BREED IT Electro Nijntje en Winnie the Pooh Eric Schuijt en Marijke Vermond verhalen in 'Mzungu!' over hun 'rondje' Victoriameer Binnenhuis '99 bezorgt bezoekers lentekriebels Sport voor Dummies Proefdieren zijn NIMH weer te slim af Muziek in het Legermuseum Volgens de Lonely Planet staat fietsen in Kenia gelijk aan zelfmoord Asterix Obelix tegen Caesar Het meest geliefde gedicht Luchtvaartbeurs i 5 8-1004 Veel mensen houden er een geliefd gedicht op na. Zij ken nen een gedicht dat hen ooit eens aan het denken heeft ge zet, of dat hen herinnerd aan een speciale gelegenheid. Een gedicht dat hen ontroerde en troost verschafte of dat ze gewoon mooi of bijzonder aar dig vonden. Soms ook kennen ze de versregels ervan uit hun hoofd. De Stichting Literaire Work shop (SLW) vraagt al deze men sen om op zondag 28 februari zo'n favoriet gedicht mee te ne men om het met anderen te de len. Deze beste, indrukwekkendste of gewoon leuke en aanspreken de gedichten zullen vanaf 14.00 uur besproken worden onder lei ding van Wim van Til in gebouw De Aanlegsteiger aan de Vissers- dijk 30 in Gorinchem. Daar naast zal er ook geprobeerd wor den aan de hand van losse zin sneden en opmerkingen van de deelnemers gezamenlijk een ge dicht te maken. 'Een buurt schrijft geen gedicht:, schreef J.B. Charles ooit eens, maar de literaire workshop wil toch trachten het eerste collectie ve gedicht van Gorinchem en omstreken te vervaardigen. In maart houdt de SLW op 28 maart weer het jaarlijkse Voor drachtconcours, waarvoor men zich nu al kan opgeven. Daar kan allerhande werk van zichzelf of anderen op een open podium worden gebracht. Inlichtingen bij voorzitter Anke van der Kind, tel.: 0183-626 624. De International Military Music Society houdt zaterdag 27 februari in het Legermu seum een lezing over militaire muziek en een ruil/verzamel- beurs voor militaire muziek liefhebbers. Major Richard Powell geeft een lezing over Scottish pipe and band music. De lezing begint om 14.30 uur en wordt begeleid door pipers en drummers van de 48th Highlanders of Holland. Aansluitend aan de lezing vindt de ruil/verzamelbeurs plaats. Deelname aan de lezing en ruil beurs is beperkt. Daarom dient men zich vooraf bij het museum op te geven via tel.: 015- 215 05 00. Aan de lezing en ruilbeurs zijn geen kosten verbonden. Alleen de toegang tot het museum moet worden betaald. De tentoonstelling Soldatensou- venirs in batik, 1945-1950, is nog tot en met zondag 28 februari in het Legermuseum te zien. Batik doeken, die Nederlandse militai ren in de periode 1945-1950 als aandenken aan hun diensttijd in Nederlands-Indië lieten maken, staan in deze tentoonstelling centraal. Het Legermuseum zit aan de Korte Geer 1 in Delft, tel.: 015- 215 05 00. Het museum is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 en op zaterdag, zondag en feestdagen van 12.00-17.00. De laatste en vooral de groot ste luchtvaartbeurs van deze eeuw vindt plaats van 16 tot en met 19 juni in Le Bourget aan de rand van Parijs. Bezoekers wordt een kijkje ge gund in de toekomst van de 21ste eeuw op het gebied van civiele, militaire en recreatieve luchtvaart, op het gebied van motoren ontwikkelingen, op het gebied van bescherming van het milieu ten aanzien van geluid en brandstof, nieuwe navigatie-ont- wikkelingen, kortom: de meest fantastische technische snufjes waar wij in de 21 'ste eeuw mee zullen worden geconfronteerd in de luchtvaart. Belangstellenden kunnen van 16 tot en met 19 juni aan een geor ganiseerde reis deelnemen om deze luchtvaartbeurs te bezoe ken inclusief natuurlijk enkele bezoeken aan de Lichtstad. En vooral niet te vergeten: de Luchtvaartbeurs wordt een Mekka voor fotografen. Meer inlichtingen: 0320-288 570. Jumbo Nederland brengt twaalf nieuwe spellen uit voor kinderen: Geheugenspellen met Nijn tje, Winnie the Pooh en Dikkie Dik, de Turkse versie van Ik Leer Lezen, de ontwerpspellen Ik Teken en Kleur en Ik Stempel en