp en Grashoff ondertekenen de brief aan minister Netelenbos.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1