SCHIEDAM Erker strijdt voor eigen identiteit Is 'TCENTRl ÜL^ Dag van het Zweedse Wonen iFTH Alle ins en outs van Sveaparken in foyer Theater aan de Schie Reuzentomaat voor winst bij Statenverkiezingen Workshop woord en beeld De Erker helpt scholieren ORANJE r Y 16.95 16.95 Lezing over VIA Schiedam ONDER 4 OGEN Het Nieuwe Stadsblad Cursus Taal van paarden' mm Small Talk in Podium Café KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 27 JANUARI 1999 4-1441 SCHIEDAM In het Stedelijk Museum wordt zondag 31 janu ari een lezing gehouden over de tentoonstelling 'VIA Schiedam'. Jeanine Bastian, die in het kader van haar studie kunstgeschiede nis onderzoek deed naar VIA, houdt deze lezing. De tentoon stelling heeft een documentair karakter en belicht de recente kunstgeschiedenis van Schie dam. VIA staat voor de Vereni ging voor Irrealisme en Abstrac tie in de beeldende kunst, die tussen 1950 en 1954 belangrijke impulsen gaf aan de vorming van een progressief kunstkli maat in Schiedam en omgeving. De vereniging werd opgericht door de kunstverzamelaar Steef de Vries, drukker Goos Verweij en de kunstenaars Wout van Heusden, Koos van Vlijmen, Emile Voeten, Bas van der Smit, Piet van Stuivenberg, Herman Seij en Wim Chabot. Aan de hand van beeldmateriaal wordt tijdens de lezing de ontstaansge schiedenis en de activiteiten van VIA besproken. De VIA is opge gaan in de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schie dam. De tentoonstelling is nog te zien tot 21 februari. egGr (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker heeft de noodklok ge luid bij de gemeenteraadsleden. Het college van burgemeester en wethouders wil per l januari volgend jaar de subsidiekraan voor het wijkcentrum dicht draaien, tenzij De Erker fuseert met de Stichting Welzijn Schie dam (SWS). Dit ziet De Erker echter niet zitten en aangezien het heikele punt donderdag in een commissievergadering wordt behandeld, heeft het wijkcentrum in een brief aan de raadsleden nog eens laten weten hoe men over deze gedwongen fusie denkt. De Erker is wel voorstander van een samenwerking met SWS, het is zelfs al zo dat de laatste de boekhouding en personeels- en salarisadministratie voor het wijkcentrum verzorgt. Ook wat betreft cursussen kan er best worden samengewerkt, vindt de Erker, hier neemt men immers al verschillende stedelijke taken van het welzijnswerk voor de rekening, zoals de interculturele activiteiten en activering van wekzoekenden. Toch wil het wijkcentrum ook autonoom blijven wat betreft de organisa tiestructuur. „De Erker heeft haar eigen bestuur met een eigen begroting. Hierdoor be houdt De Erker de mogelijk heid om als sociale wijkonder- neming te operen, die eigen middelen kan genereren om te investeren in projecten en acti viteiten. Dit geeft wijkcentrum De Erker de ruimte om snel en soepel in te spelen op behoeften en belangen van de bewoners en bezoekers in samenwerking met andere maatschappelijke instel lingen", zo somt voorzitter M. Monté de voordelen op van een niet gefuseerde instelling. Daar naast is men bang dat de zeg genschap van wijkbewoners en vrijwilligers verloren gaat in een centrale welzijnsorganisatie als de SWS. In een dergelijke orga nisatievorm zou De Erker alle middelen en personeel moeten afstaan aan de SWS, is.de angst van het wijkcentrum. „Wel zijnswerk moet volgens De Er ker een zaak zijn van wijkbewo ners en vrijwillige medewerkers, ondersteund door sociaal-cultu rele werkers", aldus Monté. „Volgens de structuur van de SWS wordt het een zaak van alleen de laatsten, waardoor het welzijnswerk gaandeweg zal gaan vervreemden van de wij ken." Een fusie heeft geen toe gevoegde waarde, laat voorzit ter Monté de raadsleden nog