Kleur, de tel- spellen 1 2 3 en Rekenen met Bert en Ernie en verschillende puzzels met figuren uit Sesamstraat. Electro Nijntje (adviesprijs: f32,95) Dick Bruna schreef zijn eerste Nijntje-verhaal in 1955. Daarna schreef hij nog negentig boeken, werd zijn werk vertaald in 33 talen en verkocht hij meer dan tachtig miljoen exemplaren. Nu ver schijnt een nieuw Electrospel, waarin kinderen Nijntje en de andere beroemde Dick Bruna-figuren zullen herkennen op de ruim vierhonderd illustra ties (foto). Electro Winnie the Pooh (adviesprijs: f34,95) Net als Electro Nijntje is Electro Winnie the Pooh een vrolijk en gevarieerd geheugenspel voor één of twee spelers, dat, met een beetje hulp van een ouder, al geschikt is voor kinderen vanaf driejaar. Okuma Ógreniyorum (Ik Leer Lezen) (adviesprijs: f39,95) Met de taaloefeningen van Okuma Ögreniyorum (de Turkse versie van Ik Leer Lezen) leren kinde ren vanaf vijf jaar woordjes spellen en lezen bij vrolijk geïllustreerde kaarten. Ik Teken en Kleur (adviesprijs: fl 39,95) Kinderen vanaf zes jaar kunnen met de 78 letter en decoratiestempels en de bijgeleverde hulpstuk ken eenvoudig eigen uitnodigingen en kaartjes drukken. Ik teken en kleur is verpakt in een stevig koffertje dat eenvoudig is mee te nemen. Ik Stempel en Kleur (adviesprijs: f39,95) is ook verpakt in een kleurrijk, stevig en handig koffertje. Kinderen vanaf zes jaar kunnen met de inhoud prachtige tekeningen ontwerpen. 1 2 3 (adviesprijs: f 14,95) Bekende figuren uit de populaire dagelijkse tv-serie Sesamstraat figureren op deze eenvoudige telpuz- zels, waarmee kinderen vanaf driejaar leren cijfers herkennen en tellen. Rekenen Met Bert en Ernie (adviesprijs: f24,95) Met dit spel leren één of twee kinderen vanaf vijf jaar - samen met Bert en Ernie - tellen en sommen maken. Twee Sesamstraat-puzzels van 50 stukjes (advies prijs: elk f 12,95) Twee puzzels van vijftig stukjes, waarop Bert en Ernie te zien zijn met hun vriendjes uit Sesamstraat zoals Grover en het Koekiemonster. Dikkie Dik Zoek (adviesprijs: f 19,95) Jet Boeke's beroemde kat Dikkie Dik, bekend van de boeken of uit Sesamstraat, speelt met kinderen vanaf drie jaar een geheugenspel. Dikkie Dik Domino (adviesprijs: f 19,95) Met Dikkie Dik Domino moeten kinderen vanaf drie jaar proberen een hele lange Dikkie Dik- ketting te maken door steeds twee dezelfde plaatjes tegen elkaar aan te leggen. Dikkie Dik 4 in I Puzzel (adviesprijs: f 12,95) Het derde Dikkie Dik-spel, waarin de door Jet Boeke getekende kat figureert. 'Reizen houdt je in beweging' zingt Frank Boeijen in het nummer Vaderland. Hetgeen zowel letterlijk als figuurlijk dient te worden opgevat. Ma rijke Vermond en Eric Schuijt voegen daar nog iets extra's aan toe: fietsen. Voor de derde keer hebben ze in eigen beheer een boek uitge bracht over hun ver-weg- fïets-ervaringen. Het reislus tig duo koos dit keer voor (Oost-)Afrika en wel voor een 'rondje' Victoriameer, waarbij ze deels Uganda, Tanzania en Kenia door kruisten. Hun ervaringen zijn te lezen in 'Mzungu!'. Het geen zoveel betekent als Eu ropeaan, blanke of, oor spronkelijk, zwerver. In het begin van het boek wordt voor het eerst in de fiets- /schrijf-geschiedenis van Ver mond en Schuijt melding ge maakt van het bestaan van Jan tje, hun inmiddels tweejarige peuter. Al snel na de eerste bladzijden blijkt het meenemen van Jantje geen verstandige beslissing. Na een vijf uur durende barre boot tocht van Entebbe naar de Sese- eilanden blijkt Jantje de tocht niet te hebben overleefd. Vanwege alle spanning onder weg dacht iedereen dat'ie alleen maar sliep. Wie zelf kinderen heeft - of zich daar iets bij voor kan stellen - zal gedurende de bladzijden daarna de neiging krijgen het boek aan de kant te smijten. Zo koeltjes en mini maal wordt het verlies beschre ven. Niet doen: op bladzijde 41 blijkt dat Jantje een Tamagotchi was. Voor alles raad Schuijt en Vermond zijn uiterst ervaren wereldfietsers