Het Nieuwe A Hèt autonieuws voor MaaSPiqq J Schiedam en omgeving Hyundai lanceert speciale uitvoering van Coupé F2 Ford Mondeo ST200 moet sportieve rijders bekoren Opel Astra besteller wint eretitel 'Van of The Year' k met gouden randje ÏA Kleinere uitvoering Mitsubishi Pajero Rij-impressie Subaru Legacy Touring Wagon 2 UK WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 Hyundai komt met een speciale editie van de Coupé, die wordt ingezet bij het internationale rallykampioenschap. De Coupé F2 sluit aan bij het sportieve succes van de Koreaanse fabri kant en wordt geleverd met een extra riante uitrusting. De prijs blijft ongewijzigd, namelijk 44.950 gulden. Onder de motorkap van de F2 huist de bekende tweeliter zestienklepper van de Zuid-Koreaanse fabrikant. De motor levert 102 Kw/ 138 pk en zwiept de Hyundai naar een top van meer dan tweehonderd kilometer per uur. Een solide weglig- ging en krachtige reminstallatie zorgen voor een maximale controle. Hyundai heeft de F2 riant aangekleed. De luchtin laat in de bumper heeft een sportieve honingraat grille en de dorpels zijn voorzien van speciale beschermers. In het interieur zorgen velours mat ten en een aluminium versnellingspook voor een luxueus en sportief accent. Aan de buitenzijde verraden de F2 badges het bijzondere karakter van deze Coupé. De metallic of mica lak is gratis bij het F2 pakket inbegrepen. Tot het uitrustingspakket van de Coupé F2 behoren daarnaast onder andere twee airbags, ABS, airconditioning, sportstoelen, achterspoiler, elektrische ramen en spiegels, getint glas, mistlampen en lichtmetalen velgen met brede 205/15 inch banden. De Ford Mondeo blijft een succesvolle auto in het marktsegment van de hogere middenklasse. Het is een auto die van meet af aan zowel za kelijke als particuliere rijders heeft aangesproken (De Mon deo was Auto van het Jaar 1995 en Zakenauto van het Jaar 1995). De facelift van twee jaar geleden heeft de be langstelling extra aangewak kerd. Voor het modeljaar 1999 heeft Ford de Mondeo op tal van punten verfijnd. Onder de motorkap van de Mondeo bevindt zich een nieuwe generatie ZETEC-motoren. Alle uivoeringen staan op 15 inch wielen, een passagiersairbag be hoort nu ook tot de standaar duitrusting en het interieur is verfraaid met nieuwe bekle- dingsstoffen. Op de meeste ver sies kan voor nog geen tweedui zend gulden een gecombineerde j radio/cassettespeler en satalliet- navigatiesysteem van Ford af fa briek worden ingebouwd. Wat aan de Mondeo nog ont brak was een sportieve versie. Ford heeft op dit gebied immers een reputatie op te houden. De fabrikant is niet alleen veelvul dig rallywinnaar met de legenda- rische Escort maar ook de leve rancier van de tot nu toe al nog altijd succesvolste Formule I krachtbron. Om de sportieve rijders te beko ren heeft Ford de ST200 ontwik kelt. Hij wordt geleverd als vier- deurs, vijfdeurs en wagon. On der het ingetogen uiterlijk ver bergt de ST200 een 2,5 liter Du- ratec V6 blok met een vermogen 200 pk en een koppel van 230 Nm. De krachten worden in goe de banen geleid door ABS met elektronische remkrachtverde- ling EBD, dubbelwerkende elek tronische tractiecontrole ETC en geventileerde schijfremmen rondom. De uiterlijke verfraaiingen van de deze sportieve Mondeo be staan uit een race honinggraat- grillem verlaagde bumpers, si- deskirts, licht uitgebouwde wiel kasten en het ST200-logo en sierstempels. De ST200 staat op 14 spaaks lichtmetalen 17 inch Motorsport velgen met 215/45 banden. Het