BREED IT Erwin Blumenfelds obsessie voor schoonheid Kamperen voor beginners en gevorderden Winnares Mysterie Kwartaalprijs gaat met een fraaie Panasonic tv naar huis Ursus boos over afgelasten Kethel Arabische les Wednesday, bij Total Music Ylaardingers aangehouden Bekeuringen voor bromfietser Met hoofd klem in bus Raadsleden op de koffie Omvangrijke tentoonstelling avant-garde fotograaf Stijldansen in Blauwe Brug De rriin - r PU11 %Sk draag je mee. North Sea Ferries bestelt twee grootste cruiseferries ter wereld Zangers gevraagd voor grootste Nederlandse Wereldmuziekkoor Berichten voor sportredactie Laat met vuurwerk Swingen in De Erker 010-272 22 22 ataata DONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 5-482 SCHIEDAM In wijkcentrum Wibautplein start op maandag 8 februari de Arabische les. Er is nog plek voor een paar deelne mers. Wie geïnteresseerd is, kan langskomen bij het wijkcentrum om zich in te schrijven. De lestij den zijn van 9.30 tot 11.00 uur en de kosten bedragen 150,- voor 15 lessen. Voor meer infor matie kan men bellen naar 4715765. SCHIEDAM In Muzikan tencentrum Total Music aan de Calandstraat lila treedt op vrij dag 5 februari de band Wednes day op. Het optreden begint om 22.00 uur en toegang is gratis. ORGELCONCERT Het orgel concert dat voor vrijdag 12 februari staat geprogrammeerd bij de Vrijzin nige Geloofsgemeenschap NPB, gaat wegens omstandigheden niet door. SCHIEDAM Op het Bach- plein zagen politiemensen dins dagavond twee jongens op een bromfiets rijden met een afge broken verzekeringsplaatje. Toen zij de jongens hierover wil den aanspreken, gingen ze er vandoor. Ter hoogte van de Mo- zartlaan konden ze worden klemgereden. De bestuurder van de brommer, een 16-jarige Vlaardinger, gaf in eerste instan tie valse gegevens op. Omdat de politiemensen het niet vertrouw den, werd besloten de jongens mee te nemen naar het politiebu reau. Daarop ging de 16-jarige jongen er te voet vandoor. Zijn bijrijder, een Vlaardinger van 17 jaar, werd wel op het bureau afgeleverd, waajna een onder zoek werd ingesteld naar de be stuurder. Die werd uiteindelijk lopend op de Lepelaarsingel in Vlaardingen aangehouden. SCHIEDAM Op de Burge meester van Haarenlaan werd dinsdagochtend rond half twaalf een jongen op een snorfiets staande gehouden om te contrle- ren of hij in het bezit was van een bromfietscertificaat. Er bleek dat hij op een brommer reed en niet op een snorfiets. Verder had hij geen certificaat. De jongen is bekeurd voor het rijden zonder certificaat, zonder helm en het onterecht voeren van oranje pla ten. SCHIEDAM Een 81-jarige man is dinsdagmiddag rond twee uur gewond geraakt nadat de bus waarin hij zat plotseling moest remmen. De bus reed over de Nieuwe Damlaan in de rich ting van de Sporthalstraat. De passagier werd door het plotse linge remmen gelanceerd en kwam met zijn hoofd klem te zitten tussen het chauffeurshokje en de verwarming. Het slachtof fer liep daarbij lichte verwondi- gen op aan zijn hoofd. Hij is overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. SCHIEDAM Tijdens de kof- fie-inloop in 'Het Gebouw' van vrijdag 5 februari, komen de ge meenteraadsleden A. Elenbaas- van Ommen (VVD) en W. Her mans (PvdA) op bezoek. Het doel hiervan is mensen kennis te laten maken met de vrouwelijke raadsleden en te komen tot in formatie-uitwisseling met de be zoeksters, zodat men weet wie voor welk beleidsterrein verant woordelijk is en waar men als 'gewone' burger met vragen te recht kan. Op deze manier kun nen de raadsleden ook horen wat er onder de Schiedamse vrouwen leeft. Tussen 10.00 en 12.00 uur zijn Elenbaas en Her mans op de koffie aan het Broersveld 142. n het Joods Historisch Mu seum is vanaf 5 februari Ob sessie voor schoonheid. Avantgarde fotografie van Erwin Blumenfeld te zien. Na Londen, Zürich, Lausanne en Berlijn is deze omvangrijke tentoonstelling, die zoweLde Galerijen als