Aaibaar en vrolijk 'Ik dacht dat ze me wilden slachten' DEZE WEEK IN PARTY: EMILY EN ALEX: RUZIE BU SJIEK DINER! GEROMMEL BIJ GTST: OOK KIM WEG! ODC kiest beste speler Nieuwe indeling 5e klas ODC/Ursus op zoek naar nieuwe naam SCHIEDAM Kleding maken 'Ouderen in de Buurt' Activiteiten voor ouderen In maart start expositie in Streekmuseum over SPANGEN-ACTRICE MONIQUE: 'IK WAS ZWAAR DEPRESSIEF' SPORT Snelschaaktoernooi HZPS Blauwhuis verslaat Viermolens Bowlers in stedenfinale Verlies met positief kantje Het Nieuwe Stadsblad NIEUWE STADSBLAD 2 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 5-1475 SCHIEDAM Het Emancipa tie Centrum organiseert binnen kort voor migrantenvrouwen een basiscursus 'zelf kleding le ren maken'. In deze cursus wordt men vanaf het begin weg wijs gemaakt in de basistechnie ken. Cursisten maken een kle dingstuk naar eigen keuze. De cursus wordt wekelijks gege ven, behalve op feestdagen en tijdens schoolvakanties en vindt plaats in 'Het Gebouw' aan Broersveld 142 op vrijdagmor gen van 9.30 tot 11.30 uur. Er is ook kinderopvang, hiervoor kan men zich opgeven bij aanmel ding. Aanmelden kan gedurende het hele jaar bij het Emancipatie Centrum, tel. 4734545. SCHI ED A M De medwerkers van het project 'Ouderen in de buurt' nodigen ouderen uit om in één van de contactpunten Wi- baut of Drees een paar gezellige uurtjes per week door te bren gen. Er worden verschillende ac tiviteiten aangeboden, zoals spel, creativiteit, een dagje uit en bijvoorbeeld biljarten. Ook wordt iedere maand een thema met actuele onderwerpen samen met een deskundig persoon be sproken. Men kan iedere dins dag tussen 13.30 en 15.30 uur terecht in wijkcentrum Drees- plein en elke donderdag van 9.30 tot 11.30 uur in wijkcentrum Wi- bautplein. In februari wordt ge sproken over de patiëntenvereni ging, is er crea en een spel. Voor meer informatie over 'Ouderen in de buurt' kan men bellen naar 4715765. SCHIEDAM Dienstencentrum Oost aan de Marconiweg heeft de komende tijd een aantal bijzondere activiteiten op het programma, naast de bestaande. Zo is er op dins dag 16 februari een middag bloem schikken. Van 13.30 tot 15.30 uur kunnen er bloemstukjes worden ge maakt. De kosten zijn 10,- inclusief bloemen. Men moet zich hiervoor wel voor 12 februari opgeven. Elke donderdag is er klaverjasa- vond. Van 19.00 tot 22.00 uur wor den de kaarten geschud. Deelnemers betalen 5,- per maand. Op donder dag kunnen 55-plussers ook mee doen aan gymnastiek. Van 10.00 tot 11.00 uur wordt er op een aangepas te manier gewerkt aan de conditie en lenigheid. Ook als men niet goed ter been is, kan men meedoen. Veel van de oefeningen worden zittend op een stoel gedaan. De kosten zijn 8,- per maand. Dinsdagavond is de dartavond. Bij voldoende belangstelling kunnen van 19.00 tot 21.00 uur.de pijltjes worden gegooid. De kosten zijn 5,- per maand. |loods (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 SCHIEDAM In de Uniso- noreeks van het Stedelijk Mu seum staan van zaterdag 6 fe bruari tot en met zondag 21 maart de werken van Sylvie Zijlmans (l 964) in de schijnwer pers. Met bestaand en nieuw werk maakt Zijlmans een instal latie in de kelder en aula van het museum. De hoge aaibaarheids factor van haar beelden en teke ningen en het vrolijke kleurge bruik spreken tot de verbeel ding. Zijlmans maakt beelden en te keningen en steeds vaker ook installaties waarbij ze uitgaat van de gegeven ruimte. Karak teristiek is de aanwezigheid van teksten of woorden. Werkwoor den als uitdiepen, opblazen, op lichten en stapelen komen regel matig terug in haar werk, de letterlijke overgang van dimen sies vormen daarbij een belang rijk thema. De toeschouwer wordt uitgedaagd het werk te lezen en te begrijpen, maar de werken blijken toch op verschil lende manieren interpreteer baar. In haar gouachtes 'tekent' zij in heldere kleuren dier- en mensfi guren, woorden en letters. Deze werken hebben iets weg van oude schoolplaten, er wordt echter veel gesuggereerd, maar wat precies bedoeld