interieur is voorzien van Re- caro sportstoelen met lederen randen en side airbags, verstel bare stuurkolom, leder stuur wiel, blauwe wijzerplaten en Ke- vlar-effect op het instrumenten- paneelm schakelpook en portier panelen. De driedeurs bestelwagen uit voering van de Opel Astra is gekozen tot 'Van of the Year 1999'. De eretitel werd toege kend door een internationale jury, bestaande uit zestien vakjournalisten. De nieuwe Astra Van is afgelopen no vember gelanceerd in tien Eu ropese landen. Eind vorig jaar waren 9.500 van de nieuwe en oude versie aan de man ge bracht, waardoor een Euro pees marktaandeel werd gere aliseerd van 5,2 procent. Met name in Engeland was de bedrijfswagenversie van de Astra uiterst succesvol, met een marktpercentage van boven de 50 procent, waardoor de eerste plaats zelfs zeker werd zonder de aantallen van de concurrentie te hoeven tellen. In 1999 is de ver koopverwachting van Opel- /Vauxhall meer dan 15.000 Astra's Van voor Europa. Opel Nederland verwacht dit jaar duizend exemplaren van de Astra Van te verkopen, het dub bele aantal ten opzichte van vo rig jaar. In ons land is ook een vijfdeursuitvoering van de Van op de markt. De Astra Van is gebaseerd op de personenwagenversie en biedt daardoor niet alleen uitstekende vervoersmogelijkheden in het kleinzakelijk transport, maar ook goede rijeigenschappen. De Van beschikt net als de 'geelken- teken' uitvoering over de gea vanceerde DSA (Dynamic SAfe- ty) wielophanging en is uitgerust mer een in hoogte en lengte ver stelbaar stuur. De beschikbare krachtbronnen variëren van de viercilinder 1.6- liter benzinemotor (55 kW/75 pk) en de 1.7 turbodiesel (50 kW/68 pk) tot de direct ingespo ten tweeliter turbodiesel met 16- kleppen technologie en 60 kW (82 pk). De benzine- en direct ingespoten dieselmotoren kunnen worden voorzien van Opel's automati sche vierversnellingsbak. De Astra Van is in Nederland leverbaar vanaf 24.995 gulden excl. btw. Subaru is 25 jaar actief in Nederland. Om dit jubileum kracht bij te zetten het merk een Impreza STARS 25 uit. Deze limited edition is gebaseerd op de Impreza GT Turbo AWD en beschikt derhalve over gelijke sportieve kwali teiten. Met een de 218 pk/ 160 kW sterke motor onder de kap, haalt de turboversie een top van 231 km/u en aceeleert in 6,3 seconden van stilstand tot honderd kilome ter per uur. Het exclusieve karakter van de STARS 25 komt tot uitdrukking in de speciale earrosseriekleuren 'Black Mica' en 'Blue Steel', waarin ook de deurgrepen, buitenspiegels en skirts rondom zijn gespoten. De auto staat op goudkleurige 16' lichtmetalen wielen en is verder herkenbaar aan het speciale goudkleurige logo. Het inte rieur oogt evenees zeer fraai door de 'metal look' van de middenconsole en de aparte bekleding die deels bestaat uit zwarte stof en deels uit blauw alcantra. De standaard uitrusting is uitgebreid met een kaartleesspotje en afstand bediening bij de centrale portiervergrendeling. De strikt gelimiteerde 'STARS 25'- uitvoering kost name lijk slechts 53.495 gulden. In het 4x4-segment is de Mit subishi Pajero een bijzondere speler. De luxueuze vierwie- laangedreven auto is onver slaanbaar in het terrein en biedt daarnaast een mate van comfort waar menig perso nenauto niet aan kan tippen. Dit jaar nog introduceert Mitsubishi een kleine versie van de Pajero. Deze auto zal bij Pininfarina in Italië wor den gemaakt. Het afgelopen jaar onderging de grote Pajero enkele bescheiden retouches. Zo kreeg de auto iets dikkere