de Omloop van het museum beslaat, nu voor het eerst in Nederland te zien. Circa 250 werken, voor het grootste gedeelte specta culaire 'vintage' foto's, maar ook een aantal tekeningen, collages en tijdschriften wor den geëxposeerd en zijn te zien tot en met 25 april. Erwin Blumenfeld (Berlijn 1897 - New York 1969) is vooral be kend geworden vanwege zijn la tere werk als modefotograaf. Hij werkte voor Vogue en Har per's Bazaar, eerst in Parijs, la ter in New York, en ontwikkel de zich tot de meest gevierde (mode)fotograaf van zijn tijd. Blumenfeld definieerde zichzelf als kunstenaar voor wie in woord en beeld de vrouw een hoofdthema was: haar gezicht, haar lijf en haar erotische uit straling. Fotomontage Hitier Maar ook zijn overige werk is van groot belang. Zo werd de fotomontage van Hitler, die hij in 1933 maakte, in de Tweede Wereldoorlog massaal als anti- oorlogspropaganda boven Duitse steden uitgestrooid door de Amerikaanse luchtmacht. Op één van zijn meest opmerke lijke zelfportretten is hij te zien als slachtoffer van het natio- naal-socialisme met een haken kruis op het voorhoofd en als onderschrift met de hartelijkste groeten uit het gedachten-con centratiekamp. De expositie werd aanvankelijk samengesteld voor de Londense Barbican Art Gallery door Wil liam Ewing. En net als in de andere steden waar de tentoon stelling eerder te zien is geweest, zullen ook in Amsterdam lokale accenten worden aangebracht. Artistieke smeltkroes De Joodse Erwin Blumenfeld groeide op in een gegoed milieu. Al op tienjarige leeftijd kreeg hij een fotocamera cadeau. De dood van zijn vader in 1913 maakte een abrupt einde aan een gelukkige jeugd. De familiezaak bleek vrijwel bankroet en het perspectief op een verdere opleiding was daar mee verloren. Noodgedwongen ging Blumenfeld als modeont werper aan het werk. Berlijn was in die tijd een artistieke smeltkroes en het centrum van de internationale avant-garde. Nederlandse tak van Dada Tijdens de Eerste Wereldoorlog vestigde de anti-kunst in de vorm van Dada de aandacht op zich. Erwin Blumenfeld en zijn jeugdvriend Paul Citroen voel den zich tot deze wereld aange trokken. In 1918, vlak na de beëindiging van de oorlog, vluchtte Blumen feld naar Amsterdam, waar hij zeventien jaar zou wonen en werken. Hij trouwde met Lena, de nicht van Paul Citroen. In Amsterdam vertegenwoor digden Blumenfeld en Citroen de Nederlandse tak van Dada. Blumenfelds eigen Dada-wer- ken uit deze tijd geven blijk van zijn belangstelling voor de tragi komische dimensie van leven. Untiteld nude van Erwin Blumenfeld uit 1937 oorlog, religie en mystiek. De collage 'Charlie' toont een aan tal van deze thema's zoals uitge drukt door zijn held Charlie Chaplin. Om in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien, opende hij in 1923 een winkel in leder waren in de Amsterdamse Kal- verstraat. Toen hij naar een paar panden verder verhuisde, vond hij tot zijn verrassing een volledig uitgeruste fotostudio. Daar maakte hij zijn eerste por tretten en naakten. In diezelfde tijd ontstonden ook de fotoportretten van bekende Nederlandse en buitenlandse kunstenaars, zoals van de schil ders Charley Toorop en Carel Willink, de beeldhouwers John Raedecker en Hildo Krop, de architect Gerrit Rietveld, de fo tografe Eva Besnyö en de Bau- haus docent Moholy-Nagy. Bezetenheid Het werk dat hij in Amsterdam had gecreëerd vormde de basis voor zijn latere succes. Hier ontstonden de eerste experi mentele foto's met meervoudige belichtingen, speciale afdruk- technieken en montagetrucs. In zijn studio gebruikte hij spiegels en half doorzichtig materiaal zoals sluiers en matglas om spe ciale effecten te bereiken. In zijn donkere kamer werkte hij met de bezetenheid van een alchemist om de meest onge bruikelijke effecten te bereiken. In de Kunstzaal van Carel van Lier aan het Rokin werd zijn werk in 1932 voor het eerst ge toond. In Nederland