wordt, blijft in het midden. Bij het maken van haar beelden gaat de voor keur van Zijlmans uit naar ma terialen die gesmolten en gego ten kunnen worden, zoals rub ber, paraffine, beton en alumi nium. Niet alleen de afgietsels maken deel uit van het eindpro duct, ook de restdelen of de mallen kunnen het eindproduct zijn. Het werk 'Schwindel/Schwind- le' (1998) bestaat uit schijven van paraffine, een kwetsbaar materiaal dat niet veel gewicht kan hebben en een laag smelt punt heeft. Op de randen van deze mallen staan woorden die juist de mogelijkheden van het materiaal ontkennen zoals 'nicht für Hochstaplers' (niet voor oplichters), waarbij die woorden verticaal leesbaar zijn er er dus toch gestapeld is. In de tentoonstelling is ook het beeld 'De oplichter' (1997) te zien. Het is een beeld van een man die een haas aan zijn oor optilt. De man is gemaakt van een driedi- mensionele schaduw. Hij heeft een helm als hoofd met een lamp erop. 'Een antwoord op een hele moeilijke vraag' (1997) is recent door het museum ana- gekocht. Het is een staande fi guur van aluminium dat met de 'Een antwoord op een hele moeilijke vraag', aluminium en rubber, 63 x 150 x 80 centimeter. rechterhand de wijs en middel vinger opsteekt, het gebaar voor vrede maar ook voor haas. Naast de mensfiguur staat een haas, deze is 'ingewikkeld' in een tweedimensionale rode rub beren haas die gedeelteijk ook door de mensfiguur wordt vast gehouden. Naast de beelden in de kelder is in de aula met behulp van dia projectoren een installatie te zien. Voor de opening van de tentoonstelling heeft Zijlmans een muziekstuk gecomponeerd voor het achttiende-eeuwse or gel dat zich in de aula bevindt. Dit wordt ten gehore gebracht door Adraan KrabbendamDeze muziek wordt ook tijdens de tentoonstelling af en toe ten ge hore gebracht. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op vrijdag 5 februari om 20.00 uur. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon en feestdagen tussen 12.30 en 17.00 uur. door NICK VAN DIEN 0900 - 8998200 SCHIEDAM „Over de enorme ellende in Nederland tijdens de Tweede Wereldoor log is veel bekend. Daaraan is de laatste decennia de nodige aandacht besteed. Veel min der bekend echter zijn de eer ste jaren na de oorlog. Met de bevrijding door de geallieer den in mei 1945 was de ellen de echt nog niet voorbij. Inte gendeel." Jan Anderson wil over deze periode een tentoon stelling inrichten in zijn Streekmuseum aan de Kethel- weg 50 in Vlaardingen. In maart moet de expositie van start gaan onder de veelzeg gende titel 'Mei '45 de bevrij ding - ook van zorgen be vrijd?'. Jan Anderson begon zo'n 35 jaar geleden met het verzamelen van allerlei informatie en attributen uit de Tweede Wereldoorlog. „Aanvankelijk alleen als verza melaar, maar al snel ontstond de wens om mijn verzameling aan anderen te tonen. Ik wilde laten zien wat er werkelijk in de oor logsjaren in Vlaardingen is ge beurd. Uiteindelijk is zo jaren later het Streekmuseum ont staan." Anderson beschikt over heel veel authentiek materiaal. Begin ja ren '70 kreeg hij een tip dat in de melkfabriek Hollandia veel zak- Een foto uit mei 1945, waarop de Vlaardingse bevolking op de hoek van de Schiedamseweg en de toenmalige Maassluissedijk op hun bevrijders staan te wachten. ken stonden, waarin belangrijke documentatie uit de Tweede We reldoorlog zat. Omdat Hollan dia op het punt stond uit Vlaar dingen te vertrekken, stonden de zakken klaar voor vernietiging. Het bleek de administratie te zijn van de Dienst voor de voedsel voorziening, die in de oorlogsja ren in het Hollandiagebouw was gevestigd. Anderson heeft de zakken opgehaald en is thuis maandenlang bezig geweest om de administratie uit te pluizen en te ordenen. Zo kreeg hij een goed beeld van de voedseldistri butie in de jaren 1940-1947. Sterftecijfers „Ja, ook in 1947 werd er nog voedsel gedistribueerd. Wie denkt dat op 5 mei 1945 alle ellende achter de rug was, heeft het goed mis", zegt Anderson. Als bewijs toont hij een