wielkasten. Onderhuids profiteert elke Paje ro van de modernste techniek. Door jarenlange deelname aan tal van rally-evenementen, zoals bijvoorbeeld Granada Dakar, heeft Mitsubishi een enorme kennis opgebouwd op het vlak van onverwoestbare 4x4-tech- niek. Een voorbeeld hiervan is het reuze praktische Super Select 4WD-systeem, dat ook in de nieuwe kleine Pajero te vinden zal zijn. Tot 100 km/uur kan de bestuurder van de Pajero tijdens het rijden overschakelen van 2WD naar 4WD. Geavanceerd onderstel Het veersysteem van de Pajero is zeer geavanceerd en vooral ook heel robuust uitgevoerd. Vóór heeft de auto dubbele wishbone wieldraagramen met torsiestan gen en een stabilisatorstang. Deze combinatie zorgt voor een stabiel en gecontroleerd rem- en bochtgedrag. De banden houden zelfs onder extreme omstandig heden maximaal contact met het wegdek. Tevens wordt het dui ken van de koets bij sterk rem men sterk beperkt. Achter heeft de Mitsubishi een as die op drie punten is beves tigd. Deze zorgt voor optimale controle van de auto, ook op onverharde ondergrond. De for se wielbasis, hoge bodemvrijheid en goed afgestemde vering resul teren in maximale stabiliteit en controle, ongeacht de onder grond. Bij de meest luxe toegeruste Pa jero, de Longbody 3.5 V6, kan de bestuurder de vering aanpas sen aan de ondergrond en de rijstijl. Standaard beschikt elke Pajero over een beperkt slipdifferen- tieel. Hierdoor behoudt de Mit subishi altijd tractie, zelfs als één of meer wielen het contact met de ondergrond is verloren. De V6 Longbody heeft standaard tevens een differentieelsper op de achteras. Voor de overige uit voeringen is dit verkrijgbaar als optie. Twee carrosserievarianten De Pajero is er met een korte (driedeurs) en met een lange wielbasis (vijfdeurs). De drie deurs versie biedt keuze uit drie motorqn, twee turbodiesels en een zescilmderbenzinemotor. De turbodiesels hebben een inhoud van respectievelijk 2,5- en 2,8 liter. Beide hebben een turbo met intercooler. De 2.5 is goed voor 73 kW/100 pk en een kop pel van maximaal 240 Nm. Deze versie is met een gecombineerd verbruik van 10,9 liter per hon derd kilometer tevens de zuinig ste uit de Pajero-reeks. De 2,8 liter turbodiesel levert 92 kW/125 pk en een koppel van 292 Nm. De V6 benzinemotor komt aan een maximaal vermo gen van 130 kW/176 pk en het koppel bedraagt maximaal 255 Nm. Voor de zogenaamde 'longbody' Pajero biedt Mitsubishi zowel de hierboven beschreven 2,8 liter turbodiesel als een 3,5 liter V6 benzinemotor aan. Deze zesci linder heeft 24 kleppen en levert 143 kW/195 pk bij 5.000 toeren per minuut. Het maximale draaimoment bedraagt een im posante 313 Nm. De Pajero met lange wielbasis heeft een toegestaan aanhanger gewicht van maximaal 3.300 kilo. De korte versie mag 2.800 kilo trekken. Om de veiligheid te waarborgen heeft elke Pajero standaard twee airbags en stalen beveiligingsbal- ken in alle vier de portieren. Een antiblokkeer-remsysteem is le verbaar als optie. De 3.5 V6 Longbody heeft dit systeem standaard aan boord. Subaru staat bekend om haar permanent vierwielaangedre- ven modellen. Van de kleinste tot de grootste Subaru, alle maal zijn ze voorzien van vier aangedreven wielen. Dit is niet alleen veiliger tijdens slechte weersomstandigheden, ook zijn ze zeer goed inzet baar als trekauto, zo bewijzen ze ieder jaar weer bij de ANWB-verkiezing van 'Trek auto van het Jaar. Nederland is typisch zo'n land waar zeer veel caravans op de weg ver schijnen. Met een Subaru als trekauto neem