waren de kritieken negatief, maar in Pa rijs niet. Hij vertrok in 1936, na het fail lissement van zijn winkel, dan ook naar Parijs, waar hij na korte tijd zijn eerste successen kon vieren bij het modeblad Vogue. In 1941 verhuisde hij naar New York, waar hij zijn reputatie als modefotograaf de finitief zou vestigen. De tentoonstelling wordt bege leid door een Engelstalige publi catie met 235 prachtige illustra ties waarvan 47 in kleur, uitge geven door Thames and Hud son in Londen: Blumenfeld. A Fetish for Beauty. Rondom de tentoonstelling heeft het Joods Historisch Mu seum in de periode februari tot mei een afwisselend en uitge breid evenementenprogramma. Het Joods Historisch Museum zit aan het Jonas Daniël Meijer- plein 2-4 in Amsterdam, tel 020-626 99 45, 24-uurs info 020-625 42 29. Het museum is dagelijks open van 11-17 uur. Voor wie zich op de volgende kampeervakantie wil gaan oriënteren is de nieuwe beurs Caravan en Kampeerwereld '99 een must. Zowel fervente als beginnende kampeerders kunnen er hun hart op halen. Of het nu gaat om de aan schaf van een nieuwe caravan, een voortent of informatie over de leukste campings, het is allemaal te vinden op deze beurs. Van donderdag 4 tot en met zondag 7 februari vindt in het vernieuwde Ahoy' complex in Rotterdam voor de eerste keer Caravan Kampeerwereld '99 plaats maar het is de bedoeling dat dit een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Compleet aanbod Tal van leveranciers op caravan- en kampeergebied, maar ook campings en andere dienstverle ners zullen zich in Rotterdam presenteren. In dit eerste jaar laat deze beurs diverse facetten van het kamperen zien zoals ca- W«»®SiSlïi8p«l 7 Voor wie nog nooit gekampeerd heeft is het huren van vouwwagen een goed begin ravans, vouwwagens, campers, stacaravans, tenten, voortenten, campinginformatie, outdoor, ac cessoires en nog vele andere za ken. Op het gebied van caravans zijn er in het totaal maar liefst 30 merken aanwezig. En meer dan 40 verschillende merken van on der andere campers en kampeer- tenten. Primeurs Op de beurs zijn ook veel pri meurs te vinden. Van alle secto ren worden de nieuwste ontwik kelingen en modellen getoond. Zo wordt ook de Carver Euro Mover gepresenteerd, een revo lutionair nieuw aandrijfsysteem, dat de caravan met een druk op de knop op exact de gewenste plaats zet. Zelfs aankoppelen op de trekhaak van het voertuig is eenvoudig. Voor wie alvast een kampeerbe- stemming in binnen- of buiten land zoekt, bieden de voorlich tingsstands van de ANWB en de ACSI uitkomst. De ANWB heeft bij de stand een complete winkel met folders en reiskaar ten. Ook bij de ACSI vindt men veel toeristische informatie over de leukste, mooiste en gezelligste campings van Europa. Verhuur Voor wie nog nooit eerder ge kampeerd heeft en het eens wil uitproberen, is het huren van een caravan of een vouwwagen een uitstekend idee. Maar zo is ook goed na te gaan waar de nieuwe aankoop aan moet voldoen. Di verse leveranciers kunnen alle in formatie verstrekken over tarie ven en mogelijkheden. Gelijktijdig met Caravan en Kampeerwereld '99 vindt op 6 februari de Tour Caravan To taal Show plaats. Tour Caravan Totaal is een infoshow over wat er met een caravan of camper allemaal mogelijk is. De bezoe ker van de Tour Caravan Totaal Show kan zonder enige koopver- plichtinguitgebreid kennisma ken met het allernieuwste op het gebied van kamperen met een caravan of camper. Tijdens de show wordt er getoond wat er met een caravan en camper alle maal kan. Reisimpressies Diverse deelnemende bedrijven en organisaties presenteren pro ducten en diensten die het plezier en de veiligheid van het kampe ren op een hoger plan brengen. Dat gebeurt via een spectaculai re multi-vision-beeld- en geluids show - met onder meer schitte rende reisimpressies en toeristi sche informatie. Bovendien is er ook een 'vakantie info-marktje' met stands waar men