artikel uit 'De Luistervink', destijds één van de zeven ondergrondse kranten die Vlaardingen rijk was. Het artikel verscheen enke le maanden na de bevrijding. Het geeft een overzicht van de sterftecijfers per maand tussen januari en juli 1945 en een verge lijking met dezelfde maanden in het jaar 1944. Een opmerkelijk staatje, want hieruit blijkt dat het aantal overledenen in Vlaar dingen na de bevrijding aanzien lijk hoger lag dan in het laatste oorlogsjaar: mei 1945 77 (mei 1944 23) en in juni '45 43 (17). „Dat had een oorzaak", weet Anderson. „De situatie in het westen verslechterde na oktober 1944 toen de Duitsers als straf maatregel tegen de spoorwegsta king besloten geen voedseltrans- port naar het westen meer toe te staan. Er kwam dus niets meer binnen. In Vlaardingen was na genoeg de gehele bevolking af hankelijk van de visserij of de industrie. Beide lagen echter al jaren volledig stil, dus hier was helemaal niets meer aan voedsel te vinden. Uit een verslag van een overleg tussen de Engelse majoor Corcoran - die als eerste bevrijder in Vlaardingen ver scheen - en de toenmalige Vlaar dingse notabelen blijkt dat hon ger in deze stad doodsoorzaak nummer één was. En aangezien er na 5 mei in Vlaardingen nog geruime tijd geen gas, geen elec- triciteit en nauwelijks water was, bleef de situatie nijpend. Sterker nog, op 13 mei liepen hier nog steeds Duitse militairen rond." Vlaardingen telde op dat mo ment 41.000 inwoners, van wie er 5.000 naar Duitsland waren afgevoerd en 25.000 mensen vol ledig waren aangewezen op de gaarkeuken. „Een andere zwarte bladzijde uit die tijd was natuur lijk de strijd in Indië", zegt An derson. „Net toen de Nederland se jongens zover waren dat ze over een nieuwe toekomst kon den gaan nadenken, werden ze naar Indië gestuurd. Strategisch En toen ze daarvan terugkwa men, kregen ze weer het verwijt voor een slechte zaak te hebben gevochten." Na alle ellende van de eerste na oorlogse jaren, was Vlaardingen daarentegen in het begin van de jaren '50 één van de weinige ste den die er redelijk snel weer bo venop kwamen. Dat kwam door de strategische ligging van de stad tussen Rotterdam en het Botlekgebied. Bovendien waren hier diverse belangrijke indus trieën gevestigd. Onder meer met de hulp van het Marshallplan werden ook al vrij snel grote woningbouwprojecten uit de grond .gestampt (Indische Buurt). Onlangs vroeg Anderson via de media Vlaardingers om materiaal uit de na-oorlogse pe riode af te staan voor zijn expo sitie en daarop is goed gerea geerd. „Ik heb inmiddels vol doende materiaal binnen. Ook bijvoorbeeld van het bewakings kamp 'De Vergulde Hand', dat van augustus 1945 tot mei 1948 in Vlaardingen heeft bestaan. Hier werden zo'n 1400 NSB-ers en collaborateurs uit de regio gevangen gehouden, die overdag te werk werden gesteld in fabrie ken in de omgeving en tuinders in het Westland. Die gevangenen werden zelfs een tijdje bewaakt door mensen uit de verzetsgroep De Geuzen." De tentoonstelling 'Mei '45 de bevrijding - ook van de zorgen bevrijd?' is vanaf maart te zien in het Streekmu seum aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. door CHRIT WILSHAUS SCHIEDAM Tieners kijken nieuwsgierig door een raam naar binnen. Op een klein podi um in de bibliotheek vertelt Yasmine Alias staande achter een microfoon over Idil. Een meisje in Somalië, dat op jonge leeftijd een besnijdenis moet ondergaan. „Ik dacht dal ze me wilden slachten", laat Yasmine Idil zeggen. „Ze wil er onderuit zien te komen, maar er-is voor haar geen weg terug." Een bescheiden applaus klinkt op als de auteur van Somali sche afkomst aangeeft dat het verhaal gedaan is. Op haar op roep tot het stellen van vragen, wordt aanvankelijk niet gerea geerd. „Wat kijken jullie somber", zegt Yasmine na enkele ogen blikken tegen de zaal, die het duidelijk allemaal even moet verwerken. „Het is voor ons zo'n vreemde wereld", zegt ie mand. En een andere bezoeker deelt mee: „Je wordt er een beetje sprakeloos van." Dan komt het gesprek toch