je praktisch iedere helling. En de keus is opnieuw uitgebreid, met de Legacy Touring Wagon AWD, leverbaar met een 2.0 liter of 2.5 liter boxermotor onder de kap. Zowel de 2,0 liter als de 2.5 liter versie is leverbaar met een vijf versnellingsbak of viertraps au tomaat die gekoppeld zijn aan de beproefde boxermotoren. De 2.0 liter levert een vermogen van, 92 kW 125 pk en heeft een kop pel van 184 Nm bij 3.600 tpm. Bij de 2.5 liter bedraagt het ver mogen maar liefst 115 kW/156 pk en het koppel is 223 Nm bij eveneens 3600 tpm. Dat heeft tot gevolg dat de 2.0 liter een aan hangergewicht mag trekken tot 1.600 kg bij de handgeschakelde versie die bovendien voorzien is van een hill-holder, die voor komt dat de auto bij stilstand op een helling achteruit rijdt. De versie met viertraps automaat mag 1.500 kg trekken. Kom je bij de 2.5 liter uitvoering dan mag er zelfs 1.800 kg achter de Touring Wagon gehangen wor den. Bij deze versie is overigens geen hill-holder aanwezig. De 2.0 en 2.5 liter versies met vijf- bak zijn tevens voorzien van een hoge en lage gearing. Vlakker Wat maakt de Subaru Touring Wagon AWD zo bijzonder. Wel nu, de auto is uitgerust met een speciale achterasconstructie, multilink genaamd. Dit systeem heeft een tweeledig doel: ener zijds het optimaliseren van de rij-eigenschappen, anderzijds het besparen van ruimte. De con structie is namelijk zodanig dat er zich in de laadruimte nauwe lijks obstakels bevinden. Anders gezegd de laadvloer is vlakker en er is 14 centimeter meer ruimte tussen de wielkasten. Normaal bedraagt het laad volume 528 liter en bij neergeklapte achter bank in twee ongelijke delen 1.646 liter. Onder de laadvloer is zelfs een ruimte voor het opber gen van kleine spulletjes zoals poetsmiddelen, gevarendriehoek of verbanddoos. Verder treffen we een ruim dashboardkastje en opbergvakken in de portieren aan. Wij noteerden ook nog be kerhouders in de middenconsole en een opbergruimte tussen de voorstoelen Stil Het interieur onderging een face-lift. Jammer is wel dat de Japanners zo star zijn in het kie zen van kleuren. Grijs blijft na melijk de hoofdkleur en dat is gewoon saai. De stoelen zitten overigens perfect en de bedie ningshendels zitten daar waar ze horen. Ergonomisch is alles dik in orde. Rijden ook. Beide moto ren bieden genoeg vermogen en door een betere toepassing van isolatie blijft het stil in het inte rieur. Qua veiligheid zijn er twee airbags, balken in de deuren, gordelspanners, vijf hoofdsteu nen en vijf driepuntgordels. Voorin zijn de gordels in hoogte te verstellen. De 2.5 liter auto maat heeft standaard ook zij airbags. ABS is op alle uitvoe ringen aan wezig evenals een derde remlicht. De prijzen van de Legacy Tou ring Wagon gaan van start bij 44.945 gulden voor de 2.0 liter LX AWD. De Gl kost 47,995 gulden en de GL Automaat 51.495 gulden. De handgescha kelde 2.5 GX* A^JD staat in de prijslijst voor 62.99^gulden. De automaat mag weg voor 78.495 gulden, maar dan heb je wel de meest complete vaTT het stel. Laten we bovendien niet verge ten dat lichtmetalen velgen voor deze- uitvoering ook standaard zijn evenals een elektrisch be- dienbaar schuif/kanteldak. De Legacy Touring Wagon is een voortreffelijke auto met zeer veel capaciteiten. 6-451 HOTlif De Coupé F2 sluit aan bij het sportieve succes van Hyundai. Ford Mondeo ST-200 ÈSSSSSBS m De Pajero iO 5 deurs. Niet zómaar een stationwagon door Anjcs Vcrhcy Subaru Legacy Touring Wagon.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 11