en met name gebiologeerd door alles wat de natuur te bieden heeft. Wie dan ook vooral nieuwsgie rig is naar landschappen, de staat van (onderhoud van we gen, fietspaden, gevaarlijke en mooie routes en andere vooral technische weetjes, is bij dit duo aan het juiste adres. Voor vrijwel iedere calamiteit is raad en achterin het boek is bovendien uitgebreide prakti sche informatie opgenomen. Zo is er een apart hoofdstuk over Oost-Afrika. Hierin wordt besproken hoe het is er te fiet sen, rond het Victoriameer in het bijzonder, hoe er naar toe te vliegen, welke routes je kunt nemen, wat de overnachtings mogelijkheden zijn en hoe het eten en drinken is in dat deel van Afrika. Ook visa, geldzaken, gezond heidskwesties, kaarten en rele vante literatuur komen aan bod. Een uitgebreide pak- én woor denlijst completeert het geheel. Hun contacten met de verschil lende bevolkingsgroepen waar mee ze in aanraking komen, blijven wat aan de oppervlakki ge kant. Soms uit zelfbescher ming, andere keren omdat ze voldoende lijken te hebben aan het samen delen van hun erva ringen. 'MZUNGU' is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij Vermond en Schuijt zelf. Ook voor info (dialezing of cursus 'Fietsva kantie voorbereiden') is het duo bereikbaar via Internet, adres: schuijt(fl wxs.nl. Voor de 33e keer wordt van 26 februari tot en met 7 maart de nationale wooni- deeënbeurs Binnenhuis '99 ge houden in Ahoy' in Rotter dam. Onder het motto 'Len tekriebels op Binnenhuis '99' presenteert de beurs de nieuw ste woontrends, de nieuwe kleuren voor 1999 en de laat ste collecties op het woonge bied. In het midden van de beurs staat het 'Lentepaviljoen'. Hierin krij gen de bezoekers gratis advies op het gebied van sfeer en inrich ting. Er worden tal van work shops gegeven waaronder Tiffa ny lampen maken en bloem schikken. De inspiratiebron die aan de geboorte van de beurs ligt is jong talent, lente en vernieu wing. Hiermee is Binnenhuis '99 de meest omvangrijke en com plete beurs op het gebied van wonen. Lekker wonen is de trend van vandaag. Steeds meer mensen kopen een woning en besteden veel aandacht aan de inrichting ervan. Binnenhuis'99 sluit met ruim 20.000 vierkante meter aan bij de groeiende be langstelling voor wonen en leven met de presentatie van nieuwe woontrends, exposities en advies op gebied van woninginrichting, keukens, slaap- en badkamers, open haarden, huizen én tuinen. Net als voorgaande jaren is de beurs aangevuld met een sfeer- i volle tuinpresentatie van Stael- duinsebos Groenspecialisten. Voor het eerst is de bezoeker op een consumentenbeurs in de ge legenheid een unieke expositie glaskunst te bezoeken. Glas Ga lerie Leerdam heeft twee kunste naars verzocht hun glasobjecten te exposeren. De glasvoorwer- pen van de Nederlandse kunste naar Floris Meydam blinken uit tot ongekende mooie vormen door zijn grote kennis van de techniek gecombineerd met zijn inspiratie en creativiteit. De Brit se kunstenaar Neil Wilkin ver raadt in zijn exclusieve objecten de hand van de meesterglasbla- zer. Veel van zijn objecten vallen onder de noemer van toegepaste kunst, mooi in eik modern inte rieur en exterieur. Binnenhuis'99 is de consumen tenbeurs die de toon zet voor het hedendaagse interieur in Neder land. De beurs sluit aan op de grote internationale vakbeurzen van Keulen, Milaan en Parijs en biedt ook altijd de primeurs die daar gepresenteerd werden. De kracht van Binnenhuis'99 is het brede en gevarieerde overzicht van alle nieuwe trends op de woonmarkt. Uiteenlopend van ambachtelijk gemaakte keukens, recyclebare meubels, aquaria, decoratieve parket- en grind- vloeren en moderne slaapkame rinrichtingen. De beurs is geopend van vrijdag 26 februari tot en met zondag 7 maart, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdag en zondag is Binnen huis'99 geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Entree: volwassenen f 17,-, kin deren t/m 12 jaar