op gang. Yasmine Alias vertelt dat er in haar geboorteland geen abortusklinieken zijn. Groot moeders zouden kruidenmeng sels kennen, die er voor zorgen dat de geboorte spontaan op gang komt. „Of ze gaan op de buik van een zwangere vrouw dansen, heel gevaarlijk alle maal." Vrouwen worden nog steeds onderdrukt in Somalië, zoveel is wel duidelijk na Alias aange hoord te hebben. „In mijn land is er al negen jaar een burgeroorlog aan de gang tussen rivaliserende stammen. Die heeft er voor gezorgd dat Somalië veranderd is in een grote Sahara. Kinderen van vier jaar lopen al met een ge weer rond en maken daar al gebruik van. Het wordt eigen lijk steeds erger. Maar hoe het er nu precies aan toe gaat in Somalië, dat weet ik niet." In haar land van herkomst, groei de de auteur heel beschermd op. Daarom wist ze ook niet echt wat er aan de hand was. „Op de Nederlandse televisie zag ik voor het eerst beelden van de burgeroorlog. Ik had altijd gedacht dat iedereen het in mijn land goed had!" Een aantal mensen uit het pu bliek wil graag weten hoe Yas mine Alias in ons koude kik kerlandje terecht is gekomen. En dus doet ze nogmaals haar verhaal. Van België of Holland had ze nog nooit gehoord. „Ik dacht dat Nederland een grote boerderij was." Via een vrien din komt Yasmine Alias in Ne derland terecht. In een café in Amsterdam ontmoette ze haar man. met wie ze nu tien jaar een relatie heeft en een dochtertje van zes jaar. „Ik kwam binnen en zag een jongen zitten, die net z'n krant naar beneden deed. Op het moment dat ik hem aankeek, wist ik het zeker: daar zit mijn man. En hij dacht: daar staat mijn Somalische vrouw!" De volgende Schrijversavond, vrijdagavond 26 februari, is Maria Stahlie te gast. Voor haar roman 'Met honderd deu ren' uit 1997, kreeg zij de Mul- tatuliprijs. SCHIEDAM - Ongetwijfeld on der het motto 'Wie denkt dat hij niets is, is niets' wordt bij vijf- deklasser ODC Schiedam aan het einde van het seizoen de spe- ler-van-het-jaar bekend ge maakt. Om de prestaties van de spelers uit het eerste en tweede elftal te kunnen meten, krijgen de voet ballers na iedere wedstrijd een rapportcijfer. Daar blijft het niet bij, want de jury registreert ook de doelpuntenmakers, de men sen die de voorzetten geven, de beste verdediger, middenvelder en aanvaller. Om de winnaars aan het einde van het seizoen (met bijvoor beeld een reisje Parijs) te kunnen belonen, heeft Dijk een aantal sponsors geregeld. SCHIEDAM - De schaakvereniging HZPS organiseert op zaterdag 13 februari in Klubhuis Zuid (Dwarsstraat 42) voor de dertiende maal het HZP VSB toernooi. De deelnemers aan dit snelschaaktoernooi worden op speelsterkte ingedeeld in groepen van 6. Het inschrijfgeld is 12,50. De lunch en een toernooiboekje zijn gratis. Tot en met 11 februari kan men zich aanmelden bij Ivo Lucas, tel. 4265965 of Ronald Lemmen, tel. 4267472. Per groep zijn er voor de nummers 1 en 2 geldprijzen beschikbaar. Het eerste tiental van de schaakvereniging HZPS heeft in het degradatie-treffen tegen Spijkenisse 2 een ruime 6-2 zege behaald. Dankzij de winst namen de Schiedammers enige afstand van de rode streep. Jim Klinge, Peter van Oevelen. Theo van Zessen. Ton der; Kinderen en Ivo Lucas zorgden voor vijf punten. Dankzij de remises van Bob Hoos en Daniël van Loenen werd er nog een punt aan het totaal toegevoegd. Op vrijdag, 12 februari speelt HZPS de uitwed strijd tegen Ortec/CSV 2. SCHIEDAM - De voetbalteams uit de zondag-vijfdeklas beginnen binnenkort in een serie A en een serie B aan de tweede helft. Voor de A-klasse plaatsten zich de nummers één en twee uit de najaarscompe titie. Van de Schiedamse clubs bereikte alleen SVDPW de serie A. De mannen van trainer Rob van Vliet treffen The Harvards, De Roef, FIOS, Jai Hind en Swift Boys. De nummers één en twee promoveren naar de vierde klas. De periodekampioen speelt met de nummers één uit de series BI en B2 om één promotieplaats. In de serie B spelen Schiedamse Boys, Demos en ODC Schiedam. Schiedamse Boys speelt in BI