IN KRANT Ondernemers met lege handen Bekneld in auto ÜIMING! Laatste uur slaat voor kinderboerderij Nieuwe toiletten, losloopgebieden en poepafvalbakken Minder klachten bij DCMR loods Racrea 925.438 Schiedam in Cultuurregio Gijs Zwaan naar SWSMC INLIJST- WERK LIJSTEN MAKERIJ VAN LOENEN m Woningen weg voor ziekenhuis DONDERDAG 28 JANUARI 1999, 51e JAARGANG, Nr 4 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: HN RET: prijsstijging onvermijdelijk Guus Haak weg bij SVVSMC SCHIEDAM De provincie Zuid-Holland heeft besloten de Stadsregio Rotterdam 2001 aan te wijzen als Zuid-Hollandse Cu- tuurregio. Hiervoor wil de pro vincie een budget van maximaal 1 miljoen gulden reserveren, mits de deelnemende gemeenten (be halve Rotterdam) bereid zijn zelf eveneens een redelijke financiële bijdrage te leveren. Hierbij wordt gedacht aan een bedrag van 1,50 per inwoner. In het geval van Schiedam zou dat op lopen tot ruim een ton. Schie dam staat in principe positief ten opzichte van het voorstel, en wil meedenken over het program ma, maar heeft nog geen finan ciële toezegging gedaan. Dat hangt af van de invulling van het programma. Bovendien wordt in de Brandersstad in 2000 al het honderdjarig bestaan van het Stedelijk Museum gevierd en voor 2001 staat weer een SCHAT-productie op stapel. Normaal wordt elk jaar een be paalde stad als Zuid-Hollandse Cultuurstad aangewezen. Hier wordt dan een aantal culturele activiteiten georganiseerd. Schiedam is nog nooit Cultuur stad geweest, de stad heeft zich nog nooit kandidaat gesteld. Nu is dus de hele stadsregio verko zen. SCHIEDAM Gijs Zwaan (38) wordt bij SVVSMC de op volger van trainer Guus Haak. Hij stond onder contract bij Ex celsior, was hulptrainer bij Ex celsior en Dordrecht, werd daar na trainer van onder andere Neptunus en werkt nu bij CVV Zwervers. De Hypotheker voor al uw snel en goed, naar v. op de dam in Schiedam tel. 4266192 In een rode Engelse dubbeldekker trekt het bedrijfsleven deze week door de regio om aandacht te vestigen op het belang van de A4. Het is een ultieme poging van de ondernemers om de politiek er alsnog van te overtuigen dat de rijksweg tussen Delft en Schiedam er moet komen. Eerder wist het Tweede-Kamerlid Van Heemst van de PvdA juist een ruime meerderheid tegen de aanleg van de A4 achter zich te krijgen. Het startschot van de actie vond gistermorgen plaats op een winderig Hemaplein in de Schiedamse binnenstad. Daar over handigden N, van Buren en C. Coppens namens het bedrijfsleven een petitie pro~A4 aan wethouder L. Hafkamp. Coppens deed daarbij de ontboezeming onlangs 'in een vlaag van verstandsver bijstering te hebben gepleit voor de aanleg van de A4, in welke vorm dan ook. „Dal is me door de milieubeweging niet in dank afgenomen", zei de Schiedamse ondernemer terugkijkend. „Tele foontjes thuis en bezoekjes aan mijn winkel waren het resultaat. Terwijl ook ik uiteraard wil dat die A4 goed in de omgeving wordt ingepast." VVD-wethouder Hafkamp liet zich door de ondernemers niet vermurwen. „Het standpunt van de gemeente Schiedam is helder. We zijn en blijven tegen de rijksweg en kiezen onverwaardelijk voor verbetering van het openbaar vervoer in de regio." Na Schiedam is de dubbeldekker doorgereden naar VÏaardingen en vanmiddag is door de ondernemersdelegatie in Den Haag een petitie aangeboden aan VVD-fractievoorzitter Dijkstal. Morgen staat een bezoek aan het Westland op het programma. SCHIEDAM De bewoners van de huizen aan de Schiedam- seweg achter het politiebureau hoorden dinsdagavond tijdens de commissievergadering Ruim telijke Ordening, Verkeer en Vervoer dat hun woningen defi nitief moeten wijken voor het nieuw te bouwen fusiezieken huis. Volgens de bewoners hadden zij nooit eerder officieel gehoord dat het ziekenhuis op de plaats van hun woningen kwam en ze waren niet te spreken over het feit dat ze deze berichten uit de media moesten vernemen. Een woordvoerder van de ge meente weerspreekt dit en zegt dat er wel degelijk brieven naar de betrokkenen zijn verstuurd. Twee van de vijf woningen aan de Schiedamseweg zijn in parti culier bezit, de rest is al van de gemeente. De bewoners krijgen een schade loosstelling en Makelaar Anke Bodewes treedt in opdracht van de gemeente met hen in contact om op zoek te gaan naar vervan gende woonruimte. SCHIEDAM Al jaren staat het met stip op de klach tenlijst: hondenpoep. In de Gorzen gaat nu eindelijk