nadere productinformatie en documen tatie kan krijgen. Caravan en Kampeerwereld '99 vindt van donderdag 4 tot en met zondag 7 februari plaats in Ahoy' Rotterdam. De openings tijden zijn: donderdag 4 en vrij dag 5 februari 11,00-22.00 uur zaterdag 6 en zondag 7 februari 10.00-18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 14,50, kinderen van 6 tot en met 12 jaar en 65+ betalen f7,50. Edt en Max willen zich voor Anja Kort best even een breukje tillen foto: LEUNIS VERLINDE Er is weer een Mysterie Kwar taalprijs uit. De gelukkige win nares is Anja Kort uit Krimpen aan de Lek. Ze ontving haar uiterst fraaie Panasonic televisie uit handen van de heer Kaptein, directeur van MEGA ELSHOUT die haar het cadeau overhandigde vanuit een samenwerkingsver band met De Havenloods Wie dit goede voorbeeld graag volgt, kan om te bgeinnen iedere week meedoen. Per week zijn er fraaie prijzen ter waarde van 250 gulden binnen te slepen en per kwartaal één van ongeveer 2500 gulden. Kijk voor alle benodigde infor matie - ook over de beoogde goede doelen - elders in deze krant op de speciale Mysterie pagina. SCHIEDAM In de Blauwe Brug begint dinsdag 23 februari een nieuwe cursus stijldansen. Docenten Nel en Gerard Stof bergen geven les in verschillende dansen. De lessen beginnen om 20.00 uur en eindigen om 22.00 uur. Door de speciale opzet van de lessen ontstaat een gezellige sfeer. Men kan zich, liefst per koppel, inschrijven aan de recep tie van het wijkcentrum aan het Bachplein, tel. 2470464. Tram 1 stopt voor de deur. 'Mijn zoon en rtui- zenden andere reumapatiënten kunt u helpen met geld. Alvast bedankt!' Den Haag. Dank 70 70 70 848. P&O North Sea ferries heeft een order geplaatst voor de bouw van de twee grootste cruiseferries ter wereld bij de Italiaanse werf Fincantieri. Het eerste veerschip wordt in april 2001 geleverd, het twee de indecember 2001 De cruiseferries zullen worden ingezet op de route Rotterdam- Huil. De maximum snelheid van de schepen zal 22 knopen zijn en daarmee wordt de nachtelijke overtocht van 13,5 uur met 2,5 uur verkort. De schepen zullen vier andere vervangen, die nu op die route opereren. Deze sche pen worden ingezet op andere P&O North Ferries diensten die daarmee verbeterd worden. De cruiseferries hebben een ca paciteit van 1360 passagiers en een bemanning van 136 perso nen. Nieuw is een speciaal ont worpen autodek voor 250 auto's dat bereikbaar is via een aparte toegang aan de zijkant van het schip. De drie vrachtdekken krij gen een capaciteit van 3400 run ning meters plus 1500 running meters voor tweehoog geladen containers. In totaal kunnen de schepen ongeveer 400 vrachteen heden vervoeren. De vracht wordt geladen via de achterklep. De twee nieuwe schepen zullen zich niet alleen onder de grootste en snelste ferries ter wereld scha ren, maar introduceren tevens een nieuw concept van luxe ac- comodatie en innovatieve facili teiten. Er komen 546 Special hutten die allemaal en eigen douche en toi let hebben. De luxe Suites en State Rooms zijn met zithoekjes ingericht en hebben een panora ma uitzicht. Dirigent Rineke Marwitz wil het grootste Wereldmuziekkoor van Nederland bijelkaar brengen waarmee zij op de Paasheuyel in Vierhouten vanaf vrijdagavond 11 juni tot en met zondagmid dag 13 juni zal zingen. Het doel van dit grootste Wereldmuziekkoor is de belangstelling voor andere culturen en specifiek voor Wereldmuziek te vergroten. Rineke Marwitz hoopt via deze poging tot vermelding in het Guinness Book of Records, maar dan heeft zij wel 1670 zangers en zangeressen nodig. Deelnemers die zich opgeven krijgen een oefenband en bladmuziek thuisgestuurd. Op 11 juni is de eerste repetitie en een voorstelling van het Wereldmuziekkoor uit Nunspeet met medewerking van de We reldmuziekband ES 5. Zaterdag wordt er de hele dag geoefend en op zaterdagavond vindt er weer een voorstelling van een buitenlandse muziek-, zang- en