f8,-, reductie- kaart- en pas 65+ houders f 13,50, een gezinskaart (volwas senen en twee kinderen) f 40,-. De live-action film Asterix Obelix tegen Caesar over de gro te Franse striphelden, met in de hoofdrollen onder andere Chris tian Clavier (Asterix), Gérard Depardieu (Obelix), Roberto Benigni (Catastrofus) en vele an deren, is een doorslaand succes in Frankrijk waar de film op 3 februari op 780 doeken is uitge bracht. In de eerste week heeft de film al 2,7 miljoen bezoekers getrokken. Een absoluut record! Asterix Obelix tegen Caesar wordt op 25 maart in 40 biosco pen in Nederland uitgebracht in de originele ondertitelde Franse en de Nederlands gesproken ver sie. De Nederlandse bewerking wordt gedaan door MetaSound onder regie van Arnold Gelder man. De Nederlands gesproken versie zal begin maart beschikbaar zijn. Extra informatie over de film is te vinden op internet www.aste- rix.tm.fr/lefilm Al jarenlang veroveren de Dummies-boeken de wereld met hun heldere taal en begrijpelijke uitleg over tal van onder werpen. De computer-Dummies zijn inmiddels zelfs een be grip geworden. Nieuw in deze serie zijn de Dummies over management, sport en hobby's. Vanaf nu kan dus iedereen profiteren van deze grappige en toegankelijke boeken. Voor degenen die de opvallende gele Dummies-boeken nog niet kennen: de boeken uit deze serie beginnen bij het begin. In gewoon Nederlands en een leuke vertelstijl wordt alles uitgelegd wat men over het onderwerp wil en kan weten. De serie is geschikt voor beginners of leken op een bepaald terrein, maar ook voor de niet-beginners zijn Dummies-boeken interes sant. De leuke anekdotes en achtergrondverhalen maken de boeken een lust om te lezen. Zo vormen de voor Dummies'- boeken een goed cadeau voor iedereen. Naast Seks, Schaken, Golf, Fotografie, Wijn. Opera, Klassieke Muziek, Managen, Verkopen, Ondernemingsplannen, Presente ren, Adviseren, Marketing en Onderhandelen voor Dummies zijn daar nu dusook Management/Sport en Hobby's aan toegevoegd. Lezers van De Havenloods die weten welke drie onderwérpen nieuw zijn in de serie maken kans op een voor Dummies' (ter waarde van f39,95 tot f 59,95). Stuur het antwoord op naar De Havenloods, t.a.v. de projectredactie, Postbus 1980, 3000 BZ in Rotterdam. Uit alle inzendingen worden drie prijswinnaars geko zen. Zij krijgen hun Dummie-boek thuisgestuurd. Proefdieren die aan hun belagers weten te ontsnappen, doen het vaak goed in de film. Dat was in de jaren tachtig ook een reden voor het succes van de animatie film 'Het geheim van NIMH' ('The secret of NIMH"). Intelli gente ratten en muizen wisten daarin te ontsnappen uit het naargeestige instituut NIMH. Op die film is nu een vervolg gemaakt. Het is nu uit op video. 'Timmy brengt redding' is de ondertitel van 'Het geheim van NIMH 2'. De muizen en ratten die in de vorige film zijn ont snapt, hebben een lekker leventje in een afgelegen vallei. Totdat het muisje Jenny verschijnt. Zij is ontsnapt uit NIMH en vertelt dat er nog dieren op redding wachten. Onder leiding van muis Timmy, de zoon van de held uit de eerste film, wordt een red dingsoperatie opgezet. De red dingsactie levert een onderhou dende film op. vol leuke en enge dieren. De muziek van Lee Hol- dridge geeft de film iets extra's. Voor het lied aan het slot van de film werd Al Jerrau ingescha keld. 'Het geheim van NIMH 2' is Engels gesproken en gezon gen, met Nederlandse onderti tels. De film is gekeurd voor alle leeftijden. Door de ondertitels hebben hele jonge kinderen er echter weinig aan. Het verhaal is trouwens ook iets te ingewikkeld voor de allerkleinsten. De speel- duur is 65 minuten, duidelijk minder dan de 'ca. 85 minuten' die op de hoes staan vermeld. Het geheim van NIMH 2' is op video uitgebracht door MGM Family Entertainment. O Nuance Design uit Oud-Beijertand presenteert een aantal primeurs Timmy brengt redd mg

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 11