tegen Kralingen, DOZ. Noorderkwartier, Steeds Hooger, RDM en Ammerstol. ODC Schiedam is ingedeeld in B2 met Activi- tas, Real Parbo, Vierpolders, Waddinxveen, FC Pretoria en VND. Demos speelt in B3 tegen HSC, Hillesluis, Oudewater, Dirksland, Zwarte Pijl en RTG. De eerste wedstrijddag is op zondag 7 februari. SCHIEDAM - De commissie die de koppeling van de voetbal clubs ODC en Ursus begeleidt, heeft de leden van beide vereni gingen gevraagd namen aan te dragen voor de fusieclub. Uit de inzendingen zullen drie namen gekozen worden. Deze zullen te zijner tijd tijdens een ledenverga dering worden gelanceerd waar na de aanwezigen hun keuze kunnen maken. In een aan de leden gerichte brief wordt tevens het waarom achter de fusie duidelijk gemaakt. Vol gens de commissie-leden hebben de aanhang van ODC en Ursus een identieke identiteit. In de richting van de Ursusleden wordt opgemerkt dat ODC een prachtig complex heeft en veel jeugdleden („de jeugd heeft de toekomst"). Verder wordt opgemerkt dat „een gezamenlijke mix van beide selecties evenwichter en groter is en dat de kans op succes daar mee wordt vergroot". Tevens noteert men dat Ursus een be hoorlijke know-how heeft opge bouwd in sponsoring en het be geleiden van de selectie naar een sportief hoog niveau heeft getild. „ODC heeft een goed kader dat samen met dat van Ursus garant moet kunnen staan voor een goede toekomst." Vervolgens wordt er aan toegevoegd dat de vereniging door het brede draag vlak financieel draagkrachtiger wordt. SCHIEDAM - In het kader van een nederlaagserie stonden vrijdag in het ANBO-gebouw de biljarters van het Blauwhuis en Viermolens tegenover elkaar. De confrontatie bleef tot aan de laatste carambole spannend. In de slotpartij moest Viermolens-kop- man Gerard Springer het onderspit delven en trok Blauwhuis met een totaal van 83,70 punten aan het langste eind. Viermolens bleef steken op 82,19. Voor de Viermolens volgt vrijdag in het eigen dienstencentrum de laatste wedstrijd uit een twee kamp met Woudhoek. De thuis ploeg verdedigt een voorsprong van 3,84 punten. De aanvang is 19.00 uur. SCHIEDAM - Het junioren team van de Bowlingvereni ging De Walvis heeft zich in de finale van de Jeugdstedenont- moeting goed geweerd. De Schiedamse jongeren speelden drie games en werden achter eenvolgens eerste, tweede en vijfde. Ook de senioren haal den de finale van de Stede- nontmoeting. Het team werd elfde hetgeen als een prestatie van formaat mag worden ge zien omdat de ploeg drie jaar geleden nog op het laagste ni veau acteerde en zich binnen twee jaar naar de landelijke finale knokte. Musis Sacrum eindigde achter De Walvis. Musis, dat in voorgaande ja ren steeds in de top-vier stond, noemt het huidige resultaat een afgang. Winnaar Den Bosch had een pinfall van 7417, De Walvis 7085 en Musis 7016. SCHIEDAM - Hoewel Korenbeurs zaterdag in Krommenie tegen het uit de ere-divisie gedegradeerde Integer Groep opnieuw niet tot winst kwam, was er in het Schiedamse kamp toch enig optimisme te bespeuren. Na het kansloze 10-0 verlies van vorige week bleef de schade nu beperkt tot 3-7. Ook nu verving Wietse Kant de nog steeds gebles seerde Frank Rengenhart. Paul van de Leur bezorgde de Schiedam mers het eerste punt waarna twee partijen pas in de derde game in het voordeel van de Noord-Hollanders werden beslist. Jeroen Bastiaan- sen en nogmaals Van de Leur maakten het trio vol. Lineke Sneller, Sylvia Waterreus en Daniëlle Maas (Korenbeurs 2) zijn hard op weg om hun degradatie in één competitie ongedaan te maken. Ook zij speelden in Krommenie tegen Integer Groep en wonnen er hun tweede wedstrijd (1-9). (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen. tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV. Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben FOTO HEWALD JONGENELIS 'Op 5 mei 1945 was echt niet alle ellende achter de rug' BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS NIEUWE FEITEN!

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3