weten, in de hoop dat zij tijdens de commissievergadering op zullen komen voor de eigen identiteit van De Erker. een wijk zonder hekjes en schut tingen wordt, zijn volgens de wethouder fabeltjes. „Er komen wel hekjes, maar niet hoger dan een meter. In Nederland bestaat een overdreven schuttingencul tuur. Daar geven we niet aan toe. Tijdens de bouw worden ook gekleurde schuttingen tus sen de percelen geplaatst, 3'/2 meter uit de gevel en 1,80 a 2 meter hoog. In het verlengde daarvan mag men dus een hekje of het liefst een heggetje plaatsen van niet hoger dan een meter. Ook hier hebben we een conces sie moeten doen. want het liefst hebben we helemaal geen afzet tingen. De tuinen sluiten aan op openbaar gebied, zodat deze heel groot lijken." De kleuren van de woningen zijn uiteraard ook Scandinavisch: terracotta en een daarbij passen de donkerrood met witte accen ten zoals sierlijsten en dakbedek king. Reijnhout zou nog graag zien dat het financieel-technisch mogelijk is om driedubbel glas te gebruiken in de woningen. Een ander punt waar hij heel tevre den over is, is de hoge plafonds van 2,70 tot 2,80 hoog: overal is aan gedacht. Ook al worden be langstellenden zaterdag al 'lek ker gemaakt', de verkoop start die dag nog niet. Eigenlijk was het de bedoeling om daarmee de maandag erna te beginnen, maar dit is twee weekjes later gewor den omdat de architect nog wat tijd nodig had. Er worden meer inschrijvingen voor het deelplan verwacht dan er woningen zijn, eind februari worden de gelukki ge kopers dan ook door de nota ris geloot. De eerste paal gaat begin mei de grond in. 0900 - 8998200 SCHIEDAM Duizenden geïnteresseerden worden za terdag 30 januari verwacht op de Dag van het Zweedse Wo nen. Het bijzondere concept van de groene wijk met een dorps karakter, aan de wieg waarvan wethouder A. Reijn hout van Stadsvernieuwing stond, mag zich verheugen in grote belangstelling. Alle ins en outs van Sveaparken wor den die dag belicht tijdens verschillende lezingen en door middel van maquettes en een expositie. Men kan zich za terdag ook inschrijven voor de woningen van Sveafors en de eerste schetsen van de huizen van het tweede deelplan, Sve- aholm, bewonderen. „Ik denk dat vooral de duurdere wonin gen, van ongeveer zes ton, snel verkocht zullen zijn" blikt Reijnhout vooruit. Dat de wethouder eerst op het idee kwam om een bijzondere wijk in de stad te realiseren en hij daarna tijdens een vakantie in Zweden het licht zag, is een fa beltje, zegt hij resoluut. „In 1994 kreeg ik architectuur en steden bouw in mijn portefeuille. Er werd toen afgesproken dat Spa- land-Oost iets heel moois moest worden, een uitdaging." Daarbij speelde mee dat er veel concur rentie is van Vinexlocaties in de regio en bovendien was dit het V.O.F. Inoordeinde 2 SCHIEDAM-KETHEL 1 TELEFOON 010-470 68 74 laatste grote bouwproject in Schiedam. „Toen we gingen be denken hoe we dat moesten doen, kwam het Zweedse idee bovendrijven. Ik kwam en kom relgelmatig in dat land. We zijn dat idee nader gaan bekijken en zagen dat het mogelijk was. Iedereen stond erachter, zelfs het CDA", vertelt de wethouder. Grachtje Vervolgens is aan de Zweedse architect Ralph Erskine ge vraagd om een stedenbouwkun dig plan te maken. Bram van Hengel heeft dit weer vertaald naar Nederlandse begrippen. Zo is hier een grotere bebouwings dichtheid en komen er Sveapar ken minder centrale parkeer plaatsen. „Men wil de auto liever dicht bij huis. Daar hebben we helaas een concessie moeten doen. Maar de voertuigen moe ten wel uit het zicht, dat is zonde van de leuke straatjes en de bij zondere architectuur. Daarom komen er forse garages en eigen oprijstrookjes, zodat men, zelfs als er twee auto's zijn, deze op het