het proefproject 'Schiedam-Zuid trapt er niet meer in' van start om dit probleem aan te pak ken. In februari zullen in de Gorzen overal borden te zien zijn met het opzoomerpoppe- tje Oppie dat zijn hond uit laat, om mensen te wijzen op de regels: honden mogen al leen op een hondentoilet of in een losloopgebied poepen en als er onverhoopt toch iets verschijnt op straten, pleinen of in het plantsoen, moet het baasje de uitwerpselen oprui men. Maar wat het anti-poep project nu echt moet doen sla gen, zijn de drie hondenwach ten die controleren of honden bezitters zich echt aan de re gels houden. „De nood was zo hoog, er moest iets aan wor den gedaan", aldus wethouder A. Reijnhout. Bewoners van Schiedam-Zuid zijn al geruime tijd bezig met hun strijd tegen hondendrollen. Al in 1994, bij het opzoomeren, werden groepen bewoners actief op dit vlak. Later kwam dit weer naar voren tijdens de milieudia- loogavonden van 1997 en ook vorig jaar, toen men de manifes tatie Poep Soleil hield om aan dacht te vragen voor de overlast. De regels werden in het verleden al eens verscherpt en er kwamen hondentoiletten, maar dit wilde niet baten. Bekeuring Reijnhout zegt met nadruk dat dit geen anti-hondenliefhebbers campagne is. „We moeten een acceptabele manier vinden om te leven met honden." Om het de mensen makkelijk te maken zich aan de regels te houden, zijn de hondentoiletten uitgebreid van vier tot zeven en de losloopge bieden van twee tot zes. Deze worden schoongehouden door de gemeente. De honden mogen alleen loslopen in deze daarvoor bestemde gebieden. Daarnaast worden er hondenpoepafvalbak- SCHIEDAM Op de Lorentzlaan moest dinsdagmiddag rond twee uur de brandweer eraan te pas komen om een 43-jarige Schiedamer, die bij een aanrijding bekneld was geraakt in zijn auto, uit zijn benarde situatie te bevrijden. De man wilde vanuit een parkeerplaats de rijbaan van de Lorentzlaan opdraaien. Een 25-jarige Schiedammer die op dat moment passeerde, kon hem echter niet meer ontwijken en raakte met zijn auto het voertuig van het slachtoffer. Deze laatste wagen draaide om zijn als en kwam op de andere weghelft terecht, waar hij tegen een geparkeer de auto botste. Daarna draaide de auto door en kwam uiteindelijk weer tegen de auto van de 25-jarige Schiedammer tot stilstand. De 43-jarige bestuurder werd daarbij van de bestuurdersstoel op de bijrijdersstoel geslingerd en raakte bekneld. Nadat de brandweer hem uit de wagen had gehaald, is hij naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. ken in de wijk geplaatst. Om handhaving van de spelregels te bevorderen worden de honden wachten ingesteld. Deze dames surveilleren vanaf maandag 8 fe bruari op onregelmatige tijden en kunnen aan overtreders van de nieuwe 'hondenwet' een be keuring van zestig a tachtig gul den uitdelen. Keukenpapier Op maandagen zijn de wachten wel op een vaste tijd, namelijk van 17.00 tot 21.00 uur aanwe zig, zodat ze ook vragen van bewoners kunnen beantwoor den. Wethouder Reijnhout heeft er goede hoop op dat dit de oplossing voor het poeppro- bleem is, maar hondenbezitter en buurtbewoonster J. Bogerd moet eerst zien of dit project slaagt. Zij laat haar bastaardje Koen meestal gewoon loslopen en ruimt de poep op in een zakje. „Dat is toch een kleine moeite." Een ander zweert bij keukenrol: „Gewoon met twee of drie velle tjes raap je het op. Vies? Ik vind het viezer om het thuis van mijn schoenen af te halen. In de straat ruim ik het ook van andere honden op." Dat de vier voeters aangelijnd moeten wor den, valt niet bij iedereen in goe de aarde. Maar daar weet men Fauteuil BOLIDE wel wat op: een hele lange lijn is ook aangelijnd. Als het project een succes is, wordt het ook in andere wijken gestart. Uiteinde lijk is de opzet om heel Schiedam hondenpoepvrij te krijgen. De nieuwe hondentoiletten zijn te vinden op de hoek van de Lekstraat en de Havendijk; in de middenstrook van de Warande, tegen het bestaande paadje ter hoogte van de nummers 44b en 85 en bij de Willemsbrug op de hoek van de Westerkade en de Nieuwe Haven, tegenover Wes terkade 4 aan de zijde van de woonboten. Nieuwe losloopge bieden zijn de plantsoenstrook onderaan de Havendijk ter hoogte van de garages van het Hoofdplein; een gedeelte van het Volkspark, tussen de Pr. Ber- nhardlaan en de Westfranke- landsedijk en het braakliggende terrein ten noorden van de Maasdijk. De mogelijkheid van een