dansgroep plaats. Op zondagmorgen is dan de generale repetitie, met medewerking van bekende muzikanten, die gespecialiseerd zijn in het spelen van Wereldmuziek. Op zondagmid dag wordt er een live cd registratie gemaakt. Kosten voor dit weekend bedragen f155,- op basis van kamperen. Tegen een meerprijs, kan men bedden, stacaravans of Finse blokhut ten huren. Voor informatie en een folder kan men terecht bij Rineke Marwitz en Conny Timmermans, telefoon/fax: 0182-631 240. SCHIEDAM Veiligheidsas sistenten hebben dinsdagmiddag rond half twee in de De Wilde- straat een 13-jarige jongen uit Maassluis aangehouden omdat hij vuurwerk afstak. Hij is over gebracht naar het politiebureau, waar hij even later werd opge haald door zijn ouders. De jon gen is doorverwezen naar het bureau Halt. SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen recht streeks per fax aangeleverd wor den. Hiervoor is het nummer 010-5913733 beschikbaar. Post kan geadresseerd worden aan Postbus 258, 3140 AG Maassluis of bezorgd worden op het redac tie-adres Westhavenkade 14, Vlaardingen. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 6 fe bruari een gezellige swingavond gehouden. Er worden allerlei sorten muziek gedraaid al naar gelang de wnsen van de bezoe kers. Deze avond is bedoeld voor bezoekers vanaf 35 jaar. De entree is gratis. De zaal is open om 20.00 uur en de avond begint om 20.30 uur. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met wijkcentrum De Erker, Jan van A vennesstraat 32, tel. 4267767. SCHIEDAM - Omdat de thuis wedstrijden werden afgelast hoefden ODC en Ursus zondag opnieuw niet in actie te komen. De beslissing van de consul om sportpark Kethel in de ban te doen viel vooral bij Ursus, dat deze competitie nog slechts acht maal aan voetballen toekwam, in heel slechte aarde. „We zijn rond twaalf uur op het veld ge weest en toen was het prima bespeelbaar", mokt trainer Jaap van de Nol. „Als het afkeurings- beleid niet verandert, komen we helemaal niet meer aan voetbal toe." Maar volgens consul Cor Valk is de toorn van Ursus niet terecht. „Want op dat veld was met goed fatsoen niet te voetballen. Het was echt levengevaarlijk." Ursus houdt echter staande dat de piste bespeelbaar was en vraagt zich af waarom niet besloten werd om het veld later in de ochtend te herkeuren. Valk haalt niet be grijpend de schouders op en stelt dat het om even over negen uur, toen hij met ODC-wedstrijdse- cretaris René Scheers het veld keurde, duidelijk was dat het zwaar bevroren en dus keiharde veld zich in de loop van de och tend onmogelijk kon herstellen. „In de doelgebieden was er twee dagen eerder zo intensief geprikt dat de plaggen omhoog staken. Het leek veel op een wasbord. Ik loop al heel wat jaartjes mee en ik weet heel goed wanneer er wel en wanneer er niet gespeeld kan worden. Hier kon dus echt niet op gespeeld worden." Ook het tweede veld - voormali ge veld van DRZ - dat als alter natief kan dienen werd door Valk afgekeurd. „Daar staat doordeweeks namelijk zoveel water op dat het in een vorstpe riode keihard wordt. Vooral op de plek waar de doelman staat is het dan een ijsvlakte. In zo'n situatie is voetbal echt onverant woord." Ook onder normale weersomstandigheden is de kwa liteit van de velden in sportpark Kethel verre van optimaal. „Gras staat er nog nauwelijks op. Het is dramatisch." Wat heeft de Castor fiber met u te maken..? Het Zuidhollands Landschap /TPr at t Étttat U (oio JOODS HISTORISCH MUSEUM - - .-J- Nationaal Reumafonds (<j-£) CO O) co O X X Niets, hij kent u niet eens! Het voortbestaan van dit dier, ook wel de Bever genaamd, is echter sterk van u afhankelijk! Word daarom lid van het Zuidhollands Landschap voor slechts 35,- per jaar en ontvang naast het schitterende kwartaal- magazine CE HE EL GRATIS ós rijk geïllustreerde Groengids van Zuid-Holland. lUcJittlA

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9