eigen erf en zoveel mogelijk uit het zicht kwijtkan. Dan zijn de andere parkeerplaatsen be schikbaar voor bezoek." Daar naast zal het plaveisel afwijken van de Zweedse straten. In Scan dinavië gebruikt men donker en glad asfalt, dat kan hier niet door de zakkende ondergrond. Wellicht wordt er na verloop van tijd geasfalteerd. In het cen trumgebied komen waarschijn lijk wel wat dorpsere klinkertjes. Hier wordt ook een grachtje aangeleg, een knipoog naar de Lange Haven. In het centrum van Sveaparken worden hon derd ouderenwoningen ge bouwd, Deze worden ontwik keld door de WSN in samenwer king met de Harg en maken deel uit van de twintig procent wo ningen in de sociale sector. Naast de ouderenwoningen zijn er ook honderd sociale koopwo ningen. De overige tachtig pro cent bestaat uit vrije sector wo ningen. De huizen en apparte menten variëren in prijsklasse van 2,4 ton tot meer dan zes ton. De zestien duurste woningen ko men vrij te staan. „Dat is uniek in Schiedam", aldus Reijnhout. Aanvankelijk wilde men een ver houding van 40% sociale en 60% vrije sector realiseren. „Maar als je het voorzieningenniveau, het winkelapparaat en de draag kracht in stand wilt houden, moet je de koopkracht vasthou den en vergroten. Dat kan door duurdere woningen aan te bie den, zodat mensen met hogere inkomens niet de stad verlaten", legt de wethouder uit. Trottoirs komen overigens niet voor in het Zweedse dorp. „En er komt gras tot aan de wonin gen. Dat moet natuurlijk wel goed worden onderhouden, daar zullen bewoners waarschijnlijk voor moeten betalen." Wel zor gelijk is hierbij een ander ver schil met Zweden, namelijk de 'hondenbevolkingsdichtheid', die in Holland duidelijk veel ho ger is. „Hopelijk laten mensen dan niet hun honden uit in het gras voor de huizen", aldus Reijnhout. Loten Ook de verhalen dat Sveaparken SCHIEDAM Schiedam viert zaterdag 30 januari op grootse schaal de Dag van het Zweedse Wonen in het Stad- serfcomplex. Die dag kunnen belangstellenden van 10.00 tot 16.00 uur in de foyer van het VSB Theater aan de Schie voor het eerst de plattegron den en maquettes bewonderen van de 220 woningen, die dit jaar in Sveafors worden ge bouwd. Men kan dan meteen een inschrijfformulier meene men voor de aankoop van een woning in Sveafors. De dag wordt om 10.00 uur geopend door de wethouder van Stadsvernieuwing, A. Reijnhout en de voorzitter van de Stichting Woonpromotie Schiedam, A. Bodewes. Het Zweedse Wonen staat in Schie dam voor een bouw- en woon- concept, waarin de kwaliteit van de woningen, het gebruik en onderhoud van de openbare ruimte, sociale verbondenheid, kindvriendelijkheid en auto- luw wonen centraal staan. Vertegenwoordigers van de be trokken partijen, waaronder de gemeente Schiedam, projec tontwikkelaars, bouwers en makelaars, staan op tal van plaatsen in het Stadserfcom- plex klaar om vragen te beant woorden. In een expositie en een computerpresentatie geeft de gemeente een verklaring van de keuze voor deze Zweed se leef- en woonvisie. Ontwikkelingscombinatie Sve aparken en Amstelland Vast goed geven deze dag de pri meur van de woningen in Svea fors, mede geïllustreerd door een videopresentatie. Woning typen, woningplattegronden, gevelbeelden en verkoopprij zen worden deze dag voor het eerst aan het publiek getoond. Projectontwikkelaars, bou wers en makelaars laten zien hoe andere bouwprojecten vol gens dit Zweedse principe zijn uitgewerkt. In de Aleidazaal - de raadszaal -geven Reijnhout, kwaliteitsbewaker en stede- bouwkundige B. van Hengel, betrokken architecten W. van de Vis en R. van Leeuwen en ervaringsdeskundige F. Grif fioen om 11.00 en 13.30 uur lezingen over hun visie en be trokkenheid. Welstandsdes- kundige G. Schoenmakers zal