losloopgebied in het park aan de Maasboulevard wordt momenteel onderzocht. De hondenpoepbakken komen bij de Gorzenschool; op de Groenelaan hoek Puttershoekse- straat; in de Nieuwe Maasstraat, hoek Rozenburgerplein en hoek Poortugaalsestraat en in de bocht van de Geervlietsestraat. Om het begin van een honden poepvrij Schiedam-Zuid te vie ren wordt op zaterdag 6 februari van 11.00 tot 13.00 uur een fees telijke inloopbijeenkomst ge houden in het wijkservicepunt aan de Groenelaan 22. SCHIEDAMBij de meldkamer van DCMR Milieudienst Rijnmond zijn in 1998 bijna drieduizend minder klachten binnen gekomen dan het jaar ervoor. In totaal werd 22.198 keer ge klaagd. Dit ging vooral (in 12.454 gevallen) over lawaai. Grote boosdoeners waren hierbij de verkeersvliegtuigen, hoewel dit aantal klachten ruim 1400 lager is dan vorig jaar. Ook kwamen minder klachten over stank, dit is waarschijnlijk te danken aan het slechte weer van het afgelopen jaar, nat en somber. Daarnaast nam de industrie een aantal maatregelen tegen stankuitstoot en voert Rotterdam Airport een beleid om zoveel mogelijk geluidar me toestellen op de luchthaven te laten vliegen. De laatste grote stankgolven van het jaar dateren van 17 en 18 december. Toen kwam bij Elf Atochem isopropylmercaptaan vrij, eerst bij het uitbouwen van een defecte pomp en later door twee lekkages. Dit veroorzaakte 153 klachten over zwavel- en aardgas- lucht en later kattenpisstank uit Schiedam, VÏaardingen en zelfs uit Zoetermeer. Opmerkelijk is dat in de lijst van stankveroorza kers in december voor het eerst sinds lange tijd de Stena Line in Hoek van Holland ontbreekt. Sinds april kan men bij de meldkamer ook klagen over treinla- waai. Hierover kwamen 364 klachten binnen, vooral uit Schiedam (over de spoorbrug bij Kethel) en Rozenburg. De DCMR geeft dit door aan de NS en heeft regelmatig overleg om de klachten te bespreken. De Spoorwegen hebben echter nog geen maatregelen aangekondigd. SCHIEDAM „Het ziet er niet uit. De geiten lopen los op straat, er ligt een dode kip op de weg, het voer is verrot en beschimmeld en er staan steeds plassen water." Zo omschrijft een bewoner van de Vijfsluizenflat de kinderboerderij in de Slachthuisbuurt. „Er komen geen kinderen meer, want de dieren bijten. Niet zo lang geleden hoorde ik ze steeds huilen, dan waren ze in de hand gebeten." Al meerdere malen zijn de politie en dierenbescherming gebeld, „maar die kunnen er niets aan doen", aldus de buurtbewoner. Al vanaf het begin in 1996 is de kinderboerderij ook de gemeente een doorn in het oog. „Deze is eigenlijk nooit geaccepteerd, het is in principe een illegale kinderboerderij", aldus A. Mol, coördinator wijk- en buurtbeheer in West. Sinds de verloedering begon toe te slaan, is de gemeente echt gaan praten over het opheffen van het boerderijtje. Daar leek het bij te blijven. De druk vanuit de gemeente om hiertoe over te gaan is nu echter hoog geworden. Toch hoeft men niet meteen bulldozers te verwachten. „Dat ligt niet in de lijn van het gemeentebeleid. Maar in de komende weken gaan we wel stappen zetten in de richting van opheffing." De gemeente wil met bewoners en de 'beheerders' van het boerderijtje aan tafel om hierover te spreken en hoopt dat zij zullen meewerken. „Als dit niet lukt, moeten we formele stappen nemen", voegt Mol toe. Dat er niet eerder een einde is gemaakt aan de verwaarlozing van de dieren verklaart de coördinator wijk- en buurtbeheer als volgt: „Niet iedereen vindt dat het door de gemeente hard moet worden gespeeld, in verband met het eigen initiatief van bewoners." Omwonenden hoeven zich dus waar schijnlijk niet al te lang meer aan de verwaarloosde boerderij te ergeren, daarvoor slaat binnenkort het laatste uur. Nieuwe 1,61 Stadsblad s Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Schiedam, Broersvest 54 A, 010-4731150 i Hondenwachten moeten Gorzen ft nu eindelijk poepvrij maken Hondenbezitter C. van Doorn en wethouder A. Reijnhout hij de poep-afvalbak. Terwijl één politieman het infuus vasthoudt, probeert een ander de gewonde uit de auto te krijgen Fauteuil Bolide mag zich als kuipmodel in een grote populariteit verheugen. We hebben 'm staan in diverse fleurige bekledingstoffen! van 598,- voor MEENEEMPRIJS! fvj- -V' '^*5.7 De kinderboerderij in de Slachthuisbuurt is de gemeente al jaren een doorn in het oog

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1