de discussie met de zaal na elk onderdeel in goede banen lei den. Belangstellenden kunnen bij elk lezing-onderdeel aan schuiven in de zaal. Voor bege leide kinderopvang (met een Zweeds tintje) wordt gezorgd. In de voormalige locatie van het WIC (Stadserf 108) kan men in de twee weken na de dag de inschrijfformulieren in leveren of nog formulieren op halen. Hier zijn medewerkers van Ooms en Anke Bodewes aanwezig op dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. SCHIEDAM Edith Kuitert, de Schiedamse SP-kandidaat voor de komende Statenverkiezing, was afgelopen donderdag in de weer met een wel erg grote tomaat. Samen met Fenna Vergeer, lijsttrekker voor de verkiezingen, en andere verkiesbare SP'ers, heeft zij een reuzentomaat de trappen van het provinciehuis in Den Haag opgeduwd. Daarna zijn de kandidaten met vele vrijwilligers de provincie ingetrokken om aandacht te vragen voor de Statenverkiezingen en de ideeën van de socialistische partij. De reuzentomaat staat symbool voor de winst die de socialisten verwachten te boeken bij de verkiezingen. Optimistisch gestemd gaan zij ervan uit dat een groei van vijf zetels in de Staten van Zuid-Holland gerealiseerd kan worden. Door deze groei zouden naast Vergeer en Gerard Harmes, ook de nummers 3, 4 en 5 op de lijst gekozen worden. Nummer vier wordt ingenomen door het Schiedamse raadslid Kuitert. SCHIEDAM In de openbare bibliotheek aan het Stadserf worden tot 13 februari tekenin gen en boeken tentoongesteld van de beeldend kunstenaar Machteld Teekens. Hierbij zal zij niet alleen op donderdag 28 januari om 20.00 uur in de bi bliotheek een toelichting geven op haar werk, maar ook geeft zij onder de titel 'woord en beeld' een workshop in de Artoteek. Het is de bedoeling dat de deel nemers aan het einde daarvan met een zelf gemaakt, boek naar huis gaan. Machteld Teekens licht de work shop zelf toe: „Misschien kent iedereen in het werk rituelen om de drempel over te gaan naar die ruimte, waar werk mogelijk wordt. In de workshop gaan we dieper in op de herkomst van die rituelen. Met voorbeelden uit de literatuur laat ik zien dat het besef van een eigen plaats ont staat in de kindertijd en geoe fend wordt in het wegkruipen. Je kunt een plek vinden bij het ver stoppertje spelen en daar ook blijven zitten en het spel verge ten. Je kunt de plek ook later opzoeken, om...ja om wat te doen? In de workshop gaan we op zoek naar een eigen ant woord op deze vraag." Via een aantal gerichte opdrachten ko men de deelnemers tot een eigen korte tekst en een eenvoudig beeld, dat in een sjabloon wordt omgezet. Van tekst en beeld wordt dan een boek gemaakt.. De workshop duurt van 12.00 tot 17.00 uur en de kosten bedra gen 15,-. Men kan zich aan melden via tel. 4709827. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Aven- nesstraat 32, organiseert iedere dinsdag- en woensdagmiddag huiswerkbegeleiding voor leer lingen van het basisonderwijs. Als de kinderen geen huiswerk van school hebben meegekregen, kunnen zij gebruik maken van oefenmateriaal voor verschillen de vakken, dat in De Erker aan wezig is. De huiswerkbegeleiding vindt plaats van 16.00 tot 17.30 uur en de kosten bedragen elf gulden per maand. Voor meer informatie kan men bellen, tele foon 4267767. Daarnaast organiseert het wijk centrum iedere middag tussen 16.00 en 18.00 uur computerles sen voor leerlingen van basis scholen. Voor deze activiteit zoekt De Erker momenteel vrij willigers. die tegen een onkosten vergoeding de computerlessen willen begeleiden. Voor meer in formatie: telefoon 4267767. SCHIEDAM In het Podium Café aan de Lange Haven 28 wordt dit weekend volop gemusiceerd. Donderdag 28 januari betreedt muziekorganisator Kees van Krugten het podium, samen met twee muzikale vrienden van wie de namen nog geheim zijn. Vrijdag 29 januari zijn er diverse bands te bewonderen die meedingen naar de Popprijs Schiedam. Vanaf 21.00 uur spelen achtereenvolgens Lilith, Roost Rabbit on Toast, Vixy. Barcode en Small Talk hun setje. De laatste band komt uit hartje Schiedam, en speelt dus een thuiswedstrijd. Zaterag 30 januèri is er om 20.00 uur een optreden van de Haagse band The Parlour. Dit gezelschap laat zich inspireren door bands als Peppers. Dancesquad, Rage, Beasties, Prodigy. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje per liter Vieux Oranje per liter U belt, wij bezorgen! "Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 i i kunststofkozijnen Fabricage in eigen fabriek Warmte-lsolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prils Ampèrestraat 4 - Vlaardlngen Telefoon 010-4349833 Al eeuwen lang zoeken medici naar manieren om aan wat mi] betreft de mooiste vinding van de natuur - het oog - te sleutelen. Al in de 17e eeuw werden de eerste voorzichtige staaroperaties uitge voerd en heden ten dage zijn er legio snij- en behandelmethoden. Toch zal een transplantatie van het com plete oog nooit uitgevoerd kun nen worden vanwege de miljoenen zenuwen waar mee onze kij kers aan de hersenen zijn verbonden. Maar aan de voorzijde en achterkant van ons oog zijn de mogelijkheden om het gezichtsvermogen te verbe teren nog niet uitgeput. Zo is er sinds enkele jaren de refractie- chirurgie; een operatietechniek die bril of lenzen overbodig maakt. Deze techniek is nog niet beschik baar voor iedereen, kost veel geld en vraagt een lange herstelperiode. Een heel recente techniek is het inbrengen van twee halve ringetjes van kunststof perspex in het hoornvlies. Ook het bijslijpen van het hoornvlies met een laser of het maken van krasjes wordt regelma tig gedaan. Vaak blijft een bril dan toch noodzakelijk, en lenzen dra gen is na zo'n ingreep veelal onmogelijk. Maar maakt u zich absoluut niet ongerust over mijn beroep; er komen steeds meer mensen bij die een bril of lenzen nodig hebben. 'De vergrijzing' zorgt voor een jaarlijkse toename van ongeveer honderdduizend bril- en contactlensdragers! (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben Nu kan De Erker nog snel inspelen op behoeften van bezoekersmaar men is bang dal dit in gefuseerde vorm niet meer mogelijk is. Zweeds idee vertaald naar Hollandse schuttingcultuur BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten; NS De woningen van het type Aegir zijn er in geschakelde en vrijstaande vorm, ontworpen door architect Vandkunsten. SCHIEDAM Stichting Terra Natura geeft in het weekend van 6 en 7 februari een cursus in het natuurlijk omgaan met paarden. In deze cursus staan lichaamstaal, leiderschap en natuurlijke intuïtie centraal. Cursusleider Piet Baalbergen reisde en leefde zeven jaar met zijn paarden en wagen doorEuropa. In het hechte samenleven met zijn dieren ontdekte hij de natuurlijke taal van paarden. Er tijdens de cursus wordt ook 'bodywork' gedaan en massages met de paarden. De reuzentomaat, symbool voor een grote winst, wordt de trap opgeduwd. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Amazone Renate Putters spreekt enthousiast over deze cursus. „Het is echt een rage binnen de paardenwereld. Ik rij al heel lang en ik werd vroeger erg gefrusteerd omdat mijn paard bij dressuur niet deed wat ik wilde. Bij het 'natuurlijk paardrijden' leer je aan te geven dat je de leider bent over het paard. Dit gebeurt met lichaamstaal en houding. Nu rij ik met veel meer plezier." Voor meer informatie en een folder kan men bellen naar tel. 2730023 of 4541245. Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3